Dagblad mor Schiedam Omstreken. f toUz,:;:JID TWEEDE BLAD. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaar^aii^, Zaterdag 3 Augustus 1912 i\o. 10387. p te polis vermelde voorwaarden. Binnenland. DE SCHILDERIJ. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Qflfl verlies van geueele I 111 I een hand, invaliditeitI t. U U voet of oog,; w„ De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoilandsche Algemeene"v^zekeringsbaiik bij dood bij verlies van een duim gevestigd te Schiedam. O ft fl bij verlies AJP bij verlies van eiken ande ren vinger. Bijzonderescholen. Het K. B. voor de localen der bijzonderescho len is van veel belang. 'tVolgende overzicht nemen we op: Behalve de gunstige bepalingen over woning gemeenschap, over leerlingental door één vertrek, over vertrekken voor ten hoogste dertig leerlingen en over min of meer uitgebreide vrijstelling van de anders geldende eischen met betrekking tot lolalen bestemd voor gymnastiek, voor laborato rium, voor teekenonder wijs en (iets nieuws) voor onderwijs in de handwerken aan meisjes, zijn er ook eischen gesteld in het belang van de gezond heid en veiligheid der leerlingen, van de degelijk heid van den bouw, waarvan sommige een aan zienlijke vermeerdering van uitgaven van de schoolbesturen zullen vorderen. De voornaamste zijn de volgend 1. De zolderingen moeten wit gestucadoord of licht gekleurd zijn en niet gewelfd. (Artikel 9.) 2. Buitenmuren van verdiepingen moeten ten minste 0.33 M. dik zijn; buitenmuren tusschen het Zuiden en het Westen als spouwmuren wor den opgetrokken. Er is echter dispensatie te verkrijgen wanneer ander materiaal dan baksteen gebruikt wordt. (Artikel 7.) 3. De lichtramen moeten glaopper vlakte hebben van een vijfde of ren zesde van de vloeropper vlakte in elk vertrek moeten de onderramen van tenminste één lichtkozijn geheel kunnen worden opengeslagen. Artikel 8). 4. De vloer van het school vertrek moet vlak en dicht zijn. (Artikel 9.) 5. De gangen in scholen met een of meer verdiepingen of in zulke, waar de lokalen zich niet allen aan denzelfden kant bevinden, moeten 2.50 M. breed zijn. De trappen moeten 1.25 M. breed zijn. Open zijden moeten dichte hekken met leuningen heb ben. (Artikel 10). 6. Privaten en waterplaatsen moeten aan veel zwaarder eischen voldoen. Deze beoogen vooral het reukeloos maken dier gelegenheden. Art. 12). 7. Ventilatie-inrichting moet goed werken. Artikel 13). De oude bepalingen van 1 van 't K. B. van 12 Sept 1905 (Staatsblad" no. 267) blijven van kracht voor de lokalen, welke gesticht zijn tus schen 1 Januari 1906 én het tijdstip, waarop dit besluit in werking treedt, alsmede voor de loka len tot stichting waarvan voor laatstgenoemd tijdstip was besloten. In verband met deze bepaling zullen bijzondere schoolbesturen, die reeds tot stichting van lokalen besloten zijn, goed doen onverwijld van dat be- Door W. G. Eliza vertoonde een vergramd gelaat; warm n&g van een conflict in de keukensfeeren, uiende Z1- aan op somberen toon: Juffrouw, een dame om u te spkéken. Een stevige, goed gelkleede figuur zweefde langs de overblufte Eliza, en zonder notitie lo nemen \nn Juffrouw Lavinia's uitgestoken hand, liet zij zich vallen in een gemakkelijke stoel. t Is mij heel aangenaam u te zien. 'Mevr. Goo dall, zegde Juffrouw Lavinia met oudoTwetsebe offelijklteidik heb niet dikwijls het genoegen, ten bezoek van u te ontvangen. 't 'vWam om 'l® muzieklessen van de weis- t 30 a'en> VCI'kondigdo zij1 zonder overwegen. I avima was eenigzins verbaasd over deze at- wijking van de- gewone manier. Zij; was gewenu een postwissel te ontvangen voor het lesgeld Nu drie jaar lang haü zij pianoles gegeven aan de twee jonge juffrouwen Goodall; dient, m gevolge kreunde tweern ml per week haar oude instru ment onder de onsympathieke; aanraking) van wei- mg geoefende vingers, 't Was een wree-re heilig schennis, maar 't hielp haar een beetje bij den eeuwigen strijd -o-m het budget te doen kloppen. i'cuwsigierig 6n eenigzins onder den indruk vo g e zij Mevr. Goodall's witte, fijogeschoeid© vingers, die doken in een bruin lederen taschje sluit kennis te geven aan den Districts-schoolop ziener, ook al zouden zij daarbij de plannen nog niet kunnen inzenden. Uitstel zou hier zeer na- deelige gevolgen kunnen hebben. Voor lokalen, waar reeds bijzonder lager onder wijs gegeven werd voor 1 Januari 1906, alsmede voor die, welker bouw reeds was aangevangen op 11 October 1905, is bij dit nieuwe besluit de da tum, waarop zij in overeenstemming gebracht moeten worden met de regelen, voor hen vast gesteld in 1 van K. B. van 12 Sept. 1905 be paald op 1 Januari 1914. De aan de Districts-schoolopzieners over te leg gen teekeningen en bestekken moeien voortaan in tweevoud worden opgezonden. De Haarlemmermeer uit haar isolement. De bewoners van Haarlemmermeer juichen van daag en kunnen voortaan met rechtmatigen trots de minachtende en schouderophalende beweringen van hen, die Haarlemmermeer als een soort van minderbedeelde landstreek beschouwen, waarop het niet zoo erg aankomt, terugwijzen. De nijvere bewoners kunnen u thans wijzen op het bezit van spoorwegen die er voor zorgen zul len, Haarlemmermeer wat meer bekend tê maken bij het publiek, dat met het oog op het gemis aan voldoende verkeersmiddelen een nadere aan raking en een bezoek brengen aan deze vrucht bare streken zorgvuldig vermeed. Muar nu is het anders. Thans kan met recht gezegd worden, dat de Haarlemmermeer uit haar isolement is verlost. Het voordeel dat hiermede gepaard gaat is voor Haarlemmermeer en de ver schillende er om en daarin gelegen plaatsen van enorm belang. Is het wonder, dat overal en in elke plaats die de feesttrein met de genoodigden gisteren aan deed, het nationale dundoek breed uitgolfde als wilde het niet achterblijven bij de algemeene feeststemming?.... Wij spraken daarboven van bet groote belang, dat er mede gemoeid is nu het stoompaard zijn intrede in de »Meer" heeft ge daan. Oogenschijnlijk zal men zulks misschien met vermoeden, maar beseft men wel en gaat men wel eens na wat al die nijvere plaatsjes, zooals Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Alkemade, Mijdrecht, Wilnis, Ter Aar, enz. uitvoeren Alkemade b.v. verzendt jaarlijks naar Leiden, Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht, Den Haag, Schiedam enz. ongeveer 2.000.000 K.G. versche erwten en boonen ter waarde van f200.000 versche augurken en komkommers 6000 H.L., waarde f12.000 gezouten augurken, komkom mer, boonen enz. 6000 H.L., waarde f18.000 verder naar Engeland, Duitschland, Amerika ge zouten augurken 60.000 K.G. ter waarde van f220.000; gezouten boonen, uien, andijvie, 6000 K.G., ter waarde van f30.000; versche augurken 50.000 K.G., ter waarde van f90.000, te zamen f570.000. met verguld montuur. Do bezoeksters, was inderdaad een zeer deftige verschijning:. Reusachtige struisveetren verhieven zich als panache, boven een opzichtigen hoed, en om elke pols bengelde een zware gouden armband. Onwillekeurig bedacht Lavinia, dat al leen de halspels allicht een arm gezin gedu rende een jaar had kunnen onderhouden. Mev. Goodall vond ten laatste wat zij zocht. Eindelijk! riep ze zegevierend. Zie legde de wissel met Lavinia's rekening op biet vers-eleten tafelkleed. Ik zou het kwijt-schrift gaarne meenemen, zegde ze; dat spaart tijd en een postzegel, niet waar Deze ietwat ruwe toespeling1 op haar b©Krom- penomstandigheden, deed Lavinia blozen tot de wortels van het grijsdoorsprenkelde haar Toch gehoorzaamde zij zwijgend en schreef haar nama met flinke hand onder het kwijtschrift. Toen deze kleine formaliteit verricht was, stond haar be zoekster op. -- Ik hoop dat ge tevreden zijt over je vor deringen van uw dochters waagde Lavinia op te merken, om toch iets te zeggen. Nu kwam het losDe bonte veeren op den hoed en de gebogen neus daaronder glacen aan ie verontwaardigde matrone een merkwaardige gelijkenis met een woedende kaka toe. Neen, dat ben ik niet! Edwin wilde, dat Ook Ter Aar kan op dergelijke uitvoercijfers wijzen, terwijl de veestapel eveneens van grooten omvang zijn. Bovendien worden reusachtige hoeveelheden planten en bloemen, aardbeien, (denk eens aan Aalsmeer), zuivelproducten enz. uitgevoerd. Deze resultaten zijn bereikt bij de tot dusverre bestaande verkeersmiddelen. Met de nieuwe spoorwegverbindingen zullen de handelsconnecties uitgebreider worden, zullen de boeren de dikwijls belangrijke markten gemakkelijker kunnen be zoeken en zal het marktbezoek toenemen, boven dien worden de postverbindingen talrijker en beter geregeld en zal het vervoer der producten, beter en veel vlugger gesch eden. Dit alles zal er toe bijdragen de bloeiende wel varende streek met haar vruchtbare akkers eu weilanden en de vele boederijen veelal zoo aardig tusschen dicht boomgebladerde verscholen, tot nog grooteren bloei te brengen en den Haar lemmermeerpolder te stempelen tot een der wel varendste landbouwcentra van ons land. Wat nu de spoorwegverbindingen aangaat het volgende Tot stand kwamen reeds of zullen komen 1. een lijn van Amsterdam (Zuid), over Am stelveen, Aalsmeer, Hoofddorp, Venneperdorp, Oude en Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen naar Leiden 2. een lijn van Haarlem over Hoofddorp, Aals meer, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen naar Nieuwersluis; 3. een lijn van Amsterdam over Amstelveen, Uithoorn, Nieuweveen, Nieuwkoop en Aarlander- veen naar Alfen. Van de sub 2 genoemde lijn valt het gedeelte HoolddorpAalsmeer en van de sub 3 genoemde lijn het gedeelte AmsterdamAmstelveen (Boven kerk) met de sub 1 vermelde samen. De totale lengte van deze lijnen (de samen vallende gedeelten slechts eenmaal berekend) be draagt 110 K,M., waarvan in de provincie Neord- Holland 58 K.M., in de provincie Utrecht 20 K.M. en in de provincie Zuid-Holland 32 K.M. zijn gelegen. Uit deze opgave blijkt, dat dit net door de ver bindingen over Amsterdam, Leiden en Nieuwer sluis aansluiting heeft op de groote verkeerslijnen, wat natuurlijk een groot voordeel is. Zoo worden dus nu de eerste spoorwegen in de Haarlemmermeer ingewijd. Zij zullen worden geëxploiteerd door de Hoilandsche Electrische Spoorwegmaatschappij, die de eer toekomt de zaken energiek te hebben aangepakt. Een lange voorgeschiedenis heeft men, zooals met vele zaken in ons land gebeurt, ook in deze gekend. Reeds in 1864, dus twaalf jaar na de voltooiing der droogmaking, werd er door mr. J. P. van Amersfoort, één der eerste burgemeesters van Haarlemmermeer, op gewezen hoe goed het zou ik er niet over zpu spireken en wij willen u sparen Maar nu ge er toch over begintIk kan u verzekeren dat ik mij nooit zoo geschaamd heh als verleden Donderdag bij de farm lie Pro- vis, Gladys Provis, die les heeft van een echten muziekleer-aar, speelde allerlei soort moeilijke din gen ook klassiek; maar toen mijn Emily era Agues volgden met het „DauwdropduM" bad ik wel door den grond kunnen zinken! Gij zijt bij uw tijd ten achter, juffrouw1een heel eind ten achterI Maar 't is een schande, dat mijn arme kinderen daaronder moeten lijden Op dit ooglenblik werd mevr. Goodall zoo vol komen overweldigd door moederlijk gevóél, dat ze baar toevlucht moest nemen tot een grooten, vlekkelioozen zakdoek. Juffrouw Lavinia bleef.een paar minuten zwij gend staan. Zij wachtte tot. de zakdoek haar' vo rige rustplaats weer had bereikt, in het met goud gemonteerde taschje en de eigenares met een zucht van lijdzame onderwerping; zich had ge wend in de richting van de deur. T-oien riep Lavinia eensklaps: Halt! en het bevelende in haar gewoonlijk zoo zachte stem verbaasde haar zelf. Mevr. Goodall's hoogrood gezicht was bijna komisch in zijn verontwaardiging, Ik heb zwijgend uw verwijten .aangeh ,-ord, zeide Lavinia, langzaam en duidelijk sprekend, hoé wel haar hart angstig klopte; omdat ik voel zijn om door een goed verkeerkstelsel de land bouwgronden tot grooteren bloei te brengen. Maar het zou nog bijna een halve eeuw duren vóór de eerste spoortrein het gebied van de »meer" zou betreden. Doch eind goed, al goed. De Haarlemmermeer gaat een nog grootere toekomst tegemoet Jan Mayen-Eiland. Men herrinnert zich, dat de heer J. Foster Stakhouse, leider eener Engelsche expeditie naar Spitsbergen, aan onze regeering het aanbod heeft gedaan zich desgewenscht te belasten met het plaatsen van een gedenkteeken op Jan Mayen- eiland, ter herinnering aan de Hoilandsche matro zen, die daar bij een overwintering in 1633—34 zijn overleden, en overigens ook zorg te wijden aan de grafsteden op de voormalige nederzettin gen op Smeerenburg, die van de oud-Hollandsche walvischvaarders op de Noordwestkust van Spits bergen. De Nederlandsche regeering, dit aanbod aan vaardende, heeft naar het »N. v. d. D." meldt de uitvoering opgedragen aan het bestuur van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. In eigen kring heeft toen het Genootschap de noodige middelen bijeengebracht en een eenvoudig ge denkteeken doen vervaardigen, bestaande uit een groot blok Noorsch graniet, op jwelks vlakge- maakte voorzijde met kloeke letters werd ge beiteld Outgert Jacobsz. van Grootebroek en zijne 6 Hoilandsche makkers, zijn in April 1634 hier bezweken bij eene poging tot overwintering. De steen werd in Juni naar Newcastle verzon den om van daar naar zijne bestemming te worden gebracht. Onder dagteekening van 27 Juli ontving het »N. v. d. D." een schrijven van den heer J. Foster Stackhouse, uit Newcastle on Tyne, op het oogen- blik dat hij gereed stond uit te gaan op zijn expeditie, vergezeld van twee bekende onderzoe kers in het hooge Noorden en de Zuidpoolzeeën, dr. W. S. Bruce en dr R. N. Rudmose Brown. Het doel was geologische en geodetische onder zoekingen op genoemde eilanden te doen en tege lijk onderzoek (in te stellen naar de verschillende Hoilandsche begraafplaatsen. Dit laatste ingevolge een verzoek van den Nederlandschen gezant te Londen. De heer Faster Stackhouse herrinnert aan het plan om het gedenkteeken op Jan Mayen-eiiand te plaatsen. Uit berichten ontvangen van Straat Denemarken tusschen IJsland en Groenland was echter gebleken, dat er ten zijden van het eiland in dezen tijd groote hoeveelheden ijs zijn. Daarom zou de expeditie rechtstreeks naar dat ge 't recht hebt mij te beschuldigen, dat ik bij mijn tijd ten achter ben. Dat is een gebrek, dat ik niet meer kan herstellen, daarvoor ben ik te -oud (Zij glimlachte even, toen voor haar geest het visioen verrees van de domme;, dikvin- geriigo jonge dames Goodall.) Ik zie liever van de lessen af, om u de vrijheid te laten, hetere leiding voor uwe dochters te zoeken. Zij nam het smalle strookje papier van het tafelkleed en zonder den zweem van1 aarzeling wierp zij de zuurverdiende vrucht van harden arbeid in het vuur. Juffrouw Lavinia zat in de schemering bij 't vuur Er was een uitdrukking van ho:p el ooi'a ellende in de vriendelijke blauwe opglen. Natuur lijk had zij op die ongelukkige wissel gerekend om eenige kleine schulden af te doen aan 't einde der week. Eliza's maandloon, de piano- stemmer en eene rekeni'njg voor muziek, gekocht ten behoeve van de GoodaU's;. Lavinia peinsde en peinsde, doch kon geen bevredigende oplossing vinden. Zij stak 't ga..; aan, en 't volle licht onthulde akelig de armoede van de geheele omgeving. De kamer wat scha mel gemeubeld, 't tapijt tof op den draad v< rieten. 't Eenige muursieraad van belang was een olieverfschilderij in broeden gouden lijst. Het stelde een idyllisch landschap voor, Lavinia beschouw de het altijd met eerbiedige belangstelling; want

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5