Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f m rr fiij EERSTE BLAD" Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang. Zaterdag 24 Augustus 1912 No. 10404 Qffideele berichten. Kennisgeving. 8tads- en Gewestelijk Nieuws. Biütenlandgch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. by levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oogj Hollandsche Algemeene I UU eeu duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I u U wysvinger; I (J verlies van eiken ande ren vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Wegens den KONINGINNEDAG zal het eerstvolgende nummer met Geïl lustreerd Zondagsblad, dat anders 's Zaterdags-avonds verschijnt, nu ver schijnen Zaterdag middag 12 ure. H.H. Adverteerders gelieven daar wel op te letten en te zorgen, dat hunne ad vertentiën voor dat nummer bestemd, V r ij d a g-a vond in ons bezit z ij n. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier der Belasting op Bedryls- en an dere inkomsten no. 5 dezer gemeente, over het dienstjaar 1912/1913, door den heer directeur der directe belastingen te Botterdam op den 23sten Augustus 1912 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij déze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke be- +-Yp" stars-lag, op gen/vond köttffèf voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De glasblazersstukiiig. Naar wij vernemen, is er gister gedurende een etmaal aan een stuk door gewerkt met de nieuwe flesschenmachine ,in Van Deventers glas fabriek te Delft. De machine voldeed uitmuntend. Ook de afkoeling der flesschen ging goed. Het is nu zeker, dat de machine van a.s. Maan dag af geregeld zal werken. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie sleutels, handwagen, bont vrouwenschort. Terug te bekomen aan de volgende adressen zwart bonte bok, J. Jeup, Grotbaan 3510; hals ketting met medaillon, v. d. Laan, Hoofdstraat 151 portemonnaie met geld, Rietveld, Hagastraat 67 dames-zwemcostuum, Schouten, Nieuwe Maas straat 27boven; koperen sleutel, Graven, Singel 42a bokje, Wesseling; L. Achterweg 59 rozen krans in etui en sleutelje, Post, Nassaustraat 18bovenhond (gordon Setter) Groenendaal, brugwachter Hoofdbrug. Barbiers- en Kappersbond. Volgens achterstaande advertentie verzoeken de leden van den Barbiers- en Kappersbond aan hun ne clientèle zich met 't oog op de viering van den Koninginnnedag, de volgende week Vrijdags, uiterlijk Zaterdag voor twaalf ure te lafcn be dienen. Wij vertrouwen, dat dit alleszins redelijk verzoek bij de bedoelde clientèle de gewensohte inwilli ging zal vinden. Immers, wie zou niet gaarne ook de kappers, barbiers en hunne bedienden, die anders altijd voor hunne clientèle klaar staan, het genot van de aanst. feesten gunnen.' Bondsteekenschool. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de inschrijving der leerlingen voor de Bondstee kenschool plaats hebben op Woensdag 28 en Donderdag 29 Augustus, 's avonds van 8—9^ uren in het Bondsgebouw aan de Lange Haven. Leerlingen van vorige cursussen moeten zich ook voor den nieuwen cursus, welke Maandag 9 September, 's avonds 8 ure, geopend wordt, weder aanmelden. „St. Raphael". Door de afd. Schiedam en Omstreken van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel »St. Raphael" werd 11. Woensdag avond ten 8 ure in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond hare gewone maandvergadering gehouden. Na gebruikelijke opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering, stelde de waarnemend-voorzitter, M. A. A. Vol, aan de orde de benoeming van een afgevaardigde en een afgev.-plaatsvervanger voor de vergadering van vakafd. 7, te houden op Zondag 1 Sept. e k., te Nijmegen. Hiervoor werden gekozen de leden M. A. A. Vol en J. Keijzer. Naar aanleiding eener ontvangen missive van de klachten-commissie, houdende Verzoek een afgevaardigde te zenden naar de vergadering te Hilversum op 1 Sept. e.k. voor de benoeming van een commissie-lid (vacature), werd door de ver gaderden na eenige besprekingen hierop afwijzend beschikt. Bij ontstentenis van den penningmeester, we gens dienst, werd door het lid Vol namens hem de rekening en verantwoording overgelegd over het afgeloopen boekjaar 1911/12, sluitende met een batig saldo van £5.28j. Tot verifieurs voor het nazien dier rekening werden aangewezen de leden A. A, van Leeuwen, G. A. Lucassen en J. Keijzer, om daarover in de eerstvolgende vergade ring rapuort uit te brengen. Alsnu deelde de waarnemende voorzitter mede dat de heeren J. W. Sorel, Nic. Swart en A. Westhuis (de laatste tramconducteur) zich voor het lidmaatschap der vereeniging hebben opgegeven, die hierna met algemeene stemmen als zoodanig werden aange nomen. Voor 2 leden van het plaatselijk comité der K. S. A. werden benoemd de leden J. L. Rietber gen en A. A. van Leeuwen, met opdracht aan den secretaris hiervan aan het bestuur der K. S. A. alhier schriftelijk kennis te geven. Bij de rondvraag werd gewezen op het te laat plaatsen van de agenda in het «Rechte Spoor" van de te behandelen punten op de vergadering van afgevaardigden van vakafd. 7. Door meerdere leden werd verder geklaagd oVer den dikwerf onnoodigen arbeid van W. en W. op den Zondag en werd dienvolgens besloten op die vergadering daarop met ernst te wijzen, teneinde te trachten de daarin gewenschte verbetering te bekomen. Na het afdoen van nog enkele huishoudelijke zaken sloot voorz. de vergadering met den chris- telijken groet. Heden-middag omstreeks 2£ uur was het verkeer op de lijn der Rotterd. Electr. tram weer geruimen tijd gestremd, doordat op het opengebroken gedeelte van den Schiedam- schen weg een wagen met steenen tusschen de rails in 't zand was gezakt. Nadat de wagen met steenen uit het zand was getrokken, werd de dienst weer hervat. Door den heer R. Beckering Vinc- kers is aan den Gemeenteraad, wegens vertrek yit de gemeente naar 's-Gravenhage, ontslag ge vraagd als lid-secretaris der commissie van toe zicht op het Lager onderwijs. Gistermorgen is de 24-j arige werk man A. Brink, werkzaam aan de riooleeringswer- ken in de St. Liduinastraat, tusschen een kipkar en een paal beklemd geraakt. Een zijner voeten werd daarbij gekneusd. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De levering gedurende den as. w i ti ter van het voor de verschillende gemeentege bouwen benoodigden anthraciet-kolen, waarvoor Maandag een inschrijving gehouden werd, is door het gemeentebestuur opgedragen aan C. v. Pelt, alhier voor den door hem ingeschreven prijs van fl.35 per H.L. afmeting s0/50 c.m. franco in de verschillende bergplaatsen. UIT ROTTERDAM. Een klacht over een ambtenaar O. M. De Rotterdamsche correspondent van het »Hbld." meldt Deze week heeft voor de rechtbank alhier een expediteur terechtgestaan met zijn bediende, be schuldigd van het ontvreemden van duigen, af komstig van scheepsladingen, ter verdere expeditie aan zyn zorgen toevertrouwd. Naar aanleiding daarvan heeft de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, de substituutofficier van justitie mr. J. L. F. Böhtlinck, zich, blijkens de courantenver slagen, zeer misprijzend over de haven in het algemeen uitgelaten en o.a. gezegd Op de vraag, hoe het mogelijk is, dat men hier ondanks de zoo zeer coneurreerende prijzen, toch nog zulke groote handelsgebouwen kon neerzetten, wordt het antwoord gegeven door deze beklaagden, die als moderne roofridders een gedeelte van de lading, die hun was toevertrouwd, zich hebben toege ëigend. De Kamer van K^fljandel heeft zich genoopt gezien zich in verband hiermede te wenden tot den minister van Justitie. In het adres wordt er vooreerst op gewezenj dat bij het departement bewijzen te over zijn te vinden voor het feit, dat de Kamer steeds met de Justitie heeft meegewerkt, tot 't tegengaan van handelingen als bedoelden personen ten laste ge legd is, en waar mogelijk zelfs daartoe het initia tief heeft genomen. De Kamer meent, dat een conclusie, te trekken als mr. Böhtlinck zich heeft veroordeeld, niet sterk genoeg kan worden afge keurd, te meer, wijl men in het buitenland aan de woorden van mr. Böhtlinck krachtens diens ambt meer waarde zal t.echten dan zij verdienen. Insinuaties als de hierboven weergegevene kunnen, meent de Kamer, slechts voortspruiten uit onbe kendheid met onzen handel, die de vraag doet rijzen, of hij, die daarvan de bewijzen geeft, wel geschikt is voor het ambt, dat hij de eer heeft in onze koopstad te bekleeden. Wij kunnen het niet anders dan bedroevend vinden, dat de advo caten, die als verdedigers optraden voor de be klaagden, daarbij ook nog de eer en den goeden naam van onze haven moeten verdedigen tegen de aantijgingen van hem, die in de rechtzaal voor de handhaving van het recht heeft te waken. De "Kamer vertrouwt, dat de minister den be doelden substituut* zal waarschuwen om, wanneer weder dergelijke zaak zich mocht voordoen, niet op dezelfde wijze te handelen en wat betreft de inkleeding van zijn requisitoir zich te wachten voor recivide en 't aanstijgen van de reputatie der haven en de eer van den handel. Naar aanleiding van het requisitoir van den substituut-officier van justitie mr. J. L. F, Böht linck hebben de expediteurs hier ter' stede een vergadering belegd. Naar men verneemt, is in deze vergadering besloten zich neer te leggen bij het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan den minister van justitie. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De correspondent van de «Matin" heeft te Kon- stantinopel met minister Noradoengian gesproken. Deze verklaarde, dat onderhandsche samensprekin- gen over den vrede gaande zijn. Zoodra men de grondslagen gevonden heeft waarop een vrede mogelijk zal zijn, zal men officieel same ikomen- De Agenzia Stefani verklaart, dat der Italiaan- sche regeering -van een zending van senator Azarian niets bekend, en dat het bericht over het opschorten der vijandelijkheden geheel onjuist is. Op den Balkan. De „Lokal Anzeiger" van gisterochtend bevat een ongetwijfeld officieus geïnspireerd artikel met een klacht over de moeilijkheden, welke zich Bij internationale conferenties tusschen de Europee- sebe 'mogendheden voordoen door de groepje- ring van deze mogendheden onderling'. Na mee gedeeld te hebben, dat de gleldachtenwisselingen ovor het voorstel van graaf Berohtol'd thans in vollc-n gang zijn, spreekt de „Lokal Anzeig'er" de hoop uit, dat deze onderhandelingen vlot mogen afloopen. Maar het blad schijnt daaraan te twijfelen, want het schrijft: „Alleen de hoogere ambtenaren van de ministeries van buitenlandsc.be zaken in Europa zijn "bekend met de vertraging, met de moeilijkheden, die zich voordoen bij het afwik kelen van bijna elke gemeenschappelijke acte ten gevolgte van de splitsing in twee deelen van het F.uropeesche concert. Zelfs ate de belangien de zelfde zijn, het te bereiken doel hetzelfde is, rukt men altijd gescheiden op. Tot in de kleinste bijzonderheden luidt de strijdleusDrievoudig vofbond tegenover triple entente. Vooral oen de zer groepen houdt met zeer eigenaardige vo.nar- ding vast aan dit beginsel, en dikwijls is men geneigd te gelooven, dat men door deze houding op diplomatieke voordeden uit is, die met de aanvankelijke zaak niets uitstaande hebben." Dat deze toestand tot moeilijkheden leidt, heb ben de pogingen tot vredesbemiddeling tusschen Turkije en Italië gelieerd, en deze moeilijkheden zullen ook wel een rol spelen bij1 de door Ocs- tcnrijk-Hongarije voorgéstelde Balkan-actie. Nu is niets gebleken van verschil van meening, maar het gewicht dat zekere organen van de triple entente eraan hechten, om steeds duidelijk op te tieden als afzonderlijk en aaneengesloten geheel veroorzaakt dikwijls onnoodige vertraging." De Lokal Anzeiger" protesteert voorts ten sterkste tegen de tendentieuze poging om aan het woord „decentralisatie" van graaf Berchtold, de bt-u-ekenis toe te kennen van autonomie in Mace donië. Het tegenovergestelde is hejdoeld, immers, hot handhaven van den status quo, wanneer al thans de mogendheden het eens blijven over de middelen tot het bereiken van dit doe'. „Misschien zal ook Frankrijk, teraden met het succes, dat het, volgens de Parijsche pers, on langs aan de Newa behaald heeft, zich ditmaal tevreden stellen met den eenvoudigen roem van zijn invloed aangewend tie hebben zonder naar bijzondere lauweren te streven. Juist Frankrijk beeft door zijn groote financieele belangen in Turkije bijzondere redenen om een verbrokkeling van Turkije tegen te gaan. Hierbij z,al het zeker den steun vinden van de meeste mogendheden, die uit het voorbeeld van Oost-Roemelië weten, dat voor Turkije een autonoom wilajet gelijk staat met het verlies van een provincie." Uit Konstantinopel wprdt aan de „Lokal An zeiger" geseind: |De Turksche regeering zal het voorstel van graaf Berchtold, onder dankbare erkenning voor de goede bedaeliftg, niet in overweging nemen, aangezien zij het beschouwt als een inmenging van een buitenlandsclhen staat in de binnehUhd- sche aangelegenheden van het Turksche rijk. Zelfs een officieele kennisneming' zal in dank afgewezen worden. 'Over de houding van Frankrijk tegenover het voorstel van graai Berchtold, verklaar f een offi cieus telegram uit Berlijn aan de „Kölnische Zei tung", dat het voorstel volstrekt niet op- het verleenen van zelfbestuur aan Albanië aanstuurt Niet de Oosteiirijksch-Hongaarsche Balkanpolitiek, doch. de krachten, die achter zulke uitlatingen werken, zijn verantwoordelijk voor de ongerust heid, die nu in Turkije wordt opgewekt. Het is opvallend dat dit drijven juist in de Franische pers zoozeer tot uiting komt, terwijl de Franscho regCering ambtelijk een zeer vriendelijke houding tegenover het voorstel Berchtold inneemt, en men moet zich afvragen, wiens-pleitbezorgers de Fran- sdben met deze anti-Oostenrijfcsche campagne zijln, die met hun eigen belangen en de houding van hun eigten regeering in tegenstelling is. Volgens een nader telegram uit Durazzo hebben 400 Malissoren, onder aanvoering van priesters, gisteren de stad aangevallen. Zij' werden door versterkingen, komende uit Sjajak, afgeslagen. De Malissoren zouden 30 dooden en 70 gewonden hebben. Aan Turksche! zijde zijn een gendarme en vijf burgers gtedood. De Malissoren zijn in de richting van het gebergte teruggetrokken. De »Neue Freie Press" publiceert een telegram uit Constantinopel, volgens hetwelk de moetessarif van Plevlje bericht, dat Oostenrijk Hongarije groote troepenmachten concentreert bij Kalbujewo aan de Montenegrijnsche grens, zoogenaamd voor groote manoeuvres. Uit Weenen wordt dit bericht bevestigd. Wer kelijk zullen deze maand het 15de en 16e leger korps daar manoeuvres hoaden. De «Frankfurter Zeitung" verneemt uit Agram, dat de Agramsche artillerie naar de Ser vische grens is gezonden. RUSLAND. De «Vossische Zeitung" verneemt uit Peters burg, dat de onlusten onder het marinepersoneel der Russische Zwarte Zee-vloot van dag tot dag "finn by

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1