Dagblad voor Schiedam en I büzz 113 Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargang. Dinsdag 6 Augustus 1912 No. 10389. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Stads- en (tewesteïijk Nieuws. FEUILLETON. het lot. Baiienlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand o0 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Adver-tentiënFamilieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 o regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Aanbesteding. Door B. en W. dezer gemeente werd gister namiddag ten Raadhuize aanbesteed de bouw van een boschwachterswoning op het terrein daarvoor bestemd aan dem Westfrankelandschen dijk nabij den Diefhoek. Ingekomen waren 5 biljetten en wel van D.'de Lange, alhier, voor f 2467Gebr. Aleman en Mak, alhier, voor f 2750E. H. Diest, alhier, voor f3250; J. Bokhorst, alhier, voor f3295; T. C. Dubbeldam, alhier, voor f3350. Twee biljetten, die na de sluiting van de bus Waren ingeleverd, bleven buiten beschouwing. De gunning werd aangehouden. levenslange f 0 f| f) verlies van geheele g I 8 S een hand, invaliditeit; 1 U U voet of oog; w w De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Alg'emeene Verzekeringsbank by verlies van een duim gevestigd te Schiedam pnn bij verlies pi r by verlies van eiken andc. ren vinger. De Schiedamsche processie naar Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer, door eene billijke regeling der reiskosten, nog meer onder het bereik van velen gebracht, mag zich in een toenemend succes verheugen. Ditmaal vertrok zij met een getal van circa 3U0 pelgrims, waarbij zich te Dordrecht nog 50 uit die plaats aansloten, naar het beroemde Rijnlandsche genadeoord. Aan de processie, onder geleide van de zeereerw. pas toors Verhoeven en Lange wen en de weleer w. paters Hubers, Scholbrock en Knippenburg der Dominicaner-parochiën ditmaal ook weer ver eerd met de tegenwoordigheid van den hoogeerw. deken, pastoor Coppens, die zich met zijn kapelaan, den weleerw. heer Kammers, bij de processie aansloot nam ook deel de weleerw. pater Pius Smit, tijdelijk hier vertoevende, terwijl zich te Dordrecht de geestelijke leiders der inkomende pelgrims aansloten. Op den aangeduiden tijd hedenochtend 7.37 vertrok de lange processietrein na de veelbe zochte bedevaartplaats, om, na opname der Dordt- sche pelgrims, via Geldermalsen het station Nij megen omstreeks 11 ure te bereiken. Na ruim een uur verpoozen aan dat station, werd te 12.08 de reis voortgezet iangs Kleef, waar de processie- trein 1.40 M. tijd moest aankomen, om onge veer half drie, Duitsche tijd, het geliefde Kevelaer te bereiken. Na zich eerst in de hotels wat verfrischt te hebben, deden de pel grims in plechtige processie, onder de tonen van Kevelaers harmonie, omstreeks half vijf hun intocht in de veelbezochte bedeplaats, waar nu Weder de gewone oefeningen gedurende de drie dagen plaats hebben. Donderdag-middag om 3 uur M. E. tijd uit Kevelaer vertrekkend, zal de processietrein om 3-51 A.T. te Nijmegen komen, waar tot 5.07 ver toefd wordt. De trein zal dan te 7.45 het station alhier bereiken, waarna omstreeks 8 uur in de Singelkerk het plechtig Lof met toespraak en sTe Deum" wordt gecelebreerd. Tot dank zegging zal ook nu weer Zondag-ochtend half acht nog eene plechtige H. i\Ls in de St. Jans kerk, aan de Lange Haven, worden opgedragen. Brand houtzagery-Van der Eist. De ontzettende vuurgloed die heden-nacht vooral in het zuidelijk deel der stad werd opgemerkt, deed velen zien dat er weder eene groote brand in onze stad woedde. Omstreeks 1 ure was brand ontdekt in de machinekamer van de hout zagerij en -schaverij van de firma F. W. van der Eist Sc Go. aan de LaDge Nieuwstraat nabij de Hoofdbrug, uitkomende aan de Nieuwe Haven. De werklieden hadden omstreeks 7 ure bedoeld pand, waarvan het nieuw aangebouwde gedeelte eerst kort geleden was gereed gekomen, verlaten en niets deed een brand, als nu uitbrak, ver moedden. Toch schijnt bedoelde machinekamer wel eenig brandgevaar op te leveren want twee jaar geleden was er, naar wij vernamen, ook een begin van brand ontstaan, die toen door het eigen personeel spoedig werd gebluscht. In de machinekamer ontstaan, breidde de brand zich weldra over een groot deel van het terrein uitde groote stapels geschaafd en ongeschaafd hout werden spoedig de prooi van het vernielend elementen. De oude bekende «zaagmolen", vroe ger het eigendom der firma Zoetmulder, gaf, van den kant der Nieuwe Haven beschouwd, een ge weldige vuurzee te zien. Weldra was de rijdende stoombrandspuit ter plaatste en de dryvende spuit de «Mentor liet zich mede niet wachten de slangen op de waterleiding geplaatst en zelfs een enkele oude handbrandspuit, deden mede goede diensten, zoodat weldra een stroom van water over de brandende massa werd uitgestort. Hoe zeer een regen van vonken over het terrein werd opgemerkt, bleven toch de omringende houtlood- sen vrij. Omstreeks halfdrie bleek het gevaar voor die loodsen, bij het allengs verminderen van den brand, geweken. De drie wethouders der gemeente waren spoe dig ter plaatse en volgden met zorgvolle aandacht het omvangrijk blusschingswerk. Van af de Nieuwe Haven sloeg, hoewel er geen brand alarm meer gemaakt wordt, toch nog een vrij groote menigte den brand gade. De dringende behoefte aan een tweede rijdende stoombrandspuit (inmiddels reeds besteld) bij een grooten brand met vele brand bare stollen, is bij dezen brand een keer te meer gebleken. Alles was verzekerd bij de Onderlinge Houtkoopers Brandverzekering-Maatschappy. alleen door het hoofdbestuur hunner vereeniging bepaald, vreemd is te noemen, is 't zeker in hun eigen belang gewenscht dat zij spoedig tot beter inzicht komen. De werkman, hij allermeest, zal toch hier de lijdende partij zijn. Volksbadhuis. In de week van 28 Juli—3 Aug. 1912 wer den genomen 416 baden. 1ste kl. kuipbaden 15 regeh 22 s 2de kl. kuipbaden regen school kinder a 5 ct. 45 43 291 Gedurende de maand nomen 2302 baden. lste kl. kuipbaden 136 regen 128 In Juni 1911 werden Juni 1912 werden ge- 2de kl. kuipbaden 270 regen 1581 school kinder a 5 ct. 187 genomen 1825 baden. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden exameDS voor Fransch L. O. slaagde o. a. de heer J. Bijl alhier. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 7 Aug. 9.59 v.m., 10.29 n.m. (Uit het Duitsch vertaald). 65) Een uur later de duisternis was reeds vol- omen ingevallen kwam Jacob in het stadje n. Op het station groetten hem de beambten, „oede jacht gehad?" klonk het hier en daar. wong zich zoo rustig en gewoon mogblijk maar sprak niemand aan en haastte Toil,iia„ar. Het was hem angstig te moede, en het rni«obC het rammelen van den trein het knakken16van,de Neckargolven hoorde hij Een bleek met'MStl,Uiken en den doffen val. hem aan Zalf? rii° i bevlekt &elaat staarde nem aan. Zeits de ondertusschen rijkeliik ge noten wnn had hem dien kouden uit het lichaam kunnen drijven. Schuw S hij de eerste huizen voorbij. De avond was zacht en schoon glansden de sterren. Voor de deuren en op de straat stonden overal groepjes volk te praten. Het was Jacob, alsof ze op hem wachtten, om rekenschap van hem te vragen. Hij waagde het niet hen aan te zien. Met zyn hoed diep in het voorhoofd snelde hij voort. Menige groet werd hem nageroepen. ?n avond! Kom je nu pas van de jacht?" dip nrt, s^otenmaker hem toe. En de buurlui, ffoedmnodi 611 sl°teümaker stonden, stemden goedmoedig in: „Ei, da's Jacob van de meule- De staking in de glasfabriek «De Schie". De staking in de glasfabriek «De Schie" ver keert nog in hetzelfde stadium. De werklieden blijven wandelen en laten de ovens onaangeroerd, zonder dat der directie de beweegreden der sta king beslist bekend is. Intusschen zijn gister-avond van de nachtploeg evenveel werklieden opgekomen als er zich van de dagploeg gisteren hadden aangemeld, zoodat ue fabi iek, die nu met een oven werkt, voldoende bezet is. Van de vier ovens aan de fabriek zijn er nu drie gedoofd. Waar de houding der werklieden, vermoedelijk DIT ROTTERDAM. Uit de gisteren verschenen rekening der ge meente over 1911 blijkt dat op dèn gewonen lienst een voordeehg saldo voorkomt van f 1.310.649.79. Dit saldo is nog grooter dan het saldo over 1910, dat reeds zeer hoog werd genoemd en f 715.063.10J bedroeg tegen f 407,432.47. De gewone ontvangsten bedroegen f 17.795.210.04 en de buitengewone ontvangsten f 22.695.348,4g. De gewone uitgaven beliepen f 10.484.551.25 en de buitengewone uitgaven f 24.288 275.16J. Op de buitengewone ontvangsten komt dan een nadeelig saldo voor van f 1.592.926.68J, doch dit bedrag behoort niet in vermindering gebracht te worden van het voordeelige saldo op den gewonen dienst daar dit bedrag slechts wordt gevormd door die credieten waarvoor gelden kunnen wor- geleend. Het opnemen van deze gelden is echter uitge steld tot dit jaar. stellen aan den heer B., een gratificatie te geven, gelijk aan het pensioen, dat hij bij eervol ont slag zou genoten hebben Op deze wyze zal men de kwestie in den Gemeenteraad ter sprake kun nen brengen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE In verband met de berichten, dat in Zwitser land tusschen Italiaansche en Turksche afgevaar digden vredesonderhandelingen aangeknoopt zou den zijn, verneemt de „Tribune de Genève" uit Evian, dat de Porte door den op het oogCnblia te Genève vertoevenden prins Said Halim pasja, met den Italiaan Fusinato te Evian besprekingen heeft doen beginnen over de mogelijkheidvan den vrede. Turkije wil de Italiaansche bezetting van Tripolis en Cyrenaica erkennen, doch dan m:oet Italië aan beide provincies een pioFtieke autonomie onder de souvereiniteit van oen sul tan en de regeering van een Mohammedaaasehen vice koning waarborgen. Voor den laatsteu post zou Said Halim zelf in aanmerking komen. Een draadbericht uit Massaouah meldt Gedurende het laatste bombardement van het kamp te Hodeiaah door de Italianen geraakte het kamp in brand. De ammunitie-vooraden werden verwoest, 23 Turken werden gedood. Reuter seint nog uit Rome, dat gister-ochtend met het oog op een aanval en de bezetting van de oase Zuara een operatie plaats had. Men zou 'm niet kennen in naar. Genavend 1 z'n jagerspak." Jacob beantwoordde den groet, zonder zich op te houden. Zfj wisten niets. Zij vermoeden niets. Hoe zouden ze ook Hij lag daar be neden in het ravijn, stil en koud. En er kon den dagen over heen gaan, voor men hem vond. Maar het gemis, het gevraag, het gezoek, zou morgen reeds beginnen. Zou hij daarbij een rustig gezicht kunnen zetten En als men het lijk vond, als de vreeselijke mare als een loo pend vuurtje zich zou verbreiden en ze in den molen zouden jammeren, moeder, Martha, Theo Het koude zweet kwam Jacob op het voorhoefdhij voelde, dat hij die proef niet zou kunnen doorstaan. Eindelijk bereikte hij den molen. In de woonkamer brandde licht, verder was het heele huis donker. Hij hing het geweer aan den muur en zag rond. Alle deuren stonden open. Het avondeten stond op tafel gedeel telijk onaangeroerd, de stoelen stonden op zij geschoven, alsof men in allerijl de kamer ver laten had. Ook de naastgelegen kamer, de keuken, alles was leeg. „Martha 1 Bartje!" riep Jacob. Niemand antwoordd. Het heele huis scheen verlaten. HjJ beefde. Wat had hen allen weggedreven men' hJ£d£rs dan de ontzettende boodschap, Maar dar ns dood Sevonden in het ravijn 1 denkbaar ni?t mogelijk. Het was niet die eenzame ni ,enzelfderi avond nog iemand Plek zou bezoeken. Maar als er eens een wonder gebeurd was? Als Frans in UIT DELFT. De politiezaak te Delft schijnt nog lang niet uit te zijn. De sociaal-democraten achten het oneervol ontslag gegeven aan den heer Brakke volkomen onrechtvaardig. Aangezien de Raadden heer Van Dijk geen toestemming verleende over deze aangelegenheid den burgemeester te inter- pelleeren, zal de S.-D. fractie trachten haar doel op een andere wijze te bereiken. De vraag wordt daarom ernstig overwogen of zij niet moet voor- LUXEMBURG. In het teeken van de nnti-clericale schoolwet, welke de groothertogin weigerde te bekrachtigen, had gisteren te Esch eene stemming voor de Kamer plaats. Zij had tot uitslag, dat de liberale candidaat met 212 stemmen meerderheid op den katholieken candidaat is gekozen. De Katholieken in Luxenburg zijn niet georga niseerd. Daaraan alleen is de teleurstellende uit slag van deze verkiezing te wijten, waar toch in het groothertogdom de overwegende meerderheid der bevolking katholiek is. levende lijve in 't stadje gekomen was en ver kondig hadJacob heeft mij in den afgrond gestort De angst, ontzettende angst, greep den boos wicht aan. Koude zweet kroop hem over zijn rug, de lamp van het woonvertrek scheen voor zijn oogen te draaien; Hij verliet de kamer en ging naar de trap. Zij draaide onder zijn voeten. Hij moest zich aan de leuning vasthouden an ders was hij g evallen. Door de open huisdeur viel het licht naar binnen van een straatlan taarn. Een donkere gestalte kroop over den bodem en draaide heen en weer. Een diep gekreun vergezelde zijn bewegingen. Neen, het was geen zinsbegoogeling. Jacob zag en hoorde het duidelijk. Een ontzetting, zooals hij nog nooit gekend had, greep hem aan. Hij stiet een gil uit. „Waarom stchreeuw je zoo Heb je weer te veel op?" klonk de geruststellende stem van den ouden Reinout. „Als m'n lucifers zijn op den grond gevallen en nu moot ik ze bij me- kander harken.' Jacob herstelde zich. „Het heele huis is leeg Waar zijn ze alle maal, moeder? Martha? Wat is er gebeurd vroeg hij. „Och, heere, wat een ellende, wat een ramp Natuurlijk, jij weet van niks. Jij loopt je ple-' ziertjes na en ondertusschen kan de heele boel ten onder gaan. Heer in den hemel, hoe is 't mogelijk I" „Maar zeg dan, wat er aan den hand is? Is er in den stal wat gebeurd „Neen, neen, neen, Frans, den onderwijzer, RUSLAND. Theodor Wolff de hoofdredacteur1 van het „Ber liner Tageblatt", schrijft naar aanleiding van do Bupsisch-Fransche v loot-conventie nog het vol gende: De Russische en Fransche regeexingen hebben van verschillende zijden doen betoofen, dat de conventie gieen vijandige tendenz heeft tegen den Driebond. Duitsehland's verdediging zou door dit speciaal verdrag zeer weinig beïn vloed worden en de algemeene toestand zou vojo r- loopig eigenlijk geen verandering ondergaan. Dit „woord" voorloopiig kenschetst den toestand vol komen De beteekenis van de Russische vloot op internationaal strategisch gebied is en blijft af hankelijk van de openstelling dei- Dardane'len, hebben ze thuis gebracht, halfdood of misschien heelemaal dood, ik weet 't niet." De oude had een licht aangestoken en veegde nu de verspreide lucifers bijeen. Hij zag niet naar Jacob, anders waren zijn lucifers hem voor de tweede maal uit de hand gevallen. Tegen den muur leunend, doodsbleek, stond de mis dadiger daar, zonder een woord te kunnen uitbrengen. „Klaas Bergvliet heeft 'm gevonden, beneden in 't ravijn. Toe is Theo d'r bij gekomen en Andries van den pottebakker en „Theo! Hoe kwam die daar?" „Weet ik niet Onze lieve Heer zal 'm ge stuurd hebben. En Andries zegt, dat Klaas ge zegd heeft, dat de onderwijzer niet naar bene den gevallen is, maar met geweld gegooid. Er zijn slechte lui op de wereld. Er is geen god dienst meer en geene godvreezendheid meer en de spitsboeven groeien op veur de galg, als paddestoelen. Maar als 't waar is, dat iemand daar de hand in 't spel heeft, wie het ook is, ik zou niet graag in zijn plaats staan." Reinout ging naar de trap. Daar stond Jacob nog steeds, verroerde zich niet et gaf geen ge luid. „En jij, Jacob, 't is vandaag weer slecht met je gesteld, je kent al niet meer op je eigen beenen staan, maak dat je naar bed komt!" Jacob sprong naar de huisdeur zoodat hij den oude bijna omverwierp. Hoofdschuddend zag deze hem na. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1