Verspreide berichten. Binnenland. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingoik Altijd bewijzen. Gemengd Nieuws. schappij het aanleggen van een spoorwegnet in Klein.Azië op te dragen af te sluiten. De Kamer heeft met 194 tegen 4 stemmen haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. Het gerucht gaat, dat Mahmoed Moekfar pabja, de gewezen minister van marine, de portefeuille van oorlog heeft aangenomen. MEXICO. Een telegram uit Mexico aan de »Sun" meldt, dat in Guanajuato verscheidene honderden perso nen gedood, steden verwoest en duizenden hecta ren lands overstroomd werden tengevolge van een reeks wolkbreuken. De schade zou meer dan twintig millioen dol lar bedragen. PERU. Re voornaamste Ettgelstahe Maden schrijven vol verontwaardiging over Casement's verslagen be. treffende de inderdaad walgingWekkendo gruwe len op de Peruaansehe gomelastiek-plantages. Zijn verslagen stellen zelfs, meent de pers, de ergste Kon,go-gruwelen in de schaduw'. De gruwelen du ren voort, ondanks de protesten van ue Engelscha en, de Amerikaansche regeeringen. iDie „Daily Telegraph" zegt, dat de Peruaan sehe gruwelen, die Casement geconstateerd heeft, Pjzarro zelfs zouden stuiten. Zij! zijn bedreven uit naam en ten bate van een Engelsche handels vennootschap1, en dit schandvlekt den EngelScnen handel. De „Times" zegt: De regeering van Peru voert aan dat het gewest Putumayo ongenaakbaar en haar jgiezaig daar gering is, ook omdat Columbia haar dat gebied betwist. De Peruaansehe regee- r'ng behoort dit echter waar te maken en di: zal haar geenszins helpen tegenover het buitenland. Als de Peruaansehe regeering haar onbekwaam- em de souvereiniteit, waarop zij aanspraak maakt uit te- oefenen erkent, dan moet dat van invloed zijn op de Engelsche geldbeleggers, wier bijstand Peru dringend noodig heelt. Peru zou dan ouder de beschaafde volken volkomen in diserediet ge raken. De „Times" steunt het voorstel van Casement om, met geldelijken steun van Peru, katholieke missionarissen naar Putumayo te zenden. Uit Rome wordt aan de Parijisdhe „Éclair" gemeld, dat Louise van Saksen te Fiesoïe zies ligt aan buikvliesonts taking. Eene operatie is noo- diig. Toselli, weer met haar verzoend, vertoefd aan de lijdenssponde. Een treinbotsing heeft plaats gtehad in de voorstad Hinsdale, van Chicago1, tusschen den exprestrein van Denver (Colorado) en een andere expresse. Uit de ruïne dier beide treinen zijn 13 lijken te voorschijn gebracht. Er zijn talrijke ge kwetsten. Het ongeluk is veroorzaakt door len inisten wisselstand. Uit New-York wiordt gemeld, dat wat.er- hoozen in verschillende streken des lands vijf personen hebben gedood en eeni schaaiei veroor zaakt, die op een millioen dollar geschat wordt, vooral in Denver (Colorado), waar de voornaam ste straten zijn ondergeloopen. De spoorveroin- ding is geheel verbroken met Denver, waar ee,n persoon is omgekomen. Een hoos van omstreeks 3 meter hoogte heeft de stad Alton (Illin us) geteisterd. Vier personen zijn daarbij! verdron ken. -- Men meldt uit Washington, dat volgens een officieel rapport drie nieuwe gevallen van pest geconstateerd zijn te Porto Rico, 't Is ech- tei uitgemaakt, dat hef eenigfe verdachte geval dat zich te Havana heeft voorgedaan, geen geval van pest is. Staatscommissie verdediging Ned.-Indië. De nog uit Indië verwachte leden der staats commissie voor de verdediging van Nederlandsch- Indië zijn hier te lande aangekomen. De installatie der commissie heeft plaats in de Trives-zaal te 's-Gravenhage, terwijl de gewone zittingen der commissie zullen gehouden worden in het gebouw aan den Korten Vijverberg, aldaar, waarin tot voor eenigen tijd gevestigd waren de bureelen van den Industrieelen Eigendom. Politiehonden-concours. Z. IC. H. Prins Hendrik is voornemens den eersten dag het Politiehonden-concours bij te wonen, dat van 23 tot 25 Augustus vanwege de Kon. Ned. politiehond-vereeniging te Nijmegen wordt gehouden. Een politieagent te Soerabaja vermoord. Het »Hdbl" heeft gisteren van zijn correspon dent te Batavia een telegram ontvangen, dat de politieagent Scholten te Soerabaja door een bende inlanders is doodgeslagen. Onopgehelderde bedoeling. Voor eenigen tijd is aan de korpsen opgave gevraagd van de gewezen reserve-öfücieren, die hans verblijf houden in Ned. Oost-Indië, zulks, naar men meende, in verband met de reorgani satieplannen daar te lande. Thans heeft de minister van Uorlog mededeeling verzocht van de militie, plichtigen van alle rangen en van de leden van het reservekader, die zich thans in Ned.-Indië op houden. »N. R. Ct." Uniforme soldyregeling b\j de marine. Naar aanleiding van de den bond van actief dienende onderofficier- en korporaal-stokers bij de Marine ter oore gekomen geruchten, dat het streven bestaat bij de commissie tot herziening der soldijen bij de marine aan te dringen op een stand-soldij voor alle onderofficieren gelijk, heeft deze bond in een vergadering zijne bezwaren tegen zoodanigen maatregel te kennen gegeven en deze in een motie belichaamd, welke den mterimairen minister van marine is aangeboden. Automatisch ontsteken en blusschen van straatlantaarns. De gemeente Zaandam heeft met eenige straat lantaarns een proef genomen met automatisch ontsteken en blusschen. Die proef heeft voldaan en daarom hebben Burg. en Wethouders op ad vies der gascommissie bij den gemeenteraad een crediet aangevraagd van f42.000, om alle straat lantaarns van een dergelijk toestelletje te voor zien. Wijl alle lantaarnopstekers dan buiten dienst gesteld zullen worden, is tevens een regeling ont worpen, om hun een toelage te verstrekken. De kustverdediging. De «Figaro" publiceert een groot artikel van zijn Haagschen medewerker over onze kustverde diging. «De tegenwoordige houdiDg van het gouverne ment zoo lazen wij snoet ons te denken geven. Laten wij er niet al te gauw een overwin ning in zien van het pangermanisme. Laten wij onze meening opschorten en vooral niet vervullen in een negatieve actie. Laten wij Holland het recht niet ontzeggen, verdedigingswerken te bou wen aan den mond van de Schelde". En verder»Het is voor niemand meer een geheim, dat de Duitschers Nederland kunnen binnentreden «als in een molen", wanneer zij den lust daartoe in zich voelden opkomeu. Zouden er van dien kant niet eenige maatregelen te nemen zijn Langzamerhand worden de oogen geopend en hoewel de publieke opine hier dikwijls zeer lang wacht, alvorens zich te uiten, zullen wij toch wellieh een belangwekkende discussie kunnen bij wonen, wanneer het ontwerp aan het oordeel van het parlement wordt onderworpen". In het slot van het artikel bepleit de schrijver, dat Nederland zoowel voor overweldigers die over zee, als die over land komen, den weg moet ver sperren. In dit geval is het nationale Nederland- sche belang nauw verbonden met dat van Europa. I)e nood te Curacao. De nood op de Cura§aosche eilanden blijkt zich niet slechts tot Bonaire te bepalen. Welke de toestand is, blijkt o.a. uit mededeelingen in de thans ontvangen West-Indische bladen. Op initiatief van het Elia S. L. Maduro-Lief- dadigheidsfonds werd een collecte gehouden ter leniging van den nood. De opbrengst was f 1250. De vraag was echter wat men met dit geld moest aanvangen. De «Arnigoe," hoewel den bestuursleden van het «Maduro-fonds" voldoende tact toekennende om hun dit geheel over te laten, meende een op merking niet onvermeid te mogen laten. «Aan geld hebben de armen op Bonaire en Aruba eigenlijk weinig. Zij hebben gebrek aan voedsel en aan goed drinkwater. Zou er geen middel kunnen gevonden worden om geregeld een Hinken voorraad goed drinkwa ter naar de eilanden te zenden, alsmede aard appelen, boonen, versche groenten en vruchten, die alle ons genoemd zijn als geneesmiddel van de scheurbuik. Het gouvernement stuurt dit ook wel naar Bo naire, maar natuurlijk, in geringere hoeveelheid, alleen toereikend voor de ergste zieken. Naar wij vernemen, heeft de gezaghebber van Aruba reeds een paar maal geld van het armen- fonds aan de pastoors gegeven ter uitdeeling onder de armen." Omtrent een vergadering van het armbestuur der groep Nederlandsche Antillen van het Alg. Ned. Verb, op 42 Juni jl. waar dit onderwerp ter sprake kwam, meldt de »Amigoe" «Allerlei treurige berichten komen in van den toestand op de eilanden Aruba en Bonaire van wege het uitblijven van den regen. Men herin nert aan het Ondersteuningsfonds en verzoekt den secretaris de vertegenwoordigers op die eilanden aan schrijven, om "van hen te vernemen |of er aanleiding bestaat voor het Verbond om bijstand te verleeneu. Het idee is tot nu toe om de ge kweekte rente op het kapitaal voor dit doel te bestemmen." Ook op het eiland Curasao schijnt de toestand verre van rooskleurig te zyn. Zoo verzocht de «Amigoe" het bestuur in overweging te willen ne men, of het geen aanbeveling verdient ook een flinke hoeveelheid plantzaad voor kleine mais te bestellen ter kostelooze verdeeling onder de arme buitenmenschen, die door oogstmislukking wel zonder plantzaad zullen zijn en geen geld hebben om er voor te betalen. De districtmeesters zou den wel kunnen aangeven, welke arme landbou wers daarvoor in aanmerking komen. Nog zegt de «Amigoe" «Al te veel wordt vergeten, dat die stakkers wel pannen op hun dak, maar geen eten op tafel, wel een koraal om het huis, maar geen geiten erin, wel een plantage hebben, maar die niets, zegge niets oplevert 1 Zulke menschen sterven zonder bewijs van overmogen en zonder dokter...- van honger 11 Slechts enkele zieken krijgen geldelijke onder steuning van het gouvernement, en van particu lieren kunnen zij ook maar weinig verwachten. Is het aantal der zieken ontzettend groot, het aantal der armoedlijders is bijna zoo groot als het aantal inwoners. Het gouvernement bedeelt alleen zieken, en kan niet aan allen werk verschaffen. Daarbij komt, dat veel menschen hun laatste beestjes nog verliezen, niet alleen door hongers nood, maar door geweld. De tallooze honden lijden ook gebrek en als zij een geit kun nen te pakken krijgen om ze het bloed uit te zuigen, dan laten ze het niet. Nu zal die honden plaag spoedig gedaan zijn, want de nieuwe hon- denwet zal streng worden doorgevoerd. Ook kunnen de menschen hun beesten niet bij zich houden, bij gebrek aan voer, zoodat de politie ze oppikt. In de laatste 8 dagen zijn er even 4 ezels en 11 geiten geschut." Kanalisatie der Maas. Naar aanleiding van het bericht der «Maasbo de", dat aan de betrokken departementen wordt gewerkt aan een wetsontwerp tot bevaarmaking van de Maas, van Venlo tot Rotterdam en het oprichten van een kolenstation te Venlo, schrijft de »Limb. Koerier" «Naar we vernemen, is het bovenstaande onder verschillende opzichten onjuist. «De Maas is reeds van Rotterdam tot Venlo bevaarbaarhoogstens zou er dus sprake kunnen zijn van een verbetering van het vaarwater. Vroe ger is er wel sprake geweest van het oprichten van een kolenstation te Venlo, doch dit idee heeft men reeds geruimen tijd laten var'^j, omdat men de Maas door heel Limburg wil trachten be vaarbaar te maken." Voorts deelt de «Limb. Koerier" ter verbe tering van een bericht in de »N. L. K." mede, dat niet gedacht wordt aan normaliseering van de Maas, maar wèl aan kanalisatie. «Men - gaat de Limb. Koerier" voort kan z ch niet voorstellen, dat Maastricht nog niet uit zijn isolemen zou worden opgeheven door minis ter L. Regout, zelf Maastrichtenaarminister zal de belangen van Maastricht, zelfs al werd een aanvang genomen met de Maaskanalisatie van Maasbracht in noordelijke richting, niet vergeten en zal wel middelen weten te beramen, om in de belangen van Maastricht te voorzien. «Wij verwijzen in dit verband naar een voor eenigen tijd in ons blad geplaatst artikel over de kanalen in Zuid-Limburg, waarin de betrekkelijke commissie reeds heeft gezegd, dat indien België niet medewerkt tot de Maaskanalisatie, de aanleg van een latejaalkanaal op den recfner-Maasoever van Maastricht naar Maasbracht zal worden over wogen. «De kanalisatieplannen stuiten bij onze Belgi sche buren wel op enkele moeilijkhedenalles loopt niet van een leien dakjedoch uit niets is tot heden gebleken, dat België niet wil ot zal medewerken tot een kanalisatie van de Maas door heel Limburg, en dat derhalve Maastricht vooreerst buiten de kanalisatieplannen zou vallen. «Men wachte liever het officieele rapport af der commissie mixte, dat wij twijfelen er niet aan nu wel spoedig zal verschijnen, daar het toch bekend is, dat de commissie haar werk heeft voltooid. «De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het brengen van een post op de begrooting 1913 voor de Maaskanalisatie verband zal houden met den inhoud van bedoeld rapport." Aan de Redactie van de Nieuwe Schiedamsche Courant. Mynheer de Redacteur De Kamer van Koophandel heeft, naar ik on langs in het verslag las, ongunstig geadviseerd omtrent de door B. en W. voorgestelde proefne mingen betreffende het rookvrij stoken in bran derijen, en wel op grond van den ongunstigen toestand, waarin de branderij-industrie verkeert. Ik was hierover zeer verwonderd, daar toch verondersteld mag worden, dat het den leden van de K. v. K., althans meerderen van hen, bekend moet zijn, dat een inrichting tot rookvrij stoken, mits oordeelkundig toegepast, ook een groote brandstof-besparing met zich moet medebrengen. Bovendien is de wijze van stoken in de bran derijen nog zoo ultra-ouderwetsch, dat het ver plichtend stellen van moderne stookinrichtingen een weldaad zou zijn voor den brander, daar het zijn telkens terug-komende kolenrekeningen niet onaanzienlijk zal verlagen, terwijl de bediening er niet duurder, doch eerder eenvoudiger door zal worden. Een dergelijke verandering in de stookmethode zou derhalve, ia plaats van kosten te veroorza ken, op den duur voordeelen afwerpen, en het zou daarom niet ongewenscht zijn, indien van hooger hand hieraan den stoot werd gegeven, desnoods met gedeeltelijken steun van Gemeen tewege aan dengene, die zich bereid verklaart zijn branderij als proef, en als model voor andere, de daartoe noodige wijzigingen te doen ondergaan. Het is mijn vaste overtuiging, dat, wanneer door één enkele de bittere medicijn is genomen en de goede uitwerking ervan bewezen, de inten siteit van de vraag verre zal overtrelfen die van den afkeer, dien men thans er tegen blijkt te koe steren. Frits M. Beukers, W. I. Schiedam, 16,7.12. Wij zouden kunnen zeggen«De Pink Pillen genezen deze of gene ziekte", maar indien gijzelf ziek zijt, zal deze verzekering niet zeer overtui gend zijn. Gij zult er de voorkeur aan geven iemand tot u te hooren zeggen «Daaraan heb ik geleden, ^ik heb toen de Pink Pillen gebruikt en ik lijd niet meer." Na het verhaal van een genezen persoon gelezen te hebben, bestaat er volle zekerheid voor u en kunt gij met recht zeggen«De Pink Pillen hebben dezen persoon genezen; ik leed waaraan hij leed, er is dus geen reden waarom de Pink Pillen mij ook niet zullen genezen." Laten wij een genezen persoon aan het woord, en geven wij dit op goed geluk aan den heer J. L. Maes, van Marumstraat 37, te 's Gravenhage. Heer J. L. Maes. «Ik zend u deze weinige regelen, schrijft hij) om u mijn compliment te maken over uwe Pink Pillen die mij buitengewoon veel goed hebben gedaan. Sedert lang gevoelde ik mij niet wel. ik was altijd bleek en had dikwijls moeite op de been te blijven. Ik had nooit veel eetlust en mijn spijsvertering was moeilijk. Ik had reeds vele geneesmiddelen en versterkende middelen ge nomen, alles zonder succes, en ik vroeg mij af wat daarvan worden moest. Eindelijk heeft men mij uwe goede Pink Pillen aangeraden, die mij krachten hebben gegeven en mij spoedig hebben genezen. Men ziet door dit voorbeeld uit duizenden dat de Pink Pillen krachtig zijn en spoedig de meest uitgeputte lichamen kannen herstellen. De Pink Pillen danken hun kracht aan de eigenschap die zij bezitten om zoo te zeggen met iedere gift bloed te bezorgan en het zenuwstelsel te ver sterken. Verkrijgbaar bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eehgenlaan 22, Amsterdam voor Rotter dam Snabilé, 7 Groote MarktS. G. Wulff, Westnieuwland no. 8 voor Schiedam en Om streken bij de firma Kappelnof Hovingh, P. J. van der Sman, en verder bij verschillende apo thekers en goede drogisten. Prijs: fl.75 de doos en f 9.de zes doozen. Vergiftiging. De chet-kok van een hotel-café-restaurant te Amsterdam is gisteren onder verdachte omstandigheden overleden. Volgens de geneesheeren zijn in het braaksel van den patiënt bestanddeelen waargenomen, welke aan arsenicumvergiftiging doen denken. Men brengt dit in verband met een woordenwisseling welke de verslagene gehad heeft met een van de leden van het personeel, die daarna ontslagen werd. De justitie stelt een onderzoek in. Brand. Gistermorgen is een zware brand uitgebroken in den steenoven van de firma Hoos te Leiderdorp. Het blusschingswerk eischte veel voorzichtigheid, daar men de twee millioen steenen aan den oven trachtte te behouden. De kap van den oven en een aangrenzend huis werden geheel vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Valschheid in geschrifte. Door de recherche is aan boord van een stoomschip te Rotterdam aangehouden, een zeeman. Hij was vroeger assuradeur en bierbrouwer te Roermond. Reeds lang geleden werd door de Justitie te Roermond een bevel tot gevangenneming tegen hem uitgevaardigd, wegens valschheid in geschrifte. Zedenmisdrijf. Men meldt uit Eindhoven aan de »N. Ct." Ter beschikking van den officier van justitie is gesteld het echtpaar De W., alhier, dat, blijkens een ingesteld onderzoek in zijn woning gelegenheid gaf tot het plegen van ontucht. Een negentienjarig meisje, dat voor dit doel werd geëxploiteerd, is naar haar ouders in Ge- mert teruggezonden. Vergiftigingszaak te Abbenbroek- Op de begraafplaats te Abbenbroek (Voorne en Putten), werd Zaterdagmiddag het lijk opgegraven van den rijken landbouwer J. H. Westerveld, die aldaar 5 Mei j.l. zeer plotseling was overleden, na ten huize van zijn buurman G. Stoon, even eens landbouwer van beroep, op diens hofstede een kop koffie en een bittertje gebruikt te heb ben. De justitie uit Rotterdam, vertegenwoordigd door den rechter-commissaris, mr. Van Heiten, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word -n ze niet geplaatst wordtde kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2