Baitettludseb Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Gemeenteraad Voor het te 's-G ravenhage gehou- pen examen H.B.S., 5-jarige cursus in Zuid- Holland, zijn van de H.B.S. te Schiedam geslaagd 7 groep de heeren C. K. van Beaumont, C. van den Brink, J. Ingelse, L. Kramers, A. Oosthoek) D. Oranje, J. W. M. Stevens. Van de 28 leerlingen der H.B.S. alhier, die aan de examens hebben deelgenomen, zijn er 26 geslaagd en 2 afgewezen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 9 Aug. 12.36 v.m., 1.05 n.m. UIT ROTTERDAM. Op 'de Noordblaak voor Café du Commerce stapten gisterenavond 9 uur de heeren J, Van Hees, tabakshandelaar, G. Van Dijk, S. H. Wan ders, J. Minderop, allen te Rotterdam, en H. Schroeder, te Stratum, bij Eindhoven, in de huur automobiel H 4259, om naar de Dordtsche ten toonstelling te gaan. Midden op de straat kwam de auto in botsing met een electrische tram van lijn 7. Uit vrees van omvallen sprongen de chauf feur en de heer Wanders uit de auto op straat. De'automobiel reed stuurloos tusschen de booraen door in de Blaak bij hoogwater. Allen geraakten te water tot groote ontsteltenis der vele voorbij gangers op de drukke Blaak. De heer Van Dijk was spoedig gered met een plank de heer Schroe der werd gered door den bekenden zwemmer Goedewagen uit Gouda, de heer Van Hees door een motorbootje, terwijl de heer Minderop na 10 minuten bewusteloos werd opgedregd. Vruchteloos werd getracht de levensgeesten op te wekken door twee doctoren en omstanders. Ook de red dingsbrigade en brandweerpersoneel vorleenden hulp. Het lijk van den heer Minderop, die 27 jaar oud is en van beroep tabaks- en theehandelaar, werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn familie te Scheveningen is van het treurig ongeval ver wittigd. ken met 9 c.M. veldkanonnen van Timis Yet uit. dat 4 K.M. ten Westen van Der na ligt, de stad gebombardeerd. De Italianen moesten de barak ken ontruimen. De toestand in Derna en omge ving wordt' door den correspondent van de „B. Z." voor de Italianen onhoudbaar genoemd. UIT DELFT. Met ingang van 20 dezer is tot hoof r-inspec- teur van politie alhier benoemd de heea" D. Sepp thans inspecteur van politie te Alkmaar. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De geruchten, die sedert eenige dagen in de groote Europeesche pers omtrent geheime; vre- des-preliminaires, die tusschen Italiaa-nsche en Turksche onderhandelaars op neutraal grondge bied op touw zouden zijn gezet, zijn in verschei dene Romeinsche bladen op het nadr.ukkelij'kst als van allen grond ontbloot verklaard. Nevens deze klaarblijkelijk door de Ita,liaanschei regttring gesugereerde verklaringen zijn eenige in gelijken geest gestelde uitlatingen in de Ro meinsche pers kenmerkend voor de koelbloedig heid en de bedaardheid, waarmede het Italiaan- sefce volk thans, in tegenstelling met de eerste maanden van den oorlog, den toestand beschouwt. Zoo schreef b.v. eergisteren de „Popol-o, Romano", die overigens menigmaal ook de meen'ng dei- gezaghebbende kringen weergeeft „Per slot van rekening kan het ons weinig schelen, wanneer Turkije onze suzereiuiteit over Lybic niet erkent; voor ons is het vo,doende, dat Europa ze erkent. Als Turkije slechts hare troepen uit Lybie terugtrekt, zoo is dat voor ons voldoende, om den oorlog als beëindigd te Leschouwen, en om de normale diplomatieke be trekkingen met de Porie weder aan te fcnoo- pen." Nader wordt omtrent de vermeende vredeson derhandelingen nog gemeld: Mep verzekert dat ongeveer twee maanden voor den val van het ministerie Said te Konstanti- nop el op initiatief van Italië half-ambtelijke be sprekingen waren begonnen tusschen twee Turk sche ambtenaren en twee vertegenwoordigers van Italië. Een grondslag, voor beide partijen aanneme lijk, had men, naar het heet, reeds gevonaen, toen, een tiental dagen voor het heengaan van het mi nisterie Said, de Italianen ophielden aan de sa menkomsten deel te nemen. Naar het heet, zou volgens de bovengenoemde cfspraak Turkije Barka behouden en Italië eenige nader te bepalen politieke rechten1 van Turkije op Tripoli erkennen. In ambtelijke kringen bevestigt men dat op kei «ogenblik geen besprekingen gaande zijn. De, regeering wil eerst de binnenlandsche crisis op lossen. De Petersbungsche correspondent vap. de „Köln. Ztg." verzekert van het Russisch depar tement van buiten]andsche zaken de bevestiging te hebben ontvangen, dat te Ziirich tusschen Italiaansche en Turksche gevolmachtigden vre- des-onderhandelingen worden gevoerd. De Turk sche regeering zou, met 't oog op de moeilijk heden in 't eigen land er het initiatief toe hebben genomen, en tot toegeven geneigd zijn. Da Rus sische diplomaten verwachtten, volgtens genoem den berichtgever, dat de onderhandelingen met goed gevolg bekroond zouden worden. De „Berliner Zeitnrig am Mittag" ontvangt uit Ragbag het volgende telegram: De Italianen heb ben het Turksch-Arabische leger bij Derna tien dagen lang met zware kanonnen beschoren. Daar bij werden slechts drie vrouwen buiten de Ver sterkte legerplaats gedood. Heden hebben de Tur- FRANKRIJK. De staking onder het marine-personeel blijkt nog volstrekt niet geëindigd te zijn. De ingeschreven bij de marine hebben besloten de staking voort te zetten. By het uiteengaan van hun vergadering hielden de ingeschrevenen be toogingen. Ten gevolge daarvan onstond gedrang Zeven rustbewaarders werden gekneusd. Men heeft een aantal menschen opgebracht. De officier-machinisten der Compagnie des Messageries Maritimes, die met het bestuur in conflict waren, hebben zich weder ter beschikking van het bestuur gesteld. TURKIJë. Het geschil tusschen Montenegro en Turkije begint een ernstig, voor den toestand in oen Bal kan gevaarlijk karakter aan te nemen. Te Constantinopel is ambtelijk verklaard, nat de stap van den Turkscben gezant te Ce t tin je niet het karakter van een ultimatum had, maar men erkent hier dat de toestand ernstig is. De gezant heeft alleen met kracht aangedrongen ,op bestraffing der schuldigen aan de gevechten lij de gtens. De vertegenwoordiger van Montenegro te Kon- staniinopel heeft de Porte verzekert, dat. aan dat verlangen zou worden voldaan. De ministerraad heeft van de rapporten van de militaire autoriteiten aan de grens kennis ge nomen en dienovereenkomstig' besluiten genomen. De „Corriere d'Italia" zegt, dat Italië al zijn invloed -heeft aangewend om een botsing tus schen Turkije en Montenegro te voorkomen. De Montenegrijnsche regeering heeft geantwoord op de klacht van den Turkschen gezant betref fende het jongste grens-incident. Geen Montene grijnsche soldaat bevond zich op Turksch ge- bied. Het voorval was een gevolg van oe voort- du renae uitdaging door Turkije dat nog geen rege ling gevonden heeft voor de hangenue grens kwestie, Het gerucht, dat de leiders der Jong-Turksche partij zouden zijn gevangen genomen, is onge grond. Te Saloniki is de staat van beleg afge kondigd. De vrederechter van Ipek, die tijdelijk den mutessarif, welke naar de Montenegrijnsche grens is vertrokken verving, is vermoord. Te Kropulo is een Bulgaarsch anarchist, die een bom bjj het stadhuis neerlegde, op heeter- daad betrapt en gevangen genomen. Volgens berichten uit Rulgaarsche bron, ver oorzaakte het ontploffen van de bommen te Kats jana slechts den dood van 10 personen. Eenige oogenblikken daarop vielen de Mohammeaanen de Bulgaren aan. Honderdtwintig werden er ge dood en meer dan 200 gewond. De Bulgaarsche exarch heeft stappen bij' den minister van justitie gedaan; deze heeft den mi nisterraad meegedeeld, dat. hij een commissie Van onderzoek zou zenden, waarin ook een Bulgaar zitting had. De strijd omtrent den presidentszetel neemt nog steeds de eerste plaats in bij het openbare' le ven in de Noord-Amerikaansche Unie. De eerde candidatuur, aie der democraten, is thaas for meel gesteld. Wilson heeft ,op zijn zomerverblijfplaats Sea girt zijn candidaatstelling door de democratische partij aangenomen met een redevoering, waarin hij eiken vorm van bizondere bevoorrechting en monopolie scherp veroordeelde. Hij zeide, dat op de zaken van algemeen belang persoonlijke belangen te veel' invloed hadden. Het tarief der republikeinen noemde hjjl oen stelsel van bizon- dere bevoorrechting. Hij' bepleitte een gelei lelijke verlaging der tarieven om verbetering te' bren gen in de hooge kosten van het levensonderh >ud hij zeide dat deze voortvloeiden uit bizondere afspraken tusschen de producenten. Betreffende arbeidsgeschillen bepleitte nij min nelijke schikking in den geest van algemeens copartnerschip. Iiij legde den nadruk op de nood zakelijkheid om de faciliteiten voor het vervoer te vermeerderen en van een herleving van de han delsvloot om de natie een plaats te verschaffsn in den wereldhandel. Het Pananrakanaal noemde hij een welsprekend getuigenis van de weder ont waakte belangstelling van Amerika in den we reldhandel. De vooruitstrevende conventie te Chicago heeft Roosevelt candidaat gesteld voor het president schap. Tooneelen van buitengewone geestdrift speelden zich bij die gelegenheid af. Johnson, de gouverneur van Californië, is1 candidaat gesteld voor het vice-piesidentschap. Vrijdag 9 Augustus, 's morgens halitien, wordt de kroningsdag van Paus Pius X plechtig gevierd door een pontiticale Mis in de Sixtijnsche kapel, die kardinaal Merry del Val opdragen zal en die wordt bijigewoond doojr den H. Vader en het Pauselijk Hof, Aan het Eucharistisch Gonglres te Weenen zal door de Katholieken der stad Rome iVerig deel genomen worden. Een afzonderlijke bedevaart is op touw gezet, waarbij zich lal van Romein sche prinsen en prelaten, ooik katholieke ver .-eni- gingen zullen aansluiten. Namens het gisteren te Trier gesloten Ma- riaansche Congres heeft bisschop Korum behalve aan den Paus ook aan keizer Wilhelm een tele gram gezonden, dat aldus luidde: „Vele duizen den Katholieken met talrijke vertegenwoordigers uit andere landen spreken Uwe Majesteit hun onvoorwaardelijke bewondering uit voor u'e iw'ib beid en sterkte waarmede U. M. met goea gevolg den vrede onder de volkeren heeft weten 1'e be varen, doch vooral ook voor den moed waar mede U. M. steeds het Kruis van Christus heelt beleden." t De Iersche kiesrechtvrouwen Glady, Evans en Mary Leigh zijn tot vijf jaren dwangarbeid ver oordeeld, omdat zij op den 18 Juli getracht heb ben den koninkl. schouwburg te Dublin, toen minister Asquith dien bezocht, in brand te steken. In verband met de troebelen in Portugal heeft de politie te Cintra een hotel doorzocht, waarvan de eigenaar en de pachter Engelsche onderdanen zijn. Men vond niets. De Hongaarsche afgevaardigde Kovacs, die indertijd een aanslag op den parlementairen leider Tisza heeft gedaan, is, als niet toerekenbaar, in vrijheid gesteld. Het openbaar ministerie is in hooger beroep gegaan. Op het schietterrein te Reims is een ongeluk gebeurd. Eenige dragonders wilden een muur in de lucht laten vliegende bom sprong echter te laat. Een tiental dragonders moesten naar het hospitaal worden vervoerd. Tien zijn nog minder ernstig gekwetst. Bij een spoorwegongeluk dat te Orthez heeft plaats gehad, zijn 2 personen gedood en 13 ge wond. Voorts zijn 3 renpaarden gedood en 3 ge wond. De familie Krupp te Essen heeft, naar aan leiding van de feestelijkheden ter viering van het honderdjarig bestaan der Kruppfabriek, een fonds van veertig raillioen mark gesticht, dat ten deele is bestemd vom jubileumsgeschenken aan arbei ders en ambtenaren bij Krupp en ten deele voor inrichtingen van algemeen welzijn voor inwoners van Essen en voor manschappen van leger en vloot. Een strijdmacht van 260 man van de Perzische gendarmerie, onder aanvoering van twee Zweed- sche officieren, Siefotrt en Nystrom, was den oden dezer uit Sjiras vertrokken, om de raove.'s aan te vallen, die onder Sowlet-ed-Dowle zich aan zo,oveel euveldaden hebben schuldig gemaakt en die den karavaanhandeï tusschen Sjiras en Boesjir belemmerden. De gendarmerie werd echter, bij Diringan, door de roevers verslagen. De gendarmen verloren een kanon en bijna alle geweren. Siefort is licht in het onderlijf gewond'. Zijn paard werd doiodgesohoten. De lijkpleehtigheid te Tokio van 'kei/.er Moet- soe-hito is bepaald op 13 Septemebr. De bijzet ting van het stoffelijk overschot te Kioto is op 14 September bepaald. Officieel wordt uit Leipzig gemeld, dat de Russische officier Kostewitsch, die wegens spio nage gevangen genomen weid, voorlo >pig niet ep vrije voeten gesteld wordt. De marine-krijgsraad te St. Petersburg heeft vonnis geveld tegen de leden der reyoluConnaire organisatie van eenige matrozen der Oostzeevloot. Elf matrozen zijn veroordeeld tot dwangarbeid van 4 tot 4i/j jaar, zeven tot verbanning, twee tot tuchthuisstraf van 3 jaren, negen tot militaire gevangenisstraf van 6 maanden en een tot zulk een straf van 4 maanden. Negen en Lwimig ma- trozen zijn vrijgesproken. Naar uit Potersburg aan het' „Berliner Tag'e- blatt" gemeld wordt, zouden de vertegenwoordi gers van Rusland en Japan te Peking bij de Chi- neesche regeering protest hebben aangeteekend tegen de concessies, die de regeering kort gele den aan Amerikanen en Belgen verleend had. Zij verklaarden categorisch, dat China in Mand-sjoe- rijc slechts concessies mag verleenen aan too- geiidheden, die in dat land speciaal geïnteresseerd zijn. Hulde aan de Koningin. Gisterochtend werd aan H. M. de Koningin een aardige huldebetuiging gebracht door de jongens uit het kamp van volksweerbaarheid te Harder wijk. Op hun rijwiel uit Harderwijk gekomen, trok ken zij te voet [over den cour langs het bordes van het Koninklijk paleis Het Loo, waar Hare Majesteit zich vertoonde. De Koninklijke familie werd door de jongens, onder het voorbijtrekken met luide hoera's be groet. Hierna werd het Wilhelmus gezongen en werden de jongens onthaald aan tafels, die daar voor op de cour waren opgesteld. De Prins en Prinses Juliana bewogen zich geruimen tijd te midden van de jongens. baron Sweerts de Landas Wyborgh, is met eenige weken verlof naar Zwitserland vertrokken. Het lid van Gedeputeerde Staten, mr. H. A. van de Velde, zal in dien tijd tijdelijk de betrek king van commissaris vervullen. Tegen de Woningwet. In de jongste vergadering van hat Gentraalco- mité van den Ned.- Bond van Vereenigingen van Huiseigenaren, is besloten tot Hfet nemen van maatregelen ten einde in Sept. of October a.s. te 's Gravenhage een groote openbare protestverga dering tegen de Woningwet te houden. Kamerverkiezingen in 1913. Naar de nGeld." verneemt, zou de heer Liefrink, de nestor der Tweede Kamer en afgevaardigde voor Zutphen, zich in 1913 niet meer verkiesbaar stellen. De heer Goeman Borgius zou dan weer de can didaat der vrijzinnigen in Zutphen worden. Eveneens verneemt het blad, met groote zeker heid, dat de heer Goeman Borgesius', die thans Rotterdam I vertegenwoordigt, daar niet meer als candidaat gesteld zal worden. Zelts zou bij de Vrijzinnigen aldaar het vaste plan bestaan om in dat district geen vrijzinnigen cadidaat meer te stellen, maar de candidatuur-Spiekman, die door de S. D. A. P. zal gesteld worden, meest te steu nen om daarvoor in de plaats den steun der S. D, A. P. in de andere districten te krijgen. Congres soe. dem. Raadsleden. Het congres van soc.-dem. gemeenteraadsleden zal, naar »Het Volk" meedeelt, gehouden worden op Maandag 16 Sept. in Den Haag. Inleidingen zullen worden gehouden overDe uitvoering der nieuwe armenwet, door den heer H. Spiekman, van Rotterdam, enHet rapport over de grond wetsherziening en de positie der gemeenteraden, door den heer F. M. Wibaut, van Amsterdam. Draadlooze Telegrafie. Bij] de Directie van den Koninklijken Holland- schen Lloyd is een bericht ingekomen, dat het nut van de draadlooze telegrafie aan boord van stoomschepen opnieuw doet uitkomen. De com mandant van het s.s. ïZeelandia" rapporteert, dat genoemd stoomschip gedurende acht achtereenvol gende dagen, tot op een afstand van 2205 zeemij len en nog twee dagen na het passeeran der Ca- narische eilanden tot op 18 gr. 43 min, N.B. en 23 gr. 32 min. O.L. van het draadlooze station op den Eiffeltoren te Parijs tijdseinen heeft kun nen ontvangen, terwijl het ochtendsein reeds na het passeeren van Cap Finisterre niet meer werd gehoord, is het avondsein van 11 u. 45 m. Green- wich-tijd geregeld eiken dag ontvangen. Eerst op den 9den dag kon ook het avondsein niet meer worden waargenomen, toen luchtverschijnselen de waarneming vermoedelijk verhinderden. Waar het herhaaldelijk voorkomt, dat de chro nometers bij gelijke temperatuur in volle zee an ders wijzen dan in de havens, hegeen óf aan de bewegingen van het schip, óf aan de trillingen van de machines moet worden toegeschreven, zijn deze waarnemingen voor de scheepdüirt van groot gewicht. Commissaris der Koningin. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Staking in de diamantindustrie. De A. N. D. B heeft het ultimatum van de firma Asscher afgewezen, zoodat de fabriek gister middag is stopgezet. Ordelijk verlieten de werklieden der firma As scher de groote aan de Nieuwe Tolstraat gelegen fabriek, nadat hun door de fabriekschef de mede- deeling was gedaan dat de uitsluiting een vol dongen feit zou zijn en de fabriek ingevolge de weigering van het door de firma gestelde ultima tum gesloten zou worden. Daarop werden door de arbeiders hunne gereed schappen opgeborgen en verlieten zij na twaalven de fabriek. Gistermiddag werd door het personeel der firma Asscher in Handwerkersvriendenkring ver gaderd. Door dit besluit worden 400 a 500 werklieden getroffen. De oorzaak van het conflict is dezeCirca 5 maanden geleden werd door de firma Asscher aan haar. roosjes-werklieden een tariefverminde- rin aangeboden van 15 a 20 pCt. Deze tariefvermindering werd door den A.N.D.B. geweigerd, en deze bleef, na herhaalde conferen ties weigeren tot eindelijk het ultimatum volgde. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 6 Aug. 1912, des namiddags 2 uur. (Slot). Schadevergoeding Van Gelderen. 7. Beschikking op het adres van J. van Gel deren om schadevergoeding in verband met het struikelen van éen zijner paarden over boven de straat uitstekende tramrails. Volgens de bewering van adressant is het on geval geschied bij dag. B. en W. zijn van oordeel dat de bestuurder van het paard had kunnen en behooren te zien of de oneffenheid in de straat voor zijn paard al dan niet gevaarlijk was Bovendien bestaat, voor zoover B. en W. bekend is, geen enkele rechts grond waarop de gemeente aansprakelijk zou zijn voor de gevolgen van het storten van paarden zelfs niet bij nacht, wanneer dat storten te wijten zou zijn aan oneffenheden of gladheid van het plaveisel. B. en W. stellen voor het verzoek af te wjjzen. AMERIKA.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2