Buitenlandse!! Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. gaven blijven hare waarde ook dan behouden, wanneer bij sterke aangroeiing van het water verbruik het vermogen der winplaats ontoereikend wordt. Indien men er dan in slaagt den watervang uit te breinen b. v. door aanleg van een diep- watervang op Bloemendaal en Madestein, kan tot in de verste toekomst de behoefte aan drinkwater worden bevredigd. Ten slotte zegt de hoogleeraar, zich met het vraagstuk der watervoorziening te hebben bezigge houden, louter uit belangstelling voor de publieke zaak. Hoe de directeur van de Delftsche water leiding over des hoogleeraars plannen denkt, ik hem onbekend. Wel heeft de hoogleeraar uit de van hem ontvangen inlichtingen bemerkt, dat hij van den hydrologischen toestand van zijn water- vang beter dan de hoogleeraar op de hoogte is. UIT ROTTERDAM. Van de ongeveer 300 perceelen, die begrepen waren in het onteigeningsplan ten behoeve van den stadhuis- en postkantoorbouw, staan er thans nog slechts omstreeks 20 overeind. Het geheele complex omvatte o.m. 681 woningen, 127 pakhuis- en bergplaatsen en 35 cafés. In Mei van het vorige jaar is met het afbreken van de huizen een aanvang gemaakt en hoevelen naar elders een heenkomen moesten zoeken, blijkt wel daaruit, dat in 1911 reeds 208 gezinnen hunne woningen in de Zandstraatbuurt moesten verlaten. Wanneer men weet, dat met ongeveer 325 eige naren onderhandeld moest worden, dan valt op te merken, dat het aantal onteigeningsprocessen bijzonder klein is.Aanvankelijk kon men in elf gevallen niet tot overeenstemming komen, maar de grootste helft van de daarbij betrokken eigenaren gaf ten slotte nog toe, zoodat nu slecht enkele processen loopen. Wanneer alle panden gesloopt zullen zijn, is nog niet te zeggen. Met het dempen van den Uoolsingel zal men wel wachten, totdat het geheele terrein eigendom van de gemeente is en daar dit een 1.5 meter uitgegraven moet worden, zal men tot dem ping van den singel een flinken grondvoorraad ter plaatse aanwezig hebben. Over eventueelen aankoop van het blok huizen, dat een eind verderop een leelijke sta-in-den-weg is, zijn reeds besprekingen gehoudenhetzelfde is geschied met den eigenaar van den molen, die, wanneer het water verdwenen is, zijn grootste aantrekkelijkheid zal hebben verloren en in den loop van den tijd ook wel verdwijnen zal. Op den Ralkan. De „Narddeutsche Allgemeine Zeitung" publi ceert, naar aanleiding van het 25-jj^ig regeecimgs- jubileum van koning Ferdinand1 van Bulgarije een zeer waardeerend artikel over heit regeeringstija- perk van dezen vorst. Het hoopt, dat de moei lijkheden, waarmede het land thans met betrek king tot Turkije te kampen heeft, zonder oorlog te overwinnen zullen zijn. iOok uit Weenen meldt men, dat zoowel de „Wiener Abendpost", als het. „Fremdenblatt" de hoop koesteren, dat de spanning' tussehen Tur kije en Bulgarije zonder bloedvergieten voorbij, moge gaan. De „National Zeitung" beriebt ech ter, dat de toestand in Bulgarije zeer kritiek is. Door een persoon, die de regeering zeer n,a staat, wordt gezegd, dat, hoewel de regeering alles1 do,en zal om het volk in toom te houden, de toestand zeer moeilijk is. De publieke meaning is dermate opgehitst hoor de voorvallen in Macedonië, dat hooi' Rusland, Oostenrijk, en Duitschiand alles in het werk gesteld zal worden om de Bulgaarsc.be regeering over te halen, de stemming van het volk te bedwingen. Uit Cons tantin opel wordt gtemeld, dat de Por te de medeaeehng ontvangen zou hebben, dat zoo wel Bulgarije als Montenegro mobüiseeren. Uit Weenen meldt men, dat graaf Berchtold, de Oostenrijk-Hongaarscihe minister van Buiten- landsche Zaken onmiddellijk begonnen is de ver schillende kabinetten te raadplegen over non toe stand op oen Balkan. Hij heeft verschillende ge- Zanten, die te Weenen geaccrediteerd zijn, te kennen gegeven, dat naar zijn meening -eeh on middellijk ingrijpen in de Balkantroebelen nood zakelijk is om een algemeenen oorlog op den Balkan te voorkomen. He „Pesther Lloyd" publiceert een bericht, af komstig uit welingelichte kringen te Weenen, het welk aldus luidt: „Wij meenen te weten dat men in gezagheb bende kringen va,n oordeel is, dat, met het trog op den huldigen toestand in Turkije-, het oogen blik gekomen is om met de andere wogendhe- den onderhandelingen aan te knoopen ih verbahd met hel treffen van maatregelen, geëigend om een algemeene kalmeering der urksche Bevol king, in het bijzonder van de nationalisten in. het leven te roepen. Het betreft hier geen politieke tussehen komst. De actie zou strekken -om van het middel der welwillende raadgevingen gebruik te maken, die, daar er van de zijde van Turkije een gunstige gezindheid bestaat, allen gegeven worden voor het welzijn der Bafkan-volkeren zoowel als van Turkije zelf. ITALIë. Op 82-jarigen leeftijd is te Stresa de groot- poeder van Koniingin Helena, de hertogin Elisa beth van Genua zij werd, op een wandeling door een beroerte getroffen overleden. Hertogin Elisabeth 'was een dochter van ko ning Johannes wan Saksen. In 1850 huwde zij met prins Ferdinand van Savoye, den hertog van Genua, den jongeren broeder van koning Victor Emanuel-I. Uit dit huwelijk werden prins Thomas, hertog van Genua, en Marg'herita, Je tegenwoordige koningin-moeder, geboren. Reeds in 1855 overleed haar echtgenoot, waarna, zij in 1856 een morganatisch huwelijk aanging1 met mar kies Niecolo Rapallo. In 1882 weird zij' opnieuw weduwe. Tussehen haar en haar kleinzoon, den ieaen- woordiigen koning, heeft steeds een alleraange naamste verhouding bestaan; de Deutsche konings dochter, langzamerhand -geheel „ingeburgerd", heeft zich trouwens bij het geheele hof bemind weten te maken. TURKIJë. De bladen kondigen de publicatie van een kei zerlijke irade aan, waarin voldoening wordt ver schaft aan de eischen der Albaneezen. Gedurende de afwezigheid der ministers, die ten pa,lei ze hun gelukwenschm kwamen aanbie den aan den. Sultan ter gelegenheid van den -Ramadlan, hepft de gezant van Montenegro lanf gen tijd beraadslaagd met den onderminister van buitenlandsche zaken. Hij klaagde er over uat de Turksche grenstroepen voortdurend op Mointene- grijnsch gebied binnendrongen, waaraoor. het tof bloedige botsingen kwam. Ten einde dergelijke voorvallen te voorkomen, had de MonLcnegrijn- sche regeering de grensbevolking verzocht zich naar het binnenland terug te trekken, daar de toestand onhoudbaar was geworden, terwijl in krachtige termen tot Turkije het verzoek was gericht zich niet te bepalen tot belaften, maar doortastende maatregelen te nemen om nieuwe voorvallen te voorkomen. Kolonel Alizira, voorzitter 'der commissie voor de grensregeling, is benoemd tot zaakgelastigde te Cettinje. In afwachting van de benoeming van den gezant is hem opgedragen de reden te vra gen, van de mobilisatie van Montenegro, fn een onderhoud, dat de Koning met den zaakgelas tigde had, beklaagde de Koning zich er over dat Turkije het protocol nopens de grensregeling nog niet geteekend had. Dat feit toonde volgens den Koning dat Turkije geen goede betrekkingen md Montenegro wenschte te onderhouden. Gehorende het onderhoud met den onderminister van bui tenlandsche zaken drong de Montenegrinsche ge zant aan op de onderteekening van het protocol. Hij wees op den geprikkelden toestand van de bevolking, welke niet langer te bedwingen zou zijn als het protocol niet onderteekend werd. Alizira he-c-ft bij de Por te aangedrongen op- een spoedige regeling der kwestie. EGYPTE. De uitlatingen van minister Churchill over de eventueole stichting van een Engelsen marine station nabij Al-exandrië heeft in de Arabische pers en onder het Egyptische volk vrij wat be roering verwekt. De „Al Maayad1' verklaart, dat een dergelijk besluit niets minder bieteekent, dan dat de Egyptische kwestie een nieuwe phase is binnen getreden. Emgelands plan is in strijd met al zijn vroegere verzekeringen en verandert de verhouding der occupeerende mogendheid lol de suzereiniteit van Turkije volkomen. Het Egyptische volk moet met alle kracht tegen zulk een daad van geweld pro testeeren. Nog verder gaat de „Al A.larn", die van de regeering des lands de scherpste oppositie tegen Engeland» plannen ver langt. Thans ziet men, volgens genoemd blad; eerst duidelijk, waar de Engelsche occupatie toe leidt. Het betreft hier de levenskwestie van het Egyptische volk, dat zijn kracht niet beter ico nen kan, dam door een vlammend protest tegen Engeland's plannen. Het blad „Al Gharida" maakt zich voorloo- P'ig no:g niet ongjerarst en noemt het plan nog slechts zeer vaag1 en onduidelijk. „Bij de overeenkomst van 1904 aldus uit blad heeft Engeland beloofci den status qu,o in Egypte te willen handhaven en .zich. ver dicht (die belangen te beschermen, welke in het jaar 1882 aanleiding waren tot zijn inter ventie. Tot heden heeft nog geein enkel En- gelscli politicus verklaard, aat tot die belangen ook het behoud van Engelanas meerderheid in de Middellandsche Zee behoort. Het nationalistische blad „Al I.ewa" ziet in Engeland's plannen „de voor Egypte steeds ver blijdende uitdrukking van Engeland's vrees, dat zijn positie in het Nijldai gevaar loopt". JAPAN. Naar uit Tokio genaeldt wordt is prins Katsoe- ra tot grootzegelbewaarder benoemd. Aan deze benoeming wordt groote beteekenis gehecht, daar Katsoera, hoewel zijn nieuwe functie buiten de sfeer der actieve politiek ligt, toch voortdurend met den keizer in nauwe aanraking komt. Als partijleider zal prins Katsoera waarschijnlijk op gevolgd worden door graf Terauchi. Uit Petersburg meldt men aan het „Berliner lageblatt", dat de opnieuw opduikende geruch ten, als zouden Iswol'ski, de Russische gezant te Paruis, en Louis, de Fransohe gezant te Pe tersburg, binnenkort heengaan, in de Russische hoofdstad volkomen onjuist worden genoemd. In de streken van Saöne en Loire lijden van een veestapel van ongeveer 400,000 stuks runderen, niet minder dan 80,000 aan mond- en klauwzeer. Te Karlsruhe zijn twee gehuwde d agio oners onder verdenking dat zij spionage wilden ple gen, in hechtenis genomen. Een van hen heeft vijl jaar bij het Fransohe vreemdelingenlegioen gediend. Zij hadden in een herberg eeh onder officier trachten over te halen, om hun verschil lend© onderdeelen van wapens en munitie te verschaffen, die zij voor een goeden prijs aan Frankrijk dachten over te leveren. De onderof ficier gaf de zaak aan. Uit Toulon seint men, dat de commandant der Fransche vloot van den minister van Marine bevel heeft gekregen een pantserkruiser gereed te houden, om naar Turksche wateren te ver trekken. Het heengaan van dit oorlogsschip wordt elk oogenblik verwacht. Totnogtoe is ech ter niet bekend, welk schip zal gaan. HET 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN Mgr. A. J. GALLIER. Onder groote belangstelling zoowel van de zijde der geestelijkheid uit het Haarlemsche dio cees als van leeken van allerlei rang en stand vierde gister (Donderdag) onze hoogwaardige bisschop, mgr. A. J. Callier, zijn 40-jarig pries- tezfeest. Haarlem's ingezetenen hadden de vaderlandsche driekleur ontplooid en dat gaf een zeer feestelijk aanzien aan de stad. Monseigneur droeg in de keurig versierde St. Bavokerk ten 9 ure een pontificale Hoogmis op, geassisteerd door Mgr. M. P. J. Möllman als pres byter assistens, Mgr. L. E. Jansen en Th. J, A. Bosman als troondiakens en de zeereerw. heeren L. A. M. Westerwoudt en P. G. Groe nen. professoren van Warmond, als diakenen ad missam. Onder het H. Misoffe^ had de gebruikelijke priesterwijding plaats van dezen feestdag. Het koor zong de Mis van Groller. Vóór de H. Mis zongen de aanwezigen een feestlied, gedicht doir den heer Frans Schiphorst. Monseigneur beklom na de H. Mis den kansel en hield naar aanleiding van de woorden der pre fatie «Gratias agamus Domino Deo nostro" een toespraak. Mgr. wees op den dank, dien we in het alge meen aan God verschuldigd zijn voor alle gaven van flem ontvangen. Vandaag echter nu er we derom nieuwe priesters gewijd zijn, past een afzonderlijk dankgebed. Mgr. zelf had God onder het H. Offer gedankt voor de nieuwe helpers, hem heden geschonken ook de geloovigen dienden zulks te doen. Immers zij moeten in den priester niet zien den mensch met aangename eigenschappen, maar hem be schouwen als een Gave Gods, als den middelaar die voor hen het H. Offer opdraagt en hen deelachtig maakt aan de genade der H. Sacramenten. Die dank echter moet niet in woorden alleen bestaan, dat zou ij del zijn maar daadwerkelijk moeten de geloovigen toonen hoe zij de gave van priesters te bezitten, op prijs stellen door deel te nemen zooveel mogelijk aan het H. Misoffers en zoo dikwijls mogelijk de H.H. Sacramenten te ontvangen- En op dezen mijnen feestdag, vervolgde Mgr. hoop ik dat de geloovigen het voornemen hebben gemaakt om hun dank aan God in de toekomst te betuigen door zoo mogelijk dagelijks de H- Mis bij te wonen en veelvuldig, zoo dikwijls mo- gelijk, tot de H. lafel te naderen. Dat beschouwde Mgr. als het beste feestgeschenk. Vervolgens gaf Mgr. den Pauselijken zegen met vollen aflaat. Het zangkoor voerde daarna het »Te Deum Laudamus" uit. Do receptie, welke des middags ten huize van Mgr. Callier plaats had, was bijzonder druk bezocht. De Vicaris, de Kanunniken, de heele geeste lijkheid van Haarlem, talrijke pastoors uit het Bisdom, verscheidene vergezeld van hun kapelaans, kwamen den beminden bisschop complimenteeren. Ten 2£ ure k- am het docésaan comité der Katholieke Sociale Actie mgr. het huldeblijk na mens het geheele diocees aanbieden. Dit geschenk bestond uit een feestgave ter do tatie van het fonds tot oprichting en ondersteu ning van behoeftige parochiën. Een prachtig album, in wit maroqiunlederen band, was bij dit geschenk gevoegd. De opdracht, in zeer sierlijken letters, luidt als volgt «Huldeblijk aan Z. D. Hoogwaardigheid Mon seigneur Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem, Assistent-Bisschop bij den Pauselijken Troon, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, aangeboden op Zijn Veertigjarig Priesterfeest na mens de geloovigen van Zijn Bisdom door het Bestuur van het Diocesane Comité voor de Katho lieke Sociale Actie." De voorzitter van het Diocesane Comité der K. S. A., mr. E. P. F. A. v. Bogaert, hield de volgende rede bij de aanbieding van het ge- schenk Na uwe geestelijkheid is thans de beurt aan de leeken om U. D. H. op uwen feestdag getuigenis af te leggen van hunnen hoogen eerbied, hun op recht gevoelde belangstelling hun innige dank baarheid en hunne trouwe aanhankelijkheid. Voor ons, leden van het diocesaan bestuur der Katho lieke Sociale Actie, is de groote eer weggelegd U de verzekering te geven dat geheel uw bisdom heden met U feest viert, dat het jubelt en juicht in uwen jubeldag, dat het in groote dankbaarheid erkent de veelvuldige en veelzijdige weldaden tij dens uw kortstondig episcopaat reeds uit Uwe gezalfde hand ontvangen. De almachtige God schenke U de kracht om Uw herderlijk ambt, zóó ten zegen van uw bis dom, nog een lange reeks van jaren te vervullen. God schenke U een hoogen ouderdom en daardoor de hemelsche vreugde van te zien de volle vruch ten van uw werken, te talrijk talrijk om te noe men, van Uwe nieuwe kerken en parochiën, zoo ter rechter plaatse steeds gesticht, van Uwe scho len en patronaten, van Uwe middenstandsbonden met zóó jeugdig vuur door U bevorderd, van Uw vereenigingsleven, door U met zoo vaste hand in specifiek Katholieke richting heen gestuurd, van Uwe werklieden-organisaties, zóó getuigend van Uwe gestadige liefde voor den minbedeeldei Het diocesaan comité der K. S. A. heeft ge meend het initiatief te mogen nemen tot een grootsphe hulde, U op dezen dag te brengen, en dit in den vorm van geldelijk geschenk, waarvan de bestemming door U. D. H. zou worden aan gewezen. Uwe vaderlijke zorgen voor Uwe kudde wees ons den weg en zóó achten wij ons gelukkig op dit oogenblik U ten behoeve van Uw fonds tot stichting en ondersteuning van hulpbehoevende parochiën eene som gelds aan te bieden groot ruim 1 23.000. De lijst der gevers, door de zorgen der Eerw. zusters van het U welbekende Amsterdamsche St. Piusgesticht in vriendelijken vorm gebracht, moge voor U het sprekendste bewijs zijn hoe alom in Uw bisdom onze oproep bijval heeft gevonden en hoe schier geen parochie van Uw uitgebreid dio- sees zich onbetuigd heeft gelaten. Het moge, waar zoo liefdevol door U ieder ge schenk voor persoonlijke doeleinden werd van de hand gewezen, voor U. D. H. een vleiende vol doening zijn, dat dit boekdeel ten allen tijde, ook aan hen die na U komen zullen, luide zal ver kondigen, hoe Haarlem s bisschop Callier door zijn geloovigen is gevierd geworden en bemind. Wil dan, Monseigneur, dit geschenk, in naam van de leeken uit uw bisdom U aangeboden, aan vaarden. De verheven bestemming, door U er aan gege ven, is een vernieuwd bewijs van Uwe groote liefde voor Uw diocees. God loone Uw hoog edel streven. God zegene Uw werk. God verrneerdere den zoo noodigen godsdienst zin Uwer onderhoorigen. Mgr. bedankte in hartelijke bewoordingen. Hij zeide dat hij altijd een bijzonder zwak heeft gehad voor de K. S. A. en daarvan ook in toekomst hoopte blijk te geven. Mgr. beloofde de K. S. A. steeds een warm hart te zullen blijven toedragen. De jubilaris maakte een bijzonder compliment over de fraaie uitvoering van het album en ver zocht den voorzitter de Eerw- Zusters van zijn hooge ingenomenheid te willen kennis geven. Mgr. zeide dat de Zusters wel een extra vacantiedag mochten hebben. Het Kon. Echtpaar. H. M. de Koningin, vergezelt van jhr. Van Geen, baron Sirtema van Grovestins en jhr. Van den Bosch, heeft gisterochtend een bezoek ge bracht aan de landbouwtentoonstelling te Zutphen. De 4-jarige freule van Limburg Stirum bood H. M. een bloemruiker aan. Eerst werd het bekroonde vee in den ring voor gebracht. daarna deed het gezelschap een rond gang over de tentoonstelling. H. M. bezichtigde alles met veel belangstelling, waarna het gezel schap om 11 u. 55 weer vertrok. Pensionneering van Gemeenteambtenaren. Naar verluidt, berust het naar den Raad van State verzonden ontwerp betreffende de pension neering van gemeenteambtenaren, hunne weduwen en weezen, op de volgende hootdbeginselen Het Rijk neemt de pensionneering van genoem den categorieën geheel, voor zijne rekeningde gemeenteambtenaren zouden voor eigen en wedu wen pensioen nagenoeg dezelfde premie storten als tegenwoordig de burgerlijke rijksambtenaren en de gemeenten zouden bovendien ieder een bij drage van 4 pet. over de tractementen aan het Rijk moeten bijdragen, zoodat aan het Rijkspen sioenfonds voor de gemeente-ambtenaren ongeveer 12 oct, premie zou moeten betaald worden. Vroegere rijksdienstjaren zouden in rekening worden gebracht. Onderwijzers en militairen dienst. De Kroon vernietigde de bepaling in de veror dening op de jaarwedden der openbare onderwij zers te Enschede, dat zij moesten medewerken, dat hun opkomst onder de Wapenen in den vacantietijd valle. Bedelaars en Iandloopers. Men schrijft ons Het mag thans als een bekend feit worden be schouwd, dat minder bedelaars en Iandloopers tot dq straf van opzending naar een Rijkswerkinrich ting worden veroordeeld. In de laatste jaren werd ook de tucht in deze inrichtingen zeer verscherpt, waarbij het luieren krachtig wordt tegengegaan. Ook wordt beter toegezien, dat alleen die personen worden opgezonden, die tot normalen geregelden arbeid in staat zijn. Hierdoor werd het geheele aantal dezer gestraften aanzienlijk vermi derd het cijfer der bevolking dezer inrichtingen daalde in een jaar met ruim 500aanvankelijk werd verwacht, dat dientenge volge de bevolking der gevangenissen zich zou uitbreiden maar dit vermoeden werd tot dusver niet bewaarheid. Integendeel, ook het aantal ge vangenen is verminderd. Of dit verschijnsel wijst op mindei criminaliteit, scherper toezicht of meer clementie, dan wel aan andere oorzaken moet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2