Qtmeugd Jïieuwi. KoloniSn. vangoD. Indien alles meeloopt, kan het wetsont werp binnen twee of drie weken worden ver wacht." Postverbinding Parjjs— Amsterdam. Naar aanleiding van een schrijven van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te Parijs, waarin aangedrongen werd op vervroegde aan komst en bezorging van de Fransche post te Am sterdam, had de Kamer van Koophandel te Am sterdam zieh gewend tot de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen. Uit een schrijven dier Maat schappij bleek, dat het niet mogelijk was de ge- wensehte verbetering tot stand te brengen. Be sloten werd aan de Kamer van Koophandel te Parijs mede te deelen dat er voorde Amsterdamsche Kamer voorloopig geen aanleiding bestaat verdere stappen in deze te doen. Kon. bezoek Groninger Veenkoloniën, Men seint uit Veendam De burgemeester ontving de mededeeling, dat H. M. de Koningin Vrijdag 5 Juli Veendam en de veenkoloniën zal bezoeken. De uitstapjes worden van hit Veendam per auto gedaan. De reis gaat over Stadskanaal, Pekela, Veendam en Wilder- vank. De ontvangst belooft schitterend te worden. Het. Z.-Afrik. Museum te Dordrecht. Maandag a. s. herdenkt het museum zijn 10- jarig bestaan. De stichter van het museum, de heer Hidde Nyland, is nog steeds vol ijver en liefde werkzaam. De hoogst merkwaardige col lectie wordt door hem, zooals men weet, voor eigen rekening bewaard. Sobriëtasdag. Door het Hoofdbestuur van Sobriëtas is de Sobriëtasdag of Alg. R. K. Drankweerdag voor 1912 vastgesteld op Zondag 4 Augustus a.s. Tot onderwerp is gekozen; het bieralcoholisme (vooral het te-veel bierhuizen; en het Roermondsch Congres op 6, 7 en 8 Augustus. Er werd een Nationaal R. K. Propaganda-comité benoemd tot voorbereiding van den Sobriëtasdag, bestaande uit de navolgende ledenkapelaan L. Simonis te 's-Bosch, voorzittermej. J. P. C. Kessler te Ginnekende heeren G. P. Bon te 's-GravenhageTh. Bianchi te AmersfoortJ. Beusmans te Sittard U. Perry, adj.-secretaris van Sobriëias, te Maastricht, secretaris. Op Maandag 24 Juni vergaderde dit Comité te 's-Bosch ter bespreking van het aangegeven on derwerp. Er za^ door het Comité eerstdaags aan de besturen van alle plaatselijke R. K. draukbe- strijdingsvereenigingen, Kruisverbonden en Maria- vereenigingen een circulaire worden gericht om hen uit te noodigden den Sobriëtasdag in hun afdeeling te houden op Zondag 4 Augustus a.s. of, zoo dit niet mogelijk is, een week daarna, ©p Zondag 11 Augustus. Alle mannen en vrouwen der Ned. R. K. Drank- weer zullen dan hun steun verleenen aan het Congrés tegen het Bieralcoholisme, dat 6, 7 en 8 Aug te Roermond gehouden wordt, in de circu laire zullen uitvoerige ïnhchtigen worden verscnaft over de inrichting van den Sobriëtasdag en de behandeling van het onderwerp in de plaatselijke vereemgingen. slechts een groot plan, geleidelijk uitgevoerd, al naar de behoefte en meer dan het strikt noo- dige - zulks vordert, mag als grondslag voor rustige geleidelijke ontwikkeling dienen. De Kamer is het eens met den directeur van publieke werken, dat de uitbreiding in het Wes ten moet worden gezocht. Ze zegtAanzienlijk goedkooperen aanleg met grootere zekerheid be treffende de juistheid der raming van kosten en aanmerkelijke vroegere beschikbaarstelling van kaderlengteziedaar de beide hoofdvoordeelen, die uitbreiding in het Westen op dit oogenblik biedt tegenover die in het Oosten, waarbij nog komt dat de doorvaart aan de Hem brug alsdan vermeden kan worden." Ook inzake plaats van aanleg gaat de Kamer mee met het voorstel van den directeur. Volgens dit plan zal worden gegraven een ha venbassin, hetwelk gelegenheid biedt voor den aanleg van 7600 M. kadelengte, welke geleidelijk, al naar de behoefte het vordert, met de daarbij noodige loodsen zullen kunnen worden aange bouwd. Deze 7600 M. worden gerekend voor een 25 a 30-tal jaren in de behoefte te kunnen voor zien. Als eerste aanbouw van kade in dat bassin is gedacht een lengte van 1000 M. met een vijftal loodsen, waarvoor het bassin dan slechts zoover is uit te diepen, als in verband met den aanbouw noodig is. De totale kosten van het maken van het bassin met de eerste 1000 M. kademuur en den bouw van vijf Gemeenteloodsen worden geraamd op f6.000.000: deze werken kunnen, gelijk boven gezegd, in 5 a 1) jaren na het nemen van het desbetreffend Raadsbesluit gereed zijn. De Kamer komt tot de slotsom, dat de denk beelden van den directeur der Handelsinrichtingen en den directeur der Publieke Werken, betreffende den aanleg van het nieuwe havencomplex in het Westen, als de juiste zijn aan te merken, waarbij zij aanteekent dat het voorgedragen plan nog aanvulling vordert ten aanzien van deugdelijke waterverbindingen van de te bouwen kade met het IJ en met de binnenwateren. aat er gedurende de/ verdere campagne geregeld vck)ï voldoend materieel zou gezorgd worden. De catacomben te Valkenburg. Men meldt uit Valkenburg aan de „Msb.": Dinsdag a.s., 2 Juli, zal alhier plechtig1 ge opend worden het tweede gedeelte der Romein se he Catacomben. Dit tweede gedeelte, dat nog merkwaardiger belooft te worden dan het reeds zoo drukbezochte eerste gedeelte, zal o.a. weer geven de catacombe Coemeterium majus, de caU- cemhe van de H. Agnes, die van Commodilla, van Domitilla, eene nicht vain keizer Domitianus en van Praetextatus. De openingsrede zal gehouden worden door baron R. Kanzier, secretaris van de commissie van Christelijke archeologie te Rome, terwijl als sprekers ook genoemd worden prof. dr. Pijper, rector magnificus van dei universiteit te Leiden en dr. P. .T. H Cuypers te Roermond. Bélonie heeft eergisteren voor den rechter van instructie békend tot Van den Berg in betrekking gestaan te hebben. Volgens de Matin" zou gebleken zijn, aat Raymond la Science en de Boué, do twee auto bandieten, van wie de eerste zich op het o 'gen- blik in verzekerde bewaring' bevindt, ook den moord op den diamanthandelaar Davidson to Wil- rijck, bij1 Antwerpen, op hun geweten hebben. Middenstand. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Ver- eenigingen van den Handeldrijvenden en vah dch In dus tri oei en Middenstand heeft zich tot den Minister van Birinjemlandsche Zajken gewend met v'crzoeik van Rijkswege door tot een bedrag van f 75.000 deel te nemen in het waarborgfonds, dc totstandkoming te verzekeren van de Nationale Kunsttentoonstelling in 1913 te 's Gravenhage, tot hel houden waarvan eenige heeren het initiatief hebben genomen. net hooi does tuur wijlst er op; dat de al of niet uitvoering ven bet plan van grooten invloed zal zijn op bet vreemdelingenbezoek hier te lande bij gelegenheid van de opening van 'het Vredespaleis; dat bet ter zelfder tijd en in hetzelfde gebouw bijeenbrengen van een kernverzameling van ae HoilanasChe kunstnijverheid uit de laatste 50 jaren van groot belang zal zijn voor da ontwikkeling van dien nationalen tak van welvaart en dat het aan geen twijfel onderhevig' is, dat een groot vreemdelingenbezoeik niet anders dan een gun stiger invloed zal kunnen hebben op de welvaart van de geheele bevolking' van ons land. V aar, als de Reg. f75000 geeft, het waarborg fonds groot f 125000 verder door particulieren zal wordten voltaekendwaar B. en W. van 's-Graven hage zeer belangrijken steun hebben toegezegd en waar eindelijk de entreegelden ten bate van 'het waarborgfonds zullen komen, zoodat een deel van dit fonds weer in 's Rijks Kas zal terugvloeien, verzoekt het Hoofdbestuur de plannen van het. Uitvoerend Comité der Tentoonstelling, van Re- g'eeringswegte te steunen. Ongelukken. Te Swalmen (Limb.) is Woens dag bet 4-jarige dochtertje van den heer Wj onder eene omvallende schuurpoort geraakt, met bet gevolg, dat bet ©enige ©ogenblikken later aan de bekomen verwondingen is overleden. Dinsdagavond is het 7-jarige zoontje van den heer K. B. te Oudega (Fr.) van een volgeladen hooiwagen gevallen, met het gevolg, dat de wie len hem over bet lichaam gingen. Den volgenden dag is de knaap aan de bekomen verwondingen overleden. Te Groningen is gisteren in het academisch ziekenhuis overleden de 20-ja,rige dienstbode H. H., die Zondag te water was geraakt. Aan het Rhedensche veer te Rheden zijn gistermiddag twee jongens onder een stapel zware ctórmeboomen geraakt, die, terwijl zijl er bij za ten te rusten, plotseling uit- eikander rolde. De 13-ja,rige Bi. J. was onmiddellijk dood, terwijf de .andere, H. P., zoo ernstig gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest. W i 1 d e ie© n d e n. Onder Gendringen vindt rncn groote troepen wilde eenden, welke den land bouwers vqel schade bezorgen. Twee jachtopzie ners van den Vorst von Salm-S.alm hebben in enkele dagen 128 wilde eenden geschoten. Do vergiftiging te Renkum. De gear resteerde J. W. T. te Renkum, verdacht van ver giftiging, blijft voortdurend alle schuld ontken nen. Hij heeft zij:n zuster beschuldigd, dat deze, en niet hij, hun vader zou hebben vergiftigd De ze zuster is Woensdag te Arnhem in verhoor geweest, maar onmiddellijk weder op vrije voe ten gesteld. De politie heeft, naar het „Arnh. Dgbl." meldt, in den tuin van T. te Renkum, een kopje, waarin een hoeveelheid muizentarwe, in den grond be graven gevonden. Een opdichtster. Dinsdag 11 Juni j.l, ver voegde zich bij' den heer A. II. Schnabel, horloge maker aan do Voorstraat te Dordrceht, een on bekende, fatsoenlijk gekleede vrouw, die voor gaf te Schiedam te wonen, maar naar Dorut te willen verhuizen en eenige inkoopen te willen doen, waartoe zij' was in staat gesteld door een erfenisje van f 600 van haren schoonvader. Ze kocht een klok, een horloge en twee gouden ringen en verzocht die 's middags vóór vier uur te laten bezorgen in de Wijnstraat no. 72 al- naar; de koopprijs zou dan tegelijk betaald wor den. Toen die heer Schnabel de goederen liet bren gén, bleek echter, dat het opgegeven wijk num mer dat was van het erf „Do Oude Kraan" en rees bij hem het vermoeden, dat hij met een oplichtster te doen had: Hij kwam tot de ont dekking, dat hij voor een jgouden ring was be stolen. Hij d|eed toen aangifte bij de politie, aa,n wien bleek, dat diezelfde vrouw ook bij twee andere winkeliers in goud en zilver was geweest met hetzelfde verhaal, maar vermoede lijk hejeft zij bij geen van bieiden haar slag kun nen slaan. De vrouw was echter niet meer te vinden. Wiel werd eenige dagen later te Rot terdam een vrouw aangehouden, die gouden, rin gen had gestolen, maar die werd niet als de verdachte' herkend. Gistermiddag 12 uur zag da echfgenoote van den heer Schnabel echter de bewuste vrouw irt de Vriesestraat staan praten. Dadelijk waar schuwde zij haar man, dia de vrouw aansprak en dreigde haar naar het politiebureau ie zul len laten 'brengen. Eerst beweerd© zij van de zaak niets af te weten, maar terwijl de heer S. even zijn hoed' ging halen om met de ver dachte mee te gaan, ma,akte deze zich! uit cte voeten. Terstond werd de politie gewaarschuwd en onmiddellijk nam deze hare maatregelen, mc-t het gevolg, dat de vrouw kort daarna door de recherche werd aangehouden in den winkel van den horlogemaker Groeneveld aan het Vrieseplein, waar zij de brutaliteit had. de zelfde truc weer te willen uithalen. Zij werd toen naar het bureau gebracht, waar zij door verschillende winkeliers herkend werd, zoodat zij voorloopig wel onschadelijk gemaakt zat worden, (üordr. Crt.) De nieuwe havenaanleg te Amsterdam. De K. v. K. te Amsterdam heeft, in antwoord op een door B. en YV. tot haar gerichte vraag, advies uitgebracht omtrent de haven-uitbreiding van Amsterdam. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het plan tot haven-uitbreiding met groote instemming werd vernomen, daar binnenkort gebrek aan kade-leDgte voor diepgaande schepen dreigt. Er moet minstens 250 M. kade-lengte per jaar worden bijgebouwd. Daarin mag niet worden voorzien door een par- tieele uitbreiding nu hier, dan daar te maken Aardbeienverzending en gebrek can wagons. Men schrijft uit Beverwijk: De verzending der aardbeien is in vollen gang zeer groote hoeveelheden worden aangevoerd naar de 2 veilingen. De oojgist valt niet tegen en de prijzen zijn hoog. De eerste Donderdag \1. verzonden en brachten den ahnormalen prijs van f 33 per 100 K,.G- op, doch reeds Vrijdag daalde die tot f 23f 24, welke tot heden gehandhaafd bleef en. nog flink 'hoog is te noemen. Allen, tuin ders en exporteurs, konden tevreden wezen, wan neer niet zich een nijpend gebrek aan rollend materieel deed gevoelen. De H. IJ. S. M. had gisteren geen wagens disponibel; eerst te 5 uur kwamen er 34 aan, die alle vol vertrokken, en ook heden to kwart voor vijf stond nog geen wagen voor de laadplaatsen, terwijl de veilingen te 9 uur en 4 uur gehouden werden. Hevige protesten aan de directie te Amsterdam en de rijksspoor wegautoriteiten konden niet meer bewerken dan dat hedenmiddag een extra-'trein met ledige wa gons van Amersfoort zou afgezonden worden die tegen den avond Beverwijk kan bereiken. „Kennemerland" publiceerde een bulletin, waar in wordt bericht, dat op zijn verzoek het Kamer lid Passtoors den Minister van Waterstaat over het wagengebrek hier sprak en deze van de directie der H. IJ. S. M, de Verzekering ontving, He auto-bandieten. Men zal zich herin neren, dat er eenigen tijd geleden, toen er bijna dagelijks in deze rubriek een hoofdje „auto-han- uK'ten" verscheen, ook gesproken is' over niet ver blijf te Amsterdam van sommige' leden der groote Parijsche bandieten-bende, die onder aanvoering stond van Bionnot, Gamier o.a. Gilbert. De «echter van instructie in de tallooze misdaden dezer Loeven, heeft de resultaten ontvangen van het onderzoek, dat met medewerking van een Parij- schen politie-inspecteur door de Belgische en Nc- derlandsohe politie ingesteld is naar het optreden _der Fransche bandieten in Nederland en België. Wij ontleenen het volgende aan de mededeeiling'en, die de correspondent te Amsterdam van de „Ma- tin" hieromtrent aan zijn blad doet. Hen morgen na den aanslag1 op den bjank- looper Caby in de Ordener-'straat te Parijs zijn Raymond la Science en de Boué, bekende leden van de bende der auto-bandieten, naar Amsterdam vertrokken. Ze kwamen daar aan met al ue aan Caby ontstolen geldswaardige papieren. De heide toeven wilden zoo spoedig mogelijk de stukken van de hand doen en stelden zich in betrekking met de man, die Van den Berg heet. Hoewel zo verwacht hadden, dat ze onmiddellijk met hun zaken gereed zouden komen, moesten ze van 23 tot 28 December te Amsterdam blijven. De Boué en Raymond la Science hadden onder de namen van Charles Beulemans en Emile van der Auwera intrek genomen in het vegetarische restaurant Pomona, aan do Weteringschans no. 112 114. Den 28sten December vertrok het twee tal uit Amsterdam. In den loop van Januari koerde de Boué er alleen voor zeer korten tijd terug. Van den Berg had nu de aan Caby ont stolen stukken in zijn bezit. Hij schijnt niet van zins zich uit te laten wat hij er mee doen moest, lot in Maart heeft hij de buit bewaard. Toen is Bélonie, een ander lid van de boeven- bende, door Bonnot uit Parijs naar Amsterdam gestuurd om een deel van de stukken terug' te gaan halen. Maar toen Bélonie daarmede te Parijs terug keerde werd hij onze lezers zullen het zich heeirinneren in het noorder-stalion ingerekend. De tamp te Liibtheen. De inwoners van het kleine MecklenburgSche plaatsje Lübtheen ver koeren in groote opwinding ten gevolge van een eenige dagen geleden voorgevallen gebeurtenis. Rondom het plaatsje, dat zelf gespaard gebleven is, is de aard© nl. op geweldige wijze bewogen. Een groot© spleet strekt zich kilometers ver ucm velden en wegen uit. In de kalimijn „Herzog Re gent", te Jessenitz bij Lübtheen, is, zooals reeds door onzen Berlijnschen correspondent gemeld v erd, plotseling het water binnengedrongen. De geheele mijn is overstroomd. Hot werk' slaat stil, evenals op de naburige kalimijn „Friedrich Franz". Op de Jessenitzer fabriek zelf is merk waardigerwijze van de geologische gebeurtenis, die de geheele omgeving in beroering' bracht, niets te merken. Weliswaar staat het .werk stil, doch de aarde is rustig' gebleven en de fabriek' heeft geen schade geleden. Geheel anders ziet het er echter op d'e „Friedricfa Franz" uit. Daar is hét groote rnac.hinegehouw geheel verwoest. Overal verton nen zich scheuren en gaten, zoodat het gebouw afgebroken zal moeten worden. De groote water massa's die de Jessenitz-taijn gevuld hebben, zijn aan de omgeving onttrokken. Het gevolg was, dat op verschillende plaatsen de grond is inge stort. Op sommige punten zijn zelfs gaten van twee meter diep ontstaan. Uit het naburige meer, welks spiegel ongeveer 30 centimeter gedaald is, zijn alleen 80.000 kubieke meter water in de mijn gedrongen. O. a. is ook een geheele aanlap- polakker ingestort. De boer, die juist op het veld was, toen de' catastrofe plaats had, vertelt, dat hij een doffen knal hoorde, waarna de bodem plotseling voor zijn voeten wegzonk. In hel dorp Trebs ziet men een schuur, die geheel in elkaar geworpen is. In den harden cementvloer bevindt zich een groef, waarin men makkelijk de hand steken kan. De beide mijnen zijn hermetisch' gesloten. AI len arbeiders is de toegang verboden. Uit Lübtheen- wordt nog gemeld, dat de kali- mijnen te Jessenitz totaal verloren zijn. De arbei ders zijn reeds opgezegd. Op vier nieuwe plaatsen wordt naar kali geboord; op één punt moet men reeds geslaagd zijn. G e a r r e s t e e r d. Te Londen is een zekere Arnstein, die reeds in Januari te New-York voor hel gerecht had moeten verschijnen wegens op lichting tot een bedrag van meer dan f 100,000, door detectives van Scotland Yard gearresteerd, Op aanwijzing: van een der detectives uil New- Yoït werden de bewegingen bespied van een zekere Jeanne Mc. Coomick, die in het Carlton Hotel logeerde en betrekkingen onderhield niet Arnstein. Toen de detectives het hotel gedurende ec-n hevig onweder bewaakten, verliet de juffrouw hel gebouw en stapte in een auto. De New- Yorksche detective steeg1, vergezeld van de d,e tectives van Scotland! Yard, in een andere auto en reed haar achterop' naar een klein hotel in Kensington, waar Arnstein gevonden werd en in hechtenis werd genomen. Een erfenis verduisterd. Naar men het »Soer. Hand." meldt, behandelt de landraad van Singaradja (Bali) deze week een belangrijke strafzaak, n.l. de verduistering van een aanzien lijken boedel. De kwestie komt in het kort hierop neer Ongeveer vier jaar geleden overleed het hoofd der Arabieren van Singaradja, en liet aan vastig heden, geld, enz. voor een waarde van c.a. f 10.000 na. De overledene had eenige kinderen, die ech ter, toen hij stierf, allen nog onmondig waren. Als executeur-testamentair trad volgens een door den gestorvene in zijn testament gemaakte be schikking, op, zekere Maadan, een vertrouweling van den overledene die jarenlang in zijn dienst was geweest. Maadan aanvaardde den boedel en de erfgena men vernamen daarvan sindsdien niets meer. Toen nu ongeveer een jaar geleden een der doch ters in het huwelyk trad, stelde haar man, die gaarne wel wat meer van de nalatenschap van zijn overleden schoonvader wilde weten, een on derzoek in. Ook de andere kinderen machtigden hem, voor hen op te treden en daarop wendde hij zich tot Maadan. Deze zond hem telkens met een kluitje in het riet, hetgeen den gemachtigde ten slotte begon te vervelen. Hij riep de hulp in van den resident van Bali en deze benoemde een commissie om den nagelaten boedel op te nemen, de boeken van den executeur te onderzoeken en na te gaan, wat deze intusscben gedaan had. Maadan verklaarde aan deze commissie, dat slechts een waarde van f28.000 verantwoord be hoefde te worden. Dit bedrag stelde hij aanstonds ter beschikking der rechthebbenden. De erfgenamen weigerden hiermede genoegen te nemen en namens hen werd een klacht gezon den aan den procureur-generaal. Deze gelastte instructie en het resultaat hiervan was, dat tegen Maadan rechtsingang werd verleend, ter zake van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6