Ingezonden. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Burgerlijks Stand. Kerknieuws. Uitlotingen. Yisscherjj-berichten. Handelsberichten, Bechtzaken. tingen haar advies op de begrootingen voor 1913 van het Stads Ziekenhuis, het St. Jacobs Gasthuis en het Volksbadhuis. Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering. Van de Commissie van Administratie van de fond sen der Vernietigde Gilden, schrijven tengeleide van de rekening en verantwoording over 1911. Om advies gesteld in handen van de Commissie voor de Financiën en de Belastingen. Van C. Huisman, opzichter van het Bouw- en Woningtoezicht, verzoek om de toepassing van art. 7 der verordening, regelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambtenaren dezer gemeente, voor één jaar op te schorten ingevolge het be paalde bij art. 29 dier verordening. In hsnden van B. en W. om advies. Van J. Keuning, dankbetuiging voor zijn be noeming tot leeraar in Aardrijkskunde van het Gymnasium. Kennisgeving. Van S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. ver zoek, d.d. 3 September' j.l, om hem een perceel grond aan de Noorzijde van de Nassaustraat te verkoopen voor den prijs van f 7.75 p. Ma. In handen van B. en W. om advies. Van G. Mebius en J K. Teeuw dankbetuiging voor hunne benoeming tot leeraar van de Burger- Avondschool. Kennisgeving. Agenda. Benoemingen. 1. Benoeming van personeel aan de Gemeente- Herhalingsscholen. De Raad benoemt aan de herhalingsschool voor jongens tot onderwijzer in de vakken van het gewoon L. O. de heeren J. van Meurs en G. v. d. Most; tot onderwijzer in handenarbeid Th. van Waarttot onderwijzer in handteekenen A. Meeuse. De Raad benoemt aan de Herhalingsschool voor meisjes tot onderwijzeressen in nuttige hand werken mej. G. H. van Bemmel en E. J. v. d. Hout; tot onderwijzeres in het kokeD mej. M. L. Rasch, tot onderwijzer in de vakken van het gewoon L. O. den heer A. van Wagtendonk. De heer Van Westendorp komt ter ver gadering. 2. Benoeming, naar aanleiding van art. 61, 2e lid der Kieswet, van ingezetenen buiten den Raad tot leden en plaatsvervangende leden van stem- bureaux. De heer Kavelaars vraagt of met het oog op art. liter Gem. Wet (luidende: «Met afwij king van het bepaalde in art. 60 der Kieswet wordt, indien de stemming strekt tot verkiezing van meer dan één lid van den Gemeenteraad, aan het stembureau, doch uitsluitend voor de werkzaamheden, welke met de opening der stem bus aanvangen, een vierde lid toegevoegd en het verplichte aantal plaatsvervangende leden met één vermeerderd. Dit lid blijft bij de toepassing van art. 92 2e zinsnede der Kieswet, buiten aanmer king" enz.) thans nog in district III een 4e lid moet worden benoemd. Hierover ontspint zich een uitgebreid debat, waarbij de voorzitter betoogt, dat B. en W. ook deze zaak hebben besproken, maar tot de conclusie zijn gekomen, dat, waar 't hier de ver kiezing van niet meer dan één lid geldt, geen 4e lid behoeft te worden gekozen. Voorzitter laat echter in deze de beslissing aan den Raad over. De Raad besluit nu bij de acclamatie geen 4e lid te benoemen. De Raad benoemt de volgende leden Kiesdistrict'I. de heeren J. O. Bender, W. A. van Dolder Dzn., P. C. van der Pant Jr., Mr. H. M. C. Poortman. Kiesdistrict II. (Stemdistrict 1). A. P. van der Burg, F. C. Kok, D. Ris E.Hz., T. A. J. Zoetmulder. (Stemdistrict 2). M. P. Feltzer, J. J. Gabel, C. Kok, T. Stahlie. Kiesdistrict III. (Stemdistrict 1). G. W. van Bergen Walraven, H. B. E. Blaisse, A. J. J. de Groot, C. K. Minderhoud. (Stemdistrict 2). J. Haima van der Wal, G. Odé, J. A. v. d. Poel, C. J. Wouterlood. De heer Ris komt ter vergadering. Gasfabriek. 3. Voorstel om een crediet te verleenen ten behoeve van de Gasfabriek voor de aanschaffing van een cokesbreker. Deze aanvrage doet de commissie in verband met de uitbreiding van het debiet der geklopte cokes. Overeenkomstig het voorstel wordt een crediet verleend van f4100. (De zitting duurt voort.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Sl^T" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Mynheer de Redacteurt Schiedam bezit tegenwoordig een Vrijz. Dem. blaadje, genaamd «Ontwaakt" en een Vrijz. Dem. heer genaamd Hillenius, die zich reeds wakker waant. Dat heer praat machtig graag over zich zeiven, wat niet te verwonderen is, want hij is een soort genie 1 De heer Hillenius, voorzitter van de Vrijz. Dem. Vereeniging, denkt als zoodanig over bepaalde punten anders als zijn voorgangers en keurt zelfs hier of daar het beleid van de heele Vrijz. Dem. Vereeniging af, wat nu wel niet zoo pleizierig is voor die vroegere lui, die toch ook hun best deden, maar dat pilletje moe ten ze maar slikken, verguld als het is door de bewering van den heer H., dat in een waarlijk vrijzinnige partij, zoo iets altijd noodig isl 1 Pak maar aan De heer H. zegt, dat de V. D. bij eene her stemming voeling hadden moeten houden met de socialistentoen de V. D. vertelden dat er onder handelingen geprobeerd waren, maar dat ze geen voortgang hadden gehad, wegens de onheusche houding der socialisten, voegde de heer H. hun toedat hij zich geen party stelt en dus niet wil beweren dat de socialisten onheusch waren zoo dat de H. waarschijnlijk niet veel op heeft met het onderscheidingsvermogen van zijn voorgangers of er eene bizondere liefde voor de socialisten op na houdt, in welke laatste gedachte ik nog word versterkt als ik lees: «Wanneer een V. D. en «een socialist in stemming zijn en de clericalen «stellen geen candidaat dan hoopt de heer H. dat «de Vrijz. Dem. zich terugtrekt, opdat de socialist «gekozen wordt"Komt die heer Hillenius nu op voor de socialisten of voor de vrijz. democraten Of moeten deze laatste alléén ontwaken, opdat er socialisten in den Raad komen En iemand, die zoo iets aanbeveelt, noemt zich-zelf de nieuwe leidsman der Vrijz. Democraten 't is kras Erger wordt het waar de heer Hillenius zich niet schaamt neer te schrijven «Het clericalisme, «dat in Schiedam hoogtij viert, zooals bewezen «wordt o.m. door het voorstel van B. en W. tot «grond verkoop door te lagen prijs aan de Katho- y>liehe firma Smulders". (Wij cursiveeren). Zie je, dat is uw verdachtmaking van de laagste soort en de vraag is gewettigd, of de heer Hilli- nius, zoo iets maar ongestraft mag schrijven, of is dat heer door het dolle heen, wanneer hij de rechterzij beschimpt Mijnheer de Redacteur, ik heb meermalen ge lachen om de verregaande verwaandheid des «heeren Hillenius, maar ik dachtdie man meent het misschien goed ik ben nu echter van 't tegen deel overtuigd en ik vraag mij afhoe komt toch de Vrijz. Democr. Vereeniging aan zoo'n voorzitter en wat moet er van de jeugd terechtkomen die zulk een leermeester heeft Doodslag. Omtrent den doodslag, die te Ze venbergen (N.-B.) het gevolg was van stoeien, meldt de „Grondwet" het volgende d.d. 13 Sept. 't Was even voor het eindigen van 't schaftuur, ongeveer half twee, gister-middag, dat in de sui kerfabriek der Mpij. van Landbouw in den volksmond suikerfabriek van „De Bruyn" ge naamd twee werklieden, A. de Haan en A. Vermeulen, aan het stoeien raakten. Deze oogan. scbijnlijk schuldelooze stoeipartij, ontaardde wel dra in een ruzie die zoo hoog liep, dat men elkaar met bruut geweld te lijf ging. Plotseling greep de timmerman De Haan zijn mes en gaf Vermeulen daarmede een steek in de zijde, die zoo noodlottig het hart trof, dat Vermeulen pp de plaats dood bleef. Het lijk Van den vers lag,ene werd naar Jhet gasthuis overgebracht, de ongelukkige was inog slechts 22 jaar oud. Het parket uit Breda was heden ter plaatse, na gehouden sectie-onderzoek, werd de dader zwaar geboeid naar Breda overgebracht. Verdwenen. Sedert gisteren-middag is te Oosterze-e spoorloos verdwenen het 4-jarig doch tertje van den arbeider Zijlstra. De burgemeester heeft een politiehond ontboden uit Leeuwarden. Inbraak. Te BarneVeld ïs den afgeloopen nacht ingebroken bij den horlogemaker C. Schuld. De dieven zijn binnengekomen door het raampje van het privaat. Ontvreemd werden 56 gouden ringen, 3 (gouden heeren horlogekettingen, 25 zil veren dameshorloges en een groot aantal zilve ren heer en horloges. De ledig© doosjes, waarin da gouden ringen zaten, werden in den tuin terug gevonden. Van do daders nog geen spoor. Mijnongeluk. Toen Zaterdag-avond om streeks elf uur een ploeg mijnwerkers, bestaande uit ,5 man, in do mijn Laura te Eygelshoven, door de verschillende ondergrondse he mijngan gen naar het werk ging, geraakte juist op het opgenblik, dat de ploeg zich daaronder bevond1, in een nauwe gang een stuk steen, ongeveer vier meter lang en ruim een nieter breed, uit de gang- zoldering los en plofte naar beneden. Vier man konden zich ternauwernood redden, doch een persoon, de Oostenrijker K., kreeg het gevaarte op zich. Met veel moeite konden zijn kameraden de steen omwentelen. De ongelukkige was zoo goed als verpletterd en moet qp slag dood zijn geweest. Gearresteerd. De voortvluchtige arbeider J„ die in Augustus met den arbeider M. de veld wachter Overdijk te Schoonoord ernstig heeft mis handeld, is in IDuitschland gearresteerd. 0;ngelukken. Te Tiinte, gem. Oostvoorne, is' Vrijdag door het achtexuitloopen van hiet paard een verhuiswagen, die oen inboedel van de fa milie P. bevatte, in de watering gevallen:. Vrouw P., die op den wagen zat,, raakte eveneens te water en onder het paard. Hoewel zij er spoedig uit gehaald, werd,, is zij kort dahrop overleden,. De bemanning van de torpedohoot ,Wajo,ng" beert, van Nieiuvvediep naar IJ muiden steunende, een. mijl bewesten van Petten een lijk drijvende gevonden van een manspersoon, in verreg'aahdeh staat van ontbinding1. De handen en vooteb oht- biraken. Op het lijk werden pog gevonden een gouden horloge en een fluitje. De toestand van het lijk liet geen vervoer meer tole. In de Koudevaart onder St. Jacohipajolchic is Zond'agayond de vrouw van den werkman G. v. d1. L. verdronken. Gister'namiddag is een paaird van den land bouwer J. Kruit, te Tea' Apel, op, hol geslagen,. K. en zijn kleinzoon geraakten onder aen wageii' Het kind was spoedig dood;: de toestand van K. is hoogst bedenkelijk. De molenaar G. van Z., van Voorschoten, die aldaar Woensdag bij 't verwijderen van vuil uit zijn watermolen door een wiek aan 't hoofd wfcrd getroffen, is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden. vrouw W;„ die, gescheiden van haar echtgenoot, thans in Den Haag verblijf houdt, schijnt van het ©ogenblik van afscheidnemen gebruik te hebben, gemaakt., om de meisjes mee te trekken, waarna ze in een gereedstaand rijtuig zijn verdwenen. Blijkens nader bericht, zijn de drie meisjes te Venlo aangehouden. Ontvoerd. Te Maastricht zijin Zondag-avond uit het gesticht S,t. Vincentius a Paulo drie meis jes, van 19, 16 en 14 jaar, die aan de ouderlijke macht onttrokken waren, ontvoerd. De moeder, Een opzienbarende arrestatie. -Een opzienbarende arrestatie heeft Donderdag te New- York plaats gehad. De aldaar-woonachtige advo caat Burton Gibson is n.l. in hechtenis genomen, beschuldigd van moord op1 zekere mevrouw Ro- sina Szabo, een vermogende weduwe, in de New- Yorkache wereld beter bekend als „gravin" Szabo. Den 16en Juli j.l. was Gibson met mevrouw Szabo op het Greemvoodmeer aan net roeien. Volgens de verklaringen van den advocaat sloeg plotseling de boot om met het noodlottig gevolg dat mevrouw Szabo verdronk. Daar mevrouw Szabo een Oostenrijksche was er. de Oostenrijksche consul later ©enig argwaan tegen Gibson kreeg, daar deze zich in het .bezit van bet vermogen der weduwe trachtte te stellen, verzocht hij aan de rechterlijke autoriteiten om het lijk van mevrouw Szabo op te graven en een onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak. Het geval werd des te verdachter, daar het bleek, dat mevrouw Szabo onder een valscben naam op een vrij afgelegen kerkhof begraven was. Maan dag j.l is dan ook het lijk opgegraven en bleek het, dat niet verdrinking, maar wurging de doods oorzaak was. De politie hield sinds dien, voozi- durend een wakend oog op Gibson, teneinde hem een eventueele ontsnappen te beletten en meende Donderdag j.l. tot een arrestatie over te kannen gaan. Gibson blijft natuurlijk alle schuld loochenen, en houdt vol, dat mevrouw Szabo door verdrin king om het leven gekomen is. Volgens hem heb ber. de doktoren, die de lijkschouwing verricht hebben en wurging als doodsoorzaak opgaven, zich deerlijk vergist. Opening Staten-Generaal. Met het gebruikelijk ceremonieel had heden door H. M. de Koningin de opening van de Slaten- Generaal plaats. De socialistische betoogers waren reeds vroeg in Den Haag gekomen, teneinde de kiesrechtmee ting op Houtrust te bezoeken en voor het alge meen kiesrecht te manifesteeren. De socialistische betoogers trokken zonder ba nieren en onder gedempt zingen het Buitenhof op, doch werden niet toegelaten tot het Binnen hof. Op den Langen Vijverberg sprak Troelstra een groot gedeelte van den stoet toe. Hij zeide, dat de mislukking van de manifestatie bewees, de lafheid van de bourgeoisie. Hij drong aan op het krachtig zingen van de internationale. De stoet bewoog zich toen langs de straten rondom het Buitenhof. Op de Lange Pooten, bij het Spui. kwam het tot een kleine botsing, waarbij maré chaussees een charge maakte, doch niemand werd gewond. In het gebouw van het departement van Wa terstaat waren heden 50 rijksveldwachters geher bergd, om zoo noodig bij botsingen, welke bij de ingangen van het Binnenhof tusschen de betoogers en de politie zouden kunnen ontstaan, onmiddel lijk hulp te verleenen. Zooals men weet, komen de gebouwen van het departement van Waterstaat op het Binnenhof uit. Voorzitter Tweede Kamer. Op de nominatie is no 1 geplaatstde heer Van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen) met 50 van de 83 stemmen. Geboren: 11 Sept. Maria, d. v. W. Zwam- born en M. v. Stijn, KI. Groenendal. Leonar- dus Marius, z. v. H, v. de Moer en C. M. P. Jansen, Prinsensteeg. Johan Hendrik Herma- nus, z. v. D. v. Krogten en M. Langedijk, Fabri- straat. Wouterus Gerardus Maria. z. v. F. W. P- v. Slobbe en C. M. Philippa, Laurensstraat. - Cornelia Johanna, d. v J. Kloppers en C. J M. Mols, Mariastraat. Elisabeth Cornelia, d. v. D. J. Eijsberg en S. W. J. Oranje, L. Costerstr. Pieter z. v. A. Smit en P. v. d. Lee, Kortland straat. 16. Willem, z. v. B. B. Scholte en J. L. Vorstenbos, Houtstraat. Agatha Clara Maria, d. v. M. M. v. Velzen en A. F. H. M. Zoetmulder, Warande. Z. D. H. de Bisschop va,n 's Bosch heelt aan den weleerw. heer F. J. van de Laar eervol ontslag verleend als pastoor te VessUmen heeft benoemd tot pastoep te Vessum: den weleerw. heer M. Versterren; tot kapelaan te Gemert: den weleerw. heer P. van Dooren; tot kapelaan te Tilburg, Heuvel: dien weleerw. heer L. T. J- M. van Riel; en tot kapelaan te Udienhout: den ecrw. heer V. C. van dier Wee, priester van het Se minarie. aangebracht tegen jhr. mr, C. A. E., burgemeester van Zaandam, die beschuldigd werd in de eerste helft van 1911 als burgemeester een vaLsche reis pas to hébben doen opmaken ten behoeve vau zijn zoon, door in die reispas, wetende da,t dit in strijd was met de waarheid, den leeftijd van dien zoon te laten vermelden als 21 jaar, ter wijl de leeftijd slechts 17 jaar was. Wijl de vorige week de heer Ferf op reis was, wc-rd de zaak tot gister geschorst en thans ver klaarde de heer Ferf, dat bij' in zijn kwaliteit als waarnemend commissaris der Koningin den pas had geteekend in goed vertrouwen, dat het er op vermelde in overeenstemming zou zijn wet de waarheid. De eisch tegen den beklaagde luidde 1 ma an 1 gevangenisstraf. LOTEN BRUSSEL 1905. Trekking va.n 14 Sept. Hoofdprijzen. Serie 91066 no. 15, fr. 25 OCH) serie 5922, no. 25, fr. 1500; serie 149595, no. 1, fr. 1000, serie 21630, no. 21, fr. 500; serie 116610, no. 7, fr. 500. Betaalbaar 15 Jan. 1913, Verbetering Loterylyst. Op de vorige lijst staat 1167 m.z. 1169; 4532 m.z. 4592 9875 m.z. 987816349 m z. 16399 18742 m z. 18745. SCHIEDAM, 17 Sept. Binnen van de haringvis- sclierij de logger SCH 233 „Wouter", J. Amine ra al, met 18 last, 2e reis. BEURS VAN SCHIEDAM, 17 Sept. 1912. Moutwijn. Officieel© noteering van de Commissie uit 4«j Kamer van Koophandel voor de Beurs, 13 Sept. 14 Sept. I 16 Sept. 17 Sept. f 131/4 fl3i/, I fl3s/4 fl3s/4 per Hectoliter zonder fust en zonder belasting. Ramrni ie Committie voor it noteering B, A, I. WITTKAMPI. Bond van Distillateurs i 16 Sept 17 Sept. Moutwjjn:1414 Jenever: 1818— Amsterdamsche proef.: 19i/« 19 Vz Spoeling:1.70 1.80. Stemming op heden vast. Bpiritua. 16 Sept. 17 Sept. Graanspiritusf21 at211/2 f21— a f2U/a Melasse-spiritusf 19kff 19 a f 19'/4 Ruwe spiritus f 10a f lO'/g f 10a 1101/, Stemming op hedenprijshoudend. PARIJS, 16 Sept. Spiritus: kalm; per hectoliter; per Sept. fr. 54.50 betaald, per Oct. fr. 48.75 a 49 per 3 md. van Oct. fr. 48 25 betaald, per Nov./Dec. fr. 48 a 48.25, per 4 eerste md., fr. 48.75 betaald, per 4 md. van Mei fr. 50.50 dito. NEW-YORK. Mais: Western Dec./Mrt. 16 Sept. 58— 14 Sept. 583/4. CHICAGO, Mais Sept. Dec. Mei Juli 16 Sept. 677, 52 52 14 Sept. 69 52 51 Vg Rogge prijsh. Loco 16 Sept. 68'/4 14 Sept. 68 ROTTERDAM, 17 Sept. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 49 paarden, 2 veulen, ezel, 1233 magere en 760 vette runderen, 990 vette en graskalve ren, 153 nuchtere kalveren 1 schaap of lam 249 biggen, bokken ot geiten varkens. De prijzen van het vee. besteed ter markt van heden, waren als volgt Vette runderen le kw. 82 a 84 ct2e kw. 80,78, 3e kw. 70 ct., ossen le kw. 80, 82, 2e kw. 76,68, 3e kw. ct., stieren 1 e kw. 70, 72 2e kw. 66, 3e kw. 62 ct., kalveren le kw. 110, 115, 105, 100 a 95 ct. Melkkoeien f 145 a f 285, kalfkoeien f 165 a 210, stieren f 110 a f330 pinken 190 a f125. graskalveren f 30 f 75 vaarzen f 100 k 160. biggen f8 k £15, slachtpaarden f45 k f90, nuchtere kalveren f9 a f 14.fokkalveren 16k 24 hitten f —af werkpaarden f95 a f215. Handel over het algemeen traag. Botermarkt. Op de botermarkt waren aangevoerd 55 8e ton18/16e ton 180 stukken van i K.G. De prijzen waren als volgt: le kw, f62.2e kw. f58 3de kw. 54.Voor stukken van kilo werd 82 j a 87j ct. betaald. Eierenveiling. Aangevoerd 26345. Kippeneieren f 4.70 a f6.Eendeneieren f5.10 a 6.— ganzeneieren fk kal- kalkoeneieren f7.af.parelhoendereieren f 4 65 a Beurs van Amsterdam. Dinsdag 17 Sept. CarrenSteels 73r/g; Atchisons 109—Den- Vervalsching van een reispas. Den vorigen Maandag werd voor de rechtbank to Haarlem de behandeling geschorst van de zaak, vers 22® 8i; Eries 361 '4 Kansas gew. 275/,6 Roc- ky's 265/8 South Pac. Hl1/» South Rails 311 4 Unions 170,5/1S WabashGr. Trunk gew. Marine gew. Marine pref. Vorstelanden 163t/a Handelm. resconto A'dam Deli A'd. SerdangDeli- cult Krapoh -Langk. A.Medan N. AsahanR'd Deli Kon. Petr 533Enim 222: Perlak Sumpal 195ya Z. Perlak Prolongatie 4i/a. Uw ABONNE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 3