Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws» Ingezonden Mededeelingon. Ziekte der urinewegen en blaas. Laatste Berichten. Koloniën. Uitlotingen. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 367 384 526 628 790 816 1259 1660 1731 1976 2049 2121 827 901 1086 BRUNSWIJKSCHE LOTEN van 1869. Trekking van 1 Aug. Premietrekking 30 Sept. a.s. Seriën 527 560 681 762 1160 1443 1559 1697 1990 2084 2100 2280 2293 2358 2521 2582 3233 4089 4483 4715 5116 5218 5148 5853 5942 6320 6717 7062 7018 7128 7302 7572 8234 8389 8792 8861 8992 9002 9057 9126 9173 9353 9356 9537 9781 9841 9941 1 Aug. 2 Aug. f 12(4 Bond va» Digtillafeïnü I J bijwoonde, daar ternauwernood aan den dood is ontsnapt. Alfonso XIII bevond zich met de infante Dona Luisa aan boord van de «Hispania" toen de races een aanvang namen. Nauwelijks waren de jachten gestart of plotseling sloeg de stijve bries in een sgalerna" om zooals de visschersaan de kust van Cantabrio de onverwachte en korte stormen, die vaak de noordelijke kusten van Spanje teisteren en van ongewone heftigheid zijn, noemen. De «Hispania" kwam bijna in aanvaring met een ander vaartuig en het scheelde weinig of zij was onder den druk van den wind en de golven omgeworpen. De koning bleef bewonderenswaardig kalm. Eindelijk gelukte het de »Hispania" veilig te doen ankeren, doch koning Alfonso verliet de haven niet, voordat alle andere jachten waren binnengekomen. AMERIKA- Iu den Senaat heeft Lodge een motie voorge steld, waarbij buitenlandsche maatschappijen wor den uitgesloten van 'het verwerven van grond bezit in Amerika.. Na een levendige beraandaging van 3 uren ging de Senaat in geheime .sitting om de kieschheid der diplomatieke kwesties die bij de beraadslaging waren ter sprake gekomen. I.' dge zeide, dat de motie geen verdei ei strek king had, dan het precedent, do.or Engeland ge r.clfapen, toen het er tegen opkwam, dat Duitsch land in Marokko een steunpunt voor zijn vloot zou krijgen. lusschen Nancy en Sunéville zal binnenkort een luchtpostdienst geopend worden. De toestem- rr/ng 'van de regeering is reeds verkregen en een speciale postzegel a 25 centimes zal voor de luchl-brievenpost worden ingevoerd. De Japansche pers houdt zich! druk bezig met de reis van Katsoera. Uit de uitvoerige ur- tiriolen omtrent het doel van de reis scuïjnt te moeten worden geconcludeerd, dat het toch wer kelijk om een officieus© gedachtenwisseling met de Regeeringen te Londen, Petersburg en Berlijn omtrent China te doen is. Sedert ©enige maanden wordt in Wales een goudmijn geëxploiteerd, de Givyn-mijin, cie reeds voldoende opbrengt, om de onkosten te dekken. Laatstelijk werd ook goud gevonden hij1 het hatsje Trawsfynnydd. Het erts werd bij' de Gwyn- mijn verwerkt en elke veertien dagen h.verc.e het erts van Trawsfynnydd een staaf goud op. Nu wordt gemeld, dat de prospectors bij! laatstge noemde vindplaats op een rijke ader zijn ge- stooten. De „Mtftin" beweert het bericht van de „Times", dat een overeenkomst tussahon Bul garije en Servië zou zijn gesloten, te kunnen be vestigen. De overeenkomst zou van zuiver defen- a'©ven aard zijn. In bevoegde Parijsdie kringen verzekert men, dat deze overeenkomst en een van denzelfden aard, die pp het punt staat tus- schcn Bulgarije en Griekenland te werden geslo ten middellijk door de Fransdie diplomatie tot stand is gebracht. Aan de Fransche diplomatie zou men het dus, volgens de „Matin", te danken hebben, dat de Italiaansch-Turkschte o,ort /g op dc-n Balkan geen verwikkelingen heeft teweegge bracht noch te weeg brengen zal. In het stadhuis te Fontaine l'Evèque is gedurende een herstelling een brand uitgebro ken. De papieren, die betrekking heben op de laatste verkiezing, het archief van den vrede rechter en de feestzaal zijn verbrand. Een schoolkolonie, bestaande uit een 15-tal meisjes, verlustigde zich eergisteren op het strand van Sangatte (Engeland), toen een groote golf vijf harer medèvoerde. Vier meisjes werden weder- gevonden maar het vijfde bleek naar de diepte getrokken te zijn. Twee der eerstbedoelden von den nog den dood door verstikking, ondanks al de zorgen die haar werden gewijd. In welingelichte Russische kringen verklaart men, dat het bericht uit Leipzig volgens 't welk de bekende Russische kapitein Kosteviteh, beschul digd van spionage, heden (Zaterdag) op vrije voeten zou worden gesteld, onjuist is. 't Is intus- schen waar dat er onderhandelingen gevoerd worden voor de voorwaardelijke invrijheidstelling van den verdachte tegen een borgstelling en onder verbintenis ter beschikking van de Duitsche auto riteiten te blijvenmaar geen enkel besluit is daaromtrent genomen. Men verwacht intusschen binnen enkele dagen eene beslissing. Een draad bericht te Konstantinopel uit Sa- loniki ontvangen, meldt, dat twee bommen zijn ontploft te Cosana. Er zijn een vijftigtal dooden en gekwetsten. Een bom neergelegd op het trottoir der Vrijheidsstraat te Lissabon, ontplofte, toen een soldaat er met den voet tegen schopte. De sol daat werd ernstig gekwetst. Te Lissabon is dokter Karl Topes, oud-ge neesheer van de militaire school, gevangen geno men beschuldigd van samenzwering. De Drankwet. De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Socië teit-, Restauranthouders en Slijters Vergunning, gevestigd te Amsterdam, en de Federatie van Provinciale Bonden van Vergunninghouders ge vestigd te Zutphen, ieder tellende omstreeks 3500 leden, verzoeken in een adres aan de Tweede Kamer spoedige herziening van de Drankwet. In een memorie van toelichting zetten zij hun wen- schen en grieven uiteen. Voor het overige uiten zij het dringende verzoek, dat een nieuw Drank wet-ontwerp niet meer gemaakt worde zonder het oordeel van de mnnnen der practijk. zonder hun vakorganisaties te raadplegen. In hoofdzaak wenschen adressanten het vol gende Art. 24, 1e lid, der Drankwet worde gewijzigd in den geest als art. 9, le lid, der Hinderwet luidt, zoodat de vergunning voortaan niet meer gelde «uitsluitend voor den persoon des verzoekers", doch «voor den verzoeker en zijne rechtverkrij genden." Bovendien bevatte de nieuwe drankwet een overgangsbepaling, waardoor de eigenaren van panden, die vergunning hebben, geldende voor die panden, op hun binnen een in de wet te noemen termijn geuiten wensch, de vergunning op die panden gevestigd krijgen. Verder, dat de zetkasteleins niet worden ge weerd, maar streng worde gewaakt, dat het fat soenlijke, geschikte menschen zijn. Dat de splitsing, het onderscheid tusschen den tapper en den slijtverkoop in gemeenten met een kom van meer dan 5000 inwoners, niet worde gehandhaafd. Dat de uitgifte van logementsvergunningen ge staakt worde. Dat het vergunningsrecht zij, met een minimum van f25, een percentage van de winst, die het vergunningsbedrijf oplevert. Duitsch-Nederlandsehe Telegraaf-My. Reuter seint uit herlijn: Met een maatschappelijk kapitaal van M. 1.300.000 is opgericht de Deutsche Suedsee Akt. Ges. fuer drahtlose Telegraphie, welke zich ten doel stelt de Duitsche koloniën in de Stille Zuid zee door het »funkentelegraph"-systeem onderling en met het kabelstation van de Duitsch -Neder landsche Telegraaf-Mij. te Jap zal verbinden. Er worden vier groote stations op gericht, nl. te Jap en te Rabaul (Nieuw-Guinea),te Apia (Samoa) en te Nanroe (Marschall-eilanden). De uitvoering van de werken wordt aan de Telefunken-Geseilschaft opgedragen. Verlies van kiesrecht. Indertijd is in ons blad de aandacht gevestigd op verschillende gevallen van verlies van kiesrecht door belastingbetalers. Tengevolge van eene reso lutie van den Minister van Financiën van den 5 Juli 1912 no. 56, welke verband houdt met een arrest van den Hoogen Raad van 10 Juni '1910, zal het aantal dezer gevallen thans vermeerderen, doch tevens meer regelmatigheid in toepassing verkregen worden. Het genoemde arrest betreft beroep in cassatie tegen een vonnis van den kantonrechter te Arn hem, bij hetwelk werd afgewezen een verzoek om plaatsing op de kiezerslijst. De verzoeker had zijn beweerd recht op plaatsing op de kiezerslijst hierop gegrond, dat, hoewel hij zijn aanslag in de pers. belasting niet betaald had, die aanslag gerekend moest worden «voldaan" te zijn, nu hem daarvan ingevolge art. 65 par. 3 der wet alge- heele ontheffing was verleend. De verwerping van het beroep steunt op de volgende overweging»dat toch voor zoo ver om eenige reden aan den belastingschuldige onthef fing is verleend, de aanslag gerekend moet wor den als niet te zijn geschiedt, en hjj dus wel eenerzijds, voor zoover op andere gronden aan spraak op kiesrecht wordt beweerd, geenszins aan den aangeslagene in den weg kan staan, maar ook anderzijds niet als grondslag voor kiesrecht kan dienen, daar hiervoor noodig is, dat de be lastingschuld voor voldoening is te niet gegaan." De belastingambtenaren zijn thans bij de ge noemde res. aangeschreven om van de kiezerslijst af te voeren: a. een aanslag in de grondbelasting, als het definitief bedrag van dien aanslag lager is geworden dan fl in hoofdsom, en b. een aan slag in de grond-, personeel-, bedrijfs- en vermo gensbelasting, zoo hij met het volle bedrag is verminderd en dus vernietigd, ofwel indien daarvan geheele ontheffing is verleend. «Hand." Zevende Sociale Week. De Sociale Week te Breda belooft nu reeds een succes te zullen worden. Nauwelijks is in de Pers den officieelen datum bekend gemaakt en zijn kaarten beschikbaar gesteld, of reeds moet voor de openings- en sluitingsvergadering naar een grootere loealiteit worden uitgezien. Voor de openingsvergadering is men daarin geslaagd, wijl op Zondag 1 September de St. Antoniuskerk in de St. Janstraat, bij de Groote Markt, voor dit doel welwillend is afgestaan. Alle overigen vergaderingen, ook de Sluitings vergadering, hebben plaats in den St. Jozephs- Kring, Waterstaat 5. Het Centraal Bureau van de K. S. A. Het ongeluk te Neurenberg. De Duit sche bladen melden nog de volgende bijzonder heden. De instorting had plaats in de in aanbouw zijnde machinefabriek Franken dus niet te Franken, ziooals abusievelijk gemeld werd. Ecrgisterenmiddag werd een ijeeren stelling: in machineloods der fabriek aan ©en belasting sproef j onderworpen. Tot gisterenmorgen merkte men niets van een te zwakke constructie der pijlers. Om even vóór 8 echter greep de noodlottig.' in storting plaats. Met donderend geweld viel de geheele stelling in elkaar, talrijke arbeiders on der de puinhoopen begravend. Op het werk wa ren ongeveer een honderdtal personen aan den arbeid, waarvan het grootste deel onder ci'e ruïnen van de stelling werden bedolven. Volgons de jongste berichten zouden hij het ongeluk 11 personen zijn gedood, 35 gewolnd en 'zouden er nog 4 worden vermist. Eén ar beider ligt nog onder de puinhoopen De verwondingen, die de onder het puin uit gehaalde personen hebben opgeloopen, zijn vol gens de geneesheer©n van zeer ernstigen aard. Onmiddellijk, nadat het ongeluk plaats greep, ontbood men pioniers uit Ingiolstaat. Het terrein der fabriek werd door militairen afgezet. Daar het noodige reddingsmateriaal (op het noodlottige «ogenblik ontbrak, ururde het nor, geruimen tijd vóór men met. den opniiwings- arbeid kon aanvangen. Een bijzonder groot gevaar bestaat voor den hoogen toren der fabriek. Eerst moet nu onder zocht worden, of deze genoeg veiligheid biedt. Wat' is lastiger te verdragen dan ver gevor derde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooalsHet niet kunnen ophouden van het wa ter onmacht om de urine te loozen graveel en blaassteen ontsteking van de blaas en urine wegen? Zij maken het leven haast ondraaglijk. Deze en andere kwalen vinden hun oorzaak in het veronachtzamen der eerste waarschu wingen van nieraandoening, want de nieren be- heerschen de goede werking van de urine-orga- nen, en wanneer de nieren zwak of ziek zijn, zullen blaaskwalen gewoonlijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voor komen, wanneer de nieren onmiddelijk hulp ontvingen bij het eerste teeken van een nier aandoening wanneer* de urine onnatuurlijk van kleur, brandend of slecht-riekend is wan neer de loozing onregelmatig of met moeite ge schiedt wanneer de urine een neerslag ach terlaat, als zij eenigen tijd gestaan heeft wanneer het water bewolkt is of graveel bevat. Ben goed-doorgezette kuur met Foster's Rug pijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en een regelmatige werking van de blaas herstellen. Zelfs in ver-gevorderde ge vallen bewees dit geneesmiddel zijn uitste kende werking. Om te voorkomen, dat menu waardeloozen namaak verkoopt, dient gij er op letten, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren Kappelhoff Hovingh. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel h f 1.75 voor één, of f 10. - voor zes doo. zen. STADSNIEUWS. H e d e n-m orgen was de 10-j a r i g e A. Mijnlief, wonende Stationsstraat, op een spoeling- schouw, liggende in de Noordvest, aan het spelen. De jongen is al spelende uitgegleden en in de heete spoeling gevallen. Hij werd spoedig uit zijn benarde positie verlost, maar had zware brand wonden aan beide armen en beenen bekomen. Na voorloopig in de branderij van den heer Dirkzwager te zijn verbonden, werd hij per bran card naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. De toestand van den jongen was heden-middag zeer gunstig. Heden-middag is in de Kreupel- straat een jongen van een wagen van den kolen handelaar Wuisman, beladen met zakken cokes, gevallen. De knaap kreeg een gedeelte van de zakken cokes bovenop zijn lichaam. Hij bekwam slechts lichte kwetsuren. Gister-avond is op devischmarkt een partij visch afgekeurd. De visch is onder politie toezicht vernietigd. H e d e n-o chtend meldde zich bijde politie een zwerver, die zeide ziek te zijn en geen middelen te hebben om onderdak te ko men. Op een advies van een geneesheer werd hij naar het Ziekenhuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Oost-In die. Uit de mail.) De pokken te Soerabaja. Opmer kelijk, aldus de Soerabajasche correspondent van het „Bat. Nbld.", is in den laatsten tijd de groote stijgingvan het aantal pokkengevallen, welk zich thans over bijna de geheele stad hebben verspreid. Die stijging is geen gevolg van de uitbreiding der ziekte, doch alleen toe toe te schrijven aan het ontdekken van tal rijke ziektegevallen, welke vroeger verborgen bleven. Zoo werden in den loop der vorige week in kampong Blaoeran op een dag niet minder dan 16 gevallen „ondekt". Waarom men nu meer dan vroeger achter de steeds verzwegen -gevallen komt? Men heeft een uiterst doeltreffend middel te baat genomen n.l. een premie van f2.50 uitgeloofd aan eiken inlander, die een verzwegen geval ontdekt en komt rapporteeren. Weliswaar heeft de oosterling gemoedsbezwa ren tegen opneming in isolatie-barakken, doch dit belet hem niet, een zieken landgenoot naar die barakken te doen verhuizen, als er een rinhgit mee te verdienen is. En dus werden de gevallen plots bij bosjes tegelijk ontdekt. Om eens een idee te geven van den omvang der ziekte sinds 1 Januari j.l., volge hier de opgave der aangetasten en overleden in Januari 23 gevallen met 4 doodenin Februari 51 ge vallen met 10 dooden in Maart 129 gevallen met 38 dooden in April 155 gevallen met 70 dooden in Mei 158 gevallen met 66 dooden in Juni 269 gevallen met 79 dooden totaal 786 gevallen met 262 dooden. Natuurlijk blijven deze cijfers nog beneden de werkelijkheid, zegt het Bat. Nbld. Men kan er van op aan dat nog wel enkele lijken den grond ingaan, zonder dat gesnap wordt, dat de doode pokken heeft gehad. Legercommandant. - Het Bat. Nbld verneemt, dat de legercommandant, luitenant- generaal Van Daalen, in het najaar weggaat. In de naaste omgeving van den generaal heeft men dienaangaaude ten minste nog geen zeker heid. KEULEN-MINDEN LOTEN 3£ pet. Trekking van 1 Aug. Hoofdprijzen: No. 48556 Th. 40.000; no. 48587 Th. 4000; no. 94917 Th. 3000; no. 73594 Th. 2000; nos. 48563, 48572'en 180791 elk Th. 1000 nos. 73556 en 180765 elk Th. 500. AUGSBURGSCHE 7 GULDENLOTEN van 1864. Serietrekking van 1 Aug. Premietrekking 1 Sept. a.s. Seriën Geboren: 2 Aug. Cornelia, d. v. W. A. Sand- kuijl en S. Hoorweg, Piet Heinstr. Jenneke, d. v. L. Beljaars en T. W. Vos, Bakkerstr. Jo hanna Cornelia, d. v. W. M. Kleijzen, Bleekerstr. J. v. d. Heiden en C. BEURS VAN SCHIEDAM, 3 Aug. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beun. 31 Juli. f 12i/4 f 121/4 3 Aug. f 121A per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Nament de Commissie voor ie noteering E. A. I. SEI1TKAMPI Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Aug. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 764 3 te Horta. Laagste barometerstand 747.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen zuidelijken tot zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, warmer. Staking der glasblazers. Men meldt ons uit Delft Door de glasfabrikanten zal heden aan de fabrie ken waar gestaakt wordt, aangeplakt worden dat overeenkomstig art. 3 van het fabrieksreglement de arbeiders tegen 21 September ontslagen zullen zijn, wanneer zij de volgende week het werk niet hervat hebben. i e f. f 20i/2 a f 203/4 f 19— a f f9iU a f 95/g 2 Aug 123/4 18— 191/a 1.—. 3 Aug 123/4 18- 191/2 1.20. M o u t w ij n J e n e ve r Amsterdamsehe Spoeling: Stemming op heden vast. Spiritus. 2 Aug. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus Stemming op hedenflauw. PARIJS, 2 Aug. S p_i r_i t u s gedruktper hectoliter per Aug. betaald, per Sept. fr. 54.75 dito, a 51.per 3 md. per 4 eerste md., 3 Aug. f 20i/8 a f21- f 183/4 a f 19- f 91/2 a f fr. 57.25 per 4 laatste md. fr. 50.75 v. Oct. fr. 49.50 a 49.75, fr. 50.betaald. HETC-YORE. Western in loco 2 Aug 821 Aug. Mais: 84i/[ CHICAGO. Mais Sept. Dec. 2 Aug. 673/8 56i/a 1 Aug. 681/8 575/8 Rogge prijsh. Loco 2 Aug. 75— 1 Aug. 75— Mei 583/g Juli H°ursvacitiLticdag geen noteering van Effc6t6ii) 0iiz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2