Dagblad voor Schiedam cm Omstreken. ïoü^::JI0 Gratis Ongevallenverzekering f 10(1(1 levenslange 0 0 Fj 35ste Jaargang. Woensdag 14 Augustus 1912 No. 10396 p n n bu veriies pi r De roode Dinsdag. Officieel© berichten. Levering: Anthraciet-kolen. FEUILLET ON. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. fl (J U U mvaidUdtI {J y De verzekering wordt gewaarborgd door de Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct,elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bu verlies van een hand, voet of oog, Holiandsche Algemeene 0\j verlies van oen duim I Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Wegens den feestdag van MARIA HEMELVAART zal de NIEUWE SCHIE- DAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schie dam en Omstreken, D o n d e rd a g-a vond niet verschijnen. Voor het a.s. seizoen vragen burgemeester en Wethouders van Schiedam prijsopgaaf (per H. L. franco in de bergplaatsen^» voor ongeveer 300 H. L. Anthraciet-kolen. Burgemeester en Wethouders behouden zich voor 10 pet meer ol minder te bestellen. De aanbieding kan geschieden van diverse soorten met opgaaf van grofgehalte. Te leveren op aan te wijzen plaatsen en tijden. De insctirijvingsbiljetten moeten in gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een inschrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden inge leverd in de ten Raadhuize aanwezige bus voor 19 Augustus a.s. des middags 12 uur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van heden tot nadere aankondiging do Groeiieltuin, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. De Residentie zal op den derden Dinsdag in September de kiesrechtbetooging der S.D.A P. weder te verwachten hebben, hetzij met of zon der de toestemming der Gemeentelijke overheid aldaar. Het blijve geheele buiten bespreking of die handeling juist op dien dag en daar ter plaatse behoorlijk is, hierover heeft het Gemeentbestuur aldaar te beslissen. Een andere vraag is het echter, en deze verdient wel de aandacht, met we k doel wordt die betooging nu eigenlijk ge houden Hierop zal men wellicht dienen met te zeggen, eenvoudig tot het verkrijgen van het algemeen kiesrecht. Deze voor de hand liggende opmerking is echter zoo eenvoudig niet, als zij op den eersten oogopslag wel schijnt te zijn, gelet op het driedaagsche debat, hetwelk naar aanleiding dier betooging in de Tweede Kamer van 14—16 November van het vorige jaar gehouden is; weshalve het van belang kan zijn, in t kort eens na te gaan, hetgeen hieromtrent bij die gelegenheid aan 't licht gekomen is,, ten einde tot de wetenschap te komenWat is al gemeen kiesrecht De het eerst aangewezene om hiervan een de finitie te geven, is stellig de leider der S.D. Kamerfractie, Mr. Troehtra, tevens de inspirateur van het volkspetitionnement voor algemeen kies recht, die toch ongetwijfeld mag ondersteld wor den te weten, hetgeen algemeen kiesrecht nu eigenlijk beteekentwelnu, volgens Mr. Troelstra is algemeen kiesrecht slechts »een vage leuze> een phraze," nog duidelijker gaf hij dit te kennen als volgt: »Dit woord is in den loop van jaren begonnen een complex van wenschen uit te druk ken, zóó, dat het begrip langzamerhand gaat ver- HET EOT. (Uit het Duitsch vertaald). 72) Martha herademde. Nu pas, nu zij van dien last ontheven was, voelde zij, hoe zwaar hij gedrukt had. Zij had wel luid willen jubelen, maai haar jeugd-vriend streed nog met den dood en haai broeder vertoefde nog in den vreemde ondei zwaie verdenking. Daarom onderdrukte zij haai vieugde en schreef den notaris een langen brief, zoo hartelijk, als zij hem nog nooit ge- schieven had. Zij liet haar gevoelens den vrijen loop, lette niet op leesteekens en mooi schrift en dacht niet aan zijn kritiek. Zij was hem zoo hartelijk dankbaar, omdat hij haar de vrijheid teruggeven had. Zij wenschte hem van ganscher harte geluk op zijn verderen levensweg. Daarna ijlde zij naar Brenners huisje, naar hare moeder. Frans had een goeden nacht gehad, de tempe ratuur was wat minder en hij was weer geheel bij kennis het gevaar was geweken. Martha wierp zich aan haar moeders borst, en onder tranen het waren vreugdetranen toonde zy den brief van den notaris. vloeien Door Mr. Goeman Borgesius werd later opgemerkt»De heer Troelstra wil van de woorden nalgemeen kiesrecht" niet meer weten en spreekt van een vage leuze, een phraze. Spreker kon zijn ooren niet gelooven. De geheele bewe ging, het politionnement, werd dus voor die phrase opgezet." Uit deze enkele aanhalingen kan dus reeds vastgesteld worden, dat het begrip ^algemeen kiesrecht" te vaag is om een duidelijke, afge ronde beschrijving er van te geven. Desalniette min zal er dit jaar ook weder op een of andere wiize voor de invoering er van gedemonstreerd worden; heel veel indruk zal echter die vertoo ning voor een vage leuze niet meer maken of men mocht er soms een comisch effect mede willen bedoelen Daartoe zou nog wel kan bestaan, binds dien tijd is het rapport der Grondwets commissie verschenen en is daaruit gebleken, dat er voor de invoering van algemeen kiesrecht geen meerderheid in die commissie aanwezig was (wat 'n wonder 1 n.l. voor een phrase) en in aanmer king genomen, dat die commissie vrijwel de po litieke verhouding der Tweede Kamer wêergaf is het onmogelijk aan te nemen, dat eventueel in de Tweede Kamer de benoodigde meerderheid van twee derden der uitgebrachte stemmen er voor te vinden zal zijn. Dit neemt echter nog niet weg, dat de mogelijkheid om het kiesrecht in algemeenen zin in te voeren, daarom geheel uitgesloten is, vooral niet, omdat, zooals ook door Mr. Troelstra in zijne definitie erkend is, er verschillende opvattingen van algemeen kiesrecht bestaan. De vraag is dus thansZou de invoering van het kiesrecht in algemeenen zin inderdaad mogelijk zijn Het zou stellig onjuist gezien zijn die vraag ontkennend te beantwoorden, het ligt er maar aan, hetgeen men er onder verstaat- De meest rationeele opvatting is ongetwijfeld deze, dat, afgescheiden van het aantal kiezers, het kiesrecht voor allen dus algemeen de zelfde waarde en beter kennis hebben moet, dit is zoo logisch mogelijk, en is dit dan thans niet het geval? Nu er ontbreekt daar nog zooveel aan, dat het zoo ongeveer nergens naar gelijkt; men oordeele Volgens een nauwkeurige berekening is het reeds geruimen tijd gebleken, dat de Tweede Kamerleden in het jaar 1909 feitelijk gekozen zijn, door slechts 3 Ü.200 kiezers van het geheele aantal groot 844.000 zoodat bij die verkiezingen de stemmen van meer dan één half millioen kiezers weggeworpen zijn. Wanneer nu het z.g. algemeen mannenkies- recht zou ingevoerd worden, zouden er ongeveer 1.600.000 kiezers zijn. zoodat wanneer dit inge voerd zou zijn, volgens vorenstaanden maatstaf bij die verkiezingen, de stemmen van meer dan één millioen kiezers zouden weggeworpen worden. Ingeval het door de S.D.A.P. geëischte alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen vanaf den leeftijd van 21 jaar zou ingevoerd worden- zouden ongeveer 3.500.000 personen het kiesrecht verkrijgen, volgens denzelfden maatstaf zouden dan Zie het kort verslag blz. 283 le kolom. „O, moeder, ik ben zoo blijI Ik was nooit gelukkig met hem geworden. Niet waar, zoo is het veel beter? Wij blijven nu bij elkaar." Moeder Rosine streek haar dochter over 't donkere, zij-zachte haar en zeide fluisterend „Ik heb het aan zien komen.. Ja, 't is zoo veel beter." En haar gezicht deed duidelijk blijken, dat ook zij verheugd was over dezen afloop. Rosa zat bleek en vermoeid van 't nacht waken toe te luisteren. Zij verwonderde zich over die uitgelaten vreugde van hare vriendin. „En Frans is buiten gevaar, het is vandaag een geluksdag," fluisterde Martha haar toe en wuifde haar van de trap nog een afscheidsgroet toe. Toen vloog zij door de Molenstraat, zoodat heur haren opwoeien in den wind en daarna besprak zij met Bartje, wat er van middag ge geten moest worden, maar zóó onsamenhangend en zenuwachtig, dat de oude al maar stond te hoofdschudden. De molenaar was opgestaan met het vaste besluit vandaag den notaris te gaan bezoeken om hem de gebeurtenis met Jacob in het gun stigste licht te gaan voorstellen. Hij moest hem Jacobs liefde voor Rosa bekend maken, hij moest „uc? <%uld®ll-ik maken, hoe de jonge onderwijzer zich daai tegen met alle kracht verzet had en hoe die tegenstand, gevoegd bij de zijne van 2) Voor degenen die hieromtrent meer wen schen te weten, bestaat daartoe de gelegenheid door het aanschaffen der brochure»Kan het algemeen kiesrecht ingevoerd worden op alge meen bevredigende wijze" verkrijgbaar te Rot terdam bij den boekhandel van De Maasbode te Utrecht bij de firma wed. J. R. van Rossum, prijs 50 cent. den molenaar zelf - den hartstochtelijken Jacob tot het uiterste verbitterd had. Wat er verder tusschen de beide jongelui voorgevallen was, wist tot nu toe niemand, maar Weidlich moest inzien, dat op de familie van den molenaar niets geen smet kleefde. In andere kringen hadden de twee elkander misschien uitgedaagd op degen of kogelhet resultaat was het hetzelfde geweest. En terwijl Peter Helbing nauwkeurig bij zich zeiven overlegde, hoe hij dat alles zeggen en zijn zaak verdedigen zou, werd hem een brief van den notaris overhandigd. Beleefd en koel deelde hij daarin mede, dat hij met dezelfde post een brief verzonden had aan Martha met het verzoek haar woord terug te nemen. De gebeurtenissen van den laatsten tijd dwongen hem tot dien stap hij was het aan zijn familie en zijn carrière verplicht aldus te han delen' Hij zou er echter nog niet toe overgaan zijn als niet steeds vaster de overtuiging bij hem opgekomen was, dat tusschen Martha en hem geen innerlijke gemeenschap bestond en dat hij van haar scheiden kon, zonder in haar hart een diepe droefenis achter te laten. Lang stond de molenaar suf te staren op den brief. De slag was hard voor den trotschen man, die in zijn verbeelding gehoopt had, de gevolgen van de misdaad zijns zoons van zich af te kunnen wenden. Zóóvele jaren had bij een Kamerverkiezing de stemmen van meer dan twee millioentwee honderd duizend kie- zers en kiezeressen weggeworpen worden. Ir.dien men deze drie voorbeelden aandachtig beschouwt en vergelijkt, zal meer dan waarschijn lijk niemand het tegen Mr. Troelstra opnemen om hem te betwisten, dat algemeen kiesrecht, zooals het door de S. DA.P. wordt bedoeld, eigenlijk niets anders dan een vage leuze, een holle phare is, en het ook niemand bevreemdde, dat er in de Grond wetscommissie waarin ook mr. Troelstra zit ting had geen meerderheid voor zijn algemeen kiesrecht te vinden was en dat in afzienbaren tijd in de Tweede Kamer de benoodigde meerder heid van twee derden, ook wel te zoek zal blijven. De eenige uitweg, die nog overblijft om het kies recht in algemeenen zin in te voeren, is, om aan alle uitgebrachte stemmen geheel en al dezelfde waarde en beteekenis toe te kennen, door de invoering van het evenredig stemrecht, daardoor komt men ontegenzeggelijk op den weg om het kiesrecht in werkelijkheid algemeen te maken 2). Ten slotte kan het nog van nut zijn, de opinie der S. D. A. P. ten opzichte van het evenredig stemrecht, in 't kort eens na te gaan. De S. D. A. P. is de eenige politieke partij, welke de invoering van de evenredige vertegenwoordiging niet op haar program heeft, dit wekt wel eenige verwon dering in aanmerking genomen, dat in October van het vorig jaar door »Het Volk" beweerd is, dat onder evenredige vertegenwoordiging het aantal S. D. Kamerleden ongeveer zal verdubbe len en wel tot 13 a 14 zal stijgen. Indien zij hiervan volkomen overtuigd zou zijn, mag het toch zeker bevreemdend heeten, dat van die zijde er nog geen propaganda voor gemaakt is. Van andere zijde is -daarentegen o.a. in »De Tijd" eveneens in October van het vorig jaar aangetoond, dat wanneer de evenredige vertegen woordiging ingevoerd zou worden in de S. D. Kamerleden dan slechts op den steun van hun eigen partijgeuooten rekenen kunnen, hun aantal in de plaats van tot 13 a 14 te stijgen, meer dan waarschijnlijk tot 3 a 4 zal verminderd worden dit is voor zooverre bekend, nog niet tegenge sproken, Resumeerende. De voorgenomen betooging voor algemeen kiesrecht, m.a.w. voor teen vage leuze, een holle phraze", kan dus niet meer als een ernstig bedoelde handeling beschouwd worden, tenzij, dat men in het vervolg er die beteekenis aan zou hechten, dat het doel is, om het kies recht in dien zin algemeen in te voeren, dat het voor alle kiezers dus algemeen dezelfde waarde verkrijgt, waardoor volgens »Het Volk" het aantal S. D. Kamerleden zal verdubbelen (vporwaar geen gering fortuintje Edoch, wan neer deze beteekenis aan die betooging gehecht moet worden, kan men ze ook wel achterwege laten, omdat wanneer de S. D. Kamerfractie een motie zou indienen, om het kiesrecht in werke lijkheid algemeen te maken, door de invoering van het evenredig stemrecht welke invoering desgewenscht dadelijk kan geschieden, zonder herziening der Grondwet de S. D. Kamer fractie ongetwijfeld meer succes zal hebben, dan van het lawaai en de obstructie door haar in het vorige jaar in de Tweede Kamer gemaakt, voor een holle phrase. Het zou een punt van ernstige overweging kunnen zijn, voor iedere kath. kiesvereeniging, het initiatief te nemen, om aan den Algemeenen Bond van kath. kiesvereeDigingen, die in 1909 de invoering van de evenredige vertegenwoordiging met algemeene stemmen op het program van actie der kath. Staatspartij gebracht heeft en waarmede de Provinciale Bond van kath. kies- vereenigingen in Noord-Brabant geheel ingestemd heeft, zoodat de kath. partij in haar geheel zich vóór die invoering verklaard heeft voor te stellen, tegen de betooging der S. D. A. P. een actie in 't leven te roepen ten einde het kiesrecht in werkelijkheid algemeen te maken. X. Ue glasblazersstaking. De directie van de glasfabriek »De Schie" deelt ons mede, dat heden wederom zes werklieden den arbeid hebben hervat. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 15 Aug. 5.37 v.m., 6.10 n.m. Wij waren in de gelegenheid, aan de fabriek der firma Gebr. Vincent alhier in oogenschouw te nemen een paar kolossale gesmeed ijzeren ornament-lichtarmen voor electrisch licht, bestemd voor de St. Dominicuskerk aan den Steiger te Rotterdam. De hoogteafmeting van deze ornamenten is meer dan 3 M., terwijl de arm met de eigenlijke fraai geornamenteerde lichtspruit, waaraan plaats is voor een tiental lampen, ruim 2 M. uitsteekt. Sierlijk gebogen en gekrulde lijnen, uit bouketten van kunstig ge dreven bladeren ontspringend, vormen het geheel, en de versierde hoofdspil waaraan alles een steun punt vindt, eindigt van onder in een fraai orna ment met groote bloemkelk, en is boven gedekt door een eveneens gedreven kelk, waaruit een kruis verrijst. Met sierlijke breede ijzeren banden, welke de kolommen omspannen zullen, worden de armen ter plaatse bevestigd. Ongetwijfeld zullen deze ornamenten een sie raad zijn van de bekende sSteigersche Kerk". En voor de firma Gebr. Vincent leveren zij een bewijs te meer, voor hare bekende kunstvaardigheid op dit gebied. Op den Singel, nabij de Villastraat, is heden-middag een handwagen van den melk boer Koot in aanrijding gekomen met een wiel rijder. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het rijwiel werd echter zwaar beschadigd. Bij de politie is terug te bekomen een langharige zwartbonte hond, teef. Binnen hij er zich mede vertrouwd gemaakt, onrecht geheim te houden, onrecht recht te noe men en den menschen zand in de oogen te strooien. Nu was zijn liefste wensch verijdeld. Zijn voorname schoonzoon trok zich terug. Maar misschien was de notaris verkeerd ingelicht of misschien alleen maar beleedigd, omdat men hem niet reeds eerder nadere inlichtingen gegeven had. Hij zou dadelijk om een onder houd met hem verzoeken. Martha echter verzette zich daar krachtig tegen. Zij verklaarde aan haar vader, dat zij erg blij was, dat de verloving was afgebro ken, ja, dat zij zelf al van plan was geweest, hem af te schrijven. De molenaar staarde het meisje onbegrijpelijk aan. - Zij straalde als 't ware van geluk. En toen Theo in de kamer kwam, viel zij hem om den hals en fluisterde hem onsamenhangende dingen in hei oor hoe zij nu anders zou worden, ernsiig, arbeidzaam, spaarzaam Theo raadde den samenhang van haar ge voelens. Voor het eerst sinds langen tijd lacnte hij, en zeide. wat ook zijn moeder gezegd had: „Ik heb het aan zien komen. Het is zoo veel beter" Wordt vervolgd,) bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1