Verspreide berichten. Binnenland. In onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. bouwgebictl. De Zuid-Afrikaans ©toe premier is zelf een uitstekend landbouwer, zoodat de portefeuille van 'Landbouw niet aan betere handen kon worden toevertrouwd. Vooral de uitvoer van vrachten uit do Zuid- Alrikaansche koloniën naar Engeland is de laat ste ]an?n toegenomen. Toch is ook hier het hoogte punt nog niet bereikt en is de handel nog zeer goed voojr uitbreiding vatbaar. De vrachten komen nl. te Londen aan in een seizoen, waarin juist zeer tveinig fruit aan de markt wordt gebracht. Ver der heeft Zuid-Afrika op Australië dit nog voor, dj); het dichter bij het moederland is gelegen, wat bij een artikel, dat zoo spoedig aan bederf onder hevig is, niet van beteekenis is ontbloot. Druiven, perziken, peren en appelen komen gedurende de wintermaanden in groote hoeveel heden van den Kaap te Londen aan, zoodat er dan goede prijzen voor gemaakt kunnen worden. En, wat ook niet over het hoofd gezien mag wor den, zijn de vele concessies, die de scheepvaart maatschappijen aan de exporteurs gedaan heb ben, wat bet vervoer van hun goederen betreft. Een natuurlijk gevolg van deze toenemende export is, dat ook de import steeds toeneemt. De voornaamste gedeelten van Zuid-Afrika's im port, vormen de in Engeland vervaardigde arti kelen, die men zich op deze wijze goedkooper kan verschaffen dan door eigen fabricatie, als wollen en katoenen goederen etc. Zonder twijfel zullen in de toekomst ook deze artikelen wel in Zuid-Afrika zelf vervaardigd wor den, doch dit zal nog wel; eenigen tijd duren. Men gevoelt thans algemeen, dat Zuid-Afrika's wel vaart het meest gehaat is1 met de bevordering van den landbouw, CHINA. De „Agence d'Extrême-iOrient" ontvangt de vol gende bijzonderheden over de terechtstelling der twee opstandige generaals Chang Tsong Oe en Fang Wei. De twee generaals waren den 13de;n Augustus met elf officieren uit Woe-chang te Pe king aangekomen, waar zij hun intrek namen in het Chineesche hotel Kin-Taï, Chang Tsong-'Oe was in een zeer opgewekte stemming en bood den 14den Augustus een groot aantal zijner ken nissen een feestmaaltijd in een Europeesch res taurant aan. Den avond van den löen Augustus had 'generaal Tang-Si-K wé, commaindant der garde van den president, drie opper-officieren uit Hoe- pteh, die naar Peking gezonden waren om de kwestie der afdanking van de Hoepeh'sche Doe- pen he hespreken, in een hotel uitgenoodigd. Ter- zelf der tijd, had de generaal tal van andere offi cieren O-a. ook géneraal ChangrTsong-Oe een invi tatie gezonden. Op dat oogenblik wist men nog niet van de beschuldiging, die tegen dezen laatste zou uitgebracht worden. Wat Fang Wed en de elf officieren uit Hoepeh betrof, dezen zouden hun avond in de Chineesche wijk doorbrengen. Dien- zelfden avond ontving de president het telegram van generaal Li-Yoean-Hung, waarin deze de te rechtstelling van generaal ChangrTsong-Oe en Fang-Wei vroeg. Onmiddellijk werden de noodige bevelen igegeven. De teoepein omsingelden in al lerijl het hotel Kin-Taï, drongiein het binnen en namen Fang-Wei en zijn elf officieren gevangen. Tevens werd op een groot aantal wapens, geweren cn revolvers, en een aanzienlijke hoeveelheid am munitie beslag' gelegd. Toen Chang-Tsong-Oe niet gevonden word, verklaarden de gevangen genomen officieren, dat bij' zich bij generaal Tang'-Si-Kwé bevond, Terstond werden eanige politieagenten uit gezonden om diens hotel te bewaken, terwijl een aantal militairen in de nabijheid van de vreem delingen wjjk werden opgesteld. Tegen eilf uur 's avonds verlieten dë gasten het hotel. Chang- Tsong-Oe stapte in zijn rijtuig en wilde zich naar zijn hotel Kin-Taï laten brengen. Nauwelijks was hij taan de grens van de Chineesche wijk gekomen, of de Doepen omringden het rijtuig en namen den generaal gevangen, die voor den krijgsraad werd gebracht. Op zijn nadering sloten de in woners der Chineesche wijk hun woningen. Wat er voor den krijgsraad is voorgevallen, weet men nog niet in bijzonderheden, maar om 1 uur 's morgens waren Chang-Tsong-Oe en Fang-Wei reeds gefusilleerd. De „Daily Chronicle" publiceert berichten uit Italiaansche bron, volgens welke op het oogenblik diplomatieke onderhandelingen gevoerd zouden worden over de kwestie, hm Egypte te veranderen in ten koninkrijk onder het protectoraat van En geland. Frankrijk en Italië zouden aan dit plan aer Britsche regeering reeds hun goedkeuring gte- becht hebben, terwijl aan Turkije een schadeloos stelling van 20 millioen pond sterling uitbetaald zou worden. De tegenwoordige Khedive zou den titel van koning aannemen. De Engelschen ver wachten, dat. de nationale trots der Egyptenaren door deze hervorming ten zeerste gestreeld zal worden De „Kieletr Neueste Nachrichten" meldt, dat thans reeds de regeeringen'van zes bondsstaten, waaronder een Zuid-Duitsche, den Bondsraad heb ben verzocht die wet tot bescherming van arbeids- willigen te verscherpen. Een Duitsch militair blad meldt, dat het eiland Borkum, dat in de Noordzee tegenover den mond der Ems ligt, door de Duitsche ma rine ingericht zal worden tot een eerste klasse oorlog®sta lio n. De admiraliteit heeft bevel gegeven, aat alle in aanbouw zijnde dreadnoughts' en kruisers, zoo- dra zij gereed zijn, van de scheepswerven naar Wil'helmshafen vervoerd moeten worden. Van de 13 dreadnoughts, die gebouwd zijn of nog gebouwd moeten worden, zouden twee de „Priiu Re gent Luitpold" en de „Kaiserin" voorloppig in de Oostzeehaven gestationneerd worden. Zoodra zij echter dienst kunnen doen, zullen zij nu naar Wilhelmsbaten overgebracht worden. De „Daily Mail" teekent hierbij aan, dat on geveer juist, twee jaar geleden haar correspon dent te Berlijn voorspelde, dat Borkum een hveede Helgoland zou worden, de Dollart zou beschermen cn de blokkade van den mond der Ems voor komen. Deze voorspelling schijnt thans bewaar heid te zullen worden. Bprkum is een der eilanden', die den toegang tot het kanaal, dat naar Emdon leidt, bewaakt, en twee jaar geleden ging de ver sterking van Borkum gepaard met de uitbreiding van do haven van Einden. Twee Engelsche offi cieren, die het eiland in 1910 bezochten, weruen onder verdenking van spionnagie gearresteerd en veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf in een Duitsche vesting. De Prins te Bergen-op-Zoom. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisteren een be zoek gebracht aan het Rijkshengstveulendepót en de tentoonstelling te Bergen-op-Zoom. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Bergen-op-Zoom, de heer Hulshof, en de voorzitter van het comité der toonstelling, de heer Laane. Verder waren op het perron o.m. aanwezig de luit.-kol. Zanio, waarnemend garnizoens-commandant, en zijn adjudant; de heer Rinsma. luit.-plaatselijk-adju- dant, en de kapitein der marechaussées Bauduin, commandant van het district Breda. Te 10 u. 57 min. 'kwam Z. K. H., vergezeld van zijn adjudant, den luit. ter zee 1ste kl. Bijl de Vroe, aan het station aan. Luide hoera's weerklonken, toen Z. K. H. uitstapte. De jongejuffrouw Rigarda Laane bood den Prins een ruiker witte rozen aan. In de wachkzaal 1ste klasse, waarvan de in gang met groen en bloemen was versierd, heette de burgemeester Z. K. H. namens de bevolking van Bergen-op-Zoom hartelijk welkom. Nadat de leden van het dagelijksch bestuur en de leden van het comité der tentoonstelling aan Z. K. H. waren voorgesteld, werd er in auto's naar het hengstveulendepót gereden, aan welks versierden ingang Z. K. H. werd ontvangen door den directeur dier inrichting, den gepens. kolonel Kromhout. Met groote belangstelling bezichtigde de Prins de verschilende stallen, waarna het personeel eenigë hengsten buiten leidde. Z. K. H. onderhield zich gedurende ruim een half uur met den heer Kromhout. Vervolgens begaf de Prins zich naar het huis van den' voorzitter van het tentoonstellingccmité, waar een noenmaal werd aangeboden. Mej. Maria Laane overhandigde Z- K. H. een album met 8 foto's van de tentoonstelling. Ongeveer kwart over één kwam de Prins, ver- zeld van het dag. bestuur der gemeente en den voorzitter van het tentoonstellingscomité, op het tentoonstellingsterrein, waar een talrijk publiek Z. K. II. toejuichte. Z. K. H. bezocht achtereenvolgens het Land- bouwhuis, de collectieve inzendigen van Zeeland Brabant, de gebouwen voor den tuinbouw en de tent met producten van den fruitteelt. De voor zitters van de afdeelingen landbouw en tuinbouw leidden Z. K. H. door hun afdeelingen rond en stelden hun medebesturen aan den Prins voor. Ongeveer halfdrie vertrok de Prins van het terrein. Het dagelijksch bestuur der gemeente en het geheele hoofdcomité van de tentoon stelling deden Z. K. II. uitgeleide tot het station. Nood in West-Indië De verkoop van heidebloempjes in Den Haag heeft volgens het »Vad." niet ruim f 7000 maar ruim f 4000 opgebracht. Te Bussum was de opbrengst f263.37 waar onder ruim f 60 voor een door Prinses Juliana vervaardigd bloemstukje; te Alkmaar f325; te Arnhem f450. Timor. In »La Gazette de Hollande" publiceert Loureiro da Fonseca, een koloniale specialiteit in Portugal» een artikel over de al of niet wenschelijkheid, dat Portugal haar deel van Timor aan Nederland zou verkoopen. De schryver betoogt dat Timor aan Portugal bij lange na niet heeft opgeleverd in evenredigheid van de opofferingen, die het moederland zich heeft getroost en dat ook in een lange reeks van jaren Portugeesch Timor uit eigen bronnen niet voldoende zal kunnen putten. De financieele toestand is ongunstig, zegt hij, en de handelsstatistieken zijn zoo verouderd, dat uit die gegevens geen conclusie valt te trekken, doch de handel gaat achteruit. Onder deze omstandigheden, meent de schrijver in »La Gazette", is de vraag of Portugal Timor maar niet zou verkoopen, zeker waard ernstig onder de oogen gezien te worden, bovenal, indien men bedenkt, dat Portugal vooral haar krachten moet concentreeren op haar gebied in Afrika en het wellicht goede politiek zal zijn niet elders noodeloos veel geld te verspillen. Alg. Ned. Zouavenbond. De Alg. Ned. Zouavenbond zal zijn 20e jaar- lijksche vergadering, tevens ter herdenking van den 52sten verjaardag der oprichting van het Regiment Pauselijke Zouaven, met goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, te Haarlem houden. Onder voorzitterschap van den weledelgestr. heer Aug. Wils, luitenant der Pauselijke Zouaven, en den hoogeerw. heer mgr. L. E. Jansen, geheim-kamerheer vnn Z. H. den Prus, deken van Amsterdam, geestelijk adviseur, zal Zondag 15 Sept. in h.et gebouw van den R. K. Volksbond »St. Bavo," Smedestraat 23 aldaar, worden vergaderd. De dagorder vermeldt het volgende Zaterdag 14 Sept. 's Avonds 8i/2 we, vergadering van de leden der afd. Haarlem met de inmiddels aangekomen oud-zouaven in het Bondsgebouw, Smedestraat 23. Zondag 15 Sept. 's Morgens ten 7 uur H. Mis met Generale Communie voor de leden van de afd. Haarlem in de kerk van den H. Antonius van Padua, Nieuwe Groenmarkt, daarna ontvangst der Broederschappen aan het Station door leden der afd. Haarlem. IO1/2 uur Korte Welkomstgroet door den Voor- zittes der afd. Haarlem. '11 s/4 uur H. Mis met gewapend eerbetoon in de kerk O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans en den II. Dominicus aan het Spaarne, waarna de Predikatie zal gehouden worden door den zeer- eerw. heer L v. d. Berg, rector in het St. Josephs- Gesticht te Haarlem. De H. Mis zal vermoedelijk worden opgedragen door den zeereerw. heer N. v. d. Pavort, pastoor der Vreemde Missie. II1/2 uur Plechtige Vergadering, waarbij de Protestrede zal worden gehouden door den wel- eerw heer Ignace M. P. A. Wils, kapelaan te Amsterdam Gedurende de vergadering zal het Dubbel Mannenkwartet sCantemus Domino" en kele zangnummers ten beste geven, terwijl de Harmonie van Heemstede zich eveneens zal doen hooren. 41/2 uur Gemeenschappelijke maaltijd a fl. per couvert in het Gebouw »St. Bavo", Smede straat 23. September-zitting. Raadscom missiën. Begrootingsafdeelingen. Stem bu reaux. Ambachtschool-subsidie. Electriciteitskabel. Vergunningsrecht. De traditioneele zitting van den eersten Dinsdag van September, waartoe de Gemeentewet verplicht, had weder het gewone verloop aan eene derge lijke zitting eigen. Het huishouden der gemeente moet dan opnieuw worden ingerichtwethouders moeten soms worden benoemd of herbenoemd en de vaste Raadscom missiën opnieuw samengesteld worden. Waar er ditmaal geen wethouders te benoemen waren, bracht alleen eenige variatie in het eentoonig en langdurig werk der commissiën- vernieuwing de opmerkingen door enkele leden bij de stemmingen gemaakt. Allereerst de opmerking van den heer Nolet, verzoekende hem niet te herbenoemen in de com missie voor het Grondbedrijf, wier werk met zoo veel ondank wordt bejegend, wier adviezen zelfs met «hoongelach" in den Raad worden begroet. Met niet onduidelijke verwijzing naar een der betrokken Raadsleden vroeg spr. een knappen kerel, een technisch ingenieur bijv., in zijne plaats te willen benoemen. De technische ingenieur, de heer Houtman, liet zich dit maar niet zoo gezeggen. Dat hij geen ongelijk had, toen hij kritiek op Grondbedrijf uitoefende, bleek wel uit het feit dat de volgelingen van den heer Nolet hun leider in den steek hadden gelaten. Spr. zou de op hem gevallen benoeming aannemen uit plicht besef. De opmerking van den heer Nolet zul len zij die de debatten over grond verkoop in den Raad hebben kunnen volgen, zeker wel gegrond achten. Dat de heer Houtman hier sprak over de trouwe volgelingen van den heer Nolet, baart zeker verwondering, waar in een vroegere Raads zitting van die zijde beweerd werd, dat de heer Van der Velden in Grondbedrijf de lakens uit deelde en diens adviezen werden gevolgd. In- tusschen is nu de heer Houtman in de gelegen heid de waarheid in 't licht te stellen van het Fransche spreekwoord: la critique est aisée,Vart est difficile (vrij vertaald 't is gemakkelijker te kritiseeren dan de kunst uit te oefenen). Toen de benoeming in de commissie voor de Reinigingsdienst aan de orde kwam, verzocht de heer Houtman hem niet in deze commiesie te benoemen, daar hij reeds in zooveel andere com missies zitting heeft. Spr. beval zijn medeleden aan, hun stem uit stem uit te brengen op den heer De Bruin, dien men aldus kon rehabilitee- ren. De rechtsche Raadsleden deden dat reha- biliteeren echter op hunne manier, door vroede De Bruin te'benoemen, niet voor den Reinigings dienst, maar in de commissie voor de Strafver ordeningen. Hij kon daar goed en nuttig werk doen beter dan kritiek uit te oefenen op hetgeen door Strafverordeningen aan den Raad wordt voorgedragen (Bermenwet). Onze roode vroede bedankte echter voor de eerhij liet niet als een meelzak met hem sollende eenige commissie die hij ooit zou aannemen was Gemeentewerken, waar hij voor een paar jaar onder valsche mo tieven was uitgesmeten. Toen de Voorzitter hem beduidde, dat hij volgens art. 35 der Gemeente wet verplicht was de benoeming te aanvaarden, verklaarde De Bruin toch niet aan de beraadsla gingen der commissie te zullen deelnemen. De Raad, door vroede De Bruin te benoemen in de com miss e voor de Strafverordeningen en hem bovendien nog plaatsvervangend lid te maken in de. commissie bedoeld bij art. 171 der Bouwver ordening, heeft getoond hem althans ditmaal niet voor de commissiën te willen passeeren. Waar zou 't echter heengaan, wanneer een Raadslid zelf zou bepalen in welke commissie hij zitting zou nemenDe Raad behoort toch volkomen vrij te zijn, leden in de commissiën al of niet te herbenoemen zonder opgave van motieven, die soms van zeer intiemen aard kunnen zijn. Daar voor is de jaarlijksche samenstelling der vaste Raadscommissiën, waarbij de Raad in zijn souve- rein recht niet mag verkort worden. Na het trekken der begrootingsafdeelingen had vroede De Bruin bij de benoeming van leden voor de stembureaux alweer bezwaar. Hij vroeg hem niet in de stembureaux van district II te willen kiezen, daar hij niet met den heer Van Katwijk, die hem in het openbaar beleedigd heeft, in hetzelfde bureau wil zitten. Onze roode vroede kreeg zijn zin hij werd benoemd in stemdistrict 2 van kiesdistrict III (Dwarsstraat), wat hem zeker niet onwelgevallig zal zijn geweest. Toen nog eenige benoemingen waren gedaan en een enkele begrootingswijziging was goedge keurd, gaf de voorgestelde hoogere subsidie yoor de Ambachtsschool tot uitvoerige discussie over vloedige stof. Waar de heer Scheffers de vinger op de wonde legde het misbruik mag men 't wel noemen dat door de buitengemeenten ge maakt wordt van de Ambachtsschool, die wel een ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken genoemd wordt, maar waarvan Schiedam den overgrooten last heelt te dragen j deed 't genoegen dat ook de wethouder, de heer Goslinga, bestuurs lid der Ambachtsschool, de billijkheid der klacht erkende. Zeker is 't, dat de Ambachtsschool een grooten last op de gemeente legt, die in lang niet voldoende door de buitengemeenten wordt meegedragen. Ambachtsschool en Huishoud school doen een geweldige greep in de gemeente- financiën. Had indertijd Vlaardingen, dat zoo ruim van de Ambachtsschool gebruik maakt, eene dergelijke inrichting in 't leven geroepen, dan zou Schiedam zeker royaler met zijn bijdrage zijn geweest dan bedoelde plaats nu pleegt te zijn. Eigenaardig is*'twel, dat bij de behandeling van het voorstel tot het geven van een crediet voor electrische kabels door de Voorhaven blijk baar geen der leden een afdoend debat over de electrische stroomlevering heeft aangedurfd. Wel heeft mr. Kavelaars van de stroomlevering aan particulieren zelf een kwestie gemaakt, die, zooals de voorzitter terecht opmerkte, reeds feitelijk door den Raad was opgelost, en heeft de heer Witt- kampf terecht de gevolgen van het verlof geven aan Rotterdam in debat gebracht, maar niemand heeft van de gelegenheid gebruikt gemaakt om te zeggen waar 'tom gaat. Aan het eeuwige gezeur met Delft behoort toch een einde te worden ge maakt en beslist of 't niet beter is, de natuur lijke aansluiting bij Rotterdam te zoeken, dan aan te sturen of een wederzijdsche uitruding van belangen van Delft en Schiedam, die bij de groote kosten en zorgen die ze voor onze gemeente meebrengt, voor velen zeer twijfelachtig is. Het vergunningsrecht is in den Raad weder door een vergunninghouder besproken. Erken nen wij, dat hij het recht had hier ook namens zgn medevakgenooten te spreken Ditmaal was de p eitbezorger van hen die zooveel lasten ook ten opzichte van de gemeente hebben te dragen, niet gelukkig in zijn pleidooi want algemeen werd de billijkheid erkend van het College-advies om, waar de verschillende schattingen 't zoo moeilijk maakten, een juist oordeel te vellen, het midden- cijfer, als eenigezins de waarheid nabij komend, aan te nemen Voor de aanbeveling van den heer Scheffers om voor een volgend jaar eene andere regeling der schatting in te voeren, dan die welke nu tot zooveel dubio aanleiding geeft, kunnen zeker, mèt den voorzitter, vele weldenkegden iets gevoelen. Na afdoening nog van enkele wijzigingen van verordeningen en feitelijke afwijzing van het adres der Beursbezoekers, beoogend Zaterdag-va- cantie in de maanden Juli en Augustus, was de veelomvattende agenda uitgeput. Kwart na vijven gingen onzen vroeden uiteen, zeker wel blij, dat de meerendeels saaie September-zitting weer gepas seerd is, terwijl het veel omvattend begrootings- werk hun reeds in de naaste toekomst wacht. Reuzenkanon. Door de kanonnen-gieterij der Engelsche firma Vickers zijn schietoefeningen gehouden met een nieuw soort 14-duims vlootge- schut, dat voor den nieuwen Japanschen slag kruiser «Kongo" bestemd is. Met dit geschut kan men kanonskogels van 1400 Kg. 24 K.M. ver weg schieten en op een afstand van 2750 M. een pantserplaat van meer dan M. dikte doorboren. Om de 1£ minuut kan een schot gelost worden. Nootlottig ongeluk bij een Hon* gaarsche legeroefening. In het kamp van Oerkeny werden drie artilleristen, die een militairen vlieger oplieten, door de kracht van den wind mee omhoog gesleurd en gedood bij hun val uit een hoogte van honderd meter. Diefstal, loen de gelddrager van ^6n groote bank te Berlijn voor een loket een bedrag van t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2