Baitenlaikdscli Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. de gezochte te zijn en nadat men, op zijn bloote borst verborgen, een bedrag van ruim f 120 aan Hollandsch geld en ook eenig Belgisch geld ge vonden had, terwijl uit zijn koffertje, dat bij een juffrouw op de Diergaardekade stond, verschillende luxe-artikelen en ook een paar gouden voorwerpen te voorschijn kwamen, deelde hij mede, te Ant werpen geweest te zijn. Tijdens de Consciencefeesten was hij daar kell- ner in het Hotel Imperial geweest. Na een paar dagen in dat hotel werkzaam te zijn geweest, had hij onder het bed van een der dienstboden een aan deze dienstbode toebehoorend geldkistje ont dekt. Dit geldkistje had hij zich toegeëigend en daarop het hotel verlaten. Op straat had hij een auto aangeroepen, waarin reeds twee mannen za ten. De chauffeur had erin toegestemd hen over de grenzen te brengen. In de auto werd het kistje van de dienstbode opengebroken. Het bleek 10,000 francs aan bankpapier te bevatten, alsmede eenige gouden lijfsieraden, waaronder een mooi horloge met ketting. Ondertusschen ging het in volle vaart in de richting van de Hollandsche grenzen. Doch nabij Turnhout gekomen, stopte de chauffeur plot seling. Te voren had hij blijkbaar overleg gepleegd met zijn twee inzittende-landgenooten. Eensklaps werd de vluchtende Hollander beetgepakt en bui ten de auto in het vrije veld gezet. Men gaf hem f750 van het van de dienstbode gestolen geld, wierp hem zijn koffertje achterna en ging er met groote snelheid van door, de rest van het gesto- lene behoudende. De kellner was daarop verder alleen gereisd en hierheen gekomen. Hier heeft hij in een paar dagen zooveel verteerd, dat bij zijn aanhouding nog slechts f 140 in zijn bezit was. De chauffeur en diens beide vrienden zijn hem onbekend. Hedenmiddag wordt de aangehoudene naar Den Bosch overgebracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. UIT DELFT. In »De Ingenieur" schrijft prof. C. L. Van der Bilt een artikel, waaruit blijkt, dat de hoogleeraar met zekeren angst den leerlingenaanwas op de Hoogeschool gadeslaat. Helaas komen er ook steeds meer voor die studie ongeschikte jongelui. In mijn studententijd, schrijft hij, kwamen in Delft zoo goed als uitsluitend jongelui aan, die voor de wis- en natuurkunde-vakken op het eind examen der H. B. S. ruim voldoende cijfers had den verworven. En nog steeds mogen m. 1. alleen dezulken er aan denken zich te Delft te laten inschrijven, wil men niet later de wrange vruchten plukken. In de laatste jaren echter, het werd mij dezen winter nog door een bekend directeur van één der grootste Hoogere Burgerscholen verzekerd, gaat groen en rijp te Delft studeeren, ja komt het zelfs meer dan ééns voor, dat personen met onvoldoende cijfers voor wis of natuurkunde-ru- briek, bij net eind-examen H. B. 8. verkregen, zien te Delft aanmelden. De professor kan tegen het aanvaarden van de studie door zulke jongelui niet genoeg waarschu wen en daarom vestigt hij nog een bijzonder de aandacht van adspirant-studenten, onders en voog den op de ^Waarschuwing", elk jaar in het pro gramma opgenomen, in welke warrschuwing o. a. de volgende zinsnede voorkomt sHierbij moger en vooral de aandacht op worden gevestigd, dat de getuigschriften alleen dan een waarborg voor genoegzame voorbereiding tot de studie aan de T. H. opleveren, wanneer tevens een goede aanleg voorede wis- en werktuigdunde, de natuurwetenschappen en voor hand- en reeht- lijnigteekenen aanwezig is". »Knoopte, schrijft prof. v. d. B., ieder jong- mensch, die de H. B. S. verlaat, zich het boven staand goed in het oor, wonnen alle ouders of voogden van te voren grondig advies in. voor hoe- velen zou later deceptie uitblijven 1" RUSLAND. Volgens do Pefersburgsche correspondent van de .Deutsche Tagteszeitunig" zal de afkondiging van den staat van beleg niet beperkt blijven tot Kroonstad en Sebastopol, docih zal ook in andere havens dezen maatregel toegepast worden. Een nauwgezet onderzoek is ingesteld, waarvan het resultaat echter streng geheim gehouden .wordt. Toch is er uitgelekt, dat een centrale revolutionaire organisatie in de marine ontdekt werd, die ver- ïqkkingen heeft in de meeste Russische haven steden en aan boord van de groote schepten. Ook is er een revolutionaire beweging ontdekt onder de Russische geestelijkheid, in het bijzonder onder de jongen: leden. De Synode beleft een commissie van onderzoek gezonden naar Smolensk, het brandpunt van deze beweging'. TURKIJë. (Het ministerie is thans volledig en samenge steld uit vertegenwoordigers der partijen van Hilmi pasja en Kiamil pasja. Te Velik bij Euirida ontploften twee bommen in het huis van een ambtenaar, die gewonl werd. Het huis werd ernstig beschadigd. De Arnauten en Montenegrijlnen sloegen ophieuw aan het plunderen aan de Montenegrijnsche grens in de buurt van Berana. 1/javie bey is Buana binnengetrokken zonder tegenstand te ontmoeten van de zijde der Montene- grijuen, die verdwenen waren. Beu ter seint uit Constantinopel Do Porte liet mededeelen, dat het Turksch-Moa- tenegrijnseh conflict bijgelegd zal worden. In A1 bani De Malissóren deden tot tweemaal toe een aan val op Scutari (Albanië) maar werden terugge slagen. De Porte hecht hieraan niet veel waarde, 'Volgens berichten uit Durazzo werden troepen- af o telingen, die den weg' naar de stad bezetten, door benden Arnauten en Malissóren aangevallen. Een hevig gevecht had plaats in de nabijheid van Raspel. 40 Aanvallers werden gewond. De verliezen der Turksdbe troepen zijn niet bekend. 'De Albaneezen plunderden de wapen-depots te Ipek, Drakdva, Prizzend en Miti'ovitza onder voor wendsel tegen de Montenegrijhen te willen vech ten. Twee helsche machines werden ontdekt op den spoorweg nabij Grasko. DUITSCHLANB De verkoudheid van den Keizeir gaat gepaard rnet een lichte, maar zeer pijnlijke spierrheuma- tiek. CHINA. De terechtstelling der generaals heeft i.n Shang hai tegen de centrale regeering hoos bloed gezet. De partij van Toeng'menhoei verklaarde, dat Joe- antsjikai naar de dictatuur streeft. Groote bijeen komsten vonden plaats en aan generaal' Hoeangh- sin werden protestdelegrammen verzonden, waar hij hij gedwongen werd in Shanghai te blijven. Dr. Soenjatsen is zonder begeleiding naar Peking vertrokken; men vreesde, dat hij daar echter niet levend zou aankomen. Gisteren kon hij te Peking verwacht worden en is hij, naar wij meld den, ook aldaar gearriveerd. Buitengewone maat regelen zijn voor zijn veiligheid getroffen. De jongste zitting der nationale vergadering te Peking is zeer stormachtig verloopien, daar een aantal leden de uitzetting der regeeringsvertegen- Wioordigers eischton. In Tientsin heetfsebt nog immer hevige verontwaardiging over het zwij gen der regeering wegens de terechtstelling der generaals. Het inzicht wint meer en meer veld, dat China aan den vooravond van een zeer ern stige politieke crisis staat. Soenjatsen is te Peking aangekomen en' ontvan gen op een wijze, die in pracht wedijvert met de ontvangst van Joeansjikai, in November van het vorige jaar. Er heeft nog geen zitting van de Nationale Vergadering plaats gehad, door de g.e- itingen opkomst van de leden; van het in staat van beschuldiging stellen van de regeering komt derhalve voorshands niets. SERVIë. Ir. Belgrado doen zeer sensationeels berichten de ronde over prins George, die indertijd van zijn rechten van kroonprins van Servië afstand ge daan heeft. Volgens de „Tribuna" is hij ernstig ziek en 'hebben geneesbeieren te Parijs hem aan geraden zijn studie op te gSven en onmiddellijk naar Servië terug te keeren. De ziekte z-ou be staan in krankzinnigheid. Koning Peter heeft zijn verblijf in een badplaats afgebroken en zal naar Belgrado vertrekken en zijn lijfarts naar Parijs zenden, om prins George te overreden Ie rug te keeren, waartegen deze zich ten sterkste verzet. MAROKKO Volgens een telegram aan de bladen uit Tainid- zjor zijn het Spaansche en het Engelsche con sulaat te Marakesj door aanhangers van El Hibba geplunderd. Generaal Lyautey, de resident-generaal van Ma rokko, heeft van Moelaj Joessef, den nieuwen sultan, een telegram ontvangen, waarin hij vriend schappelijke samenwerking belooft bij het werk van vrede en vooruitgang in het Sjerifijnsche rijk. Men meldt uit Mazagan d.d. 21 Augustus, cat do Fianscbe colonne de vijandelijke benden oer Soukh-el-Harbais verstrooide. Laatstgenoemden le den aanzienlijke verliezen. Aani Fransche zijde werden 3 man gedood en 7 gewond. Uit Casablanca wordt dato 21 Augustus gemeld, dat kolonel Mangin een ontmoeting had met den khalief van El Hibba, in den avond van 22 Augus tus, en hem zijn kamp, vaandels en 7000 patro nen afnam. In den ochtend van 23 Augustus hervatte kolo nel Mangin zijn opmarsch om de samentreffing met; kolonel Joseph te bewerkstelligen. Gedurende vier uren werd de kolonel telkens aangevallen door troepen af d ee li ngc n van de khalief. Het giecom- bineerde vuur van artillerie en infanterie deed eindelijk den vijand afdeinzen; de samentreffing werd onder gunstige omstandigheden voltrokken. De geheele strijdmacht is tlh'ans veneienigd. Op 22 Augustus hadden de Franschen een doode en drie gewonden; op 23 hadden zij 2 dooasn en 22 gewonden. Negen Franscheni van Manokesj, die een toevlucht hadden gézocht bij El Glaoui, zijn door deze uitgeleverd aan den prétendent' El Hibla, die El Glaoui uitdrukkelijk beloofde, hen te doen eerbiedigen en hein naar de kust te doen brengen. In de zone van Zaeis dreef een afdeieling van de olonne-'Marchand do opstandelingen terug, waarbij dezen 2 man verloren. JAPAN. Naar uiit Tokio wordt gemeld is de Japlan- sc'he Landdag Vrijdag in buitengewone zitting bijeengekomen, De keizer woonde do zitting niet hij. Markies Sa.ionji, de minister-president, fas een schrijven van den keizer vopir, waarin p.m. gfzegd wordt: „Ik heb den troön mijner kei zerlijke voorvaderen bestegen en ben van plan de voetstappen van den overleden keizer te druk ken, den weg volgend, door mijn voorgangers aangegeven." Dadelijk daarop werd aan het Huis van Af gevaardigden de aanneming van' een crediet va a 1.800.000 gulden voorgesteld, tot dekking van de kosten voor 's keizers begrafenis. De totale] onkosten, aan de begrafenis verbanden, worden op meer dan 2.400.000 galden geschat. De ont brekende 600.000 gulden zullen uit de keizer lijke kas worden betaald. AMERIKA Naar uit New-York aan de Duitsche bladen gemeld wordt, heeft Roosevelt senator Penrose, naar aanleiding van dines beschuldiging,dat de Standard Od Roosevelt's verkiezinscampagne in 1904 financieel ondersteund heeft, uitgemaakt voor een algemeen bekend staand bedrieger. De hoofddirecteur van de Standard Oil Cy., Archbold, heeft thans voor het Senaatscomité verklaard, dat hij aan den penningmeester van de republikein scben partij 100.000 dollars heeft ter hand gesteld voor de verkiezingscampagne van 1904. Deze penningmeester is overleden. Hoewel de olietrust anders elk op geldzaken betrekking hebbend do- dument trouw bewaart, heeft Archbold naar hij verklaart, tevergeefs naar deze kwitantie ge zocht. Later heeft de penningmeester nog eens 150.000 dollar gevraagd, die echter geweigerd werden. Hierop volgde de agressieve houding der regeering tegen de Standard Oil Roosevelt noemt Arbold's verklaringen eveneens gemeene leugens. Een draadbericht uit Peking meldt, dat San- Yat-Sen gisteren aldaar is aangekomen. Hij werd er even warm ontvangen als Joean-Sji-Kai inder tijd in de revolutiedagen. De Mongoolsche troepen, die laatst Tacu-Nan- Tou in Mantsjourije hebben aangevallen, hebben zich teruggetrokken, maar zij nemen eene drei gende houding aan. De ministerraad heeft beslo ten troepen naar het binnenland van Mantsjourije te zenden. De koningin van Engeland is1 Vrijdag uit Neustrelitz te Berlijn aangekomen. Zij bezocht er het Hobenzolleni-'museum en het Engelsche gezantschap en is vervolgens naar Engeland ver trokken. Graaf Berc'htold, de Oostenrijkache minister van buitenlandsche zaken, gaat met zijn vrouw en graaf Hoyos, gezantschapsraad, naar Sinaia, gevolg gevende aan een uitnoodiging van den koning en de koningin van Roemenië. Zij zullen op het paleis Pelisi logeeren. Het groote admiTaliteitsdok is nu veilig de haven van Portsmouth binnengesleept. Zes sleep- booten zijn daaradh bezig geweest, Engelsche sleepbooten, naar men ginds met voldoening op merkt. De klacht, in het Parlement geuit, da t het dok van Sheerness daar van de Tyne dooi' Ne- derlandsche sleepibooten was geluncht, heeft, dus geholpen, zegt een Engelseh blad. Volgens een Turksohe opgaaf, zijn de ver liezen bij de aardbeving van 9 dezer als volgt verdeeld over de dorpen aan de kust van dé zee van Marmara; de steden Roidosto en Gaili- peli komen ecihitar in deze opgaaf niet voor, even min als de plaatsen, die vender bet land in gelegen zijnMonastiri (Oetsjmaküeré) 15 dooiden, 20 ge. wónden, 400 vernielde gebouwen; Ganos 150, 108, 700; Milio (Meiion) 250, 75, 400; Chora 250, 150 1000; Myriophyton (Merefte) 360, 170, 1200; Flamitsj 100, 50 300; Sterna 100, 60, 800; Pin- lanes 200, 100, 400; Kerassia 80, 80, 300; ls1- tildzja 40, 8, 300; Mesjil 50, 30, 150; 'Livida (Loepida) 100, 100, 400; Periston (Sjarkjeui) 200, 109, 1000 te zamen 1895 dooden, 1031 gewonden en 7350 vernielde gebouwen. De Pontugeesohe gouverneur van Timor heeft geseind dat de opstand der inboorlingen is ge<- dempt. De oproerlingen hebben drieduizend doo den op het slagveld ac-n tergelaten. Vierduizend zijn gevangen genomen. Sedert eenigen tijd worden aanhoord van de Duitsche militaire luchtschepen proeven met een machinegeweer genomen. Het betreft een auto matisch schietwapen dat, wegens het brandgevaar dat het hulsel van den ballon dreigt, bij een af vuren van schoten geen vonken verspreidt.Met dit wapen wil men zich voornamelijk tegen vlieg tuigen verdedigen die in oorlogstijd boven de ballons vliegen en ze trachten té vernietigen. De Berlijner »Vorwarts", socialistisch orgaan, noodigt de Berlijnsche bevolking uit om den 3n. September tegen de duurte der levensmiddelen te protesteeren. Zy vraagt bovendien, dat de Rijksdag in buitengewone zitting zal worden bijeengeroepen om de middelen te beramen om in den tegen- woordigen toestand te voorzien. Een brand is Zondag tegen den middag uit gebroken in den schouwburg te Berlijn, waarvan in anderhalf uur tijds het tooneel totaal vernield werd. De zaal zelf is niet door het vuur aange tast, maar zij is door het water en den rook be schadigd. Naar de correspondent van die „Lo'kal Anze-ï- ger" te St. Petersburg meldt, wordt in politieke kringen aldaar de spoedige aftreding van den minister van hinnenlandsche zaken, Makaroff, verwacht. Sinds n.l. uit hef onderzoek inzake de onlusten in het Lena-gebied gebleken is, dat de mededeelingen van den minister aan de Doe- ma in strijd zijn met de resultaten van de en quête der onderzoekingscommissie zou de positie van den minister vrijwel onhoudbaar zijn gewor den. Registratierechten by verkoop. Naar verluidt hebben de notarissen vanwege het departement van financiën een ciculaire ont vangen, waarbij medegedeeld wordt, dat voortaan bij verkoop van bouwterrein, indien reeds gebou wen op het erf staan, registratierecht moet wor den betaald van het bouwterrein en de gebouwen. Het verdient derhalve aanbeveling, bij verkoop van bouwterrein dadelijk de koopacte te laten passeeren. De Middenstandsenquête. Re staatscommissie voor de middenstanoscn- quête (ingesteld bij K. B. van 15 September 1808) is in den laatsten tijd een belangrijk eind met haar werkzaamheden gevorderd. Gelijk vroeger reeds medegedeeld is, werd eerst vanwege de commissie in een groot aan tal gemeenten een schriftelijke enquête genou- den. Door daartoe aangestelde enquêteurs werd aan de hand van door de vakgenooten inge vulde vragenlijsten en van persoonlijk onder zoek een beschrijving opgesteld van den loc- stand van de ter plaatse bestaande middenstands- bedrijven. Vele verslagen kwamen op deze wijze gereed. Dit zeer uitgebreide materiaal werd vervol gens door de commissie verwerkt. De gegevens, omtrent de verschillende bedrijven verkregen, moesten verzameld, gecontroleerd en soms be langrijk aangevuld, daar bij de schrittelijlke en quête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak vioorloopige resumties opgemaakt, waarin de aard van het bedrijf en de toestand der ondernemers behandeld worden. Op vergaderingen van de couiwissie werden deze resumties voor het mee- rendeel reeds behandeld en besproken met be stuurders van patroonsvereenigingen en andere vabkundigen ten einde nadere inlichtingen t-h zoo noodig een vingerwijzing voor een aanvul lend onderzoek te verkrijgen. Het ligt in het voornemen der comwissie om na omwerking dezer resumties als vertrouwelijk stuk aan verschillende patroonsvereenigingen jeu vakkundigen te zenden om schriftelijk advies daaromtrent te verkrijgen. Op dezelfde wijze worden ook eenigei belang rijke onderwerpen als het credietwezen, de vak opleiding, enz, behandeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aan vang gemaakt, zoodat het eind van de werk zaamheden der commissie binnen niet langen tijd te verwachten is. Arbeidsbeurzen. Verschenen zijn de praeadviezen van de heeren C. v. Dorp uit Rotterdam en mr. A. Tepe uit Leiden, over het onderwerp: »Taak, inrichting en werkzaamheid van arbeidsbeurzen en de roe ping der overheid te dien opzichte." De heer van Dorp komt tot de conlusie, dat een regeling, geschoeid op den voet der wet op de Banken van Leening, wellicht aanbeveling zou verdienen, waarbij alleen aan de gemeenten van zekeren om vang de verplichting zou moeten worden oplegd een arbeidsbeurs op te richten, hetzij door een particuliere instelling, welke aan bij de wet vast te stellen voorwaarden voldoet, voldoende in de behoefte aan arbeidsbemiddeling werd voorzien, in welk geval deze laatste voor geldelijke onder steuning door de gemeente in aanmerking zou kunnen komen. Kleinere gemeenten zouden met de naastbij liggende beurs in verbinding kunnen treden, door met behulp van den secretarieën, postkantoren of onverschillig welke andere zich ter plaatse bevindende openbare instellingen in schrijvingen aan deze over te brengen. Hoe de te stellen voorwaarden zullen moeten luiden, of deze voor het geheele land gelijkluidend moeten luiden, dan wel plaatselijk kunnen worden geregeld of eventueel aangevuld, of wellicht ter wille van de uniformiteit het gewestelijk bestuur hierin een rol zal hebben te vervullen, kan een punt van nadere overweging uitmaken. Ook door wie de kosten zullen worden gedragen, eventueel hoe deze tusschen de verschillende besturen zulten worden verdeeld. Hoofdzaak is dat een voor het geheele land geldende regeling tot stand kome, waarbij, aansluitende aan wat reeds bestaat, en rekening houdende met de opgedane ondervinding zoowel voorzien wordt in datgene, wat tot dusver nog gemist als voorkomen wordt, dat zich toestan den ontwikkelen, die elders tot min wenschelijke ge volgen aanleiding hebben gegeven. Voor de Ned. Vereeniging van Arbeidsbeurzen zou in het on- werpen van zulk een regeling een dankbare taak gelegen kunnen zijn. Mr. Tepe geeft allereerst een beschouwing over de taak der arbeidsbeurzen, onscheidende de ar beidsbeurzen als tak van bedrijf (placeurs, be- steedsters, plaatsing-bureaux, stellenvermittlungs- gewerbe)arbeidsbeurzen door de rechtstreeks belanghebbenden zelf opgericht en beheerd. Dan gaat hij na op welke wijze de overheid, binnen de perken der noodzakelijkheid bljjvend het ontbrekende kan en moet aanvullen, door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2