Binnenland. Verspreide berichten. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Laatste Berichten. derven. Het uitvoerverbod heeft de heele zaken wereld ontredderd en een stijging van het agio tengevolge. CHINA. Naar uit Peking aan de „New-Yorfc' Herald" gemeld wordt, heeft dr. Sun-Jat-Sen de vorige week een bezoek aan Kalgaji gebracht. Genoem de stad is op ongeveer 125 mijlen ten Noord westen van Peking in de provincie Cihi-Li ge legen en wordt door een rivier in een Móingool- sche en een Chineesche stad verdeeld, die beide versterkt zijn. De ontvangst, Welke Sun-Jat-Sen daar te beurt viel, was meetr dan schitterend. Zijn tocht dooi de prachtig versierde straten was 'n ware triurnf- tocht. De New-York-Hera 1 d'beschouwt deze en thousiaste ontvangst als een bewijs van vijandige stemming, die er onder de Noordelijke bevolking van China tegen de Republikeinen van Zuio- China bestaat. De leden van het Raadgevend Lichaam schijnen in oen zeer hachelijke positie te verkeeren. Zeer vermoedelijk zullen zij aan sprakelijk gesteld worden voor het mislukxen der leeningonderhandelingen, zoodat zij ook tevens aansprakelijk zijn voor het uitblijven van rie be taling van soldij aan de troepen. Het Chineesche gouvernement wil opnieuw met de Vjjf-mogend'heden-graep confcreeren, en men hoopt, dat deze onderharudelingeni dan tót een beter resultaat zullen leiden. Tegen een ieven- tueele tusechenkomst van het Raadgevend Li chaam zal men zich dan vermoedelijk krach dg verzetten. MEXICO. Van gezaghebbendte zijde is meegedeeld, dat een interventie door de Vereienigde Staten in Mexico nooit dichter nabij is geweest nan thans. Echter heeft Taft niet willen ingrijpen, zonder dat. het Congres in buitengewone zitting bijeen komt en hem tot interventie machtigt. De toestand in Zuid-Mexico is uiterst zorgwekkend. 'Men vreest, dat een ontscheping vap Ameri.- kaanséhe troepen in Mexicaansche havens aan cJe Golf van Mexico hetgeen natuurlijk interventie zou wezen de eenige oplossing uit de moeilijk heid is. Er gaan nog twee regimenten Amerikaansohe cavalerie naar de Mexicaansche grens. Verder worden de Amerikaansche mijnwerkers in de kam pen aan do grens v,an wapenen en schietvoorraden voorzien. Hier en daar aan de grens1, o. a. even ten oos ten van Douglas, hebben schermutselingen plaats gevonden tusschen Amerikaansche troepen en Mexikaansche opstandelinglen. Van laatstgenoem den kwamen er enkelen om het leven. De eerste officier heeft nog niet het gebruik zijner oogen teruggekregen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal op Dinsdag 17 dezer des namiddags te halfvier in vergadering bijeenkomen. De hertogin van Albany. De hertogin van Albany, die gedurende acht dagen de gast is geweest van H. M. de Koningin- Moeder, op Soestdijk, heeft deze gister-avond verlaten en is met den trein van 7.20 naar Vlis- singen vertrokken, om naar Engeland terug te keeren. De Koningin-Moedsr deed haar zuster tot den trein uitgeleide. Minister Colyn. De waarnemende minister van marine, de heer Colijn, zou gisteravond met zijn adjudant, luit. t/z. 1ste kl. mr. Jager, naar Den Helder vertrek ken, teneinde vandaag tegenwoordig te zijn bij de kustmanoeuvres van de vloot. PERU. !De „Times" meldt, dat de afdeeling van de katholieke zending, die, tot het instellen van een onderzoek naar de gruwelen in Putumayo, begin November uit Engeland zal vertrekken, uit tien man bestaat, van wie, de helft priesters zijn. Zij kunnen half December te Lachanena aankomen, dat hun hoofdkwartier zal zijn. De voorfiereiuing van de uitzending van een groep! protestaatsohe zendelingen van gelijke sterkte is nog niet opge schoten. Er ontbreken nog 7000 aaft de 10,000 die noodig zijn. -De „Matin" maakt békend, dat er aan de Duitse he girens noig negen kleine Fransche ge meenten zijn, die gebukt gaan onder den schul denlast, dien zij' om den oorlog van 1870 hebben moeten aangaan. Lang zijn die gemeenten ao.n" de Duilschers bezet en zwaar hebben zij1 er onder geleden. Na den oorlog hebben zij leeningem moe- ten aangaan en nog zijn die niet geheel afgelost Het zijn, op een na, zeer kleine gemeenten van 150, 184, 195, 254 inwoners enz. De depar tementale raad van Meur t he .et-Moselle heeft al eenigie jaren bij' besluit den wensch uitgespro ken, dat de staat die schulden overnemede kleinste is van 700 frank, dé g'rootste van 14,000. Nog vergeefs. De „Matin" vindt het beschamend voor het Fransche vaderland, dat het die kleine, arme gemeenten dén oorlogslast nu nog laat ura> gen. De Eerw. Pater Francis Buscih S. J. had het voorrecht, dat wel niet dikwijls zal voorkomen, priester gewijd te worden door zijn eigen broer, Mgr. Biusch, bisschop van Lead in de Ver. Staten Van Noord-Amerika. Een derde broer bereidt zich Voor tot het priesterschap te Leuven in België. Te Lyon zijn onrustbarende geruchten ver spreid in zake den gezondheidstoestand van kar dinaal Coiuillé, aartsbisschop van Lyon. De ex-sultan van Marokko Moulai Hafid, komende van Aixles-Bains door de Grande Char treuse in automobiel, is gisteren Grenoble ge passeerd en daarop in den namiddag naar Bnan?o vertrokken. Aan de Parijsche dagbladen wordt uit New- York gemeld De pakketboot »Bristol City" meldt, dat zij den 2n Sept. 1.1, in den Atlantischen Oceaan door den bliksem is getroffen De kleine mast werd ver brijzeldde kompassen werden buiten dienst gesteld en de vuren gedoofd. De chef machinist is op de brug geworpen en de eerste officier werd ter aarde geworpen en bedwelmd. De pakketboot is er met veel moeite in geslaagd de haven te bereiken. Kamerverkiezingen in 1913. Naar wij vernemen, is er sprake van dat bij de Kamerverkiezingen van het volgend jaar, in district Amsterdam V van rechtsche zijde een Roomsch-Katholiek candidaat zal gesteld worden. Als zoodanig hoorden wij noemen mr. P. J. M. Aalberse, het tegenwoordig Kamerlid voor Almelo. Hoewel daartoe nog geen definitief besluit is genomen, kan reeds als zeker worden aangeno men dat de heer P. Nolting in district VIII, het district waarvoor hij reeds vroeger zitting had, van vrijzinnige zijde candidaat zal worden gesteld. Naar bereids is gemeld, zullen de sociaal democraten in dit district met den heer A. B. Kleerekoper uitkomen. (Msb.) Afschaffing van nachtarbeid in het bakkers- bedrijf. Eergisteravond is te Utrecht aangevangen het derde congres van het nationaal comité voor af schaffing van nachtarbeid in het bakkersbedrijf. In deze eerste zitting heeft het nationaal comité met de afgevaardigden van de verschillende bij het comité aangesloten organisaties een -bespreking gehouden, waarbij nog eens duidelijk in het licht werd gesteld, dat het standpunt van het comité van de oprichting af tot op dit oogenblik toe nog niet is veranderd, d. w. z., dat aan den eisch van absolute afschaffing van den nachtarbeid wordt vastgehouden. Met dit standpunt bleken de afgevaardigden zich te kunnen vereenigen. De aanneming van het ontwerp-Aalberse werd dientengevolge niet wenschelijk geacht. Aan het comité werd opgadrsgen een regeling- te treffen, waardoor de actie op een gezonder finantiëele basis zou komen te staan, en maatre gelen te beramen de organisatie nog hechter te maken. terwijl de exploitatiekosten niet op slechts weinig zullen rijzen. Van de 12 patiënten is er gemiddeld 1 van buiten het totaal der verpleegdagen van buiten-patiëDten wordt op 2000 geschat. Met de eischen van goeden bouw zal rekening gehouden worden. Bij aldien tot nieuwbouw wordt besloten, zullen zij het er voor houden, dat bedoeld wordt op een andere plaats dan de tegenwoordige. Een Ontslag. Men meldt aan het sCentrum" De heer Lauwe heeft heden eervol ontslag aangevraagd als schoolopziener van het arrondis sement Rheden. Het aan den Minister gerichte verzoekschrift houdt in »De nu voor mijn gezondheid levens gevaarlijk geworden kwellingen en beleedigingen mij nog in de laatste dagen aangedaan, door den schoolopziener in het district Arnhem, den heer Van Renesse, verplichten op dringend advies van mijn geneesheeren een ontslag aan te vragen op 1 December 1912 uit mijn ambt als arrondisse ment-schoolopziener, dat ik op dien dag 19 jaar zal hebben bekleed. De bijzonderheden dier kwel lingen en beleedigingen, zullen fevens als bijdra gen van de geschiedenis van het Rijksschooltoe- zicht en schoolwezen in het district Arnhem na mijn ontslag door mij geschetst worden in een Open Brief aan de leden der Staten-Generaal". De regen. Men schrijft uit Winterswijk aan de Arnhemsche Courant" Tengevolge van. den aanhoudenden regen is de haver, die reeds van het land was gesneden, ge heel bedorven, De aardappelen hebben zich goed gehouden. De vrucht is goed en er is bijna geen ziekte. dok zijn reeds aangekomen, om de schatten naar boven te brengen. De expeditie wordt door Mexi- kaansche en Engelsche kapitalisten gefinancieerd. Het eiland »Atlantis," hetwelk een deel van den Atlantischen Oceaan moet hebben ingenomen, zou, naar Plato mededeelt, een oppervlakte heb ben bezeten, grooter dan die van Klein Azië en Lybrië samen. Het eiland, dat door koningen geregeerd zou zijn geweest, en oorlogen met Griekenland en Egypte zou hebben gevoerd, moet niet ver van de Zuilen van Hercules gelegen heb. ben en in een dag en een nacht in zee verzon ken zijn. Echter zijn door klassieke schrijvers, als Strabo en Plinius, de verhalen van Plato naar het rijk der sagen verwezen. Een ernstig spoorwegongeluk. Zes personen werden gedood en meer dan vijftig ge wond bij een spoorwegongeluk, dat in de nabij heid van Frie (Pennsylvania) plaats greep doordat een sneltrein derailleerde tengevolge van het bre ken van een wagenas. Ziekenhuis te Dordrecht. Het verhandelde in de afdeelingen van den Dordtschen Raad over de plannen van nieuwbouw of verbouw van het ziekenhuis is verschenen. We ontleenen er het volgende aan Er werd door enkele leden de nadruk gelegd op het feit, dat er nog een schuld van f125.000 op het ziekenhuis rust en dat het daarom finan cieel nauwelijks verantwoord heet een nieuw ziekenhuis te gaan bouwen. Verder werd opge merkt dat de verbouwplannen niet voldoende waren uitgewerkt en opzettelijk niet appetijtelijk waren voorgesteld. Dit werd echter door een arts-regent en den directeur-arts weersproken. Wijders werd gevraagd naar de jaarlijksche kosten aan rente, aflossing, geneesk. verpleging, enz., naar het aantal patiënten van buiten de gemeente en of alles zou kunnen worden bekostigd uit het opgegeven bedrag. Nog vroeg men of niet met f 100.000 een verbouw, voldoende voor 10 jaar, zou zijn tot stand te brengen en werd van ge dachten verwisseld over de plaats van stichting. Als voordeelen van 't tegewoordige gebouw wer den aangevoerd dat het stond in het centrum der stad, dat wellicht een deel zou kunnen behouden blijven en dat misschien bij afbraak het Bever- wijckplein in aanzien en bekoorlijkheid zou achteruitgaan. Dan werd besproken de vraag of kinderen zullen worden opgenomen. De Directeur zijnerzijds achtte een meer rustige plaats aanbevelenswaar- waardig. B. en W antwoorden uitvoerig. Zij geven te kennen dat de plaats waar het nieuwe zieken huis eventueel zal komen, nog wel buiten be spreking kan blijven, maar zij merkten toch op dat de gemeente geschikte terreinen bezit aan den Reeweg. Kinderopname in klein aantal, oordeelen zij gewenscht, hoewel zij het contract met het kinderziekenhuis niet zouden willen verbreken. Voor krankzinnigen zullen enkel isoleerkamers worden gemaakt en ook licht het in de bedoeling lighallen te maken. Minder juist achten B. en W. het, dat nog een schuld van f125.000 op het ziekenhuis zou rusten. In de exploitatierekening zol zich die omstandigheid niet afspiegelen en om die reden zou de bouw toch niet mogen worden uitgesteld. De vraag of 110 bedden wel voldoende zijn met het oog op de toekomst, gelooven B. en W. gerust toestemmend te kunnen beantwoorden, ge zien de toename in gebruik van af 1878. De jaarlijksche kosten worden begroot op f15.000, Vechtpartij. Zondagavond had te Stratum een ernstige veentpartij plaats, waarbij de knecht van den rutigverhuurder Vial een ernstige steek in het hoofd bekwam, welke hem werd toege bracht door J. v. d. B, te Stratum. B. is gearre steerd. ('-H. Ct.) Brutaal. Onder voorwendsel een horloge met ketting te willen koopen vervoegden zich Zondag-namiddag in een goudsmidswinkel aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam twee personen, die zich in een onbewaakt oogenblik een aantal fan tasie-broches en armbanden wisten toe te eigenen. Toen de winkelier hen bij het verlaten van den winkel wilde tegenhouden, gaven zij hem een slag in het gezicht en dreigden met een mes. Eén hunner werd op de Korte Prinsengracht door een voorbijganger gegrepen en aan een agent van po litie overgeleverd. Bij fouilleering werden 16 broches en 13 armbanden op hem bevonden. De tweede persoon heeft zich des avonds uit eigen beweging bij de politie aangemeld. Daad vaneen waanzinnige. Te Erfurt heeft een waanzinnige in een café zes personeu levensgevaarlijk en vijf andere licht gewond. De dader werd door de politie gevangen genomen. Worstvergiftiging. Men meldt ons d.d. 9 Sept. uit Steenwijk In een drietal gezinnen alhier deden zich heden bij verschillende personen meerder of minder ernstige ziekteverschijnselen voor. Allen hadden gegeten van leverworst, bij eenzelfden slager gehaald. Op advies van den behandelenden geneesheer, dr. B. Koster, werd de verkochte en de in den winkel voorradige worst door de politie in beslag genomen en ter onderzoek naar Utrecht gezonden. Een N ed e r 1 a n d s c h-D u i t s c h e veld slag. Men meldt ons: Een aantal jongelieden uit het Nederlandsche grensdorp Siebengewald, w.o. de 7 als echte vechtersbazen bekend staande gebroeders H., be vonden zich verleden Zondag op de kermis in het Duitsche dorp Hulm. Tengevolge van onheu sche bejegening door een Duitschen kommies, ontstond een twist, waarbij die ambtenaar zooda nig mishandeld werd, dat men hem per rijtuig naar huis moest brengen. Al spoedig was de strijd algemeen, maar de Hollanders behielden de overhand. Een politieman, die een paar schoten afvuurde zonder iemand te treffen, werd onscha delijk gemaakt, waarna de danstent grootendeels gesloopt werd. Naderhand werden een tweetal Hollanders, die er echter, naar wij vernemen, weinig mede te maken hadden, gearresteerd. De grootste belhamels hadden zich intusschen over de streep begeven en zijn dus voorloopig buiten het bereik van den krachtigen arm der Duitsche politie. Ongelukken in Italië. De Milaneesche correspondent van de Daily Chronicle" seint, dat er Zondag in de Italiaansche bladen een reeks ongelukken vermeld stonden. Te Tavola, bij Florence, is een geheime fabriek van vuurwerk in de lucht gevlogen. Twee be lendende huizen stortten in, waardoor vier menschen omkwamen en vier anderen werden gewond. Te Sassari, op Sardinië, is de stelling om een groote villa, die er voor een Amerikaan wordt gebouwd, ingestort vier werklieden werden ge dood en elf anderen zwaar gewond. Acht Ita lianen, werkzaam in een tunnel bij de Zwitsersche grens, werden door een aardstorting bedolven. In een wervelstorm in de Adriatische Zee zijn op de kust bij Ravenna een aantal visschersvaartui- gen vergaan. Bij Rimini zijn vier matrozen verdronken bij het omslaan van een bark. Ten slotte een aantal spoorwegongelukken. Op zoek naar »A 11 a n t i s". De En gelsche ontdekkingsreiziger Bernard Meekham is in gezelschap van een kleine groep Engelsche kapitalisten Zaterdag 11. van Londen naar Yukatan vertrokken om in de Caraïbische zee naar ver zonken schatten te zoeken. Mekham geloott daar ook de fabelachtige, ver zwolgen eilandengroep »Atlantis" te zullen vinden- Een groote staf van ingenieurs, duikers en duik boot-manschappen wachten hem te Yukatan. Ongeveer een dozyn duikbooten en een dryvend WEST-IN DIE. Pater L. M. Jansen. Donderdag, 15 Augustus was het 40 jaar ge leden, dat de Zeereerw. Pater Ludovicus Maria Jansen de H. Priesterwijding mocht ontvangen. In deze 40 jaren, schiijft »de Amigoe", heeft Pater Jansen getoond een man naar Gods Hart te zijn, een ijverig, voorbeeldig Priester, een on vermoeide Missionaris. In de dagelijksche H. Of ferande bracht Hij ook, iederen dag opnieuw, het offer van zich zelf' voor Christus en Zijn Kerk- Dat is de groote luister van dit Priesterjubilé, dat deze Offeraar ook zich zelf voordurend geof ferd heeft, zonder eenig voorbehoud, zoo volkomen mogelijk. Nooit heeft Pater Jansen zich zelf ge zocht, maar altijd zich geheel gegeven, met al zijn krachten zich wijdend aan het heil der zielen. »Wat een kostbare Hemelgave is zulk een Pries ter voor een Missie! Wat een onwaardeerbaar voorrecht voor Curagao zulk een Priester bijna de volle veertig jaar bezeten te hebben 1 »In Pater Jansen kan men zien, welk een kracht één enkel persoon ontwikkelen kan. Daar is in onze Missie niets groots tot staod gekomen, of Pater Jansen heeft er krachtig aan medegewerkt. Het Katholieke Vereenigingsleven werd door hem begonnen, de Katholieke school, en de Pers von den in hem hun steun. Waar lijden verzacht, armoede gelenigd, hulpbehoevenden voortgeholpen moesten worden, daar was Pater Jansen steeds op de eere- en eerste plaats. Maar bovenal open baarde zich de volle rijkdom van zijn Priesterziel in den biechtstosl en in het predikambt. O. die arme verdwaalden, zij konden geen weerstand bieden aan de liefdevolle roepstem van dezen Goe den Herder. »En nu zijn jaren reeds vele zijn en bij zich terugtrok uit de openbare bediening schijnt deze onverdroten werker niets eerder moede te wezen dan de ruste. Zie Pater Jansen tusschen zijn sjongens" met welk een aanhankelijkheid om ringen zij hem, omdat hij hen zoo goed begrijpt, zoo eerlijk hun spel weet te regelen, en altijd hen zoo echt hartelijk bejegent. Pater Jansen leeft voor de jeugd. sEn des avonds zet hij zich neder tot schrijven. Reeds een heele reeks deeltjes van sLectura Ca* tolica" verscheen, terwijl iedere week La Cruz een bijdrage ontvangt. Dwingt zulk een Priester geen eerbied af. En zouden wij hem niet huldigen, nu wy daartoe de gelegenheid hebben »Van heeler harte wenschen wij Pater Jansen geluk en hopen over tien jaar zijn gouden feest te vieren." Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Sept. 1912, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.4 te Stornoway. Laagste barometerstand 751.3 te Sylt. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordwestelijken wind, tij delijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen, zelfde temperatuur. Plan 1913. Heden-middag vergaderden ten Raadhuize, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer M. L. Honnerlage Grete, eenige industrieelen en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2