Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f I büI ID TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaanran Zaterdag 2 7Juli 1912, No. 10381 p p n by veriies pi r overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. 4 Binnenland. Gemengd Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per, week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. a by dood by verlies levenslange -P 0 R R verlies van geheele I I 8 11 een hand, ^validiteit; U U voet of oog; I («JU I IUU een duim e verze enng wordt gewaarborgd door de Iloliandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. van by verlies van eiken ande ren vinger. Prins Hendrik. Reuter seint uit Brussel »De »Etoile" meldt, dat gisteren de bliksem tot zesmaal toe in het kasteel Ciergnon geslagen is, waar de Belgische koninklijke familie en Z. H. de Prins der Nederlanden verblijf houden. Het inslaan van den bliksem veroorzaakte slechts geringe materieele schade. De Koning en de Koningin van België en Z. K. H. de Prins der Nederlanden bleven volmaakt kalm en stelden hun omgeving gerust. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft den nacht op het kasteel doorgebracht. Gemeentelijke werkloosheidsfondsen.. Den 21sten September zal er, waarschijnlijk te Amsterdam, een vergadering worden gehouden ter oprichting van sectie der gemeentelijke werk loosheidsfondsen van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid. In het ontwerp-reglement wordt het doel van deze op te richten sectie als volgt omschreven De sectie beoogt de tot haar behoorende fond sen door onderlinge voorlichting steunen en de eenheid van handelen der fondsen te bevorderen, in het bijzonder in zoover, het betreft hun ver houding tot de toegelaten vereenigingen. Onder andere middelen zal zij daartoe aanwenden a. het houden van vergaderingen, warr o. a. gedachten gewisseld wordt over taak en inrich ting der gemeentelijke werkloosheidsforrdsen b. het behartigen van de belangen der werkloos heidsfondsen naar buiten c. het onderling wisselen van gegevens tus- schen haar leden d. het geven van adviezen aan haar leden e. het bevorderen van de oprichting van ge meentelijke of intercommunale werkloosheidsfond sen. Minister liegout. Men meldt ons uit Den Haag De minister van Justitie, de heer Regoüt, zal gedurende maand Augustus met verlof afwezig zijn. De verdédiging van Indie, Men .meldt uit Den Haag: •Sedert hun jongste bijeenkomst hebben de sub. commissies met de staatscommissie betreffende de verdediging van Ned.-Indië niet meer vergaderd. ZU zullen ook vermoedelijk voor September e.k. niet meer bijeenkomen, ook met het oog op de a.s. verloven der ministers. De voorzitter der subcom missies minister Oolijn, vertrekt 1 Augustus met verlof. Inmiddels houden de leden der commissies zich bezig met het verzamelen van gegevens voor al de leden, die in opdracht hebben gekregen prae- adviezen uit te brengen over speciale aangelegen eden en die zich thans beijveren, die adviezen gei eed te kunnen krijgen, om ze in eerstvolgen- e vergaderingen in September ter tafel te kunnen brengen. ft 0nze Departementsambtenaren. P en eersten Mei 1912 waren aan de depar- ®Tften enz'' vverkzaam 1582 ambtenaren, tegen *518 m 1911 en 1496 in 1910. Er is in dien oi ten tijd een belangrijke vermeerdering van het aanta vast aangestelde ambtenaren waar te ne men. Sedert 1 Juli 1910 nam voornamelijk het aanta1 ambtenaren toe bij het hoofdbestuur der V en^fmtv8™!00' de departementen van Oor- meene Reke'nkamtr T aa».al ambtenaren op Pensioenraad, Binnenlandsche Zaken, Waterstaat en Centr. Bureau voor de Statistiek, n 1 resn met 5, 3, 1 en 1. resp' Van de departementen van Algemeen Bestuur beeft het ministerie van Financiën het grootste aantal ambtenaren, n.l. op 1 Mei 1912 159. Daar na volgen Oorlog met 151, Koloniën met 144, kandbouw, Nijverheid en Handel ken aterstaat met 74, Binnenlandsche Za- Zaken met Manne met 59 en Buitenlandsche aken met 34 ambtenaren. Hierbij zyn dan nog te voegej de heeren der bijzondere instellingen, alsRekenkamer 64, Centr. Bureau voor de Sta tistiek 64, Topogr. Inrichting 63, hoofdbestuur Posterijen en Telegrafie 204. Het aantal gegradueerden, in 1912, 1911 en 1910 aan de departementen werkzaam, bedraagt onderscheidenlijk 129, 127 en 126, d.i. resp. 8.15%, 8.37% en 8.43% van het totaal aantal ambtena ren in die jaren. Uitteraard zijn de meeste ge gradueerden werkzaam bij het departement van Justitie, n.l. in de genoemde jaren resp. 21.6,23.9 en 23% van het totaal aantal ambtenaren van dat departement. Daarna volgt het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel met 16 gegradueerden in elk der jaren (resp. 17.17, 18.18 en 18%). Het departement van Buitenlandsche Zaken'telt relatief het grootste aantal gegradueerden, n.l. resp. 29.41, 30.30 en 32.35%. (Ned.) De invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Uit Den Haag schrijft men aan »De Tijd" De commissie van voorbereiding der Invalidi teits- en Ouderdomsverzekering, die Woensdag was gereed gekomen met het overleg over de algemeene beschouwingen, heeft dit Donderdag heropend op verzoek van een lid der linkerzijde, dat den vorigen dag de vergadering niet had kunnen bijwonen. De voorzitter der commissie had in overweging gegeven, zich bij dat overleg te bepalen tot de punten, waaromtrent toenade ring van de regeering mogelijk kon worden ge acht', omdat overleg over stelsels, tegenovergesteld aan dat van het ontwerp, of over wenschen, welke de regeering blijkens haar antwoord niet voor inwilliging vatbaar achtte, een nuttelooze tijdsveispilling zou zijn. De vertegenwoordigers der minderheid hebben zich hiermede niet kun- nen vereenigen en gemeend, met de regeering ook in gedachten wisseling te moeten treden over stelsels en vraagstukken, waarbij regeering en oppositie principieel tegenover elkander staan. Zelfs meenden deze leden van de regeering te mogen vragen, dat zij de gegevens zou bijeenbrengen en de becijferingen zoude laten maken, welke hen in 'de gelegenheid zouden moeten stellen, hun prin cipieel door de regeering onaknneemlijk geachte denkbeelden tegenover het regeeringsontwerp in voorstellen of motiën te kunnen belichten. Zij meenden daarbij ook enkele pogingen te moeten doen, om den minister af te voeren van zijn stelsel van verplichte verzekering, waarin geen andere 'staatsbijdrage past dan een tijdelijke en voorbijgaande. De minister, bereid om de Kamer van voorlich ting te dienen, voor zooverre hem dit redelijker wijze mogelijk zou blijken, bood, gesteund door de vertegenwoordigers der rechterzijde, krachtig weerstand aan elk pogen, om verandering te brengen in het karakter van het wetsontwerp, hetwelk medebrengt, dat de staat in geen geval een deel der premie voor zijn rekening neemt, noch dat hij blijvend bijdraagt. Zonder verhooging van premie of verlaging van uitkeering kan hij dus niet eraan medewerken, aan de verzekerden meerdere rechten toe te kennen, tenzij hem mocht blijken hetgeen hij nader zou doen onderzoe ken dat bij het maken van de berekeningen een te groote voorzichtigheid is betracht. Met name verklaarde hij zich bereid in overleg te treden met zijn ambtgenoot van financiën over de vraag, of een behoorlijk financieel beleid toe laat een 3£ pet. rente als basis te nemen in plaats van een 3 pet. rente, zooals in het regeerings- voorstel is aangenomen. Bleek, dat zonder veran dering van karakter van het wetsontwerp en zonder verhooging van premie of verlaging van rente iets meer kon worden gedaan, dan behoorde z.i. allereerst in overweging te worden genomen de toekenning van een weezenrente aan hen, wier ouders een invaliditeitsrente hebben getrok-- ken. De minister bleek oof^geen principieel bezwaar te hebben tegen een wijziging in den geest van een door den heer Aalberse op de Ziektewet in gediend amendement, om in de lagere loonklassen een grooter deel dan de helft van de premie door den werkgever te doen betalen. Het overleg gaf den indruk, dat het voorstel ei regeering van den steun en de medewerking der rechterzijde is verzekerd. Onweer. Te Bodegraven is Donderdagna middag het huis van den melkboer B., op de markt, door den bliksem getroffen en grooten deels afgebrand. - Donderdagavond is de 20jarige zoon van den landbouwer P. Staartjes, te Maarsseveen, bezig met werkzaamheden aan de Maarsseveen- sehe vaart, door den bliksem gedood. - Donderdagavond is de bliksem geslagen op de electrische geleiding van het sanatorium Oranje-Nassau's Oord. Een aantal gloeilampjes werd verbrijzeld. Door de hevige ontlading ontstond er eenige consternatie onder de pati ënten, doch niemand werd gekwetst, en brand ontstond er niet. - Tijdens een hevig onweder is gisteren te Harkstede (Gr.) de bliksem geslagen in een groote boerenschuur, toebehoorende aan mej. Kloosterhuis, aldaar. Alles brandde af. Eenige levende have en een aantal landbouwwerktui gen kwam in de vlammen om. De schuur was .verzekerd; de levende have niet. - Bij het onwedep, dat Donderdagmiddag bo ven Winterswijk woedde, vielen hagelsteenen zoo groot als duiveneieren. Te midden van den hagelslag kon men groote stukjes ijs opmerken van onregeimatigen .vorm, ter lengte van 3 a 5 c M., waardoor vele ruiten vernield werden. - In de Haart (gem. Aalten) is de bliksem geslagen in de boerderij van Koskamp, die ge heel verbrandde. Donderdagmiddag sloeg te Beek, gem. Bergh, de bliksem in de kapitale boerenwoning van H. Berendsen, aldaar. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat een boer van B., die de varkens nog wilde redden, daarbij brandwonden opliep. Alles was verzekerd. Eergisteravond is de boederij van Van dei- Wal te Oudega (Fr.), door het hemelvuur getrof fen en afgebrand. Te Cornwerd is de landbouwer Oostra In het land door den bliksem gedood. Donderdag is de bliksem geslagen in de ambtschuur te Druiten. Het gebouw, met al het materiaal en 20.000. pond tabak van de firma Buschhammer te Zevenaar, verbrandde. Alles was verzekerd. Te Winssen sloeg Donderdag de bliksem in de nieuwe boerderij Poelhof van C. A. Blom, Alleen het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Te We erse 1 o. Bij den onlangs benoemden en dezer dagen in functie1 getreden burgemeester Van Weeaselo, jhr. van Geen, is door de ruifoa gbschoten. De kogel kwam terecht in een deur kozijn jen richtte Verder gteen schade aan. Do politic-, doet onderzoek; Deventer eiermarkt. Door den' voorzitter en den secretaris vam dén Bond van Ban lel uren in Nederlandische eieren is aan den gemeenteraad van Deventer eeni adres gezonden, waarin verzocht wordt, zoo spoedig moge-lijk een politic verorde ning te doen vaststellen, waarbij dé verkoop var eieren wordt gereglementeerd. De bond verklaart zich bereid', voorlichting én steun te v€rleenèn. Waar Deventer eten der' grootste eiieirmaruken van ons land is, wordt het resultaat van ait adres met belangstelling!, tegemoet' gezien. Het onderzoek van de Hunebedden. Onder toezicht van den conservator1 van het rijks museum te Leiden, w,ordèn thans, gelijk men weet, te Brouwen (Dr.) wetenschappelijke onderzoekin gen verricht omtrent het ontstaan enz. der hune- böddën Er zijin daar twee, die 'het bleek bij, dei ppigraving rusten op een vrijji diep gelegdën. kei- envlGer. Fraaie urnen, vele mooie steenen beitels en hamers werden gevonden, die naar het Ltidsch museum zullen worden opgezonden. Alles gelijkt wel op een grooten grafkelder, aiie meer dan 3000 jaren oud, zou zijn. Ee n'Ne der 1 ander Veroordeel d Voor de Londen Sheriffs' Court werd Woensdag een klacht behandeld van een financieel ,a;gént, uien lieer Maurice William Wicbe tegen den Holland se ben fabrikant den heer J. Schortinghuis te Leeu warden. Deze fabrikant was met den heer Wicbe overeengekomen dat deze dehem behoorende fabrieken tot het vervaardigen van melkpoeder zou omzetten in een vennootschap. Voor zijn be moeiingen werd den heer Wiche 8000 in aan deden toegezegd en een aanstelling1 van directeur voor 6 jaar tegen 200 per jaar. De heer Schor tinghuis onttrok zicih later aan de overeenkomst codex voorgeven, dat op zeven der fabrieken be slag was gelegd door een schuldeischer. De jury wees de vordering1 toe, doch, terwijl 9000 geëisoht werden, bepaalde zij het bedrag op 6000. Ongelukken. De wegwachter van de Prui sische spoorwegen op het station Venlo K. M-. P. Simmermans is gistermorgen door een locomotief overreden. Hij bleef op de plaats dood. De tnan was gehuwd en vader var. 8 kinderen. Vergiftiging. Uit Abbenbroek wordt ge meld, dat de Rotterdamsche rechtbank de gevan genneming bevolen heeft van den landbouwer H. S., in zake het vergiftigingsgeval waarbij de landbouwer J. H. Westerveld om het leven is gekomen. T y p h u s-b a c i 11 e n. Uit Montfoort wordt aan de;»U. Ct." gemeld, dat aldaar bij bekken slag bekend is gemaakt, dat het IJselwater be smet is met typhus-bacillen. Het is daarom geraden geen ongekookt IJselwater te drinken en niet in den IJsel te baden. Een oude boom. De bakenmeesters hebben Dinsdag bij hun werkzaamheden op de Maas te genover huize Donck (nabij Roermond), met het booganker van een kiezelschip naar boven ge haald, een ouden eikenboom lang 13 meter en met een omtrek van 3 meter. Bij nadere beschou wing bleek, dat in dezen ouden kolos het jaartal 1553 gegrift was. Smokkelaarstruc. Men meldt ons uit Enschedé. Bij den voortdurenden strijd tusschen smokke laars en douane-beambten spelen zich af en toe de leukste tooneeltjes af. Deze week werd bij de kommiezen te Glanerbrug aangebracht dat iemand uit Gronau, die niet in e'en al te besten reuk bij de grensbeambten stond, weer zijn slag zou trach ten te slaan. De ambtenaren natuurlijk in volle actie en inderdaad kwamen op aangegeven plaats en tijd een paar wagens, met hooi beladen, van den verradene(?) aanrijden. Alle kommiezen pak ten aan.... en in minder dan geen tijd was het hooi van de wagens. Het was wel een heel kar weitje in de brandende zon, doch de vreugde, over het feit, dat de oude rot eindelijk in de val was geloopen, gaf de heeren ambtenaren, reuzen krachten. Onder het hooi vond men eenig zak ken, gevuld metplaggen. En het moeilijkste kwam nu nog aan. De eige naar wenschte alles weer in den vorigen staat hersteld te zien, en zoo moest opnieuw aangepakt worden. Hoeveel zweetdruppels het kostte, voor en aleer de wagens weer geladen waren, laat zich begrij pen. Ook kon men zich het gezicht voorstellen, van den toezienden onschuldigen smokkelaar. Builenpest. Het bacteriologisch onderzoek te Triest heeft bij den tweeden machinist van de »Amphitrite" builenpestbacillen, doen ontdekken. De »Amphitrite" is den 19 Juni van Mersina vertrokken^ en den 4 Juli te Triëst aangekomen na onderweg verscheiden havens, waaronder Port Saiden Alexandrië te hebben aangedaan. Brand te Reims. Het »Pett Journal" ver neemt uit Reims, dat daar gistermiddag om half twee de brand in de champagne pakhuizen voort duurde. Men vreest, dat er meer dan drie slacht offers zijn; er zijn tien menschen gewond. Op het oogenblik zijn er 1500 M2. aan gebouwen van twee verdiepingen verwoest. - «y 4»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5