Dagblad voor Schiedam en Omstreken Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaar&aii Maandag 19 Augustus 1912. Y». IÜ399. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden. Officieel© berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. ktads- en Gewcstelyk Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. _Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1— b regels 92 ct elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor nernaaldelijk adverteeren. hy dood by verlies van by verlies van een by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 23sten Juli '1912 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der ver ordening ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie te Schiedam Gemeentebladen no. 27 van 1908 en no. 44 van 1911 Artikel 1. Ingevoegd wordt Artikel I3bis. Het is verboden in gezelschap met iemand van andere kunne, te zitten of te liggen op openbare wegen of dijken of op hun bermen, glooiingen of onderkant. 6 Deze bepaling is niet van toepassing, indien de bedoelde personen met elkander gehuwd zijn of elkander in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Art. 2. In art 34 wordt in de voorlaatste zinsnede voor art. '18bis, art. 13bis vermeld. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 17 Augustus jl. B. no. 113U (2e. Afd.) G. S. no. 54, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, v. LUIK L.S. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op.de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de vergunning voor de cheuiiseke wasschery en Ter very aan de Warande rio. 38, kadaster Sectie M no. 385, verleend bij hun besluit van 4 April Jh aan J. F. vau Jleezik, wegens niet in acht neming der gestelde voorwaarden, is ingetrokken. Schiedam, den löden Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. LUIK, L. S. De glasblazersstaking. Aan de glasfabriek te .Vlaardingen is één oven Vveder aangestoken. Aan het eind dezer of begin der volgende week kan er dus aan begonnen Worden. Volgens ontvangen mededeelingen zal deze oven dan grootendeels voor dag en nacht bezet worden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf vergadering. II ET L. O T. (Uit het Duitsch vertaald). De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen een missive van heeren B. en W. van Schiedam d.d. 30 Juli 1913, waar bij dezen een adres van eenige Beursbezoekers aaa den Gemeenteraad alhier, houdende het ver zoek om toe te staan, dat op de Zaterdagen in de maanden Juli en Augustus de Koopmansbeurs gesloten blijft, ten fine van advies in handen van de Kamer stelden en haar tevens mededeelcen, dat zij, zoo mogelijk haar advies gaarne vóór Dinsdag 6 Augustus zouden ontvangen teneinde het in de raadsvergadering, die dan gehouden zou worden, te kunnen behandelen. Naar aanleidde dezer mededeeling wees de Voorzitter er op, dat het met mogelijk was geweest aan den weDsch van B. en W. gevolg te geven, wijl voor een tegen Dinsdag 5 Augustus 1912 uitgeschreven vergadering der Kamer het vereischte aantal leden niet was opge komen en deze vergadering dientangevolge volgens het reglement van orde niet mocht doorgaan. Wat het te geven advies betreft, stelde de Voorzitter voor om aan B. en W. te berichten, dat de Ka mer geen reden heeft om af te wijken van het by missive d.d. 18 Juli 1910, ten aanzien der Beursvacantiedagen door haar ingenomen stand punt, dat een ieder vrij moet zijn om al of niet de Beurs te bezoeken, en dat zij mitsdien moet adviseeren tot afwijzing van het verzoek. Met 5 stemmen voor en 1 tegen werd dit voor stel aangenomen. Van de Delftsche Handelsvereeniging had de Kamer een afschrift ontvangen van een schrijven, door haar en 6 andere vereenigingen gericht tot de Directie der Hollandsche IJzereu Spoorweg maatschappij, waarin zij haar verzochten om de lijn Schiedam—Gouda met goed aansluitende trei nen in hare dienstregeling op te nemen. Dit adres was vergezeld van een missive dd. 8 Augus tus 1912, waarin genoemde vereeniging als hare meening te kennen gaf, dat het in de richting der Kamer lag dit adres krachtig te steunen. Met algemeene stemmen werd besloten om aan de directie der H. TJ. S. M. een schrijven van adhaesie te zenden. Ter voldoening aan art. 8 van het K. B. van 4 Mei 1896 Stbl. 76 hadden B. en W. bij missive d.d. 6 Juii 1912 de voorloopige lijst van kiesge rechtigden voor de Kamer van Koophandel e» Fabrieken te Schiedam aan de Kamer toegezonden met uitnoodiging om vóór 20 Augustus a.s. voor advies te dienen, welke van de daarop genoemde personen geacht moesten worden te voldoen aan het vereischte voor kiesgerechtigdheid, gesteld in art. 6 sub. B. van dat Koninklijk Besluit (dat men n.l. in de gemeente, waar de Kamer is ge vestigd, bestuurder of medebestuurder zij °en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden geweest zij van een bedrijf van handel of nijverheid). De heeren Th. G. van der Burg, A. H. M. Melchers, M. van der Vlies en de Se cretaris waren daarop ter vergadering van den lOden Juli door de Kamer benoemd tot leden eener commissie om prae-advies hieromtrent uit te brengen. Naar aanleiding van het dientengevolge inge stelde onderzoek werd thans besloten, B. en W te adviseeren om de namen van 10 personen van de voorloopige kiezerslijst af te voeren. Bij de rondvraag werd er door een der leden de aandacht op gevestigd, dat de abonné's der Nederlandsche Bel-Telephoon-Maatschappij hier ter stede, wanneer zij met iemand aangesloten zijn en een telefonisch gesprek met een ander willen voeren, dikwijls herhaalde malen hebben te bellen voordat zij afgesloten worden en de nieuwe verbinding krijgen. Dientengevolge werd besloten om tot de Directie der genoemde Maat- schappij het verzoek te richten om het, zoo mogelijk, daarheen te leiden, dat de wijze van bediening tot dergelijke klachten geen aanleiding meer geeft. Hierna niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. De dy ken ver ordening. In tegenspraak met het dezer dagen verspreide bericht van de sTijd." volgens hetwelk Ged. Sta ten van Zuid-Holland de veelbesproken, Schiedam- sche verordening inzake het zitten en liggen langs glooiingen en dijken enz. niet zouden goedkeuren, maar vernietiging aan de Kroon zouden aanvra gen, kan thans worden bericht, dat bij den Raad dezer gemeente is ingekomen het sberigt" van ontvangst bedoeld in art. 167 der Gemeentewet. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben dus geen termen gevonden om deze veror dening ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. 75) Maar moeder Rosine trok haar zoon tot zich. (Dttoet ik dan al mijn kinderen verliezen? Wat Je in den vreemde? Je plaats is hier bij ons j;: -'e Trien d, bij Rosa. En hoor eensdat, waar aemU onder gebukt gaat' dat heb ik jaren, jaren chtereen geleden. Ik heb het geloof, het ver duwen in je vader verloren, en ik moest hem uur terzijde staan, als zijn vrouw, en ik moest achten zooveel mogelijk het onheil van ons EU1S af te wenden. Maar nu beu ik vol hoop. 13 al een nieuwe geest gekomen God heeft in 1 niet verlaten- Zijn hand zal alles wel weer i recl)te spoor brengen. Kijk maar eens, nwV: b-idt ouder die wending. Hij strijdt heZf t2e!f ik ken 'm 200 goed - moge En toen TM gofde uitkomst geven lastio- viel QtAM 001' baar met allerlei vragen o gJ k S ™Z1Jhem g™= „Heb geduld, We?en komen 8poedig zal alle3 te vader mT Vu is bet betei'> dat we met stoieu- HU moet den uitweg al leen vinden; des te grooter zal dan onze vreugde zijn." Zoo kwam het, dat Theo het rustig droegi Het werk, het bewustzijn van trouwe plichts vervulling droegen daar het hunne toe bijo-een wonder dan ook, dat cle donkere wolken lang zamerhand opklaarden, vooral als hij een uurtje kon doorbrengen bij zijn vriend en diens zuster Rosa. „De jongen is bij de hand en heeft scherpe oogen I zeide de molenaar tot .zich zelf, als hij lette op Theo's werk, dat hij als flink zaken man dubbel wist op prijs te stellen. t Is maar net of Peter over het werk gaat" zeide de oude Bartje, als zij Theo nakeek. En ook zijn moeder zeide honderdmaal datzelfde m houding en uiterlijk, in toon en stem, ja m vele, kleine dingen was hij precies het evenbeeld van den zoo vroeg ontslapen eerst geborene. Omstreeks Kerstmis kwam een brief van aan TdTen molenaar. Het ging hem goed, f blJ' H'J had een betrekking op een mo ten m Amerika in den staat Kentucky en was gSLVJwt GOM Kom win vnta niwS riüwn L Terdiende meer dan genoeg. Dit n!n hvipf anam'aatl zijn famillie mee maai den blief toonde hij aan niemand, zelfs aan zijn eigen vrouw met. y Daarin stond te lezen: „Ik meen, beste vader, Bloemententoonstelling, Zooals reeds uit onze verslagen van de maand vergaderingen van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam bleek, zou deze afdeeling einde Augus tus eene tentoonstelling houden van bloemen, waarvoor de stekjes en plantjes in Mei II. zijn uitgereikt. Deze tentoonstelling is thans bepaald op Zaterdag 24 en Zondag 25 Augustus in de groote zaal van het Bondsgebouw. De planten voor die tentoonstelling moeten' worden ingeleverd op Vrijdag 23 Augustus, van 6 tot 8 uren 's avonds. Voor de vrije inzendingen van planten en bloemen, ook door de leerlingen der katholieke scholen, geschiedt de inzending op Donderdag 22 Augustus, van half acht tot half negen. Bij voldoende deelname worden ook inzendingen van huisvlijt opgenomen. Ook hiervoor, evenals voor de bloemeninzendingen, worden prijzen ter beschikking gesteld. de kerk geleid, waarvan de hoofddeuren zich voor den gouden feesteling openden, werd hij daarna door een hunner naar de eereplaats in de kerk- meesterbank geleid, waar hij voor het met groen en bloemen rijk getooide en feestelijke belichte hoogaltaar plaats naam. Nadat de kerkelijke viering met het, »Veni Creator naar de toonzet ting van Francken was geopend, werd onder de Hoogmis ter intentie van den jubileerenden koor zanger opgedragen, door het koorgezelschap de 4-stemmige Mis van Kuipers uitgevoerd, terwijl 't daarna nog het schoone ïCantemus Domino" van Gores deed hooren. Na de Hoogmis begaf de heer Timmerhaus zich met zijne familieleden naar de pastorie, waar zich in de receptiezaal mèt den hoogeerw. deken en zijne weleerw. kapelaans, de koorzangers, oud leden en het kerkbestuur vereenigden. In wel gekozen bewoordingen werd de geachte jubilaris daar eerst toegesproken door den leider van het koorgezelschap, den heer C. J. Wouterlood, die zijne verdiensten voor den ge wijden zang in Gods huis gedurende een halve eeuw op welsprekende wijze huldigde. Daarna werd ter vervanging van het zilveren insigne het gouden eeremetaal op des jubilaris borst gehecht door den hoofdbestuurder van het koorgezelschap, pastoor-deken Coppens, die hem namens de parochie hartelijken dank bracht voor de diensten nu reeds vijftig jaren aan zijne kerk trouwvol bewezen. In hartelijke bewoordingen dankte de in het goud jubileerende voor de waar devolle hulde hem dus gebracht. In zijne woning, waar een prachtige bloemen mand reeds van Cantemus' dankbare hulde getuig de, terwijl daarnaast een niet minder fraaie bloe menhulde de blijde deelneming van 's jubilaris behuwd-familie vertolkte, hield de heer Tim merhaus daarna met zijne naaste familieleden receptie en ontving hij nog de bewijzen van de veelzijd-'ge instemming met zijn gouden feestju- bel. Veler hartewensch was zeker, dat 't dezen trouwen zanger van Gods lof gegeven zij, nog tal van gelukkige jaren als lid van vCantemus Domino" te beleven. Gouden Jubilee. Het koorgezelschap sCantemus Domino" der O. L. Vrouw Visatiekerk, dat het volgend jaar in diamant hoopt te jubelen, had gisteren het zeld zaam voorrecht een zijner leden met de gouden kroon getooid te zien. De heer G. H, Timmer haus herdacht dat hij voor 50 jaar toetrad tot het koorgezelschap, waarvan hij steeds een trouw en ijverig lid bleef. De koristen toonden de veeljarige trouwe toe wijding van den geachten jubilaris op prijs te stellen. In tweespan door een drietal bestuursleden naar dat u zich met Frans moet verzoenen. Al het anderelis nutteloos. Ge zult zien, dat het uitkomt en dan zal het u slecht gaan. Sinds Frans levend uit de rotskloof is gekomen, waarin ik hem ge stort heb, sinds dien tijd weet ik, dat God in den hemel hem de hand boven het hoofd ge houden heeft. En tegen Hem kan niemand het winnen. En op zee, in den vreeselijke storm, dien ik heb meegemaakt, terwijl elk oogenblik het schip kon vergaan, elk oogenblik ons laatste kon zijn, toen heb ik over alles nagedacht en ben tot inkeer gekomen. In New-York heb ik aan een pater alles gebiecht en ben een nieuw leven begonnen. Ik verdien meer dan genoeg en als de oude man, die altijd ziek is, niet meer beter wordt of sterft, dan heb ik alle kans om directeur te worden. Er is hier ook een Duitscher die een dochter heeft. Zij is altijd erg vriende lijk tegen me en ze heeft geld. Maar ik denk nog dikwijls aan Rosa, ofschoon daar wel geen denken meer aan is, nu ze weet, wat ik haar broeder gedaan heben ze moch me te voren toch ook al niet erg lijden. Frans is niet zoo onbillijk. Ik weet niet, waarom ik zoo woedend op hem heb kunnen zijn. Er moet toeD een booze geest in me gehuisd hebben. En daarom zeg ik nogmaals Maak het goed met 'm. Vóór dien tijd is er toch geen vrede." Sinds dien brief was de verandering bij den molenaar nog opvallender. Hij vermagerde met Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 200 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 2 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 188, voor Schiedam 1, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland lo' In hetzelfde tijdperk van 1911 kwamen binnen 203 schepen, waarvan 2 zeilschepen en 3 zeelich ters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 193, voor Schiedam 1 en voor Hoek van Holland 9. Buitendien kwamen binnen 7 stoomschepen om aan de Vondelingenplaat te bunkeren. Zaterdag-a vond omstreeks 6| uur moest de metaaldraaier Hoffman, werkzaam bij den heer Van Hattum, aan den Noordvestsingel, een wagen in een nabij zijnden molen brengen. Op dien wagen lag een stuk ijzer. Toen de wagen dompte, schoot dat stuk in de hoogte en sneed den top van een der vingers van den draaier den dag. Zijn haren, die aan de slapen nog pas een beetje grijs waren, werden in enkele weken bijna wit. Hij verloor zijn zelfbewuste houding en zijn schouders had hij altijd ziekelijk opge trokken, alsof hij pas .opgestaan was uit een zware ziekte. Doomerig zat hij soms urenlang op dezelfde plek en ging dan weer, zooals het zijn gewoonte was, door den molen, door de machine-gebouwen, de stallen en over de hout stapelplaats. Maar hij: had de belangstelling in de zaken verloren. Als Theo met een vraag tot hem kwam, kreeg hij ternauwernood ant woord. „Doe het, zooals je wilt. Je kunt 't alleen wel. Ik heb wel andere dingen in m'n hoofd." Met dit antwoord moest hij zich tevereden stellen. Zoo gingen dan van dag tot dag de teugels van het heele bewind langzamerhand meer in zijn handen over en had hij gelegenheid te lee- ren kennen het degelijk inzicht en de veel zijdige kennis zijns vaders, waarmede deze alles geregeld had en bestuurd. Dikwijls ook zat de molenaar achter zijn boeken en rekende, rekende. Wat hij echter zocht, wist niemand. Dan weer maakte hij eenzame wandelingen door wind en weer en kwam 's avonds doodmoe naar huis. De bruinen bleven steeds op stal, als Theo ze soms niet eens in 't land bracht. (Wordt vervolgd.) €31» JKJL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1