Verspreide berichten. Binnenland. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten, Handelsberichten. was, zou het onderwerp van gesprek geweest zijn tusschien de Russische ministers, toen zij zich van Petersburg naar Moskou begaven om aldaar de eeuwfeesten bij te wonen. De ministers waren vaa meening, dat een oorlog vermeden kon worden. Zouden zich toch ongewemschte verwikkelingen mogen voordoen, dan kan men de oorlogszuchtige Balkan natje met vlootvertoon tot grootere kalmte dwingen. Men verneemt, dat de laatste voorstellen van Berc'htold betreifende de Balkan-provincies1 van het Ottomansche rijk door den Engelsohen mi nister sir Edward Grey zijn overwogen en een zeer. gunstiger! indruk hebben gemaakt. SER VIS. Sedert gisteren bestaat er een latente minisie- rieele crisis. Volgens de geruchten zou zij ver oorzaakt zijn door den gezondheids toestand van den minister-president, door den buitenlandse!)en toestand en door verschillen van meening ten aanzien van de vermeerdering met 20 miïlioen dinar van de begirootingsramingen voor 1913. TDRKIJë. In het district Alessio, waar de staat van be leg is afgekondigd, komen voortdurend botsingen tusschen opstandelingen en troepen voor. Hon- derdvijf gewonde soldaten zijn gisteren naar Skoe- tari gebracht. ZWITSERLAND. Keizer Wilhelm is gister om half drie te Bern aangekomen. De President, de Duitsche gezant gin burgiexlijke en militaire overheidspersonen heet ten hem welkom op het plankier. De Keizer en de President begavep zich daarna in een rijtuig naar het Rondshuis. Na de ontvanglst in het Bondshuis door de regce- ring hééft keizer Wilhelm het parlementsgebouw bezocht en een rijtoer gedaan. Hij ging daarna naar het Duitsche gezantschap, waar hij de Duit sche kolonie ontving en de diplomatieke ver tegenwoordigers. Een draadbericht uit St. Petersburg meldt, dat een groote hooimolen op de boorden van de Neva, waarin een aantal werklieden sliepen, gister nacht is afgebrand. Zeventien geheel verkoolde lijken zijn reeds uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Een groot reservoir is eergisteren van zijn steunsels losgeraakt in de mijn van Shakespeare te Dover en in de put gevallen, waar 't belang rijke schade veroorzaakte en tal van personen bedolf, die op dat oogenblik in de mijn warea. Tot heden is geconstateerd, dat er 3 dooden wa ren en 12 ernstig gekwetsten, terwijl bovendien talrijke personen vermist worden. De gekwetsten zijn naar het hospitaal gebracht. Naar luid van een kennisgeving in de bla den zijn de Noorscihe staat en de Marconi-ma.it- schappij voor 25 jaar een overeenkomst aange gaan voor een dradeloos-telegrafischen dienst tus schen Noorwegen en New-York. De twee partijen zullen den dienst gezamenlijk leiden en de winst deelen. Alle telegrammen uit Noorwegen voor de Vereenigde Staten en Canada zullen draadloos overgebracht worden, tenzij1 de afzenders over- seining langs den kabel verlangen. Sluiting zitting Staten-Generaal. Bij Kon. besluit van 5 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal wor den gesloten op Zaterdag 14 dezer, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken is ge machtigd zich op dat tjjdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zit ting in naam der Koningin te sluiten. Voorzitter van de Eerste Kamer. By Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der staten-Gene- raal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, J. E. baron Schimmelpenn-inck van der Ojje van Hoevelaken lid van die Kamer. Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Naar de »N. Haarl. Ct." verneemt, zal weder om in 1913 een Haarlemsche Diocesane Katho liekendag worden gehouden. Vastgesteld is dat deze zal plaats hebben te Vlissingen en wel in de eerste dagen der maand Juni. Landweer- onderzoek. De rapporten over het onderzoek, dat dooi den minister van Oorlog werd bevolen naar de waarheid der feiten, door den oud-luitenant-ge neraal W. G. F. Snijders in de „Tijdspiegel" en de „Nieuwe Courant" indertijd gepubliceerd, zijn, gelijk bekend, reeds eenigen tijd geleden aan de Staten-Generaal overgelegd. Naar wij vernemen, luiden de conclusies aldus, dat, wel is waar, die feiten grootendeels hebben plaats gehad, maar dat door de wijze van voorstellen en de commentarieering niettemin een beeld van de landweeroefeningen in 1910 is gegeven> dat niet met de werkelijkheid overeen kwam. Met de afzonderlijk overgelegde nota's wordt groote geheimzinnigheid betracht, wat geen ver wondering behoeft te wekken, daar het, naar wij meenen te weten, in de vergadering der Com missie soms allerzonderlingst is toegegaan. Missie uit Luxemburg. Den 13en dezer wordt te 's Gravenhage ver wacht de heej^Monegast, directeur van Financiën in Luxemburg, die de aanvaarding van het bewind door de groothertogin ter kennis komt brengen van onze Koningin. Consulaire dienst. Te 's Gravenhage- is aangekomen de consul- generaal van ons land te Pretoria, de heer Knobel. Ned. Ver. voor Gemeentebelangen. Men meldt uit Groningen: Gisterenavond is alhier gehouden de algemeene vergadering van de Nederl. Vereen, voor Ge meentebelangen, onder voorzitterschap van den heer F. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam. De rekening over 1912 en de begrooting voor 1913 werden goedgekeurd. De periodiek aftre dende bestuursleden A. de Vulder van Noorden en mr. J. A. Baëza, werden herkozen. Het exa- menverslag over 1912 werd na eenige opmer kingen vastgesteld. Jhr. mr. H. De Jong van Beek en Donk, hoofd commies aan het Departement van Justitie, leidde 't onderwerp in. sDe al of niet wenschelijkheid om verandering te brengen in de bevoegdheden en organisatie der politie", waarover eenige op merkingen werden gemaakt. Heden bezoek aan de havenwerken van de Eems. Het ongeluk te Utrecht. Maandagmor gen half elf zal de begrafenis der verdronken militairen plaats hebbenvijf der overledenen zullen waarschijnlijk te Utrecht worden ter aarde besteldhet lijk van Lauwerse wordt naar Dom burg vervoerd. De minister van Oorlog zal zich bij de begra fenis der bij de oefeningen in het Vossegat bij Utrecht verdronken militairen doen vertegenwoor digen door den generaal-majoor Bischoff van Heemskerck, inspecteur van 't wapen der infan terie te 's-Gravenhage. De onderofficieren der Infanterie-detachementen bij de Genietroepen schrijven in het U. D, «Wij achten het als onderofficieren der Infan terie-detachementen, in dienst bij het regiment Genietroepen, een eerste plicht om aan militairen en burgerij ter kennis te brengen de heldhaftig heid van enkele officieren der infanterie en genie troepen, welke gisteren bij het vreeselijk ongeluk op het fort «Vossegat" hun leven waagden tot redding van anderen. Wij brengen onzen hartelijken en welgemeen- den dank aan heeren officieren voor het verleenen van hun onmisbare hulp. Stellig moeten wij er kennen dat de heeren v. Everdingen, le luit. bij het 2e regt. infanterie, en Schukking, le luit. der genietroepen, hun leven hebben gewaagd tot redding van een onzer collega'shet behoud van dezen kameraad hebben wij dan ook aan deze officieren te danken. Door onophoudelijke pogin gen mocht het hun gelukken hem te redden. Voorts waren wij getuigen van de kloekheid van de luitenants v. d. Bos en Ter Kule beiden van het regiment genietroepen, die zonder aarzelen gekleed te water gingen en alle pogingen in het werk stelden tot redding van drenkelingen. Wel terecht ook nog dank aan den onderwijzer met zijn leerlingen der schoolcompagnie van het regi ment genietroepen, die krachtig medewerkten tot het welslagen van de redding. Dat er zes slachtoffers zijn gevallen, is dus niet te schuld van te weinig hulpbetoonwant velen stelden zich in groot gevaar- Mogen genoemden officieren nog lang voor het leger behouden blijjven 1" Naar de «'sHert. Ct." verneemt, is op het verzoek, bij den Minister van Oorlog ingediend door de familie van een der twee korporaals te 's Hertogenbosch woonachtig, om het lijk op •s Rijks kosten naar deze plaats te doen vervoeren opdat aldaar de begrafenis zou kunnen plaats hebben weigerend geantwoord. Het «Utr Dagbl." meldt nog Ook de ouders van J. Dalfïng, een van de miliciens, die bij het ongeluk aan fort Vossegat zijn omgekomen, hebben het verzoek gedaan, het lijk van hun zoon op rijkskosten naar hun woon plaats, Ravestein, te doen vervoeren, ten einde het daar te begraven. Ofschoon nog geen beslis sing genomen is, zal ongetwijfeld dit verzoek worden ingewilligd. Dalfing is protestant. Komen geen nadere berichten van de oudetrs der 4 overige slachtoffers in, dan zullen deza Maandag op het R.-K. kerkhof worden begraven. Gistermiddag had de lijkschouwing der 6 slacht offers op last der politie plaats. Omtrent den toestand van den miliciens Van Moorsel, die wegens bloedspuwing in het hospitaal is opgenomen, vernemen wij. dat hij langzaam vooruitgaat. De temperatuur is echter nog hoog. Spoorwegongeluk. Donderdagavond om streeks 7 uur, ontspoorde even buiten het station Axel de werkmanstrein, waarvoor twee leeomotie- ven stonden, vermoedelijk door verkeerden wissel stand ln dien trein zaten 80 menschen die aan de lijn werken. De stoker werd dood van onder de machine gehaald zijn lijk werd naar Axel ver voerd. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. De machinist had een been gebroken en klaagde over pijn in de borst. Nadat de beide geneesheeren van Axel, die spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig waren, een verband hadden gelegd, werd de on gelukkige naar zijn woonplaats, St. Nicolaas, vervoerd. De stoker en de machinist van de tweede locomotief konden bijtijds van de machine springen en bleven ongedeerdook de werk- menschen kwamen met den schrik en een paar lichte kwetsuren vrij. De beide locomotieven waren over alkaar geschoven. (M. C.) Lotingsweeën. Men schrijft uit Weesp, dd. 6 September: Door het luidruchtig optreden van een troepje lotelingen, te Weesp, werd het paard, van den bakker G. v. A. zoo opgeschrikt, dat het beest, zijnde ingespannen voor de broodkar, van zijn standplaats voor den winkel in de Zandstraat opsprong en met zijne voiorpooten door de ruiten sloeg, waardoor het in de kamer berecht kwam. De belhamel van het troepje, 'n loteling uit Die- men, werd door den bakker gegrepen en hem werd 'n geducht pak slaag toegediend, waardoor de labeling bewusteloos op den ghand bleef lig gen. Toen hij weder bijkwam, bemerkte hij, dat zijn portemonnaic, inhoudende f86, verdwenen was. Het paard had zich zoo aan kop en poolen bezeerd, dat de veearts de wonden moest hech ten. V oortvluchtig. Maandagochtend werd de 26-jarige kantoorbediende aan de firma C. F. Roos Co., kunsthandelaren aan het Rokin te Amsterdam, met geld uitgezonden om verschil lende rekeningen voor de firma te voldoen. Des namiddags omstreeks half vier kwam hij terug en zeide, dat hij niet alle rekeningen had kun nen voldoen, daar hij niet j voldoende geld bij zich had gehad. Hierop werd hem nog een be drag ter hand gesteld, in totaal ongeveer f 80Q. Den volgenden dag kwam hij niet terug en toen men zich om inlichtingen aan zijn woning ver voegde, bleek hij daar niet aanwezig te zijn. Men begon toen argwaan te krijgen en belde firma's op, bij wie hij geld had moeten afdragen hij bleek nergens te zijn geweest. Men vermoedt, dat hij de wijk naar Duitsch- land heeft genomen. Een b r u i 1 o f t s p a r t ij1, waarvan de g is ten lot verschillende nationaliteiten behooren, is lang geen zeldzaamheid. Maar dat die gasten zich door hun vaderlandsliefde zoo laten vervoeren, dat het op een vechtpartij1 uitloopt, gebeurt niet iederen dag. Toch was dat gisteren, naar de „H. Ct." meldt, het geval op1 een bruiloft aan den Harstenhoekweg te 's-Gravenhage tusschen Italia nen en Franschen. Onze Ned'edandsche politie mengde zich in den twist en wist de gemoederen tot kalmte te brengen. j Onbrandbaar riet. Uit Dordrecht schrijft men ons Op een terrein achter de tentoonstelling is gis ternamiddag in tegenwoordigheid van vele be langstellenden een brandproef genomen met door den uitvinder H. Dubbeldam Hz. te Gorinchem onbrandbaar gemaakt riet. Daartoe was een ge bouwtje opgericht met 25 M2. dank, waarvan 2/a gedekt met geprepareerd en tls met ongeprepa- reerd riet. Op het dak werden brandende bossen gewoon riet geworpen, maar het geprepareerd riet bleek geen vuur te vattenhet andere was spoedig verteerd. Op een rooster onder het dak werd daarop een hoeveelheid riet in brand ge stoken de vlammen sloegen hoog op on omkrul den zelfs het geprepareerde dak, dat echt aan het vuur weerstand bood. Toen eindelijk ook de palen, waarop het dak rustte, door het vuur ver teerd waren, stortte het geheel in, zoodat het ontbrandbare dak in een vuurpoel kwam te lig gen hier verkoolde het wel, maar het brandde niet. Opium rooken te Londen. Dat het opiumschuiven te Londen niet tot de zeldzaam heden behoort, bewijst wel het feit, dat er in Engeland's hoofdstad, volgens een onderzoek door de politie aldaar in 1911 ingesteld, 22 huizen beslaan, hoofdzakelijk in het Oosten, waar zich de opiumschuivers verzamelen. De eigenaars van die huizen zijn meest Indische of Chineesche zeelieden, maar ook vaak blanke matrozen, die in het Verre Oosten met het gevaarlijke verdoovings- middel bekend zijn geworden. Een dergelijk opium huis ziet er naar buiten als 'n heel gewone winkel uit. Een slechts aan de ingewijden bekende trap, voert naar de vertrekken, waar opium geschoven wordt. De kasteleins maken goede zaken, daar zij zich de opium zeer duur laten betalen. In het Westen van Londen bestaan zelfs firma's, die opiumhuizen exploiteeren en aan geschikte per sonen verhuren. Tot de klanten behooren niet alleen zeelieden en dokwerkers, maar ook perso nen uit den beteren stand. De opium wordt vaak in postpakketten uit Indië of China binnenge smokkeld. Londensche artsen verzekeren, dat het gebruik van morfine onder de aanzienlijke dames nog grooter verwoestingen aanricht dan in de opiumholen in het Oosten van Londen. Bjjzonder I sterk moet deze ondeugd onder de tooneelspelers te Londen heerschen, die na de uitoefening van hun zenuw-inspannend beroep, een ineenstorting of een totale afmatting met steeds nieuwe morfine- inspuitingen trachten tegen te gaan. Er zijn ech ter ook politici, die de werking van de vermoei ende redevoeringen en reizen door ruime dosis morfine bestrijden. In de meeste gevallen evenwel zijn de slachtoffers dezer zonde vrouwen, wien de arts vaak met al te groote gedienstigheid een kleine hoeveelheid morfine tegen vermoeidheid of slapeloosheid vo.orschrijft. Beproeven zij op den eenmaal ingeslagen weg terug te keeren dan is het meestal te laat. Het dagbladwezen ter zee. Het laatste snufje op hét gebied van het courantwezon, is wel de vermeerderde en verbeterde «Cunard Daily Bulletin", die op de «Lusitania" werd opgemaakt, gedrukt en omloop gebracht yedurende haar jongste reis van Liverpool naar New-York en terug. De Maandag-editie vpn de «Cunard Daily Bulletin" is een blad van niet minder dan 16 pagina's, die passagiers van het reusachtige stoomschip nieuws tijdingen uit alle werelddeelen overbracht, die aan boord door de toestellen voor draadlooze te legrafie waren opgenomen. Dit blad, hetwelk «het voornaamste en invloed rijkste dagblad van den Atlantischen Oceaan" zegt te zijn, gaf b. v. Maandag onder veel andere nieuwtjes de wedren- en criket-uitslagen van den vorigen Zondag, de beursnoteeringen van de voornaamste aandeelen en obligaties berichten omtrent de Amerikaansche oppositie tegen arbi trage in zake in de Panamakanaal-rechten, de overstrooming te Norwich, en het feit dat het Engelsche koninklijk echtpaar onder de eersten was om in te teekenen op de lijs, ten bate der watersnoodlijdenden. Het bevatte voorts een «moppen-pagina" met plaatjes, een »kunst- en letteren" -rubriek, een hoofdartikel over «Emi granten uit de hoogeren kringen", speciale opstel len, door bekende publicisten geschreven. Voor het eerst werd een vergroote uitgave van dit blad gepubliceerd op 19 Augustus, op de uitreis van Liverpoolen zij bestond toen uit twaalf pagina's van het formaat 28 X 35 centimeter. Op de terugreis echter bleek het reeds noodig, den om vang van het blad tot 16 pagina's te vermeer deren. In deze vergrootte editie zal het «Cunard Daily Bulletin" op alle schepen der Cunardlijn, die den Atlantischen Oceaan bevaren worden uitgegeven. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 Sept. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 740.5 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijken tot noordwestelijken wind, aanvankelijk nog buiig later opklarend, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie nachtjak, sleutels, duimstok, vloerkleedjes. Te bevragen aan de volgende adressen muil korf, v. d. Kamp, Boterstraat 19; hondje, Brus- saard, Nassaustraat 20zweep, Wijngaarden, v. Smaleveltstraat 5, oorbelletje, Reherman, Breed- straat 64belletje van een armband, Bijloo, Noord- melenstraat 34; broche, Vis, Kortlandstraat 5"; portemonnaie met geld, v. d. Touw, L. Achterweg 15; medaillon, Wolbeek, Westmolenstraat 9; ceintuur, Zoune, Brouwerstraat 7postduif, Dörrer, Proveniershuis 43; hond (boxer), de Gans Put- tershoekschestraat 59; parapluie, Hosman, Lange Haven 1. Steiger ingestort. 'Uit Amsterdam wordt ons gemeld: In de Maarten Harpertszoon Trompstraat is he denmorgen van in aanbouw zijnde perceelen een gedeelte van den steiger ingestort ter hoogte van de 2e verdieping. De oorzaak is1 te wijten aan den sterken regen, waardoor bij het ledigen van een kalkmout de touwen aan bet glijden gegaan zijn. Eenige deelen vam den steiger geraakten opi deze wijze los; de opperman A. v. d. Bosch en de metselaar T. Simonis startten naar beneden. In zorgwekkenden toestand werden beiden pielr auto brancard naar het Wilhelminaigasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Moordaanslag en zelfmoord. Men seint ons uit Heerlen: Vrijdagavond loste de mijnwerker H. te Kerke- rade uit minnenijd een revolverschot op zijn meisje, een fabrieksarbeidster. De kogel drong baar in het hoofd. H. richtte daarna bet wapen op zich zelf en schoot zich dood. De toestand van het meisje is bevredigend. BEURS VAN SCHIEDAM, 7 Sept. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit dl Kamer Tan Koophandel toot de Beun, „Tel."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2