Binnenland. Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. wat het verschijnen der Russische vloot in de Middellandsche Zee tengevolge zou hebben. De nieuwe mogelijkheid zou hierdoor geschapen wor den, dat de Russische vloot met de Fransche samenwerkt tegen Oostenrijk in de Middellandsche Zee De Oostenrtjksche vloot zou geheel in de Adriatisdhe havens ingesloten kunnen worden, terwijl tezelfdertijd de overmoed van Italië be teugeld wordt. Verder merkt Theodor Wolff op, dat de groote voorstander van de opening der Dardanellen de Russische gezant te Parijs Istvolsky, Poimaró op zijn reis naar Petersburg vergezelt. Tot nog toe hield Frankrijk aan het Parijsche verdrag Van 1856 en de toen getroffen belemmerende bepa lingen voor de Russische vloot in de Zwarte Zee. Thans wordt aangenomen, dat Frankrijk zijn politiek betreffende deze kwestie heeft gewijzigd en dat de detzer dagen gesloten vlootcon rentte in nauw verband staat met concessies, die Frank rijk aan Rusland iin de Zwarte Zee zou willen doen. Het blijft echter de vraag of ook F.n gel an. Frankrijk op dezen weg zal willen, volgen en toestemmen zal in 'n openstelling der Darda nellen. Wolff merkt op, dat de marine.; onventie een koude douche beteekent voor Je Hoopvolle, verwachtingen, die men in Duitschland koes terde van de samenkomst te Ballischport. TURE3J5. De binnenlandsche crisis in Turkije duurt nog steeds voort. De Kamer van afgevaardigden nam het voor stel van den president aan om de Kamer te ver dagen, totdat de president haar bijeen zal roepen. De leiders der Jong-Turken verklaren, dat de Kamer de verdaging niet zal goedkeuren en elke staatsgreep zal weerstaan. Na de zitting der Kamer ontving Khalil een telefonische mededeeling van het gouvernement, waarin hem werd gemeld, dat hij om 1 uur moest komen om het decreet der sluitiDg van de Kamer voor te lezen. Khalil antwoordde door het gou vernement de uitslag der twee door de Kamer gehouden stemmingen mede te deelen, er bij voe gend, dat hjj de vergadering dan slechts zou bij eenroepen, wanneer de regeering op regelmatige en wettige wijze zich gevormd zou hebben. Kha lil begaf zich naar het paleis om den sultan van de besluiten der Kamer in kennis te stellen. In tegenwoordigheid van alle ministers en 55 afgevaardigden werd gister-middag om twee uur in de Kamer voorlezing gedaan van het decreet, waarbjj overeenkomstig de interpretatie, welke gisteren door den Senaat aan de grondwet gege ven werd, bepaald wordt, dat de tegenwoordige Kamer beschouwd wordt, als een voortzetting dei- vorige kamer. Dientengevolge is haar mandaat geëindigd. Het decreet proclameert het einde van de eerste legislatieve periode en draagt aan de regeenng het uitschrijven van een nieuwe ver kiezing op. Men verzekert, dat de sultan eergisteren den voorzitter der Kamer in audiëntie ontvangend, den wensch uitte, een overeenkomst tot stand te zien komen tusschen het comité en de regeering. Volgens de «Tanine" hebben tal van bewoners van Ochrida, toen zij het bericht van de ont binding der Kamer vernamen, hun bergen ver laten. Nadat de Kamer een motie van wantrouwen had aangenomen, ontstond er een onbeschryflijke wanorde, daar de Albaneezen tegen de motie protesteerden. De afgevaardigde Rahmi schold de Albaneezen voor nietsdoeners uit, waarop Essad antwoordde: „gij zijl allen nietsdoeners", wat aanleiding was tot het tumult. Rahmi trok een revolver n£t zijn zak, maar maakte er geen gebruik van. De wanorde duurde ©enige minu ten. Een nader bericht uit Gohstantinopel meldt dat de kalmte hersteld is. De centrale club van het Comité van Eenheid en Vooruitgang wordt bewaakt. Belangrijke militaire maatregemn zijn genomen. Een torpedojager kwam gisterochtend aan en ankerde voor 'het gebouw der Kamer. Men zegt, dat de officieren der vloot de militaire lega gunstig gezind zijn. denking van spionage aldaar gearresteerd werden, naar de gevangenis te Kiel zijn overgebracht. Prins Hendrik naar Dobbin. Prins Hendrik vertrekt a.s. Woensdag oto 10 u. 13 per D-trein, welke daarvoor te Apeldoorn stopt, naar Dobbin. Departement van landsverdediging. De «Nieuwe Ct." bericht, dat de voorstellen tot het instellen van een departement van lands verdediging reeds zijn doorgezonden aan den Raad van State. Binnen dat nieuwe departement zouden voors hands de tegenwoordige departementen van oorlog en van marine als zelfstandige afdeelingen nage noeg ongewijzigd blijven voortbestaan. De Haagsche correspondent van het sHbld." meldt nog de volgende bijzonderheden Voorloopig zal de fusie zich formeel bepalen tot de beide eerste afdeelingen der begrootingen van het Vie en XlIIe hoofdstuk en tot het benoe men van twee directeuren-generaaléén voor de zaken der Zeemacht en één voor die der Land macht. Verder wil men aanvankelijk nog niet gaan, omdat men eerst eens wil zien hoe de nieuwe regeling werkt en ook omdat men niet wenscht te praejudiceeren op het rapport, dat door de Indische defensie-commissie zal worden uitgebracht en dat op de organisatie der Nederlandsche Ma rine van grooten invloed kan zijn. Voorts heeft dit beperken der samensmelting het voordeel, dat men den gelegden band dade lijk weer kan losmaken, indien, bij veranderde politieke constellatie, dit wenscheiijk mocht .wor den geoordeeld. Daarentegen bestaat wel het voor nemen om reeds spoedig eene reorganisatie van den generalen stat ter hand te nemen in dien zin, dat e r dan komt een algemeene staf van landsverdediging, die dus bestaan zal uit personeel van de landmacht en van de zeemacht en die terwijl thans de generale staf buiten het depar- tementsverband staat een deel zal uitmaken van het nieuwe departement, zoodat de chef van dien staf de naaste en rechtstreeksche adviseur van den minister wordt in alle zaken, die de Ne derlandsche defensie betreffen. De pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië, dd. 4 dezer, betref fende pestgevallen op Java gedurende het veer- tiendaagsche tijdvak van 17 t/m. 30 Juli jl. «Afdeeling Malangnegen-en-twintig nieuwe pestgevallen acht-en-twintig dooden. «Madioen een doodelijk geval." Dr. J. Th. Mouton. -j- Men meldt uit 's-Gravenhage d.d. 5 Aug Onverwacht aan den vooravond als 't ware van het Intern. Congres voor de Zedelijke Opvoeding met de voorbereiding en regeling, waarvan hij zich reeds in dit eu in het afgeloopen jaar meer bijzonder bezig hield, is te dezer stede overleden Dr. J. Th. Mouton, oud-lid van den gemeenteraad en voormalig wethouder alhier. De dood van P. Zocchi S.J. heeft de Socië teit van Jesus beroofd van een harer meest emi nente leden, en Italië van haren bekwaams mh ech- troversist en meest populairen prediker. Vele ja ren lang behoorde hij tot de redactiestaf aec „Ci- vilth Cattolica". Als prediker werd hij links en rechts onophoudelijk gevraagd, heel het land uo-oi Alle katholieke veireenigingen bezaten in hem een toegewijden vriend. Een hevige aanval van ty phus voerde hem in weinige dagen ten grave, Aan de „Lokal Anzeiger" en de Berliner Zeitung am Mittag", wordt uit Kiel geseind, dat 5 Engelsehen, die met een jacht in de Noord en Oostzee kruisten, onder verdenking van spi onnage door de Duitsdhe overheid zijn gevangen genomen. Bij onderzoek aan boord bleek, dat de fotografieën, die de Engelscihen genomen had- den, alle opnamen waren van havens aa.o de Holsteinsdhe kust. Koning Alfonso van Spanje, die eerstdaags eene buitenlandsche reis gaat ondernemen, zal 8 September de gast zijn van vorst Metternich in Betiemen. Een Reutertelegram uit Ekernförde meldt, dat de vyt Engelsehen, die Zaterdag onder ver- Nettenverlies. Naar aanleiding van het nettenverlies, veroor zaakt aan de Nederlandsche visschersvloot, door bet doorstoomen van de Engelsche oorlogsvloot, heeft het hoofdbestuur van de «Ver. t. b. v. d. Nederl. Visscherij" een vergadering belegd, waar bij ook tegenwoordig was de hoofdinspecteur der visscherij, de heer Bottemanne. Het hoofdbestuur heeft nu aan de secretarissen der verschillende plaatselijke afdeelingen een schrijven gericht, onderteekend door mr. M. de Mos, algem. secretaris-penningmeester, waarin het hoofdbestuur den secretarissen verzoekt den reeders het gevoelen aan het hoofdbestuur ken baar te maken. Het hoofdbestuur raadt aan, dat de reeders, die vleetschade hebben gehad, binnen den bij de wet genoemden termijn (binnen 3 dagen na den dag van aankomst in een haven) een scheepsver- klaring door den schipper en een voldoend aan tal der bemanning voor den kantonrechter te laten afleggen, waarin wordt opgenomen, de scha de veroorzaakt is, doordien de schepen van oor logsvloot over de vleet zijn gestoomd welke de schade isof al dan niet de visscherij gestaakt is moeten worden en ook de omstandigheid, of er van het visschersvaartuig af signalen zijn gegeven. Voorts dat aan het hoofdbestuur aan het adres van mr. M. de Mos een afschrift van diescheeps- verkiaring wordt ingezonden. Het hoofdbestuur is dan bereid zonder zich in eenig opzicht aan sprakelijk te stellen, alle zaken met de bevoegde autoriteiten te bespreken. Ook de heer Botte manne was van meening, dat 'n dergelijk collec tief optreden nuttig zal zijn. (Avp.) Apologetische Vereeniging «Petrus Canisius". Door het bestuur dezer apologetische vereeniging wordt ons het volgende bericht ter plaatsing aangeboden Gedurende den herfst en den winter plaatst de Apologetische Vereeniging in vele niet-katholieke bladen deze advertentie Niet-Katholieke Landgenooten 1 Wie Uwer kostelooze inlichting wenscht om trent de leer en de gebruiken der katholieke Kerk» wordt beleefd verzocht zich schriftelijk te wenden tot den secretaris der Apologetische Vereeniging Seminarie Rijsenburg, Driebergen." Naar aanleiding dezer advertentie ontving het Bestuur van «Petrus Canisius" in Februari 1911 ster ondersteuning van het goede doel" duizend gulden. «Moge", aldus de onbekende weldoener, «deze bijdrage aan onze geloofsgenooten eene aansporing zijn ook iets af te zonderen tot steu ning van het belangrijke werk, dat Uwe Vereeni ging op zich heeft genomen en aan Uwe Vereeni ging zelve den moed geven op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, een en ander tot wel zijn van onze niet-katholieke medebroeders en tot bekeering van ons dierbaar vaderland." Deze edele gever zal zeker met vreugde verne men, dat bij het Bestuur van «Petrus Canisius" wederom een gift van f 1000 is ingekomen. Onderscheiding. Naar wij vernemen, is de heer Gérard van der Heijden, kunstschilder te Breda verleend de zil veren medaille, die in elk regeeringsjaar van den Paus wordt geslagen en slechts aan enkele per sonen wordt verleend. (Msb.) De overbrugging der Eendracht. De Commissie welke ten doel had te trachten tot eene overbrugging der Eendracht en dus tot een vaste verbinding van het eiland Tholen met den vasten wal te geraken, heeft hare taak neer- gelegd, omdat het haar tengevolge der hooge kosten niet is mogen gelukken, deze zoo hard- noodige overbrugging tot stand te brengen. De Waal overbrugging. Bij de provinciale Staten van Gelderland is door een groot aantal ingezetenen van Nijmegen een request inged;end aangaande het besluit van den gemeenteraad aldaar, een vaste brug over de Waal te bouwen, ter hoogte van het Hunerpark een weinig Oostelijker dan de Belvédère en in ver band met den in 't uitzicht gestelden geldelijken steun door Rijk en Gewest, een renteloos voor schot van f400.00 uit de provinciale fondsen aan te vragen. Tegen dit besluit ontwikkelen de adressanten verschillende bezwaren, zoodat zij verzoeken de gevraagde gelden niet toe te staan en in elk geval eerst te onderzoeken, of inderdaad een brug bij de Belvédère de meest gewenschte is en of ze niet te groote financieele oflers van de gemeente vraagt. huize van den heer F. Meyer, Hoogstraat, ver zorgd. Het lijk der ongelukkige vrouw is nog altijd niet gevonden. Branden. Te Papekop (bij1 Oudewater) is Zaterdagmiddag de hofstede met hooiberg van A. Van Leeuwen geheel afgebrand. Alleen een schuur bleef staan. De roerende goederen zijn bijna alle gered. Te Westenbroek is de boerderij' van Be wed. J. Steen afgebrand. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is ten gevolge van hooi broei tol den grond afgebrand' de boerenhuizinge eigen dom van en bewoond door Sjoerd De Vries te Oosterzee, een schuur vol hooi, en be na alle huismeubels werden een prooi der vlammen. Huis eu Looi waren verzekerd, de inboedel niet. Op den straatweg tusschen Den Haag en Leiden is eergisteren een automobiel ,'n brand geraakt en in vlammen opgegaan. Te Nieuw-Weeirdinge (Dr.) is Zondagnacht door onbekende oorzaak de bakkerij van K. geheel afgebrand. De bewoners waren afwezig. Niec kon worden gered. Een paard kwam in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Eelde (Gr.) is eergisteren afgebrand de behuizing van J. Aaldering. Er kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Horn is eergisteren het woonhuis van J. K. door onbekende oorzaak afgebrano. Een gedeelte der meubels werd gered. Het verbrande is verzekerd. Bloedvergiftiging. Te Olland is de 15 jarige zoon van den landbouwer A. Verhoeven, tengevolge van bloedvergiftiging; aan een voet, ontstaan doop het stuk krabben' van een piuistje. onder hevig lijden overleden. Inbraken Terwijl Vrijdagavond ce schoon maker G. B. v. G. te Aalsmeer met zijn vrouw naar de feesten vani de opening der spa ijnen w&b gaan kijken, heeft men in zijn huis ingebro ken en uit een gesloten linnenkast ongeveer f400, een gouden horloge, een paar spaarbankboekjes en een afschrift van een testament ontvreemd. Mof een pook beeft men de kast en ten zich daarin bevindend stalen geldkistje geforceerd. Als verdacht van dezen diefstal is door de politie een bij v. G. inwonenden knecht opgesloten. In een huis aan de Leidsohlegracht te Am sterdam is gisteravond ingebroken; uit een, brand kast zijn ruim f 100 en een gouden broche ont vreemd. De dader, die bij bare thuiskomst, door de dienstbode werd betrapt, wist te ontkomen. In den nacht van Zondag' op Maandag ver schaften dieven zich' door indrukken een ar ruit toegang tot de vestibule van het grensstation Ilassum bij Gennep. Eerst poogden zij in het bureau te komen, wat niet gelukte. Vervolgens braken zij de toonbanklade in de wachtkamer open. De buit bepaalde zich tot eenig' klein gein en drie flesschen likeur. De Septemberstorm van 1911. Dooi" den Septemberstorm van 1911 werden, blijkens liet gemeenteverslag over dat jaar van Den Haag, aldaar geveld 1744 boomen. Een 240-tal omge waaide boomen van 25 tot 50 c.M. middellijn wferden met groote zorg weder recht gezet. Een groot aantal groote boomen kon vóór het einde van het jaar weder worden ingeplant. Het ongeluk op de Maas. Omtrent het ongeluk op de Maas, waarbij op tragische wijze een pas gehuwde vrouw om het leven kwam, verneemt men nog eenige voorname bijzonder heden. Gisterenmiddag heeft de vader van het slacht offer in gezelschap van een rechercheur van politie de zeilboot aan een nader onderzoek onderworpen Daarbij is gebleken, dat deze bij het ongeval nogal beschadigd is. Aan stuurboorzij was een lat aan den bovenrand geheel veruie d, terwijl nog op andere plaatsen sporen van een botsing aanwezig waren. Men constateerde uit een en ander dat er wel degelijk een aanvaring zou heb ben plaats gehad. De jongen, die bij het ongeluk tegenwoordig was, H. Groeneveld, 14 jaar oud en wonende Ho- ningerdijk 81 b, legde in verband met dit ver moeden ook belangrijke verklaringen af. Eenige oogenbhkken voor het gebeurde zat de vrouw voor in de boot. Haar man, K., zat met den rug naar haar toe. Hij beweert beslist dat een aan varing heeft plaatst gehad. De «Pres. Krüger" zou zelfs met een tamelijk groote vaart tegen het jacht zijn gestooten, zoodat het zeilschip door den schok draaide. De stoomboot voer voorbij zoodat nog de zeiler tegen de raderkast is gedre ven en een eind meegesleept. De jongen heeft niet gezien hoe de vrouw bui ten boord is geraakt. Hij kon niet verklaren of zij er uit gesprongen is dan wel door den schok te water is gevallen. Toen de vrouw wegdreef, is haar man haar nagesprongen en is dezen door den jongen nog een zwemvest toegeworpen. Door den snellen stroom mocht het echter niet geluk ken de drenkelinge te grijpen. Nog deelde de knaap mede dat op het oogen blik der botsing de zeilboot dicht onder den Kra- lingschen wal zat. Even te voren namelijk was de boot nog opgedraaid, daar even grond werd gevoeld. In dit geval zou dus de stoomboot dicht bij den wal moeten gevaren hebben. De heer K., wiens echtgenoote hier zoo treurig om het leven kwam, is geoefend zeiler. Hij is door het gebeurde geheel van streek en wordt ten Ongelukken. Te Nieuwkuytk is het 3-jarig zoontje van den landbouwer D., in een onbewaakt oogenbli'k te water geraakt en verdronken. - Zaterdag toen de heer A. V. uit Hilversum, van Loosdrecht huiswaarts reed in zijn met twee paaiden bespannen rij tuig, kwam hij in aanrijding met een melkwagen. Ten gevolge daarvan brak de boom van het rijtuig en sloeg de heer V., die zelf mende, van den bok. Door den val brak hij zijn linkerbeen. Dr. Meijiboom verleende da eerste geneeskundige hulp. De patiënt werd per automobiel naar zijn woning vervoerd. In de Marnixstraat bij de Raampoort te Amsterdam i,s gisternamiddag een 5-jarig weisje onder een motorwagen van de tram geraakt. Het kind werd stervend opgenomen en naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht, waar het bij aan komst bleek te zijn overleden. Een Hollandsche barones ge schaakt. Het „Vad." schrijft nog over de ont voering van freule van C. Ons is gebleken, dat de bewering der Belgische bladen, als zou de Haagsche politie in het gebeur de de hand hebben gehad, op een dwaling berust. Zij is in deze zaak op geen enkele wijze betrokken. Daar freule van C. meerderjarig is, was in haar reisje naar Ostende geen enkele aaleiding voor de Haagsche politie gelegen, om haar dit te be letten of haar vandaar terug te halen. Daarentegen is het vrij zeker, dat de familie der dame een particulieren detective uit Rotterdam in den arm heeft genomen en dat deze op ver zoek der familie de freule, die verleden jaar een dergelyk reisje met haar vorigen koetsier maakte heeft teruggebracht naar hier. Ook is er reden om te betwijfelen, of de over brenging geschiedde op grond van een bevelschrift tot opsluiting in een krankzinnigengesticht, althans heden reed freule v. O. weer vrij door den Haag rond. Een oplichter. In een Duitsch blad, de „General Anzeiger", kwam eenigen lijd geleiden een advertentie voor, waarin zekere J. B. S. lerneuizen postzegels te koop aanbood, legen voor uitbetaling. Door een der personen, die ge!d zond doch geen postzegels ontving, werd een klacht Lij de Nederlandsche justitie ingediend, rn een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, („ri aan het opgegeven adres zoo nu en dan een persoon, zich noemende J. B. R., logeert of enkele uren vertoeft en dan brieven en postwissels ontvangt Men zy op zijn hoede voor het ingaan op zulke aanbiedingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2