Gemengd Nieuws. Spitsbergen koers zetten, zonder Jan Mayen-eiland aan te doen. De leider van de expeditie betreurt zeer, dat hij aldus aan het plan geen gevolg kan geven. Hij hoopt echter dat het volgend jaar de omstandigheden gunstiger zullen zijn en hij alsdan aan de Nederlandsche regeering zal kunnen mel den, dat hij het gedenkteeken heelt geplaatst op de plek, waar de verstijfde lijken der overwinte raars door hun kameraden werden teruggevonden. Daar hij in het vorige jaar reeds op Jan Mayen- eiland is geweest, is hij er zeker van de juiste plek te zullen vinden. Zij is trouwens voegen wij er bij aangeduid door het Aardrijkskundig Genootschap, in overeenstemming met het onder zoek door een vroeger bezoeker van Jan Mayen- eiland, den bekenden Sir Martin Conway, die daarvan eenige jaren geleden in het «Geographical Journal" mededeeling heeft gedaan. Ongelukken. Het 6-jarige zoontje van den veehandelaar D. B., te Streefkerk, is Donderdag avond in de Tiendwegswetering verdronken. In Den Hoorn (Gron.) is Donderdag het 15- jarige zoontje van den heer J. L. verdronken. Onweer. Donderdagnacht is te Diiehuizen de Ned. Herv. kerk, die in 1686 gebouwd was, door den bliksem geraakt en geheel afgebrand. Te West-Graftdijk werden een 3-tal koeien door het hemelvuur, getroffen. Zij behoorden aan den heer R. Brul, aan den Schermerdijk. Tragisch ongeluk. Omtrent de noodlot tige gebeurtenis op de Maas, zijn nog de volgende bijzonderheden bekend geworden. De 127-jarige T. J. H. Kuypers, werkzaam bij de naaml. vennootschap A. Driessen's Cacao- en Chocolaad-fabrieken Rotterdam, en de 26-jarige J. M. Moermans, met wie hij den dag te voren in het huwelijk was getreden, waren gisteren op de Maas gaan zeilen in gezelschap van een jongen. Ter hoogte van de fabriek van Burgerhout, beneden het Kralingsche Veer, voeren zij de stoomboot «Paul Kruger" van de reederij Fop Smit Co., die om halftwee van de Oosterkade was vertrokken, tegemoet. Een aanvaring vreezende, liet de kapitein van de «Paul Kruger" met volle kracht achteruit stoomen, met het gevolg, dat het zeiljacht tegen de stoomboot aandreef, en deze het roer van een voorbijvarend schip afsloeg. De pas gehuwde dame is uit vrees voor over varing overboord gesprongen of door andere oor zaak in het water gevallen. De heer Kuypers sprong haar direct na, maar kon er niet in slagen zijn vrouw te redden zij verdween in de diepte- Hij-zelf werd door een schipper in een roeiboot uit het water gehaald en later naar de woning van familieleden aan de Hoogstraat gebracht. Zijn toestand laat begrijpelijkerwijze veel te wenschen. De jongen, die in het zeilbootje was blijven zitten, bekwam geen letsel. De rivierpolitie heeft tot acht uur in den avond, zonder resultaat, naar het lijk gedregd. Het mes. Het onderzoek inzake de snijpartij, welke plaats had gedurende de kermis te Heiloo, heeft, naar de «Tel." meldt, aan het licht gebracht, dat de vrijer van het meisje, die er van verdacht werd den jongen, met wien zij danste met een mes in den rug te hebben gestoken, niet aan dit feit schuldig is. De dader is onbekend. Inbraak in kloosters. Nu hebben die ven weer getrcht in Zundert, de R.-K. Kerk en in het Patronaatsgebouw hun slag te slaan. Door inklimming zijn ze langs een tuimelraam in de kerk gekomen en hebben daar 5 offerblokken ge ledigd in 't patronaatsgebouw konden ze slechts 15 cent ontvreemden, ook daar is alles nage snuffeld. Doordat de sleutel in de gang hing konden ze de voordeur ontsluiten en langs dien weg ver dwijnen. De zaak is in handen de politie. 't was een werk van haar overleden vader en stelde de plaats voor, waar hij als kind hid ver toefd. Zij beschouwde het als een bezit van on schatbare waarde. Als zij er naar zag, was het of zij1 de stem haars vaders hoorde, diie een dierbare herinnen ring vertélde, terwijl zijin zachte oogen c.roevig rustten op het tafereel zijner jeugd. En ook nu weer hoorde zij de ernstige, dik wijls herhaalde vermaning: „Doe het nooit weg, Lavinia, wat er ook gebeure." En nu was de beproeving gekomen. Den volgenden morgen keken op straat vele menschen om naar 't wonderlijke vrouw+je met het slécht zittende wintermanteltje, doc'h Lavi nia haastig voortspoedend door het stadsgewoel, merkte er niet veel van. Eindelijk had zij haar bestemming bereikt. De kunstkooper, een slecht gehumeurd heertje van zestig jaar ongeveer, vroeg beleefd wat zij verlangde. Lavinia toonde -een groot pak, van ettelijke bladen bruin papier, waaruit een schil derij te voorschijn kwam. Dr kunstkooper beschouwde het heel nauw keurig. De lijst moet opnieuw vepguld worden, zei de hij eindelijk; en als ge wilt, kunnen wij oe schil derij wat schoonmaken. Wij doen dat heel zorg vuldig Ik wil ze niet laten schoonmaken1; jk wii Bij het zoeken naar gouden tien tjes, zijn ten nadeele van een winkelier te Mid delburg 21 van die geldstukken ontvreemd. Als verdacht van dien diefstal zijn door de politie twee vrouwen aangehouden, op wie negen gouden tientjes bevonden werden, die zij zeiden hun eigen dom te zijn. De winkelier heeft echter de vreem delingen als zijne bezoeksters herkend. De beide vrouwen zijn voor den officier van justitie geleid. Alles wijst er op, dat de politie een goede vangst deed. De aangehoudenen leven in woonwagens. Ontvlucht. Uit het huis van bewaring te Almelo is Donderdagavond een gevangene ont vlucht, die in voorarrest zat. Onmiddellijk heb ben marechaussees en politieagent in alle rich tingen per fiets gezocht. De gevangene, die ingesloten was, in afwachting zijner uitlevering naar Duitschland wegens rijwiel diefstal, ontvluchtte toen een bewaarder zijn cel opende. Hij liep een gang over en sprong ver volgens over een hek, toen was hij vrij. De ontvluchtte werd gisterenmorgen door een rijksveldwachter te Weerselo aangehouden. Een Hollandsche barones ge schaakt. In Ostende heeft zich dezer dagen, volgens de buitenlandsche bladen, een opzienba rende geschiedenis afgespeeld. Op 16 Juni arriveerde in een der voornaamste hotels van de Belgische badplaats een jong paar, dat uit Brussel kwam. De man stelde zich voor als de 24 jarige Henry Bezemer uit Den Haag; de dame schreef zich in het vreemdelingenboek in als Charlotte Girard van Coehoorn, eveneens uit Den Haag afkomstig. Zij was 23 jaar oud. Den volgenden dag vervoegden zich twee on bekende personen bij den directeur van het hotel de heeren verzochten, hun de dame uit te leveren, die den vorigen dag was aangekomen. Men had hier namelijk met een krankzinnige te doen, die door familieleden naar een krankzinnigengesticht moest worden gebracht. Den directeur werd voor de uitlevering 2000 francs geboden, doch hij ging niet op het voorstel in. Toen nu de dame dezer dagen het hotel ver liet, werd zij door de beide onbekenden geweld dadig in een automobiel getild. Het hotelperso neel kon echter nog het vertrek der auto ver hinderen. De dame verklaarde daarna, dat zij de dochter is van baron Van Coehoorn, die in December van het vorige jaar in Den Haag stierfzij staat met haar beide zusters aan het hoofd van een groot vermogen. Haar geleider is de koetsier van haar vader, een speelmakker uit haar jeugd, voor wien zij sinds langen tijd reeds liefde had opgevat. Woensdag echter is het toch mogen gelukken de barones te ontvoeren en haar naar Holland te brengen. Bloedvergiftiging. Te IJmuiden is uit zee teruggekeerd de logger mr. Donker Curtius K.W. 3, aan boord, waarvan op zee de matroos Petersen, herkomstig van Harderwijk, was over leden, tengevolge van bloedvergiftiging door het openkrabben van een puistje op het gezicht. Een koorts-epidemie? Men schrijft uit Amsterdam aan de «N. Gr. Crt." Aan den overkant van het IJ heerscht op het oogenblik een ware koorts-epidemie. Aan het Tol huis, in de Vogelwijkslanden, en ook in de ge meenten Buiksloot en Nieuwendam komt haast in jedere woning koorts voor. Het ergst is het in het Westeinde van Nieuwendam en het Oosteinde van Buiksloot. De menschen verhuizen zelfs naar hoogere streken, waar mug en moeraskoorts on bekende grootheden zijn. Wat de oorzaak is van de epidemie De offi- cieele medici zeggen, dat de «Wetenschap" het niet «weet". Maar wanneer zij zeker zijn, dat men het niet over zal vertellen, zeggen zij toch wel, dat het aanplempen van grond, het ophoogen van den bodem met bagger uit het IJ en zelfs uit de Amsterdamsche grachten, het graven van kanalen, ze vekkoopen! riep zij' zenuwachtig. 's Mans hoffelijkheid verdween als bij' too ver- slag. 't Spijt miji juffrouw maar.... Nu was Lavinia geheel uit het veld geslagen. De man raadde dat uiterste nood haar tof. de- zer< staip dreef en kreeg: medelijdenHij ko,n 't ding Wel koppen uit barmhartigheid. Mnar 't .gezond verstand zegevierde over zwakke opwel lingen en hij1 dacht aan de strenge dame, die zijin levensgezellin was en nauwkeurig zijin inkomsten en uitgaven nazag. M ij koopen alleen door onze agenten, ver klaarde hij op vriendelijken toon Maar ik wil Inch wel iets voor u doen; het stuk in onze vitrien voorleggen; komt er dan bij toeval iemand, die er lust in krijgt (hij: staarde weifelend naar eerjiige twijfelachtige viervoetige dieren, aie hel landschap stoffeerden), dan zal' ik het u dadelijk laten weten. Mag ik uw adres weten? Lavinia dankte hem met warmte en liet, het stuk onder zijne hoede. Opi wég naar huis nam zij in de spaarbank vijf pond van het kleine kapitaaltje, waarvan zij moest leven. Na een wachttijd van veertien dagen bezweek Lavinia's optimisme, 't Aanbod van lessen had nok gteen verder resultaat gehad dan één onge- manierden jongen, die heel weinig betaalde en haar veel moeite bezorgde. En zoo kwam op een goeden morgen Lavinia I en het uitvoeren van andere werken om de Am sterdamsche haven te verbeteren, in ieder geval niet de volksgezondheid is ten goede gekomen. Toen voor eenige jaren de Buiksloterham met modder zou worden volgespoten, om Amsterdam mooi industrieterrein te leveren, vertelde ons dr. S. van Kempen, geneesheer te Buiksloot, dat hij maar vast een dubbele hoeveelheid kinine had in geslagen. En hij is niet met zijn voorraad blijven zitten. Inmiddels maakt men in Amsterdam plannen voor den aanleg van nieuwe havens en baggeren de molentjes lustig IJ en Noordzeekanaal uit. Zou het echter geen aanbeveling verdienen, als er een commissie werd benoemd, om te onderzoeken, op welke wijze de volksgezondheid door de uitvoering der baggerwerken enz. het minst werd geschaad Wij wendden ons om inlichtingen omtrent bo venstaande tot dr. L. Th. Reicher, waarnemend directeur van den gemeentelijken gezondheidsdienst aan den Groenburgwal, die ons evenwel weigerde inlichtingen te verstrekken. Dr. Van Kempen te Buiksloot was, toen wij hem een bezoek brachten, zeer verwonderd te vernemen, dat men hem woorden in den mond had gelegd, als hierboven neergeschreven. Hij is absoluut niet van meening, dat het dempen, zelfs met bagger, malaria verwekken zou, eerder acht hij het droogmaken van plassen en veenen malaria bestrijdend. En wat de koortsgevallen betreft, zeker komen zeer veel gevallen dit jaar voor, evenals verleden jaar, doch een epidemie is een te sterk woord. De toestand is volstrekt niet verontrustend en de meening van dr. Van Kempen is, dat de heette zomers van 1911 en dit jaar veel schuld aan de koortsgevallen hebben. Welk drinkwater is het gezondst? Eenige maanden geleden vermeldden we de curieuze opmerking van prof. Winkler, dat drink-, water ook te zuiver kan zijn om gezond te' zijn. Tot eene gelijke conclusie komt thans ook een Duitsch tandarts Rose, die in 146 gemeenten bij 87.167 kinderen het gebit onderzocht en te vens het drinkwater analyseerde, en uit wiens onderzoekingen blijkt, dat het gebit meer of minder gaaf is, al naar gelang het gehalte van water wijnsteen bevat. Het tand weefsel bevat enkele kalkverbindingen, die door de b.v in groente aanwezige kaliumverbindingen ontleed worden; deze zijn daardoor minder beschut te gen de vernietigende werking van microben en zoodoende kunnen tandziekten gemakkelijker op treden. Volgens Röse wordt ook van andere weefsels het kalkgehalte geringer, wat weer lei den zou tot het verminderd weerstandsvermogen tegen tuberculose. Het is op dien grond, dat Röse de voorkeur geeft aan drinkwater uit een kalkhoudenden bo dem dan aan dat, hetwelk in granietlagen voor komt. Tegenover deze conclusie zij echter opgemerkt, dat water met groot kalkgehalte de verkalking der bloedvaten in de hand werkt en de lenig, heid der gewrichten doet afnemen en zal dus naar een gulden middenweg moeten worden ge zocht, teneinde zoowel het euvel der ontkalking als der verkalking te voorkomen, Millionairszoon. De zoon van den onladgs overleded multi-millioenair Julius Wernher, is wegens het niethonoreeren van een wissel van een half millioen francs, te Parijs gegijzeld. Voor den rechter van instructie verklaarde hij door een Duitschen officier uit Beieren bedrogen te zijn. Hij had antieke meu bels en kostbaarheden in Parijs gekocht, welke bedoelde kapitein in Duitschland zou verkoopen. De officier vervulde zijn opdracht zoo slcht,dat hij maar 30.000 mark voor de antiquiteiten ontving en zich met dit bedrag uit de voeten maakte. In Engeland, waarheen hij de wijk genomen had, werd hij inderdaad gearresteerd en zal nu aan de Fransche politie worden uit geleverd. Wernker is uit de de gijzeling ontslagen. euidelijk tot de laatste uitvlucht Van verarmde dames van goeden huize: ze zette voor de ven sters een bericht: „Kamers te huur." Met brandend omgeduid wlachtte zij: op suc ces doch velen (gingen voorbij1 het venster, ver scheidene lazen het bericht maar niet één helde om nadere inlichtingen te vragen. Dan, op een namiddag in 't laatst van de Week, juist toen Lavinia haar ©enigen leerling had gehad, kwam or ©en bezoeker, een deftig heer. Hij werd aanstonds met veel beleefdheid binnen gelaten. Juffrouw Lavinia Briariey zeide hij, langend op innemende wijze. Lavinia was bijna te ontroerd om te spreken. Ze schoof hem den giemakkelifksten stoel toe en wierp, roekeloois een stuk steenkool op 't vuur, terwijl ze al beadcht of de vreemdeling thuis zou willen dineeiren en hoe laat. Ik zal mijn best doen, het zoo pleizierjg mogelijk voor u te maken, haastte zij zich hiem te verzekeren. Maair 't (werk is Voor mij nog nieuw ziet ge(Haar lippen trilden een beetje). Dit is de zitkamer, die gte geheel vrij krijgt on als ge even boven wilt zien Zijn verbaasde blik deed' haar zw'ijjgten. O ikwaamt ge niet om de kamer De blijdschapi verdween van Lavinia's gelaat. Neen, zcide hij kalm, ik kwam om de schil derij. Ongeluk op een Tandradbaan. Uit Insbrüek wordt gemeld dat op den tandrad spoorweg, die voert naar de versterkingen en het schietterien op den Monte Bodone een teurig ongeluk plaats gehad, warrbij drie soldateu om het leven kwame. De motor van een der wagens vloog in de brand en een ontploffing volgde, waarbij ook de wagon zelf in brand vloog en vernield werd. Tegelijkertijd bezweek de tand radkabel en twee andere wagons vielen langs de steile helling naar beneden, met het boven vermeld noodlottig gevolg. hoovers In de nabijheid van Ozieri op Sardinië hebben roovers zich van zeven perso nen tegelijk meester gemaakt en ze naar de bergen ontvoert. Zij eischen 75,000 lire losgeld. Een ergerlijke moord, die weer op rekening van een Parijsche boevenbende te schrij ven is, wordt uit Taverny, nabij Parijs, gemeld. Op klaarlichten dag werd daar op den publieken weg een gendarm door een apache neergeschoten, omdat de politiedienaar den schurk om zijn papieren vroeg. In begrijpelijke verontwaardiging wilde de menigte korte metten met den moor denaar maken en slechts met de grootste moeite slaagde de politie erin te beletten, dat hij gelyncht werd. M ij n o n g e 1 u k. In een mijn bij Oberhausen zijn gisteren twee mijnwerkers gedood, en twee zwaar en één licht gewond. Zij waren bezig een dwarsgang te graven diep in de schacht. Waar schijnlijk werd een dynamiet-lading aangeboord, waardoor een ontploffing werd veroorzaakt met het noodlottige gevolg. Ontzettend spoorwegongeluk. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, is op den cen traal Braziliaanschen spoorweg een trein ont spoord, waarbij 100 personen gedood of gewond zouden zijn. Belangrijke juweelendiefstal. Reeds eenige dagen geleden maakten wij melding van een belangrijken juweelendiefstal, gepleegd ineen hotel te Ostende, en waarvan de prinses von Turn und Taxis het slachtoffer is geworden. Over genoemden diefstal weet thans het «Han delsblad van Antwerpen" nog de volgende bijzon derheden mede te deelen r Op haar reizen in het buitenland is de prinses gewoon altijd een groote hoeveelheid juweelen mede te nemen. Op het oogenblik van den diefstal bezat zij in hare appartementen van het Palace Hotel voor een waarde van zeven millioen aan juweelen. De diaven moéten dat geweten hebben en het scheelde niet veel of zij hadden er de hand op gelegd. De prinses had in het hotel 41 kamers in ge bruik. Al deze kamers komen uit op een groot portaal, waarvan de vensters uitzicht hebben op het strand en de zee. Een ander veel smaller portaal scheidt deze vertrekken van die der andere logeergasten en eene deur, onafhankelijk van al die kamers, dient als toegang voor de bedienden, die hier dag en nacht de wacht houden. Toen nu de prinses den 22en Juli hare bad kamer had verlaten en de kamermeid, die haar bij het toilet behulpzaam moest zijn, haar werk wilde verrichten, waren de juweelen die zij op een tafel had gelegd en een waarde van 1.000.000 frs. vertegenwoordigden, verdwenen. Groote opschudding. De hotelhouder werd ge roepen, bedienden ondervraagd en onderzocht de prinses heeft zeventien knechten voor haren persoonlijken dienst en voor haar bewakingde kamers werden doorzocht en men bevond, dat de Reiskoffer, waar de groote hoeveelheid juweelen in lagen, onaangeraakt was gebleven. Een Fransch politieagent, die hier sedert eeni ge dagen logeerde, nam op zich, het geheim te entsluieren. Hij had namelijk twee deftige Lon- t Spijt me antwioerdde zij', maar ze is niet meer te koop>. Ik schreef van morgen aan M. Johnson, dat ik ze terug wilde hebben. Ik had ze nooit uit mijn huis moeten laten gaan. 't Is jammer, zeide de oudJe heer. Ik zag ze toevallig in de vitrien <en ze trok mij aan. Kan ik u niet verleiden? Ik wil gaarne betalen elke redelijke som die ge vraagt. 'Lavinia weifelde. Elke som, die zij vroeg? De moede cogen dwaalden naar het noodlottige stuk bordpapier met de uitnoodiging aan vreemden om haar hui selijk heiligdom binnen te dringen; zij hoorde aan de voordeur Eliza kijven met de groenten- vrouw. die om betaling1 maand©Maar plotse- lmg werd 't smalle, ondeugend gezichtje Veredeld door aen glans van eeni kloek ebslitit. In) haar geest ruiscihte de vermaning haaris vaders: „Doe ze nooit weg1, Lavinia, wat er ook gebeure." Zij wilde dat vertrouwen niet voor de tweede maal beschamen. Neen, sprak ze flink, ik kan er niet van scheiden. En God g|eve, dat ge 't nooit doet, zeide mi de vreemdeling opstaande; herkent ge mij- niet Lavinia Zij schudde het hoofd. Och ja, 'hoe zoudt gte datl lachte hij. Ik herinner mjj, dat gij een klein meisje waart toen ik na^r Australië ging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6