Verspreide berichten. Binnenland. Cfomeiigd Nieuws. Oak in Bulgarije schijnt de stemming .oorlog zuchtig te blijven. Uit Sofia werd eergisteren aan het „Berliner Tageblatt" geseind Dagelijks worden in de provinciesteden pro fes t ver gad erin gen gehouden. lm alle moties wordt de oorlog tegen Turkije verlangd. Het uitvoerende comité van de Macedonische broederschappen zal Zondag fe Sofia bijeenkomen. Op dit congres zal met beslistheid de eisch van een oorlogsver klaring gesteld worden. Te Sofia zijn telegrammen .ontvangen uit Ge-t- t'inje, waarin gevraagd wordt, diat Bulgarije met Montenegro den strijd zal aanbinden tegen Tur kije. De Russische minister v!an marine, Grigo-ro- wit-seh, zal in de tweede helft van September een bezoek brengen aan. Parijs1. Naar uit Londen wordt gemeld zal mr. Erara- well Booth de nieuwe generaal worden van het Leger des Heils. De verzegelde enveloppe, die 22 jaar geleden bij den procureur van het Heils leger werd gedeponeerd, werd Woensdag geopend en bevatte de benoeming van den zoon van generaal William Booth tot opvolger als hoofd commandant van het leger. Vier regimenten van Gallipoli zijn naar Monas- tir vertrokken. Vijf en dertig bataljons, aan Galli poli en Smirna onttrokken, zullen naar Macedonië, Albanië en de Montenegrijnsche grens worden gezonden. De regeering, rekenende op vrede met Italië, ontbloot Smirna en de Dardanellen van troepen. De «Neue Freie Presse" maakt een bericht uit Albaneesche bron openbaar, volgens hetwelk Ismail Kemal verleden week door den sultan ont vangen is en met de regeering een overeenkomst heeft getroffen, die tot dusver geheim gehouden js. De Albaneezen zouden op zijn bevel Uskub hebben verlaten. Inlichtingen uit gezaghebbende bron bevestigen, dat 200 Albaneesche katholieken den löden dezer een aanval op Durazzo hebben beproefd. Zij wer den gedwongen zich terug te trekken. Hun ver liezen zijn onbekend. Men maakt te Cettinje ambtelijk bekend, dat de beschuldigingen, te Konstantinopel tegen Mon- enegro geuit, ongegrond zijn. De Montenegrijn sche regeering zal den uitslag afwachten van de stappen, die zij heeft gedaan; want zij is besloten om alles te vermijden, wat den toestand, die reeds ernstig genoeg is, nog ingewikkelder zou kunnen maken. De Montenegrijnen hebben strikt bevel ontvan gen het vuur van Turken, die de grens overschrij den, te beantwoorden. Uit Uskub meldt men aan het «Berliner Tage- blatt" In Macedonië neemt het optreden van Bul- gaarsche en Grieksche benden op onrustbarende wijze toe. De Mohammedaansche inwoners van Kotsjana blyven in hun huizen. Men heeft te'e- grafisch om soldaten gevraagd, daar met stellig heid wordt verteld, dat de Bulgaarsche benden uit wraak een grooten overval op Kotsjana voor bereiden. Omtrent den algemeenen toestand in het Sjeri- fijnsche rijk ontvangt de «Temps" van haar cor respondent te Tandzjer de volgende mededee- lingen Ondanks den last, dien het voor het oogenblik veroorzaakt en ondanks de beslommeringen, die het voegt bij de bestaande moeilijkheden, moet het afsreden van Moelai Hafid als een voordeel beschouwd worden. Trouwens reeds sedert lan ger dan twee maanden deed hij al alsof hij geen sultan meer was. Under die omstandigheden was organisatie van het protectoraat onmogelijk, want wanneer een souverein zich wel laat beschermen, maar met zijn beschermers niet meewerkt, dan steunt hij feitelijk de oproerige elementen, Voorts maakten de speculaties van Moelai Hafid, zijn zucht om een enorm fortuin bijeen te brengen zijn voornaamste bezigheid gedurende de laatste weken van zijn regeering en eindelijk de over dreven inschikkelijkheid, waarvan wij te zijnen opzichte blijk gegeven hebben om hem tot een juister beoordeeling van den toestand te brengen, op de stammen een slechten indruk. Zij begon nen in de eerbewijzen, waar Frankrijk den kort geleden afgetreden sultan mee overstelpte, het om gekeerde van een belooning der deugd te zien. Moelai Joessef, die hem heeft opgevolgd, is nog geenszins populair, 't Is een vorst zonder luid klinkende faam, wiens verschijning op den troon geestdrift noch vijandigheid kon uitlokken. Hij heelt overigens eigenschappen, die hem, zoodra hij meer bekend zal zijn, de sympathie van zijn volk zullen doen winnen. Afgescheiden van de crisis in de dynastie is de algemeene toestand van het land zeer ernstig. Wy moeten, overal tegelyk, het hoofd bieden aan de aanvallen van een niet stilzittenden vijand. Het winnen in aanhang van den pretendent El Heiba maakt vooral in het zuiden den toestand zorgelijk. Toch is een onmiddellijk oprukken naar Marakesj niet het zekerste en voorzichtigste middel. Ons streven moet voor het oogenblik vooral zijn het bereikte te bevestigen. De drie bataljons, zoo pas aangekomen, en de zes andere, die de regeering zenden zal, vertegenwoordigen slechts het strikt noodige om aan de eischen van een beperkte bezetting te voldoen. Bovendien zit niet alles in het beschikken over de noodige troe pen. Men moet niet mogelijkheden van ravitail lering en andere plaatselijke overwegingen van technische aard vergeten, die wel aan de beste geesten ontgaan, wanneer ze op een afstand over de moeilijkheden in Marokko oordeeleu. Intus- schen moet het oprukken naar Marakesj ook niet stelselmatig vermeden worden, 't Is een kwestie van gelegenheid. Het beste middel om een expe ditie naar Marrkesj met weinig kosten te verwe zenlijken, dat is meester te blijven van het oogenblik waarop zij plaats moet hebben. NICARAGUA. Men meldt, dat twee Amerikanen gewond in het gevecht bij fceon, in het hospitaal door de oproerlingen zijn vermoord, toen dezen hetgarni- zien in de pan hakten. De oproerlingen gaan voort steden te plunderen. Volgens een telegram aan de «New-York Herald" uit Nicolajeff, hebben muitende matrozen den kruiser «Kagul" laten zinken. Een ander oorlogsschip dreigt hetzelfde lot. In ambtelijke kringen heeft men geen bevestiging van het bericht ontvangen. Uit St. Petersburg meldt men aan de «Vos- sische Zeitung"Hiér gaan geruchten, dat de bemanning van den kruiser «Kagul" van de Zwarte Zee-vloot gemuit en de officieren ver moord heeft. Daar er geen ander middel overbleef om de muiterij te onderdrukken, boorde men den kruiser met het kustgeschut in den grond. De «Kagul" verging met man en muis. Het St. Petersburgsche telegraafagentschap loochent zeer stellig het bericht van buitenland- sche bladen over muiterij van de bemanning van den kruiser «Kagul". Het gerucht zou uit de lucht gegrepen zijn. Men heeft bij bisschop Pfluger met Rönt genstralen vastgesteld, dat de punt van de dolk, waarmede een krankzinnige hem dezer dagen heeft gestoken, nog in zijn bovenarm zit. Hij1 is koortsvrij, maar men zal de dolkpunt niet aan stonds verwijderen. Zelfs tijdens zijn vacantie, die hiji te Mariein- bad doorbrengt, wordt minister Lloyd Georgo niet met rust gelaten door de kiesrecbtdames. Gisteren werd hij op een wandeling door e n paar exemplaren van dat slag zoo lastig geval len niet het geschreeuw: „votes for women", dat hij een rijtuig nemen moest en zoo gauw mogelijk wegrijden. Woensdag zou het drijvend dok, dat te Bir kenhead voor de oorlogshaven van Portsmouth is gebouwd, daar door vier sleep.booton binnen gebracht zijn, maar om het ruw© weer vond men het veiliger buitengaats te blijven. Het dok werd bij Spithead in open zee voor anker gelegd. Het heet het grootste drijvend© dok ter wereld, is ongeveer 300 M. lang en heeft *ee|ni hefvermogen van 40,000. ton. Het kan de grootste dreadnoughts bevatten. In de verre van katholieke „Frankfurter Ztg." vinden wij het volgende waarlijk wel als onpar tijdig te schatten oordeel over het werk door de katholieke regeering in België tot stand ge bracht. 'Onder de industrieel© landen van den eersten rang moet België op een der eerste plaatsen gerekend worden. Het land staat sedert tientallen van jaren met toenemend succes onder leiding v:an een zuiver katbolidke regeering. „Toen de Katholieken aan het bewind kwamen, voorspelde men aan bet land een beslist failliet. Maar de werkelijkheid heeft de ongeluksprofe ten in het ongelijk gesteld. De tijd van toene mende deficits was voorbij en de budgetten ga ven steeds gnootere overschotten. „België heeft sedert op handels- en industrie gebied zulk een vooruitgang genomen, nat het zonder tegenspraak een der eerste landen van de wereld genoemd kan worden. België is 5 maal kleiner da,n Engeland, maar het telt 48 maal minder armen dan het rijke Albioh Zoo gaan de lofprijzingen verder. Het is of men ec-n verkiezingsartikel in een katholiek blad aan 't lezén is. De verguHning voor den kiesreehtoptocht der S. I). A. P. geweigerd. «Het Volk" meldt, dat de burgemeester van Den Haag gisteren aan de heeren Vliegen en van Kuykhof, onderscheidenlijk voorzitter en secretaris van het bestuur der S. D. A. P., mondeling heeft medegedeeld, dat hij géén toestemming .geeft om op 17 September den voorgenomen kiesrechtop tocht te houden. Naar de «Tel." verneemt, heeft het onderhoud, dat de burgemeester van 's-Gravenhage gister middag voorzitter en secretaris van de S.D.A.P. den heeren W. II. Vliegen en J. G. van Kuyk hof, toestond, slechts kort geduurd. Toen de bur gemeester, die reeds op de hoogte was van 't verzoek, om op 17 Sept. a.s. weer een optocht door de straten van Den Haag te doen houden, een en ander nader werd uiteen gezet, antwoordde deze, dat hy dien optocht niet ieder jaar kon hebben. Een vorig jaar was hem reeds, toen hij het verlof tot den optocht gegeven had, van ver schillende zijden gezegd «Zij komen ieder jaar terug", waarop hij toen geantwoord had«Dat zullen we zien I" Ofschoon van de zijde der beide bestuurders nog pogingen werden aangewend den burge- meester van zijn besluit terug te brengen, bleef deze er bij, dat ditmaal voor den optocht geen permissie zal worden verleend, t De Bakkerswet. De «Telegraaf" meent te weten, dat in de Tweede Kamer een voorstel zal worden gedaan, om het ontwerp Bakkerswet van den heer Aal- berse c.s. onmiddellijk na de nieuwe Indische be grooting in de afdeeliugen te onderzoeken. De bedoeling moet zijn, de openbare behandeling zeer spoedig te doen plaats hebben. Een brochure. Naar het «Hsgez." verneemt, zal tegen Nov. a. s. een brochure verschijnen van den eerw- heer Paul Goulmy te Druten, getiteld Heeft het ministerie-Heemskerk zijne beloften vervuld Flessehenma.chine. Op de flessdhenfabriek te Zwijhdrecht zal, naar de „D Ct." meldt, ook een maclhine aangeschaft worden ter vervaardiging van flesscihen. Het nieuwste type, dat 26 flesscliie-n per minuut af levert, is besteld. Inraliditeits- en ouderdomsverzekering. De Commissie van Voorbereiding van de wet op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering is gistermorgen bijeengekomen. Zij was vlug gereed met haar taakde vast stelling van haar verslag, dat door den griffier mr. Arntzenius in samenwerking met de leden was samengesteld. Om 11 uur aangevangen, was de vergadering om 1 uur geëindigd. Alle leden waren tegen woordig. Internationaal congres van handels- en kantoorbedienden. Van 24 tot en met 26 dezer zal te 's-Graven- hage het vijlde Internationaal Congres gehouden worden van de Fédération Internationale des Employés. De openbare zittingen van dit congres zullen toegankelijk zijn voor alle organisatiën van handels- kantoorbediendende huishoudelijke alleen voor de bij de federatie aangesloten veree- mgingen. Het Congres zal de volgende punten in open bare zitting behandelen 1. Onderzoek van de wetgeving der verschil lende landen ten aanzien der handelsbedienden 2. Resultaat van de internationale enquête omtrent de arbeidsvoorwaarden der handelsbe dienden. 3. Overgang der "leden van een nationale vak- vereeniging van handelsbedienden naar een an dere 4. De internationale federale éénheid 5. Middelen om het internationaal karakter van het onderling verband te versteiken 6. Minimum-loon en maximum-arbeidsduur 7. Het arbeidscontract 8. Verbod van kinderarbeid 9. Onvrijwillige werkloosheid; 10. Organisatie van een internationaal bureel tot plaatsing van handelsbedienden en handels reizigers 11. Verhooging der contributie aan de interna tionale federatie. Het Congres zal Zaterdag des namiddags 2 uur een aanvang nemen. Nederland is gelijk wij reeds vroeger gemeld hebben, vertegenwoordigd door den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden «Mercu rius', die bij de federatie aangesloten is. Bovendien zal uit Nederland deelnemen de Handelsreizigers- vereeniging «de Eendracht". Als afgevaardigden van «Mercurius" zullen het Congres bijwonen de heeren R. Winkel, in den Haag, Jean H. Odink, te Amsterdam, Jac. Bakker en W. A. de Vroom, te Rotterdam. «Mercurius" zal de congressisten ontvangen. Scheepvaarthuis. Naar het Hdbl. mee deelt, zal binnenkort te Amsterdam een nieuw gebouw, een scheepvaarthuis verrijzen, waar de directies van de voornaamste reederijen alhier haar bureaux zullen vestigen. Opgericht werd de Naamlooze Vennootschap Kantoorgebouw Het Scheepvaarthuls, met een maatschappelijk kapi taal van f 1,000.000. Aandeelhouders zijn de Kon. Ned. Stoomboot Mij., de Stoomvaait Mij. Nederland, de Kon. Pakketvaart Mij., de Kon. West-Indische Maildienst, de Java-Chiua-Japan- lijn en de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij. Het Scheepvaarthuis zal opgericht worden op den hoek van Prins Hendrikkade en Binnenkant. In het geheel zullen 13 huizen gesloopt worden, n.l. de perceelen Prins Hendrikkade 178 tot 114 en Binnenkant 1 tot 6, waardoor 1400 vierk. M. vrij komt. Het maken van de plannen voor het nieuwe gebouw is opdragen aan de heeren Gebr. van Gendt A. Lzn. en den heer J. M. van der Mey. De bedoeling is om de gevels zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de typische omgeving van het oud-Amsterdam, waar in vroeger dagen de Oost-Indië-vaarders ter reede lagen en waar ook nu nog zooveel is, wat herin nert aan het tijdperk waar in onze scheepvaart in haar grootsten bloei verkeerde. Voorbeeldi g, De „C. C." verneemt uit Oss, I dat door de N. V. Ant. Jurgens, Vereeuigde Fa brieken aldaar, in het beliang der Roomsche Werk lieden aan den Welöerw. heer F. Bloem, geeste lijk adviseur van de R. K. Werkliedenver. „St. J-oseph" aldaar eene gift van tienduizend gul den is ter hand gesteld v-oor den bouw van het nieuwe retraitehuis te Vuglhi. Tevens werd door dezelfde vennootschap ten bate van genoem;!e werkliedenver. een fonds gesticht, waaruit jaar lijks de kosten, verbonden aani de deelneming eener retraite te Vughts, voor tien werklieden kunnen bestreden worden. BartjeBerendsen. De Woensdag te 's-Hsr- togenbosch gearresteerde Bartje Beirendsen heeft, na dit eerst te hebben ontkend, gisteren toege geven, dat hij- inderdaad de gezochte is. Hij' is naar Arnhem overgebracht. De 's-Hertogenbossche bladen, die alle nulde brengen aan de Bossche politie voor deze arre statie, wijden lange verhalen aan den gearresteer de. Aan het „Hsgez." ó-ntleenen- wij1 het volgende: Bartje Berendse-n is een berucht, wij zouden haast zeggen „beroemd-'berueht" inbreker, die ja renlang zijn onguur beroep uitoefende in de om streken van Arnhem en Velp, zonder dat het dan schrandersten dienaars van Hermandad mocht gelukken hem te pakken. Hij' was dan ook do hoofdman van een te Velp gevestigde dieven bende en hem worden wel 30 a 40 inbraken ren laste (gelegd. Kwam er weer oen inbraak aan het licht dan werd deize maar weer stilzwijgend op Bartje's rekening geboekt. Vandaar dat het genoemde getal wel wat overdreven kan zijn. Wel verdient vermelding een zijner laatste in braken te Velp-, gepleegd bij een winkelier in de Rrjnbofsfraat. 's Nachts had Bartje in die hoofd straat maar eenvoudig een ladder tegen den bui tenmuur geplaatst en was zoo ingeklommen in do slaapkamer van dien winkelier toen deze juist wakker werd en onmiddellijk z'n bed ui.tspro-.ag om den indringer te pakken. Doch Bartje was al weer vlug langs den ladder naar den beganen grond .verhuisd en toen hij' zag dat zijin vervolger zich ook op den ladder trachtte tie wagen om de achtervolging voort te zetten, beloonde hij dien overmoed door den winkelier een kogel-in zijn zitvlak te jagen. De vele connecties, die Bartje in Gelderland bezit en de scr-hik, dien men voor hem had, wa ren wel de voornaamste oorzaak, dat Bartje steeds van alle nasporingen naar-zijin persoon op de hoogte en daardoor uit handen van den rechter Heef. Niettemin werd hij1 eindelijk te Emmerik1 ge pakt,, niet dan nadat mem met de meest woge- lijke omzichtigheid had gehandeld. Zijn arresta tie geschiedde als volgt: Een kennis van Bartje te Arnhem kreeg van Berendsem een brief om naar Emmerik te komen, waar Bartje zou zijn op afgesproken plaats en uur. Deze brief kwam in handen der politie en deze toog met den ge adresseerde naar de bewuste plaats te Emmerik. Eerst was bartje niet op de aangewezen plaats te zien, doch even later ontdekte men hem in een drog'e sloot. Er volgde toen een jacht («oor en over de sloot, tot men eindelijk Bartje te pakken had en „veilig" opborg in de gevangenis te Emmerik. Doch dat „veilig" bleek al spoedig zeer begrensd, want Bartje maakte een gat in den vloer zijner cel en wist daardoor weer uit te breken, even vóór hij' door de Deutsche politie aan de Hollandsche zou worden uitgeleverd. Na dien tijd werd. hijl overal geizocht en werd op zijn arrestatie een belooning van f 200 gesteld. In Gelderland zijn wel twintig veronderstelde Bar- ties i; erend sen gearresteerd, maar telkens was het niet de ware man, dien men zocht. Zelfs is een maal. door de politie een geheel boseh afgezet. Thans had men hem te pakken, dacht men. Doch 't was weer mis, 't was maar een eenvoudige w-eudstrooper. Zoo ging 't door, dag in dag uit, maar 't eigenlijke Bartje bleef weg. Door d-e Velpenaren wordt Bartje dan ook zoo- wat als een wondermensch beschouwd. Men ver haalt zelfs van hem, dat hij in vrouwenkleeren vermomd bij de begrafenis zijher moeder tegen woordig was, om zonder, in handen der toen nog actiever surveilleerende politie te vallen, zijn moeder de laatste eer te kunnen bewijzen, En zoo gaan er ontelbare Verhalen van zijn. schranderheid die nu allé by zijn arrestatie wel weer eens in geuren en kleuren zullen worden opgehaald. Aan hetzelfde blad wordt nog meegedeeld dat iemand uit Rosmalen, dio met Bartje Berend sen in Duitschland gewerkt heeft, dezen te 's-Her- togenbosch op een fiets heeft gezien en dat li'y daarna de politie hiervan in kennis heeft ge steld. Berendsen was door de D-uilsche en de Am- hemsehe politie gesignaleerd. H o o g e r ij s t p r ij! z e n i n J a p a n. In den ongunstigen toestand in Japan, Veroorzaakt door de hoog© rijstprijzen is, schrijft „De Molenaar'', tot nog toe, niettegenstaande de verlaging der invoerrechten, de „raids" der politie op de rijist- beurzen en de strenge maatregelen ter voorkoming van speculatie, geen verandering gekomen. Integendeel schynt de treurige toestand, waarin bel arme deel der bevolking verkeert, met den dag erger te worden. Voor een d-eel is deze abnormale toestand intusschen zekerlijk toe te schrijven aan den tegenzin tegen Indische rijst, die veel droger en kleiner van korrel zijnde, den Japanner, diq MAROKKO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2