Verspreide berichten. Binnenland. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. üen is geen aanleiding tot eenigte moeildj^heic; met wefe andere mogendheid ook. (Toejuichingen.) Met gelijkmoedigheid en zonder achterdocht, he- schouwen wij diergelijke bizondere bespiejcingen als bijvoorbeeld tusschen Rusland en Duitschiand hebben plaats gehad. Onze betrekkingen tot Duitschiand zijn hétrek kingen van vriendschap en welwillendheid. Hal- dane is reeds vroeger naar Berlijn gevet st en heeft daar gesprekken gevoerd en mieleningen ge- w -sseld. Dat is sindsdien' voortgezet met een gepst van volkomen openhartigheid en vriendschap we derzijds, en wij hebben nu het voordeel van een uitstekend staatsman in ons midden te hebben, dien de Keizer herwaarts gezonden heeft. Tot: slot zeide Asquith: Het grootste belang van Engeland is de wereldvrede. Waar helaas in ons land, evenals elders een betreurenswaardige stijging van uitgaven plaats heeft voor vloot en leger geen mogendheid ter Wereld, die niet zeker weet dat, voor zoover ons betreft en voor zoo ver wij genoodzaakt zijn om deel te nemen aan die uitgaven, wij geen aanvallende bedoelingen hebben. (Toejuiching.) Wij dekken geen erfenis, wijl koesteren geen ne'gimg noch staan wij voor een verleiding om den kring onzer verantwoordelijkheid uit te brei- len. Doch deze verantwoordelijkheid strekt zich uit over de ganscbe wereld, en waar wij thans genoodzaakt zijn om het geld, dat wij uitgeven voor onze opperheerschappij' ter zee, te onttrek ken aan andere doeleinden, die meer in het belang van den bloei en de welvaart der mensdiheirt zouden zijn, daar merk ik op, dat iedereen weet, dal: het letterlijk waar is, als ik zeg dat oeze uitgave door ons wordt beschouwd, als niets an dere dan een noodzakelijke beveiliging van de ontzaglijke belangen, waarvan de regeering en het Lagerhuis de vertrouwde en waakzame beheer - dere zijn of behooren te zijn. (Toejuichingen,) In den loop van de beraadslaging stelde de radicaal Ponsonby een verlaging Van de begroe ting voor, als protest tegen de buitenlandsche politiek van de regeering. jHij verklaarde, dat aan deze politiek ie uit gaven voor de oorlogstoerusting te wijten zij'n. Grey antwoordde tegen het einde van de zit ting en ontkende dat de buitenlandsche politiek Van Engeland daar schuld aan beeft. Alles wat wij1 kunnen doen, verklaarde Grev, is aantoonen dat wij geen agressieve bedoelingen hebben en dat geen vriendsChapverhouding welke wij tot eenige mogendheid1 hebben, tegen eenige andere mogendheid is gericht. TURKIJS. Men seint uit Constantinopel De Kamer nam heden met 94 tegen 14 stemmen het voorstel van den Albaneeschen afgevaardigde Sureya aan, die verlangt dat een onderzoek zal ingesteld worden naar de vermeende verduistering van verschei dene voorwerpen uit 't bureau van den president der Kamer door den gewezen president Achmed Risa. De Kamer besloot, niet een parlementaire commissie, doch de quaestoren met dit onderzoek te belasten. De waarde der gemist wordende voorwerpen moet meer dan 1 millioen francs bedragen. MAROKKO. Om een vroegeren aanval te wreken en tegen over een vjj'andige samenscholing heeft de krui ser „Cosmac" het land op 2 K.M. ten Zuiden van Agadir en de streek Ksima, waar de bevol king een Duitsch onderdaan had gegijzeld, gebom bardeerd. MEXICO. Dit Mexico wordt aan een Berlijnsch nieuws bureau geseind Uit verschillende deelen van het land komen berichten, dat de opstand geenszins, zooal het reeds scheen, onderdrukt is. De opstandelingen trékken brandstichtend en plunderend rond en verwoesten het land. Vooral trachten zij, door het vermelen van spoorwegen, troepen.transporten on mogelijk te maken. Zoo 'melden telegrammen., dat de spoorwegverbinding tusschen Asten en Torreon verbroken is en dat alle bruggen tusschen Gomez, PalacdiO en Tipolito door de opstandeling eb in' brand gestoken zjjo. Gravin voin Galon bezit in de nabij'wie van don spoorweg Rheine-Burgsteinfurt groo'.e aennen- hosschen. Op een goeden dag is een boscih, dat op een afstand van 140 M. van de spoorlijn lag, aigebrand. De eigenares beweerde, dat cite brand was ontstaan kort nadat er een trein voorbij ge reden en hij door vonken uit de locomof iel ver oorzaakt was. Zij had daarom tegen den Pruisi- schen spo-orwtegfiscuis een eiscih tot schadevergoe ding ingediend. Het Landgericht te Munster en het Oberlandesgericiht te Hamm hebben haar den eiscih toegewézen en dein fiscus veroordeeld, om baar de schade te vergoeden. Het Oberlandesgericht verklaart in zijn Vonnis dat op grond van getuigeverklaringen de locomo tieven van voorbijrijdende treinen al vroeger von ken hadden uitgeworpen. Vervolgens spreek? het. Oberlandesgericht over de adviezen van de des kundigen, op wie de fiscus zich beroept, inhou dende dat vonken, uit een locomotief Sic- hh; op een afstand van 50 tót (50 M. nog brand kunnen stichten Het stelt, daartegenover de verklaring van een rentmeester, die geziein heeft, dat uit den Vlissingschen sneltrein soms vonken 110 tot 120 M. ver door den wind weggevoerd werden. Bij een sneltrein deelt zich de groote snelheid Van den trein immers ook aan de vonken mee. Op grond van deze overwegingen wees het hof dien eis'c'h toe. Het rijkegerecht heeft de door den fiscus ge vraagde cassatie verworpen. Een Belgisch blad meldt»Het parket van Brugge is naar het Collegio Lycen Portuges gegaan, het oude kasteel van Neuf-Moustier (Hoey), waar vele Portugeezen gehuisvest zijn. Het parket heeft een groote briefwisseling aangeslagen, ver scheidene papieren en documenten, die betrek king hebben op de geheimzinnige zaak van Zee- brugge. Van den anderen kant wordt door Brusselsche bladen gemeld dat de onderzoeksrechter Delants- heer, vergezeld van zijn griffier, ziel» naar het ministerie van buitenlandsche zaken hebben begeven om beslag te leggen op den zeebiief (toelating om te vertrekken) van het stoomschip «Vos". Het schijnt nu dat dit stuk valsch is en het parket zal dus den schrijver van dit valsche document moeten opzoeken." De stad Milwaukee heeft treurige ervarin gen opgedaan met haar socialistisch bestuur, dat ii> April met een groote meerderheid is Wegge vaagd. Nu pas Woirdt echter de omvang van het wanbeheer bekend, dat onder dit bestuur is ge veerd Er zijn 50,000 fouten ontdekt in ae boe ken van de administratie, koopiacten en overeen komsten lagen hot en-her door elkaar en in vele gevallen Ontbraken de kwitanties. Zoo miste men o.a het bewijs, dat een som van 50,000 gulden al of niet betaald is. Het geld werd schandelijk over den oalk ge gooid. Om openbare Werken voor noodlijdenden te kunnen beginnen, Werden in 1910 de belastihgeh met ruim 1 millioen gulden verhoogd en in 1911 met ruim 2 millioen. Dit jaar zouden de belas tingen opnieuw verhoogd zijn, indien de burgerij zich niet tegen de socialisten gekeerd bad. Uit PittsbuTg; Wordt geseind: Stortregens hebben gisteren in westelijk Pe'nn- sylvanië, oostelijk Ohio en w'esfcelijk Virginië ge. weldiige verwoesting aangericht. Berichten1 van alle kanten melden de vernieling van tal van huizen, bruggen, telegraaflijnen, stremming van het spoor wegverkeer en verwoesting van den oogst. Vele menechen zijn verdronken, de straten liggen vol puin en balken, tal van gezinnen hebben geen onderdak Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woensdag het noenmaal gebruikt op het kasteel van graaf R. J. M. M. A. de Geloes, te Eysden, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Tot de andere gasten behoorde ook jhr. mr. G. L. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg. Na het bezoek deed graaf de Geloes den Prins uitgeleide tot de Belgische grens. Te Spa heeft het college van burgemeester en schepenen Z K. H. begroet. De burgemeester, baron de Crawhez, had rozen gezonden, gebonden met linten in de Nederlandsche en Belgische kleuren. Woensdagavond werd er ter eere van den Prins een concert gegeven. Gistermorgen is de Prins, die op Zijn reis wordt vergezeld door Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare en den opperhoutvester, den heer Tutein Nolthenius, van Spa naar het Hertogenwald vertrokken. Z. K. H. zou gisteren het middagmaal gebruiken bij den koning der Belgen, op diens buitenverblijf Ciergnon, bij Ro- chefort. Zaterdag zal, zoo meldt de L. K., Z. K. H. Prins Hendrik het noenmaal gebruiken op huize Kruisdonk, nabij Rothem Meerssen, het buiten verblijf van den minister van waterstaat, mr. L. Regout. Men seint nog uit Brussel De bladen melden, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op het kasteel Ciergnon is aangeko men. Hij bracht den avond door in gezelschap van den Koning en de Koningin van België. Minister Heemskerk. De minister van Binnonlandsche Zaken, mr. Heemskerk, heeft gisterochtend met verlof Den lloag verlaten, welk verlof hij in Zwitserland zal doorbrengen. De werf «Con^ad" naar Zaandam. De gemeenteraad van Zaandam beeft Donder dagavond de door B. en W. met de werf „Con rad" te Haarlem getroffen overeenkomst, waarbij aan de „N. V. Werf' Calnrad" in erfpacht worden gegeven ruim 21/2 H.A. van het Visschershop, gelegen aan zijkanaal G. tegen een erfpachtscan0n van 10 cent per vierkanten meter, ébrakchigid. Vlootrevue voor Hoorn. Hoewel de thans in aanleg zijnde vluchthaven te Hoorn vermoedelijk reeds in het najaar van 1912, of in Januari van 1913 in gebruik zal wor den genomen, rijpte bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken aldaar, in welk college in 1889 voor het eerst het plan tot aanleg van een vlucht haven werd geopperd, het denkbeeld, de officieele opening te doen uitstellen tot Mei 1913. Dan toch komen de jachten uit en kan gerekend worden op een druk bezoek van vreemdelingen aan de haven. Omdat de afdeeling Hoorn der Schippersver- eeniging «Schuttevaer" steeds met de Kamer heeft samengewerkt om djn aanleg der haven te bevorderen, werd het denkbeeld ter sprake ge bracht in een vergadering van de leden der Kamer en de bestuursleden van «Schuttevaer", afdeeling Hoorn. De ontwerper van het plan, de heer J. C. T. Utermöhlen, voorzitter der Kamer van Koophan del, achtte die officieele opening bij uitstek ge schikt, om er een waterfeest aan te verbinden. Dit feest kan dau geopend worden met een groo- ten zeilwedstrijd, waarbij de Kón. Roei- en Zeil- vereeniging hem voorloopig de medewerking had toegezegd. Tevens kan dan een vlootrevue worden gehou den van visschersvaartuigen uit alle plaatsen aan de Zuiderzee gelegen. Uiteengezet werd, dat een schepenvertooning kan verkregen worden als nooit te voren. Mede zal dan tot de Regeering het verzoek worden gericht, bij de officieele opening eenige oorlogsschepen en torpedobooten naar Hoorn te zenden, omdat de belangen van het Rijk door den aanleg der haven zeer gebaat zijn. Deze plannen werden en door de leden der Kamer van Koophandel en door het bestuur der afdeeling Hoorn van »Schuttevaer" krachtig on dersteunt. Men meende echter verplicht te zijn, alvorens verdere stappen te doen, de medewerking in te roepen van den burgemeester der gemeente Hoorn. Deze ontving het plan zéér sympathiek en gaf jn overweging, dit te maken tot «het plan 1913". In de gisterenavond gehouden vergadering van de leden der Kamer van Koodhandel en van het bestuur der afdeeling Hoorn van «Schuttevaer", werden de besprekingen over het plan voortgezet en vond het door den burgemeester geuite denk beeld, om de officieele opening van de vluchtha ven, met het daaraan verbonden waterfeest, te maken tot het «plan 1913" voor Hoorn; luiden bijval. Bestrijding der onzedelijkheid. Openstelling Zwemplaats 's Zondags. Beton-steiger Oosterhaven. Zelden heeft zeker onze vroedschap eene ver gadering gehouden die van zoo langen duur en zoo weinig opwekkenden aard was, als die, welke Dinsdag 11. het meerendeel onzer vroeden nog ten half zeven bijeen vond. 't Was weder na verloop van drie weken dat de Raad byeenkwam en een twintigtal, veelal nog al vrij wat beteekenende pun ten wachtten onzen vroeden vaderen, die ze ech ter niet allen in deze langdurige vergadering konden verwerken, maar er nog enkele tot de „volgende bijeenkomst moesten uitstellen. De hoofdschotel op den welvoorzienen commu- nalen disch was, natuurlijk, het ontwerp tot be strijding der onzedelijkheid, de verordening waar bij 't aan bepaalde personen verboden wordt, in gezelschap met iemand van andere kunne te zit ten of te liggen op openbare wegen of dyken of op hun bermen, glooiingen oj onderkant". Dat dit voorstel tegenstand zou ondervinden by de vrijzinnige fractie van den Raad, die vrijwel de vrijheid ongerept wil laten, zelfs als zij tot onge bondenheid overslaat, was wel te denken, dat 't echter zulk een verwoede bestrijding zou vinden als in deze vergadering gebleken is, had men zich zeker niet durven voorstellen. De aanvankelijke poging van den heer Houtman om dit voorstel van de agenda af te voeren, met de bittere, ver gaande opmerkingen van dat Raadslid ook tegen over het Dagelijksch Bestuur, getuigde wel van de verbittering die dit voorstel in vryzinnige kringen gevonden heeft. Zoo gemakkelyk konden echter de beweerde voorstanders van den vryzin zich niet van het voorstel afmaken. De heer Houtman zag wel spoedig dat de Raad daarvoor niet te vinden was en behield de eer aan zich- zelven door zijn uitstel-voorstel in te trekken. Nadat verschillende andere onderwerpen, waar onder de zeker verblijdende verlaging van het percentage der Inkomstenbelasting, waren behan deld, kwam het veelbesproken onderwerp voor goed aan de orde, allereerst in de openbare Raads vergadering want de voorzitter toonde nog geen neiging, hoewel van meerdere zijden de wensche- lijkheid eener gesloten zitting erkend of toegege ven werd, de deuren te doen sluiten. Toen echter door het lid van de Commissie voor de Strafver ordeningen, die hare vergadering, ondanks deze zoo belangrijke materie, niet had bijgewoond, om bepaalde feiten en gegevens gevraagd werd die de indiening van dit voorstel motiveeren, achtte de voorzitter den tijd gekomen om de dubbele deuren te doen sluiten. Toen zij na verloop van circa anderhalf uur weer geopend werden en het voorstel aan de openbare beraadslaging werd weergegeven, hoorden wij t eerst de eigenaardige stembuiging van vroede De Bruin, die het voorstel op de hem eigen wijze trachtte af te breken, daarbij het goedkoope wapen van den spot niet sparend. Onze roode vroede sprak den vrijzin zoo uit het volle hart dat hij een mooi pluimpje kreeg van collega Houtman, die op zijn beurt het voorstel steeds verder trachtte af te breken, daarbij betoogend dat hetgeen door het voorstel veroordeeld wordt, als een gewone levenslustige menschelyke uiting moet beschouwd worden, die men niet behoort te verbieden. Na korte discussie, waarbij de heer Houtman steun vond bij de heeren Koopmans en De Jong en zelfs bij den wethouder van Westen dorp, die B. en W. echter op het punt der in diening verdedigde, werd het terugzendingsvoor- stelDe Jong, waarvoor van rechts alleen mr- von Briel Sasse stemde, verworpen. Zeer ad rem zei in den loop dezer discussie de heer Witt- kampf nog, dat de vrijzinnigen, die zoo tegen dit voorstel opkomen, toch niet schroomen door aller lei Rijkswetten de persoonlijke vrijheid in te perken. Over het geheel werd door de vrijzinnigen, die een verwoeden strijd tegen het voorstel voerden, maar er aanvankelijk niets voor in de plaats wis ten te stellen, betoogd, dat dit voorstel toch geen doel zou treffen. Op dit punt zeker in consequent zei de heer Ris, dat 't wel scheen hier «het doel de middelen heiligt." Waar hij en zijne vrijzinnige geestverwanten verklaarden met dat doel in te stemmen, zou men hier echter het bekende woord kunnen aanvoeren, dat hij die het doel wil, ook de middelen moet willen. Daar tegenover werd van rechts opgemerkt, dat het voorstel in de termen waarin 't is vervat, een wapen biedt tegen de kwaadwilligen, maar den goedwilligen volstrekt niet zal schaden. Na een nog uitvoerige repliek van den heer Houtman, die er zelfs zijn «katholieke kennissen" bij te pas bracht, maar zich over 't geheel zeer onparlementair ook tegenover het Dagelijksch Be stuur uitliet volgde nog met een protest van mr. von Briel Sasse over het omtrent hem in het comité medegedeelde, de duplieks van de heeren Van Westendorp, den Voorzitter en vroede De Bruin, waarmee de uitvoerige discussie eindelijk gesloten was. Na verwerping van het amende mentDe Jong werd art. 1 van het voorstel in zuivere stemming van rechts tegen links aange nomen. Bij art. 2 bleken de heeren Hout man en De Jong reeds vertrokken, terwijl na aanneming van het geheele voorstel, vroede De Bruin zijn amendement omtrent de leeftijdgrens van 16 jaar zelf terugnam, naar hij zeide, om dat er toch zóóveel gebreken aan de verordening waren, dat er nog wel een enkel bij kon. Zeker is met deze gewyzigde verordening lang geen volmaakt werk geleverd en zal zij in de toepassing nog wei moeilijkheden ondervinden maar toch is met deze verordening aan onze wakkere politie een wapen gegeven, dat zij met succes zal kunnen hanteeren tegenover de kwaad willigen die onze openbare wandelwegen voor zoovelen ongenietbaar maken. Dat zij dit wapen met wijs beleid zal keeren tegen de vergaande onzedelijkheid op onze publieke wegen, mogen wij van het politiekorps, onder ervaren leiding met grond vertrouwen. Er bleef na de zoo langdurige behandeling van dit voorstel werkelijk geen tijd voor de afdoening van de andere punten, die nog op de agenda stonden en dus meerendeels werden afgevoerd. Toch moesten er nog een paar worden doorgehaald die naar het oordeel der betrokken voorstellers geen uitstel duldden. Zeker was 't niet practisch dat de heer Koopmans toch op afdoening van zijn voorstel omtrent het 's Zondags zwemmen aan drong in dezen gedecimeerden Raad, waarin zelfs zijn mede voorstellers, die hier 't eerst moesten steunen, nu ontbraken, 't Was te voorzien, dat 't, ondanks een enkele stem van rechts, toch aldus zou «kelderen." Toen werd nog de door enkele Raadsleden aan de Oosterhaven begeerde beton- steiger met den Franschen slag aangenomen. Geen enkel woord werd gewisseld over de hoogere uitgave van f 6000, die dit werk toch weer op de gemeente legt. 't Was omstreeks kwart voor zeven, toen onze vroeden scheidden. Verstandig deden voorzeker zij, die vooraf dineerdende anderen zullen zeker wel honger hebben gekregen. O il g e 1 u k k e n, Te 's-Hertogenbosch is Woens dagnamiddag de 37-jarige werkman Hub van fer- sel, uit Tilburg, bij: het slaopen van een muur, op den Papenhulst, gevallen en kort daarop over- leden. Gistemamiddag is een driejarig,1 dochtertje van v, d. H. te Apeldoorn in een beek verdron ken. I j i Een militair, die zich (gisteren aan den weg onder Veldhoven te |s(la;pm had gelegd, is dooi de tram overreden. Te Eindhoven is hem de rech tervoet afgezet. Geen vergiftiging. De sectie verricht op bet lijk van den plotseling overleden chet-kok Van een groot Aimsterdamscih hotel, en het aaarop gevolgde gerechtelijk chemisch onderzoek hebben aangetoond, dat er geen sprake is geweest van ai'renicum-vergiftiging. Relletje s. Te Z altbommel komen in de laat ste dagten oploopjes voor bijl het thuisbrengen van werkwillige typografen door de politie. E' xelo stakers kuieren mee en spoedig: groeit het hcopje aan tot een groeten troep>, die de politie- noopt tot handelend optreden. Woensdagavond went er duchtig van gummistok en platte sabel gebruik gemaakt. Ook zijn er tóen vier processen-verbaal opgemaakt. Mazelen. Ie Groente heerschen de mazelen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2