Verspreide berichten. Binnenland. Ingezonden. Gemengd Nieuws. schén de twee voorstellen, is het zeker dat Tur- kije en Italië binnen zeer korten tijd de bespre kingen zullen hervatten. Men heeft redenen om te gelooven, dat Locfti bei, die Woensdag of Vrijdag naar Parijs vertrekt, opdracht zal krijgen om de officieuse onderhan delingen te hervatten. Uit Rome wordt aan de s Petit Parisien" gemeldIn welingelichte kringeu wordt verze kerd, dat de onderhandelingen met betrekking tot den vrede zeer goed verloopen. Eene over eenkomst zal worden getroffen wat betreft de souvereiniteit van Tripoli. Het besluit der onder handelaars wordt elk oogenblik verwacht. Op den Balkan. Ondanks de geruststellende berichten, ui? er, vooral van Weenen uit, over den toestand op den Balkan worden verspreid, maakt men zich, naar de „Kölnisohe Zeitung" verneemt, te Londen in kringen, waar men op de hoogte is, bezorgd. Men wijst op het voortdurend ongunstige nieuws uit Albanië en hecht bizandere beteekenis aan de onverwachte aankomst van den koning der Bul garen te Weenen en den plotselinge» terugkeer van den Bulgaarsehen gezant uit Zwitserland. Naar de „Daily Mail" uit Sofia verneemt is er Vrijdagavond bevel gegeven, de reservisten, die gisteren naar huis zouden gaan, voort oo pig onder de wapenen te houden. FRANKRIJK. ^an diplomatieke zijde te Berlijn verneemt de te Chemnitz verschijnende «Allgemeine Zeitung" het volgende over de concentratie der Fransche vloot in de Middellandsche Zee Deze stap der Fransche regeering doet duidelijk zien, dat En geland thans, in weerwil van alle bedenkingen alle tradities, toch besloten heeft de bescherming van zijn Middellandsche Zee-belangen aan Frank rijk toe te vertrouwen. Als een bewijs van bij zondere kracht kan men dezen stap niet beschou wen. Wanneer de bewoners van Bretagne zich tegen een dergelijk besluit verzetten, dan is dit licht te begrijpen, daar de locale belangen aldaar zeer zwaar Jdoor dezen maatregel getroffen wor den. De Fransche regeering kan waarschijnlijk niet meer van haar programma afwijken, dat, naar uit alles blijkt, op internationale verdragen berust, terwijl de oppositie in Frankrijk slechts een locaal belang vertegenwoordigt. Het kan den mogendheden van den Driebond slechts aange naam zijn, dezen nieuwgeschapeu toestand duidelijk en helder te overzien en zij zullen niet laten uit deze situatie naar conclusies te trekken. De toe stand, die thans in het leven geroepeD is, njl. dat twee mogendheden een derde mogendheid in het openbaar als haar vijand beschouwen, en dat de eene mogendheid haar vitale belangen aan een andere toevertrouwt, is een nieuw phemoneen in de internationale politiek. Het schijnt nog zeer de vraag, of een dergelijke toestand voor langen tijd houdbaar is. Gewoonlijk worden d«" overeenkomsten slechts voor korte" en dienen dan tot een. be" doel. Welke rol Rn"' gespeeld heef* bewerii sische rege stemming h aoor Petersburg o. Uit Lorien e «Matin" gemeld, dat de afgevaardi, .mielou, lid van de vloot- commissie, verklaard heeft, dat hij groote verbe teringen heeft vastgesteld in den toestand van de kruitbergplaats in het arsenaal te Lorient. Ook zijn verbeteringen aangebracht in de contróle van de vervaardiging en evenzeer in de wijze van vernietiging van gevaarlijke voorraden. De marine bevindt zich echter voor het oogenblik in een inferieuren toestand, daar de kruitmagazijnen ledig zijn. Nu dient men voor alles te weten, of de nieuwe kruitvoorraden voldoende zekerheid opleveren. Ongelukkigerwijze is er geen enkele reden om dit aan te nemen. Ondervraagd over de kwestie van de samen trekking van de oorlogsvloot in de Middellandsche Zee, zeide de heer Danielou Het besluit van den minister was reeds lang geleden te voorzien. Uit een militair oogpunt beschouwd is het noodzake lijk, dat onze eskaders in groepen onderverdeeld zijn. Rest nu nog de vraag, of de Middellandsche Zee als station de voorkeur verdient boven den Atlantischen Oceaan. Uit een diplomatiek oogpunt beschouwd, heeft de regeering het beter geoor deeld in het Zuiden de krachten te verzamelen. Ik ben er van overtuigd, dat, mocht er een oor log uitbarsten, het voornaamste gedeelte van den strijd ter zee zich in het Noorden zal afspelen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Eucharistisch C onig're 3. Over de slotvergadering seint Reuter ut. 14 Sept. nog het volgende: De laatste vergadering van het Eucharistisch Congres, die heden in de Rotunde plaats had, werd door ongeveer 20.000 personen bijigewound. Het congres nam een resolutie aan, waarin cé encyclieken van Paus Pius X met vreugde wor den begroet als zijnde de werkdadige genees middelen voor de wonden van onzen tijd en ceh machtig middel om de onschuld der kinderen te bewaren. De aartsbisschop van Valencia was de tolk van de katholieken van Spanje, van zijn beraam den koning, de koningin en de koningin-moeder in de betuiging van grooten eerbied en hoog achting jegens den Oostenrijkschen keizer en zijn Huis. Kardinaal Amette dankte de inrichters van het congres, die het mogelijk hadden gemaakt, dat deze bet.ooging zoo schitterend geslaagd was. Hij gaf uiting van de broederlijke sympathie van ge heel katholiek Frankrijk voor Oostenrijk-Honga- i'ije en huldigde den keizer en de keizerlijke familie als zijnde een christen bolwerk. Kardi naal Amette betuigde namens hot katholieke volk van Frankrijk zijn gr,oote genegenheid voor .le katholieke volkeren van Oostenrijk-Hongarije. Toen kardinaal Amette de sprek.erstribune ver liet, ging kardinaal Nagl op hem toe en beide kerkvorsten -omarinden elkaar. Kardinaal-legaat Van Rossum roemde het suc ces van het Eucharistisch congres. Hij huldigde de Paus en dankte den Keizer, die met onver zwakte liefde en zijn ridderlijken gevoelens, zijn schitterend eereschild hield hoven het congres om het te beschermen. Tenslotte dankte kardi naal-legaat Van Rossum ook alle deelnemers en gaf den Pauselijken zegen. Mgr. Heylen, bisschop van Namen, voorzitter van het Eucharistisch Congres, deed medeuee- lir:g# dat het volgend congres den 24 April 1913 op Malta zal gehouden worden. RUSLAND, De Peterburgsche correspondent van het «Ber- liner Tageblatt" verneemt, dat het Russische kabinet kort geleden beraadslaagd heeft over een rondschrijven van de Heilige Synode aan de Russische geestelijkheid. De Synode streeft er naar, dat in de nieuwe Rijksdoema zooveel mo gelijk geestelijken gekozen worden en dit streven kwam in bovengenoemd rondsshrijven tot uit- uitdrukking. De minister-president Kokotsof en de meeste ministers hebben zich tegen het rond zenden van de circulaire der Heilige Synode ver klaard. Desniettegenstaande werd zij toch ver zonden. Hierop heeft Kokofsof den opperprocurator Sabler van de heilige Synode laten weten, dat wanneer in de nieuwe Doema vele geestelijken zitting haden, zij inldrie of vier maanden ontbonden zou worden. Hij waarschuwde hem voor elke bijzondere agitatie- Sabler heeft daarop alle eparchen tot voorzichtigheid aangemaand. Deze nieuwe circulaire werd door de geestelijkheid zeer ongunstig opgenomen, daar zij er zich op voorbereid had, een belangrijke rol te spelen. Thans heeft Kokofsof er bij de Synode nogmaals op aangedrongen, dat zij van haar eerzuchtige plannen afziet en niet te veel geestelijken tot lid van de nieuwe Doema worden gekozen. ZWITSERLAND. De correspondent te Bern van het „Tageblatt" schrijft een uitvoierigen brief over de ontstemming' in Zwitsersche bladen, naar aanleiding van het steeds toenemende aantal vestingwerken, die door de Italiaansehe -regeering met buiten gewonen spoed langs de Ita 1 iaansche-Zwiteersche grens 'orden gebouwd. Over de geheele lin-iei, van Velt- tot den, Simplon, zijn thans vestingwerken op richt. De Italiaansehe bladen beweren, dat tot aanleg dier forten reeds jaren geleden beslo s en dat zij- alleen dienen om de Noordelijke grenzen tetgen OostenrijkJHongarijte te beschermen. In Zwitserland heeft deze forten-bouw echter pij'n- lijfce verbazing' verwekt. In de „C-orriere nella Sera" heeft de Italiaansehe géneraal Pompiani, aie aan de ZwiUsersche manoeuvres heeft déél gé- nomen, geschreven, dat hij die fortificaties doel loos vindt en deze er alleeln toe bijdragen om de vriendschappelijke verhouding tussehen Italië en Zwitserland te verkoelen én achterdocht, en ont stemming te veroorzaken. PORTUGAL. Tussehen Spanje en Portugal is een overeen komst tot stand gekomen, waarbij bepaald is, dat alle leiders en de voornaamste deelnemers aan de samenzwering, uit Spanje gezet zullen worden, terwijl alle medeplichtigen, die aan de Spaansche strafwet onderworpen blijken te zijn, in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Gedurende drie maanden zal het verder aan personen, die tot Juli j.l. in Spanje tegen het in Portugal ge vestigde regime samengezworen hebben en de aan aanbiedingen van Brazilië om daarheen de wijk te nemen, aanvaard hebben of naar andere landen uitgeweken zijn, verboden zijn, naar Spanje terug te keeren. De conventie is zoodanig geredigeerd, dat zij een wederkeerig en permanent karakter draagt, ten einde in de toekomst samenzweringen te voor komen. PERU. De „Temps" heeft het volgende telegram uit Lima ontvangen: De Kamer van afgevaardigden heeft «en mede aangenomen om té protesteeren tegen de hou ding van Engeland en de Veree-nigde Staten vah Amerika in de kwestie der wreedheden, gepleegd jegens de inboorlingen van Putumayo. In de mo tie wordt geëis-éht, dat er onderzoek zal worden ingesteld en dat zonder aanzien dés pets o ons gestraft zal warden degenen van wie blijkt, dat zij zich aan de bedoelde onmensc-he-lijke hande lingen hebben schuldig gemaakt. Officieel is bekend gemaakt, dat het Pa namakanaal in het najaar van 1913 voor dé vaart geopend zal worden', Het Weener «Extrablatt" meent, dat tenge volge van het Fransch-Engelsche overeenkomst inzake de Middellandsche zee, de Staten van den Driebond hunne wederkeerige verplichtingen in eene maritieme overeenkomst zullen moeten vast leggen en dat de wapeningen ter zee zullen be spoedigd worden. De Russische groothertog en groothertogin Nicolaas Nicolaiewitch vertrokken eergisteren uit Parijs naar de Fransche manoeuvres. Uit Loudun wordt aan de Parijsche «Temps" gemeld, dat grootvorst Nicolaas, een prachtig appel grauw paard bij de manoeuvres bestijgend, dat echter een weinig schichtig was, daar af is ge vallen, maar zich niet heeft bezeerd. Aan de Parijsche »Matin" wordt uit Casa blanca (Marokko) gemeld, dat de pest twee ge vallen van overlijden heeft veroorzaakt; een in boorling op £8 Augustus en een Europeaan op 9 September. Thans worden nog 3 Europeanen en 10 inboorlingen verdacht door de ziekte te zijn aangetast. Sluiting zitting Staten-Generaal. De plechtigheid van de sluiting van de zitting der Staten-Generaal heeft heden biet gewone ver loop gehad. Aanwezig waren in dte vergaderzaal met de in ambtsgewaad giekleede leden der com missie van in- en uitgeleide de E ers te - K amerleden Van Was-senaer van Rosande, Kraus, Van den Berg-, Ferf, Woltjer en Van Löben Seis en de leden der Tweede Kamer Roessingh, Duymaer van Twist, Vam Veen, Heemskerk, Jannink, Lieffinck, Van Lonnep, de Monté' Verloren, Roodhuyzén, De ■Tong (Hoorn), De Jongh (Rotterdam), Teenstra, Van Nijpen (Rheden), Jansen (Den Haag) em Thomson. Op het Binnenhof, waar oen detachement jagers aan den ingang van het kamergebouw minister Heemskerk de eerbewijzen g'af, was veel volk verzameld oim den kléinen statiest-oet te zien. Te Sopstdfjk. De Koninklijke familie is Zaterdagmorgen h'alf- elf per automobiel ten pale-ize Soestdijk aange komen H. M. de Koningin-Moeder ontving Hare gasten op het hordes. Prins Hendrik. Vrijdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik pél' auto een bezoek gébracht aan dé familie Van Voorst van Beest, wonende :opi het landgoed Hulshorst nabij Harderwijk. Na daar het noenmaal te heb ben gebruikt, bracht de Prins een bezoek aan douairière Samdherg van Essenburg, geb. havo- nesse Van Haersolte, wonende op het daar aan grenzende kasteel Groot-Essenburg. Na een groote wandeling over 1 reide landgoederen, reed Z. K. H. tegen 4 uur over Harderwijk terug naar het Loo. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is' ontvangen hot volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, dd. 14 dezer, betreffende pestgievalten op Java gedurende hét tijdvak van 28 Augustus tot dn met 10 dezer: Afdeeling Malang 52, Miadroen 1 en Kediri 13 doodelijke pestgevallen. In Kediri in de vorige periode nog 1 geval. 1 Het ongeluk te Utrecht. Te Utrecht heeft zich' een comité gevormd, bestaande uit: mevr. A. H. W. Koolema-ns Beij- nenv. Oldenh-orglh, mevr. C. van Bolhuis- -Van Hoytema, generaal-'majo-or P. KMjnhens1, kolonel J. P. Koolemans Beijnen, commandant van het regiment genietroepen, en lste-luitenant der in fanterie N. J. M. F. van E verdingen, dat gaarne giften in ontvangst zal nemen voer de nagelate-h betrekkingten van dte hij het ongeluk aan het fort Vossegat omgekomen miliciens Geurts, uit Ge- inert, en Van Gonp, uit Luiksgestel, die bei.lcn do kostwinners waren van het gezin, waartoe zij behoorden. Bakkersnachtarbeid. Ten gevolge van de indiening van een nieuw wetsontwerp door de heeren Aalberse c.s. tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en tot regeling van den arbeids duur der bakkersgezellen, zal de Vereeniging van Broodbakkerspatroons uit de luxe-, gemengde en midden-bedrijven, gevestigd te Haarlem, 18 Sep tember te Utrecht een huishoudelijke ledenver gadering houden. De heeren A. van Haaringen te Coevorden, Teunis de Jager te Breukelen en W. Duijkers te Amsterdam, bestuursleden der Vereeniging, zul len op die vergadering de beteekenis van het nieuwe wetsontwerp voor het bakkersbedrijf uiteenzetten. Daarna zal gelegenheid gegeven worden tot het doen van vragen en zal een adres tot de Tweede Kamer der Staten Generaal worden vast gesteld. Kinderen-voor den rechter. Van de jeugdige beklaagden, die gedurende één Jaar voor den rechter werden geroepen, werd meer dan de helft ongestraft aan de ouders terug gegeven, Wel een bewijs, dat aan dit voorschrift der Kinderwetten behoefte bestond. Niet minder dan 1687 maal in één rechtelijk jaar werd dus in Nederland bevolen, dat een minderjarige schuldige zonder eenige toepassing van straf aan zijn ouders of voogden zou worden teruggegeven, terwijl negenmaal de straf van be risping werd uitgesproken. Met deze officiëele gegevens blijkende getallen voor oogen, rijst de vraag op of men niet al te veel jeugdige personen voor den strafrechter heeft gebracht, die men zonder overwegend be zwaar had kunnen thuis laten. («Tijd") Dr. A. Kuyper. Dr. Kuyper, die de hoofdredactie van «De Standaard", blijkens een ondergeteekend hoofd artikel en eenige driestarren, weer zelf ter hand heeft genomen, deelt in een driestar mee, dat hij gisterenmiddag, na de sluiting van de zitting der Staten-Generaal, een nieuwe ontslagaanvrage aan Binnenlandsche Zaken heeft ingezonden. (Art. 143 Kieswet zegt, dat de leden der Twee de Kamer ten allen tijde hun ontslag kunnen nemen en dat dit door hen wordt ingezonden aan de Kamer, die het ter kennis brengt van den Minister van Binnenlandsche Zaken, of, zoo de zitting der Kamer gesloten is, aan dien Minister. Dr. Kuyper had nu voor enkele dagen, toen de zitting nog niet gesloten was, zijn ontslagbrief aan den Minister gezonden, in strijd dus met art 143). Yervalsching van levensmiddelen. Naar «De Ned." verneemt, heeft de Minister van Landbouw dezer dagen een wettelijke regeling ter voorziening tegen vervalsching van levenmid delen ter hand genomen. Een wetsvoorstel is in bewerking. Waarschuwing. Sinds eenige dagen wordt een prospectus ver spreid, dat als opschrift draagt «Wettelijk beschermde opzienbarende nieuw- »heid." Dé zegenende Heiland met beweegbaren «arm. Het statue is met muziek gemonteerd en «terwijl het speelt, strekt de Heiland zegenend «Zijn rechterarm uit." Een oordeel over deze «nieuwheid" uit te spre ken is niet noodig, aangezien, 't Concilie van Trente, sess 25, 't volgende bepaaltseverisstme prohïbe- mus, ne imagines rudibus err or is occasionem praebentes statuantur... dat isten strengste ver bieden wij, dat beelden, die den minder ont wikkelden aanleiding tot dwaling kunnen geven ter vereering worden gesteld. Voorts lezen we in 't Decreet van Paus Urbaaus VIII dato 15 Maart 1642ndat voor ongewonevoorstellingen «de goedkeuring noodig, is aan den Paus voor behouden." Alvorens dus op dergelijk aanbod in te gaan, zal men goed doen eerst deze kerkelijke goed keuring te eischen, wijl men anders in gevaar komt een voorstelling van 't H. Hart te bezitten, die in een katholiek gezin niet thuis behoort. M. J. J. Kammers, R. K. pr. Ongelukken. Het 4-jarige dochtertje van J v. K„ aan de Streek hij Dokkum, dat Donderdag hij hel op hol slaan van twee paarden ernstig verwond werd, is gisteren aan de gevolg-en over leden. Donderdagmorgen heeft de le-luitenant Van den Briel van de 4de miRai 1 leuraf dee 1 ing te Ede, terwijl hij zijn paard, dat hij aan de teugels leidde, over een terreinhindernis wilde doen sprin- gtein, een trap tegen het voorhoofd- gekregen met het gevolg, dat hij bewusteloos achterover viel. Per auto is de officier naar een ziekeninrichting té Arnhem vervoerd. Vrijdagmorgen was het Be wustzijn no-g niet teruggekeerd'. Hij blijkt een hersenschudding te hébben gekregen. -Op- het Buitenhaf te 's-Gravou- hage had' Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ten droevig ongeval plaats. Een knaapje van ongeveer 6 jaren, dat van een kolenwagen sprong, kwam ondier een in gang zijnde electrische tram van lijn 3. Het tramrijtuig moest worden opgevijzeld tem het. kind van onder de baanschuivers te halen. In deerniswek'kenden toestand, zwaar inwendig gekneusd, werd het kind met de auto van den Eeristen Hulpdienst naar het Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Tot verwondering Van de omstanders bleven sommigte passagiers', onder wie zelfs dames, tjj- dte-CiS het opvijzelen van het rijtuig in de tram zitten. Het knaapje overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. Men schrijft uit Vlissingén De burigemeestter onzer gemeente, de heef jlir. mi. A. A. van Doorn van Koudte'kerike, heeft het ongeluk gehnjdf te Kou-dekeirlke-, waar lijf zijn va- cantie doorbrengt, van zijn rijwiel te vallen, ten- gevolge waarvan- hij den rechterarm brak. Brandstichting. Naar dte gevangenis te Winschotten is overgebracht Bi. R„ uit Veen aam, verdacht van brandstichting aldaar in Augustus jl. en sedert voortvluchtig. Bij een voetbalwedstrijd te Belfast zijn Zaterdagnamiddag ernstige ongeregeldheden voorgevallen. In de rust ontplooiden de voorstan ders van het eene elftal een groene vlag, die zij onder de toeschouwers ronddroegen. De voorstan ders van het andere elftal ontplooiden de Uoiofq, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). SPW Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordtdekopjniet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2