8*- If" TELEGRAMMEN. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Amsterdamsche Effectenbeurs Belaatisf Bood vas Distillates»* 7 Sept. 9 Sept. 10 Sept. «O»/» 67 86"/, 747* 32% 408/4 467a 247a 767a 231 38 dito Cart. Be, A, 47x« 97s Spoorwegen, lioov, 37s 26% 4% het hoofdbestuur de Oranjevereeniging, ter bespre king van een plan 1913. Aanwezig waren: de heeren J. M. v. d. Schalk, C. Houtman, G. I. Wittkampf, H. J. C. Roelants, Henri Smulders, de directeur van Gemeentewer ken en het hoofdbestuur der Oranje-vereeniging. De burgemeester, de vergadering openend, deelde mede, dat voor deze bijeenkomst zijn uitgenoodigd geworden een twintigtal industrieelen, uit ver schillende takken van industrie. Van verschillende personen was bericht inge komen, dat zij de vergadering niet konden bij wonen. Zij betuigden echter hunne instemming met het plan en verklaarden zich tevens tot medewerking bereid. De voorzitter gaf eenige inlichtingen omtrent de gebeurtenissen in 1813 en deed daarbij voorlezing van de proclamatie van 21 Nov. 1813 van het driemanschap v. d. Duijn v. Maasdam, v. Lim- bur Stirum en Gijsbert Karei v. Hoogendorp, en van de proclamatie van 2 Dec. 1813 van den Prins van Oranje, waarbij hij verklaarde de re geering te aanvaarden. Spr. merkte op, dat een feestviering in Novem ber moeilijk zal gaan, zoodat getracht zal moeten worden in den loop van den zomer of nazomer die feestviering te doen plaats hebben. De voorzitter legde nu aan de vergadering de volgende vragen voor: le zullen we feestvieren in 1913 ter herdenking van het 100-jarig bestaan van onze onafhankelijkheid en 2e, zoo die vraag met »ja" beantwoord wordt, op welken datum zal het feest plaats hebben. Vooraf merkte voorzitter op, dat de directeur van de Gasfabriek alhier het plan had om hier een tentoonstelling op het gebied van gas- en electriciteit te organiseeren. In den breede werd nu over een en ander van gedachten gewisseld. Door de aanwezigen werd instemming betuigd met het voornemen om hier ter stede het 100- jarig bestaan vanNederl. onafhankelijkheid te vieren. Op den voorgrond werd gesteld, dat het feest zou moeten plaats hebben ongeveer 31 Augustus 1913. Een bepaalde datum werd echter niet vast gesteld. Wegens de geringe opkomst, werd besloten nog niet tot de samenstelling van een hoofd comité over te gaan, doch daarmede te wachten tot een volgende vergadering, te houden over 14 dagen. KONSTANTINOPEL, 9 Sepit. (Reutor) Albanee- zen vielen het wapendepot te Terhovic, aan. Zij werden evenwel teruggeslagen. KONSTANTINOPEL, 10 Sept. Volgens berich ten, bij de Porte ontvangen kruisen de Italiaansche oorlogsschepen aan de Syrische kust. SALON1KI, 10 Sept. De bomontploffing te D,oï- ran had plaats op de lijin van Saloniki naar Ser res. Men verzekert, dat er 25 dooden en 80 gewonden zijn, voor het grootste gedeelte Mo hammedanen. De orde werd niet verstoord. PARIJS, 11 Sept. De bladen bevatten een tele gram uit Konstantinopel meldende, dat het af breken der diplomatieke betrekkingen tusschen Bulgarijie en Turkije mogelijk wordt geacht, tenge volge der scherpe woorden die gewisseld zijn tusschen den Turkschen minister van buitenland- sche zaken en den Bulguarschen gezant. Vergiftiging en valschheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Dordrecht is gister voort gezet de behandeling van de zaak tegten A. M. G., huisvrouw van Th. K., te Niauw-Lekkerland, beschuldigd van vergiftiging en valschheid.in ge schrifte. Als eerste getuige verscheen dr. J. J. van Eek. directeur-scheikundige van den gem. keurings uien st te Leiden, die als deskundige ve rschil lende onderzoekingen heeft gedaan en daaromtrent ver klaringen aflegde. In- de phosphorbrijl had get. arsenicum en koper gevonden, in lever en maag vond hij geen phosphor of lagere phbsphorverbin- dingen, wat echter volgens get. geeft bewijs is, dat in het lichaam geen phosphor is geweest. De griffier las vervolgens het schriftelijk rapport van dezen deskundige en van dir. Van Itallie voor, met de conclusie, dat een g'eringte' hoeveel beid arsenicum in een lichaam' niet wijst op ver giftiging, en dat ook de aanwezigheid van 64 m.M. zink in een K.G. lever niet abnormaal groot genoemd kan worden. Get. blijft bij, zijn rapport. i Nadat de getuigen Punt, die gisteren reeds gehoord waren, nog omtrent den verkoop van de phiospihorbng verklaringen hadden afgelegd, wordt gehoord de deskundige prof. dr. Talma, hoog leer a ar aan de universiteit te Utrecht, die ver klaringen aflegt omtrent het verloop' van phosphor- vengiftigingen. Prof. dr. P. van Romburgh en prof. dr. E. Co-hen, hoogleeraren aan de universiteit te Utrecht, leggen verklaringen af omtrent het voorkomen van phosphorverbindiingen in het lichaam. Dr. W. van IJzeren, arts' te Dordrecht, die het lijk van dien overdone (onderzocht heeft, legt daaromtrent verklaringen af: geen doodsoorzaak vast te stellen, de vastgestelde geelzucht wees op leverlijden, oorzaak van dat le verlijden bleek niet, kankerlijden uitgesloten, vergiftiging! geenszins uitgesloten. 'Op een vraag' van den verdediger antwoordt getuige, dat er geen vergiftiging! vastgesteld is. Dr. J. L. Gee-mans, art's te Dordrecht, legt vervolgens verklaringen af omtrent de bevindin gen bij de lijkopening, welke overeenkomen met die van dr. Van IJzeren. Vervolgens- wordt gehoord G. Boom1, arts te Streefkerk, huisdokter van de familie G. Voói de laatste ongesteldheid heeft getuige den over ledene alleen behandeld voor eeln1 sleutelbeen- breuk. Herhaaldelijk heeft getuige tusschen het najaar 1910 en het voorjaar 1911 den overledene ge keurd voor een levensverzekering; vroeger was hem dit nooit opgedragen. Hét onderzoek ge schiedde steeds op verzoek van beklaagde, dl< voor zoover dat toelaatbaar was', het onderzoek bijwoonde. Het is getuige opgevallen, dat de bedragen van ae levensverzekering hoog werden, en hij hoeft bekl. daarop gewezen, die verklaarde, dat een vriendin in Den Haag do kosten mee zou betalen. Met den overledene heeft g'et. over de verzekerin gen niet gesproken. Den 5den Aug. is get. door beklaagde geroepen voor haar vader, die niet g'oed was. Get. doet uitvoerige medede-elingen over hot verloop der ziekte. Aanvankelijk heeft getuige wel vermoedens van vergiftiging gehad, maar de verschijnselen w:a,- ren toch niet van zoodanigen aard, dat getuige daarvan werk durfde maken. Na de verklaringen der deskundigen en na de schets van het verloop der ziekte-, verklaarde prof Talma, dat het onwaarschijnlijk is, dat hier in. bet begin van de ziekte een groo-te hoeveelheid phos phor is gebruikt, dan was het verloop sneller geweest; de geconstateerde geelzucht wijst niet op phosphor- of arsenicum-vergiftiging. Naar aanleiding van een vraag van den ver dediger antwoordde prof. Talma, dat het niet waarschijnlijk is dat bij een persoon van de-ze klasse 2 a 3 m.-g. phosphor per dag1 is toege diend. Ir. deze klasse van memsehen kent men ajeien phosphorbrij en men behoeft daarvan nog maar een kleine hoeveelheid toe te dienen om een hoe veelheid phosphor te geven, die onvermijdelijk doodelijk is. Het verloop van de ziekte geeft geem recht om aan te nemen, dat er arsenicum in 't spel is geweest. Na de pauze wordt nog weer dr. Van IJzeren gehoord'. Deze verklaart, daar er in hot lijk' geen phosphor gevonden is, hij' niet graag zou zeggen dat er phnspihorvergiftig'ing heeft plaats gehad. Prof. Talma, nog gehoord, acht hot ongepernn- teerd hier de waarschijnlijkheid van vergiftiging te opperen; was er phosphor gevonde-n, dam zou vergiftiging waarschijnlijk, maar Ihn-g niet zeker zijn. De verschijnselen wijzen wel op vergiftiging, maar phosphorvergift.iging mag daaruit niet wor den afgeleid. T. Versloot, steenkolenhandelaar te Papendfecht en M. Broere te Lekkerke-rfc doen medede-elingen omtrent gesprekken met bekl. in 1911 over haar vader in verband met levensverzekeringleu Na verboor van dr. Oven, te Dordrecht, die ten huize van bekl. bij de huiszoeking een tleschj-e waarin pho-sphor was geweest, had gevonden, wérd voorlezing gedaan van het rapport van- get. en dr. van Raalte, te Dordrecht, betreffende het onderzoek van lijkdeelen. Zij! verklaren in lever en maag phosphor te hebben gevonden. Prof. Cohen onderwerpt het rapport van dr. van Oven en van Raalte aan een scherpe kritiek, en zegt, dat aan het onderzoek geringe zorg be steed isget. is geschrokken, dat een deskundige in zulk een ernstige zaak een dergelijk rapport uitbrengt. Dr. van Oven handhaaft zijn rapport. Prof. v. Komburgh meent, dat als dr. van Oven zich op een door dr. Oven aangehaalde Duitsch- autoriteit befoept, hij ook diens werkwijze had moeten volgen, wat niet geschied is. De verdediger stelt den deskundigen naar aan leiding van het rapport der heeren van Oven en Raken verschillende vragen, waarbij de getuigen Cohen, v. Romburgh en van Eek verklaren, dat zij nooit op grond van den reuk alleen zouden besluiten tot de aanwezigheid van phosphor. Door den verdediger gevraagd, of Talma ook phosphorvergiftingen behandeld heeft, verklaart deze verschillende gevallen na den dood te heb ben gezien en ook vergiftigden te hebben be handeld. P. Breed veld te Schoonhoven legt verklaringen af omtrent het leenen van geld door bekl. M. van Namen te N.-Lekkerland heeft den overledene in zijn ziekte bezocht en ook bij hem gewaakt, de zieké klaagde toen over pijn in den buik en de keelvan de verpleging kon getuige niets zeggenals get. er was, was bekl. altijd vriendelijk tegen haar vader; de zoons waren nog al eens lastig voor den ouden G. Vervolgens worden gehoord de getuigen H. Trust, koopman en E. van Wageningen te Schoonhoven, A. J. Wervers te Breda, vroeger woonachtig te N. Lekkerland, A. R. van de Weg, te Voorburg en L, Schep. Zy doen verklaringen over gesprek ken, die zij met bekl. hebben gehad, waarin men het over verzekeringen of den vader van bekl. had. Na een korte pauze, om gedaagde de gelegen heid te geven haar kind te voeden, wordt ge hoord D. J. Schuddeboom, inspecteur van de Nat. Levensverzekerings-Bank te Rotterdam, die een verklaring aflegt over een voorstel tot levensver zekering op het leven van haar vader, groot f 15,000 ten behoeve van beklaagde, hij sprak toen alleen met bekl. die voorgaf, dat haar moe der, na haars vaders dood toch verzorgd was. Na dat het formulier ingevuld was, is bekl, met het stuk naar beneden gegaan en heeft het stuk daarop teruggegeven voorzien van den naam haars vaders. Bekl. houdt vol, get. haar heeft gezegd maar voor haar vader te teekenen ook ontkent zij na haars vaders dood woorden te hebben gezegd, die get. haar in den mond legt. Ook merkt bekl. op, dat de directie toch verschil in de handtee- keningen op het voorstel en op het keuringsfor mulier, dat door haar vader geteekend is, had moeten zienzij vindt het vreemd, dat men daar pas nu mee komt. Door den verdediger gevraagd, antwoordt get., dat hij in de meening verkeerde, dat bekl.'s vader thuis was, omdat bekl herhaaldelijk naar beneden ging om gegevens te halenget. heeft met bekl. het formulier doorgeloopenget. had geen be zwaar, dat de handteekening niet in zijn tegen woordigheid gezet is, daar vaak ook formulieren per post ter teekening worden toegezonden. Dr. Boom, van Streefkerk, heeft den vader ge keurd deze heeft in getuige's tegenwoordigheid het desbetreffend stuk geteekend. Get. erkent, dat er te Lekkerland praatjes liepen over een minder goede gezondheid van den ouden G., wien get. behandeld heeft als lijdende aan kanker. Get. heeft niet gedacht, dat de vader, die hij als een sterk man kende, zoo spoedig zou sterven het bevreemdde hem wel, dat de geelzucht, die gewoonlijk met een 14 dagen geneest, zoo lang duurde. Get. J. W. Niemeijer, directeur van de Nat. Levensverzekeringsbank te Rotterdam, legt een verklaring af omtrent de verzekering van f15.000, welk bedrag nog niet uitbetaald was, toen de justitie zich met hex sterfgeval G. bemoeide. De getuigen J. W. Boerman, hoofd eener school en J. H. Hollestelle, teekenleeraar, beiden te Dordrecht, leggen hierna verklaringen at omtrent de handteekening onder het voorstel tot verzeke ring zij komen tot de conclusie, dat die door bekl. is geschreven zij heeft daarbij niet getracht de handteekening van haar vader na te bootsen. Bekl. heeft het plaatsen van de handteekening erkend. Daarna worden 3 getuigen a décharge gehoord. De getuige J. Seton te Oud-Alblas heeft bekl. nooit slecht over haar vader hooren sprekenna den dood vond hij bekl. bedroefd. A. A. den Boom, brievenbesteller te Alblasser- dam, heeft den verzekeringsagent de Waal mee gedeeld, dat G. een verzekering wilde sluiten onder opmerking, dat G. een goede zaak had get. meent wel, dat bekl voor de ontvangst van postpakketten voor haar vader teekende met diens naam zeker weet get. dit echter niet. A, van Vliet, koopman te Rotterdam, die gere geld in het koffiehuis van G. kwam om zijn boterham op te eten, heeft nooit iets van een minder goede verstandhouding tusschen bekl. en haar vader gemerkt; get. meent, dat de zaak nog al goed ging. Kwart over zes wordt de behandeling van de zaak verdaagd tot Maandag a.s. 10 uur. Geboren: 8 Sept. Gerrit, z. v. G. Yoogt en A. v. Maastricht, Hoofdstraat. 10. Cornelis Jan, z. v. C. 'J. Lemson en J. v. Dijke, Ploegstraat. Sebastianus Petrus Wilhelmus, z. v. S. H. Pen- ders en A. M. H. Martens, Groenelaan. Overleden: 10 Sept. Christina Wilhelmina Hendrika van Hees, oud 3 j. en 4 mnd., Kortland straat. BEURS VAN SCHIEDAM, 11 Sept. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit d# Kamer van Koophandel voor de Bears. 11 Sept. f 128/4' Nament de Oommittie voor de noteering H. A. I, MITTKAMPË f 123/4 f 123/4 f 123/4 Moutwijn: Jenever: Amsterdamsche proef.: Spoeling: Stemming op heden vast. Bpiritns. 10 Sept. 11 Sept. 13% 18— 19% 1.10. 13% 18- 19% 1.20. Graanspiritus Melasse-spiritus Ruwe spiritus 10 Sept. 11 Sept. f21- a f21% f21- a 121% f 19— a ff 19— Af f 9% a 110- f 9% A flO- Ste mm ing op heden: vast. HAMBURG, 10 Sept. Spiritus vast, Sept. mk., 213/4, Sept./Oct. 213/4koop (zonder fust.). NEW-YORK M a i sWestern Dec./Mrt. 10 Sept. 59.9 Sept. 60%. CHICAGO. Mais Sept. Dec. Mei Juli 10 Sept. 71 Va 53V„ 528/. 9 Sept. 73% 53Vg 53 Rogge traag. Loco 10 Sept. 67% 9 Sept. 68 van Woensdag II Sept. Staatsleeningen. V. K. Heden, NEDERL. Ned. W. S. Obi. 3£ dito Obi3 dito dito Cert3 dito dito Cert2 HONGAR. Obi. Goudl. '81/93 4 L. 1892—1910 O. .4 OOSTENR. Oblig. in Papier dito in Zilver5 Bel. vr. Kron. 14 PORTUGAL. O. Tabaksmonop 4 i Obi. Ie serie. .3 RUSL. Obi. 1906. 5 O. Iwang. Dombr. .4 Obligatiën 1905 .4 Obi. Nicolai 67/69 20. .4 Obi. Nicolai 67/69 100. .4 Zuidw. Z. R. 125. .4 dito 8/90 G. R. 625 bij Hope 4 JAPAN. Binn. Schatk. Obi. 6 MEXICO. Aflosb. O. 1, 2,3,4 s. 5 COLUMBIA. Gee. B. Sch. Obi. 3 DOMINIC. Rec. v. 0. .6 918/4 671/g 898/4 89i/a 86% 93"/i« 64% 96% 99% 92*7x6 92u/i« 851/4 86 s/g 92'Vi, 457a 50 1017a i« Bank- en Cred.-Instellingen. A.NED, en KOL. Amst. Bk. A. 193% Koloniale Bank A. !30 Lab. Oyens A Co. s. A. 103% N.-I. Handelsb. A. s 218 Nederl. Bank. A213% Nederl. Handelm. resc. A. 176% I Hypotheek-Banken. NED.enKOL. E. Ned. H.Briefb. 4 Ned. H.-B. Veend. .4 N. W. A Pac. A. dito Bew, v. deelg. .f 95%' 96% 170 58.10 Indnstr. Ondernemingen. NED. en KOL. N. Gist-& Sp.f.A. West. Suikerr. A. BUITENL. Am. Car&F.C.v.A. Am. Hide Leather Anglo Am. Tel. Co. S. Iron Steel, gew. A. id. Cert. v. Obi United Cigar U. S. Steel C. C. g. A. dito C, v. Pr. dito 318 170 60Via 28"/16 263/4 u/i« 18*7x6 567x6 74% 1157x6 Cultuur-Ondernemingen. Handelsver. en Handelsvenn C. M. d. Vorst. A. Handelsv. Amst. A. 161% 1162 193 MijnbouwMaatschappijen. NED.enKOL. Ketahoen.gew.A, dito pref. Aand. Paleleh gew. Aand. dito pref. Aand. Redj. Lebong A. s s BUITENL. Gr. Cobar Rec. v. A, Pittsb. Coal. A 1168/4 2643/4 1083/4 Petrolenm-Ondernemingan. NED en KOL. K.M.t.E.P.br.A. Dordt. P. I. M. A. Gee. Holl. Petr. Cert A. Moeara Enim A, Perlak-Petr. M. A. Sum, Pal. P.-M. A'. t 520x/g 1638/4 270i/, 2183/4 1903/4 221 193% Rubber-Maatschappij en. Aand. Amsterd. Rubber Amsterd.-Balata Dgii-Batavia Rubber. Nederl. Rotterd. Tapan Serbadjadi BUITENL. Intercont. A. 1417P 831/4 1677, 147 147x. Scb eep v&ar t-Maatsehapp NEDERL. en KOLON. Ned.- Am. S.-M. A. s Rotterd. Lloyd. A. BUITENL. Int. Merc. Mar. A, dito Prgf, dito s j 192% 140% 57x6 207x6 Tabaks-Ondernemingen. NED. en KOL. Amst. Deli-C. A. Amst. Langk. C°. A. j dito pref. Aand. Amst. Serd. T.-C. A. Bindjev T. M. A. Deli Cult.-Maatsch. A. Krapoh. Tab. Maatsch. A. Langk. T. M. Ad. A. Medan Tabak-Maatsch. A. —otterd. Deii-Maatsch. A. BUITENL. U», Lk. PIC.v.g. A. A Diversen, BUITENL. Maxw. Land Grant Cert, van Aand. j Cert. v. Inc. bds, s Per. Corp. C. v. A. s dito C. v. Pr. A. Tranar, L. Ex 0. v.A. i 700 319 372 52 943/, 91 613/4 2601/, 405i/t 516 136 502 i .5 4i NEDERL. Holl. IJ.-Sp.-M. A. Maatsch. tot. E. v. S. A. N. B. Boxtel. W.A. dito 2e hypoth. Q. ENGEL. Underground AMERIKA. A. Top.C.v.gew. A. Denv. Rio-Gr. Cert. v. A, Erie gewone A. Kans. Cit S. Rw. Cy. g. A. dito dito Prefer. Aand. Miss. K. A Tex. Cert. v. A. Nat R. of Mexico 2e pr. A. N.-York Ontario A. Rock Island Co. C. v. g. A. South. Pac. Cy. gew. Aand. SMith. Railw. Co. Afg. g. A. Un. Pac. Rr. Cert. v. g. A. Wabash Spoorwmjj. gew. A. Wab. Pittsb. Term. O. CANADA. Grand Trunk Rw, Cy, Cert, v. gew., Aand. 87% 92 87, 14% 110 22716 35l5/x6 277a 617s 29 29*7x6 37 267x6 -117ft 30i/s 7I14 5*/i. 27x6 287s 1095/xg 227x6 357i« 277. 29% 30% 171

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3