Gemeenteraad (tamengd Nieuws. den verjaardag van H. M. de Koningin, heeft gouverneur-generaal Idenburg in uitzicht gesteld, dat binnenkort de eerste stap gedaan zal worden in de richting van een eigen vertegenwoordiging van Nederlandsch-Indië. De hertogin in Albany. De hertogin van Albany, die enkele dagen ten paleize Soestdijk zal logeeren, is gisteravond 7 uur aan de halte Soestdijk aangekomen. H. M. de Koningin-Moeder haalde Haar zuster aan de halte af, waar de burgemeester van Soest ter be groeting aanwezig was. Ridderorden. Bij gelegenheid van den verjaardag der Konin gin zijn 279 personen gedecoreerd (afgezien van de eere-medailles) tegen 253 het vorig jaar. Ge rekend naar de departementen, vanwaar het voor stel tot hun onderscheiding uitgaat, zijn ze te rangschikken (de cijfers tusschen haakjes hebben op het vorig jaar betrekking) Buitenlandsche Zaken 20 (17) Binnenlandsche Zaken 69 (59) Justitie 10 (13) Oorlog v 27 (24) Marine 14 (14) Koloniën 67 (64) Land., Nijverheid en Handel 36 (30) Financiën 17 (17) Waterstaat 19 (15) Ned. R. K. Middenstandbond. Donderdag vergaderde te Utrecht de voorloopige Commissie met de afgevaardigden der Diocesane Hanzebonden in de bisdommen Uirecht, Den Bosch en Breda. De vergadering werd geleid door den voorzitter der voorloopige commissie, den heer mr. I. A. Swane, rechtskundig adviseur voor de Hanze in het bisdom Den Bosch. De statuten werden vastgesteld en daarna ge kozen tot bestuur van gernelden Bond de hh C. Freneken te Oosterhout als voorzitter; W. Fransen te Leeuwarden als ondervoorzitter, Corn, van d. Feden te Breda als eerste secretaris, J. B. Bosman te Utrecht als 2de secretaris W. v. d. Kar te Steenbergen als penningmeester, Marinus van Hout te Helmond, Joh. M. Schoenmakers te Raamsdonkveer, M. Verberk te Den Bosch, W. P. Ros te Groningen, leden. Een woord van welgemeenden dank werd ge bracht aan mr. I. A. Swane voor het vele, wat hij gepresteerd heeft in het belang van deze voor name zaak. Onder algemeen applaus werd hij be noemd tot eere-voorzitter van den Ned. R.-K. Middenstandbond op Federatie ven Grondslag, kort genaamd N. R. K. M. («Hsg.") Katholieke Sociale Week. In de St. Antonius-kerk te Breda werd Zon dagavond om 8 uur door den voorzitter van het Diocesaan bestuur der Kath. Sociale Actie, het Kamerlid W. H. Bogaardt. de Katholieke Sociale Week geopend. Nadat door de aanwezigen ge zongen was: »Kom Schepper, Heil'ge Geest", riep de voorzitter het welkom toe aan de spre kers voor deze week en in 't bijzonder dan pater Barromeus de Greeve. Hierna ontwikkelde de spreker de gedachte «geestelijke slavernij leidt tot geestelijke tyrannie", en zette daarna het doel der Sociale Actie uiteen, als volgthet doel der Sociale Actie moet zijn het behartigen der belangen niet van ééne speci ale klasse maar van allen en voor allen gelijk. Spreker eindigde zijn rede met den wenscti, dat deze Sociale Week, eene week van heerlijke open baring voor de Kath. Soc. Wetenden zou wezen en verklaarde de Kah. Soc. Week geopend. Pater Borromeus de Greeve sprak daarna over het onderwerp«Rechtvaardigheid en Liefde". Gister (Maandag) was de heer Aalberse het eerst aan het woord. Mr Aalberse ontwikkelde een drietal stellingen jn verband met het onderwerp zijner rede «Ar beidsloon." In de middag-vergadering trad als spreker op de heer A. H. J. Engels met het onderwerp «Arbeidsduur." In de avond-vergadering sprak de Eerw. Heer H. Th. de Bouter, te Enschedé over onderwerp vakorganisatie en rechtvaardigheid. Liturgische Vereeniging. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft opge richt eene «Liturgische Vereeniging" in het Bisdom Haarlem, de Statuten dezer vereeniging goedge keurd en tot Bestuursleden benoemd den Hoog eerw. heer Kapunnik Th. J. A. Bosman, voorzitter den Zeereerw. Hooggel. heer M. W. A. Wijten burg, professor a. h. Seminarie te Warmond. Bibliothe caris den Weleerw. heer L. J. Willenborg a. d. Kathedrale Kerk te Haarlem, secretaris den Weleerw. Pater fr. C. J. van der Valk, O. M. Kapelaan te Haarlem (H. Antonius), 2e secretaris den Weleerw. heer F. C. van Beukering, Pastoor te Rotterdam (H. Antonius Abt) penningmeester enden Weleerw. heer Th. M. Beukers, Kapelaan te Amsterdam (H. Catharina.) Jubileum dr. Kuyper. 20 September a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. A. Kuyper aan de Groningsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de theologie op proefschrift «Joannis Calvini et Joannis a Lasco de Ecclesia Sintentiarum inter se Compositio." De verkoop der Heidebloemtj es. Naar het «Dbld." verneemt, moet de verkoop van «het Heidebloempje" te 's-Gravenhage ruim f7000 hebben opgebracht. Te Utrecht werd ontvangen f875.96, Loenen f25, Delft f350, Enschedé f300, Leiden f551.71, Gorinchem f 145.56, Vlissingen f 150. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 3 Sept. 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig Evers, Ris, Gerlach, v. d. Drift en Van Westendorp. De Voorzitter doet mededeeling van de ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin gewisselde telegrammen, welke wij reeds in ons blad hebben vermeld. De voorzitter deelt mede dat bij het college van B. en W. zijn ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken: a. het bericht dat de tijdelijke benoeming van P. C. A. Geijl tot leeraar in Nederl. taal en Ge schiedenis aan het Gymnasium wordt goegekeurd; b. het bericht dat er door hem in zal worden berust dat een gedeelte van het onderwijs in de geschiedenis en het onderwijs in de staathuis houdkunde aan de H. B. S. voor den cursus 1912/13 zal zijn opgedragen, onderscheidenlijk aan J. Keuning en Mr. S. J. Blauwpot ten Cate; Wordt aangenomen voor kennisgeving. Van de Ged. Staten dezer provincie. a. het bericht dat de Minister van Binn. Zaken, krachtens machtiging van H. M. de Koningin, heeft te kennen gegeven, dat er geen gevolg ge geven kan worden aan het voorstel van den Raad om machtiging te vragen voor het verleenen van een buitengewone vergunning voor den verkoop van sterken drank boven het maximum voor het gebouwencomplex aan de Tuinlaan b. het bericht dat de kohieren 1 en 2 van de pl. bel. naar het inkomen dienst, 1913, onder dag- teekening van 5 Augustus jl. zijn goedgekeurd c. het bericht van ontvangst der verordening van 23 Juli tot wijziging van die ter handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straatpolitie d. het bericht van goedkeuring onder dagtee- kening van 19 Augustus jl. van het raadsbesluit van 6 Augustus tot verkoop van een perceel grond aan de Rozenburger hoek Goereesche straat aan W. C. Waalwijk van Doorn e. het bericht van ontvangst der verordening van 6 Augustus tot wijziging van die houdende bepalingen ter voorkoming van brandgevaar en ter regeling van het blusschen van brand het bericht van ontvangst der verordening van 6 Augustus jl. a. regelende de samenstelling en den werkkring der commissies voor de Financiën en de Belastingen en b. tot wijziging der veror dening regelende den werkkring der vaste Raads- comissie belast met het onderzoek der bezwaar- schiften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de pl. bel. naar het inkomen g. het bericht dat bij kon. besluit van 10 Aug 1912 no. 29 is goedgekeurd de verordening van 2 Juli jl. tot wijziging der verordening tot heffing van een recht onder den naam van havengeld h. het bericht van goedkeuring onder dagtee- kening van 27 Aug. jl. van het Raadsbesluit van 6 Aug. jl. tot kostelooze overneming van een tweetal strookjes grond aan de Stationsstraat Aangenomen voor kennisgeving. Voorts deelen B. en W. mede dat bij onderzoek van de om advies in hunne handen gestelde re clame van den heer M. Kramer tegen zijn aan slag in de pl. bel. n,h inkomen dienst 191213, gebleken is, dat de aanslag is geschiedt in strijd met art. 245 der Gemeentewet, waarom het col lege hem ambtshalve afschrijving heeft verleend van het totale bedrag van den aanslag. Deze mededeeling wordt eveneens aangenomen voor kennisgeving. Van B. en W. dezer gemeente Aapbieding van de geraeente-begrooting voor 1913. Deze zal in druk aan de leden worden rondge deeld en algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De heer Evers komt ter vergadering. Van den heer B. W. de Jong bericht d.d. 20 Aug. jl. dat hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad wegens vertrek uit de ge meente. Van den heer W. C. Gerlach, bericht d.d. 21 Aug. jl. dat hij zijn ontslag als lid van den Ge meenteraad neemt. Beide berichten worden aangenomen voor kennisgeving. Van de afd. Schiedam van de Nation.-Christ. Geheel Onthouders Vereeniging verzoek om haar perceel aan de Korte Kerkstraat no. 3 te willen rangschikken onder de perceelen uitsluitend die nende tot algemeen nut en om den aanslag in de pl. bel. op de gebouwde eigendommen te vernie tigen. In handen van B. en W. gesteld om advies. Van de Delftsche Handelsvereeniging verzoek, om adhaesie te betuigen aan het adres dier ver eeniging aan de dir. der H. IJ. S. M. om de lijn Schiedam-Gouda in exploitatie te brengen. De heef Wittkampf merkt' op, dat op be doeld adres door de H. IJ. S. M. reeds afwijzend is beschikt. Het verzoek wordt thans voor kennisgeving aangenomen. Van de Nederl. vereeniging van schoolartsen, verzoek om in afwachting van een betere rijks regeling van het geneeskundig staatstoezicht op de besmettelijke ziekten, reeds bij gemeentever ordening een 6-tal aangegeven punten te regelen. Wordt mede gesteld in handen van B. en W. om advies. Van den heer R. Beckering Vinckers verzoek, om eervol ontslag als lid der commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs Het gevraagde ontslag wordt onder dankbetui ging voor de in deze functie aan de gemeente bewezej diensten eervol verleend. Van H. Becknesse schrijven betreffende het weigeren van een muziekuitvoering voor een tapperij. Daar het schrijven ongezegeld is kon het niet voor een beschikking in aanmerking .komen en stelt de voorzitter voor om die reden dit schrijven ter zijde te leggen. Hiertoe wordt besloten. Van mej. M. C. de Bruijne verzoek om eervol ontslag tegen 1 November a.s. als onderwijzeres aan school D. wegens haar benoeming te Utrecht. Het gevraagde ontslag wordt met ingang van genoemden datum eervol verleend. Van C. Snijder verzoekt d.d. 30 Augustus j.l. om ontslag tegen 1 November a.s. als onderwij zer aan school D. wegens zijne benoeming te Rotterdam. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 November a.s. De heer v. Westendorp komt ter verga dering. Agenda. Vaste Raadscom missiën. 1. Benoeming van leden der vaste raadscom - missiën als die voor de Gasfabriek en Drink waterleiding, de Gemeentewerken, het Grondbe drijf, de Gemeentereiniging, de Strafverordeningen, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften van aangeslagenen tegen aanslagen in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, voor de Financiën, bedoeld bij art. 175 der Bouwverorde ning. De Raad benoemt: tot a. leden van de Commis sie voor de Gasfabriek en Drinkwaterleiding de heerenJ. H. Evers, C. Houtman, A. C. A.Nolet, D. Ris Jzn, J. H. Schefïers, B. A. J. Wittkampf. b. Tot leden van de Commissie voor de Gemeente werken de heerenW. A. Beukers, J. van Katwijk, A. J. Schreuder, N. van der Velden. De heer N o 1 e t geeft zijn mede leden in overweging op hem zijn stem niet uit te brengen. De ambitie in de werkzaamheden van deze commissie is totaal verloren gegaan. Mocht men hem toch onverhoopt kiezen, dan zal hij weinig meer deelnemen aan de deliberatiën dier commis sie. De adviezen yan Grondbedrijf zijn in den laatsten tijd op nogal eigenaardige wijze in den Raad ontvangen. Wanneer Grondbedrijf adviseerde grond voor f5.a f5.50 voor industrieelgebruik te verkoopen, dan werden die adviezen met hoongelach ontvangen. Wanneer al het werk op zoo'n manier den kelder ingaat, werkt zulks doodend. Hij hoopt, dat de Raad een knappen kerel, b.v. een ingenieur, in de commissie zal kiezen. Misschien gelukt het dan wel grond voor' f '10. en meer te verkoopen eri zal het spr. nog eens genoegen doen dezen stap te hebben gedaan. De Raad gaat thans over tot stemming. Benoemd worden tot c. Leden van de Commissie voor het Grond bedrijf, Mr. J. C. Von Briel Sasse, J. H. Evers N. van der Velden, C. Houtman, res. met 11,18, 14, en 17 stemmen. De overige stemmen waren verdeeld. De heer Houtman zegt deze benoeming te zullen aannemen, ondanks de minder aangename en unfaire wijze, waarop deze plaats had. Van iemand, die zoolang in zaken zit als de vorige spr., verwacht spr. gezonde critiek in den Raad. Dat spr. geen ongelijk had toen hij critiek op Grondbedrijf uitoefende, bleek wel uit het feit dat de trouwe volgelingen van den heer Nolet hem in den steek hebben gelaten. Spr. zal de benoe ming aaunemen uit plichtbesef als raadslid. Wan neer spr. niet den leeftijd van den vorigen spr. in aanmerking nam, zou hij hier scherper woorden gebruiken. Spr. vindt het zonderling, dat iemand, die hier zoo'n voorname plaats inneemt als de heer Nolet, op geen betere manier hier zijn be zwaren kenbaar maakt. Het ware intusschen beter geweest hier te zwijgen dan op zulk een wijze te spreken. d. Tot leden van de Commissie voor den Rei nigingsdienst de heeren: W. A. Beukers, J. van der Meer, F. J. Smit. C. H. Schefïers. De heer Houtman had vooraf verzocht hem niet te benoemen in deze commissie, daar hij reeds in zooveel andere commissies zitting heeft. Spr. beval zijn mede-leden aan, hun stem uit te brengen op den heer De Bruin. Men kon dan de vroeger begane fout herstellen. e. Tot Leden van de Commissie voor de Straf verordeningen de heeren T. S. Goslinga, J. H. M. de Graaff, Mr. M. J. C. M. Kavelaars, P. de Bruin. De heer de Bruin zegt, dat hij ook klaarheid wil in de bedoelingen van den Raad. Evenals de heer Nolet gedaan heeft zal ook spr. over zijn benoeming hét woord voeren Hij zegt allereerst de U leden, die op hem zijn stem hebben uit gebracht, dank. Spr. zal echter aan de werkzaam heden dier commissie geen deel nemen. Een Raadslid is niet een zak meel, waarmede men maar naar willekeur kan sollen. Hij dankt er tenminste voor met zich te laten sollen. Men heeft hem uit de Commissie voor Gera. Werken gezet. Onder valsche motieven heeft men hem er uitgesmeten. Ik weiger in eene commissie te zitten zoolang men mij niet gerehabiliteerd heeft. De eenige commissie, waar ik in wil zitten, is de Commissie voor Gem. Werken. De voorzitter: Dat mag u niet zeggen. Art. 35 G. W. verplicht u de benoeming tot lid der commissie te aanvaarden, tenzij de Raad redenen ter verschooning aanwezig acht. U hebt geen reden een commissie uit te kiezen Alleen wanneer u in drie commissies benoemd zijt, dan mag u voor een 4e commissie bedanken. De heer de Bruin zegtHetzelfde had door u aan het adres van den heer Nolet gezegd moeten worden. Spr. zal aan de werkzaamheden der Com missie toch niet deelnemen. Hij wijst op een artikel in het «Schied. Volksblad", waarin het belang wordt bepleit om ook niet-rechtsche raads leden in de commissies te kiezen, speciaal in Gem Werken en Grondbedrijf. Spr. dankt er voor om met zich te laten sollen. De eenige commissie, waarin hij wenscht te zitten, is Gemeentewerken. De V o o r z'i 11 e r merkt op, dat het geval den heer Nolet niet hetzelfde is. De heer Nolet ver zocht, evenals de heer Van der Velden, vóór zijn benoeming, op hem niet te stemmen. U was ge kozen, zoodat de benoeming aangenomen moet worden. De Voorzitter geeft den heer de Bruin in overweging den Raad te vragen of zij in het door hem medegedeelde aanleiding ter verschooning vindt. De heer De Bruin: Ik vraag den Raad niets. Als nu wordt overgegaan tot de volgende be noemingen Voorzitter-lid, 2 andere leden en 3 plaatsver vangende leden der Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Deze Commissie vervangt de bestaande Finan- cieele Commissie, alsmede die tot het herzien van alle plaatselijke belastingen enz. De Raad benoemt tot Voorzitter-lid, B. A. J. Wittkampftot leden J. H. M. de Graaff en Mr. Kavelaars tot plaatsvervangende leden, Koop- mans, Houtman en Scheffers. g De opgeheven Commissie tot het herzien van alle plaatselijke belastingen enz., trad, aangevuld met drie plaatsvervangende leden, tevens op als Commissie belast met het onderzoeken der bewaar schriften van aangeslagen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men. Deze Commissie, samengesteld uit Voorzitter-lid, vier andere leden en drie plaatsvervangende leden, blijft bestaan. Zij wordt samengesteld als volgtP. M. J. A. Lagerweij, Voorzitter-lid E. Koopmans, A. C. A. Nolet, J. van der Meer, F. J. Smit, leden. Plaatsvervangers de heerenW. A. Beukers, J. H. Scheffers, N. van der Velden. 1. De Raad benoemt tot Voorzitter en Leden der Commissie, bedoeld bij art. 171 der-Bouw verordening de heeren: Mr. M. J. C. M. Kavelaars Voorzitter-lid E. Koopmans en B. A. J. Wittkampf tot leden, tot plaatsvervangende leden de heeren C. Houtman en P. de Bruin. Begrootingsafdeelingen. 2. Trekken der afdeelingen voor het onderzoek der Gemeentebegrooting voor 1913. De Raad wordt hiertoe in drie afdeelingen ge splitst. Er moeten benoemd worden twee afdeelingen van 7 en een van 8 leden. Eerste afd. voorzitterde heer Lagerwey. leden de heeren: Beukers, Van Katwijk, Smit, Scheffers, Evers, de Jong en de Bruin. Tweede afd. voorzitter de heer Van Wes tendorp leden de heerenSchreuder, Kavelaars, Wittkampf, Koopmans, v. d. Meer en A. C. A. Nolet. Derde afd. voorzitterde heer Goslinga leden de heeren v. d. Velden, Briel Sasse, de Graaf, Houtman, Ris en Gerlach. Stembureaux Raadsverkiezing. 3. Benoeming van stembureau voor de stem ming en event, herstemming voor de verkiezing van 1 raadslid in kiesdistrict II en 2 raadsleden in kiesdistrict III. De heer Houtman verzoekt hem in het stembureau in district III niet te willen benoe men wegens drukke werkzaamheden. De heer De Bruin vraagt hem niet in het stembureau van district II te willen kiezen, daar hij niet met den heer v. Katwijk, die hem in het openbaar beleedigd heeft, in hetzelfde bureau wil zitten. Wil men een andere combinatie dan zou hij daarmee genoegen kunnen nemen. De Raad benoemt In kiesdistrict II. Stemdistrict 1. (Hoofdstem bureau St. Joris Doele). tot Voorzitter: de heer J. H. Van Westendorp J.Dzn. Leden de heeren N. Van der Velden en J. H. Evers. Plaatsvervangende leden de heeren A. J. Schreuder en mr. J. C. Von Briel Sasse. In kiesdistrict II. Stemdistrict 2. (Stembureau voormalige school Broersveld 144.) tot Voorzitter: de heer de heer T. S. Goslinga. Leden de heeren J. Van Katwijk en C. Houtman Plaatsvervangende leden de heeren F. J. Smit en C. H. Scheffers. In kiesdistrict III. Stemdistrict 1. (Hoofdstem bureau Gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg.) tot Voorzitter de heer P. M. J. A. Lager weij. Leden de heeren A. C. A. Nolet en E. Koopmans. Plaatsvervangende leden de heeren J. H. M. De Graaff en J. van dtr Meer. In kiesdistrict III. Stemdistrict 2. (Stem bureau schoollokaal aan de Dwarsstraat no. 2.) tot Voorzitter de heer W. A. Beukers. Leden de heeren Mr. M. J. C. M. Kavelaars en P. De Bruin. Plaatsvervangende leden de heeren B. A. J. Wittkampf en D. Ris Jzn. Beno eming Leeraar. 4. Benoeming van een leeraar in Aardrijks kunde aan het Gymnasium. Door Curatoren wordt voorgesteld den heer J. Keuning, die thans tijdelijk daarmede is belast, te benoemen. Overeenkomstig dit voorstel, wordt de heer Keuning opnieuw tijdelijk als zoodanig benoemd. Definitieve aanstelling. 5. Voorstel om de tijdelijke aanstelling van den heer W. H. C. van Heek, leeraar aan de Burger avondschool, door een definitieve te vervangen. In de vergadering van 2 Juli 11. werd een voor stel door B. en W. teruggenomen, ten einde te overwegen of hij in plaats van tijdelijk voor een vaste aanstelling kon worden aanbevolenth3hs stellen B. en W. voor, omdat er geen gegrond bezwaar bestaat tegen een vaste aanstelling van den heer Van Heek, de tijdelijke benoeming te vervangen door een definitieve. Hiertoe wordt besloten. Benoeming Leeraren. 6. Benoeming van twee leeraren in lijnteeke- nen en projectieleer aan de Burgeravondschool voor den cursus 1912 13. Aanbevolen worden: I. 1. de heer J. K. Teeuw 2. de heer H. Bokhorst; II. 1. de heer G. Mebius 2 de heer T. Joustra. De Raad benoemt de heeren J. K. Teeuw en G. Mebius. Benoeming Onderwijzer. 7. Benoeming van een onderwijzer aan school G. Aanbevolen worden de heeren1. H. Veenstra te Vinkenga, 2. -C. H. Collée te Sassenheim, 3. C. van Klaveren te 's-Hertogenbosch. Benoemd wordt de heer H. Veenstra. Wijziging Gemeentebegrooting. 191* ^er Gemeentebegrooting, dienst De voorgestelde wijziging ten bedrage van f17.800.op den dienst 1911, begrooting in komsten en uitgaven, wordt goedgekeurd. (De zitting duurt voort.) Beroofd. Een passagier in een der Duitsche mailtreinen is, terwijl hij een dutje deed, f500 aan bankpapier ontstolen, benevens zijn gouden horloge en nog enkele andere voorwerpen van waarde. Daar de bestolene door dezen diefstal geen voldoende middelen meer bezat om de reis naar Engeland voort te zetten, is hij te Vlissin gen in een hotel afgestapt in afwachting van de noodige gelden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2