Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f 1 finf] levenslange X* 0 O 0 I bu110 35ste Jaargang. Dinsdag 10 September 1912, No. 104J8. pnn b(i vorlies r overeenkomstig op fle polis vermelde voorwaarden. UUU mSïdUeit; I Z(J(J Officieel© berichten. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Boitenlaiidscli Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. De verzekering wordt Advertentiën: F amilieberichten 20 ct. per regelHandelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. bÜ levenslange geheele invaliditeit gewaarborgd door bg verlies van een hand, voet of oogt; I |JU I I U U ®en duim de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis dat de stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, in ieder der Gemeente lijke Kiesdistricten II en III, zal gehouden wor den op Woensdag 18 September aanstaande, van des voormiddags aclit tot des namiddags vijf uur en wel a. ter benoeming van een lid van den Ge meenteraad ter vervulling van de tusschentijds opengevallen plaats door het ontslag nemen van den heer B. W. DE JONG, over de candidaten W. VAN DER HOEK, J. A. M. MEIJER (geb. 22 Maart 1880) en H. C. TEUN1SSEN b. ter benoeming van een lid van den Ge meenteraad ter vervulling van de tusschentijds opengevallen plaats door het ontslag nemen van den heer H. VAN DER DRIFT, over de candi daten J. DINKELAAR en G. DUBBELMAN c. ter benoeming van een lid van den Ge meer.teraad ter vervulling van de tusschentijds opengevallen plaats door het ontslag nemen van den heer W. C. GERLACH, over de candidaten T. VAN ES en W. VAN DER HOEK dat tot de stemming niemand wordt toegelaten, dan die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vermelde kaart, bevattende eene oproeping voor de stemming; dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft verlo ren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of van wege den burgemeester eene kaart wordt uitgereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken en dat tot die uitrei king ook het stembureau bevoegd is; dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den lOden September 1912. De Burgemeester voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. SCHOUW over de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 8 der verordering op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-West-Frankeland binnen genoemde ge meente, (Gemeentebladen no. 6 van '1881, no. 11 van 1908 en no. 21 van 1910). Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- land, dat op Woensdag den 25sten September 1912des voormiddags ten negen ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbe doeld wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd Waar het behoort. Schiedam, den lOden September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 17 September, des namiddags 2 uur ten Raadhuize. De glasblazersstaking. De directie van de glasfabriek «De Schie" deelt °ns het volgende mede Omtrent de houding van den Christelijke Glas- bewerkers-Bond in Nederland kan worden mede gedeeld, dat de leden dezer vereeniging beweren, n'et te staken, noch solidair te zyn met den Nederlandschen Bond van Glas- en Aardewerkers, doch op 'toogenblik verhinderd zijn te werken, etgeen o.m. blijkt uit de hierbij volgende cor respondentie. lot recht begrip diene, dat het schrijven der vereeniging van 23 Augs. was gemerkt vertrou welijk" en dus niet kan worden overgelegd. Het antwoord op dat schrijven en de dupliek volgen hierbijmede moet hierbij worden opgemerkt, dat volgens het arbeidscontract tot de verplichting der arbeiders behoort, zich te houden aan de voorschriften van goede orde, veiligheid, gezond heid en zedelijkheid. Schiedam 24 Augustus 1912. Aan de Christelijke Glasbewerkersbond in Nederland. Afd. Schiedam. Wij ontvingen uw wonderlijk schrijven van 22 Augustus. U zegt U hebt Uwe verplichtingen nageleefd. Hieruit blijkt dat U ze niet kent. Art. 7 le zegt: »De arbeiders zullen per soonlijk op de door of nameus den werkgever aangegeven tijdstippen aanwezig moeten zijn in de fabrieken ot op de werkplaatsen." Waar waren Uwe leden op 5 Augs? Noch de dagploeg noch de nachtploeg kwamen op. Even min op 6 Augshoewel de ovens niet gedoofd waren en geheel gereed stonden om in gebruik genomen te worden. Wilt U ons dit uitleggen Er was dus geen «onmoge ijkheid gelegen buiten Uwen wil" om te werken. Nu wat aangaat het werken op eene andere dan uwe gewone werkstee. Ook in deze kwestie geeft U blijk Uw contract niet te kennen Art. 7 3e zegt: «Zij zullen de hun'opgedragen en op te dragen werkzaamheden.... volgens de aanwijzing door of namens den werkgever gedaan, moeten verrichten. Wanneer ge dus niet werkt op de plaats die wij U aanwijzen, pleegt ge contract breuk en zijn daaraan verboden alle gevolgen die de wet er aan verbindt, zooals vergoeding der geleden schade, waartoe wij U zullen dagvaarden. Solidair met de Vereeniging van Glas Aarde werkers zijt ge, aangezien ge gelijk met hen het werk hebt nedergelegd en niet zijt komen wer ken, zelfs niet, toen de ovens U in goeden staat wachten. U zegt dat U uwe contractueele verplichtingen zult nakomen, wanneer door ons wordt weggeno men, «datgene wat door U uit zedelijk en mate rieel oogpunt niet kan worden aanvaard." Wat is dit? Uw antwoord gaarne wachtend, teekenen. Hoogachtend Glasfabriek «de Schie" De Directeur (w.g.) A. M. F. van Deventer, Schiedam 1912 (2 Septr) WelEd. Heer Directeur, Het wil ons voorkomen, dat hetgeen U schrijft omtrent de «Overeenkomst van Arbeid" ziet op normale omstandigheden. U zult toch moeilijk kunnen beweren dat die omstandigheden tot op heden niet abnormaal zijn. Waar was de goede orde, veiligheid gezondheid en zedelijkheid waar van Art. 7 3e spr spreekt? Of is dit goede orde als men tegen de usance in het bedrijf op een andere dan de .gewone werkstee moet gaan werken Komt er dan geen zedelijk element in het gedrang U weet toch ook wel dat er zoo iets bestaat van een historisch of wilt ge onbeschreven recht. Waar was de veiligheid en daarmee sa menhangende gezondheid? Het naar en van de fabriek gaat behoort toch ook tot onze werkzaam heden. Wij vragen slechts en zijn overtuigd, als U zelf hierop het antwoord wil geven U van ons geen nadere omschrijving noodig heeft. Althans niet, nu U als eindstation in deze aangelegenheid stelt een dagvaarding voor de» kantonrechter, wat wij met een gerust geweten afwachten. Met de meeste Hoogachting. Namens de Afd. Schiedam der Christ. Glasbw. B. in Ned. (w.g.) A. Karsdorp, Bondsvoorzitter. D. van der Net, Secretaris. De Burgemeester heeft op het verzoek van den Schied. Bestuurdersbond om verlof tot het houden van een collecte voor de stakende glasblazers, afwijzend beschikt. Naar wij vernemen, heeft de heer Vermeulen, ambtenaar ter secretarie te Middel- harnis, benoemd tot schrijver bij de politie alhier, zijne benoeming niet aanvaard. Hedenmiddag had ten Raadhuize alhier een gecombineerde vergadering plaats van de Commissie voor de Gasfabriek en Drinkwater leiding alhier en de Bedrijfscommissie voor de electrische centrale enz. te Delft. Deze vergadering had ten doel het houden van besprekingen ten zake de levering van electrischen stroom door Delft aan Schiedam en water door Schiedam aan Delft. De Kamer van Arbeid voor de Voe- dings- en Genotmiddelen heeft in zijn gisteren avond gehouden vergadering in de plaats van den heer F. J. Smit, die zich om gezonheidsredenen genoopt zag zijn ontslag te nemen, tot hare voor zitter gekozen het bestuurslid, den heer J. H- Scheuerman. In de plaats van den heer Scheuerman werd tot bestuurslid gekozen de heer H. Stooker, zoo dat een plaats van lid-patroon in deze Kamer vacant is gekomen. Gistermiddag is een winkelier ster, aan de Hoofdstraat, opgelicht voor 40 eieren. In haar winkel vervoegde zich een persoon, mededeelende dat hij van haar man 40 eieren had gekocht. Hij vroeg aan de vrouw of hij ze mee kon krijgen. De vrouw gaf hem de eieren mee. Toen haar man thuis kwam, zeide deze van niets te weten. Bij de politie is aangifte van het geval gedaan. Hedenmorgen kreeg de werkman J. van Vessem, wonende Konijnenbuurt, werk zaam op het werk aan de Oosterhaven, een hei paal tegen zijn rechterpols, waardoor dit lichaams deel gekneusd werd. De man moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Hoogwater te Schiedam: Woensdag 11 Sept. 3.09 v.m., 4.12 n.m. Na het Bairamfeest zal het onder de Albaneezen verspreid worden. De Albaneeschc grensposten aan de Servische grens zijn vervangen door Turk- sche, daar de Albaneezen oogluikend het smokke len van wapens en ammunitie toelieten. Naar de Berlijnsche avondbladen uit Sofia ver nemen, heeft in de nabijheid van Karavepe een nieuw Bulgaarsch-Turksch grensincident plaats gehad, waarbij twee Bulgaarsche soldaten door Turksche troepen uit een hinderlaag zouden zijn neergeschoten. Volgens de «Frankfurter Zeitung" duurt de strijd tusschen Bulgaren en Turken nog steeds voort. De Bulgaarsche regeering heeft Sarafoff opge dragen, krachtig op te treden om het schieten aan de grens te doen ophouden, te eischen, dat ér dringende bevelen worden uitgegeven ten einde het vermiste lijk te doen opsporen en dat de bedrijvers van dezen moord voorbeeldig zullen worden gestraft. Dezelfde stappen worden gedaan bij den Turkschen gezant te Londen. Aan de „Times" wordt uit Petersburg1 gemeld, dat de aanstaande samensprekingen van Grey en Sasonof op Balmoral voornamelijk op Perzië lA-trekkiag zullen hebben. De openbare meening in Rusland is gaandeweg van meening' geworden,' dat Rusland daar een andere houding moet aan nemen, nu de proefnemingen met een grondwet tige, regeering mislukt zijn en er te Londen en Teheran zulk een felle veldtocht tegen Rusland gevoerd is. Gezaghebbende Russen zijn van oor. deel, dat de tijd is gekomen om in Perzië een krachtig bewind te vestigen. Uit Konstantinopel seint Reuter: In Turksche kringen, die tot oordeelen bevoegd zijn, worden de geruchten gelogenstraft, volgens welke er een oorlog tusschen Turkije en Bulgarije op handen zou zijn. UIT VLAARDINGEN. Zaterdag-avond is van de haringvisscberij te Vlaardingen binnengekomen het loggerschip VL 166, schipper H. van Roon, met» verlies van een der opvarenden, nl. den 31jarigen Pieter van Eijk Deze was op 12 Augustus door een klap van het zeil over boord geslagen en verdronken. RUSLAND. Hot PetersBurgsche Telegraafagentstehap zegt, dat het bericht van Poolsche bladen over een muiterij te Orany, in het departement Wilna, een verzinsel is. Er ligt daar niet eens genie, en ook geen infanterie. Volksbadhuis. In de week van 1—7 Sept. 1912 werden genomen 441 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 29 kuipbaden 56 regen 29 regen 287 school kinder a 5 ct. 40 Programma van de Uitvoeringdoor het Stedelijke Muziekkorps Woensdag 11 Sept s avonds 8 ure. 1. Marsch Loraine, L. Ganne, 2. Dichter und Bauer Ouv. F. v. Suppé. 3. Rosen aus dem Suden Walzer, J. Strauss. 4. Mireille Tant sur 1' op. Gounod. 5. II est passé, Gavotte, C. K. L. Burgdoffer. 6. Marsch» UIT DELFT. Bij het afbikken van het stucadoorswerk van het plafond in een der gangen van het gebouw der Nutssp&arbank, eertijds een der voorname heerenhuizen, aan het oude Delft te Delft, heeft men onder eenige lagen kalk stucadoorswerk ge vonden van een bijzondere fraaie soort, uit de 2e helft der 18e eeuw, waarin de familiewapens van D. H. Graswinckel, in 1782 en '83 burgemeester van Delft, en diens echtgenoote, Elisabeth Christina van Sliugelandt, welke familie destijds dit huis bewoonde. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE Volgens ©en telegram uit Smyrna hebben ver scheidene Italiaansche oorlogsschepen een en mon- strafie gehouden voor Scalar»,va, dat zij moeten hebben gebombardeerd. GRIEKENLAND. Een te Athene gehouden vergadering van 30.000 mensehen heeft krachtdadig verzet aangetekend tegen den toestand van de Grieken in Turkte. Dergelijke vergaderingen als te Athene, zijn gehouden te Patras, Missolongi, Volo en anceie steden in Griekenland. Venizelos 'heeft bij de ontvangst van afgevaar digden van die vergadering verklaard, dat ,.e re- geering in de ontroering van het volk deelt en voor de bescherming van de belangen en rech ten van hare landgenooten zal opkomen. 1 Op den Balkan. Uit Saloniki wordt aan de «National Zeitung" gemeld, dat in het kantoorlokaal van de «Dette publique" te Perlepe een bom werd gevonden, die door onbekende personen daar was neergelegd. Waarschijnlijk was het doel, het bankgebouw in de lucht te doen springen. De aanslag werd ge lukkig bijtijds ontdekt, zoodat niemand er eenige schade van ondervond. Te Constantinopel wint de meening, dat de rust in Albanië slechts tijdelijk hersteld is, meer en meer veld. Het doel, waarnaar de Albaneezen streven, is, om alle Turksche overheidspersonen uit hun betrekking te ontzetten en zelf de regee ring in handen te nemen. Verwacht wordt, dat de Albaneezen na het Bairamfeest een coup d'état zullen ondernemen. Het antwoord der regeering op de veertien eischen der Albaneezen is te Uskub aangekomen. ITALIë. In de graote zaal van het consistorie hoeft Z. H. de Paus dezer dagfen een groot aantal Fransche pelgrims hoofdzakelijk werklieden ontvangen. Kardinaal Ferrata stelde de pel grims voor en wees er op., hoe het den Paus moest verheugen, zooveel Fransche pelgrims uil eten werkenden stand te ontvangen, die hun aanhankelijkheid en volgzaamheid kwamen be tuigen. Daarna sprak Z. H. zelf de pelgrims toe en herinnerde er aan, dat hand- en veldarbeid beroepen waren door God aangewezen. Chris tus was immers zelf door zijn voorbeeld den werkman voorgegaan. De Paus haalde dan de evangeliewoorden aan, waarin gezegd wordt, dat 't lot van den tevreden werkman zacht en vol verborgen schatten zijn zal. 'Z. H. hoopte, dat die woorden voor de pelgrims werkelijkheid zouden warden, en hun arbeidzaam leven voorbij zou gaan, in vreie en zonder armoede of gebrek. TURKIJë. De overheid van Saloniki heeft de ontscheping van voor Servië bestemden schietvoorraad belet. 'De Servische gezant had in deze bij de Porto, stappen gedaan, maar de Porte antwoordde met de vraag wat dat voor munitie was. CHINA. De „Daily Telegïaph" verneemt uit Peking, oat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1