Verspreide berichten. Binnenland. politie met honderden mensehen bezet. Graaf Cze- rin ontving den kardinaal namens keizer Fianz Joseph. Ook de gezant van Oostenrijk bij het Vaticaan rvas aanwezig. Drie hof galakoetsen, waar in ook de aartshertogen gezeten waren, wachtten tien kardinaal aan het Westerstation op'. Duizenden en duizenden vielen op de knieën toen de kardinaal langzaam in den keizerlijken statiewagën dooir de straten reed. Hij1 zegende de menigte, door het gouden kruis' met plechtigheid op te heffen. Met stormachtige toejuichingen werd hij begroet, toen hij1 de Mariahilfers trasze passeer- oe. Daarna ging de tocht door de Riugstrasse, tot bij de keizerlijke opera. Hier was op het pfcin een groot, baldakijn opgericht, versierd met palmen en witte rozen. Daar stand de hooge katholieke geestelijkheid, o.a. de aartsbisschop Nagl, de bur gemeester en viced) urge mee ster van Weenen, de gemeenteraadsleden,, meer dan 150 bisschoppen uit alle landen der wereld, alle vertegenwoordigers der O'ostenrijksch-Hongaarsche 'kloosters. Bij zij'n aankomst werden onder 8e klanken van gewijde muziek honderden schitterende vaandels ont plooid. De klokken van alle kerken te Weenen begonnen te luiden. Bijzonder viel een groots Albaneesche deputatie van Miriditen en Mal'is- soren op, in kleurrijke kleederdracht. De mannen droegen witte fezzen op de donkerbruine koppen. De vrouwen kleurrijke, zijden sjaals, terwijl de fraai besneden gezichten met de donkera glan zende oogen half bedekt waren met gazen sluiers. Evenals de Turksche vrouwen, droegen zij' ook de wijde, zijden pofbroeken, schitterend van kleur. Zoowel de aartsbisschop van Weenen, als de burgemeester Neumayr, hielden een feestrede. Kar dinaal van Ro-ssum sprak eerst in het Latijn en daarna, in het Duitsch een dankrede uit en zeide, dat hij niet alleen aan het keizerhuis, maar aan de geheele bevolking van Weenen den zegen van Z. H. den Paus kwam overbrengen. Daarna begaf de kardinaal van Rossüm zich te voet, achter' een langen stoet van geestelijken en van onge- veer 200 bisschoppen, naar de Stefanuskeik. Na beëindiging van de kerkelijke ceremoniën reed de kardinaal in den statiewagen naar den Hofburg, en werd op zijn weg geestdriftig toege juicht door de duizendkoppige menigte, die hij voortdurend zeigende. Voor den Hofburg, waar hij als gast van den keizer wonen zal, trad de wacht onder tromgeroffel en trompetsignalen in hef, ge weer. De hoofdwacht bracht den kardinaal de zelfde eerbewijzen als aan den keizer. Om zes uur ontving de keizer den kardinaal in audiën tie, r Volgens de Weensche „Reichspost" heeif de keizer aan kardinaal Van Rossum het grootkruis der orde van den H, Stefanus verleend. 'Om 10 uur gister-ochtend had in het aartsbis schoppelijk paleis de plechtige ontvangst van tal rijke audiëntiegangers door den kardinaal-legaat plaats. Allen werden tot den handkus toegelaten, terwijl de beminnelijke en eenvoudige kerkvorst zich met velen onderhield. Reuter meldt nader uit Weenen: Het Eucharistisch Congres is gister in tegen woordigheid van aartshertog Peter Ferdinand, als vertegenwoordiger des keizers, geopend. Bij de opening van het Eucharistisch Congres werd een brief voorgelezen van Z. H. den Paus, waarin onbeperkte lof wohdt gebracht aan kei zer Frans Jozef en de wensch wordt uitgedrukt, dat het Congres in alle opzichten moge slagen voor de eer van Christus en voor het algemeen welzijn. Men moet zich bezighouden, zoo luidt het in dit schrijven, met bet lot dergenen, die de on wetendheid, een onverschillig leven, of afkeer ver wijderd houdt van de vereeniging met het God- oelijk Goed. De Paus beveelt in het bijzonder lij d.e beraadslagingen en de gemeenschappelijke werkzaamheid van het congres de jeugd aan, die maar al te dikwijls door de vijanden van het Kruis, door middel van drogredenen, of door verleidelijke genietingen wordt aangetrokken. 'Men moet alle pogingen aanwenden, opdat uit dr Eucharistie, als do rjfcste bron, het leven var: Christus steeds overvloediger op allen aeerstroo- me, niet alleen tot verbetering van de zeden, der individuen, maar ook tot algeheel weizijn van volk en staat. PORTUGAL. Naar uit Lissabon gemeld wordt, bericht het. dagblad „Novidaïdes", dat de familie-juweeten v;an koningin Maria Pia, welke bij de bankinstelling Burnay, te Lissabon, beleend waren yoor f 150,000, thans door het Italiaansche koningshuis zijn afge- lost. De juweelen werden gisteren naar den koning van Italië verzonden. Deze zou ze den hertog van ÖportO', den zoon van de gestorven koningin, ter hand' |stellen. Koning Victor Emanuel heeft uit zijn particulier vermogen aan den oom van ex-koning Manuel een maandeljkSche toelage ver zekerd, daar Alfonso zelf over geen geldmiddelen beschikt. SERVIe. De koning heeft Nicolo Pasitsch cte vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Pasitsch ver zocht 24 uur bedenktijd, om met zijn politieke vrienden te beraadslagen. Algemeen wordt aange nomen, dat Pasitsch aan de opdracht van den koning zal voldoen. Daar de jong-radicalcn niet met de oud-radicalen samen willen gaan en de oud-radicale afgescheidenen van de staatskerk on mogelijke eischen stellen, zal er een homogeen oud-radicaal ministerie gevormd worden. Dit nieu we kabinet kan in het parlement op een meer derheid van slechts twee stemmen rekenen. JAPAN. Naar uit Tokio gemeld wordt, is prins Hein- rich van Pruisen gisteren aan boord van den kruiser Scharnhorst te Yokohama aangekomen. Hij werd door den Duitschen gezant, en andere autoriteiten .ontvangen, die hem in een extra- trein naar Tokio begeleidden. Op het Schimba.schi- station werd de prins door den keizer, de kei zerlijke familie en Japansdhe haogwaardigheids- bekleeders verwelkomd. Prins Heinrich nam zij'n intrek in het Kasumigasohi-pialeis MEXICO. De Southern Pacific Spoorwegmaatschappij heeft tot het departement van. buitenlandsche zaken het. verzoek gericht, haar belangen in Mexico te beschermen. Dit is geschied naar aanleiding van een aoor de maatschappij ontvangen bericht, waaruit blijkt, dat troepen rebellen, ter sterkte van 100 tot 3000 man, bet land afloopen, telegraaf draden doorsnijden en spoorwegbruggen in brand steken. De meeste Europeanen en Amerikanen, al dus lezen wij in een der Londensche bladen, hebben omtrent Siberië en Siberische toestanden een totaal verkeerde voorstelling. Zij die nooit aan Aziatisch Rusland een bezoek gebracht heb ben, denken dadelijk, wanneer zij over Siberië hooren spreken, aan een land, vol verschrikkingen) dat 'swinters geheel met ijs bedekt is en 's zo mers niet veel meer dan dorre grasvlakten te zien geeft, een land, dat slechts bewoond wordt door bannelingen en bereisd door ellendige karavanen van gebrek lijdende en mishandeld wordende gevangenen, zich wringende onder de wreedheden van soldaten en kozakken, die hen begeleiden. Men kan zich moeilijk een meer ver keerde voorstelling maken. Siberië is in werke lijkheid een land met uitgestrekte en prachtige weilanden, die door groote rivieren besproeid worden, een land met tal van meren en lange bergketens, bedekt met dichte wouden en rijk aan delfstoffen. Het is een tweede Canada en belooft veel voor de toekomst. De Russische regeering wijdde speciaal veel zorg aan de bebouwing van het land. In grooten getale zijn landbouwleeraars uitgezonden, die zich naar verschillende districten begeven, waar zij modelboederijen oprichten als voorbeeld voor de daar wonende landbouwers en boeren. De paardenfokkerij wordt door de regeering op groofe schaal aangemoedigd. Groote stukken land worden voor dit doel gedurende eenige jaren gravis ter beschikking gesteld daarvan mag een klein gedeelte door den fokker en zijn gezin be bouwd worden. Het eenige dat de regeering daarvoor in ruil vraagt, is een klein percentage van het aantal gefokte paarden. Sommige van die fokkerijen beslaan thans reeds een oppervlakte van 2500 H.A. De ex-sultan van Marokko Moulai Hafidj van Nizza komende in automobiel, is gister-och tend half acht te Monte Carlo aangekomen. Hij is om half elf weer vertrokken in de richting van Menton. Een draadbericht uit Buenos-Aires meldt, dat een brand verscheidene huizen van het kwar tier van Boca heeft verwoest. Drie vrouwen zijn verkoold teruggevonden. Verscheidene personen zijn gekwetst. Boca is een ware Italiaansche stad even buiten Buenos-Aires en tellende meer dan 70.000 Itali anen. Het meerendeel der huizen zijn van hout en gegolfd plaatijzer. Het reeds eenigen tjjd :han|giende voo; stel om de Japansche troepenmacht in Korea met twee divisies te versterken, stuit zoowel in den boe zem van het kabinet als daarbuiten' op: vrij krach tiger) tegenstand'. Men beschouwt n.l. een dergi> lij'ke maatregel als 'beslist overbodig, gezien de vriendschappelyfce betrekkingen, welke thans tas- sclhen Rusland en Japan bestaan, ein waarin juist «en dergelijke daad van Japan verandering zou kunnen brengen, daar Rusland er wellicht een verkeerde uitlegging aan zou geven. Verder wordt er in de kringen, die tegen ger noemd voorstel gekant zij'n, ook op gewezen, dat de begrooting van 1913 geen meerdere uit gaven voor leger of vloot kan gedongen, daar de Landdag reeids de noodige credieten vooir den bouw van dertien oorlogfesoheplen, n.l'. 7 sttper- dreadnoughts en 5 groote kruisers, heeft toege staan. Vijf aezer dreadnoughts zulten te Kurc en Yokosu'ka en de twee overige in het buitenland gebouwa worden. De zes groote kruisers zulten alle op de rijks- en particuliere werven' in Japan op stapel gezet worden. Te Casablanca zijn verschillende gevallen van pest geconstateerd; ook onder de Europea nen, De daar binnenkomende schepen kunnen geen gezondheidspassen krijgen en loopen gevaar in quarantaine te worden gfehouden. Bij de Duitsche keizer-manoeuvres zijn tot nu toe twee automobielongelukken voorgekomen, waarbij twee officieren zwaar en drie chauffeurs 'icht gewond werden. De «Frankische Volkstribune" te München bericht, dat 130 man in het garnizoen te Bayreuth aan typhus ziek liggen. Zij behooren tot 7de re giment infanterie. Kardinaal Couillé is gister te Lyon overleden. De Koningin by de Manoeuvres. II. M. de Koningin heeft gisterochtend van 8 tot 11 uur de oefeningen van het 1ste reg. huza ren op de Ginkelsche heide, in de buurt van Ede, bijgewoond. H. M. was vergezeld van jonkvr. van de Poll, luit generaal baron van Tuyll van Serooskerken en luit. gen. baron van Voorst tot Voorst ;de luit.-ad. judant van het 1ste regiment baron van Dedem was H. M. toegevoegd tot het geven van inlich tingen. Na exercitie uit de regimentsschool deed het geheele regiment een frontmarsch in de richting van de Koningin, waarna de officieren aan H. M, voorgesteld werden, waarbij deze zich eenige oogen. blikken met den regimentcommandant onderhield. Daarna hadden nog verschillende oefeningen plaats, als aanvallen van cavalerie op cavalerie, op mitrailleurs, op een gemaskeerde infanterie-stel- ling, enz. Ook het gevecht te voet werd beoefend- Generaal-majoor Mathon, inspecteur der cavale rie, was bij de oefening aanwezig. De Koningin gaf over het geziene Haar tevreden heid te kennen. Gedurende de oefeningen regen de het onophoudelijk. Bacoven-cultuur in Suriname. De «Daily Telegraph" geeft een kort relaas van de met de bacoven cultuur in Suriname onder vonden teleurstellingen en teekent hierbij, ook met betrekking op de vruchtenschepen van den Koninklijken West-Indischen Maildienst het vol gende aan »De geheele zaak is nu opgeven en de schepen zullen Paramaribo de haven van inscheping, niet meer aandoen. De United Fruit Company heeft de schepen aangekocht en zal ze op andere lijnen gebruiken." Dit bericht is onjuist, teekent het «Hbld." hierbij aan. Van de vier vruchtenschepen, die door genoemde maatschappij in dienst werden gesteld, is er wel is waar één opgelegd, maar de andere bleven nog steeds in den dienst voorzien. Dat die schepen reeds verkocht zouden zijn is dus ook niet juist. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 September, des namiddags 3 uur. In deze vergadering zal de minister van Finan ciën de Staats begrooting voor 1913 aanbieden en zal de Kamer overgaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De Huagsche schouwburg. Men meldt uit 's Gravenhage Naar aanleiding van het feit, dat het voorstel van de schouwburgcommissie den indruk heeft gewekt, alsof de firma Fellner en Helmer met den door haar aan te stellen specialen leider van den bouw op het oog zou hebben den Haagschen architect, die de firma bij het maken van het schetsontwerp met een studieplan heeft bijgestaan, wordt uit goede bron medegadeeld, dat het in tegendeel in de bedoeling ligt die leiding op te dragen aan een door de Oostenrijksche firma aan te wijzen hoofdarchitect, wonende te Weenen. Departementen van algemeen bestuur. Uit de Staatsbegrooting over 1913 zal blijken, dat de regeering, in afwachting van nadere maat regelen, reeds dadelijk gevolg wenscht te geven aan enkele voorstellen vervat in het rapport der Staatscommissie voor de inwendige organisatie van de_ departementen van algemeen bestuur. Die voorstellen betreffen lo. de invoering van het stelsel van periodieke traktementsverhooging van alle ambtenaren 2o. een vaste formatie van het ambtenaarspersoneel bij elke afdeeling aan de departementen. De opening der Staten-Generaal. Men meldt ons uit Den Haag De koninklijke trein der Staatsspoorweg Mij wordt aanstaanden Maandag tegen kwart voor elven in den voormiddag uit Soestdijk alhier ver wacht en zal, nadat H. M. de Koningin de zitting der Staten Generaal heeft geopend, Dinsdagmiddag te 3 uur de koninklijke familie naar Soestdijk terugbrengen. De Koloniale Landbouwschool. De Prins zal 16 September, ongeveer halfeen namiddags, per auto te Deventer aankomen ter opening van de Koloniale Landbouwschool en on geveer 3*i. 20 per trein vertrekken. Algemeene Armeiicommissie. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter van de Algemeene Armen- commissie, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Uf- ford, lid van den Raad van State te 's Graven hage tot leden Aug. Belinfante jr., oud-voorzitter van het Nederlandsch-Portugeesch-Israëlietisch arm bestuur en voorzitter van het Israëlietisch weeshuis te 's Gravenhage mr. A. J. Fentener van Vlissingen, lid van den Hoogen Raad, lid van het bestuur der vereeniging «Armenzorg", te 's Gravenhage dr. J. C. de Moor, predikant bij de Gerefor meerde kerk, te 's Gravenhage mevrouw M. G. Muller-Lulofs, voorzitster van de Vereeniging tot verbetering van armenzorg, te Utrecht J. R. Snoek Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage A. C. A. van Vuuren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage tot secretarismr. A. J. L. van Beeck Cal- koen, diaken bij de Gereformeerde kerk, te 's Gravenhage. (StCt.) Heemschut. Aan den Raad der gemeente 's-Gravenhage werd het volgende adres verzonden «Het dagelij ksch bestuur van den bond «Heem schut" tot het behoud der schoonheid van Neder land, verzoekt uwen Raad met den meesten aandrang, den gevel van den tegenwoordigen schouwburg, het voormalig Paleis van Nassau- Weilburg, niet te doen sloopen, daar die gevel, van groote waarde als uitnemend voorbeeld onzer achtiende-eeuwsche bouwkunst, karakter geeft aan het fraaie stadsgezicht hetwelk Voorhout en Vijverberg opleveren. Het Ieeren zwemmen door militairen. In Januari van 1912 richtte het bestuur der «Rotterdamsche Zwemclub" zich tot de Tweede Kamer der Staten Generaal met een adres, waarin het er op wees, dat in Nederland tal van perso nen door den aard van hun bedrijf of beroep, dat zij op of aan het water moeten uitoefenen, voortdurend in meerdere of mindere mate in het gevaar verkeeren, te water te geraken, om, wan neer zij zich-zelven niet redden kunnen, bij gebrek aan tijdige hulp van anderen te verdrinken dat het er in dit verband ook op wilde wijzen, hoe reeds meermalen bij militaire oefeningen miliciens zijn te water geraakt en daar zij niet konden zwemmen zijn verdronken dat het hun wil voorkomen, dat het hier geldt eene zaak van algemeen belang waarom zij verzocht te willen overwegen, of van overheidswege daarin kan worden voorzien, daar, waar dit mogelijk zou blijken, aan het onderwijs zwemonderricht te verbinden. Het feit, dat de vorige week het treurig onge val te Utrecht aan 6 militairen het leven heeft gekost, heelt het bestuur der «Rotterdamsche Zwemclub" aanleiding gegeven zich thans ook met een adres tot den minister van Oorlog te wenden, waarin zij bovenvermeld adres onder diens aandacht brengen en voorts den minister verzoeken, ter voorkoming of in ieder geval ter beperking van meerdere dergelijke ongevallen als te Utrecht plaats vond, het daarheen te willen leiden, dat iedere militair de zwemkunst machtig worde, door bij de corpsen vaste instructeurs aan te stellen, die belast zullen worden, met het ge ven van onderricht in de zwemkunst. Indische Missie-vereeniging. Maandag 9 September j.l. had te Den Bosch de constitueerende vergadering der «Indische Vereeniging van Nederiandsche Katholieken" plaats. Als voorzitter, onder-voorzitter, secretaris en penningmeester werden respectievelijk benoemd de heeren W. H. Bogaardt, jhr. P. v. d. Does de Willehois, mgr. M. Claessens en Ernest Laane. Op deze vergadering werd o.m. vastgesteld het Huishoudelijk Reglement der Vereeniging. Omtrent het doel der Vereeniging, blijkens de Statuten«het verleenen van steun aan de be schaving der inheemsche bevolking der koloniën, door bekeering tot het Christendom", zegt het Huish. Reglement; Het doel der Vereeniging is de bestaande en 'ater mogelijk op te richten Vicariaten en Pre fecturen te hulp te komen, die propaganda door de verschillende Missie-orden gedreven, kracht bij te zetten. De Vereeniging treedt derhalve niet in de plaats dier orden, maar treedt naast en voor haar op. Haar wensch is dus niet, dat de Missie orden ophouden op eigen gelegenheid en te eigen bate steun te zoeken dan toch zouden de beste en meest belangstellende en belanghebbende pro pagandisten voor Indië's bekeering uitgesloten worden, hun ijver verlamd, het welzijn der Mis siën eerder geschaad, dan gebaat worden. De Vereeniging heeft alleen het oog op de ver- waarloozing van onzen nationalen plicht, om onze eigen Koloniën te helpen kerstenen, aan de eigen onderdanen de voorkeur te geven boven de ons totaal vreemde ongeloovigen. Het streven der Vereeniging is er mitsdien op gericht, om Regee ring en volk te wijzen op den plicht der Indische Evangelisatie, het nationaal geweten wakker te schudden." Blijkens de statuten tracht de Vereeniging het doel te bereiken door; «Ie. Zoowel middels de pers, als middels pro- pagandavergaderingen en tentoonstellingen, en zoo «noodig middels adressen aan de bevoegde «lichamen en autoriteiten bekendheid te geven «aan het innerlijk streven der vereeniging en «daarvoor in wijdere kringen in Nederland belang- «stelling op te wekken. »2e. Het verkrijgen van geldelijken en moree- «len steun van Staatswege en van particulieren. »3e. Het behulpzaam zijn van katholieke ouders «der koloniën bij de studiën en huisvesting hun- «ner kinderen in het moederland." Blijkens het Huish. Reglement z.l het Hoofd bestuur uit zijn midden benoemen 3 com missiën, die elk meer in het bijzonder ten taak zullen hebben met behulp van een der bovengenoemde middelen, bereiking van het algemeen doel der vereeniging te bevorderen. Er zullen dus gevormd worden a, een pers- en propaganda-comtnissie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2