I F E UILLE TO nT Zaterdag 13 Juli 1912 Telefoon no. 85. Officieel© berichten. TWEEDE BLAD. No. 10369. Kennisgeving. Binnenland Het lot. Gemengd Nieuws. Belasting op het houden van Honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst, bevattende dte namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1912, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secretarie (afdeeling finan ciën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijd stip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingebrachtzullende op later ingebrachte bezwaren geen verandering van aanslag worden verleend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 13 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, W.B. Be Secretaris, V. SICKENGA, MILITIE. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Schiedam roept bij deze op de verlofgangers dezer gemeente van da lichting 1911 ANTONIE MARINUS DE JAGER, behoorende tot het 3de Regiment Infanterie, 3de Bataljon, garnizoensplaats Bergen-op-Zoom, en ANDRIES VAN WOERKOM, behoorende tot het 6de Regiment Infanterie, 3de Bataljon, garnizoensplaats Breda, om op 30 Juli 1912, krachtens art. 80, in verband met art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912 no. 21), voor Her halingsoefeningen in werkeljjken dienst te komen. Zij zullen moeten zorg dragen, dat zij zich op den voor hen aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlotsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding en uitrusting bij hun korps aanmelden op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn. indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende mid del van versneld vervoer langs de op de de ver- voerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven. Behalve vrij vervoer, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggelde van f 0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeente secretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk te Gemeente-secretarie, afdeeling Militie, worden overgelegd een gelegaliseerde ge neeskundige verklaring, welke op on gezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel ver voegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldigé reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog, als deserteur afge voerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van eene afzonderlijke ken nisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dierkennis- geving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitenslands ophoudt, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Schiedam, den 13den Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W.B. Eerste Kamer. Naar de Haagsche correspondent van het »Hbl." meldt, is de Eerste Kamer niet voornemens nog in dit zittingjaar weer bijeen te komen, zoodat eenige onlangs door de Tweede Kamer aangeno men ontwerpen, waaronder die betreflende het Staatsmijnveld en de Auteurswet, tot het najaar zullen blijven liggen. Prins Hendrik, De kommissie voor het gedenkteeken van Joan nes Anastasius Veluanus te Garderen heeft bericht ontvangen, dat Z. IC. H. Prins Hendrik de onthulling op 30 dezer 's. namiddags te 2 uur zal bijwonen. Yacantiekaarten. In afwijking van vroeger is het thans met vacantiekaarten geoorloofd, op het station van vertrek of onderweg in eene hoogere klasse over te gaan. Om met een ^acantiekaart 3e klasse in de 2e over te gaan of met een vacantiekaart 2e in de le klasse, ,moet men een gewone plaatskaart 2e klasse bijnemen. Om met een vancantiekaart 3e klasse in de eerste over te gaan, moet men een gewone plaatskaart 2e klasse bjjnemen. Deze sup- plementskaarten kunnen door de hoofdconducteurs worden afgegeven. Kamerverkiezing in 1913. Onze correspondent te Batavia seint Er, heeft zich alhier een comité gevormd om gelden in te zamelen voor steun van de vrijzin nigen bij de verkiezingen in 1913. (N. R. Crt.) De nieuwe legerorganisatie. Naar wij vernemen, zal het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de aanvullingsbegrooting op Hoofdstuk VIII, waarin o.m. op eene vermeer dering van 36 hoofdofficieren en 36 kapiteins bij de infanterie en 8 hoofdofficieren en 18 kapiteins bij de vestingartillerie gerekend wordt, binnenkort verschijnen. Het reorganisatieontwerp moet zeer slecht in de afdeelingen ontvangen zijn, zoodat het weinig waarschijnlijk wordt geacht, dat het ongewijzigd tot wet zal worden. (Tel.) Credietbank voor Prot. stichtingen. Naar »De Ned." verneemt, zal eerlang te 's-Gravenhage. een Credietbank verrijzen, die in het bijzonder beoogt Christelijke inrichtingen van liefdadigheid, Christelijke scholen, enz. enz., bij bouw of herbouw, uitbreiding of verbetering, van de noodige gelden te voorzien. Commissarissen zijn bekende mannen van christehjk-historische en anti-revolutionaire richting. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 18 Juli a.s. 's na middags 2 uur. ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan te besteden Het ophoogen en aanleggen van straten in Oud-West-Frankeland. Bestek en teekening verkrijgbaar ter Gemeente secretarie afd. A. tegen betaling van f0.60 (per Post f 0,65). 1 {Uit het Duitsch vertaald). 45) ik'wmu!^ iu--me niet kwalijk, jonge heer, maar zhmi-Mijnheer spreken in een ghewichtige eenio-A antwoordde Mozes bescheiden en deed We hphvf achterwaarts, noodig M-intn ,Aie-' niets van ie jodenkraam der en green d je wegkomt" Jacob we- lag. „Vooruit 1 Recht»!? ?wecpt' die °P een wagen Hij liet de zweeü ?n f11 Heb je'tgehoord?" eenige schreden voortwaSht n™1!?11 en hd?ed grond verschenen de kneSn °P den,acht®r* na het middag-BchSSXSS^"» I? zagen mompelend toe. Reinout f i aankwam, drong tusKhTÏSL ifS" Satod6ïé;enePóvofd Sn°' Z°° wil i To t 1 wei'f en r'epOm sods een ouden mïr?1? jö °iet? Met de zweep op jood. 't is hemelt te gaan, al is 't ook een „Bemoei ?em!ltfgend- eiken dag brut)??, Je eigen zaken- Je wordt maal baas wo?d v i'°u^dagdief 1 Als ik een" al vast maar zéggen^' Jn VUlt' dat wil Je nu eggen> toomde Jacob woedend, Ned. R. K. Volksbond. Op Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli zal te Leiden de 23e algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Nederl. R. K. Volksbond worden gehouden. Aan de agenda ontleenen wij een en ander Een voorstel van het Centraal Bestuur tot wijziging van art. 4 van het reglement voor den Centralen Raad in dezer voege, dat wie zitting neemt in het Centraal Bestuur ophoudt lid te zijn van den Centralen Raad. Rapport van het Centraal Bestuur inzake de in de vorige algemeene vergadering verstrekte opdracht, om te onderzoeken, op welke wijze alsnog de totstandkoming van één algemeen orgaan mogelijk is. Verkiezing van vier leden in het Centraal Bestuur wegens periodieke aftreding der heeren b. de Groen, J. Th. Imholz, B. Lammers en Th. J. H. Mouwens. Voorstel der afdeeling Leiden De Centrale Raadsvergadering draagt het Cen traal Bestuur op, in alle afdeelingen van den Bond in 't begin van September a.s. een propa- ganda-vergadering te beleggen voor de totstand- „maak, dat je uit mijn oogen komt, anders. Dreigend liet hij de zweep knallen en liep op den jood toe. Maar ook Reinout ging dapper en onver schrokken midden over werf. Achter bij den ingang van den molen staken allen de hoofden bij elkaar en monpelden en gaven luide tee kenen van afkeuring. Fingal, de groote jacht hond, die een middagdutje had gedaan, liet zijn geweldige stem liooren en rukte aan den ketting, Aan de overzijde in „De Ooievaar" werd een venster geopend en een paar hoof den hingen nieuwsgierig uit het raam. Mozes had zich langzaam teruggetrokken. Sidderend en haastig nam hij zijn pak van den muur, toen Reinout hem achterhaalde en zich naast hem stelde, Hij hielp den koop man zijn pak opgooien en vergezelde hem tot midden op den weg. ,,'t Is een slechte wereld, en de jongelui zijn zoo slecht", zuchtte hij. Tot Mozes zei- de hij „De molenaar is niet thuis. Ga nu je gang. Jacob heeft je maar maken, 't Is een erg brutale koming van de invaliditeits- en ouderdomsverze- kering. Behandeling van het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, in te leiden door den heer C. D. Wesseling, van 's-Gravenhage. De Middenstand in 1911. In het verslag omtrent handel en scheepvaart en nijverheid van Nederland «gedurende 1911 wordt een zeer bemoedigende toon over onzen detailhandel aangeslagen. V\e ontleenen er het volgende aan »Over het algemeen is 1911 voor de grossier- derij en het winkelbedrijf geen ongunstig jaar geweest, al waren de in de eerste helft des jaars behaalde uitkomsten aanmerkelijk meer bevredi gend dan die der laatste zes maanden. Als oor zaak van den bevredigenden gang van zaken zijn te noemen de vermeerderde drukte in het haven bedrijf, zoowel als de groote bedrijvigheid in de bouwvakken op vele plaatsen des lands. Dat in de tweede helft des jaars de toestand minder gunstig werd, is hoofdzakelijk te wijten aan de verhooging der marktprijzen voor tal van artike len, zonder dat de detailprijs daarmee in overeen stemming werd gebracht. Het is vooral de kleine winkelstand, welke dientengevolge aanmerkelijke verliezen heeft geleden. »In de hoofdstad des lands werkte, behalve de reeds genoemde algemeene factor, een staking onder de zeelieden en de haven- en transportar beiders mede, om de bedrijfsuitkomsten voor be paalde groepen uit den winkelstand ongunstig te doen uitvallen. De ongeregeldheden, welke zich bij gelegenheid der staking voordeden, zijn o.a. oorzaak geworden, dat het vreemdelingenbezoek aanzienlijk geringer was dan in andere jaren winkeliers, die voor een groot deel hun bestaan vinden in den verkoop aan vreemdelingen, hebben dan ook door de bedoelde staking en haar gevol gen groote schade geleden. »Afgezien van de hier reeds vermelde omstan digheden was, gelijk reeds werd opgemerkt, de gang van zaken voor den kleinhandel bevredigend te noemen. »Naar bericht werd, vindt dit voor een gedeelte zijn grond hierin, dat nu de organisatie van den middenstand zich ook in kleinhandelskringen meer en meer gaat uitbreiden, hier eveneens allerwe gen kenteekenen merkbaar worden, welke er op wijzen, dat ook de kringen van den kleinhandel zich meer dan vroeger moeite geven om zich aan de veranderde maatschappelijke verhoudingen aan te passen. De talrijke instellingen van coöpe ratieven aard, welke in de laatste jaren door middenstandsorganisaties werden opgericht, vor men daarvan het bewijs, evenzoo bewijzen de vele handelscursussen welke vooral in het laatste jaar door middenstandsorganisaties werden opge richt, dat men zich in handelskringen inspant om zoo goed mogelijk de maatschappelijke taak als tusschenpersoon te vervullen. »In dit verband dient hier melding gemaakt te worden, dat de voorlichting, ten behoeve van den Middenstand, welke bij wijze van proef reeds in 1909 door den Middenstandsbond met steun van den Staat werd verstrekt, zeer veel heeft bijge dragen tot de goede uitkomsten, welke op econo misch gebied door den Middenstand werden, verkregen. Ten gevolge van deze voorlichting werden in 1911 een groot aantal nieuwe coöpe ratieve Middenstandscredietbanken of afdeelingen van reeds bestaande banken in alle deelen van 'tland gesticht. »Van de werkzaamheden in het belang van den Middenstand van 't Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren te Leiden, werd ook dit jaar weder met groote waardeering melding gemaakt." Mozes de werf van den Linden- maar gerust bang willen jongen." Zoo verliet molen. Ja?.?b„ liet zjJ> zweep nog eens krachtig knal hom 00k hiJ het tooneel van zijn het woonhuis11 verdween door een zijdeurtje in Ongelukken. Donderdagavond is bij het baden in de Berkel onder Warnsveld de milicien huzaar Van de Hol, in garnizoen te Zutphen, verdronken. Hoofdstuk XIV Bezoekers op den moleH. Peter Helbing, de molenaar, wandelde door zijn huis, met het voorkomen van een man, die met zich zelf en met zijn lot tevreden is. En dat moest heel Bergheim toegeven hij had alle reden om tevreden te zijnzijn schuren waren rijk gevuld, zware melkkoeien en ware prachtexemplaren van paarden stonden in de stallen. De zwaarbeladen meelwagens reden, onder belgeklingel, door krachtige, glanzende paarden getrokken, berg op, berg af. De molen klapte zonder ophouden en do zaagmachine rendeerde uitstekend. Dagelijk stegen 's mole naars rijkdom en aanzien. En als hij in sierlijke tilbury met den glanzenden bruin door de stra ten reed, wees menige moeder hem aan haar opgeschoten jongen: „Dat is de molenaar van de Linde. Een bewijs, hoever iemand het met vlijt en werkzaamheid kan brengen, niettegestande de slechte tijden." In den vorigen herfst was hij bijna met al gemeene stemmen in den gemeenteraad geko zen en men roemde zijn verstandig doorzicht zijn ijver voor het welzijn der stad. Op dezen morgen had de molenaar echter nog een heel bijzondere reden om met groote schieden heen en weer te gaan en zijn stem te verheiren. Hij verwachtte gasten en wat voor gasten. Heeren uit de residentie, die met Het 12-jarig zoontje van H. Schelling te IJsselmonde is gisteravond bij het zwemmen in het Zuiddiep verdronken, zijn lijk is nog niet gevonden. - Donderdagavond is de 30-jarige H. W., uit W esterveld (gem. Zuidwolde) bij het zwemmen in de Hoogeveensche vaart in de Wijk verdronken. Branden. Te Alphen aan de Maas zijn gis teravond de herberg en schuur met inhoud van M. van Teefelen en de daartegenover gelegen woning van A. van der Voort, afgebrand. Donderdagavond is te Boxtel brand uitge broken in de woning van de wed. J. S. Het per ceel brandde geheel uit. Een groot deel van den inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te Enschede zijn gisternamiddag twee wo ningen afgebrand, bewoond door den slager G. W. Gelink en den tapper Overbeek, in eigendom toebehoorende aan de wed. L. Hucriede. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Verduistering. Gisternamiddag heeft zich, naar het »Hbl. meldt bij de politie te Amsterdam een bediende aangemeld, die ten nadeele van een op het Spui gevestigde firma ruim f850 had ver duisterd, benevens een rijwiel. Toen hij zich aan gaf, was het geld reeds verdwenen. De relletjes op Kattenburg. Naar de »Tel." verneemt, is. G. S. Boekhout, die den 26- sten September nog eens voor het gerechtshof te Amsterdam terecht zal moeten staan in verband met de relletjes op Kattenburg aldaar, gistermid dag uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Vliegenplaag. Naar aanleiding van het onder het bovenstaande aangegeven middelen tot afwending van vliegen, meldt men, dat een soep bord met water, vermengd met 2 theelepels for maline, vliegen aantrekken endooden. Het is te beproeven, De warmte. Vrij onverwacht is de ther mometer plotseling zeer sterk gerezen. Hoewel dit jaar reeds herhaaldelijk het denkbeeld ge opperd is, dat 1912 een herhaling zou kunnen geven van de hitteperiode van het vorige jaar, gaven temperatuur metingen in de maanden Mei, Juni en het verloopen gedeelte van Juli een veel kleiner aantal heete dagen dan verleden jaar in dezelfde periode. Toen kwamen 12 dagen voor, waarop de temperatuur boven 25° C (77° F) steeg,' terwijl dit jaar slechts de helft van dat aanta1 bereikt werd. Terwijl verleden jaar op 12 Juli de hoogste temperatuur 21° f C (70° F.) bedroeg, was het gister twaalf graden warmer, nl. 33° C (91° F.). De grootste hitte kwam verleden jaar pas in de tweede helft van Juli en de eerste van Augustus. Sluikhandel. Aan de Belgisch— Fransche grens bij Touquet is het tusschen smokkelaar, die in een automobiel een belangrijke hoeveelheid tabak over de grenzen brengen wilden, en douane beambte tot een formeel gevecht gekomen. De smokkelaars vuurden hun revolvers op de beamb ten af, doch konden geen dezer raken, waarop zij ten slotte hun wagen in den steek lieten en zich uit de voeten maakten, met achterlating van 1500 pakken tabak. Tragisch. In Parijs is weer een van die tragische gevallen van menschelijke ellende voor gekomen die in die wereldstad lang niet zeldzaam zijn. In de Aveneu de Paris, nabij de Pont de Sois- sons, vond men gisteren een grijsaard liggen, die door zwakte en uitputting niet meer in staat was zich voort te bewegen. Toen men hem onder vroeg, verklaarde de ongelukkige gedurende drie dagen geen stukje eten over de lippen gehad te hebben. De uitgeteerde, uitgehongerde man werd daarop naar het Saint Denis-hospitaal vervoerd. Hij had nog slechts de kracht om te zegggen, hoe zijn naam was en te vertellen, dat hij door werke loosheid in dien beklagenswaardige toestand was gekomen. Kort daarop gaf hij den geest. een groote, gewichtige vraag bij hem zouden komenmet de vraag, of hij, Peter Helbing, molenaar en houthandelaar en gemeenteraadslid van Bergheim, genegen was, op te treden als vertegenwoordiger van de rechten van duizenden zijner medeburgers, in den Landdag. Of Peter Helbing genegen was Sinds hij wist, dat de heeren met hun op- diacht komen zouden, was hij in de wolken. Hoe begunstigde het geluk zijn stoutste ver wachtingen 1 De tegenwoordige afgevaardigde voor den Landdag waszwaar ziek. Voor het geval van zijn aftreding was het nu noodig een alom bekenden, populairen, Hinken canaiaaat te kunnen stellen. En de drie heeren, die nu van het station naar den molen toekwa men, waren afgevaardigden van het kies- comité zij kwamen den molenaar persoonlijk spreken. Daar lag niets verwondelijks in. De molenaar was in de stad en land geacht en geliefd als een man, die zijn eigen weg ge baand had, die de behoefte des volks kende en den moed had voor zijn overtuiging uit te komenin één woord, hij was de man dien het district noodig had, om zijn be langen in den Landdag waardig te vertegen woordigen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5