Staten-Generaal. Binnenland. Gemeenteraad Ferdinand aan Turkije den. oorlog moet verkla ren of anders moet aftreden. Een corrcspofffient -yan de „Berliner Morgen post" heeft te Cettinje een onderhoud met koning Nikolaas gehad. Hij vroeg den Koning naar dieils meening over het oorlogsgevaar. Deze verklaar de, dat hij de naaste toekomst zeer donker inzag. De toestanden in Turkije en éaan de grenzen koh der» onverwachts ernstige verwikkelingen 'veroor zaken, die hij niet zal kunnen verhinderen. Ook de zware financieele lasten, die de tegenwowdigie toestand oplegt, wekten veel verbittering. Alexander Zankow, afdeelingschef aan het Bulgaarsche ministerie van Handel en Nijverheid en privaat-docent aan de universiteit te Sofia, zet in een hoofdartikel in de »Neue Freie Presse" het standpunt uiteen, dat Bulgarije tegenover het Macedonische vraagstuk inneemt. In Europa aldus Zankow, en bij onze naaste buren bestaat de onjuiste meening, dat Bulgarije veroveringsplannen koestert, die tegen Turkije en speciaal op Macedonië gericht zijn. Wel zijn er dweepzuchtige patriotten, wier ideaal het is een groot Bulgarije te vormen, maar dit rechtvaardigt de aanklacht niet, dat Bulgarije een oproerig element zou zijn. De rustige en vreed zame houding, die wij tot nu toe steeds tegenover Turkije in acht genomen hebben, ook daar, waar 'n aanleiding tot een oorlogsactie niet ontbrak, is een onaantastbaar bewijs voor Bulgarije's loyali teit. Voor ons is de Macedonische kwestie slechts een nationale kwestie, voor zoover het er ons slechts om te doen is onze stamgenooten in hun strijd en hun nationaal bestaan te helpen. De eenige manier, om de Macedonische kwestie op een vredelievende wijze op te lossen, is aan Ma cedonië autonomie te verzekeren, en de Bulgaren streven er naar deze oplossing door te voeren met alle middelen, die den verstandigen mensch toe laatbaar voorkomen. Maar wij schrikken ook niet voor een bevrijdingsoorlog terug, zonder acht te slaan op de uitwerking, die hij op de politieke ontwikkeling van het land hebben zal. Welke reden en welk recht heeft Bulgarije nu zich te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van een vreemden staat Een groot ge deelte van het Bulgaarsche officierscorps bestaat uit geboren Macedoniërs; een belangrijk percen tage der Bulgaarsche ambtenaarswereld is in Macedonische Bulgaren gerecruteerd, het meeren- deel der Macedonische bevolking is van Bulgaar sche afkomsteen niet gering aantal Bulgaarsche families is nauw verwant met de Macedonische. Ook staan Bulgarije en Macedonië sinds men- schenheugenis met elkander in een druk econo misch verkeer. De zware strijd, dien de Bulgaren van Macedonië om hun nationaal bestaan voeren, vindt steeds een sterken weerklank in Bulgarije en *de rustige en vreedzame ontwikkeling van ons koninkrijk hangt enkel en alleen van de rust aan gene zijde van het Rilo- en Rhodopegebergte af. Maar deze rust zal niet komen over het Turksche ryk, zoolang de christelijke nationali teiten in Macedonië tegen de Turksche macht strijden, en deze strijd zal voortduren, zoolang de Turksche elementen in Macedonië de minder heid vormen en bij de christelijke bevolking, zoowel in economisch als beschavingsopzicht ten achter staan. Men kan Bulgarije niet het recht ontzeggen om voor het welzijn der geheele Bulgaarsche bevol king zorg te dragen. Dit beteekent natuurlijk niet het bendenwez'en en de bomaanslagen te be vorderen. Deze moeten als een uitwas van den nationalen strijd beschouwd worden, die door geen enkel redelijk mensch goedgekeurd kunnen worden, en ten slotte Bulgarije zelf het meeste nadeel be rokkenen. Ea toch zijn deze buitensporighedea wel te verklaren. De vurige dweepzuchtige pa triotten zien, dat een loyale strijd niet mogelijk is, daar de centrale regeering machteloos is om de rust en de welvaart der landen te verzekeren. En zulks werkeloos aan te zien, ligt niet in hun karakter. Mijne overtuiging is, dat slechts de autonomie van Macedonië, onder controle der groote mogend heden, de oplossing van de Oostersche kwestie is. Zij alleen is in staat den voor den Balkan zoo noodig vrede te bewaren. ENGELAND. Men meldt uit Londen aan de „Echo de Paris" Heoen komt koning George te Cambridge terug en zal zich in Trinity-College installeeren. Van daar zal hij zich dagelijks naar het terrein van de manoeuvres begeven. Generaal French en zijn genieraten staf hebben daar opik hun kwartier opgeslagen, evenals de vertegenwoordigers van het Fransche leger. FRANKRIJK. In een telegram uit Berlijn aan de „Frankfur ter Zeitung" wordt over den toestand in de Mid dellandsche Zee gesproken. In een uiterst zakelijk en zelfs formeele over-, eenstemming, die het vermoeden wettigt, dat de berichten uit dezelfde bron afkomstig zijn, hou den de te Parijs verschijnende „Temps" en „Le Journal des Débats" zich bezig met de" samen trekking der Fransche vloot in de Middellandsche Zee. Zij geven Italië met buitengewone duide lijkheid te verstaan, dat het ook verder in de Middellandsche Zee met Engeland en Frankrijk jn eensgezindheid zal hebben te leven. In dit get- val kan het door de versterking der Fransche macht in de Middellandsche Zee niet gestoord Worden; in geval van oorlog zal Italië moeten uitmaken hoe het zijn plichten als een der mo gendheden van het Drievoudig Verbond te land toet zijn vriendschappelijke verhouding tot de triple entente in de Middellandsche Zee in over eenstemming zal brengen. In de taal der beide Parijsche bladen is het op vallend, dat gezegd wordt: In de verdeeling der Fransche strijdkrachten ter zee, heeft het bui tenland niet mede te spreken. Dit is een zaak van Frankrijk; het moet ech ter als kenmerkend aangestipt worden, dat men in den laats ten tijd jn Frankrijk, evenals in Enge land, de gewoonte heeft aangenomen, maatre- gelelen in zake leger en vloot met het oog op een bepaalde politieke constellatie en bepaalde mogendheden, waartegen die nieuwigheden gew richt zijn, te motiveeren. Waar men de politieke verhoudingen kent en rustig beoordeelt, gelooft men niet dat Italië zikh door nauwelijks verbloemde bedreigingen der tweie geïnspireerde Fransche bladen vrees zal laten aanjagen. De waarde der Italiaansche vloot wordt overi gens bij ons veel hooger aangeslagen dan door die twee bladen, aan welke in de stoute vlucht van hun politieke gedachten geheel ontgaan schijnt te zijn dat Frankrijk ook landgrenzen heeft. Opvallend is het dat deze uittartende taai dier Fransche bladen zich sedert het bezoek van Poin- caré aan Rusland kenbaar heeft gemaakt.. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Eucharistisch Cong'res. Over de processie, welke Zondag plaats had, werden nog de volgende bijzonderheden gemeld: Niettegenstaande het ongunstige weder is de processie met het H. Sacrament grootsch en in drukwekkend geweest. De regen vermocht geene wezenlijke verandering in het program te brengen en ook de Keizer liet zich daardoor niet terug houden. Reeds om 7 uur waren de straten dicht bezet met honderdduizenden deelnemers en toe schouwers Op de „Heldenplats" werden allen gegroepeerd, die bij de processie hoorden, met hunne vanen. In den St. Stephanusdom verzamelden zich vroegtijdig de Pauselijke Kamerheeren, do Ridders in hunne sehilderachtigte kleeding, de leden van het Heerenhuis en van het huis van Afgevaar digden, den Landdag en den gemeenteraad. Om 11 uur kwamen de leden van het Keizerlijk huis naar den Dom. De keizer en zijne familie wer den geestdriftig begroet. Aan het hoofdpwtaal werd de keizer door de geestelijkheid plechtig ontvangen en in den Dom geleid. Daarna rangschikten zich Edelknapen, Schen kers, Kamerheeren en Geheimraden Ce paard en in galakoetsen. De Bisschoppen en Kardinalen ste gen in hunne rijtuigen en langzaam zette ae stoet zich in beweging. Het bereaen hofstalde- partement friet graaf Kins'ky, opperstalmeester, aan het hoofd, opende den stoet. Op dezen volgde het gala-hof rijtuig met de pauselijke reisgezellen van den Kard.-Legaatdan kwamen 24 Bisschop pen in zes galarijtuigen van het hof. Drie etaat- sierijtuigen droegen 12 Kardinalen en Bisschoppen, In vijf galarijtuigen met zes paarden bespan nen, volgden de aartshertogen, dan de vorstelijke glazen koets van Maria fheresia met het Aller heiligste, aan beide zijden begeleid door geeste lijken met brandende kaarsen. In de koets zaten Kard. v. Rossum en Kard. Nagl. De Monstrans, die tusschen de beide Kar dinalen op zijden kussens sitond', schitterde met de edelgesteenten uit dein schat van Maria-Zeil. Onmiddellijk daarop volgden in eene staatsiekoets de Keizer en Aartshertog Frans Ferdinand Sehim- melhengsten trokken het rijtuig, dat door zes edelknapen, twee hellebaardiers en twee Iton ga arsche lijfwachten, allen te paard, was om ringd. In vijf staatsiekoetsen volgd nog twaalf aartshertogen en in eene afzonderlijke galakoets de Generaal-adjudant des Keizers Graaf Baar en de Opperhofmeester Freiherr von Rumerstirth. De garde van hellebaardiers en de Hongaarsche lijfgarde te paard sloten den stoet. De processie was twee kilometer lang. Niettegenstaande het verzoek om den keizer niet toe te juichen, dewijl hij achter het H. Sacrament reed, was de liefde voor hun grijzen vorst den Wieeniers te machtig en na het hoofd ontbloot, geknield en een kruis gemaakt te hebben voor het H. Sacrament, juichten zij' met hoed en zak doek ook den keizer toe. De monarch, uie bloots hoofds in het rijtuig zat, beantwoordde deze g'rce- ten naar beide zijden. Buiten op den Burgtor was eën. altaar opgericht. Daar zou de Kardinaal-'legaat de H. Mis hebben opgedragen en dein pauselijken zegen hebben ge geven. Maar dat alles moest wegens den regen achterwege blijven. De keizer, de aartshertogen, de Kardinaal-legaat en de overige kerkvorsten begaven zich in dë parochie van! den Hofburg, waar kardinaal van Rossum nu de H. Mis las. Na het einde der H. Mis ontbond zich de stoet, die op alle deelnemers een omvergtetelijken indruk ge maakt heeft. i JAPAN. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat cië zelfmoord van generaal Nogi volstrekt geen onver- deelden Bijval onder het Japansche volk vindt. Zoo publiceert het blad! „Asjahi" tal van brieven, waarin de daad wordt afgekeurd. MEXICO. Uit New-York wordt aan het „Tageblatt" be richt, dat gedurende de zitting van de Mexicaan- scbe Kamer den naam van president Madera uit gefloten, doeh die van Diaz met groot gejuich ontvangen werd. Op straalt hadden demons la i ties tegen Madero plaats. Toch gelooft men, dut hei einde van den rebellen-opstand niet lahg meer op zich zal laten wachten, daar generaal Orozco met do r egde ring vredes ondc rh andbl ing e a geopend heeft. De heden door H. M. uitgesproken troonrede, ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten- Generaal luidt als volgt: Mijne lleeren Het is Mij aangenaam U weder om Mij ver- eenigd te zien. Ook in het afgeloopen jaar bleven Onze betrek kingen met de andere Mogendheden van den meest vriendschappelijken aard. De toestand van den landbouw in al zijn ver takkingen is gunstig, ondanks ernstige tegenspoe den, die een tijdelijk karakter hebben. Handel en nijverheid bleven zich in het afge loopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, terwijl ook de resultaten van het reederij bedrijf gunstig waren. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn over het algemeen minder onbe vredigend dan het vorige jaar. Met dankbaarheid mag worden vermeld, dat de algemeene toestand in Oost-Indië in velerlei op zicht reden tot te vredenheid blijft geven. De West-Indische Koloniën werden geteisterd door eene langdurige droogte tengevolge waarvan inzon derheid de bevolking der Benedenwindsche eilan den van de Kolonie Curagao in zorgvolle omstan digheden verkeert. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te landen als in de Koloniën, blijven hunne taak op lofwaardige wijze vervullen. Tengevolge van de sterke toeneming van 's Rijks middelen en inkomsten laat zich de financieele toestand des lands voorshands niet ongunstig aan zien. Echter doen <jle vele onvermijdelijk nieuwe uitgaven, waaronder die voor de uitvoering der aanhangige wetsontwerpen op sociaal gebied, en en de omstandigheid, dat niet onafgebroken op eene zoo sterke toeneming der inkomsten mag worden gerekend, de totstandkoming van alle ingediende ontwerpen tot duurzame versterking der middelen dringend noodzakelijk achten. Het rapport der Staatscommissie voor de Grond- wets-herziening heeft onverwijld een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De Regeerings- voorstellen zullen, naar Ik Mij vlei, U nog in den loop van dit kalenderjaar kunnen bereiken. Deze zitting zal Uwe toewijding en krachtsin spanning op zwaren proef stellen, omdat het on afgedaan gebleven wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, en het voorstel tot dekking van de daaruit voor 's lands schatkist voortvloeiende kosten, alsmede het ontwerp-ziektewet, allereerst Uwe aandacht blijven vragen. Dit mag niet beletten, dat nevens de andere voorstellen welke mede ter tafel zijn gebracht, nofj enkele wetsontwerpen worden aangeboden. Voorstellen tot wettelijke regeling betreffende woonwagens en woonschepen, tot bestrijding van habitueele dronkenschap en tot beteugeling van landlooperij en bedelarij zullen worden ingediend. De voordrachten in zake de pensionneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen zijn zeer spoedig tegemoet te zien. Een drietal wetsontwerpen naar aanleiding van het rapport der ineenschakelings-commissie zijn ingereedheid gebracht. Het ligt in het voornemen de Departementen van Marine en Oorlog te vervangen door één Departement van Defensie. Een wetsvoorstel zal U bereiken, houdende eene voorloopige regeling inzake electriciteits-voorziening. Omtrent de kanaliseering van de rivier de Maas, mede ten behoeve van den afvoer te water der kolenmijn-producten in Limburg, zullen voorstellen worden ingediend. Een wetsontwerp zal U worden aangeboden tot geleidelijke opheffing van de in Oost-Indië op hoog gezag ingevoerde koffie-cultuur. Moge Gods zegen aan Uw arbeid worden ge schonken 1 Ik verklaar de gewone Zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. De Koningin in de Residentie. H. M, de Koningin is gister-ochtend op den vastgestelden tijd, n.l. te 10.43 minuten in de residentie aangekomen ter opening, heden, van de zitting der Staten Generaal. II. M. die de reis maakte in haar eigen sa- lontrein, werd vóór de koninklijke wachtzaal alleen ontvangen door ïïaron opperstalmeester, baron Bentinck, en begaf zich zonder verder oponthoud naar het in de Rijnstraat gereed staan de hofrijtuig, waarvan de kap was neergelaten. Zoowel op hef stationperron, als in de Rijn straat en op Haren verderen rit naar het Ko ninklijk paleis werd H. M. door een belangstel lende menigte toegejuicht. Rijksmiddelen. De maand Augustus is voor de schatkist al bijzonder voordeelig geweest. Niettegenstaande de successierechten, de meest wisselvallige bron van inkomsten, 2 ton minder opbrachten, is toch het totaal bedrag 8 ton meer dan in Aug', van het vorige jaar, zoodat er in 8 maanden een voor sprong is behaald van 5 millLoen of nog slechts ruim 1.8 miilioen beneden de raming ovei 8 gemiddelde maanden. Het is nauwelijks denk baar, dat dit tekort in de 4 nog restende maan den niet zou worden ingehaald, daar alle mid delen aan cLe toename hebben meegeholpen, uit gezonderd alleen het successierecht, dat in 8 maanden 6 ton achterstaat bij 1911. Het salaris vau den Haarlemschen politiecommissaris. Met niet- geringe verwondering is uit de be groeting van 1913 voor Haarlem gebleken, dat daarin wordt voorgesteld het salaris van den reeds 67-jarigen politiecommissaris aldaar, met f 500.te verhoogen, terwijl de gemeente-amb tenaren op 65-jarigën leeftijd hun pensioen moe ten nemen. Den commissaris, die rijksambtenaar is, daar toe noodzaken, kan de gemeente niet, niettegen staande zij hem, hoewel daartoe niet verplicht, in de pensioensverordening als pensioengerech tigde heeft opgenomen. De heer v. d. Kamp heeft eenige maanden geleden reeds voorgesteld den commissaris zijn volle, nog niet verdiende pensioen, toe te zeg gen, wanneer hij voor een bepaalden datum aan Koningin zijn ontslag zou hebben gevraagd. Daar van kwam toen niets en thans krijgt men plotse ling het voorstel om zijn salaris met 500.te vermeerderen. Het is een publiek geheim, dat dit voorstel nog is uitgegaan van den afgetreden burge meester en men is nieuwsgierig naar de hou ding, die het tegenwoordig dagelijksch bestuur daartegenover zal innemen. Belasting te Leeuwarden. B. eu W. van Leeuwarden stellen blijkens het ontwerp gemeentebegrooting voor- 1913 voor het heffingspercentagë van den hoofdelijken omslag van 3.65 tot 3,6 te verlagen. Vice-admiraal Hoekwater. De vice-admiraal Hoekwater, voormalig com mandant der zeemacht in Ned. Indië, lid van de Staatscommissie voor die verdediging, is ernstig ongesteld en heeft een operatie ondergaan. Zijn toestand is niet zander zorg en laat voorzien, öat hij vooreerst niet aan de werkzaamheden der commissie voormeld zal kunnen deelnemen. Zouaven. Zondagmiddag is te Haarlem de 20ste jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Nederlandsclien Zouavenbond, nadat eerst in de kerk aan het Spaarne een H. Mis was opgedragen. De protestrede werd gehouden door den eerw. heer Wils, kapelaan te Amsterdam. Een dubhel mannen-kwartet deed zich hooren en om half vijf vereenigden de oud-zouaven zich aan een gemeenschappelijken maaltijd. Van het gebouw St. Bavo wapperden de pause lijke- en de Nederlandsche vlag. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 17 Sept. 1912, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de Burgemeester, de heer Honnerlage Grete. Er bestaan twee vacaturen: n. 1. die van den heer H. van der Drift en W. C. Gerlach. Tegenwoordig zijn: 18 leden. Afwezig zijn de heerenC. Houtman (met ken nisgeving), v. Westendorp en Ris. Vastgesteld worden de notulen van de verga deringen van 6 Augustus en verdaagd die van 3 September d. a. v. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat bij B. en W. zijn ingekomen van den Minister van Binnenl. Zaken, het bericht dat het Raadsbesluit dd. 3 September jl. der benoeming van den heer J. Keu- ning tot leeraar in Aardrijkskunde aan het Gym nasium wordt goedgekeurd. Van Ged. Staten: a. het schryven, waarbij worden toegezonden hun beschikkingen op de reclamen van C. J. Plat en A. Schouten tegen den aanslag in de pl. bel. naar het inkomen, dienst 194213. b. het schrijven, waarbij het raadsbesluit, be treffende het onder brengen van een hulpklasse van school B. in een lokaal van school A., wordt goedgekeurd, met bepaling, dat deze goedkeuring slechts zal gelden tot uiterlijk 4 September 1943. c. het schrijven, waarbij wordt terug gezonden het goedgekeurde besluit tot wyziging van de be grooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1912 met een bedrag van f17800. Ingekomen van B. en W.: Voorstel om aan den heer J. van Meurs een jaarwedde-verhooging toe te kennen van f50. wegens 22-jarigen dienst bij het L. 0., gerekend te zijn ingegaan op 1 Augustus jl. B. en W. stellen voor, dien overeenkomstig te besluiten. Wordt goedgekeurd. Van de Commissie voor de Financiën en Belas-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2