Verspreide berichten. Binnenland. De ItaliaanscheJ minister van Oorlog heeft een lijst gepubliceerd van de Turken, die sedert het uitbreken der vijandelijkheden gevangen ge nomen zijn. Deze lijst omvat 88 officieren, van wie er 24 gerepatrieerd zijn, 57 onderofficieren 160 korporaals en 1436 soldaten, van wie er 2 gerepatrieerd zijn, terwijl 3 korporaals en 19 sol daten overleden zijn. Italiaansche oorlogsschepen hebben een stoom schip van de Khediviale lijn op weg van Hodeida naar Dzjedda aangehouden en vijf postzakken in beslag genomen. De Italianen hebben 400 gewonden, komende van Zanzoer, op het eiland Kos ontscheept. ENGELAND. Do „Daily Newfe and Leader" bevat van de band van den 'heer Massingham, dein voor min sten woordvoerder in 't orgaan van den Engel- schon minister van Financiën, een artikel, Waar bij zich onwillekeurig de vraag' opdringt„Staat Engeland aan den vooravond van een urniste- rieele crisis?" Massingham- voorziet n.L, naar hot schijnt, een aftreden van Lloyd George, wat eert gevolg zou zijn va,n de door Winston Chur chill genomen maatregelen betreffende- ce En gclsche Midaellandsche Zee-vloot. Na verkregen te hebben, dat een gedeelte der Middellandsche Zee-vloot naar Engelland terugge roepen werd ten einde bij1 de Noordzee'-vloot ge voegd te worden, Vraagt de eerste lord <ter Admi raliteit thans, dat de nieuwte dreadnoughts voor de Middellandse he Zee bestemd zullen worden. „Indien Churchill triompheert, zegt Massing- !..am, dan zullen zich honderdduizenden ernstige liberalen afvragen, Welk een verblindheid hun leiders bevangen heeft. Elk jaar worstelt de mi nister van Financiën er mede om de begroetingen ooi oorlog en marine met bedragen te vermin deren, voldoende om aan het liberalisme etein houding en deel te geven, een weinig, verschil lend van die der conservatieven. Hier wil men aan Engeland beurtelings de suprematie in de Noordzee en in de Middellandsche Zee verschaf fen." Dan stelt Massingham 'bet bitter dilemmaZal Engeland zijn heerschappij ter zee kunnen hand haven, of zal het die niet verliezen? Zal Llovd George, onze Samson van het liberalisme, van zijn kracht beroofd worden? Asquith kan den geest in de liberale partij niet handhaven, g'ekei- tend als deze thans is aan de opvatting der Europeesche politiek, waaraan de admiraals en generaals hun goedkeuring hebben gehecht. En indien de minister-premier het beproeft te doen, dsn is een ding onvermijdelijkdan zal hij vroeg of laat zijn minister van Financiën verliezen en negen tienden der liberalen zullen het vaandel voigên van den eenigen staatsman in Europa, d>e deel uitmaakt van een ministerie en uie de massa van het volk als haar kampioen en Vriend beschouwt. Het blijft derhalve de kvVestie, wie aten mees- ten invloed in het kabinet bezit, Lloyd George d Churchill. De politiek van den eersten lord der Admiraliteit is goedgekeurd door den mi nister-premier, die hem onlangs op zijn reis naar de Middellandsche Zee- vergezelde, en door Sir Edward Grey. Lloyd George daarentegen neemt eein weinig afgezonderde plaats in het kabinet in. Alleen beeft hij de taak volvoerd om de wet op1 de arbeidersverzekering van kracht te maken. Zijn sociale neigingen hebben.' niet steeds de goed keuring van alle liberalen mogen wegdragen. Hoe het zij', de publicatie van dit artikel toont, dat zijn aanhangers hem beschouwen als cien Waren kampioen van het radicalisme. PORTUGAL. Volgens een telegram van de Lissabonschen correspondent van het «Berliner Tageblat", mel den Portugeesche bladen, dat de royalisten nu in Bisiferre aan de Spaansche grens geconcentreerd zijn. De grens is dicht met republikeinsche troepen, infanterie, cavallerie en machinegeweer- afdeelingen bezet. De beslissende nederlaag der royalisten kan, volgens genoemd blad, niet uit blijven. De regeering heeft een regiment infan terie naar Torres Vendras gezonden, waar de de monarchisten eveens een beweging op touw zetten. In eenige dorpen in de omgeving van Torres Vendras besloten de inwoners de monarchie te proclameeren en Torre Vendras aan te vallen. Talrijke personen werden gearresteerd. Vliegende collonnes patrouilleeren de streek om alle ver spreide monarchisten gevangen te nemen. Het stoomschip «Cap Vert", dat door de regee ring is gehuurd, wordt in gereedheid gehouden, om de gevangenen aan boord te nemen.In de staatscourant is een decreet gepubliceerd, waarin de vrijheid van drukpers wordt beperkt. Het monarchistenblad [«Dia" te Lissabon, is sedert de laatste dagen niet verschenen. De'bevolking stelt zich teweer tegen de Carbonari, die ook in par ticuliere woningen huiszoeking doen. Talrijke personen werden als monarchisten gevangen ge nomen, maar zijn weer in vrijheid gesteld, daar bleek, dat zij in deze geen schuld hadden. Dit optreden heeft in de hoogere kringen der bevol king de algemeene verontwaardiging gaande gemaakt. TUBKIJS. Het Kabinet is gister afgetreden. Uit Konstantinopel. wordt gemeld: De klingen om de hoofdleiders van het Co mité worden nauwer samengetrokken. Uit d° pro vincies zijn honderdvijftig jonge officieren, .aan gekomen, wier aantal vanavond tot uriehonderd zal aangroeien. Hun doel is in de eerste plaats om als vertegenwoordigers van het' leger, naar het heet van alle legerkorpsen, aan de regeering hun eisch: aftreden van de ministers Dzjavid pasja, Talaat en misschien ook van den groot vizier, kenbaar te maken. Tengevolge van de gebeurtenissen in Menastir en van d<e vlucht der officieren en soldaten naar de bergen is er een onderzoek begonnen. Tot- du sver heeft dit niet tot aanhoudingen geleid. AMERIKA In het Huis van Afgevaardigden diende de alge vaardigere Mo,ore een wets ontwerp' in, waarbij de regeering -gemachtigd wordt' met Engeland en de andere mogendheden onderhandelingen te be ginnen tot neutraalverklaring van het Panama kanaal, en de verdeeling der kosten van den louw en het onderhoud van het kanaal onder de mogendheden. Het ontwerp'-Moore zegt, dat neu traal verklaring van het kanaal de kosten van ionderhouu aanzienlijk zo-u verminderen en te vens de ontwikkeling van den handtel' en het: be houd van den vrede in de hand zou .werken. Zooals uit een uit Washington ontvangen trie- gram blijkt, hebben zich ook verschillende le den van den Senaat verklaard! tegen de- bepaling van het Panamakanaal-Wetsontwerp', waarbij' Ame rikaansche kustvaartuigen vrijgesteld worden vu het betalen van tolgelden. Ook zij wezen er op, evenals de EngeTsche regeering dit kort geleden in een nota heeft gedaan, dat door deze bepaling inbreuk gemaakt w'erd op het Hay-Paunceforte- tractaat, dat a.an de schepen van alle naties een absolute gelijkheid waarborgt. In handelskringen te New-York verzekert men dat Engeland hoofdzakelijk ten behoeve der Ca nadeesche belangen geprotesteerd heeft. Heeds vroeger Werd met de Vere-enigde Sta. {en overeengekomen, dat dit land op' de Cana deesche kanalen dezelfde voorrechten zou ver krijgen, welke Canada op de Amerikaansche ka. nalen verkrijgen zou. Nu z'ijim de Canadeesche ka nalen voor het Amerikaansche handelsverkeer van zeer veel belang en wellicht betreuren de Catia- deezen het thans, dat zij deze cionsessies vroe ger gedaan hebben. In 1908 hadden de schepten, die van de Ca nadeesche kanalen gebruik maakten oeini totalen Inhoud van 4.835.320 ton. In' 1910 wasi de inhoud' reeds gestegen tot 21.777.297 ton. Eenzelfde uit breiding der Canadeesche scheepvaart kan niet geconstateerd worden. Deze bleef voortdurend op hetzelfde peil staan. Het zou derhalve voor het handelsverkeer der' Vereenigdlei Staten van grteot nadeel zijn, wanneer de voorrechten der' Ameri kaansche vaartuigen -op de Canadeesche a&nalen Werden ingetrokken. „Central News" meldt, dat er aan boord van het stoomschip- „Canada" twaalf men schuin gedurende de treis van New-York naar' Napels door de hitte krankzinnig geworden zijn. De ongeluk- kigen moesten te Napels in een gesticht opge nomen worden. Nadere berichten uit Mexico over ne wolk- breuken in den staat Guanajuato' stellen het aan tal dood-en op -over de 1000, de aangerichte stof- felijke schade op 500,000,000 gulden. De bewo ners der geteisterde streken hebben boer bet geweld van het water alles verloren. De „Manchester Guardian" heeft tempera- tuur-metingen laten verrichten onder verschillen de hoeden. De echte Panama Won het met 18 graden. Onder andere strooien hoeden was het 80—82 graden, onder een witten vilten hoed 86, onder een hoog en hoed 89, -onder een pothoed 92, onder een lakensche pet 94, onder den helm van een politie-agent 97 en ouder een nutomo biel-pet 98 graden Fahrenheit. De rechter van instructie bij het „Heiclibgte- richt" dr. Grosz, vertoeft, naar het „Berliner Tagie-hlatt" verneemt, te Berlijn voor het onder saek naar de spionnagezaak Kostewitsj. Di Grosz bezocht gisterenmiddag kapitein Kosfewi'sj in de gevangenis te Moabit, waar hij' een lang gesprek roef den beklaagde hield. Ook mevrouw Koste witsj bracht gisteren haar man een bezoek en bad eveneens een onderhoud met den rechter van instructie. Weer gaat het gerucht, dat Koste witsj dezer dagen naar Leipzig zal worden ever- gebracht. Tengevolge eener stemming- van de Kroner, js eene nationale maatschappij gevormd met een kapitaal van 20 millioen kronen, welke- ten doei heeft, de haven van Sint-Thomas op de Deeusehe Antillen te verbeteren en uit te breiden. Hierdoor zal genoemde haven zeer belangrijk worden, zoodra het Panama-kanaal voor de :,c'h-ete|) vaart zal worden geopend. Sint Thames lig! r.l op den natuurlijken weg varn New York-Pa- nama en Coton-Europ-a. Hel is hekend da,t die Denen sedert ettelijke jaren het denkbeeld hebben laten varen om liet hén to-ebehoorend deel der Antillen te v-eri-oo- pen, daar eene ware nationale beweging was ont staan tegen het ontwierp van! afstand aan Duitsch- land. In Duinkerken hebben naar aanleiding van de staking der ingeschrevenen en der bootwer kers, ernstige botsingen plaats gehad met de ge wapende macht. De onderprefect wilde het hou den van een openluchtvergadering verhinderen. Tot dat doel had hij de straten met soldaten en politie afgezet. Le Guenniz, een ontslagen [spoorwegbeambte, spoorde nu vanaf de trap van de arbeidsbeurs een menigte van ongeveer 3000 man tot tegen stand aan. Een commissaris van politie gebood hem te zwijgen. Als antwoord bombardeerde de menigte hem met flesschen en straatkeien. Bere den politieagenten en dragonders kwamen den commissaris te hulp en er ontstond een vecht partij die de correspondent van de Matin" te Duinkerken als volgt beschrijft Een laatste aansporing tot kalmte had geen uitwerking gehad. Dragonders en gendarmes trok ken de sabel. De botsing was vreeselijk. Arbei ders werden tegen den grond gesmeten, terwijl het van alle kanten steenen op de 'soldaten re gende. Ten slotte hield de gewapeude macht de overhand. Acht rustverstoorders zijn door sabel houwen -gewond. De toestand van een van hen is zeer bedenkelijk. Ook een politie-agent is gewond- Toen de rust was hersteld, liet rnen de zaal van de arbeidsbeurs ontruimen. Le Guenniz was niet meer te vinden. De leiders willen, naar men weet, de arbeiders van Duinkerken tot de algemeene staking bewegen. Het onderzoek van de samenzwering tegen den Khedive is afgeloopen. Er is gebleken, dat men te doen heeft gehad met een alleenstaande beweging van eenige overspannen individuen. In het staion Tarascon zijn twee reizigers treinen gebotst. Er zijn 15 gewonden. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de vorige maand prachtige resultaten gegeven. De opbrengst was veel hooger dan die in de correspondeerende maand van 1911, terwijl het meerdere over bijna alle rubrieken verdeeld was. De geheele opbrengst was f 18.487.468, terwijl in Juni 1911 werd ont vangen f 17.046.701. Het accrès bedroeg dus f 1.440.767. Met uitzondering van de accijnzen op wijn en geslacht, de successierechten en de domeinen hebben alle middelen over de eerste zes maanden van dit jaar ruimer gevloeid dan over de eerste zes maanden van 1911. Over de eerste 6 maanden van dit jaar werd in het geheel ontvangen f89.951.711.974, tegen f 86.032.313.734 in dit jaar, dus thans f 3.919.398.24 meer. Oorlogsbegrooting-1913. Naar het «Hbld." verneemt is op de oorlogs- begrooting van 1913 een bedrag van f 1.100 000 uitgetrokken, dat zal worden aangewend voor aanvulling van da munitievoorraden der artillerie en infanterie. Voorzitter Tweede Kamer. Volgens het «Hbld." zal de rechterzijde als opvolger van graaf Van Bylandt niet voorstellen dr. De Visser, maar jhr. Van Nispen tot Se- venaer (Nijmegen). Jhr. mr. W. F. Rochussen. -j- Men meldt uit Den Haag Een hooggeacht sïadgenoot, jhr. mr. W. F. Rochussen, oud-lid van dèn Raad van State en oud-minister van Buitenlandsche Zaken, is hier ter stede in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden. Jhr. Willem Frederik Rochussen was de zoon van den bekenden Staatsman en Gouverneur-. Eeneraal van Ned.-Indië, jhr. Rochussen. De thans ontslapene voltooide zijne studies te Amsterdam en trad daarna in den diplomatieken dienst. Als gezant vertegenwoordigde hij ons land bij verschillende vreemde hoven laatstelijk in 1880 te Berlijn. Van 1881 tot 1883 was jhr. Rochussen, vervol gens minister van Buitenlandsche Zaken. Zeer spoedig na zijn aftreden als zoodanig, werd hij benoemd tot lid van den Raad van State, waarbij hij deel uitmaakte van de afdeeling buitenlandsche zaken en financiën. Tot vóór enkele jaren had jhr. Rochussen zit ting in dit hooge Staatscollege. De thans ontslapene was een man van groote bekwaamheid, die een groote studie vooral ook had gemaakt van het bimetalisme. Van zyn hand verschenen dan ook tal van geschriften op wet gevend gebied, speciaal ook wat het financiewe zen betreft. Een zijner bekende werken handelt voorts over administratieve rechtspraak. Verjaardag Koningin Wilhelmina. Men meldt uit Den Haag Het groote verlichtingsstuk op den tweeden Boschvijver bij de illuminatie in het Haagsche Bosch ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus zal dit jaar voor stellen de vroegere hoeve Toreuzicht te Poeldijk met ophaalbrug, hooiberg enz Dit gebouw, dat geroemd werd als een mooi historisch stuk archi tectuur uit het renaissance-tydperk, is eenigen tijd geleden afgebroken, een feit, dat destijds in de vakbladen op architectonisch gebied zeer is betreurd. Het illuminaties zal nu weder verleven digen de herinnering aan «Torenzicht", dat in de wandeling ook wel werd genoemd het Van Olden- barneveldhuis, omdat beweerd wordt, de raadpen- sionnaris daar ter plaatse zou hebben gewoond. Verdediging ran Indië. Gistermiddag werd in de Treveszaal te 's Gra- venhage de eerste vergadering gehouden van de Staatscommissie voor de verdediging van Indië. De voorzitter, minister Heemskerk, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij den nadruk er op legde, dat de aanleiding tot het instellen der commissie geenszins is gelegen in de verwer ping van het voorstel-Wentholt tot den aanbouw van een nieuw pantserschip. Ook bij aanneming daarvan zou het onderzoek zijn ter hand genomen. Want de regeering is overtuigd, dat omtrent de defensie van Indië en hetgeen daarmede samen hangt ten spoedigste de meest volledige klaarheid dient te komen. Het gaat hier geenszins alleen over de vraag, welk type van schepen voor Indië zal kunnen worden gebouwd en beschikbaar ge steld. Het vraagstuk is veel ruimer en omvat alle vragen van algemeen militairen, maritiemen, technischen en financieelen aard, in zoo verre zij tot herziening van het Indische defensiewezen en de bekostiging daarvan kunnen leiden, alsmede ook van de verhouding ten deze tusschen moe derland en koloniën. Met den wensch, dat de arbeid der commissie niet negatief zou wezen, dat zij den weg zou aanwijzen ter betere verzekering der defensie van Indië en dat wat mogelijk zal blijken ook zal geschieden, eindigde de Minister zijn openings rede. De nieuwe secretaris van den Raad ran State. De nieuwbenoemde secretaris van den Raad van State, Mr. C. Bake, is van 1 April 4884 af bij dit hooge Staatscollege werkzaam. Met 1 Juli 1888, trad hij op als commies van Staat, daarna tot op heden als referendaris. Behalve in ver schillende andere afdeeüngen van den Raad, werk te hij bijna voortdurend in de zeer drukke afdee ling voor de geschillen van bestuur, welker werk zaamheden vooral in de laatste jaren sterk zijn toegenomen, terwyl hierin de heer Bake een niet gering aandeel had. Zijn groote werkkracht en uitgebreide kennis op administratief-rechterlijk gebied worden zeer geroemd. Nederl. Slagershond. Gister heeft te Dordrecht de Ned. Slagershond zijn 21ste algemeene vergadering gehouden. Te twaalf uur zijn het het hoofdbestuur en de afge vaardigden door den voorzitter van de afd. Dor drecht welkom geheeten en na een gemeenschap pelijk noenmaal is te twee uur de vergadering geopend door den voorzitter, den heer J. A. Schon- tahler, van Amsterdam, met een terugblik op het geen het atgeloopen jaar bracht en met een be tuiging van hulde aan de nagedachtenis van het overleden hoofdbestuurslid den heer Sikkel, van Utrecht. Het vorige jaar noemde de voorzitter een on gunstig jaar, daar ons land toen geteisterd werd door mond- en klauwzeer en door langdurige droogte, gevolgd door hooge veeprijzen, die zich nog steeds staande houden. Spr. keurde sterk de houding af van slagers, die voor te lagen prijs verkoopen, wat zij niet anders kunnen doen dan door hun klanten te bedriegen. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat het ledental bedroeg in het vorig jaar 1879, thans 1874. De tfkening en verantwoording werd goedge keurd. Naar aanleiding van een voorstel van «Rotter dam" (spekslagers) om de spekslagers en vleesch- houwers op de bondsdagen afzonderlijk te laten vergaderen, onder leiding van het hoofdbestuur; werd besloten de statuten zoodanig te wijzigen, dat deze maatregel statuair mogelijk zou worden. Daarna kwamen de concept-statuten aan de orde. Nadat een paar artikelen waren afgehan deld, stelde de heer Nyen (Rotterdam) voor, in verband met het genomen besluit van zooeven, de geheele statutenbehandeling aan te houden. Op voorstel des voorzitters wordt echter voort gegaan met de behandeling, nadat goedgevonden is, dat de artikelen die ernstig bezwaar opleveren, zullen worden aangehouden. Aldus werd besloten. De behandeling van het concept werd niet afgedaan. Gevangenisbewaarders. Vanwege het Departement van Justitie zal bin nenkort uitvoering worden gegeven aan het voor nemen, om voortaan de gevangenisbewaarders als regel slechts te kiezen uit een groep van perso nen, die na onderzoek vanwege dat Departement telken jare eenmaal op een lijst zullen worden gebracht van geschikt bevonden candidaten. Bin nen enkele dagen zal een oproeping geschieden van sollicitanten, die zich aan dit onderzoek, dat in één der hoofdsteden voor alle gevangenissen zal worden gehouden, wenschen te onderwerpen. Nadere bijzonderheden omtrent te stellen eischen enz. worden behalve in de Staatscourant, bij ad vertentie in eenige dagbladen bekend gemaakt. Koloniale Landbouwtentoonstelling. Gistermiddag; bracht H. M. de Koningin-Moeder het aangekondigde bezoek aan de Koloniale Lara^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2