Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. bommen vóór vliegtuigen en geen automobiel, die voor Marokko geschikt is. Geen vlieger ei chauffeur, aldus de kapitein, wil meer naa: Ma rokko Daardoor bestaat er g'evaar, dat het reeds aanwezige materiaal ongebruikt bederft. Een ge wone chauffeur verdient dagelijks 30 fr., maar een militaire mécanicien bij de Vliegtuigen ver dient slechte 1 fr. 10 c. Clavenad is genoodzaakt geweest, hun 9000 fr. voor te schieten. De offi- c'eren verzamelen geld met vliegvoorstall ingon voor den Sultan, om hun w'erklieden te kunnen betalen. Een telegram uit NeW-York meldt: ;De havenarbeiders, werkzaam bij hijina alle transatlantische lijnen, vragen Loonsverhooging lot 35 cent (Amerikaansch) per uur. Zij1 eiscihen ant woord voor den 29sten Juli. De meeste dokwerkers, werkzaam bij de kust vaart, die in staking waren, hebben den arbeid hérVat. Volgens berichten uit Londen zal de Roomsch-Katholieke missie, die naar het Peruaan- sche district Pulumayo, thans berucht om ce' rub- bergruwelen, 'zal gezonden worden, uitsluitend uit Britsche onderdanen en bij voorkeur uit paters Franciscanen bestaan. Zondag-middag is in het Museum du Louvre te Parijs eene vrouw aangehouden, die bezig was met roode inkt een schilderij van Boucher te beschadigen. De vrouw weigerde hare identiteit te doen kennenmaar een ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat zij eene Bretonsche is, genaamd Fielaine Delarue. Zij schijnt krankzinnig. Men meent het schilderij nog wel te kunnen herstellen. Een radio-telegram uit Rabat meldt omtrent den toestand in Marokko, dat een gevecht heeft plaats gehad in de streek van Maziz. De Franschen ondervonden eenige verliezen. In den Senaat der Noord-Amerikaansche Unie betoogden eergisteren verschillende rede naars, dat de zóne van het Panamakanaal aan de Ver. Staten behoort en bij gevolg aan de be palingen van het tractaat met Engeland ^ontsnapt. Bovendien heeft de Unie er nooit in toegestemd aan een scheidsgerecht te doen onderwerpen de eischen van Columbia met betrekking tot hare pretenties op het grondgebied van Panama. Van het Hof. Naar wij vernemen, begeeft Z. K. H. Prins Hendrik zich van 24 tot 23 Juli a. s. naar Spa. Z. H. reist per auto via Maastricht. Het Hof is voornemens van 29 tot 31 Juli op Soestdijk te verblijven, terwijl na dien Prins Hen drik 1 of 2 Augustus naar Dobbin zal vertrekken, om daar tot 15 Augustus te verblijven. Groote promotie b\j het leger. Tegen 1 November wordt een groote promotie in de hoogere rangen van het leger verwacht. Nationaal Comité van Actie voor de Kath. Pers en Leetuur. De strooming in den laatsten tijd in het ge- heele land ontstaan voor actie voor de Katholieke pers, gaf eenigen heeren aanleiding pogingen aan te wenden om tot oprichting van bovengenoemd comité te geraken. Vrijdagavond kwamen deze heeren in vergade ring bijeen te 's-Gravenhage onder leiding van den heer G. H. J. Pelster. Na eene korte en zakelijke uiteenzetting door den leider dezer bijeenkomst, besloten de aanwe zige heeren tot het constitueeren van dit comité, behoudens goedkeuring van het doorluchtig episcopaat. Uitdrukkelijk werd vastgesteld dat de actie zal zijn voor de geheele Katholieke pers. In dit comité namen zitting de heeren F. Bak (Alkmaar), Willem Diepen broek, (Haarlem) W. C. F. van Hest (Rotterdam), Joh. H. Koot (Rotter dam), J. W. Lantman (Deventer), G, H. Pelster (Den Haag), Ed. Pelster (Den Haag), W. P. Thij- sen (Den Haag), Jules Pillot (Zundert), J. Verbeek, (Zundert). Als voorloagig bestuur werden gekozen de heeren G. H. J. Pelster, als voorzitter Jules Pillot, als secretarisW. P. Thijsen, als penning meester. Ongeregeldheden onder de Chineesche koelies op Banka. Bij het departement van koloniën is het vol gende telegram ontvangen van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 19 dezer, betreffende ongeregeldheden onder de Chineesche koelies, aangeworven voor de gouvernements-tin- winning op Banka «Eergisteren eischten driehonderd pas te Pang- kalpinang aangevoerde koelies indeeling bij de zelfde ontginning, hetgeen onmogelijk was. Over reding bleek vruchteloos, hoewel herhaald door den inmiddels ontboden controleur en den luite nant-Chinees. De houding der koelies werd steeds dreigender en bij eene poging tot arresteering van den belhamel werden de controlenr en een korporaal der gewapende politiedienaren bedreigd. Een gerequireerde militaire patrouille maakte geen indruk en de soldaten werden, bij afzondering van de werkwilligen, tweemaal door met aangepunte knuppels gewapende koelies aangevallen. Na nog maals dringende aanmaniDg tot kalmte en toe zegging van desgewenscht terugzending naar China vond een algemeene aanval op het kantoor der tinwinning plaats, waarbij een persoon neerge- knuppeld werd. Aangezien langer dralen voor het personeel noodlottig zou worden, werd op last van den controleur gevuurd. Daardoor vielen vier dooden en vijftien gewonden, waarvan zeven zwaar en zes inmiddels overleden De orde is hersteld en de belhamels zijn gearresteerd. De toestand in de ontginningen is overal voorbeeldig." Gemeente-begrooting van Amsterdam. Naar het ,,Hdbl." verneemt, zal de gemeento- begraotïng van 1913 een bedrag van 1 a 2 mil- lioen meer aan uitgaven aanwijzen. Aanjgezwn de inkomsten met deze bijzondere toeneming geen gelijken tred houden, zal 'het noodig zijn andere maatregelen te nemen om de begrooting sluitende te maken. De keus om daarin te voorzien staat tus'schen belastingyerhooging en een vermeeklcrae uitkeering van de gemeentelijke bedrijven. Aangehouden. De persoon, die zich bij zijn kostjuffrouw te Leiden schuldig heeft gemaakt aan het ontvreemden van enkele gouden voor werpen, is gister door de politie aldaar aange houden. Het bleek te zijn J. C. de J., woonachtig te Amsterdam. Hij heeft bekend de voorwerpen te hebben ontvreemd en deze bij verschillende goudsmeden te hebben verkocht, waar zij dan ook in beslag zijn genomen. Aangezien hij in het Politieblad gesignaleerd stond wegens diefstal te Arnhem, is hij, na opgemaakt proces-verbaal, daarheen getransporteerd. Dee x-h uzaar Kamp. Onder groote be langstelling van de zijde van het publiek, ventte Zaterdag te Utrecht de ex-huzaar Kamp weder met zijn brochures, daarbij als gewoonlijk de bekende uitjngen doende. Op verzoek van een officier, werd Kamp naar het politiebureau over gebracht, doch na verhoord te zijn, werd hij weder losgelaten. Twist. De timmerman R., te Hoenkoop bij Oudewater, heett gisternamiddag in een twist zijn zoon met een grooten beitel zoo hevig verwond, dat deze door bloedverlies bewusteloos ineenzakte- De vader zond zijn zoon nog vier revolverschoten na, die misten. De man is aangehouden. De toe stand van den zoon is zeer ernstig. De Bronkhorsten. Te Doetinchem is overleden jonkvrouw Willemina Elisabeth van BroDkhorst, de laatste afstammelinge van het adellijke geslacht der Bronkhorsten, in de Gel- dersche geschiedenis vooral bekend wegens den langdurigen strijd met de Heeckerens. De over ledene is 1 Mei 1820 te Doornik (België) geboren en was de oudste ingezetene der gemeente. Bijenteelt. De vruch te nkweeke r 3 tnek'kan meer profijt van de bijen dap de hijenhouders zelfhet is toch een feit, thans vrijwel' Van alge meene bekendheid, dat zekere soorten van fruit niet alleen voor heur ontwikkeling afhangen van de tusschenkomst, der bij, maar in vele gevallen beslist in gebreke blijven vruchten te geven zon der haar tusschenkomst. Eenige jaren geleden was een imker van Massachusetts (Amerika) ver plicht zijn bijen naar een andere standplaats over te brengen, ingevolge klachten van de fruittelers der streek, dat de bijen schade veroorzaakten aan het ooft. Na verloop van een paar jaren ech ter wensehten de klagers de 'bijen terug', dewijl1 de vruchtboomen zoo weinig droegen, in ver gelijking met den overvloed van bloesems. Het slot wasdat de bijenhouder gebeden werd te rug te komen. Hij gaf gehoor aan het verzoek en toen, gelijk te voorziom was, oogstte men weer niet alleen meer fruit, maar ook meer volwaakte, heter ontwikkelde, vruchten. Het is eveneens békend, dat de klavietrs na in voering in Australië daar geen zaad voortbrachten. Bijen en hommels Werden uit Europa ingevoerd, en toen kwam er zaad. 1 In het tijdschrift „Gleanings in Beo-Culture" verscheen -een artikel van prof. A. J. Cook te Mi chigan. Hij' zegt daarin o.a., dat, ofschoon er onderscheidene insecten zijn, die medewerken tot de stuif meel verspreiding, hun wélk nochtans on eindig gering' is in vergelijking met dat dei bijen, doordat zij niet overwinteren en bijgevolg gering in getal zijn in de lente, wanneer de vruchtboo men en -struiken in bloei staan. Hij1 schrijft- „Ik deed menigvuldige proefnemingen. Ik telde dé bloemen aan elk van twee takken of plantenhij appels, peren, kersen, aalbessen', kruisbessen en KlaVer. Eén dezer takken of planten we ra om ringd met neteldoek juist vóórdat de bloesems opengingen, en werden bedekt g'ehouden tot bloe sems afvielen. De appels, peren en kersen wer den afgesloten den 4en Mei| en bloot gemaakt den 19en en den 25en Mei. De hoornen werdem geïn specteerd den Hen Juni dm de vruchtzetting te onderzoeken. De appelbloesems, welke zich' had den ontwikkeld op de bedekte takken, was iets meer dan 2 procent, terwijl van de on bedekte ruim 20 pet. dus één vijfde vrucht hadden gezet Bij de peren ontwikkelde niet één enkele1 afge sloten bloem, terwijl 5 pet. op de onbedekte tak ken zich tot vrucht zetten. De aalbessen on kruisbessen werden den l8?n Mei bedekt en den 16 Juni ontbloot. Deze wordtin onderzocht 20 Juni9 pet. der bloesems van het bedekte lot en 27 pot. van het onbedekte lot hadden zich tot vrucht ontwikkeld, dat wil dus zeggen: driemaal zooveel fruit had zich gevormd op de planten, waar de bijen toegang hadden, als op de afgeslotene. Onze onderzoekingen bij' klavers hadden plaats hij witte en Zweedsche of hastaardklaver, beide soorten door de bijen zeer bevlogen, Terivij'. de koppen der onbedekte planten vol' zaad waren, vond ik de bedekte koppen gansch zaadledig. J o n g e o o i e v a a r s. Te Meppel en omstre ken worden in de laatste dagen jonge ooievaars uit de nesten geroofd. Onder Dwingeloo zijn de jonge «eibers" uit alle nesten en te Meppel uit dat hij de olieslagerij op 't Groeneveld gestolen.. De politie doet streng onderzoek. Melk van aan tongblaarlijdende koeien. Blijkens het verhaalde in de jongste hoofd bestuursvergadering van de Holl. Mij. van Landbouw werd op een der vergaderingen van de commissie voor mond -en klauwzeer 1911 hét gevoelen geuit dat melk van koeien, die aan tong- blaar lijden, schadelijk is voor de gezondheid der menschen, speciaal voor die van kinderen. Om hierover zekerheid te verkrijgen, wendde het hoofdbestuur zich om inlichtingen tot de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst, die zoo welwillend was de vraag aan haar 59 afdeelingen voor te leggen en het hoofdbe stuur met den inhoud der ontvangen antwoorden in kennis te stellen. Yan die antwoorden is een resumé opgenomen in het orgaan der Holl. Maatschappij van Land bouw. Blijkens dit resumé hebben er van de 59 af deelingen der Mij. tot bevordering der Genees kunst 48 inlichtingen verstrekt. Evenmin als onder de vertegenwoordigers van den melkhandel blijkt er onder de vertegenwoordigers van den geneesk. stand in dezen van een opinio communis Sprake. De meest verschillende oordeelvellingen werden vernomen. Zoo wordt o.a. door de af- deeling Goeree en Överflakkee, waar in 1911 een groote epidemie van mond- en klauwzeer geweest is, vermeld, dat daar inderdaad meerdere medici min of meer ernstige gevallen van tongblaar bij menschen en kinderen gezien hadden, waarbij meermalen ook algemeene verschijnselen optraden als koorts, hoofdpijn (dit vooral bij kleine kin deren). Het grootste bezwaar was, vooral bij kin deren het niet willen gebruiken van voedsel, zelfs van vloeibaar voedsel, wegens de pijnlijkhe d van den mond en de tong. Een doodelijk geval is niet voorgekomen. Te 's-Gravenhage daarentegen had een medicus opgemerkt dat in 1911 tijdens de epidemie van mond- en klauwzeer bij het vee, geen tongblaar bij patiënten voorkwamen, terwijl dezen winter toen er geen tongblaar heerschte, wel veel aph- thase en mondzeer bij kinderen werden waarge nomen. Denzelfde opmerking is indertijd ook gemaakt door dr. H. G. Ringeling, den directeur van den Amsterdamschen gezondheiddienst. Ook van een andere zijde, n.l. uit Heerenveen. werd deze mededeeling bevestigd. Uit tal van afdeelingen kwam bericht in, dat werkelijk tijdens het heerschen van mond- en klauwzeer, zich meer gevallen dan gewoonlijk van stomatitis (ontsteking der mondholte) bij kinderen voorgedaan hebben, maar weten schappelijk het bowijs brengen, dat ontegenzeg gelijk de melk de infectie verspreidt of in de hand gewerkt heeft, oat doet niemand. Wel heerscht over het algemeen de overtuiging dat de melk van mond- en klauwzeervee schade lijk zijn kan voor den mensch. Dat besmetting niet optreedt, is n.l. niet be wezen, en al is het tegendeel evenmin bewezen^ de algemeene overtuiging der medici in dit op zicht en de van verschillende zijden vermelde ervaringen, als zouden stomatitis-gevallen bij kinderen ten tijde van het heerschen van mond en klauwzeer inderdaad veelvuldiger zijn dan in normale omstandigheden, zijn in zooverre toch wel van waarde, dat de handel er door gewaar schuwd wordt om ten tijde van het epidemisch heerschen der ziekte onder het vee voorzichtig te zijn en alles te beproeven wat mogelijk is om melk tot boter te verwerken, doch niet in het verkeer te brengen. Uit cijfers verstrekt door den geneesheer-direc teur van het kinderziekenhuis te Arnhem blijkt dat het jaar 1911 met de groote epidemie van mond- en klauwzeer onder het vee, juist het laagste cijfer, van stomatitis bij den mensch aan geeft. Uit het resumé wordt in het orgaan der Holl. Mij van Landbouw de conclusie getrokken dat de groote angst voor het gebruik van melk in tijden van mond- en klauwzeer dus wel wat overdreven blijkt te zijn, al blijft de wenschelijkheid bestaan om in tijden van besmettelijke veeziekten de melk met eenige voorzorg te gebruiken. Doodgestoken. Te Lutterade-Geleen, bij Sittard, heeft gisternamiddag de 11-jarige G. den 10-jarigen K. met een pennemes doodgestoken. De steek had het hart geraakt. De jongens had den ruzie gekregen, doordat de een den ander niet een sigaret wou geven. Ongelukken. Te Volendam is door schipper Veerman aangebracht het lijkje van de 6-jarige M. Hartman, dochter van schipper H. Hartman te Avefeest. Op 13 Juli is de kleine in de Zui derzee gevallen van de «Roelofje" (het schip haars vaders) en toen verdronken. Te Montfoort was de driejarige Antoon den H. achter het huis zijner grootouders aan het spelen met den grooten hond. Bij ongeluk ge raakte de ketting om den hals van het kind, dat daardoor letterlijk werd verworgd. Toen men het kind vond, had het reeds opgehouden te leven. De geneesheer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen den dood constateeren. (Utr. Dgbl.) Uit het Spaarne te Haarlem is het, waar schijnlijk door booten, zeer verminkte lijk opge haald van een ongeveer 35-jarig man. In de nabijheid van 't Schipborgerbrugje te Schipborg, (Drente), is de 17-jarige W. G. Red- dingins, zoon van den secretaris der gemeente Ten Boer, bij het zwemmen verdronken. Hij maakte met een vijftal vrienden een uitstapje per fiets. Te Dordrecht ziju Vrijdagavond twee kna pen van acht en tien jaar in de Merwede gaan zwemmen. De jongste is daarbij plotseling gezon ken en verdronken. De andere, die zijn broertje poogde te redden, liep zeer groot gevaar en werd op het laatste oogenblik nog gered. Vrijdagavond wilde het vijfjarig zoontje van schipper P. v. d. E. uit Rotterdam die tijdelijk in de haven, te Eindhoven, is gestationneerd op een jn beweging zijnde verhuiswagen springen. Hij viel en kwam onder den wagen. Het kind is bijna dadelijk aan de gevolgen overleden. Hot go u d goh al te van het zeewater. Sedert Antony van Leeuwenhoek, die het eierst goud in zeewhter aanwees, zijn wijl met het on derzoek naar het gehalte ervan int den Oceaan slechts langzaam gevorderd. Bijtaa 80 pGt. va.n allé in het zeewater aan wezige vaste bestanddeelen zijn chloornatrium of keukenzout. Daarnaast komen dan in de eer ste plaats chtotrmagnesium en zwavelzure mag nesium. Doch ook broom, jodium, kalium, lithium, silicium, ijzer, mangaan, koper, aluminium, zil ver en... zelfs goud zijn iin het zeewater te vin den, Goud intusschen in zoo uiterst geringe hoe veelheid, dat aan een economische ontginning van den Oceaan voor dat doel wel niet te den ken valt. Zelfs de electrolyse is hier, waar men in de nabijheid der zeekust electrische energie goedkoop zou kunnen viodrtbrenjgien, niet rendabel. Men heeft het echter zoover gebracht, dat men het gehalte van goud in zieewater kent. Dit be draagt voor 1 'kub, meter circa 1000 kilogram zeewater slechts ongeveer 6 milligram goud, derhalve een gewichtshloeveelheid die zich slec'ths op een zeer fijne weegschaal laat onderkennen. En toch hoe gelukkig', of misschien juister, hoe ongelukkig, zou men alle menischen kunnen ma ken, als. men het totaal gehalte van de ze o aan goud gemunt of iongémuht onder hen verdeden kon. De wéreil'dzee' bevat ongeveer IS,000,000,000,000,000 K.G. water en bijgevolg een hoeveelheid goud, die gelijkmatig1 verdeeld ever het menschdom ieder menschenkind onge veer 4000 K.G. of naar den tegeniwooidigen goud prijs, ongeveer 6 millioen gulden in t 1 radje zou brengen, terwijl hot goud dat tegenwau"dlg in munten of haren over de aarde circuleert, niet meer dan f5.10 per hoofd bedraagt. Zelfs wanneer men aan het water jaailjj'ks het 36-voiudig bedrag van dé tegenwoordige onge veer 440,000 K.G. bedragende jaarproductie aan goud kon onttrekken, dan zou de zee eent otver 500,000 jaar uitgeput zijn. Nu wij een octrooiwet hebben, komt er allicht do 'een of ander© vernufteliug op het idee om do ©en of andere methode van „goudwasschen in zee" uit te denken en daarop patent te vragen. Lukt het, dan is het zeker geen kwaad zaakje. Bij het baden zou men dan te eeniger tijd mis schien nog eens het nuttige met het aangename, kunnen verbinden. Het eenige wat dan fng ge daan zou moeten worden, is zakjes te maken in de zwembroeken en zwémkabajen, om er het gewonnen goud in te kunnen bergen. (Nieuwe Ci.) IJ s b e r g e n. Verschillende schepen, die van Engeland te New-York zijn aangekomen, rappor teeren, tijdens de reis weer ijsbergen gezien te hebben in den Atlantischen Oceaan. De Cunard-liner «Mauretania" en de White Star-liner «Adriatic" zagen een grooten ijsberg van meer dan duizend voet lang en 200 voet hoog. In den nacht van 16 Juli, kreeg de uit kijk van de «Adriatic" een ijsberg in zicht. Ka pitein Hayes waarschuwde de «Mauretania" per draadlooze telegrafie en nam koers naar het Zui den. Hjj kwam met ongeveer vier uur uur ver traging te New-York aan. Den volgenden nacht kreeg de «Mauretania" den ijsberg in het zicht. Tot dusverre liep zij 20 knoopende snelheid werd onmiddellijk ver minderd tot 10 knoopen. Daardoor kwam de «Mauretania" ongeveer 6 uur te laat te New- York aan. Wolkbreu k. Een telegram uit Reno (Ne vada) meldt, dat daar een hevige wolkbreuk heeft gewoed; waarbij 20 personen zijn omgekomen. Waer bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verrich in den morgen van 22 Juli 1912, medegedeeld

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2