J. ZOETMULDER. 8 a 8 l 8 a 8 a 8 0 8 8 8 8 0 SCHOOL-, SCHRIJF- en TEEKENBEHOEFTEN P. VINK v.Il Él VINK, IMIrnk 1 H I 1 I L- en 0.80 is ra zeer fijne MM. uitmuntend van smaak. „Het A\ oonhuis" Salons-, Hé- Slaapkamers - Serre-, Kantoor- eo Kealteninriclitincen. Cursus Rotterdam. Binnenland. Kerknieuws. Rechtzaken. Kunst en Letteren. Advertentiën. THEOD. VREDENBKEGT, Burgerlijke Stand. NIEUWEHAVEN.283 Heden De Martelaren des Levens. Geïllustreerde Prijscourant in groote sorteering, tegen de laagste prijzen, bij minste 15 miniten duren en in de kalme uren voor 9 of 9y2 uur 's morgens, tusschen 1 en 2 uur 's middags en na 4'/i of 5 uur 's middags plaatsvinden, vermindering van tarief wordt toe gestaan. Voor het eerste en tweede kwartier van het gesprek bedraagt het tarief 3/4, voor het der de en vierde kwartier lli en voor ieder verder kwartier '/4 v&n het gewone tarief. De Zater dagen en Zondagen worden op verlangen van het abonnement uitgesloten. Bij verbindingen van ten minste zes uur duur tusschen 5 uur 's mid dags en 6 uur 's morgens worden nog gunstiger voorwaarden ;toegestaan. Het tarief bedraagt per jaar en per mijl afstand voor 6 uur 30 gulden, voor 12 uur 42 gulden, voor meer dan 6 en minder dan 12 uren 30 gulden met een toeslag van 3 gulden per mijl en per jaar tot een maxi mum-bedrag van 42 gulden. Panamakanaal-postzegels. Ter her innering aan de opening van het Panamakanaal en de Panama Pacific Exposition"- te San Fran cisco in 1915, zal een nieuwe 5-cents postzegel in den handel gebracht worden. Hij is grooter dan al zijn soortgenooten, want hij zal 2i/1 cM. breed en 3V# cM. lang zijn. Op den postzegel zullen afgebeeld worden de Gatunsluizen, met 'n schip in den noordelijken ingang en een ander> dat de zuidelijke sluis verlaat. Welke kleur de postzegel zal krijgen, is nog niet vastgesteld. Over enkele weken zal de postzegel te koop zijn. Ongelukken. Gisterenmiddag geraakte te Amsterdam een omstreeks 4-jarig meisje uit de Lange Houtstraat op het Waterlooplein onder een tramwagen van lijn 8. Zij was terstond een lijk. De tram moest .worden opgevijzeld om het kind er onder uit te halen. De fabrieksarbeider KI. de Oude,te Enschedé die Dinsdag op de fabriek der firma van Heek en Co tusschen de lift geraakte, is aan de gevolgen overleden. De heer A. Nahuizen, te Meppel, heeft per draad bericht ontvangen, dat zijn zoon, een veel belovend jongmensch, te Medan (Sumatra) bij een automobielongeluk is omgekomen. Moordaanslag. In de Eerste Jan van der Heydenstraat te Amsterdam heeft gistermorgen de 28-jarige E. Q. een moordaanslag gepleegd op zijn 18 jarige echtgenoote, die wegens de slechte behandeling, welke zij bij haar man ondervond, bij haar ouders inwoonde De vrouw werd door vier messteeken in het hoofd, schou der, zijde en arm ernstig gewond en is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De dader meldde zichzelf bij de politie aan. Bewaren van brood. Een Belgische dame, mejuffrouw Marie Rutten, te Lier, heeft een uitvinding gedaan, welke van zeer groote be- teekenis worden kan voor de bakkersindustrie- Een ingenieur te Zurich was vroeger reeds op het denkbeeld gekomen, cartonnen doozen te me- talliseeren, d.w.z. door een procédé, hetwelk niet al te kostbaar is, met een metaallaag bedekken. Voorwerpen, welke daarin, goed verpakt, worden besloten, schijnen vrijwel van de lucht te zijn afgesloten. Van die vondst van den Züriehschen ingenieur heeft mejuffrouw Rutten gebruik gemaakt om brood voor zeer langen tijd als nagenoeg versch te bewaren. Om daartoe te komen, onderwerpt zij het brood allereerst aan een sterilisatieproces, waardoor alle bacteriën, daarin aanwezig, gedood worden. Na deze sterilisatie blijft het brood, wanneer het in gemetalliseerd carton verpakt wordt, wekenlang, ja wellicht langer, niet slechts goed, doch houdt den smaak bij, alsof het geheel versch was. Men was in de gelegenheid een onderhoud te voeren met een zeer geloofwaardig persoon, die het brood, volgens het systeem-Rutten bewaard, in den vreemde geproefd had. Uit verschillende soorten werd hem de keus gelaten en in zijn tegenwoordigheid werd .een doos geopend met zoogenaamd grijs, Duitsch brood, bekend om zijn lichtzuurachtigen smaak. Het zag er uit en smaakte, alsof het een paar uur te voren uit den oven kwam en toch was het verscheidene weken oud. Mejuffrouw Ruiten heeft reeds patent verkregen voor haar vinding in zeven landen en is thans in Kreek, nam juist den hoorn in zijn hand. toen een zestal mannen de traip1 opstormden en 't huisje binnenkwamen. Jan kroop van schrik weg achter den lease naar. Niet doen! schreeuwde een lange man, die klaarblijkelijk de leider was van de bende, terwijl hij Kreek's hand van het toestel trok. We zul len je geen kwaad doen, kameraad, als je je maar slil houdt, bindt hem vast, makkers! En in een oogénblik was Kreek op den eeuigen stoel, die in het kamertje stond vastgebonden. Den jongen zagen ze niet. Van Klaren, zei d!e leider, zorg jij nu dat er niet geseind kan worden, en dat de expres door kan gaan, dan gaan wij1 kijken, wat er be neden te doen valt. Buiten was de menigte al op1 't ij'zer aange vallen. De machinist het signaal „veilig" .ziende, wou juist zijn machine in gang zetten, toen hij met den stoker van de locomotief werd gesleurd. Dt' takers gingen te keer als beesten; de leider had een telegram uit Mappélhorst in zijn zak, dat er soldaten zouden gezonden worden, sol- ltalië in onderhandeling met de departementen van oorlog en marine. Blijkt haar uitvinding op den duur aan de ver wachting te beantwoorden, dan kan zij een alge- geheele omweteling brengen in het bakkersbedrijf De Invaliditeitsverzekering. Men schrijft aan »De Tijd" De Rechterzijde in de Tweede Kamer is het omtrent haar houding ten opzichte van het wets ontwerp op de Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering eens geworden bij beraadslagingen in de Commissie van Voorbereiding. Ingrijpende amendementen zijn dientengevolge van de leden der Rechterzijde niet te verwachten. Men vertrouwt, dat het reeds vastgestelde commissoriale verslag in het begin der volgende week zal verschijnen en dat in October de open bare beraadslagingen een aanvang zullen nemen. C. van der Linden. Men meldt uit Amsterdam De bekende musicus, C. v. d. Linden, is vrij ernstig ongesteld. Gistermorgen arriveerde te Rotterdam het stoomschip sNoordam" met aan boord het lijk van den Eerw. pater Johannes Hendrikus Feyen. Pater Feyen, die van de missie te Oklahoma (N.-A.) op weg was naar zijn vaderland, is op zee ziek geworden en overleden. Een toevallig aan boord zijnde Eerw. zuster uit Leiden heeft hem verpleegd gedurende de reis, terwijl een priester hem nog de H. Bediening heeft uit gereikt. Bij aankomst te Rotterdam is het lijk door de zorgen der R. K. Begrafenis-onderneming, dir. de heer J. J. Vielvoye, naar het Maasstation ver voerd om te worden overgebracht naar de j familie te Dalfsen, waar het zal worden ter aarde be steld. (Msb.) HOOGE RAAD. Merkenwet. Gister is gepleit in de volgende merkenzaak. Een branderij te Schiedam gebruikt voor de jenever, waarmede zij in de behoeften van de negers aan de Goudkust voorziet, zeker merk. Een andere branderij maakt dat merk na, en van deze vordert nu eerstgemelde branderij schadevergoe ding, op grond dat de namaker, »zekere niet van de eischeres afkomstige lasten gedisstilleerd, voor zien van haar handelsmerk, heeft vervoerd of den vervoeren van zijn pakhuis te Schiedam naar Rotterdam, alwaar zij werden ingeladen in een zeeboot." Is nu dit vervoeren of doen vervoeren gebruik maken van eens anders merk in den zin van de merkenwet Die vraag heelt het gerechts hof te 's-Gravenhage ontkennend beantwoord en derhalve de vordering tot schadevergoeding ont zegd. Het hof was van oordeel, dat de merkenwet hare bescherming niet uitstrekt tot mei ken, strek kende tot onderscheiding van waren, bestemd om in het buitenland ,te worden verhandeld, en dat het enkel vervoeren en inschepen van voor het buitenland bestemde goederen, voorzien van zeker merk, niet is een gebruik vaD dit merk, doch slechts iu een voorbereidingshandeling tot dat gebruik. Over die opvatting van het woord »gebruik", werd thans in cassatie gedebatteerd tusscheu mr. W. A. Telders voor de eerste brandery optredend, die meende, dat de wet geen onderscheid maakt, of de waar bestemd is voor gebruik later te lande of elders, en mr. F. Wolfson, voor de tegen partij optredend, die meende, dat het, hof'feitelijk heelt uitgemaakt, dat hier geen gebruik was van eens anders merk, maar slechts een voorbereidings handeling van een eventueel gebruik. De proc.-gen. mr. Noyon zal over 14 dagen conclusie nemen. Dilett. Symph.-Orkest »L. van Beethoven" Nu zoo zachtjes aan het winterseizoen weer nadert, zal het de buitengewone leden en alle daten, die op hen zouden vuren! Dat had hem builen zich zelf gébracht. Hij liep weer naar liet seinhuisje. Hoe laat passeert de expres uit Mappéi horst, Reeburg? vroeg hij' aan Kreek. Om 4 uur 17, antwoordde de wachter goe dig. En hoe laat is hij dan hier? Om 4 uur 29. De ledder vloog naar benedenvan Klaren volgde hem. Hoort, mannen! riep hij, zoo. dadelijk komt er een trein aan met soldlatenj om op, ons te schie ten, maar we zullen hem te pletter laten lpor pen. En hij ging met eenige mannen de locomotief van den goederentrein afhaken, zette de machine in gang en daar liep de locomotief zonder machi nist den weg naar Reeburg o.p', Groote hemelhij loopt oip atezelfde rails als ae Expres, gilde Kreek, die 't gevaarte snor- renoi zag voorbijgaan. Jan Harding liep naar de telefoon en belde den wachter aan den overweg bij Teterig op, waar getrouwe bezoekers der »Beethoven-concerten" zeker wel interesseeren, te vernemen dat boven genoemde vereeniging een uitvoering voorbereidt, die zeker bij elk muziekliefhebber in den smaak zal vallen. Dit concert zal plaats vinden, zoodra de nieuwe concertzaal aan de Tuinlaan gereed is. Over samenstelling van het programma enz. volgt binnenkort nader bericht Ook zij belangstellenden nog gemeld, dat door activiteit der werkende leden, in 't bijzonder één van hen, de vereeniging in staat werd gesteld een nieuw stel panken (ketel trommen) aan te schafïen. onmisbare instrumenten Aoor een symphonie-orkest. Evenals vorige jaren zal het bestuur wederom een lijst doen circuleeren, ter aanwerving van donateurs, waarop, naar het hoopt, druk geteekend zal worden. Zij, die door omstandigheden die lijst niet ter inzage mochten ontvangen, worden beleefd verzocht zich tot den secretaris te wen den, den heer P. van der Wal, Singel 209. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Telef. Nr. 244. Geopend dagelijks van 8£1 en van 24£ uur, bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7 8 uur. Gevraagde Arbeidskrachten. Bankwerker. B 0 ekdrukkiersleerling. Fteesch enbeteener. Gereedschapsslijper. G oudsiriidsleerling. II oriogem akorsleeri ing Hioutslij'per. Kantoorbediende (aank.) Keetjongen. Kernmaker. Klinker. Koperdraaier. Kuiper. Kuipersjongen. Loopjongen Mach.-bankw. (halfw.). Magazijnknecht (ij'zerzaak). Metselaar. M ets el aar (halfwas Reiziger. Schildersjongen. Schoenmakersjongen. Schoenmaker (halfw.) Smidsjongen. Smid (halfwas). Stee nhouwers jongen Timmerman bekwaam). V.olontair.bouwkundigo. Dagmeisje P. G. WINKELIERS. Doet uw voordeel en haalt uwe Suikerwerken bij Boter sloot 141, Rotterdam, het beste voor den laagsten prijs. Steeds verkrijgbaar versche oiienooten, dadels en hazelnoten. Alle soorten V2, 1, 2, 3 en 5 cents artikelen. Drop per doos en per kilo. Ook voorradig 4, 2, 3, 5 en 10 cents Vliegers. IsllBM var en Aanbevelend, Kindermeisje (P. G.) Te Bethel: Bakker (halfwas). Dienstbode (P. G.) Te Rotterdam: Cartonnagewerksters Vuurwerkers (bekwaam). Aangeboden Arbeidskrachten. Branclersknecht, S je u wers Hoefsmid. Stoker. Mandenmaker Werkster. Motordry ver. Dienstbode Opperlieden. De Directeur verzoekt aan hen, die verzuim den te berichten of zij aan een opgegeven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Geboren: 11 Sept. Henricus Theodorus Maria, z. v. G. J. M. Melchers en W. J. M. ten Bos, Warande. 12. Anna, d. v. J. v. Adrichem en W. de Vos, N. Maasstraat. Neeltje, d. v J. Boomsluiter en C. v. d. Kruit, Westmolenstraat. Alida Johanna, d. v. J. v. d. Ree en H. M. Ooms, Rozenb. straat. 13. Adrianus, z. v. A. Kok en P. Mak, Doelehofje. Woensdag- en Zaterdag middag Familie- en Kinder voorstelling ten half drie. Met daarvoor uitgezocht programma. WONINGINRICHTING Weste Wagenstraat 104-106. Rotterdam. Teief. 5012. gratis op aanvraag. PERMANENTE TENTOONSTELLING van GEO, VEST 18 (Hogendorpspleinstraat links v/d. Stalh.) Moderne Talen, Handeiscorr., Boekhouden met Uandelsrek., Stenografie, Ned. Rekenen, Schoonschrijven. Opleiding voor Examen. Inschrijving Maandag- en Donderdagavond van 7—9. 1 Taal ƒ1.— p m., 2 Talen ƒ1.50, 3 Talen f2.—. Handelsvakken f\.50. Machineschrijveii (tlammondf 6.per geheelen Cursus. Taal, de trein om 4 uur 22 moest p&sseeren. Er was juist geseind, dat de expres uit Ree burg was vertrokken, de hoornen waren neerge laten en alles was ini orde. Over een van de bioiomen hing een, jongen; achter hem stond een Wagen met bo-omstarnwen, door twtee paarden ge trokken. Hij moest wachten totdat de trein ge passeerd zou zijn. In eens ging de bel over. Salter, de seinhuis- wacihter van Tetering, die bij een spoorwegon geluk een heen verloren had, ging naar de tele foon, hield oen hoorn aan zijn oor, en 'f was Jan Harding, die met hem sprak. Laat den expres stoppen! riep hij, dade lijk 1 Be oude man deed dadeljjk, wat hem gezegd werd, hij liet den hoorn hangen en zette het sig naal „onveilig". Toen nam hij dén hoprn weer haastig op. Wat is er aan de hand? vroeg' hij. Hij verbleekte toen hij1 de vreesielijke tijding hoorde. De stakers hebben de locomotief van een. goederentrein zonder iemand ©r op, den wieig naar Reeburg1 opgezonden. Is er njo'g' iets aan to doen De oude man liet de hoorn uit zijn hand val len en de hoornen, ophalende, schreeuw da hij' Kom gauw met je vgaciht er over, vraag me niets, maar spoedig' wat! De jongen gehoorzaamde1De wagen stond midden op de rails. Maak nu de kettingen los gilde do oude man, en maak je mét dé paarden uit de voeten 't Gaat om je leven' i Zonder zich te bédenken deed' de joniglein wat hem gezegd werd, en liepi met zijn paarden weg, gevolgd door den ouden Salter. iÖe locomotief kwam donderend a,an en Üep in volle vaart, op den wagen met de boomstam men in. 't Was een vreeselij'k gezicht; de wagc-n sprong in splinters, de wielen vlogen door de lucht, maar de locomotief stond stil en de expres was gered dooi- derf tienjarigen Jan Harding en den ouden invalide1, die voor hun daad van moed ruimschoots beloond werden. 'fHEE GEBOUW „DE VRIENDSCHAP" I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6