Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. gebracht drie jongens die zich bevonden in een volksoploop en zich op bevel der politie daaruit niet wilden verwijderen. Giste r-m orgen is een man aange- houden die in het «Alg. Politieblad" gesignaleerd stond voor f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis- Daar de man de boete niet kon betalen, is hij naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. DIT ROTTERDAM. Reeds sedert eenigen tijd heeft tusschen B. en W. dezer gemeente en die van Vlaardingen over leg plaats gehad omtrent het treffen eener regle- Png. teneinde in de levering van electriciteit voor verlichting en beweegkracht in die Gemeente, uit de centrale aan de Schiehaven alhier te voor zien. Voor oogen standen bij dat overleg de over eenkomsten van dien aard, die met Hillegters- l'erg en OversChio zijn afgesloten. Met 'het oog op dé kosten van de langere ka- bellegging tot aan de Vlaardingsche grens moest ep de afsluiting van een contract van oenigszins langeren duur worden gerekend, namelijk 25 jaar, tegenover respectievelijk vijftien en tien ja ren bij de overeenkomsten met Overs :hie en H'illegérsberg. Het is het doelmatigste geoordeeld dat aan de berekening van den door Vlaardin gen te betalen prijk worde ten grondslag' gelegd de opneming van het verbruik bijl hare afnemers en dat van die Gemeente worde verlanga' de be taling aan Rotterdam van hetgeen die afnemers verschuldigd zouden zijn volgens het Rotter- damscbe tarief. Aangezien Vlaardingen echt ca tegenover Rotterdam in de positie staat van een groot verbruiker en de kosten van oen aanleg van 'het voor de levering vereischte verdeelings- n<-t en de bediening daarvan te haren laste ko men, was er naar de ook anders gevolgde begin selen voor toepassing eener reductie op hel aldus berekende bedrag reden, die naar de becijferin gen van den Directeur van het Elektriciteits bedrijf, waarmede ook de betrokken Commissie instemde, voor wat betreft de afneming door de gewone verbruikers op 35 pet. kan worden ge steld. Volgens het opgemaakte ontwerp is oe gemeente Vlaardingen gehouden bij' de levering aan hare ingezetenen niet te gaan beneden de te Rotterdam geldende prijzen; zij' is bevoegd met hare gtootere afnemers bijzondere overeenkom sten aan te gaan, doch moet deze aan het Col lege van B. en W. ter beoordeeling onderwerpen, opdat verzekerd blijve, dat zij1 ook daarbij gfeen gunstiger voorwaarden stelt, dan te Rotterdam zelf worden aanvaard. Door de gemeente Vlaardingen wordt voor het tijdvak tot 1 November 1922 ten minste eene betaling van f 60.000 gegarandeerd alzoo hei aan Jat bedrag te kort komende eventueel öersp op 1 November 1922 zal moeten betaald worden, terwijl daarna van jaar tot jaar een bedrag van 110 000 wordt gegarandeerd. Voor den stroomtoevoer naar Vlaardingen zal gedeeltelijk gebruik kunnen worden gemaakt van de n-og te leggen kabels naar de Gasfabriek aan de Keilehaven, waartoe door de Commissie voor de bedrijven voor gas en voor electriciteit inmiddels reeds het voorstel was gedaan. De van de fabriek Schiehaven tot aan de nieuwe gasfabriek te leggen kabels zouden met het oog op de levering aan Vlaardingen iets zwaar Ier moeten worden. Van het terrein der gasfaifjiek zullen dan, behoudens de goedkeuring van het gemeentebestuur van Schiedam en de betrokken polderbesturen, de kabels loopen langs de Zuid zijde van Schiedam en verder over ute dijk wegen naar Vlaardingen, De kosten van de ge- heele kabellegging worden geraamd op f 105 000. Toen de losse-werkman J. J. v. Bwo nende aan den Binnenweg, Zaterdag op aé Wil lemsbrug uit wilde wijken voor een voertuig, g.'eed hij uit en viel hij, met het gevolg, dat. een sleperswagen hem over de beide beenen reed, die gekneusd werden. Per rijwielbrancar i haar het. 'ziekenhuis aan den Coolsin'giel gébracht, werd hij daar ter verpleging opgenomen. Gisternacht 1 uur heeft in de Zandstraat- buurt een moordaanslag plaats gehad door den Rus H. O. op vrouw P. B. Hij' had haar 75 gul den gegeven, doch wilde die terug hebben. Daar cte vrouw weigerde, stak hij haar een mes in den rug. De vrouw werd ernstig verwond naar het ziekenhuis gébracht. De dader js gegrepen. DIT DELFT. Zooals reeds Werd gemeld, is aan alle glasfa brieken waar gestaakt wordt, door den directeur eene kennisgeving aangeplakt, waarin den arbei ders wordt aangezegd, dat zij met 21 September ontslagen zullen zijn, indien niet uiterlijk over acht dagen door de stakers de arbeid zal zijn hervat. Tot dezen maatregel kwamen naar zij zeg gen de directiën, door de houding van het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van glas- en aardewerkers te Delft, dat geweigerd heeft om aan voorstellen, gedaan door de afd. Vlaardingen, gevolg te geven. Deze voorstellen houden o.m.in: de benoeming van een commissie van arbitrage, welk een on derzoek zou instellen naar misstanden in de glas industrie en naar de mogelijkheid van afschaffing van nachtarbeid. Binnen drie maanden zou deze commissie eene voor partijen bindende uitspraak doen maar inmiddels zouden de stakers den arbeid onmiddellijk hervatten. Het hoofdbestuur vroeg, in verband daarmede, aan de directie te Delft op 30 Juli een onderhoud aan. De directie antwoordde dienzelfden dag, dat zij tot schriftelijk overleg bereid was, waarop het H. B. den 31 Juli antwoordde, dat zijn schrijven van den vorigen dag ongeschreven moest worden beschouwd. De kennigeving der fabrikanten is het antwoord op laatstbedoeld schrijven. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Vredesonderhandelingen De «Neue Frede Presse" verneemt, nog dat Turkije een bijzondere commissie heeft benoemd) die naar Zwitserland zal vertrekken om daar met eenige Italiaansche gedelegeerden de moge lijkheid van den vrede te bespreken. De onder handelingen zullen te Lausanne gevoerd worden. In Weensche diplomatieke kringen is men over tuigd, dat er tusschen Engeland en Frankrijk bij de besprekingen hunner gemeenschappelijke be. langen in de Middellandsche Zee, ook een over eenkomst betreffende de Egeïsche eilanden is getroffen. De beide mogendheden moeten 't er over eens zijn, dat een duurzame inbezitneming der eilanden door Italië niet toelaatbaar is. Vol gens de «Neue Freie Presse" is er reden aan tc nemen, dat Turkije van Engeland over het lot der Egeïsche eilanden geruststellende verzekeringen heeft ontvangen. De houding van de nieuwe Turksche regeering tegenover Engeland bevestigt deze veronderstelling. In elk geval is men te Weenen overtuigd, dat de eilanden na afloop van den oorlog weer aan Turkije zullen worden teruggegeven. In een hoofdartikel van de «Neue Freie Presse" bespreekt de Italiaansche Kamerafgevaardigde Benedetto Cirmenie, die doorgaans de spreekbuis van den minister-president Giolitti is, de vredes- kansen. Eiken keer zegt Cirmenie dat Tur kije een deel van zijn grondgebied moest afstaan, heeft het Ottomaansche rijk voor zijn onderhan delingen een Christen tot gevolmachtigde geko zen, daar een Mohammedaan dergelijke verdragen niet onderteekenen kan. In verband hiermede wordt te Rome de benoeming van Gabriel Nora- dunghian, een Christen, tot minister van Buiten- landsche Zaken beschouwd als een bewijs, dat het nieuwe ministerie geneigd is vrede te sluiten op de door Italië verlangde voorwaarden, d.w.z. met de uitdrukkelijke of stilzwijgende erkenning der volledige souvereiniteit van Italië over Tripolis en Cyrenaica. De debatten in de Turksche Kamer hebben dezen indruk bevestigd, daar de regeering de motie van Seyid-bey, die de handhaving der Turksche souvereiniteit over Lybië wenschte, met beslistheid terugwees. Daarom wordt in Italië geloofd, dat het tegenwoordige Turksche kabinet, toen het verklaarde, dat de vrede met de rechten, de eer en de waardigheid van Turkije vereenig- baar moet zijn. een elastische formule gekozen heelt, welke de souvereiniteitskwestie zoowel kan in- als uitsluiten. Thans is de weg geopend, langs welken Italië en Turkije spoedig tot een overeen komst kunnen komen. Wanneer Turkije werkelijk tot vrede geneigd is, zullen de onderhandelingen kort zijn, daar Italië's eenige^ voorwaarde (de volledige erkenning zijner souvereiniteit over Tri polis) bekend is en Italië zich in elk ander op zicht tegenover Turkije toegeellijk zal toonen. Is de vrede eenmaal gesloten, dan zal Turkije aan Italië een grooten en oprechten vriend hebben, die met de andere mogendheden zal wedijveren in hel streven, om den status quo in het Otto maansche rijk te handhaven. Italië zal Turkije in geen geval een wapenstilstand toestaan, om het niet de gelegenheid te geven, zich beter voor den verderen krijg uit te rusten. Wanneer Turkije zich niet haast vredesonderhandelingen aan te knoopen, kunnen weldra nieuwe groote gebeurte nissen op het oorlogstooneel verwacht worden. De Londensche »Times" maakt in een artikel melding van «de aanvankelijke verbetering, die er de laatste maanden in de betrekkingen tusschen de verschillende Balkanstaten te bespuren valt". Volgens de parlementaire medewerker van de «Times" heeft deze zinsnede zeer de aandacht getrokken. «En in die kringen" aldus gaat genoemde medewerker voort »waar men met eenig gezag een oordeel vellen kan over de aan gelegenheden op den Balkan, gaat men nog verder in de analiseering der situatie en schijnt men meer en meer overtuigd, dat een soort van defi- tieve entente, of zelfs een alliantie tusschen Bul garije en Griekenland gesloten is." De «Matin" weet aan bovenstaand bericht van de «Times" nog het volgende toe te voegen Het is juist, dat er tusschen Servië en Bul garije een entente tot stand gekomen is. Deze entente heeft een zuiver defensief karakter. Tus schen de regeeringen te Athene en Sofia worden thans onderhandelingen gevoerd over de sluiting van een entente van geljjke strékking. In bevoegde kringen te Parijs verzekert men dat de Grieksch-Bulgaarsche onderhandelingen binnenkort zullen uitloopen op de totstandkoming van een dergelijke overeenkomst. Dank zij deze overeenkomsten aan welke totstandkoming de Fransche diplomatie het hare heeft bijgedragen heeft de Italiaansch-Turk- sche oorlog tot nu toe geen verdere verwikke lingen op den Balkan tengevolge gehad en ook in de toekomst zullen deze ententes medewerken om de status quo" op den Balkan te handhaven." DUITSCHLAND. De Du'tsche keizer, die van zijn «Nordland- reise" is teruggekeerd, zal binnen enkele dagen de Krupp-feesten in Essen bijwonen en dan de geheele maand in Wilhelmslióhe vertoeven. Op 1 September zal hij weer in Berlijn zijn om de herfstparade over de garde >4en het dei de leger corps bij te wonen. De parade zal geschieden on der leiding van generaal von Bülow, die bij de groote «Kaisermanöver" opperbevelhebber van een der legers zijn zal. In het begin van September zal de Keizer een reis door Zwitserland maken en daarna revue houden over de beide Saksische legercorpsen en Zeithain. Ook de koning van Saksen en de opperbevelhebber van de Saksische troepen, minister von Hausen, zullen bij die pa rade tegenwoordig zijn. TURKIJë. De «Vossische Zeitung" verneemt uit Constan- tinopel, dat in kringen, die niet tot een der par tijen behooren, groote ontevredenheid heerscht over de regeering in verband met haar toege vendheid in de laatst gehouden Kamerzitting. Daardoor is de oplossing van de crisis vertraagd en men vreest, dat dit den invloed van het kabi net zal verzwakken. Een spoedige inbinding van de Kamer schijnt, in verband met de onop houdelijke bedreigingen der Albaneezen, onver mijdelijk. Reeds hebben de Zuid-Albaneezen be sloten zich met de eischen der Noord-Albaneezen te vereenigen. Men verwacht, dat de regeering heden een beslissing zal nemen. De onderhande lingen te Prichtina tusschen de regeeringscom- missie en de Albaneezen zijn gisteren afgebroken, daar de Kamer nog niet ontbonden is. Alle hootden hebben zich naar hun troepen in de ver schillende dorpen begeven en de commissies is alleen te Prichtina achtergebleven. Indien heden het parlement niet ontbonden wordt, begint de opmarsch naar Uskub. Het aantal Albaneezen, dat daaraan zal deelnemen, wordt op 35000 ge schat. In comitékringen is men van meening, dat de troepen, waarop de regeering zich ver laten kan, sterk genoeg zijn om een eventue len aanval der Albaneezen op Uskub af te slaan. Onder groot kabaal heeft de Kamer Zaterdag besloten terstond een interpellatie tot den minister van oorlog te richten, om hem de reden te vra gen, waarom hij geen maatregelen heeft genomen tegen de officieren van den bond. De zitting is opgeheven in afwachting van den minister. Bij de hervatting van de zitting las de voor zitter een telegram van Azim-pasja voor, waarin hij mededeelt dat hij door drukke bezigheid niet eer dan Donderdag komen kon om uitlegging te geven van het intrekken van het wetsontwerp, waarbij den officieren verboden wordt, zich met politiek in te laten. De Kamer nam hiermee genoegen en de zitting werd opgeheven. RUSLAND. Naar aan het Berliner Tageblatt" gemeld wordt, heeft de Tsaar zijn goedkeuring gehecht aan het door de Doema en den Rijksraad aangenomen wetsontwerp op de persoonlijk dienstplicht. Door dit ontwerp wordt thans een einde gemaakt aan de bevoorrechting der welgestelde klasse, terwijl tevens het troepen-contingent met 25.000 a 30.000 man vermeerderd wordt. PERZIë. Aan de Berlijnsche bladen wórdt gemeld, dat, naar Teheran verluidt, de Engelsche en Russische regeeringen in het geheim stappei^doen om den terugkeer van den oud-sjah te bewerkstelligen. Rusland zou dien terugkeer wenschen, omdat daardoor in Perzië de rust sneller hersteld kon worden. Engeland 'tis daar niet mede eens, doch 't is waarschijnlijk, dat het zijn tegenstand zal opgeven. Te Birscham is een Perzisch ambte naar vermoord. JAPAN. Woensdagochtend heeft de „Choken" ceremonie of eerste audiëntie plaats gevonden door den nieu wen keizen verleend aan civiele en militaire au toriteiten. De keizer was gekleed in de uniform van veldmaarschalk en kwam de troonzaal binnen, voorafgegaan door den opperceremonièmeester. Twee kamerheeren volgden den souverein, het kei zerlijke zwaard en het grootzegel dragend, daar achter kwamen de prinsen van den bloede. De keizerin, die evenals alle aanwezigen, in Euro- peesche kleederdracht verscheen, was omringd door de hofdames Nadat de majesteiten de eerbiedige hulde der aanwezigen in ontvangst hadden geno men, las de keizer het decreet der troonsbestijging voor. De minister-president antwoordde hierop. De plechtigheid droeg een zeer kalm karakter. Des middags wierpen de prinsen en prinsessen van den bloede, benevens verschillende antoriteiten, een laatsten blik op 't stoffelijk overschot van den overleden keizer. Voor het transport van het lich aam naar Kioto wordt een bijzonder spoorwegrij tuig vervaardigd. De „Avahi' bevat een waarschuwing tegen bo venmatige betuigingen van leedwezen, daar het is gebleken, dat sommige personen zich van het le ven trachtten te berooven, in de meening verkee- rende, dat dan het leven van den keizer gespaard zou worden, terwijl anderen gezworen hadden met den keizer te zullen sterven. Het stoffelijk overschot van kardinaal Fi scher is met groote praal bijgezet in den Dom te Keulen. De kardinaal-prins bisschop Kopp celebreerde het pontificale Requiem en bisschop Schulte van Paderborn hield de lijkrede. Het internationaal Mariaansch congres, dat thans te Trier wordt gehouden, begon gisterna middag met een bedevaart der mannen naar 't graf van den apostel Mattheus dat zich in de St. Mattheus-kerk bevindt. Aan de bedevaart namen meer dan 1000 vereenigingen uit Duitschland, Frankrijk, België, Nederland, Italië, Spanje, ehz. deel. Zij vormden een stoet van 17,000 personen, onder wie 13 bisschoppen, abten en prelaten, met 320 vaandels. Hun voorbij trekken duurde twee uur. Heden-avond worden tien godsdienstige rede voeringen gehouden. Een zeilboot met 5 man en 23 boy-scouts (padvin ders), aan boord sloeg nabij het eiland Sheppey om. De kustwachters redden 5 man en 16 boy scouts, waarvan er echter nog 1 stierf. Zeven jon gens verdronken. Van een gezelschap boyscouts, die nabij Rotting- dean aan het badeu waren, verdronk er een. Zijn kameraden gingen hem helpen met het gevolg, dat nog 3 hunner verdronken. Zooals reeds langen tijd geleden besloten was, zal de Russische minister van buitenlandsche zaken, Sasonoff, tegen het einde der volgende maand naar Londen vertrekken, waar hij een week denkt te blijven. Zooals gezegd, had de minister reeds geruimen tijd geleden dit voornemen gekoesterd, maar hij moest de uitvoering ervan uitstellen, eerst wegens zijn ziekt en later tengevolge van de reis van koning George naar Indië. Te St. Petersburg wordt in diplomatieke kringen zesr veel gewicht gehecht aan het bezoek van den minister, en wel daarom, omdat het volgt op Poincaré's naar de Russische hoofdstad. In zekere politieke kringen gelooft men zelfs, dat de Engelsch- Fransch-Russisch entente weldra een nieuwen vorm zal aannemen en meer bindend zal gemaakt worden. De koning van Engeland heeft zijn bezoek aan de Russische hoofdstad, dat met het oog op de reis van keizer Wilhelm werd uitgesteld, voor de tweede helft van Augustus vastgesteld. Vermoedelijk zal de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Grey, den koning verge zellen. Men spreekt te St. Petersburg van groote feestelijkheden, die in Peterhof zullen plaats hebben. De »Times" verneemt van goed ingelichte zijde, dat het Engelsche rapport over de ramp der «Titanic" ongunstig ontvangen is in de hoog ste scheepvaartkringen in Duitschland. De gezag voerders van stoomschepen over den Atlantischen Oceaan zijn van oordeel, dat de ramp der «Tita nic" in hoofdzaak toegeschreven moet worden aan den gebrekkigen uitkijk, minder aan de buiten sporige vaart van het schip. De Duitsche gezag voerders hebben eenparig verklaard, dat zij de vaarts hunner schepen onder dezelfde omstandig heden niet verminderd zouden hebben. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Woensdag j. 1. om halfdrie de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, speciaal de kliniek voor kleme huisdieren, die onder leiding van dr. Jakob staat, met een be zoek vereerd. Zijne Hoogheid had daar voor eenigen tijd een aan een ruggemergsziekte lijden den en reeds daarvan herstellenden takshond ter behandeling laten opnemen. Om den hoogen gast te ontvangen, waren de heeren W. C. Schimmel, directeur van 'Rijks Veeartsenijschool, en dr. Jakob aanwezig. Deze beide heeren begeleidden den Prins, die hen op hartelijke wijze begroet had, naar den eerst eenige jaren geleden nieuwgebouwden hondenstal, waarin het kleine hondje zijn verblijf houdt. Prins Hendrik was over de bijna volkomen ge nezing van zijn lievelingshondje, dat zijn meester vroolijk begroette, zeer verheugd. Daarna geschiedde de bezichtiging van de beide hondenstallen. In het operatiegebouw der chirur gische kliniek voor groote huisdieren, die door de heeren Schimmel en Hartog geleid wordt, kon de Prins juist zien, hoe bij een paard slechte, harieuse kiezen werden uitgetrokken, en hoe in chloroform- narcose het extraheeren vaa kiezen pijnloos ten uitvoer wordt gebracht. Hierna bezocht Z. K. H. het provisorische hulp gebouw voor de kliniek voor kleine huisdieren, waar hij door dr. Jakob vervaardigde en toege lichte teekeningen, fotografieën en microsco pische praparaten met de levendigste belangstel ling bekeek. •Na een korte bezichtiging van het nieuw inge richte instituut voor parasitaire en besmettelijke ziekten, dat aan de leiding van prof. dr. de Jong toevertrouwd is, nam de Prins na een verblijf van ruim een uur afscheid en vertolkte beide heeren zijn groote tevredenheid over het aan schouwde. Ministers met verlof. De minister van Oorlog vertoeft met verlof in Zwitserland. Zijn ambtgenoot Van Buiten- landsche Zaken, komt 11 dezer van veriof uit Engeland terug. Katholiek Congres tegen het bieralcoholisme. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is tot zjjn vertegenwoordiger op hot te Roermond

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2