Dagblad, voor Schiedam en Omstreken. lllll idIIz^j O Gratis Ongevallenverzekering f 4 janr.i,Cti'ü4s:. Vrijdag 6 September 1912 No. 10415 p n n ver,ies pi r overeenkomstig op ie polis .vermelde voorwaarden. overeenkomstiglp ie polis vermelde voorwaarden. 1 I UUU MdTteit; 1 £uU vSTKg Officieel© bericht en. K e n li i s g e v i 11 g. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. BaUenl&ndsch Nieuws. Verspreide berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telof. 85. ----- Postbus 89. Abonnem.en ten per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regelHandelsad verten tiën 1 6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. levenslange f Q fl jl verlies Van l)e verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene fA f| f| b(j verlies I U U "O" duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. verlies van eiken ande ren vinger. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen dat door den raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van den 3den September j.l. zijn benoemd in de Raadscommissie a. belast om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van de gasfabriek en de drinkwaterleiding der gemeente, onder voorzitter schap van het lid van piet dagelijksch bestuur, den heer J. H. van Westendorp J.Dz tot leden, de heeren J. H. Evers, C. Houtman, A. C. A. Nolet, D. Ris Jzn., C. H. Scheflërs, en B. A. J. Wittkampf b. voor gemeentewerken, onder voorzitterschap van het lid van het dagelijksch bestuur, den heer J. H. van Westendorp J.Dz.: tot leden, de heeren W. A. Beukers, J. van Katwijk, A. J. Schreuder, en N. van der Veldeu c. voor het Grondbedrijf, onder voorzitterschap van het lid van het dagelijksch bestuur, den heer T. S. Goslingatot leden, de heeren Mr. J. C. von Briel Sasse, J. H. Evers,'C. Houtman, en N. van der Velden d. belast om burgemeester en wethouders bij te staan in het beheer van de gemeente-reiniging onder voorzitterschap van het lid van het dage lijksch bestuur, den heer P. M. J. A. Lagerweij tot leden, de heeren W. A. Beukers, J. van dei- Meer, C. H. Scheffers, en F. J. Smit; e. tot het ontwerpen der verordeningen, tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, ter voldoe ning aan art. 177 der gemeentewet en ter voor bereiding van hetgeen bij art. 178 dier wet is bevolen, onder voorzitterschap van den Burge meester: tot leden, de heeren P. de Bruin, T. S. Goslinga J, II, M, de Graaff, en Mr. M. J. C. M. Kavelaars. voor de financiën en de belastingen tot lid voorzitter, de heer B A. J. Wittkampf, totleden, de heeren J. H. M. de Graalf, en Mr. M. J. C. M. Kavelaars en tot plaatsvervangende leden, de heeren C. Houtman, E. Koopmans, en O. H. Scheffers; g. belast met het onderzoeken der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men tot lid-voorzitter, de heer P. M J. A. La gerweij, tot leden, de heeren E. Koopmans, A. C. A. Nolet, J van der Meer, en F. J. Smit en tot plaatsvervangende leden, de heeren W. A. Beukers, C. fl. Scheffers, en N. van der Velden h. bedoeld bij art. 175 der Bouwverordening: tot lid-voorzitter, de heer Mr. M. J. C. M. Kave laars, tot leden, de heeren E. Koopmans, en B. A. J. Wittka pf en tot plaatsvervangende leden, de heeren O. Houtman, en P. de Bruin. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den tiden September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, sehade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter algemeene kennis, dat de N. V. „Eerste Rotterdamsche Stooin- en Electrisc'ne W asch- on Strgkinrichiing gevestigd te Rot terdam, heeft kennis gegeven, dat zij in beroep is gekomen van het besluit van hun College dd. 16 Augustus jl., waarbij de vergunning van 4 April 1912 voor de oprichting van een chemische wassehery en ververij in hèt pand Warande 38, kadaster Sectie M no. 385, is ingetrokken en de voortzetting der werkzaamheden in die inrichting is verboden. Schiedam, 6 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA. Schietoefeningen van het fort Hoek van Holland. Op 10 en zoo noodig ook op 11 September a s. zal eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij ONVEILIG wordt ge maakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. het zeegat tot op 3100 ,M. van het fort. Op den dag, .waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie «Ned. krt." Nos. 218, 219, 202, 227.) „Recht, Plicht en Orde." De voorgezette vergadering van de R. K. Ivies- vereeniging «Recht, Plicht en Orde", gister-avond 8 ure in het Bondsgebouw gehouden, werd door den voorzitter, den heer A. C. A. Nolet, geopend met den christelijken groet, waarna de notulen det- vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deed daarna mededeeling van den brief van den afgetreden secretaris, den heer P. Heilker, ingekomen, waarin de vorige secretaris met de beste wenschen voor de vereeniging afscheid neemt. De brief bewees, volgens den voorzitter, wat wij trouwens allen wisten, dat de heer Heilker de zaken met hart en ziel medeleefde. Naar aanleiding van dien brief wenschte de voorzitter het nieuwe gekozen lid, den heer Th. de Boer, die aangewezen is als secretaris, geluk met de onderscheiding hem te beurt gevallen met den wensch dat hij den heer Heilker zou navolgen en met hart en ziel de belangen van het katholieke Schiedam zou be hartigen, waardoor hij de achting der katholieke partij en van de leden van «Recht, Plicht en Orde" zou winnen, zooals de heer Heilker die altijd genoten heeft. Daarna deed de voorzitter mededeeling van de besprekingen, die met de besturen der anti-revo lutionaire en christelijk-historische kiesvereeni- gingen waren gehouden, rekening houdend met de wenschen die hier in de vergadering waren geuit. In die bijeenkomt kwam men tot het besluit, dat, waar voor de vacatureVan der Drift weer een anti-revolutionair candidaat zou gesteld worden, de twee plaatsen der vrijzinnigen onbestreden zouden worden gelaten, wanneer voor die plaatsen door de vrijz-deui. vereeniging «Schiedam" aannemelijke candidaten zouden wor den gesteld. Van het bestuur der anti-revolutionaire kies vereniging «Nederland en Oranje" was bericht ingekomen, dat door die vereeniging in de vaca ture Van der Drift de heer G. Dubbelman, boek houder bij de firma Smulders, candidaat was ge steld, terwijl aan het bestuur vrijheid was gelaten om voor het geval door de vrijz.-dem. vereeniging «Schiedam" geen of geen aannemelijke candidaten zouden worden gesteld, in overleg met de bestu ren der andere coalitiepartijen candidaten van die partijen te steunen. Na verder gehouden overleg werd besloten, dat in laatstbedoeld geval, met den reeds genoemden antirevolutionair, een katholiek en een christelijk- historische candidaat zouden worden gesteld. Toen na deze mededeeling van den voorzitter bij acclamatie besloten was, de candidatuur van den heer G. Dubbelman krachtig te steunen, werd door den voorzitter in rondvraag gevraagd om in het geval hier bovenbedoeld, te handelen, zooals in de bijeenkomst van het comité der coalitie partijen besloten was. Met .algemeene stemmen deed de vergadering hare instemming met dit denkbeeld blijken. Staande de vergadering werd daarna door het bestuur als candidaat genoemd, een der aanwezige leden, die door afkomst en positie als met den vinger was aangewezen om zijn naam voor deze gewichtige Raadsverkiezing te leenen. Waar deze echter, ook na herhaald aandringen, beslist bleef weigeren eene candidatuur aan te nemen, moest wel een andere weg worden ingeslagen. Aan het bestuur werd daarna opgedragen, alle pogingen in 't werk te stellen om nóg een Katholiek te bewegen, een candidatuur bij de aanst. Raads verkiezingen aan te nemen. Daarmee was het hoofddoel dat met deze ver gadering beoogd werd, vrijwel bereikt. Waar niemand verder meer het woord verlangde, werd daarna de vergadering, na het gebruikelijk dank woord, door den voorzitter gesloten, zooals zij geopend was, met den christelijken groet. Bijbelvertaling. De classis Schiedam der Geref. Kerken heeft besloten een commissie te benoemen, bestaande uit de predikanten J. van Haeringen, te Hoek van Holland, K. van Anken, te Pernis, J. J. Be rends, te Maasland, G. L. Goris, te Overschie en J. I. Jonkers, te Schiedam, om in een volgende vergadering rapport uit te brengen over dit voor stel van de Geref. Kerk van Hoek van Holland: De classis Schiedam, toestemmende dat onze bijna drie eeuwenoude Statenoverzetting des Bij bels niet meer in overeenstemming geacht kan worden met den tegen woord igen stand der taal wetenschap ten volle overtuigd, dat tot geen nieuwe over zetting behoort te worden overgegaan, tenzij zulk een arbeid verricht worde door mannen van Gereformeerde belijdenis, wien ook, wat weten schap en godzaligheid aangaat, het volste vertrou wen mag geschonken worden met smart vernemende, dat ons volk door par ticuliere bijbelvertalingen, die of geheel verwer pelijk, of althans onbetrouwbaar zijn, geheel zal verontrust en in verwarring gebracht worden besluit, aan de Part. Synode van Z.-Holland (z.g.) te verzoeken, om a n de e. k. Generale Synode in overweging te geven, of thans niet de tijd gekomen ;is, om maatregelen te nemen voor een nieuwe overzetting der H. Schrift, uitgaande van de Geref. Kerken in Nederland. (Standaard.) Bevolking te Schiedam. Maand Aug. 1912. Bevolking op 31 Juli 1912 33448 zielen- Geboorte 89 Vestiging 211 300 Overlijden 34 Vêrtrek 225 259 Meer 44 zielen. Bevolking op 31 Aug. 1912 33489 Er werden 29 huwelijken gesloten. zielen. S. O. V. De in liquidatie zijnde offieierenvereeniging zal een ledenvergadering houden op Dinsdag 10 Sept. in het gebouw van de Sociëteit «de Vereeniging" aan de Tuinlaan ter bespreking van de rekening en verantwoording. Het politiediploma is gister te Utrecht, na afgelegd examen, o. a. behaald door W. Groenendijk alhier. Tot klerk bij de politie alhier is benoemd de heer A. S. Vermeulen, ambtenaar ter secretarie te Middelharnis. Gisteravond omstreeks 7ys uur is in de mouterij «de gestreepte ezel" van de firma Jansen aan het Doele plein een begin van brand ontdekt. De brand was ontstaan op de eest, waar graan gedroogd werd, afkomstig van den brand te Zaandam. De moutersknecht heeft een gedeelte van het smeulende graan van de eest verwijderd, waardoor het vuur in den aanvang werd gestuit. De politie en brandweer, die ter plaatse waren verschenen, behoefden geen hulp te verleenen. Op klacht van een juffrouw is gis ter door de politie zekere W. F. Nwonende te Rotterdam, aangehouden, die zich op den Rotter- damschen dijk had schuldig gemaakt aan het ple gen van onzedelijke handelingen. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt, waarna hij weder op vrije voeten is gesteld. Hoogwater te Schiedam: Zaterdag 7 Sept. 12.32 v.m., 1.09 n.m. DIT DELFT. De lijn Maaslandschen DamDelft, van den Westlandschen Stoomtramweg, zal 1 October voor het verkeer geopend worden. DIT ROTTERDAM. Gedurende de laatste week verdwenen uit het pakhuis van de firma E. H. C., in de Raamstraat op onverklaarbare wijze telkens verschillende me talen. Er werd terstond aan diefstal gedacht, doch de dader kon men niet ontdekken, tot de firma ten slotte de hulp inriep van de directie van den Gecontro- 'eerden Particulieren Veiligheidsdienst. De di rectie plaatste in het pakhuis twee goed-gewapende wakers. Hun waken was niet vergeefsch, want al heel spoedig nadat ze hun wacht hadden betrokken, zagen ze iemand, die zich door een raam van de 2e verdieping naar binnen liet zakken, om laogs denzelfden weg de metalen, die voor het grijpen lagen, in verzekerde bewaring te brengen. De wakers schoten echter uit hun schuilplaats te voorschijn, grepen den dief en leverden hem aan de politie over. Het is een zekere J. B., wonende in de Baan. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Uit Rome wordt geseind Nu het eerste gedeelte van de krijgsverrichtin gen in Libye geëindigd is door de effectieve bei- zetting van de kust van Makaher tot Tobroek heeft de regeering, ten einde den verderen gang van de krijgsverrichtingen in het binnenland ge makkelijker te maken, besloten, de twee com mando's over de troepen in Tripoli en Barka onafhankelijk van elkaar te maken.. Bij besluit van 2 September is generaal Ca- neva onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten, van bet opperbevel ontheven en in Tripoli vervangen door luitenant-generaal Magni, in Barka door luitenant-generaal Briccola, Naar uit Rome gemeld wordt, verneemt de „Cor- riere della Sera" uit Saloniki, dat, ofschoon het uitwijzingsdecreet tegen de Italianen, nog steeds niet opgeheven is, een .groot aantal Italiamscihe kooplieden naar Saloniki teruggekeerd zijn, waar zij door de Turksche overheid niet lastig gevallen worden. De lichten der vuurtorens branden weer, terwijl ook op de kustspoorweg Saloniki-Constan- linopel de treinen weer geregeld loopen. Het ver keer op dien spoorweg was 'n tijdlang gestaakt uit vrees voor een bombardement door ue Ilali- aansche oorlogsschepen. Al deze feiten worden te Saloniki opgevat als een bewijs, dat de vrecte spoedig gesloten zal worden. RUSLAND. - Uit Petersburg wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld, dat het Russische ministerie van Marine besloten heeft, om op alle oorlogssche pen petroleum als stookmateriaal in te voeren. Die oorlogsschepen, die thans met kolen gestookt worden, zouden worden omgebouwd. De firma's Nobel, Lianosof en andere petroleummaatschap- pijen moeten bij de Russische regeering onmiddel lijk prijsopgave van naptita doen. Volgens een particuliere mededeeling van den correspondent der „Daily Chronicle" te Comstan- tinopel, zou er te Sebastopo! onder het marine personeel van die Zwarte Zee-vloot opnieuw ge muit zijn. De oorlogsschepen zouden de forten gebombardeerd hebben, die op hun beurt dit vuur energiek beantwoordden, en een der kruisers daar bij in den grond geboord moeten hebben. Bij het afzenden van dit bericht was de kaaonnade van beide zijden nog in vollen gang. Een der kruisers is ontkomen en zou te Burgas binneri- geloopen zijn. De „B. Z. am Mittag" teekent hierbij1 aan, dat zij tot dusver nog geen bevestiging van dit bericht ontvangen heeft, noch uit Petersburg, noch uit eenigte andere Russische plaats. Dat echter een dergelijk voorval plaats gehad heeft, aent de „B. Z. am Mittag" met liet oog op de gisting der laatste weken onder het marinepersoneel, geenszins onmogelijk. CHINA. De «Times" verneemt uit Peking, dat overal in China naar aanleiding van de Britsche Tibet- nota een uiterst heftige anti-Britsche veldtocht in de pers is begonnen. De Chineesche pers verge lijkt de Britsche politiek nopens Tibet met de politieke gedragslijn der Russen en Japanners in Noord-China. Engeland zou in Tibet dezelfde roof-politiek willen volgen als de Russen en Ja panners elders. Zelfs zou Engeland met Rusland en Japan willen samenspannen met het doel, aan China de buitenbezittingen te ontfutselen. In Chineesche regeeringskringen worden die opvattingen niet gedeeld, daar toch is men van oordeel dat de Britsche Tibet-politiek rechtmatig is. De «Braunsweichische Landeszeitung" ver neemt van welingelichte zijde, dat de Noordzee- eilanden Langenoog, Spiekeroog en Juist geforti- ficeerd zullen worden. Met dit werk zal in Oc tober aangevangen worden. b\j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1