Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f Afin"™" fijn rr fi/j Gratis Ongevallenverzekering 35 s? e Jaar^asig Dinsdag 3 September 1912 i%o. 10412. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. I I UU eon duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam Officieel© berichten. een onderwijzer, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. BureauBoterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt bü levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door by verlies van een hand, voet of oog,; Hoilandsche Algemeene I U U wijsvinger; I (J by verlies van eiken ande* ren vinger. Aan de openbare school D. te Schiedam (hoold de heer J. Hage), wordt gevraagd met akte vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. De aanvangsjaarwedde van f550.wordt ver hoogd voor de akte vrije- en ordeoefeningen met f25.voor de akte handteekenen met f50. voor de hoofdakte met f200.— en voor 2, 4, 6, 8,10, 13 en 16-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs met f 50.voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19- en 22- jarigen dienst bij het Lager Onderwijs mede met f50.voor ieder tijdvak. De vergoeding voor huishuur voor gehuwde onderwijzers boven 28 jaren, bedraagt f125. per jaar. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 17 Sep tember a.s. De sollicitanten worden verzocht, in hun adres te willen opgeven, aan welke school zij werk zaam zijn of aan welke school of scholen zij voorheen zijn werkzaam geweest. Gem eentebegrootin g. De gemeeentebegrooting, heden door B. en W. bij den Raad ingediend, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f835.662.826 (gewoon) en f914.000 (bui tengewoon) en in totaal ontvangst en uitgaaf f 1.749.662.826. Volksbadhuis. In de week van 2530 Aug. 1912 werden genomen 263 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 14 kuipbaden 29 regen 23 regen 159 school kinder a 5 ct. 38 V Gedurende de maand Aug. 1912 werden ge nomen 1935 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 94 kuipbaden 203 regen s 112 regen 1300 school kinder a 5 ct. 226 In Aug. 1911 werden genomen 1346 baden. Vr(jz. Dem. Vereen. Schiedam. De Vrijz. Dem- Vereeniging «Schiedam" heeft in zijn gister-avond gehoud en vergadering be sloten den heer J. II. v. Westendorp, naast den heer Treub, die in de vorige vergadering reeds candidaat gesteld werd voor het lidmaatschap van de prov. Staten, bij de verkiezing in 1913 te proclameeren. Voor de verkiezing van leden van den gemeen teraad werden geen candidaten gesteld Afge wacht zal worden een nader voorstel hier omtrent van het bestuur. De heeren A. Dirkzwager en A. Bakkes werden tot bestuursleden van de vereeniging benoemd. Gister-middag is d o or een 15 jari gen jongen een vijf hectogram gewicht ontvreemd uit een winkel aan den Singel. De politie stelt een onderzoek in. Heden s1 a agde onze stadgenoot de jeugdigen violist D. Voorhuijzen, leerling van den heer J. Feltzer, voor het thans te Rotterdam ge houden examen der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst voor de af deeling Kunstklasse. Met ingang van 1 October a. s. isaan den brievenbesteller M. Molenaar wegens lang durige ziekte eervol ontslag verleend. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 4 Sept. 8.32 v.m., 8.14 n.m. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Op dien Goiudsdheweg te Rotterdam is aange houden de koetsier II. W., die verdacht wordt zich ten naaeele van den expediteur G. L. v. V. te Hoek van Holland aan verduistering vajk f200 te hebben schuldig gemaakt. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De Konstantinopelsche correspondent van de „Vosisische Zeitung" sieint: Van voorname Turks ch© zijde verneem ik, dat de besprekingen over de vrede tusschen Italië en Turkije tengevolge van, die hardnekkige hou ding van de Italianen op, een dood punt geraakt zijn. Zij zijn echter nog niet afgebroken. Naar uit Mersyn© gemeld wordt hebben drie [taiiaansche oorlogsschepen Zopdag een ongela den Turksch zeilschip', de „Katina" geheêten. ge- nomen. Twee der Italiaapsche schepen kruisen nog in het gezicht der havep. Op den Balkan. Het „Neue Wiener Abendblatt" meldt, dat graaf Berohtokl aan de Oostenrijksch-Hongaarsche ge zanten bij de verschillende mogendheden reeds do noodige, zijn voorstel betreffende instructies heeft toe,gezonden. Mep kan nu verwachten, nat ae besprekingen spoedig zullen volgen. Daarover kan geen nieuws uitlekken, daar de besprekingen een streng vertrouwelijk karakter dragen. RUSLAND. Uit Peking wordt gemeld dat Rusland met Chin,a een verdrag heeft igesloten, waarbij Rusland de bewaking van den Manfcsjoerijnschen spoorweg van. Charbin tot aan het station Mjanitisjoeria tegen de Toengoezen voor zij'n rekening neemt. De huig te van den spoorweg, die thans door de Russen bewaakt zal worden, is 200 werst tegen vroeger 50. Gevangen genomen Toengoezen wor den ter bestraffing' aan China uitgeleverd. Mongolië bevindt zic'h geheel in hanaen der Mongolen. De Chimeesche overheidspersonen zijn verjaagd of neergeschoten. De berichten omtrent een Chineesche straf-expeditie women tegenge sproken. ----- Naar uit Petersburg aan de „Vossischo Zei tung" gemold worat, gelooft men aldaar thans positief te weten, dat de onderhandelingen tus- schen vorst Lieven en do Fransche marineauto ri feiten te Parijs speciaal liepen over het feit, dat de Russische marinewerven niet in staat 'waren alken alle nieuwe oorlogsschepen te houwen. Hoewel indertijd besloten is, dat alle oorlogs schepen op Russische werven gebouwd moesten worden, wil do regteering thans in dat Besluit vor- hpq,ering brengen en, ook Fransché werven gedeel telijk met den bouw van üe nieuwe oorlogsschepen belasten. Verder zouden er besprekingen worden gehouden over de kwestie om de Russische wer ven met Franse,h kapitaal uit t'e, breiden. Deze kwestie zal door den Russischen marineminister te Parijs besproken w-ordten. Met Poincaró werd ever hetzelfde onderwerp1 tijdens zijn bezoek aan Petersburg uitvoerig gesproken. SPANJE. Naar uit Madrid aan de „National Zeitung" gemeld wordt, zijn. de verwachtingen der Fran- eehe pers, dat Spanje zich spoedig; bij' de Triple Entente zal aansluiten, zeer overdreven. De alge meene stemming te Madrid moet allesbehalve Franscili gezind zijn. Men meent, dat alleen ge- tracht wordt de stemming te Madrid ten gunste van Frankrijk te verandoren. Op dit oogenbhk heerscht in Spanje's hoofdstad nog steeds ee,n zeer vriendschappelijke gezindheid ten opzichte van Duitschland, Onder die omstandigheden valt et- in het geheel niet aan te denken, dat Spanje besluiten zal om tot de Triple Entente toe te treden. BULGARIJE. Naar uit Sofia aan do „Vossisohe Zeihing" gemeld wordt, is het bericht, dat de Sobiranja bijeengeroepen zou worden, onjuist. Het kabinet 'schrikt er voor terug, de interpellaties, die in greoten getale gehouden zouden worden, 1e be antwoorden. Zelfs leden der meerderheid zou den aan het hoofd van de oorlogzuchtige volks beweging staan. landsc'he Zaken te. Washington een telegram ont vangen van den Amerikaainschen gezant te Mexico, Wilson, waarin deze meldt, dat 2000 Amerikanen te Cananea dooi' revolutionnairen omsingeld zijn en hun gevangenneming of dood spoedig te ver wachten is. Wilson verlangt, dat de Vereenigde Staten onmiddellijk de Mexicaansche regeering zal verzoeken een groot aantal regeerfngs troepen naar het bedreigde punt te zenden. Cananea ligi in de staat Sonoiro, ongeveer 48 K.M. van de grens van Arizona. De rebellen zijn, volgens dit bericht, veel sterker in aantal dan de regeeringstroep.cn, die in de nabijheid gestationneerd zijn. MEXICO. Naar uit Londen aan de „B,. Z. am Mittag" gemeld wordt, is op het ministerie van Buiten- AMERIKA- Etn brief van kolonel Goethals, de hoofdinge nieur van het Panamakanaal, deelt mede,, dt Bet kanaal reeds in September 1913 gereed zal komen, zoodat gedurende de laatste maanden van het vol gende jaar ruimschoots tij'd Beschikbaar is, voor het ondernemen van proefvaarten, alvorens het kanaal in 1914 plechtig geopend wordt. Fan officieel© zijde wordt verklaard, dat de Eugelsche regieering' formeel' den eisch zal stellen, om het geschil, betreffende het Hay-Pauncefote- verdrag en het Panamakanaal dan een scheids gerecht te onderwerpen. Uit Keulen, seint men' aan het „Berliner Tage- blatl" In West-Duitsclhland dreigt nu toch' een groote strijd in de metaalnijverheid. De arbeiders eisehen e' n verkortingL-siau alon arbeidstijd en het ant woord van deze eisehen is in 22 vergaderingen, die alle do,or het christelijk verbond van metaal bewerkers belegd waren, bekend gemaakt. De patroons, die bij het verbond van werk gevers in de metaalnijverheid aangesloten zijn, verklaren zich bereid eenigle tegemoetkoming te betoonen. Zij' zeggen echter, dat zij' de voornaamste eisehen niet in den omvang, waarin de arbeiders die gesteld hebben, kunnen inwilligen. In de ver gaderingen verklaarde men, dat het aanbod van de patroons niet aannemelijk is en dat het daar om tot staking en waarschijnlijk tot een groote uitsluiting zal komen. In het gebied' van Keulen en Mul'heim zijn alleen reedis 50,000 arbeiden bij het geschil betrokken. 1Het Perscomité te Weenen deelt mede, dat door Zijne Eminentie den kardinaal, aartsbisschop van Weenen, voor die feeistvergaderingen van hef Eucharistisch Congres de Rotende is gekozen, die aan 10.000 personen een zitplaats bieden kan, terwijl in de S. Stephanus-kathedraal, die men eerst voor het houden der vergaderingen had uitgekozen, slechts 7000 personen een zitplaats zouden hébben kunnen vinden. Bij de plechtige ontvangst van den kardinaal-legaat zullen tal Van vereenigingén reedis hébben er zich 56 aan gemeld met haar banieren langs Jen weg geschaard staan. Uit Duisburg wordt gemeld, dat de groote fabrieken er langzamerhand toe overgaan, om bij landbouwers rechtstreeks vee te koopen en dit tegen den loostenden prijs aan 'hun beambten en werklieden te leveren. Te Leipzig zijn gisteren vijf protestvergaderingen tegen de duurte gehouden. Men verlangde er open stelling van de grenzen en afschaffing van oc invoerrechten op' levensmiddelen. Een Pross-telogram uit Petersburg bericht, dat de minister van Handel een wetsontwerp uit werkt, dat den invoer vain buitenlaimd'sohe granen naar Rusland' geheel' eni al verbiedt. Dit ontwerp richt zich in hoofdzaak tegen den invoer van Duitscbe granen over de havenstad Reval. Het „Berliner TagieMatt" teekent hierbij aan, dat de bevestiging van dit bericht n,og afgewacht dient te worden. De Democratische partij heeft een handbeek uitgegeven ten dienste van de propaganda bij de verkiezingen, Daarin staat o. m. vermeld, cat in 1904 d'oor de Staaltrust een bedrag v.a,n 25,000 gulden was gecontribueerd voor het verkiezings- fonds van Roosevelt. Het handboek bevat een facsimile van de kwitantie en van het schrijven, waarin die ontvangst van de donatie wordt erkend. Die betrekkingen van de verkiezingsleiders van Roosevelt in 1904 met dé trustlmagnaten zijn nooit ten volle bekend geworden. Onthullingen, daar over gedaan, zijn meestal dadelijk geheel of ge deeltelijk tegengesproken. De „Vossisohe Zeitung" verneemt uit Keu len, dat de internationaal socialistische partij, om haar macht te toonen, een monster-campagne or ganiseert. Op het o ogenblik zouden tusschen de socialistische leiders1 der groote Europeesche mo gendheden onderhandelingen gevoerd worden over een algemeene staking, die, ingeval van een oor log, zon worden geproclameerd. De Belgische socialisten-leider Vandervelde on derneemt een reis door Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Scandinavië om gelden in te za melen voor een groote Belgische staking ten gun ste der kiesrechthervorming. De Fransche socia listen zouden gedurende die staking 40,000 kin deren der Belgische stakers verzorgen. De Duitscbe keizer is gisteravond uit Berlijn naar Zwitserland vertrokken. Eerst thans wordt bekend, aldus bericht de „Neue Freie Press©", dat de Russische gezant te Parijs, Iswolsky, een bezoek heett ge bracht aan den rijkskanselier von Bethmann Heil weg in Tyrol. Het doel van zijn bezoek zou ge weest zijn den rijkskanselier duidelijk te maken, dat hij nimmer een vijand van Oostenrijk en Duitschland is geweest. Een ongeloofwaardig ge rucht zegt opnieuw, dat Iswolsky zijn post te Parijs wil neerleggen en als Russisch' gezant naar Londen wenscht te gaan. De „Liberté" heeft een telegram uit Athene ontvangen, meldende dat alle te Parijs verblijf houdende officieren bevel gekregen hebben onmid dellijk naar Athene terug te 'keeren; dit staat in verband met de jongste voorvallen aan de Turk sche grens. Naar de Berlijnsché bladen berichten, is do Duitscbe regeering van plan te bepalen, dat alle Duüsche passagierschepen, met 75 of meer per sonen aan boord, de bemanning inbegrepen, voor zien moeten «gijn van een toestel voor draadlooze telegrafie, dat op zijn minst op een afstand van honderd zeemijlen werkt. Voor Duitscbe vracht schepen, die meer dan 60 personen aan boord hebben, geldt hetzelfde voorschrift. Deze bepa lingen gelden alleen voor schepen, welke de Noord-, Oost- of Middellandsche Zee bevaren. Uit de Vereenigde Staten komen berichten over een verzengende hitte. Bij' een gymnastiek- feest op het plein voor de hoogeschool te Co lumbus in Ohio werden 60 kinderen en 40 vol wassenen door de hitte overmand, zoodat de vertooning moest afgebroken worden. Te Chicago wees de thermometer Vrijdag' 40 graden Celsius; hel was daar de warmste dag van den zomer. Vier menschen bezweken aan zonnesteek. Te New-York was het daarentegen guur en herfstachtig. Op het Tempelhofer Feld te Berlijn weid gisteren de groote herfstparade gehouden. Niet minder dan 500.000 man naimeni aan deze revue deel. Ook een korps vliegers en luchtvaarders was tegenwoordig. üe koning van Griekenland is van Aix-les- fiains in Parijs aangekomen. Hij zal eenige dagen in Parijs verblijVen en zich daarna naar Dene marken begeven. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisternamiddag een bezoek aan de tentoonstelling te Epe gebracht. Te 4 u. 10 min. kwam de Koningin per auto aldaar aan, vergezeld van baron Van Tuyl van Serooskerken en freule Rengers. H. M. werd ontvangen door burgemeester van Epe, baron Sweerts, en de feestcommissie. Paarden en rundvee werden langs de tribune geleid, waarop H. M. had plaats genomen. Ver volgens bezichtigde Koningin onder een regenbui geheele tentoonstelling. H. M. liet zich door ba ron Sweerts de Landas en den heer J. H. Ch. Rauwenhofl, voorzitter van het bestuur der ten toonstellingscommissie, inlichten en onderhield zich met verscheidene inzenders. Te 5 uur vertrok H. M. Eigen vertegenwoordiging van Nederlandsch Oost-Indië. Uit Batavia wordt geseind: Op de openbare audiëntie ter gelegenheid vaq

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1