Zaterd ag 24 Aug. 1912 Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10404. Uit de JPers. FEUILLETON. HET LOT. Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. De 1 i e f d a d i gh e i d s b 1 o e m. Over den verkoop van liefdadigheidsbloernen op 31 Augustus bevat «De Nederlander" volgend artikeltje «Een onzer groote dagbladen heeft er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het aardige denkbeeld, om op den een of anderen nationa- len feestdag een liefdadigheidsbloem te verkoo- pen, een schrikbeeld voor het publiek dreigt te worden, indien men het gebruik ervan niet een weinig gaat matigen. Voor eenigen tijd hebben wij ons een opmer king van gelijke strekking veroorloofd, toen een bloempje voor de oprichting van een sanatorium voor een bepaalde groep van vakgenooten werd aangeboden. Het is nog nauwelijks een maand geleden, dat in de residentie een bloem ten voordeele van de Stads-Gezondheidskolonies werd ver kocht. Nu nadert de dag van de Koningin, 31 Au gustus, en reeds worden ons twee bloemen in uitzicht gesteld. De «Oranjebloem" zal worden verkocht ten bate van de Militaire Tehuizen in ons land en in Oost-Indië en er zullen heidebloempjes wor den aangeboden met Oranjelinten, ten einde uit de opbrengst de noodlijdende bevolking van Bonaire en andere West-Indische eilanden te helpen. Ons zijn beide doeleinden sympathiek, maar toch rijst de vraag of 't nu wel verstandig is op den 31sten Augustus twee liefdadigheids- bloemen tegelijk aan te bieden. Krijgt men op deze wijze niet te veel van het goede Het is met Kerstmis voor straatverkoop mis schien wat frisch, maar anders zouden wij wel in overweging willen geven, op 31 Augustus onze West-Indische iandgenooten te helpen, die het terstond noodig hebben, en tegen Kerstmis een hulsttakje te verkoopen ten voordeele van de Militaire Tehuizen. Maar misschien wij weten het niet is de voorbereiding van het plan reeds te ver gevorderd om alsnog een wij ziging mogelijk te achten. In elk geval verdient de zaak ernstige over weging. De liefdadigheidsbloem is een sympa thiek symbool eener goede, frissche gedachte. Maar men buite die gedachte niet uit. Dat zou haar spoedige dood zijn." »De Nederlander" spreekt hier nog van twee bloemen, die op 31 Augustus a.s verkocht zullen worden. Maar het zijn er reeds drie. En wie weet wat er nog bij komt. Roode Dinsdag. De «Maasbode" schrijft Het is een kloek besluit van den burgemeester der residentie, waarvoor velen hem dankbaar zul len zijn, om n. 1. zijn, toestemming te weigeren voor den algemeen-kiesrecht optocht der S. D. A. P.-ers op den dag van de opening der Staten- Generaal. Want het geldt hier allerminst een «onschul dig vermaak", zooals mr. v. Houten in zijn laat- Sten Staatkundigen Brief meent te mogen opmer ken, maar de vraag, of de overheid door een niet te verdedigen toegeeflijkheid feitelijk zou gaan medewerken aan een ongrondwettige daad. Iets anders toch is het brutale optreden der roode broederen niet. Want voor hun kiesrecht-betooging hebben zij dagen in overvloed beschikbaar tot voor-verleden jaar werd die manifestatie dan ook op den voor avond van den openingsdag der Kamer gehouden. Dat zij nu juist willen beslag op dezen éénen dag, heeft geen ander doel dan een zekeren in vloed te oefenen op den grondwettelijken gang van zaken: de gala koets van onze Koninginne moet dien dag plaats maken voor de vaan van Troelstra. Zoolang echter -onze Grondwet ten deze geen praerogatieven aan den heer Troelstra toekent, is de Overheid niet alleen in haar volle recht, maar Uit het Duitsch vertaald). 80) Na eenigen tijd trad Theo het vertrek binnen, bleek, met de uiterlijke teekenen van de hoogste vermoeidheid. „Het is niet erg, vader" zeide hij. „We bren gen 't wel weer in orde. Maak u niet ongerust en laat uw gezondheid er nu niet door lijden, die nu zoo mooi aan 't. terugkomen is." De molenaar wendde zijn hoofd ter zijde, om de tranen te verbergen, die hem in de oogen sprongen. Eenige dagen later verlangde hij voor het venster gedragen te worden. Zij voldeden aan zijn verlangen. De zon be scheen het terrein der verwoesting. Daar lag zijn trotsch gebouw, met andermans geld opgericht - de muren gebarsten, het dak ingestort, de machines verbogen, uiteengeslagen, vernield. Zonder een woord te spreken, staarde de molenaar op de ruïnen Eindelijk, na smartelijke minuten, zeide hij. „Schuif me weg en gaat dan allen heen. Ik wil alleen wezen." zelfs verplicht, zich tegen zulk aanmatigend op treden te verzetten. In de roode pers zal het nu wel weer stormen gaan, er werd immers, zoodra het gerucht ging van een mogelijke weigering, al te verstaan gegeven, dat men zich daarbij zoo maar niet zou neerleggen, doch het kan het prestige der Haagsche Overheid slechts verhoogen, dat zij voor zulke dreigementen niet uit den weg is gegaan. Prins Hendrik. Prins Hendrik is voornemens Maandagmid dag half drie ten gemeentehuize te Monster de destijds door den Koninklijken Nationalen Bond Het Oranjekruis toegekend Prins Hendrikme dailles uit te reiken aanA. Tuk, W. van Gaaien, M. Hoogenraad, G. v. d. Berg, F. Tuk, M. van Storm, (M. van Antwerpen en M. J. v. d. Bergen zijn op zee varende), en wel in tegen woordigheid van het bestuur van dien bond en van de Z. H. Maatschappij tot redding van schip breukelingen. Dit is de eerste-maal dat deze medailles wor den uitgereikt. Z. K. H. Prins Hendrik is gistermiddag ruim drie uur per auto op het op het terrein te Nij megen aangekomen, om de wedstrijden van de burgemeester en andere autoriteiten van het eere comité. Tengevolge van den voortdurenden regen was er voor den wetstrijd weinig belangstelling- De opening der Staten-Generaal. Naar men verneemt, is het zeker, dat de nieuwe zitting der Staten-Generaal ditmaal door H. M- de Koningin in persoon zal worden geopend. De Roode Dinsdag. Naar de «Nieuwe Courant" verneemt, moet het motief van den Haagschen Burgemeester voor het onthouden van toestemming voor den kies rechtoptocht op 17 September as. na het geven van vergunning verleden jaar, geweest zijn dat de betooging door telkenmalige herhaling op den dag, door de Grondwet voor de opening van de Staten-Generaal bestemd, een ander karakter krijgt dan zij de eerste maal had. Zij zou op deze wijze een tegenmanifestatie worden tegen de plechtige opening van het par lement door het hoofd van den Staat, waartoe het openbaar gezag zijn medewerking niet mag verleenen. Herziening van de klasse-indeeling voor de helling der Personeele Belasting. De regeering schijnt voornemens te zijn weldra over te gaan tot een herziening van de klasse-in deeling der gemeenten volgens art. 5 der wet op de Perseneele Belasting van 16 April 1896, St.bl. no. 72. Het gemeentebestuur van Beesel (L.) toch heeft op een adres, om een gedeelte der gemeente te rangschikken in een hoogere klasse voor de Per- sonéele Belasting, bij een ministerieele beschikking van 15 Augustus 1912, no. 81, bericht ontvangen, dat spoedig zoo mogelijk in 1913 tot een algemeen onderzoek in zake de classificatie der gemeenten vopr de Personeele Belasting zal wor den overgegaan en dat bij die gelegenheid tevens zal worden overwogen in hoeverre termen bestaan om aan het verzoek te voldoen. R. K. Leergangen voor de lettoren enz. In aansluiting met vroegere mededeelingen wordt ons thans bericht, dat voor bovengenoem de Stichting zich een Curatorium heeft gevormd, bestaande uit de volgende heeren Mr. P. J. M, Aalberse, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, te Leiden, W. H. Bo- gaardt, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te Breda; Dr. Ch. A. M. van Dam, Hoogleeraar aan het groot Seminari te Den Hoe ven Mgr. Arn. F. Diepen, Directeur der R. K. Kweekschool, te Den BoschDr. P. J. M. van Gils, Hoofd der Studiën aan 't College Rolduc, te Hoofdstuk XXIV. Het wordt leute. Een rijke, vruchtbare lente was in 't land ge treden en door al de bloesems en geuren had men dien ontzettenden nacht wel spoedig ver geten, als niet een welsprekende herinnering er aan was achtergebleven in de puinhoopen hier en daar, in de ondergeloopen weiden, de ge barsten muren en ontwortelde boomen. De overbijfselen der zaagmachine werden opge ruimd. Een ploeg rustige arbeiders was werk zaam op het verwoestingsterrein. Theo had met ervaren lieden het nieuwe plan besproken. Zijn vader hoorde zijn voorslagen meest zwijgend aan Hoogstens zeide hij„Doe het, zooals je wilt. 't Zal zoo wel goed zijn. Mijn hoofd is nog te zwak." De oude Reinout verwonderde zich telkens hoe de molenaar zoo rustig zijn kon. Door ondervinding wordt de verstandige wijs de dwaas wordt het nooit. Daar Theo tot de verstandigen wilde gerekend worden, benutte hij de opgedane andervinding. Vele verbeterin gen werden aangebracht, voornamelijk werden de dammen verhoogd en versterkt. Het bleek, dat men bij den eersten bouw zorgeloos te werk gegaan was. Nu echter had men door deze ramp voorzichtigheid geleerd. Ook het stadsbestuur had geleerd. De kwestie van de regeling van de rivier, waarvoor de molenaar tijdens zijn zitting in den raad zoo Kerkrade Mgr. Dr. J. A. H. G. Jansen, Pastoor te Jutfaas Mgr. L. E. Jansen, Deken van Am sterdam W. J. A. Prinzen, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te HelmondJhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maas tricht Jhr. Mr. Th. Smits van Oyen, Lid der Gedeputeerde Staten van N.-Brabant, te Eindho ven Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, Lid van de Tweede Kamer de Staten-Generaal, te Arnhem. In Amsterdam en in Den Bosch zijn reeds eenige Leergangen opgericht, terwijl over de oprichting van een andere nog wordt onder handeld. De R. K. Leergangen zullen worden geopend met een H. Mis, waarna de docenten zich voor stellen eenige openbare lessen te geven toegan kelijk voor alle belangstellenden. Voor Amster dam is de opening bepaald op Zaterdag 14 Sep tember; voor Den Bosch en zoo noodig voor elders zal de dag van opening nader worden bekend gemaakt. Brutale diefstal. Bij de firma S. Spijer in de Kalverstraat te Amsterdam is men gister morgen tot de ontdekking gekomen, dat een van de vitrines was opengemaakt en een aantal voor werpen, waaronder een parelcollier, ter gezamen lijke waarde van f5000, ontvreemd. Vermoed wordt, dat men zch door insluiping toegang tot den winkel, waarin zich juist een enkel oogenblik niemand bevond, heeft verschaft en zoodoende zijn slag heeft geslagen. De firma heeft een be looning van f250 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven welke kunnen leiden tot terugbrengen van de ontvreemde goederen. Botercontrole. B. en W. van Vlissingen stellen den raad voor eene verordening vast te stellen op het merken van boter, waarin de ge legenheid opengesteld wordt om boter die een vetgehalte heeft van ten minste 80 pet. en in behoorlijken staat verkeert te doen voorzien van een gemeentelijk waarmerk, hetgeen den kooper de zekerheid geeft, dat de partij de gemeentelijke controle is gepasseerd. Verschrikkelijke cijfers. In een gezelschap sprak men over het verval van den godsdienst in de groote centra. Deze wist cijfers te geven van Brussel, gene van Parijs, 'n andere van Weenen. En toen vroeg er een: weet ge, hoeveel per cent van de katholieke huwelijken er in Rot terdam gemengd zijn Geen enkel, was het antwoord, want een ge mengd huwelijk is niet een katholiek huwelijk. Nu ja, hernam de eerste spreker, hoeveel procent der huwelijken dan, waardoor Katho lieken zich in den echt verbinden, gemengd zijn. En toen werd er geraden. Tien procent. Meer. Twintig. Veel meer. Vijftig. O neen, weerde het gezelschap af. Vijftig Dat zou de helft zijn 1 Het is nog meer, klonk 't ernstig. Van de eerste drie maanden dezes j aars is het statistisch opgemaakt.... Het is zeventig procent Toen viel er een ijzige stilte over het gezel schap. Men poogde te zeggen: het is onwaar. Doch die gesproken had, kwam van de beste bron. (D. v. N.Br.) De «O 1 y m p i c". Te Cherbourg is een draad loos telegram ontvangen, dat de «Olympic" van de White Star Line, tijdens de reis van New- York naar Engeland een schroef verloren heeft en daarom slechts langzaam kan vorderen. De reis zal een dag langer duren dan gewoonlijk en krachtig was opgetreden, was weder door andere zaken op den achtergrond gedrongen. Nu echter kwam zij van zelf weer ter sprake. Er moesten voorzorgsmaatregelen genomen worden tegen dergelijke ongevallen. De regeering toonde zich nu toeschietelijker dan te voren. De omvang van de ramp en de grootte der schade was te belangrijk, om de handen maar in den schoot te laten rusten, Zoo werden dan reeds lang ontworpen plannen goedgekeurd en ten uitvoer gebracht. De hoofdbedding der rivier werd ver diept en verbreed, een eilandje moest verdwij nen het kanaal werd gereguleerd de dijken werden aanmerkelijk versterkt. Dagelijks zat de molenaar nu in zijn rolstoel voor het venster en keek naar het tuin-eilandje, waar de lente langzaam haar wonderen ver richtte. Frisch groen van boomen en struiken begroette hem bloemengeur zweefde over de golven van het kanaal. Tusschen de lichte wilgenbladeren hingen vreemde sieraden, als herinneringsteekens aan de overstrooming dorre grasbundeltjes, houtspaanders, enz- Engroote lind, het oude familiestuk, stond nog trotsch overeind in zijn groene lentekleed. De stroom had zijn sterke wortelen niet uit kunnen scheu ren, hoezeer de tuin ook in het rond gele den had. De ergste gevolgen der verwoesting waren reeds weggenomen. Vlijtige handen hadden de omheining weer in orde gemaakt, de perken gelijk geharkt. eerst Zaterdagavond zal het schip waarschijnlijk te Plymouth binnenloopen. De passagiers voor Cherbourg zullen van Plymouth uit met extra booten worden overgebracht. Noodlottige brand. Naar uit New-York gemeld wordt, is te Sterling, in den staat Illi nois, de groote circustent van de gebroeders Rin geling, gedurende een voorstelling afgebrand. Dui zenden toechouwers trachtten in wilde paniek te ontvluchten. Vele personen kwamen daarbij om of werden ernstig gewond. Het aantal der slacht offers is nog onbekend. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzittin gV acantiekamer. Op 25 Juni had de 26-jarige zeeman G. J. de B. wonende te Vlaardingen, thans gedetineerd, zich vervoegd ten huize van een juffrouw, aan wie hij vertelde, tweede stuurman te zijn en voor drie maanden, tegen acht gulden per week, ka mers bij haar te willen huren, omdat hij hier wilde gaan studeeren voor eersten stuurman. Hij zou 250 gulden vooruit betalen van de 800 a 900 gulden, die hij den volgenden dag bij zijn afmon stering zou ontvangen. Het kostgeld zou dan van het betaalde bedrag afgaan en de juffrouw zou hem van het overige iedere week een paar gulden ter hand stellen. Hij vroeg, of zij niet iemand had, die zijn goed van het zeemans huis kon afhalen. De juffrouw haalde een jongen, aan wien bekl. drie gulden beloofde voor het afhalen en wien hij een briefje medegaf, waarop hij het goed zou kunnen medekrygen. Toen de jongen weg was, vroeg hij de juffrouw f3.50 ter leen voor het betalen van een portret hetwelk hij had laten maken. Be juffrouw stelde hem een rijksdaalder ter hand. Den volgenden dag was bekl. gekomen langs den winkel van get. de Roode, wiens bediende hem aanzocht, iets te koopen. Bekl. liep door en ontmoette eenigen tijd later weer den bediende, die hem opnieuw aansprak en medeliep. Onder weg deelde bekl. mede, dat hij tweede stuurman was op het s.s. «Rotterdam" en den volgenden dag aan het Britsche consulaat moest afmonsteren en dan 900 gulden zou ontvangen. Hij wilde wat koopen en ging met de bediende naar de woning van de juffrouw, die hij den vorigen dag had opgelicht en zeide den bediende, dat zijn hospita wel zou betalen, indien het gekochte zou worden bezorgd, wanneer hij niet thuis was. In den winkel van de Roode, deed hij hetzelfde ver haal en de bediende deelde de patroon mede, met bekl. te zijn geweest aan zijn woning. Bekl. kocht een colbertcostuum en een regenjas, welk laatste kleedingstuk hij medenam. Den 27en Juni ging bekl. naar een rijwiel handelaar. Hij huurde voor één a anderhalf uur een rijwiel en zeide, dat hij even naar zijn meisje moest. Hij was tweede stuurman en zou terug komen met een machinist, die een rijwiel wilde koopen. Indien de handelaar een goede fiets leverde, zou beklaagde hem in het zeemanshuis waar hij logeerde, recommandeeren. Hij over handigde den handelaar, in plaats van geld, een blauw gedrukt en ingevuld formulier, zonder het welk hij zeide, niet te kunnen afmonsteren. Hij kreeg het rijwiel mede en ging er mede in de richting van Delft. In den omtrek van deze ge meente verkocht hij het rijwiel. Het O.M. waargenomen door mr. Steenberghe wees er op dat bekl in Dec. 1911 ter zake van oplichting werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf dat hij vóór dien reeds is veroor deeld en er nu nog een zaak tegen hem in onder zoek is. Geëischt werd ter zake van oplichting driemalen gepleegd, twee jaar gevangenisstraf. Mr. G. J. C. Schilthuis was van oordeel, dat het voornamelijk door de domheid van de men- schen, die er ingevlogen zijn, mogelijk was, zijn misdrijven te plegen en riep voor hem de clementie van de rechtbank in. „Is niet te zeggen, hoeveel zand en steenen ze al uit het tuintje gehaald hebben, en er komt nog geen end aan. Ik geloof niet, dat ér een goed sla-blaadje komt, van 't zomer," klaagde Bartje. „Maar de wereld vergaat toch zoo heel gauw niet, dat heb ik nou gezien." En zij weer de zich druk met haar hark over de omgespitte bedden. De molenaarsvrouw stond bij haar. „Wij moe ten God danken, dat alles zoo goed afgeioopen is," zeide zij zacht en wendde zich naai den kant, waar zij wist, dat haar man aan het venster zat. Zij knikte hem vriendelijk toe. „Martha, zou je niet liever je vader wat gezelschap gaan houden," riep zij het kreupel hout in. Met hoog-roode wangen en loshangend haar kroop Martha onder de struiken te voorschijn. Als Weidlich haar zoo gezien hadl Zij lachte bij die gedachte, zoodat haar blinkende tanden zichtbaar werden en schudde haar haren terug. Haar handen hielden e nige donkere, welrieken de viooltjes vast. „Kijk eens, moeder, hoeveel ik er gevonden heb Ik zal ze aan vader brengen Huppelend snelde zij het huis in en stond spoedig naast den rolstoel aan het venster. Wordt vervolgd.) NIEUW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 5