Verspreide berichten. Binnenland. TURKIJë. Uil particuliere berichten uit Konstantinopel aan Berlijnsehe bladen over de zoogenaamde muiterij en den militairen opstand van Donderdagnacht is het ware karakter en de omvang van ue beweging niet op te maken. Alleen is het uui- delijk. ciat het nog lang niet zeker is, dat aan de .long-Turken de schuld moet worden toegeschre ven. Volgens den correspondent van de „Lokal-An- zeiger", die zijn informaties van ooggetuigen in- wlon, heeft de g'elieele zaak niets te beteokenen. Deze oogigetuigen verklaarden, dat tien onder officiers van de gendarmerie des avonds heftige redevoeringen hielden in een koffiehuis tegen de re gearing. Zij werden zonder tegenstand te bie den door een patraeitje gevangen genomen en voor den krijgsraad gebracht, waai' het onderzoek nog wordt voortgezet. In de stad werden .overal overdrijvingen verspreid van een opstand. ÏDe medewerker van de „Vossisdhe Zeitung", die een niet zoo onschuldige voorstelling geeft, nfeelt mede, dat het Jong-Turksche Comité nadrukkelijk ontkent,* iets met bet gebeurde te maken te 'neb ben. De bevolking prijs de waakzaamheid der ïegeering, rekent echter op herhalingen, daar reeds dagen lang particuliere berichten uit ver schillende deelen van het land gekomen zijn over ontevredenheid in het, leger. AMERIKA. Het Engélsdhe ministerie van buitenlanusche zaken heeft nu den tekst van de Panamakanaal wet en van Taft's memorandum aan het Congres ont vangen. iNaar men zegt, zal die Engelsche regteering niet alleen profesteeren tegen het bekende art. 5. dat Amerikaansche kustvaarders vrijdorm van kanaalgeluen toekent in strijd met, art. 3 van het Hau-Pauncefote-verdrag, dat aan de scheen van alle landen volkomen gelijkheid van behan- degin zou waartorgen maar ook tegten® art. 11, dat den doortocht door het kanaal verbiedt aan schepen, die aan spoorwegmaatschappijen be- hoioren. 'Buneau-Yariila, de ingenieur die indertijd uit naam van Panama met Amerika over den ver koop van het Panamakanaalland heeft onderban de ld en 'het koopcontract heeft onderteekend, zet in de „Shipping World" uiteen, waarom de Pa- namakanaalwei in strijd met het Hay-Pauncefote- verdrag is. Hij zegt o. a., dat volgens den slot zin van art. 3 van het Hay-Pauncefo'te-verdrag, de voorwaarden en tollen voor de doorvaart billijk en rechtvaardig moeten zijn. Bat beteekent, vol gens Buneau-Yariila, dat' de kanaalgelden aldus bepaald moeten worden, dat bestuur en onderhoud var. het kanaal en rente en aflossing van het kapitaal er uit betaald kunnen worden. Laat men nu een aantal schepen vrij door dan moeten de andere zooveel meer betalen. Dat strijdt met den slotzin van art. 3. Mocht Amerika de kwestie niet aan het Haag'- sche hof willen onderwerpen, dan zou Engeland, zegt Buneau-Yariila, zich op het hooggerechts hof van de Vereenigde Staten kunnen beroepen. Dat hof heeft die macht elke wet, die het in strijd met. ae grondwet acht, te vernietigen. En do grondwet zegt, dat de verdragen de hoogste vet ten van het land zijn. Evenwel, hot hof acht een- politiek verdrag opgeheven, als een later aange nomen wet er tegen in gaat. Nu is- de Panama kanaalwet, volgens Buneau-Varilla, ook in strijd met het verdrag, dat hij uit naam van Panama heeft, gesloten. Indien het hooggerecb'tsof pit ver drag, dat niet vAn politieken aard- is, door de Panamakanaalwet verbroken verklaart, zou nok het eigendomsrecht van de Vereenigde Staten op losse schroeven staan. Hij1 is dus van oordeel, dat het hof, wil het dat eigendomsrecht 'onge schonden bewaren, de Panamakanaalwet moet ver nietigen'. i NICARAGUA. De Amerikaansche kruiser „California" is gib- ternamiddag te Corinto aangekomen, heelt 350 matrozen en mariniers aan land gezet en is daarna naar Pa nam a -vertrok kenom nog 750 man marine- troepen te halen, die, na,ar men verwacht, daar door de „Prairie" zullen worden aangebracht, om naar Nicaragua vervoerd te worden. CHINA. De besprekingen tusschen dr. So'en-Yat-Sen en Joean-Sji-Kai te Peking over de terechtstelling dei twee generaals schflnein een vreedzamer ver loop- te hebben dan aanvankelijk vermoed werd. Beide wannen geven in de laatste dagen juist bewijzen, dat 'ziijl elkander hoog achten. Voor twee v-oorname politieke vereenigingen in de Chinee- sc-he hoofdstad, betoogde Scuen-Yat-Sen de- nood zakelijkheid, dat alle partijtwisten opgeheven en alle energie aangewend moest worden om een nieuwe bestuursorganisatie te vormen. Bovendien verklaarde -hij teen -sterke centrale regeering nood zakelijk, terwijl -hij-1 Joean-Sji-Kai den geschiksten mania ebtte pm aan het hoofd' der uitvoerende macht te staan. Hij beval dan ook dringend aan, Joean-Sji-Kai na de verkiezingen tot president te benoemen. Een ander telegram uit Peki-nig meldt, da.t Joean- Sji-Kai een republikeinsohien adelstand in het le ven wil roepen, waartoe alle perstenen, die het land belangrijke diensten hebben bewezen, door den president bevorderd zulten worden. De na- tnen der zes nieuwe titels zijn de volgende-: 1. Pa-Chuü-We ,of glroot-igrande2. eerste grande 3. tweede grande; 4. derde grande; 5. vierde grande en 6. vijfde grande. Joean-Sji-Kai beeft So-en-Yat-Sen en Hwang-'Ching tot eerste grande benoemd. Deze beide aanvoerders der revolu tion naire p-arlij zijn dus de eersten, die tot dezen nieuwen adelstand verheven zijn. De rang van groot-grande is alleen maar voor den! president bestemd. De begrafenis van Booth, generaal van het Leger des Heils, heeft gister te Londen onder groote opvallende deelneming van het publiek plaats gehad. Omstreeks den middag verliet de stoet, die meer dan één Engelsch mijl lang was, het huis van den generaal in de Queen Victoria- street. Deputaties van het Heilsleger uit alle deelen der wereld volgden met veertig muziek korpsen en vaandels den lijkwagen. Een afzon derlijk rijtuig vervoerde de prachtige kransen, die door den koning, de koningin en vreemde squve- reinen gezonden werden. Langs alle straten, tot aan het kerkhof van Abbey Park, in het Noorden van Londen, vijf mijl afstands, verdrong zich een dichte menigte. Toen de stoet het Mansion House passeerde, ver scheen de onder-burgemeester op het balcon om den lijkstoet te groeten. Op sommige punten was het gedrang zoo ge weldig, dat verscheidene vrouwen in bezwijming vielen. Te Wanne bij' Bochum is een zekere IJaus- ner gevangen genomen, onder verdenking dat hij vo-or 12,000 mark aan een vreemde mogendheid de spoorwegregeling voor de mobilisatie van het Duitse,he leger heeft willen verraden. Volgens het „Nowoje Wremja" komt Sas-o- iütef, de Russische minister van buitenlandsche zaken, na Londen en Parijs oolk te Berlijn, waar bij den rijkskanselier e,n- den minister van bui tenlandsche zaken zal spreken. In, verband met -het Rosentha 1-schand aal is in New York de bestrijding van het spelen, weer een zaak geworden waaraan de autoriteiten veel aandacht schenken. En nu beeft de hoofdcommissaris van1 politie, Waluio, ae namen gepubliceerd, van de eigenaars der huizen te New-York, van Welke de, politie weet, dat -er in het afgeloocen jaar is gedobbeld. Wel hebben de betrokken personen en houw- maatschappijen zich tegen deze publiekmaking verzet, doch te vergeefs. iQndeir de namen die op de de lijst voorkomen, zijn ei van eerstte-traagte bouwmaatschappijen, w. o. twee Enigelsclhe. Vele eigenaars1 'hebben te hunner verdediging verklaard, dat het bun weliswaar bekend wa.s cat er in hun huizen gespeeld werd, maar dat zij onmachtig' waren er iets tegen- te doen. Ex-Koning Manuel van Portugal verblijft thans te Keulen, waar hij, onder den naam graaf Ourem in een hotel intrek genomen heeft. Naar de „Lokal Anzeigler" uit Constantino-pel verneemt, worden uit Amatolië telkens nieuwe gtevallen van cholera asiatica, gemeld. Te Hera- cl-ea kwamen zeven en in een plaaiteje in ue nabijheid drie gievalten met dio-odelijkera afloöpi \-ooi. Uit Odessa wordt aan de „National Zeitung" gemeld, dat een giroot aantal geheime agenten zich in verbinding gesteld hefoiben met de offi cieren e-n matrozen- der Zwarte Zee-vloot. Het ge volg daarvan was dat de regeeriiig uitvoerig op de hoogte gesteld weajd van de politieke gevoe lens, die onder het marinepersoneel heerschten. Op grond van deze informaties zijn tal Van offi cieren gevangten genomen. De Zwitsersche Bondsraad heeft thans ambtelijk mededeeling ontvangen, dat het bezoek van den Duitschen Keizer beslist zal plaats vinden. Met enkele kleine wijzigingen en weglating van het berguitstapje is het program als volgt vastgesteld De beschikkingen voor 3 en 4 Sept. blijven de zelfde op 5 Sept. gaat de Keizer per extra-trein naar het manoeuvre-terrein en keert met denzelf den trein om 11 uur 's morgens reeds naar Zurich terug, in plaats van gelijk eerst was vastgesteld, aan Bern een bezoek te brengen. Den namiddag en den volgenden morgen blijft de Keizer te Zürich om uit te rusten. Vrijdagmiddag vertrekt de Keizer naar Bern, om 's avonds van Bern de terugreis naar Constans via Zürich-Schafïhausen te aanvaarden, waar de Keizer 's morgens om 9 uur aankomt. Een draadberioht uit Toulon meldt: De tor- pedob-oot „174", die seidert kort was afgetuigd en voor de koperslagerswerkplaatsen in het Ar senaal was gesleept, is geheel omgteisüagen in- de havenkom. Tengevolge van een verzuim was er wafer gedrongen in -het scheepsruim. De werk zaamheden' voor het weder vlot maken worden ijverig voortgezet, maar worden bemoeilijkt door het feit, dat het vaartuig wel 10 meter diepte in het slijk vooruitschiet. Sedert enkele dagen wa ren werklieden van de kleine koperslagerij' aan boord, werkende aan dte waterdichtheid van de torpedo-boot. Het materiaal en de gereedschappen die aan boord van den gezonken bodem waren, zijn mede verloren gegaan. Uit Petersburg wolrdt aan de „Vossisöhe Zeitung" gemeld, dat Woensdagnacht in .Ie- re- dacti©bureaux van het dagblad „Rjetsj" een Huis zoeking is gedaan. Er werd gezocht naar een manuscript met 'n beschrijving der resultaten van het onderzoek, door senator Manuchin inge steld naar den toestand op- de Lena-goudvel'den. Manuchin beschuldigt het blad van diefstal van acteumateriaal. De parade te 's-Gravonhage. De morgen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage te hou den parade zal worden geïnspecteerd door luite nant-genei aal De Meester, gouverneur van de residentie, en gecommandeerd door kolonel Pop, commandant van het 2de regiment veld-artilierie. De Prins in Kootwijk en Garderen. Men meldt ons van de Veluwe Gisteren heeft Z. K. H. de Prins der Neder landen een bezoek gebracht aan de bebosschingen van den Staat nabij Kootwijk en Garderen, in hoofdzaak gelegen onder de gemeente Barneveld. Hij was daarbij, behalve van zijn adjudant Bijl de Vree, vergezeld van den opperhoutvester Tutein Nolthenius, den directeur-generaal van den land bouw Van Hoek, de burgemeester van Barneveld baron Van Nagell, den inspecteur van de staats- bosschen Van Dissel en den houtvester Hesselink. Het is bekend, dat de Prins bijzonder veel belang stelt in alles wat ontginning en bosch wezen be treft. Dit toont Z. K. H. door zelf op zeer groote schaal de bebossching van honderden hectaren heide ter hand te nemen. Dat blijkt ook uit zijne talrijke bezoeken aan ontginningen in het bij zonder schijnt Z. K. H. zich te interesseeren voor de bebossching van de uitgestrekte zandverstui vingen tusschen Barneveld en Apeldoorn, een reuzenwerk, dat de staat zich hier tot taak heeft gesteld. Jaarlijks komt de Prins den gang van het ontginningswerk in oogenschouw nemen. Elk jaar hebben de frissche, jonge dennen, langzaam maar zeker, meer veld gewonnen op het woeste terrein zijn meer kleurige arbeidershuisjes afwis seling komen brengen in het landschap. Aan de ontginningen van het staatsboschbe- heer grenst een ontginning van den heer Knott- nerus, welke Z. K. H. in den namiddag bezocht en eveneens met zeer groote belangstelling be zichtigde. Hier is de grond van veel betere hoe danigheid dan op de staatsterreinen, zoodat zij niet tot bosch wordt ontgonnen, doch tot grasland Deze mooie ontginning trok zeer de aandacht van Z. K. H. De eigenaar was met zijn vader ds. Knottnerus aanwezig hij leidde den Prins rond. De wande ling duurde twee uur. Na afloop gebruikte men de thee in de veranda van een den heer Knott nerus toebehoorend huisje. Tegen vijf uur vertrok de Prins weer per auto naar Het Loo. Complot te Bondowoso. Volgens de «Soerabaja Courant" is de Bondo woso (Bezoek) een complot van een honderdtal Madoereezen ontdekt, die voornemens waren de Europeesche gemeente uit te moorden. De leider van het complot is een Chinees. Nood in West-Indië. Reeds is gemeld, dat Prinses Juliana medehelpt aan het vlechten van tuiltjes voor den bloem- verkoop ten voordeele der geteisterde bewoners op Curagao. Daaromtrent nog een aardige bijzon derheid. Al spelende onder het maken der heidebou- quetjes, bedacht de Prinses voor de arme men- schen in West-Indië eenige bloemstukjes van heide te maken. H. M. de Koningin heeft toen aan elk van 24 opgegeven adressen zulk een bloemstukje door de Prinses gemaakt doen zenden als bijdrage tot verkoop ten behoeve van het goede doel. Dr. M. A. Brants. Voor de verkiezingen van een lid van den Raad van Rheden in het 3e kiesdistrict Dieren is door de anti-rev. kiesvereeniging aldaar candidaat ge steld dr. M. A. Brants te Steeg, oud-burgemeester van Schiedam en oud-lid van de Tweede Kamer. Geen zaakwaarnemer^ door candidaat-notarissen. Aan het hoofdbestuur der Broederschap van Candidaat-Notarissen was de meening gevraagd over het feit, dat candidaat-notarissen vaak pand brieven van hypotheekbanken plaatsen tegen ver goeding en op deze wijze bijverdienste maken. Genoemd bestuur heeft thans zijn meening bekend gemaakt, en te kennen gegeven, dat in het algemeen deze wijze van doen afkeuring ver dient. Wanneer een candidaat-notaris geroepen wordt om bij het beredderen eener nalatenschap advies uit te brengen over de wijze van belegging dan moet hij dit doen zonder dat hij van de door hem aangeraden belegging, buiten weten van cliënt voordeel geniet. De broederschap heeft steeds den strijd gevoerd tegen het zich bewegen op een anders terrein tegen de zaakwaarnemerij, maar dan is de can- didaat-notaris ook verplicht ten opzichte van ne venwerkzaamheden ook vallende onder het beroep van anderen, de sterkst mogelijke zelf-critiek te oefenen, en versterking van inkomsten mag bij hem nimmer oorzaak vinden in het ontvangen van zoodanige emolumenten, waarop critiek kan worden uitgebracht. Wanneer niet openlijk het beroep van kassier als bij-betrekking wordt uitgeoefend, meent het bestuur deze handelingen op bovenvermelde gron den te moeten ontraden en afkeuren. Psyckiatr. Onderzoek van Getuigen. In het «Wbld. voor het Recht" schrijft mr. J. G. L. Nolst Trénité over een gerechtszaak in Arn hem, waarbij een meisje van 49 jaar, dat als getuige optrad, op last van de Rechtbank, genees kundig moest onderzocht worden. In het rapport van het geneeskundig onderzoek trof hem dit zin netje »Patiënt verzet zich eenigszins overdreven tegen het onderzoek". «Dit zinnetje dat het gezichtspunt van den medicus weergeeft brengt mij, vervolgt mr. N. T. op de andere zijde van de quaestie. «Hier is niet sprake van een meisje of vrouw, die haar schaamte heeft te overwinnen tegenover den geneesheer, wien zij haar vertrouwen heeft geschonken, van wien zij genezing hoopt en die het hem geopenbaarde als ambtsgeheim ontvangt en bewaart. Hier is een jong meisje, geen patiënte, dat genoopt wordt immers niet weet dat zij het kan weigeren zich in het intiemste wat zij heeft aan drie haar onbekende mannen over te geven, wier taak en opdracht het is, het geopen baarde niet geheim te houden, doch integendeel daarvan een in de rechtszaal te behandelen rapport op te maken. «En nu dringt zich ernstig bij mij de vraag op, of dit wel geoorloofd mag heeten, vooral om de bedenkelijke gevolgen, die zulk een onderzoek voor de onderzochte zou kunnen hebben. Een der kostbaarste goederen der vrouw is de schaamte. Speciaal voor een meisje uit het volk, dat in sexeel opzicht aan zoovele gevaren bloot staat, is de schaamte een krachtig beschermer. Die haar dezen ontneemt of er toe medewerkt dat zij hem verliest, doet een groot kwaad aan de vrouw. «Ernstig zou ik er op willen aandringen, dat in zake het psychiatrisch onderzoek van vrouwelijke getuigen, ook aan deze zijde van de quaestie aan dacht werd geschonken". Pensioenfonds der gemeente Gouda. Bij den Raad van Gouda is door B. en W. ingediend het door den wiskundige adviseur van het fonds, den heer J. A. W. Baart, uitgebrachte rapport, volgens een artikel der pensioenverorde ning aan hem opgedragen en door hem ingestelde onderzoek naar den toestand van het gemeente pensioenfonds met het oog op de toekomst. Naar de- uitkomsten van dit onderzoek zullen, afge scheiden van de betalingen voor en door het personeel van de Ambachtsschool, gedurende het vijfjarig tijdvak 1913 tot en met 1917 aan het fonds jaarlijks moeten worden bijgedragenuit de gemeentekas f 11.500, door de gemeente-gas fabriek f6500, door de electrische centrale f 1000, door de bank van leening f200. Toegevoegd is een vergelijkende staat van de jaarwedden-totalen en de lasten en baten van het fonds volgens de berekeningen voor de oprichting gemaakt en de wetenschappelijke balansen van 1902, 1907 en 1912. Gedwongen winkelnering. In de actie tegen de gedwongen winkelnering, welke door den Nederl. R. K. Lederbewerkers- bonds reeds geruimen tijd gevoerd is te Dongen, was gedurende de laatste maanden eenige stil stand ingetreden, nadat meerdere werkgevers de toezegging hadden gedaan eerstdaags uit eigen beweging hun winkel aan den kant te doen. De arbeiders wachten nog altijd op de uitvoering van die belofte. Blijkbaar schijnen de werkgevers daar gehecht te zijn aan hun winkelnering. Thans bestaat het voornemen bij den Nederl. R. K. Le- derbewerkersbond opnieuw den strijd tegen dit laakbaar euvel aan te binden. Naar aanleiding der (gevoerde actie zijn reeds twee patroonswinkelneringen verdwenen, n.l. bij de Holland-Ameiika-Schoenenmaatschappij en bij de firma M. Dooremaal. Nog resten te Dongen 13 patroonswinkels, nl. de firma s J. Lichtenberg, A. en M. Lichtenberg, L. van Dongen, Van Tuijn en Co., P. Sprangers, W. Koppens, W. Rosmalen, P. van Heivoort, W. Riemslag, Gebr. Smits, C. Swaans. J. Swaans en J. van Bokstel. De arbeiders wenschen hartgrondig de verdwij ning dezer winkels. Na de campagne te Dongen, zal de Nederl. Bond ageeren te Oisterwijk, Baardwijk en Be- soijen, waar genoemd euvel eveneens nog welig tiert. Zevende Sociale Week Breda 1-8 September 1912. Naar wij vernemen, laat het zich aanzien, dat de zevende Sociale Week, welke van 1—8 Sept. te Breda wordt gehouden, zeer druk zal bezocht worden. Reeds thans is het aantal verkochte weekkaarten eens zoo groot, als het totale getal in 't vorig jaar. Tot dit drukker bezoek werkt zeker behalve de gunstige ligging van Breda, mede het voor zeer velen aantrekkelijke program. Gelijk wij reeds mededeelen, is het algemeene onderwerpRechtvaardigheid en Naastenliefde. In de openingsvergadering op Zondagavond (1 Sept.), in de St. Antoniuskerk, houdt de bekende redenaar Pater Borromous de Greeve hierover een algemeene Inleidinghet plechtige, harmo- nieuse klokgelui, dat de geheele Sociale Week doorklinken zal. Maandag-ochtend (2 September) spreekt de Directeur van het Centraal Bureau voor de K. S. A., Mr. Aalberse, over het Arbeidsloon, uit het oogpunt van rechtvaardigheid. Zijn eindcon* clusie is«Het rechtvaardig minimum-loon moet minstens zóó hoog zijn, dat in normale omstan« I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2