Verspreidé berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. gwombineerd optreden te Constantinopelten hoogste een parallelactie. Se. Green nieuwe overeenkomsten kwamen tot stand. Deze bekentenis zal in Duitsclhlanct, waar men hoopte, dat Baltischport een Reval of Pots dam zou worden, niet nalaten eenige ontnuchte ring te veroorzaken. 4e. Ten overvloede tot gerustsdelling van Pa rijs en Londen nog de verklaring, dat ook deze kr-izcr bijeenkomst geen verandering'brengt in de bestaande groepeeringe'n der Europ;eesche mogend heden. NOORWEGEN. Lit Christiania wordt gemeld, dat de regeering 'n ontwerp heeft ingediend, waarin een medio l wordt aangevraagd van 54 millioen kranen, ter uitbreiding van dei Noorsche vloot. Pat bedrag zal in den loop van 4 jaar besteed worden. Zoo als men weet was aanvankelijk, het plan 20 mil lioen kronen aan; te vragen. De sociaal democra ten zijn tegen elke vermeerdering van do vloot. PORTUGAL. Ambtelijk wordt bekend gemaakt, dal in het Noorden van Portugal troebelen zijn uitgebroken. De telegraaflijnen zijn doorgesneden. De regee ring nesimt krachtige maatregelen. Dat de monar chisten bet land zijn binnengedrongen is inder- aaad juist. In Tafe>, Mercira de Rey en Vinboz zijn tegelijkertijd troebelen uitgebroken, die van hoogst ernstigen aard moeten zijn. Men bevecht de opstand,dingen met machinegeweren, die uit öporto naar het g;ebi©$ des oproers zijn gebracht. SERVIë. Eon eter bladen te Belgrado bericht, dat de re- gieering de papieren van den overleden minister president Milovanowitsdh in beslag hoeft goner men, omdat men weent, dat zich daaronder zijn mémoires bevinden, waarin hij de crisis tijdens de annexatie van Bosnië en Herzegowina uitvoe rig bespreekt en de radicalen grovelijk beschul digt. MAROKKO. Naar officieus gemeld wordt, zou de Fransche ministerraad eergisteren beraadslagen over het zen den van nieuwe versterkingen naar Marokko. Uit Oedsja wordt bericht, dat de colonne van generaal Alix haar pacificatie-taak in de Moeloeja- en Gerif-gebieden heeft volbracht. De generaal is naar Oedsja teruggekeerd. In de jongste zitting der Senaats commissies, waarin-over het ontwerp ter goedkeuring van het Marokko-verdrag werd beraadslaagd, stelde de rapporteur Ribot aan den Minister-president Poincaré de vraag, of hij evenals de voorzitter der Kamercommissie voor Buitenlandsche Zaken, Barthou, den toestand in Marokko als «moeilijk" beschouwt. Poincaré antwoordde, dat men zijns inziens den toestand in Marokko juister met het woord «ernstig" kon omschrijven. Met de taak welke Frankrijk in Marokko heeft, zal een lange tijd gemoeid zijn. Men moet zich aan den eenen kant, verzekerde Poincaré, niet al te zeer veront rusten, doch ook anderzijds niet meenen, dat het alles heel eenvoudig zal gaan. Toen Poincaré als uiting van scherts aan Moelai-Hafïd diens woor den aanhaalde«Ik zou graag eens naar Parijs gaan, om dien uitnemenden Jaurè, men verdedi ger in Frankrijk te leeren kennen", ontstond al- gemeene vroolijkheid, PERZIë. Die Perzische Regeering zal, naar te Teheran verluidt, den eiscih van Rusland tot versterking der Perzische kozakfeenbrigade te Taebris mot 700 man en tweie Russische officieren inwilligen. Be Relgeerinig te Teheran grijpt deze gelegenheid aan, om haar bereidwilligheid jegens Rusland te toonen ep tevens haar verlangen naaT het terug trekken der troepen te herhalen. CHINA. De gedeserteerde Ministers Tangsjaoji is gis teren met zijn familieleden uit Tientsin naar Shanghai vertrokken. Aan boord van het schip, hetwelk hem overbracht, bevond zich een radi caal lid zijner partij; deze bedreigde hem met een pistool en berispte Tangsjaoji heftig wegens diens vlucht 1lit Peking1. De oud-Minister g;af van zijn handelwijze een uitlegging, die den aanval ler scheen tevreden te stellen. Althans zijn beoiei- ging met het vuurwapen werd gtestaakt! evenwel verklaarde, hjj Tangsjaoji naar Shanghai te zullen vergezellen. Deze wist echter het schip onge merkt ta verlaten. Dr. Soenjatsen heeft bij de Britsche Rechtbank t,e Shanghai een aanklacht ingediend tegen een Ohineiesfche courant, waarin w'erd beweerd, dat Soenjatsen op 1.000.000 taels uit de Belgische leening voor zich had weten beslag te leggen. De eigenaren der courant zullen nu ae waarheid van de bewering moeten staven. CUBA. Men kan den negeropstand als geëindigd beschou wen. Estenos, de voornaamste aanvoerder, is ge dood. De meeste opstandelingen hebben zich onderworpen. Slechts in de provincie Santiago di Cuba zijn nog eenige kleine troepen van oproer lingen, wier onderwerping aanstaande is. De Vereenigde Staten hebben besloten de oor logsschepen terug te roepen. Volgens «n telegram uit Bern aan do „Et-oite Beige'' is het program voor het bezoek van keizer Wilhelm aan Zwitserland, thans defi nitief vastgesteld. De keizer zal den 3den Sep tember te Zürich aankomen. Denzelfden dag zal hij de leger manoeuvres in de omgeving van Wyl bijwonen. Ook den óden September zal hij bij de manoeuvres tegenwoordig zijn. Den 6den Septem ber zal dei keizer zich naar Klein.Scheidegg bege ven. Luzern zal hij den 7dön September bezoe ken, terwijl hij den 8sten September Zwitserland weer verlaten zal. Te Belfast, waar sedert «enigen lijd telkens demonstraties tegen de Katholieken plaats heb ben, en Katholieke arbeiders uit de fabrieken verdrongen worden, trokken eergisterenavond 4000 personen uit een unionistische club, wier aantal door partijgangers spoedig tot 10.000 ge stegen was, door de Katholieke wijk, beschadig den dei winkels en handelshuizen der Katholie ken ,en wierpen de vensters van een Katholieke school, eiein Katholieke kerk, de pastorie en de bureau's van het nationalistisch© blad in. De politie stond er machteloos tegenover. De Katho lieke arbeiders, die in den loop van de week uit de fabrieken verdrongen waren, en hun loon wilden halen, werden aangevallen on mis handeld. Naar aanleiding van die uitsluiting der me taalarbeiders in Hannover, zijn Woensdag: tus- schten de werkgevers en de vertegenwoordigers- der arbeiders langdurige besprekingen gevoerd, welke tot de volgende resultaten geleid hebben 1. De regelmatige wekelijifcsehe- arbeidstijd bedraagt 57 uur. 2. Alle arbeiders, wier loon beschouwd wordt naar het aantal uren, dat. zij werken, zul len ©en loonsvedhoogling krijgen v,an 3 pf, per uur. Over dei voorwaarden, die de verkorting van dien arbeidstijds zullen regelen., zullen de fabrieks eigenaars afzonderlijik met de arbeiders onder handelingen voeren. Waar men betreffende deze kwestie niet tot overeenstemming! komt, zal de door den werkgever gewenschte verdeeling van den arbeidstijd voorloopig worden ingevoerd. Erie maanden nadat dei arbeid weder hervat is, zal dan door alle arbeiders over de vraag gestemd worden, hoei die Verdeeling doorgevoerd moet worden. 'Over deze voorstellen zullen thanls bei..lie par tijen binnen eenige dagen een beslissing' moeten nemen. Ter gelegenheid van de drie.honderd-jarige regeering van het Huis Romanow zal het volgen de jaar een .serie jubileum-zegels in omloop wor den gebracht, welke thans in de Russische Staats drukkerij gedrukt worden. De verschillende post zegels zullen de beeltenissen vertoornen oer resp. beerschers uit het Iluis Romanow. Die geheel© serie bestaat uit 12 verschillende postzegels, .terwijl de postzegel van een roebel een afbeelding zal brengen van het winterpaleis to. St. Petersburg. De nieuwe postzegels zullen ook na het jubileum in gebruik blijven en rte tegenwoordige kleine zegels vervangen. Hiermede zal met één tot nog; toe streng door gevoerde traditie gebroken worden, die het. ver bood, dat de beeltenis van een' tsaar op zegels werd aangebracht, die door bestempeling hun waarde, verloren, j Met het oog op de groote toebereidselen, die voor het Internationaal Eucharistisch Congres te Weenen gemaakt worden, kan men veilig de voorspelling wagen, dat het zijn zal van een nog niet overtroffen grootschheid. Gedurende de pro_ cessie zal het H. Sacrament geplaatst worden op eene prachtige staatsiekoets uit den tijd van Maria Theresia en zoo met een vorstelijken luister door de straten van Weenen worden gevoerd. Men weet, dat de Keizer een specialen trein van Rome naar Weenen ter beschikking van kardinaal Van Rossum gesteld heeftmaar het volk heeft met veel aandrang gevraagd, dat de Kardinaaal zijne terugreis zal aanvaarden, op een keizerlijke stoom- bootop den Donau, om zoo langs de beide oevers der rivier de gelegenheid te hebben den Pause lijken zegen te ontvangen. In een schrijven uit Salonica te Athene ontvangen, wordt beweerd, dat heel het vilajet van Scutari in staat van opstand is. De meerder heid der officieren weigert tegen de opstande lingen op te trekken. Eene commissie bestaande uit acht officieren die naar den vali was gezonden om de reden van deze weigering uiteen te zetteni zou gevangen zijn genomen. De aanwervingen hebben opgehouden. De Albaneezen wachten eerst antwoord op de vragen die zij aan het oordeel der Porte hebben onder worpen. Tairjjke oproerige officieren uit Monastic zijn in de bergen in den omtrek van Salonica gevlucht en hebben zich daar vereenigd met de muiters die er reeds een toevluchtsoord hadden gevonden. Een draadbericht uit Lissabon meldt, dat een bom is ontploft in een pand van Costa Castello, waar een zekere Cunha woonde, onlangs als samenzweerder beschuldigd en vervolgd. Bedoelde persoon is omgekomenanderen zijn gekwetst. Men vermoedt, dat Cunha zich met de fabricatie van bommen onledig hield. Nieuwe Bakkerswet. Naar het «Centr." verneemt, is in het Vrjjdag door mr. Aalberse, mede namens de heeren Pas- stoors. De Visser. De Geer, DuymaöT van Twist en Yan der Voort van Zijp ingediende entwerp- Bakkerswet niet opgenomen het patroonsverbod. De patroon zal dus kunnen werken als hij wil. Wel is daarentegen opgenomen het driepioegen- stelsel, waardoor het mogelijk zal zijn, dat ook 's nachts kan worden gewerkt. Voor een en ander zijn echter voorwaarden gesteld. Waar het drieploegenstelsel is toegelaten moet de [acht-urige arbeidsdag worden ingevoerd, terwijl de arbeiders in dat bedrijf van de drie weken er niet meer dan één 's nachts zullen mo gen werken. Ook zullen zij, die 's nachts werken, niet vóór een bepaald uur het brood mogen vervoeren. Op deze wijze hoopt men het concurrentiebezwaar te ondervangen. Bij algemeenen maatregel van bestuur zal dit uur, dat naar plaatselijke omstan digheden verschillen kan, worden vastgesteld. Kustverdediging. Verschenen is het Memorie van Antwoord van de regeer ing op het voorloopig verslag betreffende de> 'kustverdediging D;e betrokken Ministers zijn tol de overeen stemming gekomen, dat van de voorgestelde re geling, om de zeefronten der kustversterking-en tl,oor zeemacht te doen bezetten, althans voorLo©- pig moiet worden afgezien. Bij den Minister van Oioriog heeft zich voorts meier on meer de overtuiging gevestigd, dat, ge let -op de behoeften der levende strijdkrachten, vooral aan meier artillerie en aan behoorlijke organisatie van hel verpl-egingswezen op d-e ver betering der kustverdediging bezuinigd moei wor den ien wel door tot ee-n in financieel opzicht, gunstiger tijdstip uit t;e stellen die v-eirbeteringen welke bij de dringender behoeften der levende strijdkrachten achterstaan. Een en ainder -heeft er toe geleid, dat van het meieren deel der oorspronkelijk beoogde voorzie ningen is afgezien en slechts die worden gehand haafd. welke in die eerste plaats worden noodig geacht om in den onvoldoenden toestand, onzer kustverdediging te voorzien. Mitsdien wenscht de Regeering de .aanvulling en verbetering der kustvensterkingen thans te be perken tot: lo. het maken van eep fort te Vli-ssingen 2,0. het verbeteren van het fort Kijkduin; 3o. (het vermeerderen van de vuuruitvverking dier bestaande piantserforten aan den Hoek yan Holland, bij- IJmuiden ein op de Iiarsse-ns. De totale kasten van de thans beoo-gde verbete ring der kustverdediging worden op- f 10.850.000 geraamd, Begrooting Nederlandsch-Indië 1913. De correspondent der »N. R. Ct." te Batavia seint Het Indisch ontwerp der begrooting voor Ne- derl.-Indië 1913 wijst de volgende cijfers aan Ontvangsten f 251.147.000, uitgaven f276.262.000. Worden de aanhangige voorstellen alsnog aange nomen, dan zullen die cijfers zijn 251.147.000 en 1283.388.000. De buitengewone uitgaven beloopen een bedrag van f32.947.000; de maatregelen voor de economische ontwikkeling vragen f6.517.000. Naar de voorloopige uitkomsten te oordeelen zal voor het dienstjaar 1911 het nadeelig verschil f 1.479.700 bedragen als gevolg van hoogere ont vangsten ten bedrage van f31.622.000 en min dere uitgaven ten bedrage van f22.927.000. Verwacht wordt, dat voor het loopende jaar het geraamde tekort van f32.183.000 zal vermin deren tot f 17.525.000. De algemeene financieele toestand wordt goed geacht, dank zij de krachtige stijging der inkom sten. Naar de verwachting, zal ook in 1913 een belangrijk deel der buitengewone uitgaven uit de gewone inkomsten bestreden kunnen worden. Toch is voorzichtigheid geboden, met het oog op de toenemende eischen, die onderwijs, bestuur en haven- en spoorwegaanleg stellen, zoomede in verband met een niet nader aangeduiden maatre gel van verre strekking, welke nog bij den Mi nister in overweging is. Parochie-stelsel. Die 'hieienen P. Bruininig', dr. J. R. Callonbach, pref. dr. M. A. Gooszen, dk. H. W. ter Haar Bzn., B ten Kat?-, B. Klein Wassink, G. Salomons en dr. J. R. Slotemakea* de Bruine, overtuigd, diat ter Versterking of terugwinning van den invloed van d-e Ned. Herv. Kerk op- bet volksleven de invoè ring van het zoogenaamde par-odhiestelrel zeer bevorderlijk zou kunnen zijn, dringen in een adres' a;an de- Algemeene Synode er op- aan, dat de Algemeene Synode die invoering mogelijk maakt Zij hiebbe'n de-r Synode een daartoe strekkende aanvulling van het Algemeen Reglement en een daardoor noodig Bijzónder Reglement aangebo den Tentoonstelling Dordrecht en omstreken. De voorzitter van het tentoonstllingsbestuur heeft Zaterdag by de opening met een paar woor den hulde gebracht aan den architect Van Bil- derbeek voor zijn ontwerp voor de gebouwen en voor den tuinaanleg, en ieder, die het terrein be treedt, zal erkennen, dat die hulde verdiend is. De tuin met zijn frisch-groene gazons, omgeven door hel-roode geraniums, en het groote grasvlak gebroken door eenige witte kiosken en muziek tempel, maakt een vroolijken indruk, terwjjl de witgestikte er om heen gelegen gebouwen doen denken aan een Oostersche stad. Door de twee zware koepelvormige torens het hootdgebouw binnentredende, komen we in de afdeeling «Verkeerswegen en Verkeersmiddelen,'' waar we als no. 1 aantreffen de inzending van de stad Dordrecht, die hier kaarten liet ophangen betrekking hebbende op haar handel en verkeer, den waterweg naar zee, enz. Grafische voorstel lingen toonen aan, hoe het verkeer over de veren is toegenemenhet Zwijndrechtsche veer ver voerde in 1889 17.200 personen, in 1900 was dit cijfer 27,600 en in 1911 bedroeg het 45,600aan het Papendrechtsche veer waren deze cijfers 12,400 17,000 en 25,600. Met het drukkere ver keer veranderden ook de verkeersmiddelen, wat aangetoond wordt door een sepiateekening van de zeilveerpont in 1840 naast bet model van de nieuwste istoomvaarpont, die thans in gebruik is. De reederij Fop Smit Co. vertoont verschil lende scheepsmodellen. Een aardig met vlaggetjes versierd hoekje wórdt door de firma Kurpershoek en van Weel, te Rot terdam, Dordrecht en Antwerpen, die scheeps modellen tentoon stelt en gelegenheid biedt tot het bekomen van alle gewensche inlichtingen Om trent te maken zeereizen en per stoomschip te verzenden goederen. Van de werf Cunraad te Haarlem zijn verschil lende modellen baggermateriaal 'én schepen te zien foto's vertoonen enkele door die werf ge maakte booten, enz. Ook de Dordtsche firma Van Dorsser en Terhorst laat door middel van foto's zien, wat zij op het gebied van ijzer-constructie en andere ijzerwerken reeds tot stand bracht. De scheepsbouwmeesters C. Gips Zonen, te Dord recht, brengen eveneens afbeeldingen van door hen gemaakte werkenzee- en nviersleepbooten, baggermolens en de daarbij behoorende coumpound- en triple-coumpound-ruaehines, stoomketels enz. Een belangrijke inzending is die van de atd. Handel van het departement van landbouw, nij verheid en handel. In de eerste plaats ligt hier het weekblad Handelsberichten, door dat departe ment uitgegeven met medewerking van het minis terie van buitenlandsche zaken, met de bijlagen Economische Verslagen van de Nederl. diploma tieke en consulaire ambtenaren en eenige andere uitgaven van dat departement. Dams er een plas tische voorstelling betreffende de productie van cacao, waarbij wordt voorgesteld het totale ge wicht van de productie in 1879 en in 19U9 door de Nederlandsche fabrieken uit de door haar ver werkte ruwe cacao verkregen. Dit bedroeg in 1879 1.279.000 K.G. en in .1909, dus 30 jaar later, 20,416.000 K.G. Deze totale hoeveelheden worden voorgesteld dnor twee kegels, welker in houd de ruimte weergeeft, die deze hoeveelheden, berekend naar het gemiddelde soortgelijke gewicht van de voortgebrachte artikelen, zouden innemen. Naar de onderlinge verhouding van de hoeveel heden van de voortgebrachte artikelen zijn de kegels gekleurd, lichtbruin voor poeder, geel voor cacaoboter en donkerbruin voor chocolade enz. Naast den kegel, weergevende de productie in 1909, is geplaatst een op dezelfde schaal vervaar digd model van den Domtoren te Utrecht, die een hoogte heeft van 110 M. en een grondvak van 400 M2. Bij een grondvak zou de kegel, die de productie in 1879 voorstelt, een hoogte hebben van 9 M. en die, welke de productie van 1909 weergeeft een hoogte van 139 M. Verder wordt voorgesteld het gewicht van de verkregen cacao- producten per hoofd van de bevolking over 1909 in verschillende landen. Elk land wordt voorge steld door een mannetje, die een zak draagt, welke het gewicht van het betrokken land vermeldt, Aan den wand zijn verder opgehangen ver schillende grafische voorstellingen, o.a. een over zicht van de verbindingen van Amsterdam en Rotterdam met de zee en met het binnenland van Europa en de ontwikkeling van de organisatie van den middenstand in Nederland. Tijden den duur van de tentoonstelling zal er een officieel orgaan verschijnen onder redactie van de perscommissie in dat orgaan zullen worden opgenomen de programma's van de vermakelijk heden en alle nieuwtjes de tentoonstelling be treffende. Een gedeelte van het blaadje is gewijd aan Boerendonck. Aangehouden. De politie heeft een be diende, zekeren Z., van de Ned.-Ind. Escompto- Maatschappij te Amsterdam aangehoudendeze wordt verdacht ten nadeele van die instelling een bedrag van f500 te hebben ontvreemd. Vergiftiging? Op last der justitie te Breda is Vrijdag te Bergen op Zoom gearresteerd en naar Breda overgebracht de handelsreiziger W.jN.» vroeger te Breda woonachtig. Deze gevangenne ming staat in verband met het plotseling over lijden zijner echtgenoote voor een drietal weken te Breda. Het lijk is opgegraven en Zaterdag heeft reeds de lijkschouwing plaats gehad. Motorjacht verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Zaandam brand ontdekt in het motorjacht «Meeuw" der firma Blaas. Het schuitenlmis, waarin het bootje lag, bevond zich in de onmiddellijke nabijheid van het kantoor der firma, dat alzoo ernstig bedreigd werd. De brandweer wist echter den brand tot het jacht en het schuitenhuis te beperken* terwijl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2