Dagblad voor Schiedam Omstreken, tbuxcJIu Gratis Ongevallenverzekering f 35sie Jaar^aflur* Woensdag 28 Augustus 1912 No. 10407. QvereenïQistii op de polis yerielde voorwaarden. Officieel© berichten. een Onderwijzeres, Stads- en Gewestelijk Nieuws. FEUILLETON. Bnitenlandsch Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden ƒ4.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f 0 fj H verlies van dl nu Ttmui mrWHrta I IUUU lnf.lijlc.it; I L IJ U v«T |UU IUU een duim J)e__^erzekering_^m)r(lt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by dood by verlies van pnn by verlies pJ r by verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven kennis, dat bij de op den 27sten dezer plaats gehad hebbende UITLOTING van Aan- deelen, ieder groot flOOO.— in de 3i/2 pCt. Geldleening ten laste der Gemeente groot f 600.000, ter aflossing zijn aangewezen Aandeelen 85, 249, 411, 501 en 576 welke allen 1 October a.s. aflosbaar, be taalbaar zijn gesteld ten Kantore van den GEMEENTEONTVANGER, alsmede bij de KAS- VEREENIGING te Amsterdam en bij de firma OPPENHEIM VAN TILL te 's-Gravenhage. Schiedam, 28 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris, V. LUIK, L. S. Aan de openbare school D te Schiedam (Hoofd de heer J. Hage), wordt gevraagd met akte nuttige handwerken. De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd voor de akte nuttige handwerken met f25. voor de akte vrije- en ordeoefeningen met f25. voor de akte handteekenen met f50.voor de hootdakte met f200.— en voor 2, 4, 6, 8, 10, 13, en 16-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs met f50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs mede met f50. voor ieder tijdvak. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatien in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 10 Sep tember a.s. Zij, die zich reeds aanmeldden voor de vacature aan school E, zullen ook als sollicitanten voor deze betrekking in aanmerking komen. De sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke school zij werkzaam zijn of aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Gemeenteraad. Op de agenda der openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 3 September, des n.m. 2 uur, staan de volgende voorstellen: 1. Benoeming van leden der vaste raadscom- missiën als die voor de Glasfabriek en Drink waterleiding, de Gemeentewerken, het Grondbe drijf, de Gemeentereiniging, de Strafverordeningen, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen tegen aanslagen in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, voor de Financiën, bedoeld bij art. 175 der Bouwverorde ning. 2. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der Gemeentebegrooting voor 1913. 3. Benoeming van stembureau voor de stem ming en event, .herstemming voor de verkiezing van 1 raadslid in kiesdistrict II en 2 raadsleden in kiesdistrict III. 4. Benoeming van een leeraar in Aardrijks kunde aan het Gymnasium. HET 1-4 O T. Uit het Duitsch vertaald). 83) Zij kwam binnen, van blijdschap sidderend en weenend. Zij omarmde nu eens deft mo lenaar, dan weder Frans en bracht in haar blijdschap niets anders uit dan „God zij dankl" „Neem hem nu mee, en doe hem uitgeleide, zooals het hoort" zeide Peter Helbing, en lang zaam voegde hij er aan toe"Heb ik het nu goed gemaakt „Rosine," riep hij haar na, toen zij met Frans het vertrek verlaten wilde, maak de kamer donker. Ik geloof dat, ik even een dutje zal kunnen pakken." Frans bleef maar een oogenblik bij moeder Rosine in de woonkamer. Hij werd getrokken naar huis, naar zijn moeder, en de molenarin hield hem niet tegen. Beneden aan de trap wachtte Theo. Hij had gehoord, dat Frans bij zijn vader geroepen was en wachte met bange voorgevoelens. Toen hij het opgeruimde gezicht van zijn vriend zag, verhelderden ook zijn trekken. #Nu is alles goed," riep hij, „ik zie het aan Door Curatoren wordt voorgesteld den heer J. Keuning, die thans tijdelijk daarmede is belast, te benoemen. 5. Voorstel om de tijdelijke aanstelling van den heer W. H. C. van Heek, leeraar aan de Burger avondschool, door een definitieve te vervangen. 6. Benoeming van twee leeraren in lijnteeke- nen en projectieleer aan de Burgeravondschool voor den cursus 1912 13. Aanbevolen worden: I. 1. de heer J. K. Teeuw 2. de heer H. BokhorstII. 1. de heer G. Mebius 2. de heer T. Joustra. 7. Benoeming van een onderwijzer aan school G. 8. Wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1912. 9. Adres van de Vereeniging »de Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" om subsidie, met advies van B. en W. 10. Voorstel om een crediet van f1500.të verleenen voor het leggen van electrische kabels door de Voorhaven; 11. Beslissing op het verzoek van H. J. Hase- kamp om grond te koopen aan den üavendijk tegen f6.— per M2. 12. Behandeling van de bezwaarschriften tegen het vergunningsrecht. 13. Voorstel tot wijziging der verordening tot regeling van het gewoon herhalingsonderwijs voor jongens. 14. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld wegens het herhalings onderwijs. 15. Voorstel alsvoren betreffende de invordering van voornoemd schoolgeld. 16. Voorstel om in de verordening op de hef fing van rechten terzake van de Vischmarkt een wijziging aan te brengen en de verordening en die op de invordering onder nieuwen datum vast ie stellen. 17. Adres van Frans Zoetmulder en 34 ande ren om de Beurs gedurende de maanden Juli en Augustus des Zaterdags te sluiten met advies van B. en W. Wèl electrische kabels, maar geen stroom De Raadsstukken voor de volgende week bren gen iets nieuws omtrent de electriciteit, waar de industrie te Schiedam reeds al te lang op wacht Denkt niet, lezers, dat het een voorstel is in zake de stroomleveringjo neen, zoover zijn we nog niet. Er wordt een crediet aangevraagd van f 1500 voor.... het leggen van kabels door de Voorhaven. Alzoo krijgen we hier in Schiedam eerst de electrische kabels, terwijl omtrent de levering van stroom nog niets bekend is. Een zonderlinge toestand 1 Wordt het niet hoog tijd nu eens spijkers met koppen te slaan Gezien het getreuzel van Delft kan deze stad ons wel ad calendas graecus laten wachten op de definitieve overeenkomst. Het stellen van een ultimatum aan Delft ware in de tegenwoordige omstandigheden een eisch van wijs beleid. je. Dan mag ik nu zeker ook wel weten, wat je me zoolang verborgen gehouden hebt." Hij trok zijn vriend in het kantoor, zette hem op een stoel en plaatste zich voor hem. „Nu kom je niet weg, voor je me alles ver teld hebt. Dus begin op Frans schudde het hoofdzijn stralende oogen werden vochtig. „Zeker, je zult alles te weten komen je vader is er niet op tegen; hij wil het zelf hebben. Maar niet uit mijn mond zul je het hooren. Het komt mij niet toe, hierover te spreken, nadat het vergevings- woord gesproken is. Ga naar je moeder. Zij kan het je zeggen, als zij het nuttig oordeelt. Eén ding wil ik je nog raden, Theo, neem het ter harte I" Frans stond op en legde zijn handen op de schouders van zijn vriend. „Wat je vernemen zult, zal bitter voor je zyn om te hooren en ik heb medelijden met je. Maar om de vriend schap, die ons verbindt, hou je aan dat ééne woordHet past ons niet te oordeelen. Theo, het is je vader, en hij heeft zwadr ge leden. Laat geen bitterheid plaats nemen in je hart, maar vergeef, gelijk ik het allang gedaan neb, en gelijk wij ook hopen, dat ons in den hemel vergeven zal worden." Moge de voortvarendheid van Vlaardingen Schiedam toch eens ten voorbeeld strekken. Wij laten hieronder het schrijven van B. en W. aan den Raad volgen «Zooals U bekend zal zijn, heeft Vlaardingen met Rotterdam een overeenkomst aangegaan voor de levering van electrischen stroom. Het voornemen is de kabels, die voor die leve ring noodig zijn, door onze Voorhaven te leggen. Het is onze Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding wenschelijk voorgekomen, de overspanning van de haven voor deze gemeente gelijktijdig te doen plaats hebben met het leggen van de verbinding voor Vlaardingen. Wij willen hier wel doen uitkomen, dat, on verschillig of met Rotterdam of met Delft een overeenkomst wordt aangegaan, door de haven ge legd moeten worden 2 hoog-spanningskabels en 2 laag-spanningskabels. De kosten (die van spe ciale ijzeren bescherming en zinken inbegrepen) zullen, wanneer het werk voor beide gemeenten gelijktijdig wordt gedaan, voor deze gemeente ongeveer f 1500.bedragen. De Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwa terleiding verzocht daarom een crediet van f 1500. voor het leggen van kabels door de Voorhaven. Wij stellen U voor, dat crediet te verleenen". Zwemwedstrijd 31 Augustus.' Men deelt ons mede, dat door de Schiedamsche Zwem-club nog diverse demonstraties zullen wor den gegeven, waaronder een estafette-race van twee viertallen en hjef redden vam gekleed© dren kelingen. Als jury zullen optreden de heeren P. Dubbeid, C. Goslinga en S. Kaïis. Door den makelaar S. C. van Waal wijk van Do-orn werd ons medegedeeld dat in het pand aan de Nieuwe Haven no. 43 gevestigd zal worden de Azijnfabriek „de Roos" van de firma H, B. van den Dool, thans1 gevestigd te Rotterdam. In de Maandag-avond gehouden ledenvergadering van de Vrijzinnig Democratische Vereeniging alhier is definitief voor de Provin ciale Staten (periodieke aftreding 1913) candidaat gesteld de heer mr. M. W. F. Treub te 's-Gra venhage. De heeren J. M. Hillenius en J. H. Westen dorp J.Dzn. alhier werden voorloopig candidaat gesteld. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 29 Aug. 5.07 v.m., 5.31 n.m. UIT VLAARDINGEN. De glasblazersstaking. De directie der glasfabrieken te Vlaardingen machtigde het Vaderland" het bericht, dat zij beloofd zou hebben den nachtarbeid af te schaf fen, tegen te spreken. Zij denkt er zelfs niet aan, tot afschaffing van den nachtarbeid over te gaan. Hoofdstuk XXV. Het herwonnen geluk. Een uur later wist Theo alles. Het was nog verschrikkelijker, dan hij gedacht had. Hoe verontschuldigend zijn moeder ook haar woor den koos, toch troffen zij hem geweldig. Zijn vader was een dief of minstens een bedrieger, die zich aan het goed van weezen had ver grepen. Aan dezelfde tafel, waarvoor eens de mole naar met den ouden Melcher gezeten had, zat nu Theodoor, voorover gebogen, het ge zicht in beide handen verborgen, zich aftobbend, dat vreeselijke te begrijpen. Nooit meer kon hij een mensch rustig in de oogen zien. Zulk een smaad, zulk eeu schandeHij steunde luid. Zijn moeder zat bij hem. Alls, wat de liefde tot haar echtgenoot en haar zoon haar ingaf, drong in eenvoudige, aangrijpende woorden tot hem door. „Ach Theo, ik heb het gedragen al die jaren. Ik heb moeten toezien, hoe hij zich steeds dieper en dieper in onheil en verderf stortte. Ik voelde hoe Gods hand zwaar op ons drukte. Twee lieve kinderen moesc ik afgeven, moest ik zien sterven, Peter en Anna, en den derden zag ik den slechten weg op gaan ik moest het aanzien als een straf en waarschuwing Gods. En geluk en vrede weken uit mijn huis Dag in, dag uit, heb ik gebeden: „O Heer, Gistermiddag is de 18-jarige Jaantje V., ter hoogte van de Keersluis van de haven te Vlaar dingen, door een slag van een helmstok van het roer van de schuit «Staatsspoorwegen II" ge slagen en verdronken. UIT ROTTERDAM. Het stoomschip „Batavier III", dat gisteren ochtend alhier moest aankomen is pas gisteren middag ruim 5 uut aan de Boompjes voor den wal gekomen. De passagiers, ten getale van 104, hebben een angstigen naciht doorgebracht. Van de 36 paaiden, die te Londen aan boord ge komen waren, leefden er bij aankomst alhier nog 4. De dood© en levende paarden zijn naar het abattoir overgerbacbt. UIT DELFT. Op een tot de H. IJ. S. M. door middenstands- veroenigingcn. alhier, te Schiedam, Vlaardingen, en Maassluis gericht verzoek, om de exploitatie va.n de lijft SchiedamGouda weer ter hand te nemen, heeft de maatschappij geantwoord, aat zij1, op grond van de ongunstige uitkomsten bij oe vorige in deze richting genomen proef en de naar hare meening slechts weinig veranderde verkeers omstandigheden, er vooralsnog niet toe wen sent over te gaan aan dat verzoek gevolg te gaven. Het debiet der gasfabriek ging in 1911, aoor den invloed aer electrische centrale, met ruime 46,000 M;!. achteruit, wat ruim f5000 minder ontvangst tengevolge had. De gasprijzen zijn 7, 6 en 51/2 cent voor licht-, munt- en warmtegas, maar daarnevens wordt geleverd aan Hof van Delft voor 41/2 ct., dat vroeger 9 cent betaalde. En Vrijenban betaalt thans prijzen als 111 Delft, tegen vroeger ook 9 cent. Het aantal aansluitingen aan de electrische cen trale bedroeg op 31 December 285 met een stroom- opbrengst van f 28,336. De exploitatierekening sluit met een eindcijfer van f46,311; het verlies was' £27.481. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Zes Italiaansche oorlogsschepen zijn te Jaffa aangekomen; drie zetten de reis in Noordelijke richting voort; de drie andere zijn voor anker gekomen en hebben een vrachtboot doorzocht om te zien of er contrabande aam boord was. Naar dë correspondent te Rhodes van de „Temps" thans meldt, zijn de 'bewoners der door die Italianen bezette eilanden in de Aegaeïscho Zee van hun aanvankelijk verlangen naar auto nomie om redtenen van economiscihen en inter nationalen aard gëheel terug gekomen. Zij zien in, schrijft hij, dat Italië va,n dat zelf bestuur met zal willen weten, maar tevens vree zen zij, dat volledige vrijheid aanleiding zou ge ven tot partijtwisten, tot naijver en hebzucht bij gcwetenlooze leiders en tof slechte verhoudingen weerhoud uw straffende hand en help ons wederom op met Uwe genade I" God alleen kou helpen. En nu God ons zoo wonderbaar gehol pen heeft en door kommer en tegenslag het hart van je vader getroffen, toon nu ook dank baarheid, Theo. Denk aan Franshoe groot moedig hij gehandeld heeft. Hoeveel onrecht is hem niet aangedaanEn geen enkel woord van verwijt is over zijn lippen gekomen. Wil je bij hem- achterstaan En bedenk wel, degene, die misdaan heeft, is je- eigen vader, en een goede vader is hij toch altijd voor je geweest. Zie hem nu in dezen toestand hij is een arme kreupele, die geen hand of voet bewegen kan. Als je met verstoordheid tegenover hem op treedt, zou het zoowel hem als mij het hart breken. En al die groote blijdschap over zijn ommekeer zou vervlogen zijn." Zuchtend stond Theo op. „Wees kalm, moeder! Ik wil, ik zal het over winnen. Maar laat me tijd om te denken „Ik ben altijd van dezelfde gedachten geweest als jij, Theo, en toch heb ik mij al die jaren overwonnen en ik ben hem een trouwe echt- genoote geweest, heb voor hem gewerkt en gezorgd en maar dat begrijp je misschien niet ik hem in al die ellende nog meer en meer lief gekregen. Het was mij, alsof de liefde alleen hem kon terugvoeren. Wat ik geleden heb, kan ik niemand zeggen, en toch volhardde ik in het vaste vertrouwen op Gods hulp." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1