Dagblad voor Schiedam Omstreken. w iaiiooieve"sia."gef9sinveriie®yan ioUxcjIü Gratis Ongevallenverzekering f 35ste Jaargam Dinsdag 20 Augustus 1912 No. 10400. p n n bu veriies pi r Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON, Bnitenlandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 59. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. overeenkomstig on de polis vermelde voorwaarden, Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—b regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op de polis vermelde voorwaarden, j lUUU iuSmueit; I UUvoTof'oïg De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene*"?ekeringsbank by verlies van Aanbesteding. Gister-namiddag had ten Raadhuize de inschrij ving plaats voor de levering van ongeveer 300 H.L. Anthraciet-kolen, franco te leveren in de aan te wijzen bergplaatsen en tijden. De inschrijving moest geschieden per H.L. en met opgaaf van grof gehalte. Ingekomen waren slechts 4 biljetten en wel van P. Bos, Engelsche f2.10, Belgische «°45f'1.60 idem ^/so fl.50; B. Wuisman, Hollandsche 2°/30 fl.32, Belgische wl30 fl.35, idem S0/45 11.46, En gelsche f2.20, Schotsche f 1.92G. van Pelt, Belgische »/20 fl.05, idem 2°/So f 1.25, idem 3°/so f 1 40, Hollandsche 2°/30 f 1.17$ idem 3°/60 fl.35 W. A. van Tienen, Engelsche 3°/60 f2.10, Schotsche f 1 90 Belgische fl.GO, Hollandsche fl.50, allen hier woonachtig. De toewijzing heeft later plaats. De glasblazersstaking. De Delftsche Bestuurdersbiond had tot B. en W. v,an Delft het verzoek gericht, aan de ingain gen der fabrieken in de s:tad Zaterdagsavonds te moigten collecteeren vopr de stakende, glasbla zers. j B. en W. hebben dat verzoek echter niet inge willigd, omdat de glasblazerij buiten Delft ligt en"omdat zij tegenbetoog'ingen vreezet) Bij de distillateursfirma W. Hasekamp Co. zijn sedert de vorige week 40 werklieden out slagen, wegens gebrek aan flesschen. Gemeenteraadsverkiezingen. In de vacature in district III is door de afdee- ling der S. D. A. P. candidaat gesteld de heer J. Dinkelaar. Oranje Vereeniging. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende Steeds grooter wordt het aantal eereprijzen dat door ingezetenen beschikbaar wordt gesteld. Zoo gaf O. M. de bekende distillateursfirma Visser en Go weder een goed voorbeeld door de volgende prijzen ter beschikking van het comité te stellen 1 mand, inhoudende 6 tl. St. Estéphe. 2 fl. Ma deira 2 fl. Port 2 fl AdvocaatI mand, inhoudende 1 fl. St, Julien 1 fl. Port 1 fl. Madeira 1 fl. Boe renmeisjes i fl Anissette fl. Persico 1 mand, inhoudende 3 fl. St. de Granville 1 11. Madeira 1 fl. Port 1 pot Boerenjongens 1 mand, inhou dende 3 11. öt. Julien 1 pot Boerenjongens 2 fl. Limonade siroop 1 mand, inhoudende 1 fl. Medoc 1 fl. Samos 1 fl. Limonade. Door den Burgemeester werd uitgeloofd een prachtige koekoekklok voor diegene die in de afdeeling gecostumeerde ruiters in totaal het hoogst aantal punten behaalt. Terwijl van andere zijde op dezelfde voorwaarden doch voor de afdee ling versierde voertuigen een prachtig etui met 12 zilveren theelepeltjes werd toegezonden. Binnen HET L O T. (Uit het Duitsch vertaald). 76) Brenners genezing ging gestadig vooruit. Bij het toenemen zijner krachten verliet hem de bitterheid over het verledene en dé zorg voor de toekomst. Zijn welbehagelijk kamertje scheen hem een stil eilandje, waar het woelig gedruisch van het dagelijksch leven niet kon binnendrin gen. Het liefste had hij die afgetrokkenheid alléén doorgebracht, met slechts nu en dan een kleine afwisseling door een bezoek van Theo- door. Maar deelneming en nieuwsgierigheid voerden allerlei bezoekers naar het huisje. En om op alle vragen een ontwijkend antwoord te geven was onmogelijk. Toch trachte hij in zijn mededeelingen Jacob zooveel mogelijk te verontschuldigen, evenals hij dat ook voor het gerechtelijk onderzoek gedaan had De oorzaak van de twist wilde hij aan niemand noemenen daarom bleef de zaak altijd nog met een geheim- zinnigen sluier omgeven. In de school was een plaatsvervanger aange steld voor de jongste scholieren van Bergheim. Frans kon zich rustig aan de zorg voor zijn gezondheid wijden. De geneesheer had eerst aangedrongen op een verblijf in het Zuiden enkele dagen zullen alle eereprijzen bij een nader op te geven winkelier worden geëtaleerd. Door de Commissie voor den Rei nigingsdienst zijn de tijdelijke werklieden bij de Reiniging, W. de Regt, P. C. van der Gaag, L. J. M. Landsbergen, J. Jansson, A. de Noijen en J- A Adriaanse, thans definitief als zoodanig bij dezen tak van gemeentelijken dienst aangesteld. L ij Kon. Besluit is de heer J. M. v. d. Schalk alhier benoemd tot hoogheemraad van Delfland. Zaterdagavond hebben J. E, L.,wo- nende Fabriekstraat en A. C. v. H., uit de Prins Hendrikstraat, beiden te Schiedam, de lafheid begaan, in de Bodega du Passage" aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam een ruit in te slaan en daarenboven nog eenige glaasjes stuk te smijten. Bij de Rotterdamsche politie is hiervan aangifte gedaan. M e j. M. A. L. v. d. B u r g. M.G.dr. alhier slaagde heden te 's-Gravenhage voor het examen Fransch L. O. Giste ma vond omstreeks 8i/2 uur is de 50-jarige van Gelderen, wonende tq Berkel, toen hij1 op de in beweging zijinde electrischlq aam wilde springen, tegen een paal geloopt®. met het gevolg dat hij bewusteloos neerviel. De man, die .een wonde aan het hoofd bad beko men, werd in het tramhuisje gebracht en oaar door ©en dokter verbonden. Nadat hij weer tot bewustzijn was gekomen, wend hij- dopr een kennis naar Berkel gebracht. Do or een v eehouder in den 's-Gi\a- venlandschen polder is bij de politie aangifte gedaan, dat hij 8 kuikens met afgebeten koppen do-od op zijn erf heeft gevonden. De man ver moedt dat iemand met een hond op zijn erf is geweest. De politie doet onderzoek. een duim gevestigd fe Schiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. De regeering wil nl. dat zooveel mo-gelijk offi eieren den oorlog meemaken. DIT ROTTERDAM. Gister-namiddag is de sleepersknecht A. K. te Rotterdam van een met balen bloem beladen wa gen gevallen, onder dien wagen terecht gekomen en overreden. Zijn rechterarm is totaal afgere den. Op een wagen is de man naar het Zieken huis gereden, waar hij in bewusteloozen toestand is opgenomen. DUITSCHLAND. Zooals men weet, is de van spionnage ver dachte Russische kapitein Kostewitsch onder een borgstelling van 30.000 M. op vrije voeten gesteld op conditie, dat hij bij de behandeling van zijn proces te Leipzig tegenwoordig zou zijn. Thans komen onophoudelijk telegrammen uit Petersburg binnen, volgens welke de bewuste kapitein ver klaart, dat hij in de gevangenis te Leipzig zeer slecht behandeld is geworden en zijn gezondheid daardoor ondermijnd zou zijn. Het laatste tele gram aan de »Lokal Anzeiger" meldt, dat besloten is, om kapitein Kostewitsch in zijn functie te handhaven. Buitendien zou hij verlof krijgen om op kosten van het rijk twee maanden naar den Kaukasus of de Krim te gaan, ten jeinde zijn gezondheidstoestand, die in de gevangenis zoozeer is achteruitgegaan, te verbeteren. De »Lokal Anzeiger" teekent hierbij aan, dat nog geen enkel spion op een dergelijke buitenge woon goede manier behand is als deze Russischo officier. Het blad vindt de houding van dezen Russischen kapitein allesbehalve loyaal. Naar de „Tagliehe Rundschau" verneemt, bestaat het plan, ter gelegenheid van heit 25- jarig regeerings-jubileum van keizer Wilhelm, dat dein 15d-en Juni van het v-olgend jaar zal gevierd w-orden, nieuwe munie-n in omlo-op te brengen. Alle gioud- en zilvermunten zulten door andere vervangen w-orden, waarop een nieuwe beelte nis van den keizer zal prijken. Op het cog'enblik in l-o,op zijnde munten n.L, dateeren reeds van het begin der regeeringsperio-de- van keizer "Wil helm en stellen den monarch voor op jeugdigen leeftijd. Niet alleen zal de nieuwe beeltenis den keizer op zijn tegtenwo-ordigen leeftijd voorstellen, maar -ook zullen bals- en bo-rst-stuk bedekt zijn en wel met het uniform der garde-kurassiers. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Naar de correspondent van de „Messagero" in Trip-oli verzekert zal generaal Claneva om gfezondbeidsredenen als hoofd-commandant ont slag nemen. Generaal Rag'ni zal hem vervangen. Bovendien zulten nog de generaals" Ciancio Frugoni, ltainaldi, Sfo-rza, Romagnoli, del Mas too en Giardina uit Tripoli vertrekken. TüRKIJë. Op de Porte heeft men vernomen, dat Monte negro de artillerie-reserve heeft gemobiliseerd. De Tuiksche regeering laat een onderzoek in stellen naar de voorvallen te Berana. Volgens een telegram uit Uskub hebben de Montenegrijnen Berana omsingeld. Een nader bericht uit Konstantinopel meldt: De »Porte" verklaart dat de Montenegrijnen gedurende drie dagen aanvallen op Berana doen. Bizonderheden ontbreken. Het gerucht loopt, dat zij tot twee forten van Berana zijn doorgedron gen maar werden afgeslagen. maar Brenners middelen veroorloofden zulks, niet en voor den zoon van het zwarte woud had zich op slot van zaken zijn eigen geboor- telucht heilzaam genoeg getoond. Toen de dagen begonnen te lengen en nu en dan een vriendelijke zonnestraal wenkte, ver brak Frans zijn lange opgeslotenheid in zijn kamer en wandelde op den landweg aan de zuidzijde van het Kruisgebergte, op denzelfden weg, langs welken men hem op dien avond bewusteloos naar de stad had gedragen. En toen hij op zekeren dag voortwandelde en de krach tige, frisschelucht, die van de sneeuwhoogten, woei, inademde, ontmoette hij een anderen wandelaar. Eerst kende hij den man niet. Toen zij. echter vlak tegenover elkaar stonden en hun blikken zich kruiste, staarden zij elkaar ver wonderd aanhet was de molenaar. Zonder groet ging hij voorbij, Frans smartte de opval lende verandering, die bij den molenaar had plaats gegrepen. En wat ging er in het hart van den ander om, toen hij in den herstellende slechts een schaduw van den eens zoo krach- tigen jongen man herkende? Hoofdstuk XXIII. Doe open 1 Het was de eerste dag van Maart. Na een reeks zachte, zonnige dagen had de hemel zich plotseling verduisterd. "Ruwe windstooten kwa men uit het noordwesten en toonden, dat de MAROKKO. De uitroeping van Joessoef tot Sultan van Marokko is thans in de meeste steden van Ma rokko een voldongen feit. De nieuwe Sultan werd eergisterenochtend in Tetuan en des avonds in Larasj, zonder incident uitgeroepen. Uit Fez werd gemeld, dat de uitroeping in de moskee Boelejoed winter zijn heerschappij nog: niet opgegeven had. De eenzame wandelaar, die tusschen braak liggende velden de hoogte van het Kruisge bergte besteeg, bekommerde zich niet om den kouden wind. Hij had ook geen oog voor het lieflijke dal, dat, nu hij de hoogte bestegen had, aan zijn voeten lag. Een oogenblik bleef hij staan, als kende hij den weg niet meer. De wind speelde hem door het haar en joeg door zijn dunne kleederen, hij stoorde er zich niet aan. Na een oogenblik bezinning wende hij zich eensklaps naar rechtsdaarna ging hij naar be neden over ruwe steenen, door struikgewas en bleef staan op de plaats, waar Frans Brenner vijf maanden geleden gestaan had - op het rotsvlak voor het ravijn. Lang stond hij onbeweegelijk en staarde voor zich uit. Daarna naderde hij voorzichtig den rand en keek naar beneden. De struiken, die uit den rotswand opschoten, hadden geen bladertooi; kaal staken de takken er uit en beletten het uitzicht in de diepte niet. Langen tijd reeds was de molenaar - hij was het, die daar aan den afgrond stond 'bijna dage lijks een vaste bezoeker van deze plaats. Nu stond hij er weer. Jacob had gelijk, en alle anderen hadden ge lijk alleen door een wonder kon iemand aan het leven blijven, die hier afstortte. Hij meende het tooneel te zien, dat zich op den herfstdag hier afgespeeld had, en hij sidderde. Toen trokken de laatste maanden aan hem voorbij met al haar teleurstellingen en bitter tot Sultan heeft plaats gehad. Tal van inboorlin gen, Hodsja's Oelemas en voorname personen waren aanwezig, die zich naar den Sultan bega ven, om hem te huldigen. In den strijd, dien de colonne-Pein op 14 Augustus jl. heeft gevoerd, hebben de Franschen, naar gemeld is, 10 dooden en 48 gewonden ge had. De colonne-Mangié, die op 16 Augustus in Soek-el-Arba bij Rehamma gelegerd was, heeft verschillende aanvallen van rondzwervende benden moeten afslaan. Een heftige strijd heeft zich in de buurt van het kamp afgespeeld, waar een compagnie Senegaleezen, die door eenige honder den ruiters aangevallen waren geworden, in een gevecht, dat verscheidene uren duurde, gewikkeld werd, totdat de aankomst van versterkingen den strijd ten gunste der Franschen deed afloopen. Aan Fransche zijde werden 2 man gedood en 25 gewond. De verliezen van den vijand waren aanzienlijk. De toestand in Doekkala is ten gevolge van het ophitsen der stammen door den afgezant van El Hibas weder zeer dreigend geworden. AMERIKA. Taft heeft in een bizondere boodschap aan het Congres op amendementen in de wet nopens het Panamakanaal aangedrongen, in dezer voege, dat beide Huizen in een aanvullend besluit andere naties contróle betreffende de toekenning van den vrijdom van tol waarborgen. Taft geeft te kennen dat hij de wet wenscht te teekenenen, maar verklaart dat het van het hoogste belang is dat de buitenlandsche regeerin gen van de goede trouw van de Vereenigde Sta ten overtuigd zijn. Uit Washington wordt geseind, dat de Engel sche gezant bij den President der Vereenigde Staten opnieuw ernstige en formele tegenwer pingen heeft gemaakt tegen mogelijke consequen ties uit het Panama-wetsontwerp voortvloeiend. De President zou dan thans ernstig overwegen het Panama-wetsontwerp aan het Congres terug te zenden, vergezeld van de aanbeveling, ter zelf- der tijd een toevoeging goed te keuren, waarin wordt verklaard, dat het wetsontwerp op rechten, welke bij verdrag gemaakt zijn, geen inbreuk zal mogen maken, en dat het elk daartoe gerechtigde waar- V borg, zijn beklag bij den voorzitter van het Hoog gerechtshof om schadevergoeding aanhangig te mogen maken. De President is overtuigd, dat de vrijdom van heffing alleen voor de kustscheep vaart geen schending van het verdrag medebrengt, doch is overigens van meening, dat andersden kenden het recht hebben de beslissing van het Hooggerechtshof in te roepen. Het is inmiddels niet onwaarschijnlijk, dat de President het wets ontwerp met het oog op de zeer talrijke ter zake dienende bepalingen onderteekenen zal, indien hij êr zich op kan verlaten, dat het Congres vanzins is, de bedoelde toevoegingen na de Presidentsver kiezing aan te nemen. heden, met die loodzware dagen, die donkere, slapelooze nachten - en dan - dat spook, dat altijd voor hem stond. Brenner zou met eeuwig zwijgen. lederen dag kon hij met zijnaanklacht voor het gerecht komen. Wat dan Waarom dezen last nog verder sleepen? Waar om deze vernederingen te ondergaan Daar onder wenkte de rust - het einde. Een tweede wonder zou er niet plaats grijpen. Eén schrede voorwaarts nog, en alle nood zou een eind nemen. De anderen zijn vrouw, Theo, zou den Brenner wel zijn recht doen toekomen. Dan kwam alles wel in orde en hij had den smaad niet te dragen. Dichter en dichter werd hij getrokken, met bijna onweerstaanbare macht. Het lokte en vlijde, joeg en drong hem, hier het einde van alle zorgen - daar smaad en armoede. Ja hij moest het doen - er bleef niets anders over. De oogen toe en een snelle stap voorwaarts. Daar schrok hij plotseling. Een luid, vreemd gekras klonk uit het woudzwarte vleugels fladderden op uit de pijuboomeu. Eenige raven vlogen de lucht in en streken vlak over zijn hoofd. Hij week verschrikt een stap terug. De ontzettende bekoring was geweken. Wie had hem plotseling zoo geholpen? Was het een goede geest, neergedaald op de onop houdende smeekbeden van zijn dierbare vrouw (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1