Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Ingezonden MededeelingoiL Kier vergiften Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 7 Aug. 8 Aug. 9 Aug. f 13# f 13# f 13# Moulwjjn: Jenever: Amsterdamsche volgens wees zij op de uitstekende resultaten van het vrouwenkiesrehet in de landen, waar het bestaat, en sprak de overtuiging uit, nat men in België geen nieuwe kieswet zou kunnen mak'ein zonder de vrouwen tot de stembus toe te laten. De commissie uit de Hongaarsche Kamer, ingesteld ter zake van het in staat van beschuldi- diging stellen van den afgevaardigde Kovacs, die den aanslag op graaf Tisza heeft gepleegd, heeft naar aanleiding van het hooger beroep van het openbaar ministerie besloten, dat Kovacs gevan gevangen zal worden gehouden, tot het hooge gerechtshoof u'tspraak zal heben gedaan. Het Congres, te Ascuncion vergaderd, heeft de verkiezing van Eduard Scherere tot president en van Pedro Bobadilla tot vice-president der republiek Paraguay goedgekeurd. Een kranige redding. Toen Maandag de Maassluische logger »M. A. 21" op de Maas vlakte strandde, kon de bemanning slechts met moeite gered worden. Tien der opvarenden aldus meldt het „Nieuwsbl. Vooruit' werden door de reddingboot ^President van Heel", van den Hoek, afgehaald, doch twee matrozen, van Terschelling afkomstig, waren niet meer aan boord en werden vermist. Een zekere Smit uit Zwar- tewaal had men in de diepte zien verdwijnen. De twee matrozen, die zoek waren, hadden met veel moeite de boot losgesjord en overboord ge werkt, doch ongelukkigerwijze kantelde ze en dreef onderstboven, zoodat zij niets ander konden doen, dan zich daaraan vasthouden, om drijvende te blijven. Door den stroom echter dreef de boot noordwaarts en de oudste der beide drenkelingen gaf den moed op, vooral omdat hij groote laarzen aan had, die hem naar beneden trokken en hij niet zwemmen kon. De jongere was een uitne mend zwemmer, wien het gelukte, de lastige laarzen van zijn makker uit te trekken. Daarop kon hij nog een der dolpinnen losmaken, waar door de oudste, door zijn vinger in het gat te boren, meer houvast kreeg. Weldra was men al buiten de route gedreven van de stoomschepen en enkele waren gepasseerd, zonder de drenkelingen of de omgekeerde boot op te merken. De jonge man wist er echter den moed in te houden en telkens als zijn makker door uitputting de boot losliet, bracht hij hem al zwemmend weer bij de boot. Nadat zij zoo vier uur lang in het water gele gen hadden, ontdekten zij een sleepboot van de ^Kijkduin", en gelukkig zag de kapitein C. van Rijk, op een afstand een arm boven water uit steken. Hij wendde de sleepboot en bemerkte de twee mannen. Met veel omzichtigheid moest nu het reddingswerk beginnen en weldra waren bei den aan boord. Juist op tijd, want de oudste was reeds zoo uitgeput, dat hij het bewustzijn had verloren. Ratten. Te Hintham hebben de ratten een kind van 16 maanden vreeselijk toegetakeld. Van de vingertjes en een armpje is het vleescn afge knaagd. De toestand van den kleine is zeer ernstig. Slaapziekte? De weduwe W. Baggerman te Werken, die al vijf dagen aan een stuk sliep, is naar de »'s Hert. Ct." meldt, Donderdag over leden. Onweer. Bij een hevig onweder sloeg giste ren bij den sigarenfabrikant H. C. Nas in de Noorderstraat te Dieren de bliksem door de ach terdeur, sloeg van een kleerkast eenige planken, om door den schoorsteen de woning te verlaten, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Te Oudkarspel is een man, D. K., door den bliksem doodgeslagen. Tijdens het onweer, dat gisternacht over Rotterdam trok, is de bliksem geslagen in een loods met brandstoffen, toebehoorende aan de Steenkolen Handels-vereeniging en liggende achter pand 19 aan de Wilhelminakade aldaar. üe houten loods met den voorraad briketten en steenkolen brandde nagenoeg geheel uit. De belangryke schade wordt door assurantie gedekt. Het mijnongeluk bij Bochum. Tot gisteravond waren 105 lijken naar boven gehaald. Zes zyn nog in de myn. Een mynwerker wordt nog vermist. De Keizer heeft zich gisteren met prins Hein- rich eu den rijkskanselier naar de mijn Lotharin gen begeven, en daar een bezoek aan de gewon den gebracht, na te Essen alle openbare feestvie ring ter gelegenheid van Krupps eeuwfeest te hebben afgelast. Een particulier telegram uit Bochum, aan de jN. R. Ct.' meldt verder nog het volgende Nog steeds staat een menigte van duizenden voor de hekken van de mijn Lotharingen te Ger- the. Het is een stille, sombere menigte, die van middag den Keizer ernstig, maar beleefd begroet heeft. Men is den Keizer hier erkentelijk, dat hij de feesten in Essen heeft afgelast en een bezoek aan de geteisterde 'mijn heeft gebracht. Telkens gaat het hek open en laat een groepje menschen binnen. Vrouwen zijn het meest, met verweende gezichten. Telkens worden ze weer heen getrok ken naar de lijkenhuisjes, waar in lange tijen kleine versierde kisten staan. Om herkenning van hun verwanten is het meest niet meer te doen. Van de 116 dooden, die boven gebracht zijn, zijn er nog slechts 8 niet herkend en beneden in de myn liggen niet meer dan een vjjftal verminkten. Vele vrouwen zijn niet weg te krijgen van deze plek. Nader blijkt dat zij die door de vlammen niet gedood werden onmiddelijk stierven door ver stikking. Flinke mannelijke gezichten zijn het meest. Wij spreken met een politie-officier over de rustige houding van de bezoekers, die toch allen bloedverwanten zijn van de dooden. De man antwoordt ons en zijn stem is eenigszins weife lend. Verklarend zegt hij »Zooeven was er hier een vader, die zijn drie volwassen zoons herkend heett." Dan vertelt hij ons, dat al deze menschen hier telkens weer terugkomen en terwijl wij met hem spreken, klinkt achter ons plotseling een eentonig gezang. O, Jesus, o, Jesus. Een vrouw krijgt een zenuwtoeval. Nu breekt van vrschillende zijden een gegil los. Juist op dat oogenblik herkent een vrouw haar man. Kreunend slaat zij haar armen om de kist. Eenige menschen knielen om de vrouw» die het eerst zong en nu uitgstrekt op den grond ligt' Het is den politiagenten aan te zien, hoe hun zentrwen hier op de proef zijn gesteld. Eenigen van hem trachten te kalmeeren, maar één staat er met vertrokken mond tegen een deurpost ge leund. Over de oorzaak van de ramp loopen de mee ningen nog uiteen Zeker is dat men in de gaan derij reeds de aanwezigheid van gas gemerkt had en dat dit onvoldoende verwijderd was Men was weer te vroeg met het ontploffingswerk begonnen. Men beweert, dat er dynarnief gebruikt is, in plaats van een minder gevaarlijk ontploffingsmid del. Dit alles wordt nog onderzocht. Vast staat echter, dat een gasontploffing het in de lucht zwevende kolenstof ontstoken heeft en dat daar door allen in de gaanderij gedood zijn. Dat een aantal mijnwerkers zware verwondingen gekregen heeft, moet te wijten zijn aan den door de ontploffing veroorzaakten luchtdruk, die zich ook in de andere gangen deed voelen en velen met kracht tegen de wanden wierp. De Keizer heeft 15.000 mark voor de nagelaten betrekkingen geschonkeu. De mijnen en het mijnbestuur hebben 57.000 mark bijeengebracht maar dat is een verzachtingsmiddel, dat voorloopig nog met veel uitwerking heeft. Hevige brand in een Hongaar sch dorp. In de gemeente Falu-Szlatina. (Honga rije), heeft Maandag een hevige brand gewoed, die vijf uur duurde en in het geheel 52 woon huizen en 96 schuren in de asch legde. Met behulp van militairen en van de brandweer uit de naburige plaatsen Akna-szlatina en Marma- ros Pzigeth gelukte het ten slotte het vuur te localiseeren, Drie kinderen verbrandden, één brandweerman bekwam doodezijke brandwonden, terwijl ten slotte nog een groot aantal huis dieren omkwam. Tachtig famillies zijn dakloos. De aan den brand ten offer gevallen huizen waren meestal houten gebouwen. De schade bedraagt eenige honderduizenden kronen en is slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het New-Yorksch politieschan- daal. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft de officier van justitie, die belast is met het on derzoek in de Rosenthal-moordaffaire, verklaard, dat de besehuldigingen van den speler Rose tegen den politie-luitenaut Becker ten volle door ander bewijsmateriaal zijn bewaarheid Tien getuigen zullen tegan Becker optreden. De politiechef Waldo geeft thans toe, dat verschilende politie-inspecteurs door omkoopingen rijk zijn geworden. De beken de detective Burns liet zijn personeel als kellner verkleed in het hotel Metropole, waar de sport wereld verkeert en ook Rosenthal vermoord is, werken, om de corruptie onder de politie op het spoor te komen. Verder heeft hij een gesprek, dat gevoerd werd op een avond, toen er om hooge geldsommen gepokerd werd, en waaraan bekende politici deelnamen door een telegrafofoon laten opnemen, en zoodoende waardevolle inlichtingen verkregen- De dood van Latham. De „New-York He- raid" vertelt nu hoe de beroemde vliegen Hubert Latham aan zyn einde kwam. „Op 25 Juni, ten 7 uur 's morgens bevond La tham zich op den rechteroever van den Ghari. Hij' was slechts vergezeld van een inboorling. „Hij had juist geschoten op een rhinoceros en het beest gekwetst, toen zijn wapen bij het tweede «hot, ontplofte. Hy nam toen zyn karabijn en maakte het dier af. „Op dit oogenblik kwam een buffel', die tot dan toe in het hooge .gras was blijven 1 iggcn, voor hem gesprongen. Latham, wet eene knie op den grond, vuurde op het dier dat hij' slechts Kon kwetsen. Het wilde beest sprong op La tham. toe, gaf hem eenen geweldigen hoornslag en tot driemaal toe slingerde hy hem in de hoog te. De vlieger-jager slaakte een krept en viel doem neer." De oudste krant der wereld. Vol gens een bericht uit Peking heeft de president der nieuwe republiek Joeantsjikai de verdere verschijning van het dagblad King-Bao voor altijd verboden. De aanleiding tot dit verbod vinden wij niet vermeld vermoedelijk is de King-Bao niet regeerings-vriendelijk genoeg geweest. Met de King-Bao verdwijnt de oudste krant van de wereld. Niet minder dan 1500 jaar heeft dit blad de schiedenis van China en van de wereld gechroniqueerd en daarbij op de eerste geen geringen invloed uitgeoefend. In een tijd, toen men in Europa van de boekdrukkunt en van het krantenwezen nog geen flauw vermoe den had, vond de Chinees Con-Choeng reeds een proses uit tot vervaardiging van letters uit lood en zilver, en richtte daarna onder keizer Fin-Tsjoean-Tsang in het jaar 400 n. Chr. het blad King Bao op. Sedert is het zonder onder breking blijven verschijnen en ook in den late- ren tijd het meest gelezen blad van China gebleven. In de Pekingsche keizerlijke hof-bibliotheek worden belangwekkende documenten die op de geschiedenis van King-Bao betreking hebben bewaard. Daarin word o:a. verhaald van een hoofdredacteur, die in de 8ste eeuw, uit vader landsliefde, den keizerlijken prins had beschul digd en daarvoor aan de verschrikkelijkste folteringen werd onderworpen, en daarna ver brand, zonder dat hij zijn beschuldigingen wilde herroepen. Uit deze documenten blijkt verder, dat de King,,Bao reeds voor 900 jaar denkbeelden ver kondigde, die in 't laats der vorige eeuw nog als strafbaar „modern" in China golde. Zoo had in de 12e eeuw een hoofdacteur van het blad den moed van de regeering te eischen, dat zij alle traditie en ceremoniën vaarwel zou zegen en „verstandige menschen naar Europa zenden, om daar te leeren, te zien en te hooren." Ook deze hoofdredacteur, de bekende dichter Goer-Noe-Tschang, moest zijn moed met den dood bekoopen- Hij werd onthalsd, en zijn hoofd met afgesneden ooren en uitgerukte tong, werd achtereenvolgens in verschillende groote steden als afschrikwekkend voorbeeld, in het openbaar tentoongesteld. Zoo is de geschiedenis van het eerste dagblad der wereld, tegelijk de geschiedenis van de eerste jomalisten, die/"slachtoffers van hun be roep zijn geweest. China als steenkiaT'enipiroducent.Chi- na is zeer rijk aan steenkoollagen, maar de wij ze, waarop de steenkool tot nu ttoje gewonnen werd, liet zeer veel te wenscben over. In de toekomst zal echter volgens de onlangs gehou den redevoering van den minister van Handel en Industrie, waarin hij' zijn programma uiteen zette, bij de exploitatie der steenkolenmijnen, het oordeel van buitenlandsche deskundigen gevraagd worden. China's voornaamste kolenvelden liggen i-ri de provincies Shansi, Hunan, Honan, Shan tung, J-unnan en Kiangsi. Verder komen nog' ih een elftal andere provincies der Ghineesche re publiek, steenkoollagen voor, zoodat in 1G van de 23 provincies steenkool gevonden wordt. In verhouding met de grootie rijkdom aan steenkolen, is de jaarlijksche productie zeer gering te noe men, hoewel deze de laatste- tien jaren al aan merkelijk gestegen is. In het jaar 1900 bedroeg China's totale kolenophrengst niet meer dan 5 millioen ton, terwijl zij thans reeds geschat wordt op 130 millioen. Daarbij moet echter in aanmer king genomen worden, dat intusschen in Zuiu. Mandsjoerije de Japanners in Tsjili, de Engelsen en en in Shantung, de Duitschers de ontginning der kolenmijnen ter hand genomen hebben. De aan steenkool meest rijke provincie in Shan-si en men meerit, dat bij het huidig© verbruik alleen deze provincie de geheele wereld nog duizenden jaren van steenkolen zal kunnen voorzien. Daar hier de mijnen in handen der Chineezen zelf zijn, is het zeer moeilijk een juiste statistiek te, ma ken der jaarlijksche productie, De drie voornaam ste steenkolencentra van -genoemde provincie le veren jaarl. 2.500.000 ton. In Tsjili is Kaiping1, 'n station van den spoorweg PekingMoekden, hel. steenkolen-centrum. Tot 1901 was de ex ploitatie der mijnen van Kaiping in haruen van de „Chineesche machine- en mijnbouwmaat schap- pij", die thans omgezet is in een Chine© sch- Erigelsche maatschappij. De jaarlijksche produc tie der mijnen van Kaiping1 bedraagt circa 1.174.300 ton; terwijl alle overig© mijnen in de provincie Tsjili, jaarlijks ruim 1.000.000 ton steen kolen opleveren. Zuid-Mandsjoerije levert circa 850.000 ton per jaar. De kolenvelden van de provincie Honan liggen zuidelijk van Huangho. Daarvan belmoren de rriynen van Tsjaotso aan het Pekinger syndicaat. Deze leveren jaarlijks ruim 350.000 ton; de productie der overige mij nen is veel geringer en bedraagt totaal' circa 900.000 ton. Op de provincie Honan volgt, wat de steenkolenopbreingst betreft, de prov'ncie Ki- amgSi, met 800.000 ton, waarvan alleen de Pingsi- angmijn, waarop in het begin dor revolutie de revolutionnaire troepen beslag: legden 340.000 ton levert. De productie dier overige Chineesche pro vinciën, met uitzondering' van Hunan, uie circa 500.000 ton levert, is zeor^gedng. Dit alles zal ©venwel veranderen, zoooira de ze mijnen op goede w'ijize ih exploitatie geno men worden. Zij zulléin dan heel wat meer steen kolen kunnen leveren, waardoor China een tjfd van bloei tegemoet gaat. Industrieel© ondernelmin- gen en technische inrichtingen zullen verrijzen ieh men we spoorwegen zullen aangelegd worden, ter wijl ook 't scheepvaartverkeer zich zal uitbreiden, waardoor China van een' speelbal der naties, een der rijkste landen der wereld worden zal. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Aug. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta. Laagste barometerstand 749.6 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige zuidwestelijke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen- of onweers buien, zelfde temperatuur. De glasblazersstaking. Door de Directie van de fabriek »De Schie" is aan alle werkgevers van Schiedam en omstreken de volgende brief gezonden »In verband met de bij ons uitgebroken werk staking onder het huttenpersoneel, nemen wij beleefd de vrijheid U hierbij-gaande eene com plete lijst van ons personeel te doen toekomen. U zult, als industrieel, het met ons eens zijn dat het aan de zuivere verhouding tusschen ar- beidgever en arbeidnemers in ons bedrijf slechts ten goede kan komen, indien eene staking als deze het verloop hebbe, dat aan haar karakter als arbeidscrisis eigen behoort te zijn, en de ar beiders zich aan deze door hen zeiven ontketen de crisis, resp. aan de gevolgen daarvan, niet onttrekken, door zich tijdelijk in andere bedrijven te begeven." Een bij dit schrijven gevoegde bijlage bevat dan 587 namen van arbeiders in dienst van de fabriek »De Schie". ontrooven den lijder zijn gezondheid, geluk en leven. De nieren zijn de belangrijkste organen van het lichaam, omdat zij het bloed filtreeren. Wanneer -zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afscheiding van alle vloeibare onzuiverheden uit het lichaam. Zijn zij daarentegen ziek, dan is het geheele lichaam, ziek, omdat het bloed de onzuiverheden op zijn weg door het lichaam mededraagt en ziekte in plaats van gezondheid en kracht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, schele hoofd pijn, waterzucht, ontsteking van de blaas, he vige lendenpijn bij het bukken, slapeloosheid, enz. worden veroorzaakt door de onzuiverheden in het bloed, die de nieren eruit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kan slechts verkregen worden, wanneer deze be langrijke organen gezond zijn. Het bloed moet frisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren en verwijderen de ziekte-verwekkende stoffen. Zij genezen de gevolgen van zwakke of zieke nieren, doordat zij de nieren genezen. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers erop attent, dat op iedere doos de hand. teekening van James Foster dient voor te ko men. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam verkrijgbaaar bij de heeren Kappelhoff& Hovingh. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel af 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Geboren 8 Aug. Bertus z. v. M. Bouthoorn en E. Lagraauw, Rboonsche straat. Johanna Helena Maria, d. v. C. A. Markus en P. E. van Harmeien, Rotterd. dijk. Jan, z. v. C. Meeder en J. Bol. Oostsingel. Overleden 9 Aug. Anne Stuivenberg, oud 78 j. en 1 mnd., weduwe •van Hendrik Frölich, Kleine Baan. BEURS VAN SCHIEDAM, 10 Aug. 1912. Moutwijn. Officieel© note©ring van de Commissie uit d§ Kamer van Koophandel roer de Beun. 10 Aug. f13# fust en zonder Belastisf. Hamen» ie Committie voor de noteering 1 B, A. 2, HITTKAMES. Bond van Distillateftni Spoeling: S t e m m i ng op heden vast. Spiritus. 9 Aug. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus: i r o e f. f203/* a f21'/* f I81/2 a f 19— f9»/* a f 9 Aug 13»/* 18- 191/, 1.50. 10 Aug. 133/* 18- 19V, 1.60. Stemming op heden: kalm. 10 Aug. f21— a 121 f 183/* k{ f 93/4 k f PARIJS, 10 Aug. Spiritus: kalm per hectoliterper Aug. fr. 53.50 betaald, per Sept. fr. 53.dito, per 4 laatste md. fr. 49.25 dito, per 3 md. v. Oct. fr. 48.25 dito, per 4 eerste md., fr. 48.75 dito. NEW-YORK. Mais: Western in loco 9 Aug 82//, 8 Aug. 823/*. CHICAGO. Mais Sept. Dec. Mei Juli 9 Aug. 68V* 55 54s/, 8 Aug. 68V, 55 55 Rogge prijsh. Loco 9 Aug. 70 8 Aug. 681/, Wegens Beurs vacantiedag geen noteering ran Effceten, ens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2