Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f f f f EERSTE BLAD. J Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang. Zaterdag 7 September 1912 N«. 10416. BureauBoterstfaat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Ad ver ten tien: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. by verlies by verlies levenslange verlies van verlies van geheele een band, van een eiken ande- invaliditeit: een duim wysvinger; verzekering wordt gewaarborgd ren vinger. Uollandsche Algeineene V erzekeringsbank, te Schiedam. gevestigd Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Stads- en Gewestelijk Nieuws. GEMEENTEBEGROOTING 1913. Inkomsten. Het batig saldo der gewone ontvangsten en uitgaven volgens de laatst vastgestelde rekening, voor zoover daaraan niet reeds een bestemming is gegeven, wordt thans voorgedragen ten bedrage van f39042.70, vorig jaar f15168.70ys, werkelijke inkomsten 1911 f21498.01. Inkomsten uit bezittingen. Hooger geraamd zijn de volgende postenvolgn. 2, huur van huizen en andere gebouwen f 2631. (v. j. 2371.—); volgn. 3, huur of pacht van lan derijen f 1128.50 (v. j. f1063.50)volgn. 5, pacht van de jacht en visscherij f116. (v. j. 111.) volgn. 8, verkoop van oude materialen en andere roerende goederen f 1000.- (v. j. f850). Lager: volgn. 6, cijnzen en erfpachten f2245.47 (v. j. f2246.47). Inkomsten wegens diensten door de gemeente bewezen. Hooger volgn 13, brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok- en veergelden f 6000.— (v. j. f5900. volgn. 14, marktgelden, wik-, weeg- en meet- gelden f1352.(v. j. f852.Deze post is hooger geraamd tengevolge van de heffing van rechten ter zake van de vischmarkt. Volgn. 16, schoolgelden a voor lager onderwijs f13600.— (v. j. 13300.-), b voor middelbaar onderwijs f13350.— (v. j. f12900.-); volgn. 18, ontvang sten ter zake van het Grondbedrijf f66688.61 (v. j. f59578.22); volgn. 20, de Waterleiding f50537.16 (v. j. 50062.16). Lager: Volgn. 17, Beursbelasting f 1300. - (v. j. f1500); volgn. 19, de Gasfabriek f62022.10 (v.j. f62143.66); volgn. 21 het Alg. Handels entrepot f3185.07 (v. j. f3439.07); volgn. 22 de Reini gingsdienst f320.- (v. j. f420.-). Opbrengst der plaatselijke belastingen niet onder het vorige hoofdstuk vallende. Hoogervolgn. 23, 40 opcenten op de hoofd som der belasting op de gebouwde eigendommen f20185.07* (v. j. f 19717.79*); volgn. 25 opcen ten op de hoofdsom der belasting op personeel f2916418 (v. j. 28349.88); volgn. 27 belasting op de honden f2200.- (v. j. f2100.—); volgn. 28 belasting wegens gebouwde eigendommen die zelve of wier aanhoorigheden aan de openbare straten en wegen belenden f29000.(v. j. f28000. Lagervolgn. 24 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen f542.75* (v. j. f542.99). Uitkeeringen aan de gemeente Hooger: volgn. 30 uitkeering van het Rijk, overeenkomstig artt. 1-9bis der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. 156), aangemeld bij art. 4 der wet van 3 Juni 1905 (Stbl. 151) f84818.12 (v. j. f82488.72); volgn. 32 Bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 le lid, sub 10 der wet op het Lager Onderwijs f55985.(v. j. f54735. volgn. 36 subsidiën van het Rijk en de Provin cie in de kosten van verpleging van arme krank zinnigen f6090.- (v. j. f4725.-); volgn. 41 res titutie van bijzondere instellingen of personen, voor uitbetaalde dag- en weekgelden en materia len ten hunnen behoeven aangeschaft f1800 (v. j. f1300.-). Lager: volgn. 33 Bijdrage van het Rijk krach tens art. 19 der wet op het L O. (Herhalings- onderwijs) f662.40 (v.j. f670.20); volgn. 35 Bijdrage van het Rijk voor het Gymnasium f9085.- (v. j. f9480.—). Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten. Hoogervolgn. 53 ontvangsten van de openbare zwemplaats f1000.— (v. j. f750.—). Lagervolgn. 50. Terugboeking van het bedrag der betaalde arbeidsloonen aan werklieden in dienst der gemeente ten gevolge van de over- renging dier loonen op de verschillende posten n uitgaaf, waarop zij behooren, f 100.000 (v. j. f 200.000). Buitengewone ontvangsten De post geldleening ter bestrijding van buiten gewone uitgaven (volgn 59), het vorig jaar voor memorie uitgetrokken, wordt thans voorgedragen voor f56825.-. Tijdelijke geldleening ter voorziening in behoef te aan kasgeld (volgn. 60) wordt «oorgedragen ten bedrage van f700.000.— (v. j. f514.425.—) Voorts is op de begrooting geplaatstvolgn. 66 van de commissie voor Gemeentewerken 1 /- ge deelte van de kosten van aanschaffing van een auto-stoombrandspuit; zijnde ]/6 van f10500, welke som in vijf jaren zal worden terugbetaald aan den buitengewonen dienst, f 2100. Het totaal bedrag der inkomsten wordt thans geraamd op f 1.749.662 82*, v. j. f 1.565.477.02*, werkelijke inkomsten in 1911 f 1.397.670.46. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag hield bovengenoemde Kamer, onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf, vergadering. Door den directeur van het Postkantoor alhier was het advies der Kamer verzocht over een voorstel tot wijziging der postbestellingen, volgens welke 2de, 4de en 5de bestelling niet meer te 12.05. 7.o0 en 9.35 uur des namiddags, maar resp. te 11.15 uur des voormiddags, 6 en 8 uur des na middags zouden plaats hebben. Na vrij uitvoerige bespreking besloot de Kamer den directeur van het postkantoor te berichten, dat zij,tegen de voorgestelde verandering in de 2de bestelling geen bezwaar had, mits zij ervan verzekerd kon zijn, dat de Duitsche post, welke des morgens te Schiedam aanaomt, met die vervroegde bestelling bezorgd zou worden, en dat zij met de voorgestelde ver andering in de 4de bestelling zich kan vereenigen, doch met die in de 5de alleen dan, wanneer het een maatregel was voor het geheele land, dus niet, wanneer het een uitzonderingsmaatregel was voor Schiedam. Bij de rondvraag werd er door den heer H. J. Jansen op gewezen, dat het, wanneer men goede ren te verzenden heeft, met het spoor en dien tengevolge een wagon aanvraagt, somtijds wel 4 dagen duurt, voordat de wagon er is. Naar aan leiding hiervan werd besloten om tot de Directie der flollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij het verzoek te richten om daarin verbetering te brengen. levens maakte de heer Jansen er opmerkzaam op, dat men aan het station alhier een termijn van tien uur heeft om te glossen en, wanneer binnen dien termijn niet is gelost, staangeld wordt geheven, doch het niet zelden voorkomt, dat men gedurende een deel van dien tijd niet lossen kan, omdat er gerangeerd moet worden. (Dientenge volge besloot de Kamer de Directie der ge noemde Maatschappij er tevens op te wijzen, dat h.i. de billijkheid meebrengt, dat de tjjd, waarin gei angeerd moet worden, niet in rekening wordt gebracht. Wijl bij de rondvraag geen der andere leden het woord verlangde, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. omdat wij overtuigd zijn, dat onze ingezetenen met deze nieuwigheid volstrekt niet gebaat wor den. Integendeel Schiedam wordt door dezen maat regel achtergesteld bij' andere steden van gelijke grootte. Wij vertrouwen dan ook, dat de Directeur van het posfkaritoor niet zal overgaan tot de door hem voorgenomen wijziging' der bestellingen. Mocht er evenwel (och verandering in gebracht worden, in 't bijzonder wat de laatste bestelling aangaat (die maar eventjes li/2 uur vervroegd wordt), dan ware het te wenschen dat én de handel én particulieren daartegen in verzet zullen komen. Lorenzo Perosi". Het volgende bericht wordt ons ter plaatsing gezonden Het bestuur der R. K. Gemengde Zangvereeni- ging alhier, geheeten naar den beroemden priester- componist mgr. Lorenzo Perosi, eerekamerheer van Z. II. den Paus, welk bestuur Z. Hoogeerw. in kennis had gesteld van de opzichting, genoot de hooge eer, dezer dagen zijn manuscript te ont vangen, waartoe aan Mgr. een verzoek was ge richt Z. Hoogeerw. had de welwillendheid de Vereeniging te vereeren met een »Ave Maria'' voor 4 stemmig gemengd koor van zijne hand opgedragen »a la Société chorale Catholique de la ville de Schiedam", welk heerlijk bewerkt nummer door deze Vereeniging in studie wordt genomen voor het eerste, in de maand November te geven concert. Heden-middag is inden Doele de bloemententoonstelling geopend door de afd. Flo- ria van het Volkshuis. De inzendingen zijn ondergebracht in de sDril- schuur, die in een ware lusthof is herschapen. Het binnenplein is ook keurig aangelegd met veelkleurige bloemen. Aan deze tentoonstelling zijn tevens wedstrijden verbonden, o.a. in bloemenbinden en hoedversieren. De prijsuitdeeling geschiedt Zondag-middag tusschen 5 en 6 uur. Door den eigenaar van een wo ning in de Noorderstraat is bij de politie aangifte gedaan; dat de huurder dier woning verschillende voorwerpen, welke aan het huis behoorden, bij zijn verhuizing heeft meegenomen. Een onder zoek wordt ingesteld. Hoogwater te Schiedam: Zondag 8 Sept. 1.09 v.m., 1.51 n.m. en Maandag 9 Sept. 2.12 v.m., 2.47 n.m. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8*—1 en van 2—4* uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Naar aanleiding van bovenstaand versIAg moe ten wij onze bevreemding uiten over het feit, dat op het verzoek van tien directeur van het Post, kantoor alhier, om een ingrijpende jvij'zi- g' i n g te brengen in de postbestellingen te dezer stede, in deze vergadering zoo maar voetstoots een beschikking is genomen; Verwondering wekt het, dat het publiek en de handel over het verzoek van den directeur niet zijn ingelicht geworden. Dit had kunnen geschie den door in deze vergadering' mededeeling van die ontvangst van de missive te doen en in een v olgende vergadering deze zeer! belangrijke aange legenheid te behandelen. Belanghebbenden hadden dan gelegenheid, ge had hunne bezwaren ter kennis van de Kamer van Koophandel te brengen. Wij begrijpen dan ook niet waarom deze zaak niet commissoriaal is gemaakt. Vrij1 veel onbe- angryker zaken dan een algeheele wijziging der postbestellingen worden 'in handen van een com missie gesteld om de Kamer v. Koophand ei var. advies te dienen. Het is zeer te betreuren, dat de Kamer van Koophandel bovenstaand besluit heeft genomen, B o tkdrukkeraleer] in g. Gereedschapsslijper. G oudsmidsleeriing. Jongen voor gistpakhuis. Horlogem akersleerling. Rioutslijper. Kootjongen. Kernmaker. Klinker. Koperdraaier. Kuiper. Kuiperejongen. Loodgietersjongen. Loopjongen UIT DELFT. De glasblazersstaking. Men meldt uit Delft Donderdag ging van de flesschenfabriek een lading van 60.000 machinaal vervaardigde fles- schen scheep voor Amsterdam. Voor de aflevering werd een 200-tal door passeurisatie op broosheid onderzocht, maar geen der proefflesschen sprong tijdens de proef. De machine wordt bediend door een groep werklieden, waaronder enkele stakers, waartegen het bestuur der arbeidersor ganisatie geen bezwaar had. Boitenlandsch Nieuws. Magazrjnknecht (ij'zerzaak). Mandenmaker. Metselaar. B eizigier. Schilders jongen. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Steenhouwersjongen. Timmerman (halfw.). Timmerman bekwaam). Volontair.bouwkundige. Dagmeisje P. G. Kindermeisje (P. G.) Meisje v. chocolade fabriek. Te Kethel: Bakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksbers. Aangeboden Arbeidskrachten. Bankwerker. Stoker. Bra ndersknech t. Sjouwers. Hoefsmid. Werkster. Mandenmaken Dienstbode Motordrijjver. Opperlieden. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht tea spoedigste te bezorgen. Door de directie van de glasfa briek »De Schie" zijn heden de teekeningen voor den bouw van de nieuwe fabriek, waarin de flesschenmachines geplaatst zullen worden, inge volge de bepalingen der Hinderwet, bij het Ge meentebestuur ingezonden. Giste r-a vond is een groentewa gen van een Rotterdamschen koopman die op den hoek van de Groenelaan en Brouwerstraat stond, twee keer door een met paard bespannen voertuig aangereden. De eerste keer zou, volgens verklaring van den koopman, de wagen bij onge luk zijn aangereden, de tweede keer met opzet. De wagen werd de tweede maal totaal verbrij zeld en al de groenten geraakten over de straat. Bij de politie is aangifte van het gebeurde gedaan. Op den Balkan. Een te Sofia gevestigde liga, die zich Vernie tiging oer Ottomanen" noemt, heeft "een dreig brief aan die regeering geschreven, die heden in alle Bulgaarsche bladen wordt afgedrukt. In dien brief heet het: „Oog om oog, tand om tand. Onmiddellijke oorlogsverklaring aan Turkije. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan zal een perforatie van alle ministerieele schedels volgen, terwijl ook de koning niet ongedeerd zal blijven." Eigenaardig is, dat niemand een der leden van deze nieuwe liga kent en dat deze nieiuwste moord dadige vereeniging niets te maken heeft met de bekende Macedonische Christenbroederschap. Naar de „Vossisohe Zeitung" uit Sofia verneemt, worden daar dagelijks ministerieele conferenties gehouden. De ministers kunnen hun groote be zorgdheid tegenover de journalisten moeilijk ver helen. De minister-president Geshof is besluiteloos en weet niet welken weg hij zal inslaan. Allerlei gesprekken met ministers, gezanten, vreemde di plomaten en andere hooge personen hebben den correspondent van de „Vossisohe Zeitung" tot de conclusie gebracht, dat d'e tegenwoordige Bal kancrisis ten slotte toch eindigen zal met een oorlog. Het voorstel van graaf Berchtold blijft algemeen wantrouwen wekken. Men meent, dat zijn doel slechts is om de Balkans taten on sleep touw te houden en tijd te winnen. Te Sofia ge looft men algemeen, dat de Porte slechts door een oorlog verplicht kan worden, dringende binnen- landsc'he hervormingen tot stand te brengen. On der die hervormingen nemen de autonomie van Macedonië, onder een christen-gouverneur en de uitvoering van paragraaf 23 van het Berlijnsche verdrag de eerste plaats in. De Bulgaarse he re geering houdt niet op, de mogendheden aan deze punten te herinneren en haar er op te wijzen, dat zonder de totstandkoming van die hervor mingen, de oorlogiszuchtigte beweging onder de Bulgaren niet langer te beteugelen is. Naar uit Belgrado aan de „Vossisohe Zeitung" gemeld wordt, heeft de Servische regcering er de Russische ,op gewezen, dat Oostenrijk-Hongarije aan de Bofenisch-Turksche grens groote militaire maatregelen treft. Het Petersburgsdie ministerie heeft geantwoord, dat Oostenrijk-Hongarije er niet aan denkt den status quo op den Balkan te schen den. Het telegram van de „Nowoje Wremja", waarin de president van de Bulgaarscibe Sobranje ver klaarde, dat een oorlog tusschen Bulgarye en Tur kije in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk f60 of oog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1