Dagblad voor Schiedam en f finn bU:r f on r::: fiij J. A. M. MEIJER. G. DUBBELMAN, T. VAN ES. Gratis Ongevallen verzekering 35ste Jaargang. Donderdag 12"September 1912 10420 oyereeiKoistig op ie polis vermelde voorwaarden. Qffieieeie berichten. MILITIE. Kennisgeving. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buiteal&udsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. b« levenslange geheele invaliditeit De verzekering wordt gewaarborgd door de bü verlies van een hand, voet of oog,; Hoilandsche Algemeene bij verlies bij dood een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. I I U U een duimI U U wjjsvingerj I (J bij verlies van eiken ande ren vinger. Voor de verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad op Woensdag 18 September a.s. worden door ons met den meesten aandrang aanbevolen District II vacature C. W. de Jong, den Heer District III vacatureH. van der Drift, den Heer vacatureW. C. G e r 1 a c h, den Heer De stembus is geopend van 8 5 ure. Voorkeur bij indeeling. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat de lotelingen dezer gemeente, lichting, 1913, die met bij den Keuringsraad of op andere bij de geldende voorschriften bepaalde wijz hun wënsch hebben kenbaar gemaakt om te worden bestemd voor de zeemilitie, of voor een der korpsen of korps-onderdeelen van het leger, zich alsnog voor 10 October a.s. daarvoor aan de afdeeling Militie dezer gemeente kunnen aanmelden. Schiedam, den 12den September 1912. De Burgemeester voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van: lo. de Directie der Glasfabriek „de Schie" om vergunning tot het oprichten van een machi nale flesschenl'abriek met 2 Owen's machines, op het terrein aan den Buitenhavenweg no. 146, kadaster Sectie L no. 1914; 2o. C. H. Windhorst om vergunning tot het oprichten van eene smederjj en kopergietery in het pand staande aan de Nieuwe Haven no. 245, kadaster Sectie M no. 929, gedreven door een stoommachine van 8 P.K. met een stoomketel van 61/2 M2 verwarmingsoppervlak 3o. J. Voogd om vergunning tot het oprichten eener mineraalwaterfabriek met een gasmotor van 3 P.K. aan de Boterstraat no. 9, kadaster Sectie B no. 412 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 26 September a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar hei behoort, den 12 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De electriciteit. Naar wij vernemen, is in de ten stadhuize alhier gehouden bijeenkomst der bedrijfscommissiën van Delft en Schiedam nog geen algeheele over eenstemming verkregen ten aanzien van de voor waarden waarop door Schiedam aan Delft water en door Delft aan Schiedam electrische stroom zal worden geleverd. De beraadslagingen hadden echter een bevredi gend verloop, zoodat men reeds nu begonnen is met de samenstelling van een ontwerp-contract. Er moeten thans nog eenige bezwaren uit den weg worden geruimd, vooraleer het concept voor- loopig kan worden vastgesteld. Het is niet on waarschijnlijk, dat de moeilijkheden door onder ling overleg worden weggenomen. Gelukt dit niet, dan zal er nog een gecombineerde vergadering moeten plaats hebben. Nemen echter de onderhandelingen het ge- wenschte verloop, dan zal er geen vergadering meer worden gehouden. Het concept gaat dan naar B. en W. van Delft en Schiedam, die de zaak verder zullen voorbe reiden ter behandeling in de respectieve gemeen teraden. Naar men ons verzekert, wordt er met grooten spoed aan de totstandkoming der overeenkomst gewerkt. Niet onwaarschijnlijk wordt het geacht, dat de ontwerp-overeenkomst in October den gemeente raad hier ter stede zal bereiken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8|1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. B akkers knecht. Boekdrukkersleerling. G eroödschapsslijper. G oudsmidsleeriing. Horlogemakersleerling. Houtslijper. Kantoorbediende (aanfc.) Kootjongen. Ker n maker, Klinker. Koperdraaier. Kniper. Kuipers jongen. Loopjongen Magazijnknecht (ij'zerzaak). Metselaar. Reiziger. Schilders jongen. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Steenhouwersjongen. Timmerman (halfw.). Timmerman bekwaam). Volontair.bouwkundige. Das m eisje P. G. Kindermeisje (P. G.) Dagmeisje R. K. De politie ontruimde, op verzoek van den kastelein, het café. Dinsdag 17 Sept. hoopt onze oud stadgenoot, de weleerw. pater Cyrillus Perquin uit het klooster Velp bij Grave, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar in de orde der Capucijnen werd aangenomen. Moge God den ijverigen priester nog vele ver dienstelijke jaren schenken 1 Gistermiddag omstreeks uur heett een onbekend gebleven chauffeur van een door de Overschiesche straat rijdende auto, twee kinderen van 5 en 4 jaar, die al spelende in de Schie waren gevallen, uit het water gered. De kinderen hadden geen letsel bekomen. DE OORLOG TUSSCHEN ITALIË EN TURKIJE De kapitein-vlieger Moizo, gisteren van Zoem naar Tripoli vertrokken, heeft tusischen Zawia en Elmaja, tengevolge van een gebrek aan oen motor, moeten landen. Hij is toen door Turksche Arabieren gevangen genomen" en naar Azië ge bracht. Te KethelBakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksters. 1 Vuurwerkers (bekwaam). Aangeboden Arbeidskrachten. Brandersknecht. Stoker. Hoefsmid. Sjouwers. Mandenmaker Werkster. Motordrijver. Dienstbode Opperlieden. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 13 Sept. 5.15 v.m., 4.54 n.m. Gister is bij de politie aangifte gedaan, dat de dochter van een caféhoudster aan de Noordvest, haar portemonnaie met geld ver miste, welke zij op een tafeltje had laten liggen. De poitemonnaie werd later teruggevonden op een stoel waarop een der bezoekers had gezeten. Als de dader wees de dochter van den caféhoud ster den bezoeker aan, die op den stoel had plaats genomen. De man ontkende echter. De politie doet onderzoek. De 12-jarige Betje Neijs, wonende Bakkersstraat, is gisteravond om 6£ uur in de Buitenhaven gevallen. Zij werd met behulp van een haak gered. Om tien uur gisteravond is door de politie een man aangehouden, die de arrestatie van iemand, die een strafbaar feit had gepleegd en zijn naam weigerde op te geven, belemmerde. De persoon, dien de politie wilde verbaliseeren wist te ontkomen, doordat hij langs eens zijdeur het café, waarin beiden zich bevonden, verliet. In bedoeld café, gelegen aan de L. Haven, werd even later de hulp der politie ingeroepen wegens een hevige vechtpartij, die tusschen eenige bezoeker^ was ontstaan. Op den Balkan. De «Berliner Zeitung am Mittag" verneemt nog uit Coustantinopel, dat de toestand op den Balkan van dag tot dag kritieker wordt. De stappen, die Bulgarije bij de mogendheden ondernomen heeft lot het tenuitvoerleggen van het Berlijnsche ver drag in Macedonië, wordt door de Porte als een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije beschouwd. Rusland zou deze stad- pen van Bulgarije, die het een gevolg van het voorstel van graaf Berchtold noemt, scherp afge keurd hebben. Van welingelichte zijde werd den correspon dent van de »B. Z. am Mittag" verzekerd, dat het jongste Bulgaarsch-Turksche grensconflict bij Karatepe door de Bulgaren geprovoceerd werd. Het geheele incident kwam voort uit een twist omtrent een W.C., dat den Turkschen grenswach ters toebehoort, doch dat de Bulgaren in bezit wilden nemen. (Dit incident schrijft de »B. Z." kan een der wonderbaarlijkste redenen zijn, die ooit tot een oorlog geleid hebben. Kleine oorzaken kunnen echter groote gevolgen hebben). Aan de ^Frankfurter Zeitung" wordt tenslotte uit Sofia gemeld, dat de Bulgaarsche regeering bereid is haar eisch omtrent autonomie in Mace donië aan de goedkeuring der mogendheden te onderwerpen. Zijn deze echter niet in staat op vredelievende wijze aan den eisch der Bulgaren te voldoen, dan zou Bulgarije naar de wapens grijpen. DUITSCHLAND. De «Deutsche Tageszeitung" gaat opuieuw zeer heftig te keer tegen het vermoedelijk plan der regeering om toe te staan, dat bevroren vleesch uit Argentinië of Australië ingevoerd wordt. Het blad verwijt de Hamburg—Amerikalinie en andere stoomvaartschappijen, verder eenige groote Ber lijnsche warenhu'zen, dat zij de beweging ten gunste van den invoer van bevroren vleesch onder steunen, en zet vervolgens haar onverwikkelijke scheldpartij nog verder voort. Hieruit zou men kunnen besluiten, dat de agrarische partij bevreesd is voor de nog niet bekende plannen van den Bondsraad. Zij spiegelt Bethmann Hollweg nu reeds een geweldig fiasco voor, hoewel tot dusverre nog niets gedaan is, om aan den vleesch- nood op de een of andere manier een einde te maken. De Rijkskanselier is vandaag te Berlijn aangekomen en heeft zich onmiddellijk met het ministerie van Binnenlandsche Zaken in verbin ding gesteld. De «Lokal-Anzeiger" schrijft daar over het volgende: Naar wij vernemen, had gister-ochtend op het departement van Binnenlandsche Zaken 'n lange conferentie piaats, waarbij het urgente vraagstuk tot leniging van den vleeschnood uitvoerig bespro ken werd. Waarschijnlijk werden definitieve voorstellen ontworpen, om die aan de goedkeuring van den Rijkskanselier te onderwerpen. De staats-secretaris van Binnenlandsche Zaken, Del- brück, en de Pruisische minister van Landbouw, von Schorlemer, begaven zich gister-middag naar den Rijkskanselier om met ham de vleeschnood- kwestie te bespreken. Nog voortdurend komen uit alle steden en dorpen van Luitschland berichten binnen over protestvergaderingen, gemeenteraadbesluiten enz- Bedriegen wij ons niet, dan zal de regeering, in weerwil van het tegenstreven der agraren, ver plicht zijn een uitweg te zoeken." De sFleischerzeitung" bericht, dat in de afge lopen maand Augustus te Berlijn 2564 stuks rundvee, 3162 kalveren en 7320 varkens minder gekocht zijn dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Zelfs lieden met een goed inkomen, schrijft dit blad, moeten, tengevolge van de hooge prijzen, zich met weinig of in het ge heel geen vleesch tevreden stellen. FRANKRIJK. De „Evening News", tracht, evenals de Fran- sche bladen doen, de waande van de samentrek king der Fransdie linievloot in de Middellandsche Zee te verkleinen. De linieschepen waren vóór 1909 ook al in de Middellandsche Zee, schrijft het blad, overeenkomstig de afspraak van 1907/8, waarbij Frankrijk op zich nam de Middellandsche Zee vloot tegen Oostenrijk en Italië, en Engeland die Noordzee tegen Duitsdhland te verdedigen. Be ParijSdhe correspondent van de „Times" seint het een en ander over uit de beschouwin gen van de Fransche pers, die ook de ontevre denheid van Brest moet verzoenen. Brest ris er n.l. allerminst mee ingenomen, dat het derde eskader linieschepen, die er hun haven had, naar de Middellandsche Zee zal vertrekken. De koop lieden zouden gisteren een vergadering houden om er tegen te protesteeren. De departementale raau van Finistère heeft reeds in buitengewone zitting .eenstemmig besloten, er bij den minister van marine op aan te dringen, dat het heele eskader te Brest blijft. Aan de menschen van Brest wordt allereerst herinnerd, dat alle linieschepen nog in 1909 in de Middellandsche Zee waren en de zes van het derde eskader alleen naar het Noorden werden gezonden, omdat de werven te Toulon eri Bizerta niet al het werk afkonden. Maar de gedachte bleef om de linievloot bijeen te houden. Vandaar dat de namen Noorder-eskader e® Zuider-eskader wer den opgeheven, en er een nieuwe indeeling kwam in le, 2e en 3e eskader. In 1910 en 1911 heb ben ook alle drie eskaders gezamenlijk in de Middellandsche Zee geoefend. In 1912 was het plan een gezamenlijke oefening in den Atlan- tischen Oceaan te houden, maar om den poli- tieken toestand moesten het le en 2a eskader, gezamenlijk als de eerste vloot hekend, in de Middellandsche Zee blijven. Nu Toulon en Bizerta beter toegerust warden en ten deele reeds zijn, is er ook geen bezwaar meer tegen de samen trekking in dé Middellandsche Zee. Brest verlangt de schepen te houden, om logen een aanval van den vijand beter beschermd te zijn. Maar de zes linieschepen dagteekenan uit de jaren 18941898, zijn dus al oud en minder ge schikt om het hoofd te bieden aan een vijand in de Noordzee; daarentegen kunnen zij tegcin Italiaanjsche en Oostenrijksohe linieschepen van hel vóór-dreadnought-lype het best opnemen. Ook is het in het algemeen teir verdediging van het vaderland, en dus ook van Brest, heter dat de vloot hijeen blijft. Wat het oeconomische belang betreft: er blijven toch altijd schepen te Prest achter en voor herstelling en proviandeering van de vloot, zal het altijd een haven Van belang zijn. Ten slotte zet men uiteen, dat het hij een Europeeschen oorlog in den aard van de zaak ligt, dat de mogendheden van de drievoudige entente hun zeemacht aldus laten optreden: Rus land in de Oostzee, Engelland in de Noordzee en Frankrijk in de Middellandsche Zee. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Eucharistisch congres. Uit Weenen worden uitvoerige bijzonderheden gemeld over den plechtigen intocht van (.en pau se! ijken legaat, kardinaal Van Rossum. Trots het koele weer waren de straten, waar door de hooge geestelijke passeerde, zwart van duizenden menschen. Vensters en balkons, ja zelfs de daken, waren in weerwil van het verboa der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1