Dagblad voor Schiedam Omstreken. f tïnn u Gratis Ongevallen verzekering rnn bu veriies mc t n 11 van een f 35ste jaargang, Dinsdag 13 Augustus 1912 No. 10395 feuilleton. op de polis vermelde voorwaarden. dood i T I II I I Officieele berichten. Gymnasium te Schiedam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. het eot. Buitenlandse]! Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by levenslange grheele invaliditeit; De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog,; lloilandsche Algemeene I I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam I U U wijsvinger; I U bij verlies van eiken ande ren vinger. 2e Toelatings-examen op Dinsdag 3 September a.s. en volgende dagen. Aangifte, behoudens nadere goedkeuring van Curatoren, vóór 20 Augustus a.s. bij den rector Dr. J. L. LIEZEN BERG. De glasblazersstaking. Naar men ons mededeelt, zijn er heden weer 10 man op de glasfabriek »De Schieaan het werk gegaan. Heden werkten er in het geheel 35 blazers, stellers aanvangers enz., terwijl bovendien 45 plaatswerkers aan den arbeid waren. Met deze werkkrachten wordt thans het be drijf eenigszins gaande gehouden. De flesschenmachine te Delft, de eerste zooals men weet in ons land, is gister nog niet in wer king gesteld. Men verwacht evenwel dat binnen eenige dagen de machine zal werken. Onderhavenmeester. Door B. en W. van Schiedam is tot onderha venmeester benoemd de heer J. L. van Iloeke te Vlissingen. Oranje-Vereeniging. Men verzocht ons opname van '.iet volgende: Hoe meer de datum van 31 Aug. gaat tvufce-jn ho*> meer men hoort van de plannen dor Oranje. Vereeniging. Alles wijst er op1, dat een en ander weder met de meeste zorg wordt voorbereid. Het is voor de oom'té's geen gemakkelijke taak aan het pro gramma ieder jaar een frisschen tint te geven. Zico kan men b.v. moeielijlk een geschikter avond- nmnmer vinden dan een Gondelvaart, temeer daar de mooie havens van onze stad zich daar toe zoo gunstig leenen. Het comité voor de Gon delvaart heeft echter terecht ingezien, dat men ei" naai m,oet streven om aan een dikwijls hen.aait i-uminer steeds een nieuw karakter te geven. Dit nu zal met de Gondelvaart dit jaar zeer ekei het geval zijn. Wij' hebben er reeds mede- decline van gedaan, dat behalve de instrumen tale muziek dit jaar ook een zangkoor het ge'neel f-al opluisteren. Het ligt in de bedoeling van l.et comité ter hoogte van de Appelmarkt de Booten te doen stil liggen en daar dan een uitvoering te doen geven. De gondel, waarop' de muziek Plaats neemt, zal dit jaar een geheel armer ka rakter dragen als de vorige maal. Zij1 zal dit jaar alle vorige overtreffen. Niet meer of niet minder zal deze in lichtlijnen voorstellen een gedeelte van het kasteel' „Oud Matheaessë", waar. '-Ü e m. een dei' torens een hoogte van 6 M. zal bereiken. Men ;kan zich voorstellen welk een schit terend effect bij gunstig weder zulks zal maken. (Deze Gondel blijft buiten mededinging). Uit het Duitsch vertaald). 71) „Dat hier in huis alles verkeerd loopt, daar n°g niet eens over spreken. Maar hoe vnioï ^at verk'aren Je eigen zoon achter- mnhf men als mis(iadiger en jij bent dag en alles JerPleegt dien mensch, die van daarom.11 'sts^iij3 n^et onvei-schillig en juist aaaiom sta ik aan niemand miin nliats af naast den ongelukkigen Frans. Het is dat rit het hoor, als hij in zijn ijlkoortsen fpreekt van Mozes en van het geld en van jou dat ie het met terug wilt geven. Ik weet n'u alles maar het hoeft niet onder de menschen te ko men en daarom houd ik de wacht aan zijn bed" Maar laat mij nu een uur rusten." De molenaar verliet de kamer, zonder een woord te zeggen, ritiCTPnhen Stud,'° '«Pen allerlei geruchten. Twee Rpxwpüpv kk °n^eval was de eierenvrouw uit geweest en de vrouw van den bakker eens 2eworóen Z1J het beiden «ver den prijs eens gewoiden waren en jana de eieren nog Het comité verzocht ons er nog eens op aan to dringen dat zij, die aan den wedstrijld willen meedoen, zich spoedig dienen aan te meluea, daar het programma eerstdaags ter jene gaat., en dé inschrijving alsdan gesloten moet women. Wanneer leden der Oranje-Vereeiniging op de daarvoor beschikbaar gestelde Gondel mee wil len varen, moeten zij zich haasten met zich tö voorzien van kaarten, daar het aantal dispoi;hle plaatsen zeer beperkt is. Zooals men weet, zijn bedoelde kaarten tégen Betaling van f l.— verkrijgbaar bijl de hoeren A M. E. Papenhuyzen, Hoogstraat en A. Jurgens, Hoofdstraat. Landweer. Zij, die met 1 Augustus naar de landweer zijn overgegaan, worden er aan herinnerd dat zij zoo spoedig mogelyk hun zakboekje op het bureau Militie, Schoolstraat 12 behoor en te bezorgen. Volksbadhuis. In de week van 410 Aug. 1912 werden genomen 446 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 52 regen 22 regen 296 school kinder a 5 ct. 54 Het Correspondentschap der Ne- derl. Bank alhier brengt ter kennis van belang hebbenden dat in Staatsblad No. 239 de wet van 15 Juli 1912 is opgenomen, bepalende dat de gelegenheid tot inwisseling van de muntbiljetten weder is op ngesteld tot 1 Januari 1923, zoodat van heden af muntbiljetten ter inwisseling kun nen worden aangeboden. Gister-avond is de 79-jarige vrouw Verbokkem, wonende Kreupelstraat, in genoemde straat door een vrachtwagen overreden. De vrouw bekwam een lichte kwetsuur boven een der oogen. Door een ter hulp geroepen dokter werd zij verbonden. Heden vierde J. R. Bergkotte den dag, waarop bij voor 50 jaren lid werd van het St. Antoniusgilde. Ter gelegenheid van dit feest wapperde heden de vaderlandsche driekleur van het zakkendragersbuisje. De jubilaris mocht heden tal van blijken van belangstelling ontvangen. Ten huize van den jubileerenden zakkendrager zal het bestuur van het St. Anthoniusgilde hem heden-avond komen complimenteeren. Tevens zal hem dan een geschenk onder couvert worden aangeboden. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 14 Aug. 4.11 v.m., 5.25 n.m. UIT ROTTERDAM. In een vleeschhouwerij aan den Westzeedijk no. 44, heeft 15-jarige slagersjongen S. D., wo nende in de Eendrachtsstraat, bij het snijden van eens tegen het licht gehouden had, toen wist de eierenvrouw nog wat nieuws. Haar zusters dochter Greta diende al jaren lang bij Sara Goldenthal, en Greta was een braaf meisje, geen flap-uit, en wat die haar allemaal niet verteld had van den jongen onderwijzer en wat hij met Mozes Edelstein verhandeld had I Maar Jans mocht 't aan niemand zeggen En zoo ging de eierenvrouw van huis tot huis, totdat zij eindelijk met een ledige korf huis waarts keerd. Nog nooit had men in Bergheim zóó het hoofd geschud. Wie had zoo iets ooit gehoord „Dat de oude Melcher in 't jaar zooveel van den grooten Eransch-Duitschen oorlog geld in den grond verstopt heeft, daar geloof ik niets van" zeide Bakker Van Meulen op zekeren avond in „De Ooievaar." „Dan bad hij toch zestig jaar den tijd gehad om het weer op te graven en dan had hij den molenaar niet noodig gehad om het hem af te nemen. Want die was in 't jaar dertien nog niet eens geboren „Maar hij zal 't pas later aan den molenaar bekend gemaakt hebben" meende een ander. „En ik meen, aan al die ouwe wijvenpraat hebben we niets. Het is allemaal te'onzinnig, om er aan te denken," verklaarde de jonse waard. „Het is toch eigenaardig, dat juist na den ouden Melchers dood zijn zaak in de hoogte geiezen is als een luchtballon. Ik kan het me goed herinneren, wanneer hij zich boven ge- vleesch met een snijmachine, zich de rechterhand bijna geheel afgesneden. Met een brancard is de jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar men hem heeft opgenomen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Naar aanleiding van den tocht in de Darda- nellen is de kapitein ter zee Milo bevorderd tot schout-bij-nacht, en voorgedragen voor het ridder kruis van de orde van Savoye. De bevelhebbers en de eerste machinisten van de vijf torpedoboo ten zijn bevorderd en voorgedragen voor de me daille voor militaire dapperheid, de andere offi cieren en alle leden van de bemanningen die zul len worden bevorderd of beloond, zijn voor de zelfde orde voorgedragen. DÜITSCHLAND. Te Aken is Zondag het 59ste congres van Duitsche katholieken geopend. Evenals andere jaren had er een indrukwek kende optocht der deelnemers plaats. Er waren 550 vereenigingen met vaandels en banieren in den stoet, die ruim 40.000 menschen telde. Na den optocht hielden allerlei vereenigingen bijeenkomsten, waarvan de grootste die van de katholieke arbeidersverenigingen onder voorzitting van graaf Droste zu Vischering in de feesthal was. 's Avonds had de feestelijke begroeting van het congres plaats. Dr. Winands, de voorzitter van het plaatselijk comité, hield een zeer toegejuichte rede, in welke hij ook de gasten uit België, Ne derland, Zwitserland, Amerika, Spanje, Engeland, Frankrijk en de andere vreemde landen welkom heette. De afgevaardigden van de verschillende landen antwoordden. Voor Nederland sprak dr. Poels, die verklaarde, dat ook de Nederlanders aan den kant van de Duitsche katholieken ston den en geen geloof hechtten aan de beschuldi gingen, aan welken zij bloot stonden. Er werd ook een vergadering gehouden door de katholieke arbeiders uit Nederland. Vele in Duitschland werkende Nederlanders, leden van de St. Jozefsvereenigingen waren aanwezig en ver der tal van leden van den katholieken arbeiders bond in Limburg en van den Nederlandschen R. K. Volksbond. Pater Pozze opende de vergadering en herdacht wijlen kardinaal Fischer als vriend van de Ne- derlandsche werklieden in 1 uitschlaad. Mgr. dr. Menten, de tachtigjarige deken van Maastricht, hield de eerste rede over godsdienst en arbeid. Na hem sprak baron Wijnbergen over de ar beiders en het gezag. Derde spreker was kape laan Ritselaar, secretaris van het St. Jozefscomité- Zijn onderwerp wasde arbeiders en de pers. Vliegen, de voorzitter van den Limburgschen arbeidersbond, en de voorzitter van den katholie ken Volksbond vermaanden de arbeiders, om hun godsdienstige en staatkundige idealen trouw te blijven. wone, fatsoenlijke lui verheven ging ach ten" zeide de Kever, die aan zijn mesthoop dacht. En toen de oude Mozes hoorde, dat de onder wijzer verongelukt was, sloeg hijz'n handen in de lucht en riep „Nah bhij den almachtigen God, dat heeft de molenaar op z'n gheweten en toen heeft hij een beroerte gekregen. Greta kon 't getuigen. „Hij is weet bijge komen en wil nu niets meer van de zaak hooren, alleen vraagt hij eiken dag, hoe het met Brenner gaat," vertelde bakker Van Meulen. „Ik vind, dat we de zaak nn maar moeten laten rusten", vermaande de jonge waard, van wege de vriedschap natuurlijk. „Er blijft toch altijd wat van hangen," zeide zijn oude vader, toen de gasten na het sluitings- unr vertrokken waren. Ja, er bleef ook wat hangen. Niemand ge loofde aan de praatjes, maar toch, als de mole naar in de koffiekamer trad, ontstond er altijd een eigenaardige stilte, totdat er eindelijk een begon te praten over het weer of over den nieuwen spoorweg, of over Bismarck. In de kerk scheen het den molenaar, alsof alle menschen hem aanzagenen aan de kerkdeur wachtte niemand hem op, niemand lette op hem, nie mand bfina groette hem Notaris Weidlich was daags na de misdaad op reis gegaan, men wist niet waarheen, zonder afscheid te nemen. En na zijn terugkeer had De bijeenkomst ging uiteen onder het zingen van de Duitsche en Nederlandsche volksliederen. Gisteren is de vergadering geopend van de vereeniging van Duitsche katholieken tot verdedi ging van de christelijke school en opvoeding. Deze vereeniging heeft zich in een jaar tot eeD mach tige organisatie ontwikkeld, die voor Beieren, Wurtemberg en Hessen reeds bijzondere besturen heeft. Voor Pruisen is zoodanig bestuur nu ook gekozen. Voorts zijn reeds in vele diocesen dis- trictsbesturen benoemd, die zorg moeten dragen, dat de organisatie in de onderscheidene gemeen ten hare vertakkingen krijgt. De feesthal was stampvol. ITALIë. Ter gelegenheid van den gedenkdag zijner kroning, heeft de H. Vader, evenals in vorige jaren, voor de armen der stad Rome 2000 lire geschonken. MAROKKO. Uit TaDger wordt aan de «Imparcial" gemeld, dat, volgens een brief uit Larrasj twee compag- niën marinesoldaten vandaag vertrokken zouden zijn ten einde de rust in Arzila te hersiellen. Raissouli verzet zich aan den ingang der stad tegen de Spaansche troepen, maar dezen zullen in weerwil daarvan toch 15en Augustus binnen rukken aanzien kolonel Salvestre Raissouli ge sommeerd heeft de wapens neer te leggen, daar hij anders de stad zou laten bombardeeren. De Franselie ministerraad heeft de tusschen generaal Lyautey en Moelai Hafid gesloten over eenkomst bekrachtigd. De Sultan zal voor zijn vertrek naar Frankrijk afstand doen. De voor waarden voor den afstand zijn -geregeld gelijk «ij in vroegere overeenkomsten zijin voorzien. De: verkiezing van den nieuwen Sultan zal geschie den volgens de overleveringen van het Sjeiri- fijnsche rijk. De keus zal stellig op- een broer van Moelai Hafid vallen. MONTENEGRO. Het ambtelijke Montenegrijnsche blad „Glas Tzernogorzebehandeld zeer uitvoerig de voor vallen aan de Turksche grens en de oneenigheid die daardoor ontstaan is. Het is moeilijk, zegt het blad, om te .voorspellen, wat het eind van dit alias zal zijn de regeering van Montenegro echter, ofschoon zij van vredelievenden bedoe lingen is doordrongen, zal zich er niet van ont houden om alles te ondernemen, wat zij noodza kelijk zal achten tot verdediging van haar rechten en van de eer en de waardigheid van Montenegro BULGARIJE. De commissie, die zich bezighoudt met het onderzoek in de zaak van Kotchana, publiceert een oproep, waarin zij verklaart, dat de bevol king als één man den oorlog tegen Turkije moet eischen. hij nog steeds den terugweg naar den molen nog niet gevonden. Alleen de molenaar miste hem. De molen aars vrouw week niet van het ziek bed, als wilde zij goed maken, wat de hand haars zoons had misdaan. Theo bracht zijn tijd door óf met waken bij zijn vriend öf met ar beiden op den molen. Martha zorgde, bij afwe zigheid harer moeder, voor het huishouden, maar met zulk een slordigheid, dat, volgens Bartjes uitdrukking, alles „achterste-voor" zou uitgekomen zijn, als Bartje zelf het bestuur niet in handen had genomen. Alle gedachten van het jonge meisje waren in het huisje aan den bergrand. Geen enkel werk ging haar goed af en haar voeten kregen dan pas vlugheid als zij even overwipte om aan Rosa te gaan vragen hoe Frans het maakte. Martha was den notaris dankbaar, dat hij in deze dagen niet kwam, dat hij haar tijd gaf om rustig tot bezinning te komen. En nu eindelijk verlangde zij weer naar zijn komst, maar slechts om hem te zeggen, dat alles .een vergissing ge weest was en zij zijn vrouw niet worden kon. Op zekeren morgen werd haar een brief over handigd die het schrift, van haar verloofde droeg. In nette woorden verzocht hij haar, haar woord terug te nemen. Hij zeide haar vaarwel. De redenen, die hem tot dezen stap hadden be wogen had hij aan haar vader medegedeeld. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1