Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f IMM t bilzet 19 EERSTE BLAD. De Raadsverkiezingen. Gratis Ongevallenverzekering 35ste Jaargang. Zaterdag S4 September 1912 W 10422 nfin b*>ver,ies pj r Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel; Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. overeenkomstig op ie polis vermelde voorwaarden. by levenslange geheele invaliditeit Be verzekering wordt gewaarborgd door bu verlies van een hand, voet of ooga; Hollandsche Algemeene I U U een duim Verzekeringsbank, gevestigd te Schiedam. by verlies van eiken ande* ren vinger. l)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondag sbl-ad. De wetgevende macht heeft, door het getal Raadsleden voor onze gemeente, volgens de jong ste volkstelling, op 23 te bepalen, de taak dei- kiezers voor den gemeenteraad zeker niet gemak kelijker gemaakt. Een corporatie van 23 leden staat toch, door dit getal alleen, zoo licht aan veranderingen bloot. In zulk een corporatie speelt de wisselvalligheid van het menschelijk aanzijn, de wispelturigheid van het menschelijk bedrijf, zulk een groote rol, dat men herhaalde mutatiën met grond mag verwachten. Die herhaalde wijziging in de samenstelling van onzen Raad is door meerdere Raadsleden in de laatstverloopen maanden in het licht gesteld. Na dat het verdienstelijk Raadslid, de heer H. van der Drift, door verandering van woonplaats, als lid van den Gemeenteraad ontslag had genomen, heeft de heer C. W. de Jong, door zijn overplaatsing naar Dordrecht, mede voor het Raadslidmaatschap bedankt, terwijl ten slotte ook de heer W. C. Gerlach om bijzondere reden als Raadslid ontslag heeft genomen. Zoo staan wij dus voor het onvermijde lijk geval, dat, zoowel in district IT als in d Ut riet III nieuwe verkiezingen voor den Gemeenteraad moeten plaats hebben. In de bestaande vacatu res m o e t toch worden voorzien. Het wettelijk getal van 23 behoort te worden aangevuld 23 mandatarissen van Schiedams nijvere burgers moeten hun plaats om en bij .de groene tafels innemen. Maar meer nog dan de vraag hoe dit betrek kelijk groot aantal Raadsleden met de werkelijk kleine zaalruimte is overeen te brengen, geldt de kwestie wie naar stads Raadszaal zullen worden afgevaardigd. De vrijzinnige partij, die het mee- rendeel der vaceerende Raadszetels bezette, blijkt geen candidaten voor de openvallende plaatsen te kunnen of willen aanwijzen, terwijl de christelijke partijen ook niet zonder moeite can didaten voor de weer te bezetten plaatsen hebben gevonden. De lust om het Raadslidmaatschap te aanvaarden, dat in onzen tijd werkelijk geen sinecure is te achten, schijnt niet bijster groot te zijn, en zij die door hun stand en positie als met den vinger aangewezen zijn om van onze vroed schap deel uit te maken, weigeren zich een offer voor de algemeen belangen te getroosten. Dat het Raadslidmaatschap een offer eischt en werkelijk eenigen last bezorgt, is toch wel zonder twijfel, maar evenzoo staat 't onomstootbaar vast, dat dit offer moet gebracht, die moeite moet getroost worden door hen, die daartoe door hunne positie in de maatschappij, door aanleg en talent, door de gaven hun door Gods goedheid geschon ken, allereerst geroepen zijn. Waar zou 't toch met onze nijvere stad, die vooral in onzen tijd nauwlettende zorg vraagt, heen moeten als er geen burgers gevonden werden bereid en geschikt haar te besturen, als in haar bestuur alleen z ij plaats namen, die daar niet komen om de alge meene belangen te behartigen, maar om de bij zondere partijbelangen te dienen Dan zou men ervaren dat onze stad niet geregeerd, maar geëx ploiteerd werd ten bate van eene categorie, die niet het gemeente-belang maar den klassenstrijd bij hare handelingen vooropzet. In onzen Raad behooren daarentegen mannen nen gekozen te worden, die het algemeen belang willen bevorderen, die de belangen niet van een enkelen stand, maar van alle standen, die te zamen de burgerij vormen, willen behartigen. De leden van onze vroedschap behooren zeker te stre ven naar een zuinig en beleidvol beheer der gemeen te, maar toch zóo dat de belangen van handel en nij verheid niet worden veronachtzaamd integendeel, door uitbreiding der gelegenheden voor handel en scheepvaart, handel en nijverheid in hun moei lijken strijd om het bestaan worden gesteund. In het licht van deze beschouwingen omtrent een richtig, beleidvol en rechtvaardig beheer dezer gemeente meenen wy, dat het drietal, door de christelijke partijen in onderling overleg gestelde candidaten, over het geheel wel aan de gestelde eischen voldoet, dat een gelukkige keuze is ge daan in het drietal voor de bestaande vacatures aangewezen. Om dit nog nader aan te toonen, beschouwen wij de verschillende candidaten ieder naar de bedoelde vacatures gerangschikt. District II, Voor de plaats door het ontslag nemen van den heer C. W. de Jong opengevallen, heeft de R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" ten slotte candidaat kunnen stellen den heer J. A. M. Meijer P.Jzn., lid van de bekende firma Meijer en Stegmann, een man dus uit den nijveren mid denstand, die door .afkomst en positie het groot bediijf nabij staat. Nog jong van jaren en met frissche, gezonde denkbeelden omtrent gemeente- beheer en maatschappelijke actie, belooft deze jongere telg van een geslacht, dat sinds tientallen jaren in onze stad ingeburgerd was, in onze vroed schap alleszins op zijne plaats te zijn. Wie kent hem niet dezen jeugdigen, ijverigen zakeman, die zich op ieder gebied onzer katholieke sooiale aqtie reeds verdienstelijk heeft doen kennen, die met voorliefde de christelijke charitas beoefent, maar zich ook met bijzonderen ijver wijdt aan de katholieke staatkundige belangen in onze kies vereeniging, waarvan hij een ijverig bestuurslid is Met zulk een man in den Raad te brengen, ver sterken wij de katholieke partij aldaar niet alleen in kwantiteit, maar ook in kwaliteit van leden. In district II dus allen eenparig gestemd op den uitnemenden candidaat door de R K. Kiesver- eenipinp' volgaarne cmstalrl on .Un- o Kiesvereeniging krachtig gesteund, den heer J. A. M. MEIJER. District III. Hier zijn door de christelijke partijen in gemeen schappelijk overleg candidaat gesteld in de vaca tureH. van der Drift de heer G. Dubbelman, antirevolutionair, en in de vacature-W. C. Ger lach de heer T. v a n E s, christelijk-historisch. Uit den aard der zaak zijn deze beide candidaten bij de partijen die ze 't eerst stelden, beter bekend dan ze in onze katholieke kringen bekend zijn. Van den heer Dubbelman vernamen wij, dat hij be ambte is ten kantore van de firma A. F. Smulders en een flink ontwikkeld man mag geacht worden. De christelijk-historische partij, die den heer T. Van Es stelde, zal vermoedelijk in dezen candi daat eigenschappen ontdekt hebben, die hem in het licht harer beginselen voor het Raadslid maatschap geschikt deden zijn. In de gegeven omstandigheden behooren wij op grond eener loyale samenwerking onzerzijds de beide chris telijke candidaten in District III gelijkelijk te steunen. In district III stemmen dus alle chris telijke kiezers eenparig, onverdeeld op de beide candidaten door de coalitie-partijen onderling gesteld in de vacature H. van der Drift op den heer: (E DUBBELMAN, en in de vacatureW. C. Gerlach op den heer- T. VAN ES. De christelijke kiezers vooral, maar over het geheel alle weldenkende kiezers in de beide di stricten, waar Woensdag a. s. de verkiezingen voor-den Gemeenteraad zullen plaats hebben, mogen 't wel bedenken, dat voor alles de candidaten der sociaal-democraten behooren geweerd te worden. De partij van wanorde en geweld, die reeds één zetel te veel in onze vroedschap inneemt, behoort daar geen meerdere plaatsen te bezetten. Van die partij weet men toch over het geheel, dat zij hare mannen niet naar den Raad zendt om de alge meene belangen te bevorderen, maar om de bij zondere partijbelangen te dienen, dat hare leden van hun raadszetel een publiek spreekgestoelte maken om popaganda te maken voor de sociaal democratische beginselen. Die partij, welke elk vruchtbaar debat in den Raad onmogelijk maakt en daar veelal obstructionistisch werkt, behoort niet in stads Raadzaal vertegenwoordigd te zijn. Begrijpen alle weldenkende kiezers dit wel en werken zij daarom, waar alleen door de christe lijke partijen ordelievende candidaten gesteld zijn, te zamen om de beginselen van recht en orde in ons stadsbestuur te doen zegepralen Een zegepraal van de partij van wanorde en geweld zou haaf te overmoediger en brutaler maken. De vergaand overdreven eischen op sociaal en be lastinggebied, zou zij dan met te meer stout moedigheid trachten ingewilligd te krijgen. Dat behoort door allen weidenkenden te worden ver hoed. Recht en gerechtigdheid behooren in ons stadsbestuur voorop te staan. Niet de partij van wanorde en geweld behoort daar te heerschen, maar de partijen die recht aan allen willen ver zekeren, behooren ons stadsbestuur te leiden. Daarom moeten allen die 'tmet de stad hunner inwoning wel meenen, Woensdag aanst., zoo eenigszins mogelijk, opkomen om de roode candi daten voor alles te doen skelderen." Over 't geheel raden wij al onze kiezers zich stipt te houden aan de candidaten, door de meer derheid der christelijke partijen na rijp beraad in onderling overleg gesteld, niet te schiften, niet te verdeelen. Alleen langs dien weg zal het zwaar wichtig verkiezingswerk leiden tot het beoogde doelhet ongerept behoud, de bevestiging en versterking van de christelijke meerderheid in onzen Raad. De sternbus is geopend van 8 tot 5 ure. GfEMEENTEBEGROOTING 1913. (Slot). Uitgaven. Kosten van het onderwijs. Lager onderwijs. Hooger zijn geraamdvlgn. 146. Kosten van y.pm^UcP®8°86§l ten f836.— (v.j. f786.—); vlgn. 151. Kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen 18540.(v.j f8340. Lager vlgn. 144. Jaarwedden der onderwijzers f89967.54 (v.j. f90567.57); vlgn. 145. Vergoeding of tegemoetkoming aan onderwijzers voor huis huur f3550.— (v.j. f3675.—); vlgn. 148. Kosten van het instandhouden van schoollokalen en on derwijzerswoningen f3250.— (v.j. f3800. Een nieuwe post komt op de Begrooting voor: vlgn. 159. Kosten van den cursus voor spraakge- brekkige kinderen der lagere scholen f 300. Middelbaar en Hooger onder w ij s* Hooger: vlgn. 165. Jaarwedde van den concierge der H. B. S. en kosten van diens woning f 1090.— (v.j. f 1025.20); vlgn. 168. Kosten voor vakscho len f11020.— (v.j. f8700.—); vlgn. 170. Kosten voor het Gymnasium; jaarwedden leeraren en onderwijzers f20220.(v.j. f21010. Lagervlgn. 160. Kosten voor de middelbare scholen (behalve vakscholen)jaarwedden der leeraren en ondèrwijzers f37675.(v.j. f 37810. vlgn. 161. Kosten van schoolboeken en schoolbe- hoeften f1300.— (v.j. f1350.—); vlgn. 173. On derhoud Gymnasium, meubelen enz. f350.— (v.j. f450.—). Andere uitgaven voor onderw ij s of tot bevordering van kunst en wetenschap. Hoogervlgn. 177. Kosten der bewaarscholen f2600.— (v.j. f700.—). Deze post is gesplitst als volgt: subsidie bewaarscholen f2400.subsidie cursus-bewaarschoolhouderes (Nut) f200 Vlgn. 180. Uitgaven voor volksfeesten f1600.— (v.j. f500.—). Deze post is gesplitst als volgt: voor uitsteken, onderhoud en vernieuwen van vlaggen enz. f300.—, onderhoud en verplaatsing Muziek tent f200.voor versiering van de onafhanke lijkheidsfeesten f 1100. Kosten van het armwezenmitsgaders subsidiön en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. Hoogervlgn. 183. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen f17400.(v.j. f13500.vlgn. 189. Subsidie aan het St. Jacobs-Gasthuis 12100.— (v.j. f1800. vlgn. 190. Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur *4400.(v.j. f3000. Kosten voor landbouwhandel en nijverheid. Hoogervlgn 195. Kosten der Gemeentelijke arbeidsbeurs f 1341.67 (v.j. f1200.-). Kosten van het beheer en onderhoud der bezittingen. Lagervlgn. 199. Erfpachten, grondrechten enz. f445.50 (v.j. f475.50); vlgn. 201. Onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den pu blieken dienst gebruikt of van werken en inrich tingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen f2240.(v.j. f4270. Rente en aflossing. Hoogervolgn. 208. Rente van tijdelijk ter voorziening in kasgeld en in afwachting van het sluiten eener definitieve leening opgenomen gel den f31250.— (v. j. f27240. Lagervolgn. 204. Renten van geldleeningen f99270.- (v. j. f100045.—). Kosten ter zake van pensionneerïng van gemeente ambtenaren en -beambten. Hooger: Volgn. 210. Pensioenen f 8917.— (v.j. f 7844.—). Lagervolgn. 209. Verzekering tegen ongeval len f1600.(v. j. f2000. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofd stukken behoorende. Hoogervolgn. 215. Kosten vallende op het voeren van gedingen f 250.— (v. j. f 50. - volgn. 218. Kosten vallende wegens het elders heisal baar stellen van vervallen coupons en uitgelote obligatiën van aangegane geldleeningen f600.— (v. j. f500.-). Onvoorziene uitgaven. Hoogervolgn. 219. Onvoorziene uitgaven f837303* (v. j. 3784.41). Uitgaven welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. Hoogervolgn. 223. Aflossing van tijdelijk ter voorziening in de de behoeften van kasgeld opge nomen geld f700.000 (v. j. f467.000). Imagervolgn. 233. Verstrekking van kapitaal aait,h?LfaQrPJld.i?.edmf.T Jx tinga. kosten der watervërversching, b. het maken van bruggen, c. het maken van riolen, d. het maken van kaaimuren en beschoeiingen, e. het bouwen van een Stads Ziekenhuis, het ma ken van eene tweede verbinding tusschen de rivier en de binnenwateren. Voorts staan de volgende nieuwe posten op de begrooting: verbouwing en installatie smederij f3500.aanschaffen van een auto-stoombrand- spuit f 10.500. Het totaal bedrag der uitgaven wordt geraamd op f 1.749.662.82* (v. j. f 1.565.477.02*)werke lijke uitgaven in 1911 f 1.137.698.17. Staat van de schulden der gemeente Schiedam op 1 Januari '1913 a. f 1.360.000. (3 leening oorspronkelijk groot f 1.500.000 van 23 Sept. 1895); b. f562.000 (3* °/0 leening oorspronkelijk groot f 600.000 van 7 April 1902); c. f970.000 (4 leening oorspron kelijk groot f 1.000.000 van 5 Augustus 1907). Totaal bedrag der schulden op 1 Januari 4913 f 2.892.000. De Kiezerslijst. Volgens de samenstelling der kiezerslijst be draagt het aantal kiezers voor leden van den Gemeenteraad District I (Stadhuis) 907 Ila (Doele) 621 lib (Broesveld) 621 1242 lila (Gym. lokaal) 831 Illb (Dwarsstraat) 995 1826 De glasblazersstaking. De secrataris van de Belgische Glasbewerkers- federatie is te Delft geweest, om, ook namens de Fransche Federatie van Glasbewerkers, inlichtin gen aangaande de staking in te winnen. In beide 'anden zal een steunbeweging op touw worden gezet voor de Hollandsche collega's. Namens de Belgische Federatie werd reeds vier honderd franken afgedragen. Oud-koster Rammers f. In den ouderdom van bijna 80 jaren is heden ochtend na een langdurige ongesteldheid overleden de heer H. Rammers. Velen zullen zeker met deelneming het ver scheiden vernemen van dezen algemeen geachten kerkdienaar, die meerdere geslachten heeft zien gaan en komen in de ruim 58 jaren die hij als koster aan de O. L. Vrouw Visitatieparochie alhier verbonden was. f4 tl H bü verlies

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1