Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i buzz.-, 113 EERSTE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering f 35sie Jaar^ao^. Zaterdag 6 Juli 1912, iVi. 10363 ii. overeeitastii od ie polis vermelde voorwaarden, Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieel© berichten. Onderhavenmeester. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenl&ndsch Nieuws. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies levenslange f Q fj fj verlies van geheele I /Nil een hand, invaliditeit; L U U voet of oog; I ||JU IUU een duim n ordt gewaarborgd door de iloilandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van rnn bij verlies p<l T bü verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 11 Juli a.s. 's na middags 2 uur, ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden: Het rioleeren van een gedeelte der üroene- laan en van de Dwarsstraat, benevens het rioieeren en bestraten van de Piet Hein- straat, Helenastraat, Hendrinastraat en een straat ter plaatse van een deel der Brandsloot. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige geslo ten bus, voor des namiddags 1 uur van den dag van aanbesteding. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie al'd. A. tegen betaling van f 0.60 (per post f 0.65). Aanwijzing alle werkdagen van 9—12 uur v.m. in de Directiekeet by net Gasgemaal. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 18 Juli a.s. 's na middags 2 uur. ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het ophoogen en aanleggen van straten in Oud- W est-Frankeland. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie afd. A. tegen betaling van fO.60 (per post t0.65). Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen sollicitanten op naar de betrekking van Salaris 1800 - f 1000. Sollicitatiestukken voor 18 Juli a.s. in te zenden bij den Burgemeester. Daarbij leeftijd, welke niet boven 35 jaar mag zijn, tegenwoordige en vroe gere werkkring en andere inlichtingen van belang schriftelijk op te geven. Sollicitanten met wie nadere kennismaking verlangd wordt, zullen daartoe worden uitge- noodigd. Heden is een aanvang' gemaakt met de uitrei king der polissen aan onze abonné's. Donderdag 11 Juli zullen vermoedelijk alle polissen aan de Schiedamsc'hc! abonné's zijn uitgereikt. Men gelieve zich te vergewissen van de juist heid van dein naam enz. opi de polis vermeld. Eventueel© opmerkingen gelieve men zoo spoedig mogelijk te doen aan ons bureau, Boterstraat 50. Personen beneden den leeftijd van 14 en boven de 70 jaar zijn niet verzekerd. DE DIRECTIE. Gemeenteraad. Aan de Men van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat van de heeren Koopmans, Gerlach on Houtman by den Raad het volgende schrij ven is ingekomen: l „Ondergeteekenden leden van den Gemeente- „raad, nemen" bij1 dezen de vrijheid, den raad "T°or tei tellen, art. 1 van de verordening cp o zwemplaats, Gemeenteblad 1910, no. 10, zoo- amg te wyzigem dat die inrichting ook des - nc digs voormiddags geopend zal zijn'-'. Feest week Bondsafdeeling. In tte Bondsigiehoorzaal is -t elkea avotlJ bij. zonder druk. De stroom van bezoekers blijkt nog mot te, verminderen. Tot en met Maandagavond zullen zeker nog velen daar naar hartelust voor Oen kleinen toegangsprijs kunnen genieten. Dins dag-avond is 't entree wat hooger, maar dan krijgt men ook het neusje van de zalm. Okhuyzen in eigien persoon! Hoevelen zullen hem nog eens gaarne in Schiedam zien optreden, waar hij zulke aangename herinneringen liet. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie portemonnaie met inhoud, duimstok, R. K. kerk boekje, notitieboekje, rozenkrans in etui. Bij de volgende personenzwart hondje, Bone faas, L. Haven 114; sigarenpijpje, Pel, Boterstr. 7; portemon. met geld, v. Hoek, Hoofdstr. 43»» gouden oorbelletje, Kleinekoort, N. Haven 255; rozenkrans, Elderkamp, Broersveld 423idem, v. Woerkom, Hoofdstr. 133; idem, den Brinker, G. Verboonstr. 5; sleutel, v. Draten, Gasstr. 1; idem, wed. Veerkamp, Kreupelstr. 314idem, Bruns, Rozen burgerstr. 34; idem, Verhoecks, Puttersh. str. 3hooivork, Zijdeveld, Spoorstr. 4 geldstuk in papier, v. d. Sloot, Broersvest 151 witte vrouwenzak met inhoud, Papenhuizen, N. Haven 163'°; zwemoroeken, handdoek, v. Ravens» Visscherstr. 3; portemon. met geld, den Houting, Buitenh. weg 1764reticule met portemonnaie, Bats, Broersveld 394gouden oorknopje, v. Woer kom, Oostsingel 8eenige geldstukken, Kool, Singel 2022. Schied. Bioscoop, die bijna eiken avond an graote schare bezoekers trekt, geeft thans, met ©en nieuw prachtprogram, onaer meer de voetbalmatch Holland—Finland in de Olynr piscine spelen te Stockholm, voorwaar een zeer actueel nummer, dat zeker gaarne door de tal rijke liefhebbers van het voetbalspel zal wornen gezien. De f if ma Adr ianus van dein E eia ar t te Arnhem, vestigt door een sierlijke étalage bij de firma J. H. C. van Waart, Hoogstraat 154, de aandacht op 'hare verschillende artikelen. Behalve de bekende Eelaartine brengt zij ook nog in den handel een zeer fijne tafellikeur „de Roem van Arnhem" in magnifique verpakking van Arn- hemsch fayencewerk, welke in de étalage zeer de aandacht trekt. Heden is hier ter stede aangekomen het S.S. „Stamfordham", met een lading steen kolen van Newcastle. Dit stoomschip wordt van daag gelost door drie zoogenaamde knijpers van de firma Thomson Co. hei Rotterdam. Lit is de eerste kolenboot, welke te Schiedam geheel op mechanisch® wijze wordt gelost. Voor de Schie- damsche bootwerkers is zulks natuurlijk niet aan genaam. daar diiei mensehen anders een Tink dag geld met het lossen verdienen. Daar het herhaaldelijk voorkomt, dat kinderen bij het open- en dichtdraaien van de Koemarktbrug al spelende tusschen de brug en de leuning beklemd raken en daardoor kwet suren oploopen, is thans aan de brugleuning ijzer netwerk aangebracht. Hierdoor hoopt men te voorkomen dat de jeugd met de voeten en armen in aanraking komt met de brug, wanneer zij in beweging is. Op de H o o f d brug is gistervan een •sleepérswagen van den vrachtrijder Tak, uit de L. Kerkstraat, waarop een machine vervoerd werd, een der wielen gebroken. Er moest een andere wagen worden gehaald, waarop de machine met veel moeite werd overgeladen. Het verkeer ter plaatse was geruimen tijd ge stremd. Gister-middag omstreeks 1 uur ontstond er ten huize van v. d. Broek, aan den Langen Achterweg, brand doordat een 4-jarig jongetje op den zolder met lucifers had gespeeld Een deken geraakte o.m. in brand. De bewoners waren afwezig. Het vuur werd gebluscht door politie en burgers. Op den hoek van de Hoogstraat en Dam is de passage gistermiddag eenigen tijd ge stremd geweest, doordat een wagen beladen met palen, een bocht niet kon nemen. De palen bots ten tegen een deur van een pand aan de Hoog straat, welke beschadigd werd. UIT DELFT. De heer H. L. M. van de Seyp, lid van den raad, stelt den raad voor, het besluit van 20 Maart tot het betrekken van water uit Schiedam in te trekken- en bij den bestaanden watertoren een lang reservoir te bouwen van 1500 kub. M., om dat te doen vullen en daaruit het tekort op dagen van groot gebruik aan te vullen. De heer van de Seyp zegt) dat de tegenwoordige bron nog lang niet is uitgeput en vermoedelijk nimmer uitgeput zal worden. De kosten van dat reservoir, in ge wapend beton, zouden f 17.700 bedragen. De heer J. C. van Dijk heeft aan den raad schriftelijk verlof gevraagd, in de eerstvol gende zitting van dat college den burgemeester, als hoofd van de politie, de volgende vragen te mogen stellen lo. Om welke redenen is door u geen onder zoek ingesteld naar de, in den brief van den hoofdinspecteur der politie J. M. Brakke geuitte grieven en beschuldigingen, zooals door u in de raadsvergadering van 10 Mei jl. is toegezegd 2o. Welke redenen hebben er u toe geleid, den hoofdjnspecteur der politie J. M. Brakke met in gang van 4 Juli j.l. te ontslaan, zonder dat daar toe, zooals art. 191 der gemeentewet het eischt, door den commissaris van politie een voordracht is gedaan RUSLAND. Gisterochtend om 10 uur gingen de Tsaar en de Keizer te Baltisjkiport aan land om het re giment Wyborg te inspecteeren. Die Duitsche Keizer heette de troepen in het Russisch dank. De Tsaar riep hoezee vod den Keizer en de Keizer riep hoezee voor den Tsaar. Vervolgens lieten de Tsaar, de Keizer en groot vorst Nikolaas zich miet het regiment phofogra- pheeren. Om half een gingen de Tsaar, de Kei zer, de Rijkskanselier en prins Adalbert op de „Standart" het tweede ontbijt gebruiken. De Keizer begaf zich tegen 5 uur met prins Adalbert aan boord van de „Moltke", waar hij kort daarna den—Tsaar ontving. Da Tsaar en de Keizer bezichtigden de „Moltke" langer dan een uur nauwkeurig, geleid door den bevelhebber rid der von.Mann. Tot slot gebruikten de vorder in de kajuit een maaltijd. De Keizer bracht den Tsaar naar do „Standart" terug. Naar aanleiding van de berichten, dat de ont moeting bij Baltisjkiport verlengd zal worden, ver neemt de „Vossisehe Zeitung" te goed iagedchte plaatse, dat bet inderdaad niet onmogelijk is, dat de samenkomst heden, Zaterdag1, voortgezet worm. PORTUGAL. De voorzitter van den ministerraad, in Kamer en Senaat gevraagd naar de houding der regeering tegenover de wetten, die de republiek moeten beschermen, heeft geantwoord, dat de regeering, geroepen om een bepaalde taak te vervullen, het vervullen dezer taak als in gevaar gebracht zou beschouwen indien niet het parlement haar vóór 10 dezer in de gelegenheid stelt die taak te ver vullen met de wetten, die daartoe onmisbaar zijn. TURKIJë. Volgens berichten uit Monastir is de onderhan deling met de muiters mislukt. In Midden-Albanië neemt het oproer toe. Verscheiden officieren van de garnizoenen te Saloniki, Koelkoek en Kaprine zijn verdwenen, waarschijnlijk om zich bij muiters te voegen. Naar de «Neue Freie Presse" meldt, heerscht in Weenen in ingewijde kriDgen de opvatting, dat de toestand in Turkije beter wordt. Men houdt het voor mogelijk, dat de crisis afloopt, zonder dat het Turksche kabinet behoeft af te treden. MEXICO. Uit New-York wordt geseind Generaal Huerta heeft de Mexicaansche rebellen bij den Bachim- bapas volkomen verslagen. Het leger van Oroczo heeft den terugtocht genomen naar de Amerikaan- sche grens. Naar het heet, is gebrek aan schiet voorraad de oorzaak van de slechte houding van de troepen van Oroczo. Daar de Amerikaansche grenzen scherp bewaakt worden, is het te ver wachten, dat het leger der rebellen daar uiteen zal vallen. CHINA. Die Chineesche Minister van Oorlog heeft, naar uit Shanghai wordt geseind, verklaard, dat het ontslaan der troeipen door de vertraging! bij het tot stand komen ©ener buitenlandsche ieening wordt belemmerd. Hij is overigens voornemens', in Woetsjang de helft der troepen, en in Nanking 40.000 man te ontslaan en in het geheel slechts 40 a 50 divisies opnieuw te formeeren. De Mi nister erkende den goeden wil van Duitschlaud en Engeland bij de onderhandelingen in verband met de léening. Frankrijk heeft daarentegen steeds geaarzeld, Rusland en Japan hebben immer de totstandkoming tegengewerkt, terwijl Amerika min der hulpvaardig: bleek, dan aanvankelijk scheen. Het nieuwe Chineesche Ministerie is nog niet ge formeerd. Mogelijk zullen de medestanders der Kantonezen.partij daarin voorloopig zitting nemen, doch zeker niet op den duur. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit wel ingelichte kringen te Leipzig, dat het onderzoek betreffende de Kostewitsch.affaire zoover gevor derd is, dat eerstdaags' het proces tegen hem be ginnen kan. Kapitein Kostewitseh zal vandaag of morgen naar Leipzig worden overgebracht. Uit Innsbruck wordt aan de „Lokal Anzeiger" gemeld: De Itaiiaansche artillerie houut sedert eenige dagen hier bij de Tiroolsfche grens oefe ningen. Aanhoudend zjjin artilleristen naar Tirol gedeserteerd. De commandant der troepen Iaat daarom de grens door een lange reeks van posten bewaken, desniettemin is het artilleristen gelukt langis moeilijke wegen naar Tirol te aeserteeren. Slechte behandeling en de vrees voor Tripolis was de oorzaak van hun vlucht. Een deserteur verklaarde: Als de grenzen niet zoo scherp be waakt werden, zouden niet alleen de manschappen, maar zelfs de muilezels deserteeren. Nederrijns"he kranten maken er bittere opmer kingen over, dat de Duitsche torpedo, boo ten, die voor het eerste Duitsche marinecongres van Rot terdam tot Dusseldorp1 den Rijn zijn opgevaren, door Nederlandse he stuurlieden bediend worden. Die bladen verklaren, dat honderden Duitsche kapiteins en stuurlieden, die het patent voor het. bevaren van den Rijn van Straatsburg tot aan den zee mond bezitten, met vreugde en dergelijke op dracht aanvaard zouden hebben. De Nederlandsche stuurlieden verzekeren, dat bet Duitsche consulaat te Rotterdam hen heeft aangenomen, om de torpedo.booten naar Dussel dorp en weer terug te brengen. De pers verlangt hierover opheldering, daar met name de stuurlieden uit Ruhrort, ondvr wie er zijn, di© bij de DuitsCh© marine met eere gediend hebben, zich zeer gekrenkt voelen. Sedert veertien dagen, schrijft de Londen, sche correspondent van het «Hdbl.", was bekend, dat in het gebouw der «National Liberal Club" in den avond van 5 dezer een receptie zou ge houden worden door den voorzitter der club, den Markies van Lincolnshire en gemalin, voor de 'eden en hun gasten, waarbij dan ook dames zouden worden toegelaten. De gelegenheid zou dan bestaan om den eersten minister en de an dere leden van het kabinet te ontmoeten. Er hadden zich een aantal leden der club met hun gasten tot het bijwonen dezer receptie doen in schrijven, waarvoor gevorderd was een bedrag van vijf shilling per persoon, tot dekking der buffet-kosten. Heden is plotseling afgekondigd, dat de receptie is uitgesteld en ik verneem, dat dit gebeurd is, omdat is uitgelekt, dat een aantal suflragettes onder de te introdueeeren dames, een ernstigen aanval op den eersten minister op het oog hadden. Het is nu zéér wel mogelijk, dat dit uitstel een afstel der receptie zal worden. «Het wordt een «prachtige" toestand als vrou wen uit kringen, waar men zoo iets zeker aller minst verwachten zou, er een gewoonte van gaan maken, op zóó ergerlyke wijze de wetten dei- gastvrijheid met voeten te treden." Weet mag men hierbij vragen de liberale regeering in Engeland aan het woeden dezer furiën nu niet voor goed een einde te maken Zal zij nog langer haar heil blijven zoeken in toegevendheid tegenover deze geëmancipeerde dames Naar de „Navy Journal" meildt, is men thans doende kanonnen van 450 mm. te gieten, die met ec-n lading van 63 kil. buskruit, een hom, we gende een ton of 1080 kil., op 26 kilometers af stand zullen schieten. Op dien grooten afstand zullen deze bommen gemakkelijk het dikste pant ser der grootste Dreadnoughts doorboren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1