Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f60 Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Vrijdag 19 Juli 1912 No. 10374 overeenkomstig 05 ie polis vermelde voorwaarden. f Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. K6nnisgeving. Inkwartieringslij st. E E IL LET O N. ten wrbTd»mif»d'1UiZe"d mMt' «w Stads- en Gewestelijk Nieuws. bï) De Zwemplaats der gemeente Schiedam. 11 E T L O T. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt bij levenslange geheeie invaliditeit gewaarborgd door Ad ver ten tiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct herhaaldelijk adverteeren. maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor bii verlies van een hand, voet :of oog; HollandscJ e Algeineene by verlies van een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam by verlies van een wys vinger; verlies van eiken ande ren vinger. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van. Schiedam, Gezien het verzoek van lo. de N. V. Distilieerdery voorheen Simon Rynbende Zonen'' om vergunning tot het, oprichten eener distilleerdery in het pand staande Groenweegje no. 7, kadaster Sectie A no. 956; 2o. E Ossedryver te Rotterdam om vergun ning tot het oprichten eener fabriek voor het vervaardigen van gummi-artikelen, in het pand staande Bakkersstraat 17, kadaster Sectie L no. 195, gedreven door een gasmotor van 14 P.K. en met een stoomketel van 4£ M2 verwarmings oppervlak en een stoompot Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 1 Aug. a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten emde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGER WEU, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. vattende de namen der inwoners, die voor het veileenen van inkwartiering en onderhoud van het krijgsvolk en stalling van dienstpaarden in aanmerking komen, den 18den Juli jl. is herzien van af heden, gedurende 14 dagen, op de Secre tarie der gemeente, afdeeling Militie, voor een ieder ter inzage is nedergelegd en aan het gebouw dier afdeeling is aangeplakt. Bezwaren tegen die lijst kunnen binnen 14 da gen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd, schriftelijk aan hun College worden ingediend Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op art. 219 der wet van den 29sten Juni -ooi Staatsblad no. 85), regelende de sameri- bestu i.nricht,ng en bevoegdheid der gemeente- Doen te weten Dat de rekening en verantwoording van de in komsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1911, op heden aan den raad is inge vend, en tegelijk op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd terwijl die rekening tevens, tegen betaling der kosten, In nischrift aldaar verkrijgbaar is gesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het ehoort den 19den Juli 1912. Burgemeester en Wethouders van Schiedam LAGER WEU, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, den 19den Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LA.GERWEIJ, W.B, De Secretaris, V. SICKENGA. is met ingang van 22 Juli a.s geopend voor Mannen (betalend) van 68 uur 's morgens (kosteloos) 8-9 (betalend) 9—10 Vrouwen »10-12£ 's middags (kosteloos) 12|—2"» Mannen (betalend) 2^-5 t> (kosteloos) 5 uur tot de sluiting. Schiedam, 19 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEU, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, rongen ter openbare kennis, dat de lijst be- Uit het Duitsch vertaald 50) Brenner* khom/nSf. ^°g als gisterenDe oude Wijn loten n molen' ik Iaat'm zien jen, dat zal' geweesffiin*! T' klein meis- molenaar Trot Z1Jn een dochtertje van den uit!" En het klL* een goed lot voor me kwam de molenaar trek hetlot- Toen ik heb genoteerd de numm?' vk e6n lot' en later is geweest de trekkm»Veertien dagen den neer wachtmeïgKS'?1 het lc" hoogste hoogsten prijs, ymS7hiSTnJen Frans sprong op, Mozes echter beduiï'! stil te zijn Nah. ik kan 't bezweren voor oS heinhU s.oot kussens F,-™ e een °°genblik afgemat in de venster geloot! was°Pgesprongen en naar het stikkende beiAA j,et was hem of een ver" schroefde. Zoo w,!d?eid, hem de keel dicllt" kelijker dan hii L, dan nog veel verschrik- Mo» Itat „De Hanze''. De R. K. Middenstandsvereeniging »De Hanze" hield gister-avond 8 ure in de bovenzaal van het Bondsgebouw eene vergadering die als een propaganda-vergadering bedoeld was, maar door een samenloop van omstandigheden tot eene ge wone huishoudelijke vergadering verliep. De voorzitter, de heer G. L. Kamp na de ver gadering met den christelijken groet te hebben geopend, getuigde van de aanvankelijk mindere opkomst, maar riep alle opgekomenen een hartelijk welkom toe, uiteenzettend dat het hoofddoel der vergadering was, het woord door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in de feestvergadering van 10 Juni 11. te Haarlem geproken meer algemeen bekend te maken. Heden avond zou spr. weer als voorzitter optreden. Waar de tegenwoordige vice-president, de heer F. J. Smit, om bekende reden meende het ambt van voorzitter te moeten nederleggen, had spr. zich weer bereid verklaard als voorzitter op te treden, en zoolang hem dit mogelijk is de vergadering weer te leiden. Voorz. deelde dan verder mede, dat de agenda voor deze vergadering zoo zou worden veranderd, dat eerst de huishoudelijke zaken zouden worden afgedaan, dan zou men zien of de propaganda-vergadering nog kon doorgaan. Toen daarna de notulen der vorige vergadering waren gelezen en onveranderd goedgekeurd, was eerst aan de orde de verkiezing van een afge vaardigde voor den Centralen Raad. Bij meerder heid van stemmen werd daartoe aangewezen de heer J. W. J. van Alphen, bestuurslid, die ver klaarde deze benoeming aan te nemen. Daarna ging men over tot de bespreking der voorstellen op de .Centrale vergadering te be handelen. Allereerst kwam dan in behandeling voorstel 1 van het hoofdbestuur bedoelend de bijdrage der afdeelingen per jaar en per lid met 25 cent te verhoogen. Na korte bepreking, waarbij men ingang op het denkbeeld van den eerw. adviseur, pastoor Verhoeven, om eeue gewenschte verhoo ging der contributie tot eene volgende vergadering uit te stellen, werd besloten den afgevaardigde te machtigen, de bedoelde verhooging toe te staan. In zake het voorstelKrommenie, de Haarlem sche Hanze" sluite zich aan bij de Kath. Soc. Actie vereenigde men zich met het advies van het bestuur, om, waar reeds de afdeelingen plaatselijk zijn aangesloten, hierop niet in te gaan en dus den afgevaardigde op te dragen tegen te stem men. Dit strookte ook met het advies van den rechtskundigen adviseur, mr. M. M. van Velzen, die meende dat, waar de afdeelingen lid zijn, een formeele erkenning van den Bond door de Kath- Soc. Actie van zelf moest volgen. In zake de voorstellen 3 en 4 van Gouda besloot men wat het eerste betreft, het niet-lezen van de notulen in de jaarvergadering niet, het achterwege laten van het jaarverslag wel mee te gaan. De bedoeling is dat, beide zullen worden opgenomen in het betrokken nummer van »De Haarlemsche Hanze." Nadat men zich omtrent de volgende voorstel len (5 en 6)--het advies van het hoofdbe stuur vereenigd had, lokte nog eenige discussie uit de voorstellen 7 en 8 resp. van Krommenie en Leiden, beiden bedoelend den secretaris van het hoofdbestuur onder eenigen vorm te salarieeren. Waar het hoofdbestuur zich moest onthouden van advies omtrent den vorm van vergoeding moest 't toch opmerken, dat het secretariaat volgens de statuten geen gesalarieerde betrekking kan zijn alleen den secretaris vergoeding kon worden ge geven voor de hulp die hij zich heeft verschaft. In dien zin werd den afgevaardigden opgedragen 'n de vergadering te stemmen. In zake voorstel 9 Leiden, allen in den Bond op gerichte of nog op te richten verzekeringen onder één kantoor te brengen en door één directeur te doen beheeren adviseerde het hoofdbestuur, dat dit wellicht in de toekomst, maar nu zeker niet te verwezenlijken was. Ook dat advies werd aanvaard. Voorstel 10, Den Haag, om het aantal leden van het Bondbestuur tot 9 uit te breiden, vond bezwaar bij het hoofdbestuur om de kosten. Het hoofdbestdar heeft gebruik gemaakt van het recht om zich 2 leden toe te voegen en heeft het leden tal thans op 7 gebracht. Daarmee werd instem ming betuigd. Voorstel 11, Den Haag, den wensch uitsprekend tot aansluiting bij de R. K. Middenstandsor ganisatie voor het heele land op federatieven grondslag kon gevoegelijk buiten bespreking blij ven, waar die aansluiting nu reeds bestaat. „Ik kan wel begrijpen uw schrik, maar we moeten blijven bij de zhaak Schrijf op, wat ik u zeggen zal, ik zal alleen de feiten noemen, Aan den molenaar, let goed op, aan den mole naar heb ik gezonden telegram met het num mer, dat den prijs gewonnen had, omdat ik niet kende den naam en het adres van den ouden heer wachtmeester, ik was op negotie tien mijlen hier vandaan. En thoen ik terug kwam, zeide ik „Heer wachtmeester, zal Mozes zorgen voor het geld te innen Toen zeide hij „De ^molenaar Helbing zal voor alles zorg dra gen. En toen gaf mij de oude heer twee dhukaten als dank en als gheschenk. En daar ik goeje rente, mooie phanden en mooie hy potheeken wist, ging ik tot den heer wacht meester en bood hem m'n dienst aan. Maar hij zeide: ik laat me niet in met zulke zaken, daar ben ik te oud voor de molenaar heeft al goede papieren voor me gekocht." Meer kan u de oude Mozes niet zeggen, meer weet ik niet, maar u hebt een helder hoofd, u zult alles uitpluizen. Maar ik zeg u, zhoek, waar dat vhele gheld gebleven is vrn.,rs zwe®g- Misschien wachtte hij een ech'rpi' .^Ullr?ep van verwondering. Frans De nnuar<« wezenloos voor zich uit Zuiden °-ekomen6!gin§ V00rt- "Toen ik uit het een gehad Het vei-wnnrio,. molenaar. Ik zeide hem meester ziin veie o-n' !aar de oude lieer wacht- zijn vele gheld geiate heeft. De jonge dochter heeft toch niet the naaien voor de mensehen, om wat gheld te verdienen. Mis schien heeft de oude heer wachtmeester het geld verborgen, begraven voor de Franschen. Ik zal t zeggen aan mijnheer den onderwijzer, dan kan hij d'r naar zoeken Toen zeide de molenaar, dat hij er zelf met u wel over zou spreken en tegelijk gaf hij den ouden Mozes twee b.onderd-Mark-biljetten. Ik blijf bij de feiten." De nog altijd scherpe, doordringende oogen van en ouden jood vestigden zich op den jongen man. „Twee honderd Mark heeft hij u gegeven om te zwijgen riep deze uit. „Mijnheer spreekt zacht! Shara luistert. Ik heb de biljetten genomen en ik heb gedacht, ik zal zwijgen en ik zal de zaak z'n gewonen loop latende molenaar zal met den jongen heer spreken, dan heeft Mozes zich niet te bekommeren met andermans zhake. Maar gis- teien hebt u me bewezen een grooten dienst! De oude Mozes zou daar aan den rand van 't bosch zijn gestorven als u niet was gekomen en die lieve jongejuffrouw heeft mijn voorhoofd gewasschen en me gestreeld als was zij mijn eigen dhochter. Toen heb ik gedachtMozes je mag die twee niet in onwetenheid laten in een zoo gewichtige zaak. Vijftigduizend Mark behalve de renten van tien jaar. Dat is een nl0<?j aP-ltaal\ Wat is er gheworden van dat gheld waar is het gebleven? Mozes zal zich wei wachten te zegge wat hij denkt? maar als Van het bestuur der Coöperatieve Centrale Middenstands-Credietbank was het verzoek inge komen de plaats door het aftreden van den heer F. J. Smit als lid der commissie van advies open gevallen, weder aan te vullen. Het bestuur zal daarvoor op reglementaire wijze zorgen. Door het bestuur dezer Hanze-afdeeling is een brief tot het bestuur der Oranje-Vereeniging ge richt, waarin er op gewezen wordt, dat de 31e Augustus dit jaar op een moeilijken dag valt, den Zaterdag, waar de winkeliers alle kracht voor het bestaan moeten inspannen en moeilijk den bes ten dag der week kunnen missen, en daarom ver zoekt den volgenden Dinsdag voor de feestviering aan te wijzen. Het advies van de groot-industrie was echter, dat de Zaterdag de beste dag was voor vrijaf geven. Waar nu ook in Rotterdam de feestviering op Zaterdag doorgaat, zou 't geen doel treffen ze hier uit te stellen, daar anders toch het publiek naar Rotterdam gaat. De wensch werd uitgesproken, dat men zooveel mogeliik Vrijdag 's avonds en 's Zaterdag 's ochtends zou inkoopen. Ten slotte dezer mededeelingen zeide de voor zitter, dat, waar de opkomst van niet-leden zoo weinig was, de geestelijke adviseur wel een kort woord van opwekking zou spreken, maart toch zijn eigenlijke rede achterwege laten. De geestelijke adviseur, pastoor Verhoe ven, daarna den katheder innemend,'zeide aan vankelijk dat deze door een samenloop van om standigheden zoo slecht bezochte vergadering niet geschikt was voor een propaganda-vergadering, die beter tot het najaar ware uitgesteld; één zaak kon of mocht hij echter moeilijk uitstellen, den indruk weer te geven, dien het merkwaardig Bisschoppelijk woord op 10 Juni 11. gesproken op hem had gemaakt. Adv. schetste dan de heerlijke opgewekte feestviering van het Hanze-lusirum te Haarlem, de kerkelijke plechtigheid in de ka thedraal, maar ook de openbare feestviering in het Brongebouw en hoe daar na het begeesterend woord van den Bondspresident, den heer Verbeek, en de indrukwekkende rede van mr. Aalberse. Mgr. de Bisschop zelf het woord nam. Monseig neur, van zijne hooge tevredenheid jegens de Haarlemsche »Hanze" getuigend en vooral haar principieel standpunt prijzend, sprak deu wensch uit, dat hare 3000 leden tot 20, 30000 zouden aangroeien. Tot de vervulling van dien wensch van Haarlems doorluchtigen Kerkvoogd moesten, meende adv., allen medewerken. Allen moesten er voor ijveren dat alle R. K. Middenstanders als Katholieken in de Hanze" vereenigd worden. De indruk van de rede van den hoogwaardigen Bis schop, wien allen schuldig waren, moest allen bijblijven; het belang van den R. K. Middenstand ook in onze stad behoort krachtig bevorderd te worden en alle leden der »Hanze" moesten steeds trouw ter vergadering komen. Schiedams Katho lieken zouden aldus toonen, dat zij dankbaar zijn voor het door Mgr. Callier gesprokene, door alle katholieke middenstanders in de »Hanze", die Monseigneur zoo dierbaar is, te verzamelen. De voorzitter sprak met een dankwoord voor u noodig hebt een getuige en de oude Mozes leeft nog, dan zal ik getuigen voor u, dan zal ik zweren bij Jehova, den levenden God, dat alles waarachtig is. En nu zal ik onderte'e- kenen, wat u heb opgetheekend." Frans reikte hem het papier over. Mozes las het aandachtig over. Toen schreef hij er onder met vasten hand „Dit alles is naar waarheid opgeschreven, wat ik bezweer op mijn doodsbed. Mozes Edelstein." In de heerschende stilte drong plotseling van de deur een geluid alsf iemand onverhoeds aan de deurklink stootte. „Shara heeft gheluisterd en gheloerd door het sleutelgat." zei Mozes, „ik ben niet erg bang voor haar. Ze hoort niet erg best, ik ben meer beducht voor dat kleine ding, voor Gretadie is blij als ze in 't dorp wat vertellen kan uit dat jodenhuis." Bij het afscheid zeide de oude nog: „Mijn beste mijnheer, mag Mozes u gheef een goeden raad. Als u direct tot den molenaar gaat, zal het niets geven. De oude Mozes zegt uga naar een rechtsgeleerdeleg hem de bewijzen voor, vertel hem. alles, u hoeft geen namen te noemen, en vraag hemis er kans, dat alles in orde komt Hij zal u zeggen ja of neen öa morgen aan den dag. Verlies geen tijd." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1