Binnenland. Verspreide berichten. Gemeenteraad Naar uit Constantinopel aan de «Neue Freie Presse" gemeld wordt, zou de comité-partij be sloten hebben om te AdriaDopel een nieuw par lement te coustitueeren. Tusschen Turkije en Montenegro is de toe- stand hoogst gespannen. Na langdurige aanval len der Turken bij de grens, waarbij dezen zich op Montenegrijnsch gebied begaven, namen do Monïenegrijnen, die gedurende twee dagen fcrach- ligen tegenstand hadden geboden, een aanvallende bonding aan en joegen de Turken over de grens, waarbij zij drie Turksche grensstellingen in bezit namen. De Turken hernieuwden gisteren hun aanvallen op de Montenegrijnsehe grens. De regeering zond generaal Yonkovitch naar de grens om de orde te herstellen. Uit Uskub wordt aan de „Vossische Zei- tong" geseind: In het Noordwesten van Albanië maken de Serviërs met de Albaneezen gemeene zaak. De Serviërs hebben eenige duizenden re peteergeweren en een gtaote menigte voorraden uit. Servië gekregen. Verder meldt dit telegram nog van een heele reeks voordeelen, die de op standelingen op de regeeringstroepen behaald heb ben. - Uit Saloniki wordt te Athene gemeld, dat tengevolge van de reeds gemeld© ontploffing van twee bommen te Katachama een bloedbad plaats had, dat 7 uren duurde, 50 Christenen werden ge- dood, 100 uoodelijk en 100 ernstig gekwetst. MAROKKO. De Franschen bevinden zich blijkbaar onder de fanatieke Marokkanen nog in een zeer moei lijke positie. De „Cosmao" is eergisteravond van Rabat naar Agadir vertrokken. Te Maragan zijn ongeregeldheden uitgebroken lusschen de poli tietroepen en de partijgangers van den caïd Triahi. De troepen omsingelden gis terochtend diens huis dat gebombardeerd en ge heel vernield werd. Men vond groote hoeveelhe den wapens en ammunitie benevens verdachte correspondenties. In den avond gingen 7 Span jaarden in een huis waarin de caïd gevlucht was. Er werden schoten gelost op de omsingelende troepen, die terug schoten. Niemand werd ge wond. i AATERTKA. De presidenïieele verkiezingen in de Noord- Amerikaansch© Unie houden nog steeds de aan dacht der geheele beschaafde wereld gespannen. De nationale progressieve partij, die Roosevelt steunt, hield gisteren té Chicago haar eerste na tionale conventie. De vergadering droeg een zeer enthousiast karakter. Roosevelt was/ nog niet aan wezig, doch was het voorwerp van een groote ovatie. Bij zijn aankomst des morgens te Chicago hield Roosevelt een korte redevoering, waarin nij verklaarde, dat de dagen van corruptie der bos ses zijn geëindigd en vereenigdé daarna de lei] ders der partij betreffende de keuze van een vice- president. Algemeen wordt geloofd, dat Johnson, de gouverneur van Californië, zal' worden gé- kozen. 'Over deze Rioosevelt-conventie wordt nog ge meld, dat Roosevelt's komst aanleiding giaf tot een merkwaardige demonstratie van 20,000 per sonen. die hem met kleine sterbanieren en den als een soort partij-insigne gekozen ouderwetschea rooden zakdoek geestdriftig toewuifden. Do con ventiezaal was goed bezet; er waren vooral vele dames aanwezig. Dixon opende de zitting, waar- ra senator Beveridge tot voorloopig voorzitter werd gekozen. De neger-gedelegeerden uit het zu,- den werden, in weerwil van dé'opnieuw in hiet werk gestelde pogingen, niet toegelaten. Hei program van de nieuwe Roosevelt partij legt den nadruk op de sociale gerechtigheid. Vandaar dat o.a. verlangd worden de onderdrukkng van iederen kinderarbeid, beperking van den vruwen arbeid, vaststelling van een minimum loon voor alle werklieden, instelling van een ongevallen-, riekte- en ouderdomsverzekering, hervorming van het rechtswezen, onderzoek van rechterlijke von nissen door het volk. De Amerikaansché strijdmacht in Managua is met 350 man infanterie en marinesoldaten uit Panama, die zich naar Corinto ontscheepten, ver sterkt. De opstandelingen werden aangemaand on- middellijk de stoomschepen terug te geven, die1 dienst doen op een bij de spoorwegen beboterend meer en die aan een Amerikaanscjhle maatschappij beheoren. schuins op elkaar zijn aangeloopen, waardoor 4 personen gedood en 12 gewond werden. Door een groeten brand op het Petrowslci eiland (St. Petersburg), zijn behalve het pal /s van Pe ter den Groote, ook de kazerne der grenswacht, hét gebouw van de brandweer en ongeveer dertig luizen in asch gelegd. Een gedeelte van de arbeiders van een zagerij konden zich red den, maar de anderen zijn in de vlammen om gekomen. Een brandmeester, wiens kleeren vuur gevat hadden, sprong in de Newa en werd er met. zware brandwonden; uitgehaald. Een auto mobiel-brandspuit vatte Vlam en moest in, de Newa geworpen worden. Uit liet pajeis zijn slechts kleinigheden gered. Een schildwacht, die voor de grenswachtkazerne opt post stond, weigerde zijn post te verlaten en kwant in de vlammen om. De materieele schade bedraagt ongeveer 3.600,000 gulden. Bij het onderzoek in zake den moord op, den speler Rosenthal is aan het licht gekomen, dat in New-York sinds jaren een soort „Syndicaat van ondeugden" bestond. Als voornaamste werk zaamheid had dit obskure lichaam: inschrijvingen te organiseeren om de politie om te knopen. Op deze wijze werden meer dan 5 h Jfióen dollar bijeengebracht- Dat geld werd aan de politie uitgedeeld en zoodoende kon het spelers kwaad vrij voortwoekeren. Op hét oogenblik be staan er in New-Vork meer dan 500 speelhuizen. De nieuwe Jap-arische keizer, Joshi Hito., heeft reeds als kroonprins verklaard, dat hij voor zijn oudsten zoon een Westersc'he opvoe ding gewenscht achtte. Hij zelf heeft nooit een reis naar het buitenland gemaakt, ofschoon keizer Moetsoe Hito had bepaald, dat een prins of prinses va,n keizerlijke bloede met zijn toe stemming het Japansche rijk mocht verlaten. Zes of zeven jaren geleden is Moetsoe Hito nog voornemens geweest een rondreis té maken door de Westersche staten, doch dit plan is nooit ten uitvoer gebracht. En wat zijn opvol, ger betreft is een dergelijk idee nooit geopperd. Thans is het echter volgens den Londmschen correspondent van de „Birmingham Post" zeer waarschijnlijk, dat de jonge Japansöhe kroon prins, Michi, naar een Engelsche school gezonden wordt. woont. Het geeft een natuurlijken voorsprong aan de kleinste ondernemingen, aan debuurtbak- kerijtjes." Congres voor Heilgymnastiek. Het bericht over het Eerste Congres voor Heil gymnastiek behoeft een kleine rectificatie. Over de grenzen tusschen heilgymnastiek en Geneeskunde 2al niet lézen Dr. de Smitt, coch Dr. Postma, te Zeist terwijl Dr. de Smitt zal lezen over de toepassing der Heilgymnastiek op verschillende vakgebieden der Geneeskunde. •Hé lezing van mr. Spaargaren vervalt. De Koningin naar Zutphen. H. M. de Koningin zal een bezoek brengen aan de nationale landbouwtentoonstelling te Zutphen, welke van 14 tot en met 17 dezer zal gehouden worden. De dag, waarop dit bezoek zal vallen, is nog niet bekend. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins, die Zondagavond van Het Loo in Den Haag gekomen is, heeft eergisteren den dag grootendeels op de landgoederen te Wassenaer doorgebracht en gebruikte met Zijn adjudant, ma joor jhr. Van Suchtelen van de Haare, het mid dagmaal aan tafel van mr. J. H. A. baron van Zuylen van Nyevelt, kamerheer i. b. d., lid van den Haagschen gemeenteraad, te diens huize aan den Langen Vijverberg. Gister-namiddag is de Prins, na op het Huis ten Bosch te zijn geweest, naar Het Loo terugge keerd. Morgen gaat Z. K. H., gelijk gemeld, voor ee nige dagen naar Mecklenburg. Vóór de Scheidingéwet bedroeg het gemiddelde aantal van de leerlingen, die in het klein seminarie van Parijs traden, tachtig. In October 1905. op den vooravond der Scheidingswet, daalde dit aamal tot 23, jazelfs in 1906 en 1907 tot veertien. In October 1908 kwam er verbetering. Het aantal steeg tot 60. In de volgende twee jaren werd dit getai iets minder: in 1909 was het 55; in 1910 zevenen veertig. Het laatste jaar ging net weer aanmerkelijk omhoog en steeg tot 102. Ofschoon nu al deze jongelieden, dat spreekt van zelf, de HH. Wjjdingén niet bereiken, is het tochj een t'-ostend verschijnsel, dat zoovele jongelieden besluiten zich tot het priesterschap voor te bereiden o-m metier, tijd de leemten aan te vullen, die in de rijen der priesterschap ontstaan door 't over lij lén van oudere arbeiders in den wijngaard des Heerem. - Een draad bericht uit Lyon meldt, dat in den tunnel van Lozanne gisteren twee treinen Vlootoefeningen. Van 2 tot 13 September zullen op de kust tus schen Texel en Amsterdam zee-oefeningen worden gehouden door oorlogsschepen, torpedobooten en militaire kust-wachtposten. Aan deze manoeuvres nemen deel de «Heemskerck", de «Gelderland", de «Kortenaer" en de „Evertsen" met torpedo- en onderzeebooten. Vereen, van Voorz. en Secr. van Kamers v. Arbeid in Nederland. Den 2en September houdt bovengenoemde Vereeniging in het Kurhaus te Scheveningen haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m «Voortzetting dei- bespreking van het rapport der reorganisatie- commissie". De vorige behandeling heeft bestuur noch leden bevredigd en daarom zal de verdere behandeling eenigszins anders worden ingericht. De bespreking zal geheel in e;gen kring plaats hebbenniet-leden en donateurs hebben dus geen toegang. Het eerst zullen aan de orde komen de vier voornaamste punten van het rapport n.l.lo. Het vervallen van de behandeling der zuivere rechts geschillen 2o. Verplichte arbitrage en bindende kracht der uitspraken van de bemiddelingsraden 3o. Bevoegdheid van patroons- en werklieden leden om afzonderlijk te veigaderen4o. De or ganisatie in Kamers van Arbeid, die samen Arbeidsraden vormen, welke weder leden aan wijzen van den Oppersten Arbeidsraad. De vierkante stuiver. Dezer dagen deelde de «Groningsche Ct mede dat de nieuwe vierkante stuiver reeds in Septem ber in circulatie zal worden gebracht. Wij ver nemen echter, dat dit bericht onjuist is. Het zal nog zeer geruimen tijd duren, vooraleer men tot de in omloop stelling overgaat. (Msb.) kreet hooren over de uitmoording van de Zuiderzee door den kuil. «Daar gaat een roep langs de kusten van de Zuiderzee schrijft blad. Een kreet vaa groot misnoegen. Anderhalf millioen gulden waarde hebben de visschers uit 't water gehaald in enkele weken. «Anderhalf millioen gulden ansjovis. Daardoor hebben, zouters en makelaars, verkoopers van netten en ankers en zout, scheepswerven, smede rijen, taanbazen en vele anderen geld verdiend. Daardoor is veel wat achterstallig was, betaald kunnen worden, veel wat oud was vernieuwd veel wat uitgesteld werd, gedaan. «Welvaart. «En nu gaat het weer mis. Meer dan de vis schers hebben gevangen, meer stuks nog vermoordt nu de kuil, voor niets gewoon weg voor niets. «Met enkele maanden leveren Engeland en België ons de haring, van 't voorjaar Spanje ons de ansjovis. Verhooging van de welvaart, protec tie, zegt de Regeering te willen. «Verbiedt het nestvisschen, geeft maat op ha ring, spiering en ansjovis en ons land verdient eenige millioenen, minstens 5000 huisgezinnen hebben een rijk bestaan in plaats van zorg en kom mer. «Dat is welbegrepen landsbelang." Het blad spoort dan de visschers aan, voor hun belangen op te komen, o. a. bij de verkiezingen voor den Visscherijraad, over welks nietsdoen het blad klaagt. In onze West. De gouverneur van Curacao ontving 10 de zer, s namiddags, van den secretaris van H. M. de Koningin het telegram, dat Hare Majes teit duizend gulden schonk tot leniging van de armoede op Bonaire. De collecte op Curasao, op initiatief van het bestuur van het E. S. L. Madura-fonds gehouden ten bate van de noodlijdenden op Bo naire en Aruba, heeft f 1515 opgebracht. Ook door daar aanwezige Venezolanen, Colum- bianen en Dominikanen is op milde wijze bijge dragen tot dat doel. Van bovengemelde som is het grootste gedeelte besteed om levensmiddelen naar de eilanden te zenden. De nieuwe Bakkerswet. De «Limburger Koerier bevat een artikel van een Mrastrichtsch bakkerspatroon, die beweert de zienswijze van nagenoeg alle bakkers daar ter stede weer te geven en de hoop uitspreekt, dat het wetsontwerp-Aal berse geen wet zal worden. Terwijl het ontwerp-Talma groote sympathie wekte, zal het ontwerp-Aalberse, z. i. een grooto bevoordeeling van het grootbedrijf brengen, zoodat de schrijver dan nog liever den tegenwoordigen toestand bestendigd ziet. «Het Volk" daartegen oordeelt «Het wetsontwerp Aalberse beperkt de concur rentie, behalve tot de vraag wie het beste brood levert, tot deze, wie het dichtst bjj zjjn klanten Roode Dinsdag. In den Haag loopt het gerucht waarvan wij onder voorbehoud melding maken dat de bur gemeester ditmaal aan de S. D. A. P. g e e n toe stemming verleenen zal, tot het houden van een kiesrecht-optocht, op den derden Dinsdag in Sep tember, na de opening der Staten-Generaal. Nader meldt men, dat dit bericht niet juist is, daar nog geen enkele beslissing is genomen. Indische Missie-Vereeniging. Naar bekend is, zijn door het Doorluchtig Episcopaat en met instemming goedgekeurd de statuten der «Indische Vereeniging van Neder- landsche Katholieken. Artt. 3 en 4 luiden als volgt Art. 3. Het doel der vereeniging is het verlee nen van steun aan de beschaving van de inheem- sche bewoners der koloniën door bekeering tot het Christendom. Art. 4 De vereeniging tracht dit doel te bereiken door le. Zoowel door middel van de pers, de door middel van propagandavergaderingen en tentoon stellingen, en zoo noodig door middel van adressen aan de bevoegde lichamen en autoriteiten bekend heid te geven aan het innerlijk streven der ver eeniging en daarvoor in wijdere kringen in Neder land belangstelling op te wekken. 2e. Het verkrijgen van geldelijken en moreelen steun van Staatswege en van particulieren. 3. Het behulpzaam zijn van katholieke ouders der koloniën bij de studiën en huisvesting van hunne kinderen in het moederland. Het hoofdbestuur van deze vereeniging wordt thans gevormd door de volgende heeren Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, lid der Eerste Kamer St.-Gen. Mr. H. Barge, id. A. J. Holiërhoek, pastoor te Amsterdam. Allen bisdom Haarlem. Mr. J, B. L. C. C. Baron de Wyckerslootb de Weerdesteyn, lid der Tweede Kamer St.-Gen. Jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, pres. arr. rechtbank Utrecht. Mr. dr. A. C. M. Schaapman, president Groot seminarie Rijsenburg. Allen Bisdom Utrecht. Ernest Laane, bankier Bergen-op-Zoom. W. H. Bogaardt, lid der Tweede Kamer St.-Gen. Dr. A. Resemans, pastoor te Beek. Allen Bisdom Breda. W. J. H. Prinzen, lid der Eerste Kamer St.-Gen., Jhr. mr. P. J. J. S. M. v. d. Does de Wille- bois, lid der Eerste Kamer St.-Gen., J. R. v. d. Heuvel, pastoor, Tilburg. Allen Bisdom Den Bosch. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, lid der Tweede Kamer St.-Gen., J. S. Th. Sanders, burgemeester, Roermond. Mgr. M. J. Claessens, rustend pastoor N.-I. te Sittard. Allen Bisdom Roermond. De constitutie-vergadering van het hoofdbestuur alsmede de vaststelling van het huishoudelijk re glement, zal eerlang plaats hebben. Van de besluiten zal aan de pers mededeeling worden gedaan. De «Moordkuil''. De «Visscherij-Courant" doet weer een nood- Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 Aug. 1912, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) Voorkoming brandgevaar. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening tot wijziging der verordening houdende bepalingen Ier voorkoming van brandgevaar enz. met betrek king tot het naar buiten openslaan van deuren in inrichtingen, waarin openbare bijeenkomsten worden gehouden. De heer Van Katwijk vraagt eenige inlich- ting omtrent het naar buiten openslaan van deu ren in inrichtingen, waar openbare samenkomsten worden gehouden. De Voorzitter zegt, dat 't de bedoeling is dat alle binnendeuren zullen uitslaan en alle bui tendeuren zullen vaststaan. Artt. 14 worden goedgekeurd. De heer mr. Kavelaars merkt bij art. 5 op, dat hier duidelijk biijke moet door wie de ontheffing verleend wordt n.l. door den burge meester. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, stemt met die opmerking in. Na goedkeuring der overige artikelen wordt het voorstel zonder hoofdelijk stemming aange nomen. Oostelyk uitbreidingsplan. 5. Voorstel tot vaststelling van het uitbreidings plan voor het oostelijk deel der gemeente. Dit ontwerp-plan omvat het deel der gemeente, begrensd door de Voor- en Buitenhaven, de Broers- vest en de Schie in het Westen, de grens der gemeente in het Noorden en Oosten en de Maas in het Zuiden. Dit plan sluit in het Westen aan bij de be staande bebouwing en het uitbreidingsplan voor het Noordelijk gedeelte reeds door den Raad vast gesteld. In dit plan is een kanaal ontworpen ten Noor den van Schielands Hooge Zeedijk dat in Oud- Mathenesse de grens vormt van de door bemaling droog te houden polderstad. De Gezondheids commissie kan zich met dit plan, met 't oog op het doodloopend kanaal, dat de stad vau het sta tion zal afsluiten, niet vereenigen. Zij vreest dat dit kanaal, aan welks oever men wenscht dat fabrieken zuilen komen en dat tevens als nood- uitlaat zal dienen, aan sterke vervuiling zal zijn blootgesteld en ontraadt ten sterkste het plan, zooals 't is ontworpen, aan te nemen. De heer mr. von Briel Basse wenscht, wegens de onvoltallige vergadering, de behande ling van dit voorstel uit te stellen tot de volgende vergadering. De wethouder, de heer Van Westendorp, zegt, dat ten opzichte van dit voorstel B. en wï en de Gezondheidscommissie nog steeds op het zelfde standpunt staan. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a meent, dat de Raad dit plan toch wel kan vaststellen, be houdens dat men daaromtrent nog eenige nadere inlichting zou willen vragen. De wethouder,de heer Van Westendorp, meent ook, dat den Raad gelegenheid moet gege ven worden, nadere inlichtingen te vragen. De Voorzitter constateert dus, dat men de behandeling van het voorstel wil uitstellen tot eene voltallige vergadering. De deer Wittkampf wil, dat het uitstel gepaard gaat met het vragen van nader advies aan de Gezondheidscommissie. De behandeling van het voorstel wordt verdaagd tot eene volgende vergadering. Reorganisatie Financieele Commissie. 6. Behandeling van het voorstel tot reorgani satie der Financieele Commissie tot een voor de Financiën en de Belastingen en tot vaststelling eener verordening voor deze Commissie. De Voorzitter geeft nog eenige toelichting van dit voorstel. De heer De Jong zegt, dat de Financieele commissie zich per brief met dit voorstel veree- nigd heeft. j De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat 't reeds eenigen tijd geleden is dat deze verorde ning bij den Raad is ingediend en dat zjj lang besproken is. Hij meent een wijziging van art. i te moeten voorstellen. Naar zijn inzien heeft toch de commissie niet over de doelmatigheid der betrokken uitgaven te oordeelen, doch alleen na te gaan of de rekeningen die zijn ingediend, zijn overeenkomstig het genomen betrokken besluit, of de uitgaven wettig zijn geschied. Over de wet tigheid, met over de doelmatigheid der uitgaven, heeft de commissie te oordeelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2