De beste den prijs Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Ingezonden Mededeelingon. Vrouwen zoowel als Mannen. V/AN HOUTEN'S Kunst en Letteren. toenemen. Te Sebastopol werden honderden ma trozen gevangen genomen, wat sedert de alge- meene muiterij niet voorkwam. Het ministerie van Marine te Petersburg bewaart het strengste stilzwijgen. Het proces tegen de onderofficieren en sol daten te Taschkent, die aan de muiterij in het pioniers-kamp daar ter stede hadden deelgenomen, is gisteren geëindigd. Vijftien beklaagden werden tot den dood dooi den strop veroordeeld, 112 tot langdurigen dwang arbeid, 79 tot tuchthuisstraf en 15 tot plaatsing bij een strafbataljon, terwijl 7 beklaagden werden vrijgesproken. DÜITSCHLAND. Het schrijven door het Beiersche episcopaat aan den Bondsraad gericht tot opheffing van de Je- zuïtenwet of minstens tot aanneming van het bekende Beiersche decreet tot verzachting van die wet, zal, naar de «Bayr. Kurier" meldt, gevolgd worden door een schrijven van de Beiersche geestelijkheid. Ook publiceert het genoemde blad een oproep uitgaande van de geestelijkheid, waarin het Ka tholieke volk van Beieren aangemaand wordt zijn liefde en trouw aan de bisschoppen daardoor te toonen, dat het openlijk instemming betuigd met het schrijven van het episcopaat aan den Bonds raad Groote meetings en vergaderingen moeten daartoe gehouden worden, waarbij er den nadruk op gelegd moet worden, dat heel het Katholieke volk vast aaneengesloten de wenschen van het episcopaat ondersteunt en de opheffing of ver zachting van de Jezuïtenwet eenstemmig eischt. FRANKRIJK. Pe ministerraad, gisteren te Rambouillet ge houden, aldus de „Matin", is van groot gewicht geweest. Hij' heeft van 10 uur tot half urie ge duurd en heeft zicih in het bijzonder met buifcn- landsohe zaken bezig .gehouden. In de eerste plaats heeft Poincaré verslag uit gebracht over zijn jongste reis naar Rusland. ,Yan zijn gesprekken met den Tsaar en de Russische staatslieden heeft de minister een zeer volledige uiteenzetting gegeven. De menigvuldige kwesties, die hij1 met Sassonof aan een onder zoek beeft onderworpen, beeft hijt in onderdeelen uitgelegd. Het zijn: De Chinetesche leening', een punt waaromtrent de twee verbonden landen het thans volmaakt eens zijn'.. Po houding van Frankrijk in den Italiaanseh- Turkscihen oorlog in het algemeen en tegenover Turkjj'e in het bizonder: Frankrijk is, als Mabomedaansche groote mo gendheid, verplicht om tegenover het hoofd dier geloovigen een welwillende houding in acht te nemen. .De toestand op den Balkan in verband inet de betrekkingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rusland. Het voorstel van giaaf Rerchtold. De overeenstemming' in de gezindheid van Frankrijk en Rusland om in gedachtewisseling te treden over den toestand op: den Balkan gjcJijk Oostenrijk-Hongarij'e dat wenscht. Voorts heeft Poincaré Fallières en de leden van den ministerraad den buitengewoon gunstigen indruk te kennen gegeven, die hij1 van den voor spoed van Rusland had opgedaan. Wij meenen te weten, zoo vervolgt de „Matin", dat Poincaré door het voorlezen van zijn uiteen zetting bij Fallières en alle ministers levendige voldoening' heeft gewekt. De Toestand in Marokko vormde ook een onder werp: van bespreking'. Ten slotte werden de onderhandelingen van Frankrijk met Spanje over de Marokkaansche aan gelegenheden besproken. AMERIKA. Het ministerie van Buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten ontving bericht, dat de directie van het Suez-kanaal besloten heeft de tarieven voor genoemd kanaal te verminderen. De amb tenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken beschouwen dit als den eersten represaille maatregel tegen de vrijstelling van het betalen van kanaalgelden voor Amerikaansche schepen, die gebruik maken van het Panamakanaal. Som mige ambtenaren voorzien het uitbreken van een tarievenoorlog, betrekking hebbende op die twee kanalen, waarin alle zeevarende naties gewikkeld zouden worden. NICARAGUA. Volgens een telegram uit New-York aan de «Lokal Anzeiger" bericht de gezant van Nicaragua, dat het leger der regeering, 7500 man sterk, door de opstandelingen geheel verslagen is. Het politie-schandaal teNew-York. Van de twee individuen, die bij den moord op Rosenthal betrokken waren en nog niet wer den gearresteerd, n.l. „Gyp the Blood" en „Lefty Louis" is de eerste thans te Brooklyn aange houden. Op hun beider arrestatie was door den dis tricts-attorney, mr. Whitman, een belooning van f 12 500 gesteld. De districts-attorney ver klaarde, dat er zekere politiebeambten waren, die de verblijfplaats der twee gezochten heel goed kenden, doch die door schuldige nalatigheid hun gevangenneming verhinderden. Het hooggerechtshof te New-York heeft twee detectives, die tot de ondergeschikten van den pölitie-luitenant Becker behoorden, in staat van beschuldiging gesteld wegens mijn eed, naar aanleiding van een verklaring van „Big Jack" Zetig, den aanvoerder der moorde naars, volgens welke beide ditectives hem valschelijk beschuldigden van het dragen van vuurwapenen, nadat zij zelf een revolver in zijn zak hadden gestoken, toen ze hem arre steerden. De genezende kracht van de zon. Een ieder weet, hoe door den invloed van het zonnelicht schadelijke bestanddeelen in den vorm van zweet aan het menschelijk lichaam onttrok ken worden. Eveneens is uitgemaakt, dat door de zonnehitte of liever door de bestraling gedurende een zekeren tijd door dat hemellichaam het aantal bloed lichaampjes bij den mensch toeneemt, terwijl om gekeerd Poolreizigers verklaren, dat in die streken waar de zon zich weken achtereen schuil houdt, zoowel de reizigers als de inheemscho Eskimo's teekenen van bloedarmoede toonen. Ja de zon heeft zelfs een gunstigen invloed op de versterking der beenderen en het is geen toeval dat de in eeuwigen nacht levende diepzeevisschen slechts een geraamte van kraakbeen bezitten. De gewichtigste fnnctie van de zonnestralen schuilt echter in hun macht, reeds binnen eenige uren bacterieën te dooden, zelfs in slijm gehulde luberkel-bacillen zijn aan dat lot onderworpen. Zelfs door vuil water dringt dezen werking van het hemellicht door. En zoo verwondert het ook al weer niet, dat dit en andere sterke lichtbronnen de huid tot op een zekere diepte doordringen, een feit, waarvan Finsop,^^ geniale wijze gebruik heeft gemaakt bij de behandeling van lupuslijders. Hetzelfde gebruikt wordt voor longzieken van het zonlicht gemaakt. En niet alleen long-, ook been tuberculose, kan tegenwoordig slechts door bestraling van de zon genezen worden, iets waar tegen vroeger slechts en dan nog nog niet altijd afdoende, het operatie-mes van den chirurg werd aangewend. Profiteert dus van den zomer en koestert u, in de zon.... als deze er is1 Een jubileum van de parapluie. In deze dagen, nu de regen bij stroomen neer valt, zal men met een gevoel van bijzondere dank den man herdenken, wien wij de invoering van een zoo onontbeerlijk artikel als de parapluie verschuldig zijn. Jonas Hanway, die 200 jaar geleden, op don 12den Augustus 1712 geboren werd, is weliswaar niet de uitvinder van de para pluie, maar dan toch de man, die dit nuttig wapen tegen den regen het eerst in het openbaar gedragen heeft. Een oude kroniek der stad Con- stanz weet wel te vermelden, dat reeds Paus Jo hannes XXIII op het groote concilie voor bijna 500 jaar een parapluie gebruikte, doch dit was een reusachtig voorwerp, dat een man te paard ternauwernood dragen kon, terwijl Jonas Hanway in werkelijkheid de eerste was, die het waagde met een eenigermate hanteerbaar regenscherm de straten van Londen op en neer te wandelen. Toentertijd was het inderdaad nog een durf zich met een parapluie tegen den regen te verdedigen wie dat deed werd verwijfd genoemd en op de grofste wijze beleedigd. Dit heeft ook Jonas Han way tot zijn schade moeten ondervinden, toen hij waarschijnlijk het eerst in 1756 te Londen van een parapluie gebruik maakte. Het was een toestel, dat ongeveer tien pond woog, een sterk geraamte van vischbeen had, met zwaar zeildoek omspannen was. Zij geleek dus al heel weinig op de tegenwoordige parapluie maar was uitste kend geschikt voor het doel, waarvoor zij be stemd was. Jonas Hanway liet zich door de be schimpingen, waaraan hij bloot stond niet, af schrikken, maar stak geregeld, wanneer het re gende, zijn parapluie op en lachte zijn stadge- nooten, die, wanneer zij niet in huis vluchten, tot op het lijf toe nat werden, geducht uit. Lang zamerhand volgden echter enkelen zijn voorbeeld, en toen Jonas Hanway in 1786 stierf, kwam de parapluie langzamerhand algemeen in gebruik. Petroleum op stoomschepen. In den «Berliner Börsencourier" komt een beschouwing voor over het gebruik van petroleum op stoom schepen en het gebruik van petroleummotoren inplaats van stoommachines bij groote schepen. De invoering van vloeibare brandstof op zee schepen heeft zoo groote voordeelen in, zegt het blad, dat men voor de naaste toekomst een ont wikkeling in die richting met zekerheid kan voor spellen. In de laatste jaren is reeds aanmerke- lijken vooruitgang in die richting te bespeuren. Vooral voor oorlogsschepen zou deze verandering van de grootste beteekenis zijn, want de vernieu wing van den voorraad brandstof zou daardoor veel gemakkelijker in zijn werk kunnen gaan. Terwijl het inladen van kolen op een oorlogsschip vooral in open zee en bij sterken golfslag een moeilijk en tijdroovend werk is, zou het opnemen van de overeenkomstige hoeveelheid petroleum door een slang zoo eenvoudig mogelijk en veel sneller kunnen geschieden. Daarom heeft ook de petroleum motor op de stoommachine veel voor. In Frankrijk heeft men tot nog toe zich er beperkt, groote zeilschepen van petroleummotoren te voorzien om ze als aan vullende voortbewegingskracht te gebruiken. Ook de proefnemingen in Duitschland trekken I in het buitenland zeer de aandacht, vooral het succes van de visschersbark Ewersand, die met een motor van 90 P.K. 5 weken onderweg is ge weest en daarbij slechts 3 ton petroleum heeft verbruikt, terwijl een stoommachine vijfmaal zoo veel kolen noodig gehad zou hebben. Een medewerker van een Fransch tijdschrift noemt het een wereldkundig geheim dat de nieuwe Duitsche liniekruiser Göben van petroleummotoren van 12,000 P.K. zal worden voorzien. Hij beweert tevens, dat rnen in Frankrijk een eskader wil bouwen van een nieuw soort oorlogsschepen, die het midden tusschen ondgrzeesche booten en torpedojagers zullen houden, en petroleummotoren van 4500 P.K. zullen krijgen. Ook in Engeland is een schip van 3200 ton, voorzien van een pe- troleummotor van stapel geloopen. De Russische scheepvaartmaatschappij voor Oost-Azië heeft een vaartuig met een petroleummotor van 5000 ton waterverplaatsing gebouwd, dat 12 mijlen loopt. Hieruit blijkt wel, zoo besluit het blad, dat men op bijna de geheele wereld ingroote motorsche pen belang stelt. De Fransche auto-bandieten. Uit Czenstochau wordt aan het «Berliner Tageblatt" gemeldHet voorbeeld der Parijsche autoban dieten vindt navolging. De politie was een uitge breide bandietenbende op het spoor gekomen, die zelfs haar vertakkingen in Galicië had. Toen zij hen gevangen wilde nemen, verschansten de ban dieten zich in een woning en begonnen zij met revolvers en geweren hevig op de politie te vu ren. Alle vensters en deuren van het huis waren door gewapende bandieten bezet. Nadat de hulp van militairen was ingeroepen, bestormden dezen de woning. De deuren werden met dynamiet geopend. De bandieten boden vertwijfelden tegen stand. Eerst na een zeer hevigen strijd, gelukte het, verschillende bandieten onschadelijk te ma ken. Vier hunner werden gedood, terwijl vijf levend in handen der politie vielen. Bij het moorddadig vuur werden verschillende soldaten en agenten zwaar gewond. In het bewuste huis vond men een enorme hoeveelheid goederen, die de bandieten in de laatste dagen geroofd hadden. Voor 120.000 mark juweelengesto- 1 e n. Uit Milaan wordt aan de «Lokal Anzeiger" gemeld, dat dieven in de villa van graaf Sormani, in de nabijheid van Milaan een inbraak pleegden en voor 120.000 Mk. aan juweelen en 'n rijke verzameling oude munten medenamen. Oran j e-V ereeniging. Het bestuur der Oranje-Vereeniging verzoekt ons heeren werkgevers op te wekken, waar moge lijk op 31 Augustus a.s. de fabrieken den geheelen dag of een gedeelte van den dag stop te zetten, opdat de werklieden met hunne gezinnen zullen kunnen deelnemen aan de feestelijkheden welke op dien dag plaats hebben. Tevens zou het be stuur daarbij gaarne zien, dat heeren werkgevers één en ander zoodanig regelden dat voor de werk lieden geen finantieel nadeel ontstaat en ook dat de loonen Vrijdag-avond worden uitbetaald. Het Comité voor de Ringrijderij bericht dat nog nagenomen zijn de volgenden prijzeneen luxe-mand met ooft voor het beste paard, af- deeling ruiters een luxe-mand met ooft voor het best loopende paard, afdeeling voertuigen. Deze prijzen zijn uitgeloofd door den heer W. C. Leenmans. Voorts nog drie kunstvoorwerpen ter beschikking van het comité. In verband met het buitengewoon groot aantal prijzen blijft de inschrijving voor de ringrijderij nog opengesteld tot en met Woensdag 28 Augustus( a.s. De speciale en eereprijzen zullen vanaf Maandag a.s. geëtaleerd worden in chocolaterie «Nova" a.d. Singel alhier. Zwemwedstrijd 31 Augustus 1912. Men verzoekt ons te willen mededieielen, dat thans voor bovenbedoelde wedstrijd beschikbaar gesteld zijn: 1 groote verguld zilveren medaille, 2 zilveren medailles, 2 zilveren horlogies, 2 si garenkokers, waarvan een met zilver beslag, 1 rookstel met zilveren voet, 2 kistjes sigaren, 1 zilveren horlogeketting, 1 carbietlantaarn Boven dien wordt er een aardige prijs uitgeloofd n.ïn. een mooie staande klok voor het mooiste c,cs- tuum- Al deze prijzen worden in den loop dei- volgende week geëtaleerd bij1 den heer S. Hijman, Hoogstraat, alhier'. Tevens wordt er op attent gemaakt dat men zich nog voor de meest ver schillende wedstrijden kan doen inschrijven tot en met 28 Augustus. TELEGRAMMEN. LONDEN, 24 Augustus. De „Daily Chronicle" verneemt uit Konstantinopel, dat de koning van Montenegro hot geheele leger onder de wapens riep Er heerscht de grootste opwinding. Aan de grenzen worden de bewegingen dier Turken en Montenegrijnen geleid alsof de oorlog formeel ver klaard was. In de hoofdstad zijn berichten ont vangen, dat de verliezen aan beide zijden zeer talrijk zijn. De Russische gezant heeft hij de regeering aangedrongen op het nemen van maatregelen, om tot een regeling van het conflict te komen LONDEN, 24 Augustus. Volgens de «Daily Chronicle" loopt te Parijs het gerucht, dat Oosten rijk den sandjak Novibazar zou hebben bezet. KONSTANTINOPEL, 24 Augustus. De mi nister van buitenlansche zaken en de Montene- grijnsche zaakgelastigde spraken de verwachting uit, dat het Turksche-Montegrijnsche grengeschil op vriendschappelijke wijze zou worden geregeld BERLIJN, 24 Augustus. Volgens hier ontvangen bericht woedt te Konstantinopel een geweldige brand. 80 huizen zijn reeds vernield. hebben nier- en blaasaandoeningen. Vrouwen zoowel als mannen zijn onderhevig aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel van hun gestel, dat hun gezondheid tenslotte geheel ondermijnd wordt. Gewoonlijk zullen de nieren het eerst aange tast worden, omdat deze het zwaarste werk te doen hebben zij verliezen gaandeweg hun geschiktheid om de gevaarlijke vergiften uit het bloed te filtreeren. Gij wordt humeurig, prikkelbaar en terneer geslagen. Des morgens bij het ontwaken hebt gij een ellendig gevoel in uw rug. Uw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uw oogen zijn misschien opgeblazen en dof, en uw lede maten opgezwollen. Bij vochtig weer zijn uw leden stram en rheumatisch, en kunt gij u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen een nierengeneesmiddel kan ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen verdwijnen, en zoolang gij het geringste kenteeken van de verschrikkelijke ziekte kunt opmerken, zijt gij niet veilig voor een plotselinge ondergang dei- nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een geneesmiddel speciaal en uitsluitend voor de nieren en blaas. Zij bereiken de werkelijke oor zaak der ziekte. Dit is de reden, dat zij blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot ge zondheid terug, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren en verzekeren een natuurlij ke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaarloosd wordt, des te dieper wortelt zij zich in. Zij heeft misschien 'reeds een hoogeren graad be reikt dan gij vermoedt en kunt gij dus niet op- iet tend genoeg zijn om de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen te krijgen. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel hf 1.75 voor één, of f10.- voor zes doozen. ZOO ZIET EEN BUS ER UIT Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. Kg. 0.42 y Ho »i 0-18 1 Kg. 1.50 y2 - 0.80 Men meldt uit Maastricht dt. 23 Aug. aan de »Msb". Heden overleed plotseling te St. Pieter bij Maastricht, de beroemde kunstschilder Goovaerts. Henri Florimond Goovaerts werd geboren te Maastricht den 13 November 1865 en behaalde den »Prix" de Rome. Ten stadhuize te Maastricht treft men aan de portretten van de verschillende burgemeesters der stad, welke alle door hem werden geschilderd. Burgerlijke Stand. Geboren: 22 Aug. Clasina, d. v. W. Ha merslag en C. E. Wies, Groenelaan. - Adrian's, d. y. A. Lans en J. Muisz, Simon Ste vinstraat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2