Buitcnl&&d«ch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Kerknieuwe. Gemengd Nieuws. totaal af. Geneeskundige hulp moest voor den gekwetste worden ingeroepen. Door B. en W. dezer gemeente is besloten op 31 Augustus a. s. ter .gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin den werk lieden in dienst van de gemeente, voor zoover de dienst dit toelaat, geheel of gedeeltelijk vrijaf te geven. Zaterdag-middag is het 10-jarige zoontje van den politie-agent Loer in de Emma- straat van een hek gevallen en heeft daarbij een der armen gebroken. Geneeskundige hulp moest worden verleend. Z a t e r d a g-a vond heeft een werk- willige glasblazer aangifte gedaan, dat hij op de Groote Markt door een anderen glasblazer in verband met de staking, was mishandeld. Proces-verbaal is daaromtrent opgemaakt. Gister-avond is aan het politie- bureau gebracht zekere S., die in een tapperij alhier iemand had mishandeld en op de straat personen lastig viel. Proces-verbaal is tegen dien persoon opgemaakt. Gister-middag stond een papierbak in de Plantage in brand vermoedelijk was die door kinderen baldadig aangestoken. Met een paar emmers water werd de brand gebluscht. Gister-avond is per r ij tuig naar zijne woning te Delfshaven gebracht de 18-jarige van der Lugt die in den speeltuin van den heer Schellevis aan de Hoofdstraat den schommel tegen het hoofd had gekregen en daaraan verwond was. De ontboden geneesheer achtte de overbrenging van den jongen naar diens woning wenschelijk. Heden-morgen is door kortsluiting brand ontstaan in den mo* or wagen van de elec- trische tram die te 6V4 uur naar Rotterdam moest vertrekken. Het achterbalcon van den motor wagen is verbrand. Het trampersoneel heeft den brand met eenig zand gebluscht. UIT ROTTERDAM. De vuilverbfandingfeinrichting te Charlois werkt thans met twee van de vijf ovens; vermoedelijk tegen het einde van. de volgende week zal' de derde oven in gebruik worden genomen, aldus meldt de „N. R. Crt." Zoo,als wij: reeds hebben medegedeeld, wordt de stoom uit de ketels, waarvan er op el'ken oven een geplaatst is, door pijpleidingen naar de elec- trische centrale op het terrein gievoeird. Een stoom turbine van 1500 P.K., die 3000 omwentelingen per minuut maakt, verwerkt daar aen stoom lot electriciteit, die pp tweeërlei wijze wordt aange wend. Hij wordt door kabels, die, ter hoogte van de Diokhaven, in de Maas gezonken; zijn, gevoerd naar de fabriek Schiehaven en ten nutte gemaakt voor het gebruik van de tram, of hij wordt door kabels om de Maas- en Rijnhaven heen, naar bet onderstation aan de Wilhelminakade gevoerd, van- waaruit daarmede het grootste gedeelte van den Linker Maasoever van stroom wordt voorzien. Het ligt in de bedoeling, dat het bedqjf over eeriige weken dag en nacht door zal gaan; op het oogenblik werkt het alleen nog overdag; bij vol bedrijf, verwacht men, dat de hoeveelheid geleverde electriciteit voor een groot gedeelte in de behoefte "van de tram zal kunnen voorzien. In de centrale bevinden, zich, behalve de stoom turbine met pompen en condensatieinrichting, uit gebreide schakelinrichtingen en voorts een loop1- kraan met een hefvermogen van 15 ton. Tot zoover wat betreft deze zijde van het bedrijf. Wat het verbranden van het vuil aangaat, daar aan heeft jarenlang groote behoefte bestaan; reeds sinds ongeveer 30 jaren zijn. dan ook klachten gehoord over de wijze van vuilverwijdering uit onze stad. De verzamelplaatsen van mest, die gelegen waren op groote terreinen aan Bosch- land en aan de Lagen Boezem naast de alge- meene begraafplaats, veroorzaakten groeten over last. Naarmate de stad zich uitbreidde en dus ook meer vuil opleverde en de mestopslagplaatsen meer en meer ombouwd werden, viel het niet te ontkennen, dat zich hier misstanden voordeden. In 1899 waren de klachten daarover' zoo ernstig geworden, dat de raad besloot, om aan een tom missie en den directeur van de gemeemloreiniging opdracht te geven, het vraagstuk van vuilver wijdering in studie te nemen en de daaruit voort vloeiende plannen van wijziging in te aieneh. Een oplossing voor dit vraagstuk te vinnen, bleek in die dagen, evenals elders, groote be zwaren op te leveren. Voornamelijk daar elke verbetering zooveel kapitaal bleek te vorderen, duurue het nog jaren, voor de gemeenteraad in deze een beslissing nam. Men was in den loop van die jaren tot de overtuiging gekomen, dat de meest afdoende oplossing gezocht moest worden in het verbranden, d. w. z. dagelijks onschadelijk maken van de verzamelde hoeveelheid afvalstof fen, die te Rotterdam wel ongeveer 300,000 K. G. per dag bedraagt. In 1907 besloot het gemeentebestuur in prin cipe tot dit stelsel over te gaan en hvee jaren later werd aan de hand van inmiddels opgemaakte concrete plannen een bedrag van ruim f 1,000,0G0 toegestaan voor een vuilverbrandingsinrichting, die zooals zij tot stand gekomen is, de grootste in de wereld is en ingericht volgens de allernieuw ste eischen. Bij dat verbranden, hetwelk geschiedt zonder eenige toevoeging van brandstof blijft een groote hoeveelheid warmte beschikbaar, weikei volkomen benut wordt tot liet maken van den stoom, waar mede, zooals hierboven vermeld is, electriscae energie wordt opgewekt. Thans worden reeds be vredigende resultaten bereikt. Het vuil wordt op deze wijze omgezet in stoom en bovendien in de overblijvende slakken, welke beide producten een waarde zullen vertegenwoor digen, grooter dan de tegenwoordige Opbrengst van het vroegere, zooveel aanstoot gevende, mest en lompenbedrijf. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Het Reuterbureau aan de Dardanellen meldt, d.d. 17 Augustus. De Italiaansche vloot verscheen in den nacht voor Tenedos. RUSLAND. Uit Petersburg werd Vrijdag' aan het „Ber liner Tageblatt" geseind: „Volkomen onverwacht is de staat van beleg' afgekondigd voor Kroon stad, hetgeen hier aanleiding geeft tot allerlei1 geruchten en bezorgdheid. Van Welingelichte zijde wordt verklaard, dat de reden te zoeken is in revolutionnairé bewegingen bij de Russische ma rine. Men had den maatregel willen uitstellen tot na het vertrek van den Franschen minister president, doch er waren belangrijke redenen om deze stappen vroeger te doen. De staat van hei leg was tegen het einde van het vorige jaar opgeheven, nadat hij in October11905 afgekondigd was. Men verzekert, dat een reeks arrestaties; en verbanningen plaats zullen hebben. Veront rustende verschijnselen zijtn niet alleen waarge nomen bij de Ooslzee-vloot, doch ook hij (ie Zwarte Zee-Vloot. De commandant van de Zwarte Zee-vloot, admiraal Eberhardt, heeft ontslag ge kregen, omdat hij niet op de hoogte was van de gisting onder do matrozen van zijn eskader." De Peterburgsche correspondent van de »Ma- tin" vat den inhoud van de officieuse mededeeling over de reis van minister-president Poincaré in de drie volgende punten te zamen lo. De maritieme overeenkomst, waarvan het plan reeds sedert eenigen tijd ontworpen was, is een fait accompli. De inhoud wordt natuurlijk geheim gehouden, maar de overeenkomst betee- kent voor de vloten van beide landen hetzelfde wat het verdrag van 1892 beteekent voor de beide legers 2o. Minister-president Poincaré heeft persoon lijk het aanzien van Frankrijk in Rusland ver hoogd, tengevolge van het groote vertrouwen, dat hij den tsaar en diens minister inboezemt, de beide landen en hun gemeenschappelijke actie dichter bij elkander gebracht 3o. geen enkele nieuwe entente is gesloten, terwijl ook het voeren eener nieuwe politiek niet ter sprake gebracht is. TÜRKIJë. Sedert de bezetting van Uskub door de Arnau- ten, hebben deze de Turksche autoriteiten afgezet. De Arnauten hebben de rust in de stad hersteld. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. Teneinde in het onderhoud der manschappen te kunnen voorzien leggen de leiders der Albaneezen de Bulgaarsche, Grieksche, Servische en Israëlie- tische gemeenten belastingen op. De regeering stelde Ibrahim pasja in kennis van de irade, uit gevaardigd in verband met de teruggave van wapens en het verleenen van een algemeene amnestie. Bij Rougovo, had een gevecht plaats tusschen Arnauten, die van Prichtina kwamen en Monte- negrijnen. 3 Arnauten en 4 Montengrijnen werden gedood en een groot aantal gewond. Het blokhuis te Nichtichta, nabij Berane is in brand gestoken door de Montenegrijnen. Het Turksche garnizoen werd verdreven. Reuter seint uit Konstantinopel De ministerraad besloot den Albaneezen niet toe te staan Saloniki binnen te dringen. Het gerucht gaat, dat gewapende Albaneesche benden .Koutnangva binnengetrokken zyn. Beves tigd wordt, dat aan alle personen, die aan den opstand in Albanië medeplichtig zijn, amnestie is verleend. Een draadbericht uit Saloniki meldt 150 gewapende Albaneezen kwamen in kleine groepen alhier aan. Het gouvernement gaf aan den commandant der troepen opdracht om Abdul Hamid naar een andere plaats, welke geheim gehouden wordt over te brengen. Volgens den correspondent van de Temps" te Konstantinopel, heeft de Turksche minister van oorlog, in overleg met zijn collega's besloten, het leger te zuiveren van de onbetrouwbare elementen- Hij heeft te dien einde bij rondschrijven aan de bevelhebbers deze opgedragen een onderzoek in te stellen en hem te melden welke der onder hun bevelen dienende officieren de revolutionnaire denkbeelden hunner gedeserteerde makkers toe gedaan zijn en welke zich uitsluitend aan hunne beroepsplichten willen wijden. Drie bevelhebbers van legerkorpsen hebben reeds hunne rapporten ingezonden: de militaire com mandant van Kossowo en de commandanten van het 2e en 5e legercorps Eerstgenoemde deeld mede, dat slechts een zeer klein gedeelte zijner officieren aan politiek doet, terwijl de commandant van het 2de legerkorps seinde, dat de onder zijn bevelen dienende officieren, zonder eenige uitzondering i till .'lebnoiljjvqo §011 'i/mn trouw hunne militaire plichten vervullen en zich geheel buiten politieke bemoeiingen houden. Het stationschip „Scorpion", dat teruggekomen is van het tooneel der aardbeving, meldt dat. 'net onheil veel ernstiger is dan men dacht. Het aan tal diooden wordt geschat op 7000, dat der ge wonden op 6000. De lijkenstank maakt den toe gang tot vele dorpen onmogelijk. (Andere dorpen liggen in puin en asch. De schokken duren voort. In een dorp werden de inwoners nog in verdoofden toestand aan gel rot fen. Zij zaten in groepen bij elkaar en: klaagden over de ramp. Het Koode Kruis en de Grieksche liefdadiglieidsgenootsclhappen zijn ijVerig bezig1 met hulpbetoon. Moelai Hafid heeft aan een vertegenwoor diger der „Ma,tin" gezegd, dat de .resident-gene raai van Marokko; generaal Lyautey, goed zal doen Marokko niet of althans niet voor langen tijd te verlaten, want het was best mogelijk, dat Frankrijk hem in Martokko noodig heeft. Hafid wil'de zich niet duidelijker uitlaten. Tot wanhoop der schatkist deelt Moelai Hafid gouden Lodewijken uit aan bedelaars en ver- kootpers van prentbriefkaarten. Een ambtelijke opgaaf leert, dat in 1911 de Duitsehe post bijna 6100 millioen brieven en briefkaarten heeft verzonden of besteld, verder 2100 millioen kranten en 274 millioen paketten en geldzendingen. Verder werden 58 millioen tele grammen verzonden of opgenomen en werd tu.= schenkomst verleend bij 1800 millioen telefoon gesprekken. In 1896 waren de .overeenkomstige getallen21/2 milliard brieven en briefkaarten, 1 milliard kranten, 152 millioen paketten en geit zendingen, 35 millioen telegrammen, 560 will een telefoongesprekken. De toeneming bedraagt gemidaëld 60 ,pct. Naar de „Berliner Ztg." weet mede tei doe len, zullen de Duitsehe kroonprins en kroon prinses in September a.s. na afloop der ma noeuvres een bezoek- aan Schotland brengen. Zij zijn dan voornemens eenogen tijd te Balmoral te vertoeven. 1 i De Engelscbe commissie, benoemd lot over weging van wat voor de veiligheid ter zee kan worden gedaan, heeft een lang rapport openbaar gemaakt. De commissie beveelt een groote-r aan tal reddingsbooten en -vlotten aan, waar alle man aan Boord een plaats in kunnen vinden. Zij legt er echter den nadruk op, dat de stabiliteit en de zeewaardigheid van de schepen zelf van alles overwegend belang is, en dat alle voorzorgsmaat regelen voor een schipbreuk bij deze eerste nood zakelijkheid moeten achter staan. De commissie is voorts van meening, dat het invoeren van zoek lichten op koopvaardijschepen niet aan te raden is, cmdat daar meer nadeelen dan voorrleekin aan verbonden zijn. Voor het overige is de corn- missie van meening dat de vaarroutes over den Atlantischen Oceaan voorzichtig zijn gekozen. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik Zondagmiddag 2 uur met zijn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haare een bezoek gebracht aan de landbouw tentoonstelling te Zutfen. Aan de IJsselbrug te Zutfen wachtte de bur gemeester den Prins op. Na in diens auto plaats genomen te hebben reden zij naar de tentoon stelling. Pest op Java. Een reigeerings-telegiram betreffende de pestgie- vallen op Java, van 31 Juli t/m. 13 Augustus, meldt, dat in de afdeeling Malang 81 nieuwe pestgtevallen voorkwamen, waaronder 79 met qoo- delijken afloop; in Madioen 7 nieuwe pestgcval- len, waarbij 6 dooiden; in Toeloengagoeng 1 doo- delijk geval; in Kediri 9 doodelijlke gevallen, in de vorige periode 3 pes (ge vallen. Pensonneerlng Gemeente-ambtenaren. Naar aanleiding' van het bericht, dat de wets ontwerpen voor de ptensionineering van de ge meente-ambtenaren naar den Raad van State zijn verzonden, schrijft de Haagische c-orr. van hiet ,,Nws.T' „Ik meen te wfeten, dat 't er vier zijn: een dat alle gemeente-ambtenaren in de: pension- neering van rijkswege opneemt, tegen betaling van 3 percent hunner wedden, waarbij de gemeen ten dan 4 percent zullen hebben bij te passen zoodat de groote gemeenten er zoneter nieuwe lasten zullen afkomen; het tweede, dat tegen een korting van 5 percent op de wedden der ambte naren aan de weduwen, pensioen verkent; hot derde, dat de weduwenpensioeneln verhoogt uit het saldo dat het fonds bezit; en het vierde, dat ook de leeraren bij' het bijzonder middelbaar en gymnasiaal onderwijs in de peWsionneering van rijkswege opneemt. „Onder gemeente-ambtenaren worden, zegt men, allen begrepen: ook de werklieden en andere beambten der bedryven." Commissie in zake de weerbaarheidsbeweging. De delegatie uit boyengenoemde commississie, die in opdracht heeft de plaatselijke toestanden te bezichtigen en te onderzoeken, bracht reeds een bezoek aan den nationalen schietwedstrijd te te Loosduinen, het kamp der Koninklijke Nader» lom ,'i9bj5Y QJsed lüoam >!I„ nosol oi bnoJa tin landsche Weerbaarheids-Vereeniging in de leger plaats bij Laren, den schietwedstrijd te Apeldoorn en het kamp van «Volksweerbaarheid" bij Har derwijk. Den secretaris was opgdragen zich te begeven naar Bayonne Biarritz, teneinde aldaar de organisatie van den grooten intern, schietwed strijd te bestudeeren, van welke opdracht hij zich bereids heeft gekweten, terwijl hem thans nog is opgedragen zich te Brussel en Parijs op de hoogte te stellen van den steun en medewerking der respectieve regeeringen van België en Frankrijk ten opzichte der schiet- en weerbaarhoidsvereeni- gingen. Goedkoopere schoolkaarten. Naar de Zw. Ct. verneemt, zullen op de spoor wegen de prijzen der schoolkaaarten voor leer lingen van ambachts-, industrie- en huishoud scholen van 1 September at aanmerkelijk worden verminderd, zoodat ongeveer hetzelfde zal moeten worden betaald als voor twee jaar. De directeur der gasfabriek te Zaandam. Aan de gasfabriek te Zaandam gebeurden in de laatste weken en maanden herhaaldelijk dingen, welke conflicten uitlokten tusschen den directeur en de gascommissie, den directeur en B en W.; en den directeur en zijn ondergeschikten. Ook naar buiten, ja zelfs in andere gemeenten, werden deze dingen bekend, welke voor voor verscheidene personen op teleurstellingen uitliepen. De laatste dagen namen de vreemde handelingen van den directeur toe en kregen zulke verontrus tende afmetingen, dat B. en W. van Zaandam be sloten in te grijpen en den directeur een voorloo- pig verlot toekenden. Ook werd een medisch on derzoek ingesteld en de beide artsen, die hem be handelden, constateerden, dat de directeur niet aansprakelijk gesteld kan worden voor zijn han delingen, omdat hij beslist ontoerekenbaaar is. Vrijdag-avond kwam de gemeenteraad in buiten gewone geheime vergagermg bijeen, om na volle dige inlichtingen gekregen te hebben, ten opzichte van den directeur een besluit te nemen. Eerste plechtige H. Mis. De parochiekerk van den H. Joannes den Dooper, de traditoneele bedeplaats van Schiedams Katho lieken, had gisteren weder het voorrecht de plech tigheid eener eerste H. Mis binnen hare gewijde wanden te zien vieren. De eerw. pater Athanasius (De Mol), den 15 dezer te Utrecht priestei gewijd, ging voor de eerste maal plechtig het H. Misoffer opdragen aan het altaar, waarvoor hij reeds als knaap zijne kinderlijke bede tot den Algoede had gericht. Het hoogaltaar, met levend groen ge sierd en prijkend in den bekenden rijken feest tooi, bood mèt de kerk, door de geloovigen dicht bezet, een opwekkenden feestelijken aanblik. Nadat de plechtigheid op de gebruikelijke wijze met het «Veni Creator," Gregoriaansch gezongen, was ingezet, werd het H. Misoffer door den jeug digen priester opgedragen met assistentie van den zeereerw. pastoor Verhoeven als presbyter-assistens, en de weleerw. paters Fennell, prior te Huisen, en Van Dijk, kapelaan der kerk, resp. als diaken en subdiaken. De zeereerw. heer W. P. H. Jansen, pastoor der St. Jozetskerk te 's-Gravenhage, oom van den neomist, en de weleerw. paters Hubers, kapelaan der kerk en Pius (Smit) volgden in het priesterkoor de plechtige handeling, terwijl de ge achte lamilie van den nieuwgewijde de eereplaats voor het presbyterium innam. Door het koor gezelschap werd onder het H. Misoffer de schoone 4-stemmige missa «In honorem St. Friederici," von Jos. Gruber, verdienstelijk uitgevoerd, terwijl j. n0g jjet 4_stermnlge sje8U dulcis me- t mede moria," van B. Kothe deed hooren. Treffend, als altijd, was de eenige stonde, waar in de jeugdige offeraar, zijnen dierbaren en allen geloovigen ten heil, het hoogheilig Offer ten hemel mocht heffen. Voorzeker vereenigden zich de geloovigen die op dezen Zondag de kerk geheel bezett'en, met den offerenden priester in een innig gebed om overvloedigen zegen op zijn priesterlijken arbeid, van dezen stonde of voor het zieleheil van talloozen te beginnen. De Bene dictie, waarbij het 4-stemmig.»Tantum ergo" van De Leur werd uitgevoerd, besloot ook hier de plechtige handeling, terwijl nog het bekende «Laudate" van Ruigrok werd nagezongen. Dat 't dezen jeugdigen St. Dominicuszoon gege ven zij, een rijken oogst van zielen, op het voor beeld van zijn heiligen Ordestichter, voor de he- melsche voorraadschuren te vergaren, zullen zeker met ons zeer velen wenschen. De Waalbrug te N y m e g e n. Naar aan de Geld. wordt medegedeeld, is door de huiseige- naarsvereeniging «Unitas" te Nijmegen, in een speciaal voor dit doel Donderdag 11. bijeengeroepen vergadering met groote meerderheid van stemmen besloten een adres te richten tot de Provinciale Staten van Gelderland om adhaesie te betuigen aan het bekende adres van de heeren Van Enge lenburg e. a., strekkende om dat College te ver zoeken het renteloos voorschot van f 400.000 niet toe te staan voor de door den Gemeenteraad goed gekeurde brug, omdat deze zou komen ten Oosten der stad, boven de Belvedère. m m 91 lem Iém&il eb rooi uH ,h j .Mijbos deli, ?ll'lö§ rueri lis ableJa folv siicnl Mishandeling. xe Middelburg is Zater- o» - dagavond den 15-jarigen bakkérsknecht V. dé D. wj;Q 1 -Ijs gawaiu neb 3oom (TH .noiola lom I lAÏ'fA C ''.LI -i -i.rl 90S H9J9W 'labnv

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2