Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAD. 35ste Jaargang. Vrijdag 28 Juni 1912. No. 10357. f 1000 bij levenslange geheele invalidi- tölt, f 100 bij verlies van een duim. f 60 bij verlies van een wijsvinger. Officieel* berichten. «m.Lw".,k.nyerkrii«:e"oplie'Mreio Buitenlaadsch Nieuws. Verspreide berichten. •Staten- Generaal. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 'f 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92 elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren wor den uiietsf bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbua no. 39. Dit nummer bladen en een Zondagsblad. bestaat uit twee Geïllustreerd Wegens don verplichten feestdag der H.H. APOSTELEN PETRUS en PAULUS zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en Otnstreken, Zater dag-avond niet verschijnen. Met ingang van 1 Juli, zal aan ons blad verbonden worden een gratis-onge vallenverzekering voor de abonnés. De volgende uitkeeringen kunnen ge schieden f 200 kb verbes van één hand, één voet of één oog. bij overlijden binnen een maand I 100 nil den dag waarop het ongeluk voorkwam. 1£j bij verlies van eiken anderen vinger. (Gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekerings-bank te Schiedam). Onderaan op de 4e pagina van dit blad is een Formulier, ter verkrijging van een polis voor onze gratis-ongevallenverzeke ring, afgedrukt. Men wordt verzocht dit formulier ingevuld ten spoedigste aan het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant, Boterstraat 50, te bezorgen. DE DIRECTIE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 Juli a.s. 's na middags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden: Het rioleeren van een gedeelte der Groene- laan en van do Dwarsstraat, benevens het rioleeren en bestraten van de Piet Hein- straat, Helenastraat, Uendrinastraat en een straat ter plaatse van een deel der Brandsloot. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige geslo ten bus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek ou teekeniug verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie afd. A. tegen betaling van 1' 0.60 (per post f 0.65). Aanwijzing alle werkdagen van 912 uur v.in. in de Directiekeet by het Gasgeinaal. Burgeravondschool te Schiedam. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schiedam roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van Leeraar in het Ljjnteekenen en de Projectieleer, aan de Burgeravondschool aldaar, voor den cursus 1912/13 (loopende van 1 September 1912 t°t Paschen 1913). Het aantal lesuren per week bedraagt 10, de bezoldiging 150 per wekelijksch lesuur per jaar. Sollicitatiestukken vóór 6 Juli 1912 aan den Burgemeester in te zenden. ,~e Wethouder van Onderwijs is te spreken s Zaterdags van 3 tot 4 uur ten stadhuize, (be halve Zaterdag 29 Juni). Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zullen op Maandag 8 Juli a.s. 's namiddags uur, in het openbaar aanbesteden het afbre ken van lo. de oude school F met onderwyzers- 2o uaan de «roersvest; 3o een fu® ttan de Kaam derbuurt uitkome«1e in de Kin- Dë op zegel geschreven inschrijvinsrsbiUetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aam duiding, dat zy een msehrijvingsbfljet bevat vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raad huize aanwezige gesloten bus vóór des middags 12 uur van den dag van aanbesteding. Het Bestek ligt ter lezing ter Gemeente secretarie (afd. A) en is aldaar kosteloos ver krijgbaar. - ^lichtingen zjjn lederen werkdag tiisschen herfchUglng Vftn da panden Merken. Directeur der Gemeente* TURKIJS. Uit Konstantinopel werd gistermorgen aan de «Lokal Anzeiger" geseind De Albaneesche senator Hadzji Akif heeft een telegram uit Monastir ontvangen, dat door berich ten, die op de Porte ontvangen zijn, wordt beves tigd. In dit bericht heet het o a., dat de Alba neesche opstandelingen den wali en den stedelij ken commandant van Monastir gevangen genomen hebben. De militaire opstand, waarvan Monastir, Perlepe en Debre de middelpunten zijn, neemt een onrustwekkenden omvang aan. In Monastir muiten op dit oogenblik reeds 12 bataljons. Daar van hebben zich er 4 met de opstandelingen ver bonden. Een bekend staatsman verklaarde, dat de opstand in Albanië onrustbarend veel lijkt op den opstand, waardoor Abdul Hamid tot het ver- leenen van een constitutie gedwongen werd. De revolutie schijnt het scheppen van een nieuw vrijheidsleger ten doel te hebben. Men vreest, dat de beweging op Konstantinopel en de Darda- nellen zal overslaan, waar de verhouding tusschen manschappen en officieren zeer gespannen is. Een van de hoofdlieden van de beweging schijnt Hoes sein Kiazim, de wali van Saloniki, te zijn, die ongeveer een rol speelt, als indertijd Hilmi pasja. Gistermiddag meldde men uit Konstantinopel De minister van binnenlandsche zaken be^af zich onmiddellijk na de ontvangst van de laatste berichten uit Albanië met verschillende andere ministers naar Said pasja. Hij deelde hem mede dat de militaire opstand gevaarlijke vormen aan nam en dat evenals vier jaar geleden vele offi cieren zich in de bergen teruggetrokken hebben. Said pasja gaf kalm de volgende verklaring af. Zoodra ambtelijk bewezen is, dat er ontevreden heid heerscht over de tegenwoordige regeering beschouwt hij het als zijn plicht zich terug te trekken daar men bij den buitenlandschen oorlog nog niet een binnenlandsche oneenigheid hebben kan. Hij diende daarom als eerste minister zijn ontslag in. Said pasja bleef op zijn stuk staan, ofschoon de minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de grootvizier gemeene zaak maakte met de opstandelingen, als hij thans aftrad in plaats van tegen hen op te treden. De ministers hielden den daarop een buitengewone vergadering zonder Said pasja, die 7 uur duurde. Er werd besloten met Hilmi en Hakki te onderhandelen over het grootvizierschap. Op de Porte komen onophoudelijk nieuwe be richten binnen over uitbreiding van den opstand. Daarentegen heeft de Turksch minister van oorlog, Mahmoed Sjefket pasja, tegeover den Konstanti- nopelschen correspondent van de «Neue Freie Presse" de berichten over den opstand in Mo nastir overdreven genoemd. Men verklaart ambtelijk, dat in het geheel 7 Albaneesche officieren en 53 soldaten, afkomstig van Monastir, Perlepe en Debre, zijn gedeserteerd. Twintig soldaten zijn teruggekeerd. Drie officieren en drie soldaten zijn gevangen genomen. De deserteurs van Monastir eischen, dat de ministers aftreden, behalve die van binnenland sche zaken, en dat het Jong-Turksche comité wordt ontbonden of van de voor hen ongewenschte ele menten wordt gezuiverd. Het comité moet ge neigd zijn het ministerie gedeeltelijk op te offeren, maar de Kamer niet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Albaneezen van Debre. Mati en Kalice laten weten, dat de regeering voorloopig het innen van de nieuwe belastingen zal staken. Te Monastir ;s de toestand niet gewijzigd. MAROKKO. Een Reuter-telegram uit Tandzjer meldt Generaal Dalbiez is den 21sten Juni om 11 uur 's avonds aangevallen door een aanzienlijke troe penmacht, afgezonden door Sidiraho, Den 22sten ging hij tot den aanval overhij bracht de vij anden in verwarring. Zij leden groote verliezen en namen de vlucht in de richting van Taroet. De Franschen hadden 4 dooden en 6 gewonden. MEXICO. De aanvoerder der opstandelingen iu Mexi co, generaal Orozco, heeft aan president Madera zijn onderwerping aangeboden onder voorwaarde, dat den opstandelingen in het Noorden van Mexi co amnestie wordt verleend. President Madero zal daar waarschijnlijk wel voor te vinden zyn. Het is echter de vraag of amnestie zal worden verleend aan de aanhangers van Zapato in Mid- üen-Metxico, daar zij over het algemeen voor bandieten doorgaan. Een Boedapester avondblad, de «Oppositie ge naamd. meldt dat er groote ontevredenheid heerscht onder de manschappen van de Hongaarsche re gimenten, die te Boedapest in garnizoen liggen. De minister van Oorlog zou, met het oog daarop van plan zijn twee Oostenrijksche en twee Roe- naeensche regimenten te Boedapest in garnizoen te leggen. Eigenaardig is, dat men van officieele zijde thans bericht, dat de verplaatsing der troe pen niet geschiedt om politieke redenen, doch omdat de Hongaarsche regimenten met verlof vertrekken. De St. Petersburgsche correspondent van de «Kölnische Zeitung" verneemt over de ontmoeting tusschen den Tsaar en den Duitschen Keizer in de Finsche Scheren het volgende Het is niet onwaarschijnlijk dat, behalve de be tuiging van het bestaan van goede betrekkingen tusschen de beide naburige rijken, van Duitsehe zijde zal worden verklaard, dat het streven van minister Sassonof en zijn aanhangers naar een vaste politiek en hun houding ten opzichte van den Italiaansch-Turksehen oorlog in overeenstem ming is met de zienswijze van Duitschland. De Keizer zal den 4den Juli in Reval komen en den 5den Juli terugkeeren. De in de pers opgedoken geruchten over bond genootschappen en een nieuwe groepeering der mogendheden die zou worden ter sprake gebracht, worden verzinsels genoemd. D$ Fransche Kamer nam Dinsdagmiddag met 452 tegen 74 stemmen een aanvullingscrediet tot een bedrag van 1.373.545 francs, ten behoeve der militaire operaties in Marokko, aan. Het hof van assisen te Rome heeft den lui tenant der cavallerie Paterno tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Paterna had den 2den Maart gravin Trigona, een hofdame van de Ko ningin, vermoord. Uit Petersburg seint men aan het «Berliner Tageblatt", dat men in Russische officieele krin gen de onmiddellijke invrijheidstelling verlangt van den te Berlijn gevangen genomen kapitein Kostewitsch. Tegelijkertijd verlangt men, dat de Duitsehe regeering haar excuses zal maken over deze arrestatie. Drie van de kanonniers, die bij het ongeluk op den Franschen kruiser «Michelet" gewond zijn, zijn bezweken. Uit Santiago wordt ambtelijk medegedeeld, dat de commissie van Fransche ingenieurs, die met het onderzoek der ijzerertsgroeven belast is, heeft geconstateerd, dat de ertslagen in de pro vincie Coquimbo meer dan 200 millioen tonnen bevatten. De onderzoekingen zullen zich ook over andere provinciën uitstrekken. Dezer dagen ging voor het Hof van Appel het proces dat ex-Dominicaan Trinchitta heeft aangespannen tegen den Generaal der Dominica nerorde Hyacinth Cormier, De kwestie gaat om het feit, dat de generaal der Orde indertijd pater Trinchitta heeft benoemd tot professor in de philosophic aan het SanThomaso- college te Rome, maar hem kort daarop weer ontslag heeft gegeven en hem ten laatste met de politie de orde heeft uitgezet. De liberale kranten vertellen interessante din gen over mishandelingen van Trinchitta hem door pater Cormier, nota bene een bijna tachtigjarigen grijsaaard, aangedaan. Pater Cormier moet den armen zieken Trin- ghitta geneeskundige verpleging geweigerd hebben, zelfs eenvoudigste medicijnen. Terwijl Pater Cormiier met de andere hand millioenen uitgaf voor zijn nieuw college. Het een en ander moet verklaard worden, al dus pater Trinchitta, uit den haat, die men in toonaangevende Dominicanerkringen koestert te gen het Italiaansche element. Reeds is er een uitspraak in dit proces gewezen, welke de vor dering van pater Trinchitta niet ontvankelijk verklaarde. Nu diende de zaak voor het Hof van Appel. Pater Cormier verklaarde, dat de maatregel tegen pater Trinchitta geschied is op direct bevel van den Paus, zoodat de staat geen recht heeft zich er mee te bemoeien. Daarbij was hij als generaal der orde niet de juridische vertegen woordiger der orde, daar de orde, in Italië wet telijk is opgeheven. Volgende maand valt de uitspraak, welke met belangstelling wordt tegemoet gezien, daar zij een nieuw licht zal werpen over de verhouding tus schen Kerk en Staat. Te Dundee heeft een groote brand gewoed in de pakhuizen der Meadowside Calender Com pany (Limited). D© schade bedraagt ongeveer 600.000 gulden. De verbrande goederen bestaan hoofdzakelijk uit linnen van Calcutta en jute. Voor het Rijksgerecht te Leipzig is de spion- nagezaak voor geweest van den gewezen politie agent Glauss te Wilhelmshaven, die door Engeland wegensdiefstal was uitgeleverd en door het lands- gericht te Aurich tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn medeplichtige, de politieagent Janicke is krank zinnig. Daarom werd alleen zijn derde medeplich tige, den obersignalmaat Ehlers gehoord. De aanklacht luidt, dat hij een gedeelte van het marinesignaatboek aan de Engelsche regeering heeft verraden. Hij is veroordeeld tot 6 jaren tuchthuis, 10 jaar eerverlies, ontslag uit de marine en plaatsing onder politietoezicht. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 27 Juni. De Eerste Kamer neemt verschillende kleinere wetsontwerpen aan en behandelt daarna de In dische comptabiliteitswet. Nadat de heeren v. d. B i e s e n, v. d. D o e s Willebois, v. d. Berg en van Ni erop over dit ontwerp het woord hadden gevoerd, ver dedigde de minister van Koloniën het ontwerp dat allen twijfel wegneemt of Indië al dan niet is een rechtspersoon. Indië wordt door dit ontwerp een rechtpersoon in den vollen omvang, onafhankelijk van het representatief lichaam, dat Indië zal krijgen en dat geenszins zal worden een parlement, doch een college, dat medewerkt aan de samenstelling der begrootig, waarover echter het eindoordeel blijft bij de Volksvertegenwoordiging. Hoofdzaak is, dat dit ontwerp Indië maakt tot rechtspersoon in vollen omvang met eigen mid delen en eigen leeningen zonder juridische aan sprakelijkheid van Nederland. Het denkbeeld voor de Indische spoorwegen zelfstandig te leenen, schynt uitvoerbaar, doch het eindoordeel dient 'voorbehouden, te worden, in afwachting van de adviezen uit Indië. Het wetsontwerp werd z. h. s. aangenomen en de vergadering verdaagd tot nadere bijeenroeping. Het motu proprio «Quantavis Diligentia." Naar wij met zekerheid vernemen, heeft H. M. de Koningin aan het hoofdbestuur van de Evan gelische Maatschappij in antwoord op het bekende request inzake het Motu Proprio «Quantavis di ligentia", laten berichten, dat er tot bewilliging van het request geene termen aanwezig zijn. («Tijd") R. K Kamerclub. In het Restaurant «De Twee Steden" te 's-Ilage vereenigde Woensdag, naar de «Resb." meldt, de President der Club van R. K. leden der Tweede Kamer, mgr. dr. Nolens, aan den feest- disch de drie Katholieke Ministers en zijn ambt- genooten, die hem een paar weken geleden, by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1