Zaterdag 17 Aug. 1912 Telefoon 110. 85. TWEEDE BLAD. No. 10398. Officieele berichten. Gymnasium te Schiedam. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. FEUILLETON. 2e Toelatings-examen op Dinsdag 3 September a.s. en volgende dagen. Aangifte, behoudens nadere goedkeuring van Curatoren, vóór 20 Augustus a.s. bij den rector Dr. J. L. LIEZENBERG. Ongelukken. De correspondent van de »'s-Hert. Ct." te Uden meldtIn het naburig Volker heeft een droevig ongeval plaats gehad. Een jongetje van 7 jaren had twist met een meisje van 9 jaren om een parapluie. De scherpe punt van de parapluie drong daarbij het meisje boven het oog zóó diep in het hoofd, dat herse nen werden geraakt en het meisje bewusteloos neerviel. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd in geroepen, stierf het meisje nog denzelfden dag. Het lijkje is naar Uden overgebracht om gerech telijk onderzocht te worden. hutten op het tentoonstellingsterrein, waar zij zich gereed maakten wraak te nemen. Hun schel krijgsgezang bracht een paniek onder de bezoekers te weeg. De directeur trachtte de Somali's te bedaren en liet inmiddels den Turkschen consul ontbie den, die als geloofsgenoot door de Mohamme- daansche Somali's vertrouwd werd. Dezer zwoer op den koran, dat de dood van de Somalivrouw aan natuurlijke oorzaken te wijten was. De So mali's zagen toen maar van hun strijdplannen af, maar besloten tevens de hoofdstad van Beieren voor goed te verlaten. Sneeuw. Naar men aan het »N. v. d. D." mee deelt, heeft 't Woensdag op Schouwen tijdens een kort onweer zóó gehageld en gesneeuwd, dat velden en wegen weldra een volmaakt wintergezicht op leverden. Men kon zelfs sneeuwballen maken. Poging tot ontvluchting. De soute neur J. P., te 's-Gravenhage, die, in verband met de zedelijkheidswetten naar het huis van bewa ring aldaar is overgebracht, deed gistermiddag nog een poging tot ontvluchting uit het bureau van de zedenpolitie aan de Prinsegracht. Alvorens te worden weggevoerd, was hij eenige oogenblikken onder de hoede van rechercheurs, in hun op de eerste verdieping gelegen kamer gesteld. Plotseling stond hij van zijn stoel opi nam een aanloop en sprong door de ruiten. De rechercheurs wisten hem echter bij de bee- nen te grijpen weer naar binnen te trekken. De man had zich aan het glas op verschillende plaat sen verwond. Door den gemeentelijken eerste- hulpdienst werden de niet zeer ernstige kwetsuren verbonden. Begrijpelijkerwijze lokte dit tooneel op den drukken marktdag heel wat toeschouwers. Vergiftiging door v 1 e e s c h. Te Stra tum, bij Eindhoven, is zekere vrouw v. D. gestor ven onder vergiftigingsverschijnselen. Ernstige geruchten loopen, dat de vrouw gerookt paarden- vleesch heeft gekocht van denzelfden voorraad als waarvan een tiental personen in de gemeente Eindhoven ernstig ziek zijn geworden. Een ge streng onderzoek wordt ingesteld. Inbraak in een pastorie. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in de pastorie van Veenendaal ten nadeele van den pastoor aldaar een bedrag van f 1300 door inbraak ont vreemd. De dader is tot nog toe onbekend. De politie doet ijverig onderzoek. Tegenspraak. Ons in het blad van giste ren aan de ïNed." ontleende bericht, als zou de veldwachter O. te Schoonoord aan de gevolgen van de mishandeling zijn overleden, is onwaar gebleken. Naar men meedeelt, is zijn toestand zelfs goed. Levensverzekeringen van Konin gen. Levensverzekeringen met hooge verzeke- ringssomen zijn ook bij koningen niet ongewild. Toen koning Edward stierf, moest een Engelsche maatschappij zijn erfgenamen voor een verzekering, die hij eerst een paar jaar vroeger had gesloten, tien millioen gulden uitbetalen. In Oostenrijk was het eenige lid der keizerlijke familie, dat zijn leven had laten verzekeren, de onder den naam Johann Orth bekend geworden aartshertog Johann Nepon- nik Salvator. In het jaar 1887 had hij zieh voor 720.000 kronen laten verzekeren de betaling der verzekeringssom werd echter uitgesteld, tot officieel verklaard zou zijn, dat de aartshertog in den zo mer 1890 met zijn zeilschip »St. Margaretha" bij het omzeilen van Zuid-Amerika verongelukt was. De verzekeringsmaatschappij moest na dezen offi cieele verklaring niet alleen de verzekeringssom, maar ook de rente daarvan sinds den vermoede- lijken sterfdag van den aartshertog, uitkeeren. De tsaar is bij een Engelsche maatschappij voor meer dan tien millioen verzekerd, de verzekering werd gesloten toen hij nog een knaap was, en sindsdien heeft hij acht jaar een premie van 192.000 gulden te betalen. Koning Humbert van Italië was voor een millioen pond sterling verzekerd, en zijn vroeg tijdige dood berokkende de verzekeringmaatschap pij een reusachtige schade. Koning Victor Emanu el is sslechts" voor 500.000 pond verzekerd. Toch moet nren niet denken, dat het voor een koning zoo gemakkelijk is een verzekering te slui ten. Toen koning Alexander van Servië met Draga Maschin in het huwelijk trad, wilde hij zich bij verschillende Oostenrijksche maatschappijen voor hooge sommen laten verzekeren; alle maatschap pijen verlangden echter bijzondere waarborgen, en omdat daaraan niet voldaan kon worden, bleef het leven van den koning onverzekerd. geabonneerd, dan kan men gebruik maken van net geheele telefoonnet, dat de omgeving met een straal van 70 K.M. beheerscht. De maatschappij legt kosteloos de apparaten bij de abonné's aan. Zij heeft thans bijzondere telefoontoestellen voor marktvrouwen in den handel gebrachtde appa raten zijn zeer practisch en kunnen 's nachts in een kastje weggesloten worden. Slecht weer. Ook in Frankrijk lijkt het eer herfst- dan Augustusweer. De temperatuur heeft sinds dagen de normale niet bereikt, en gedurende den afgeloopen nacht daalde de ther mometer te Parijs tot 50 gr. Eiken dag is het regen en nog eens regen, ja te Cantal in het de partement Pau, is zelfs veel sneeuw gevallen er moet een hevige koude heerschen. Op de kust is het stormweer en hooge vloed golven bedreigen de plaatsen aan zee. Zoo is het lager gedeelte van Cherbourg eergisteren onder water gezet' Opstand op eententoonstelling.Op de nationale tentoonstelling te München is Dins dag in het »Somali-dorp" een opstand uitgebroken die een oogenblik een ernstig karakter dreigde aan te nemen. De oorzaak was de volgende De vrouw van het zwarte opperhoofd was in het stedelijk hospitaal aan tering gestorven. Haar stamgenooten kwamen het lijk afhalen en ont dekten sporen van een operatie. Zij dachten dat de vrouw vermoord was en snelden naar hun HET LOT. (Uit het Duitsch vertaald). 74) Onder de open deur stond moeder Rosine. Zij zag de twee aan en een glimlach speel de om hare lippen haar oogen straalden vreugdevoller dan in lange jaren ooit ge beurd was. „De kinderen zullen alles goed maken!" Sinds deze troostende gedachte in haar hart was nedergedaald, zag zij vertrouwvol de toekomst tegemoet, Gods hand dreigde niet meer met straffend gebaar, alles zou nu wel tot een goed einde gebracht worden Ja de kinderen zouden alles goedmaken I Eindelijk bemerkte Frans hare tegewoordig- heid. „Tante Rosine, wat heb ik u een moeite veroorzaaktHij strekte zijn hand naar haar uit. „Ik kan u nooit genoeg dankbaar zijn." „O, dat niets, zorg nu maar, dat je gauw weer beter bent. Maar Martha neem ik mee, want je bent nog erg zwak, en Martha is zóó druk, die praat iemand in een half uur een zware koorts op het lijf." De molenaars vrouw lachte den herstellende gemoedelijk De stad der telefoon. Volgens de laatste opgave der te Stockholm gevestigde telefoonmaat schappijen waren er op den lsten Juli in de Zweedsche hoofdstad niet minder dan 76.848 tele foontoestellen in gebruik. Dit beteekent, dat van elke vier inwoners der stad één een telefoon be zit. Te New-York komt op elke 17, te Londen elke 20, te Berlijn op elke 21, en te Parijs op elke 36 inwoners een telefoon voor, daarentegen te Christiania een op elke 5 en te Kopenhagen één op elke 8 inwoners. De oorzaak van de vlucht, die het telefoonverkeer in de Scandinavische steden genomen heeft, ligt in het feit dat daar particuliere maatschappijen in scherpe concurren tie staan met de rijkstelefoon. Zoo heeft de par ticuliere »Algemeene Telefoonmaatschappij" te Stockholm drie soorten van jaarabonnementen, waarvoor respectievelijk f 12.20, f24, en f39 betaald wordt. Is men voor het laatste bedra<* toe, terwijl zij met hare dochter de kamer verliet. Terwijl moeder Rosine vrijer en vertrouwvoller de toekomst begon in te zien, werd het voor hoofd van den molenaar steeds zorgelijker be trokken Al zijn trotsche planuen stortten ineen als kaartenhuisjes. Elke dag bracht nieuwe teleurstellingen. De verkiezingen voor den land dag waren in vollen gang; opwekkende arti kelen voor de kiezers stonden in bladen van het districtvergaderingen werden belegd en lange redevoeringen afgestoken; maar de naam van den molenaar werd nergens gehoord. En terwijl een andere candidaat triomfantelijk het district afreisde, en in overtuigende woorden zijn pro gram uiteen zette, terwijl de kiezers hem toejuichten en zijn naam op aller lippen lag, ging Peter Helbing somber en afgetrokken rond door zijn gebouwen of sloot zich urenlang op in zijn kantoor. Weinige dagen na Jacobs vlucht had het comité hem verzocht in zijn eigen be- belang van een candidatuur af te zien, daar het hem in deze treurige omstandigheden toch zeker pijnlijk moest zijn, den tegenstander stof te geven voor persoonlijke aanvallen. En de mole naar van de Linde had dus zijn candidatuur ingetrokken met diepen wrokin zijn hart. Hy raasde over karakterloosheid dermenschen; U schold ze uit voor weerhanen, vaatdoeken, ,e J!en maar dat maakte de zaak beter. De grond zonk onder zijn voeten weg. Tweede Ned. Maria-Congres. Het tweede Ned. Maria-Congres, thans te Maas tricht gehouden, is door de loyale opvatting van de voortreffelijke leiders geworden tot eene groot- sche huldiging van de A. H. Moeder des Heeren, een openbaar huldebetoon aan Haar, Die door alle geslachten wordt zalig geprezen. Heel Maastricht lijkt in deze gedenkwaardige da gen een feesthof. Van de torens der kerken wappert de driekleur. De straten zijn door de zorgen der buurtcommissies in feestelijke allees herschapen. Sierlijke eerepoorten zoowel in het nieuwere Wijk als in het oudere Maastricht verkondigen in veel zeggende opschriften de hartetaal van een der Moedermaagd hoog vereerend volk. In de ver sierde étalages der winkels vormt het Mariabeeld het middenpuntvelen vertoonen daarbij ook het beeld van het A, H. Hart van Jezus. Huldigingen ook in kreupelrijm en Maastrichtsch dialect zijn op vele plaatsen te lezen. Zoo getooid en bereid wachtte het oude Maas tricht de komst der hooge gasten en der tallooze vreemdelingen, die in deze feestelijke dagen het historische Tricht aan de Maas (Trajectum ad Mosam) als 't ware overstroomen. Woensdag middag met den trein te 12.22 arriveerde Z. D. H. mgr. J. H. Drehmans, bisschop van Roermond, en trok in plechtigen stoet de feeststad binnen. Zes achtereenvolgende rijtuigen, omstuwd van een deftig gekleede eerewacht, rolden tusschen de geestdriftige menigte doorsnel schoot door de menigte het schoone Maria-blauw, waarmede koetsiers, palfeniers, zweep en paarden getooid waren. In de voormalige Dominicanerkerk aan de Groote Staat, door een allee van hoogstaande lau- rierboomen te bereiken en van binnen prijkend met een decoratieve versiering waarbij het Maria beeld op een reuzenberg van palmen en groen het middenpunt vopmt, werd Woensdag-avond 6 ure het Maria-congres geopend. Bij het binnen komen der hooge gasten, bisschoppen, prelaten enz., begeleid door de commissarissen van orde, werd de »Priestermarsch" uit Athalla van Men delssohn uitgevoerd door de Avanti-kapel. Het gemengd koor der O. L. V.-kerk deed het »Ave Maris Stella" van den heer H. Herman, organist der kerk, verdienstelijk hooren. Vervolgens bracht de voorzitter mgr. dr. J. E. H. Menten, deken van Maastricht, een welkomst groet aan allen. In naam van Z D. Hw. den Bisschop van Roermond, Z.Ex. den Commissaris der Koningin in Limburg, het hoofdcomité en van geheel Maastricht heette hij allen welkom. Wees welkom, zoo eindigde spr., in naam van aller Moeder Maria, de Sterre der Zee, in de veste van Maria, in het oude, trouwe vrome Maastricht. Hierna werden eenige telegrammen en brieven voorgelezen gericht aan Z. H. Paus Pius X, aan onze geëerbiedigde Koningin enz. In het tele gram aan H. M. de Koningin werd o.a. gezegd, dat de Katholieken zich in de uren van gevaar zouden scharen »om Uwe Majesteit, Uwen Ko ninklijken Gemaal en Prinses Juliana, de lieve hoop des vaderlands, met den kreet der katho lieke Hongaren om den troon der groote keizerin Maria TheresiaMoriamur pro Rege nostra Wil- helmina Op verdienstelijke wijze werd door het koor der O. L. V.-kerk het »Sanctissima" van Oberthus uitgevoerd. Alsnu stond Z. D. H. mgr. Drehmanns op. Z. D. R., nog niet geheel en al bekomen van zijn laatste ziekte, wilde toch dit Maria-congres Dit bleek nog duidelijker bij de gemeente raadsverkiezing. Hetzij met opzet of niet, maar zijn vroegere kiezers duwden hem er uit. Hij had het voorzien, maar het griefde hem diep. Eenige reizen voor zaken gaven hem wat ver strooiing, maar toen hij weer thuis kwam, om ringde hij zich met een nog donkerder nevel van sombere eenzaamheid. Het viel hem zwaar, tegenover de menschen steeds het hoofd hoog te houden en den ouden trots te handhaven. Maar nog zwaarder viel hem de tegenwoordig heid van zijn zoon Theodoor, in wiens oogen hij steeds een verwijtende uitdrukking meende te ontmoeten. lederen dag, ieder uur, vreesde hij, dat hij rekenschap zou moeten geven. En met Theo, dat wist hij, zou hij niet zoo gemakkelijk klaar komen. Hij kon hem niet beliegen, want bijna zeker wist hij alles van Frans. En Theo was rechtvaardig en verstandig er was geen ont komen aan. Maar er verliepen dagen en weken, en Theo sprak niet. Zijn zorgelijke uitdrukking verdween; zftn stap werd weder opgewekter. Zijn stem had den ouden, vroolijken klank bij het, regelen der zaken en het uitdeelen der orders. Tusschen de molenaarsvrouw en haar beide jongste kin deren scheen een soort van geheime overeen komst te bestaan. Zij waren stil-vergenoegd en vroolijk, begrepen elkaar zonder veel woorden en vervulden opgeruimd hun dagelijksche plich ten. De molenaar Yoelde zich eenzaam, bui de hooge eer aandoen persoonlijk tegenwoordig te zijn. Mgr. schonk volgaarne zijn bisschoppelijken zegen aan het congres en de congressisten. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van het Congres, mgr. dr. Menten, de ken van Maastricht. Nadat door de Avanti-kapel het aRegina Coeli" was uitgevoerd, trad als twee de spreker op de zeereerw heer G. Francken, O. Praem. Daarna werd de derde rede gehouden door onzen grooten Marialoog, den zeereerw. pater Kronenburg, Redemptorist. Zijne slotwoorden warenSurge et illuminare, sta op en wordt verlicht, oudste onzer Maria-steden, met vernieuw den luister door de helstralende vlam des geloofs toon U de glorie waardig van het eerste Maria- Congres van Nederland (Holland). Daverend applaus. De gloriedag van O. L. V. Hemelvaart werd evenmin als de vorige dagen door gunstig weer begunstigd. Reeds vroeg trok een ontzaglijke menigte naar de O. L. Vrouwekerk of schaarde zich langs de weinige straten, waar de luistervolle processie heen zou trekken. Onder de tonen van het »Ecee Sacerdos" trok de stoet van hooge geestelijken de kerk binnen. Zes abten met mij ter en staf, met kostbare koormantels, en gevolgd door hun assessoren, daarna in het purper, met mijter en staf, mgr. Meeuwissen, tit.-bisschop van Prusa, oud-vicaris van Suriname, en eindelijk on der den troonhemel, door kanunniken omgeven, de bisschop van het diocees, mgr. Drehmanns, in wit hermelijnen schoudermantel gehuld, met mgr. Menten ter zijde. Van zijn troon af assisteerde mgr. Drehmanns op pontificale wijze de H. Mis, die door den zeereerw. heer Jacobs, pasioor der kerk, met de gebruike lijke assistentie werd opgedragen. Het koor voerde de Missa in hon. S. Toillani van Nekes uit. Ge durende de Consecratie presenteerden de 9 ridders der Malthezer-orde den degen. Na de H. Mis en den bisschoppelijken zegen wijdde mgr. Drehmanns de beide diademen, schitterend ia den glans van goud en edelsteenen en, tot het beeld opklim mend, kroonde hij de hoofden van de hoogverhe- venen Moeder en van het Goddelijk Kind. Ron dom zongen de priesters het nRegina Coeli lae- tare alleluja". De klokken van alle kerken be gonnen daarop te luiden kanonschoten dreunden, den volke verkondend dat de »Sterre der Zee" ge kroond was. Daarna werd de korte kronings rede beginnend met de woorden Salve Regina, Mater misericordiae" door mgr. Menten gehouden. Van de luistervolle processie hebben wij, voor zoover ons kort bestek dat toeliet, reeds een ver slag gegeven. De prachtige religieuze optocht, 's middags omstreeks 3 ure uitgetrokken, wordt Zondag, en dan meer volledig, herhaald, en dus kunnen wij eene beschrijving van dien grootschen stoet ge voegelijk tot het volgend nummer uitstellen. In de avond-vergadering van Donderdag, weder in de voormalige Dominicanerkerk, bijgewoond door de drie katholieke ministers L. en R. Regout en Kolkman, sprak mr. A. baron van Wijnbergen onder groot enthousiasme over Maria en de Ka tholieke Pers" en beslootDe Katholieke Pers ont wikkelt zich meer en meer. Toonen wij met der daad Maria te willen eeren en lief te hebben, die door de Katholieke Pers openlijk wordt gehul digd en geëerd. Verder spraken pater fr. Rheinenberg O. F. M. uit 's-Gravenhage, over »Het miraculeus beeld" i>Sterre der Zee", generaal van Vlijmen, uit Schijndel. over »Maria en het Krijgswezen", ter wijl de heer Alph. Laudy, redacteur van »De Tijd" een rede hield over »Maria en de moderne wereld" Telegrammen werden ontvangen van Z. H. den Paus en H. M. de Koningin, welke telegram, aan mgr. Drehmanns gericht, bij hooge uitzondering door Hare Majesteit zelf was onderteekend, en verder uit verschillende plaatsen. tengesloten uit hun intiemen kring. Bitterheid en trots verstikten elk goed woord, dat in hem opkwam, en zoo ging hij eenzaam zijns weegs, dagelijks ellendiger en verlatener. Theo had in den laatsten tijd zwaar gestre den. De woorden in de ijlkoortsen zijns vriends vernomen, de laatste uitlatingen bij Jacobs afscheids hadden hem genoeg openbaar gemaakt, om hem in een zee van twijfel te storten. En toen hij eindelijk opheldering hoopte te vinden bij Frans, gaf deze hem ontwijkende antwoorden. „Mijn vader heeft een onrecht begaan en jij hebt hem dit onder het oog gebracht en daarom heeft hij Jacob tegen je opgezet," zeide Theo. „Van het laatste weet ik niets. Ik heb je, - en jou -alleen, hoor het gebeurde by het ravijn naar waarheid, in alle bijzonderheden, meegedeeld, in zoover ik me dat zelf herinner doch over je vader wil ik zwijgen. Laat me eerst weer gezond en krachtig worden," besloot Frans. Maar Theo was niet gerust gesteld Hij zocht raad bij zijn moeder. „Ik houd het hier niet langer uit," klaagde hij, „in mijn hart woelt en kookt het tegen mijn vader. Ik bezondigd mij dagelijks aan den verschrikkelijksten argwaan Het beste is, dat ik wegtrek en ver in den vreemde alles tracht te vergeten." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5